1 T GEBRS. DE ROND. Jluwe -HjuüaI Een zaak van vertrouwen H. W. SPIJKER Dagelijksche Expeditie op AMSTERDAM. Twee minuten stilte. ARN. BROUWER ARCHITECT SOEST. Gemeenteraaüsverslag. Garage Middelwijk Bij Scheren len. Als een schipper een grooten hond aan een lijn spant en hem laat trekken, oin z'n schuit door de vaart te sleepen, wordt er procesverbaal tegen hem opgemaakt en dan zeggen die dierenvrienden: „Net goed, zoo'n beul". Maar als ze, zooals men toch aan de vaarten bij Utrecht dikwijls kan zien, een man, met bijv. 3 kinderen, zoo van 7 tot 14 jaar aan de lijn zien loopen, dan kijken ze er niet naar en als ze er toch naar kijken, zeg gen ze: „Mooi - gezicht hè, zoo'n ijverig gezin". Hoe ik over deze menschen denk? Voor zulke dierenvrienden heb ik geen greintje respect. Dat soort lui nemen slak ken, korhoenders en weet ik veel in bescher ming, maar of de menschen een behoorlijk bestaan hebben, laat ze ijskoud. Alles wordt door hen beschermd, behalve de mensch. Neen, meer respect heb ik voor menschen met doorzicht, menschen, die op gepaste wij ze gebruik maken van de eigenschappen van die dieren, die voor de menschheid nuttig zijn en die natuurvrienden, die gelijktijdig ziende naar het natuurschoon, de Neder- landsche bodem willen bestemmen voor mensch en dier, voor nu en voor de toekomst. Dat zijn de werkers voor het Vallei-kanaal, dat zijn de menschen, die, zooals men in het buitenland zegt, hun eigen land schep pen, waarbij men dan doelt op de droogleg ging der Zuiderzee. Hierbij wil ik nog even wijzen op de woor den van den heer Scheurer, geuit in de vo rige week te Soestdijk gehouden vergade ring voor het Geld. Valleiplan, als hij de mo tieven bespreekt vervat in de actie van Utrecht en omgeving. Spr. noemde het aanvoeren der natuur schoonheidsgedachte op de wijze als te Utrecht heeft plaats gehad, het komische ge deelte in de Utrechtsche actie tegen het Gel- dersche Vallei-kanaal. U nogmaals dankend voor de opname. K. BesteUc.: Amsterdam, Singel 307, Tel. 34522. Soest: Nieuwstr. 36, Birktstr. 10, Tel. 2240. Twee minuten stilte Voor de groote slag begint; Men kan bidden, men kan denken Voor en over wat men 't beste vindt. Twee minuten stilte In de plaats van het gebed, doch Is er hierdoor iets veranderd, Zij die baden, bidden toch. Vijf minuten stilte Jaarlijks na 't groote wereldkwaad; Waarom dit ook niet ingevoerd In onzen woeligen Soester Raad. Thans geen stilte voor de dooden Gevallen bij de massamoord, Maar een werkelijk ernstig bidden Voor de getroff'nen door 't schempend woord. Niet alleen voor de getroffenen Maar ook voor hen, van wie 't woord kwam. Tevens met een vurige bede Dat ook Labora eens zijn plaats innam. PIET VAN DE ENG, noeg. We hebben afval van witte kool, sa- voyekool, spruitkool, boerekool, enz. En an ders geven we maar echte boerenkool. De kippen lusten ook liever de blaadjes dan de stronken. En wie een hoekje rogge gezaaid heeft, zit nu zeker niet zonder. En bieten en rapen zijn er ook nog. We behoeven heusch niet te zeggen, dat er geen groen is, er is genoeg. Het bevat zulke kostelijke voe dingsstoffen en geeft zoo'n aangenaam tijd verdrijf. Over tijdverdrijf gesproken: de meeste kippen 'vervelen zich. Geeft ze wat te doen. Harkt het graan flink diiep in het strooisel, hangt het groen hoog op, zoodat ze er slechts springend bij kunnen, koopt een bos haverstroo met de korrel er in, bindt die stevig in elkaar met de korrel naar binnen en laat de kippen die eens van elkaar plukken. Ze behoeven zich niet te vervelen. Dat maakt ze maar te vet. En vet geeft geen eieren. Verder moeten we de kippen droog hou den. Niet, dat ik bang ben voor een beetje rochtig gras, maar beschermt de dieren te gen te veel regen en wind, houdt ze dan binnen. Uw hok is toch immers licht genoeg? Anders, maak het er maar gauw in, want in het donker kunnen ze niet zien, net zoo min als wij. Vocht is verkeerd en een kip is er zeer gevoelig voor. En te vochtig is het 's winters o zoo gauw. Deuren en ramen blijven dan gesloten, uit vrees voor een beetje koude lucht, frissche lucht kan er niet in en wat wellicht nog erger is, de vochtige lucht van mest en kippenadem moet binnen blijven. De lucht in het hok is te vochtig, het strooi- materiaal bakt aan elkaar, de druppels han gen aan den zolder. Als U dat merkt, gooit dan Uw ramen open, want kou is lang zoo erg niet als vocht. Niet door de kou houden zoo veel jonge hennen op met leggen of willen niet op slag komen, maar door het VOCHT. (Toe zetter, druk dat eens met koeien van letters). Let er maar eens op, hoe juist na een koude periode, als de lucht vochtiger wordt, de hennen den leg staken. Niet gedurende de vorst, maar gedurende de dooi. Daarom is een dichte bodem zoo goed, darr komt er geen vocht uit. Daarom is een dakbedekking van pannen met riet er onder zoo goed, dat ventileert altijd, ook al zijn de ramen gesloten. Daarom moeten zij, die hun hokken bedekt hebben met hout en asphalt zoo terdege luchten, anders raken zij het te vele vocht niet kwijt. Daarom moet de mestvloer 's winters als de die ren zooveel binnen zitten en er zooveel vochtige mest valt meer dan éénmaal per week schoongemaakt worden. Niet alleen als er volop eieren zijn, maar ook als die er niet zijn. Ik hoop hiermede eenige nuttige wenken gegeven te hebben, die bij toepassing de moeite en kosten ruimschoots zullen be- loonen. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. Viag«D. deic rublek betreffende, kunnen worden geiondeo aan den Heer G. J. Lieebout, Dfr. Landbouwschool. Montfoort. Poiuegel graot teven en een halve cent voor antwoord insluiten. (Nadruk verboden.) SPORTKRONIEK Waarom leggen mijn jonge hennen niet? Wij willen onze lessen over bemesting even onderbreken, om bovenstaande vraag te be antwoorden. Slechts enkelen kunnen volmon dig zeggen: de mijne doen het goed, ver schillenden moeten tot hun leedwezen er kennen: bij mij is het niets gedaan. Het meerendeel der klagers zal liever zeggen: het kon beter, wat precies hetzelfde bete kent als: ze doen het niet best. Laten we nog eens eventjes samen bekij ken, wat er noodig is voor een goede win terleg. Op de eerste plaats: op tijd geboren. Te laat geboren jonge hennen kunnen ons in den winter niet volop eieren bezorgen. Maar daar is nu niets meer aan te doen. Volgend jaar kunnen we oppassen die fout niet weer te maken. Hoe zijn ze verder op gevoed? Wanneer er aan de voeding of aan het hok iets ontbroken heeft, wreekt zich dat nu. Het eenigste wat ons dan te doen staat is, het ze nu zoo goed mogelijk te geven en het volgend jaar een anderen weg inslaan. Welke afstamming hebben mijn hennen? Ja, dat kun je zoo op hun vleugels niet lezen, zelfs in den soeppot is daar niets van te zien. Het is een zaak van vertrouwen. En het is toch heusch zoo'n kunst niet meer nu er volop hoenderparken zijn, wat goeds te vin den. Als we maar niet op de eerste plaats zoeken naar het goedkoopste. Niet dat goed koop niet goed kan zijn, maar omdat goed koop in de pluimveewereld meestal niet goed is. Luxe prijzen moeten we niet be talen, dat hoeft niet, maar een behoorlijk loon komt ieder toe, ook den fokker. En daarom kan een fokker niet voor 25 cent eendagskuikens leveren. Daarom kan een fok ker, die controleert van 's morgens tot 's avonds en van 1 Januari tot en met 31 December geen broedeieren leveren voor 6 cent. Die paar centen, die wij meer uitgeven, komen dubbel terug. En toch... er zijn er, die jonge hermen hebben, op tijd geboren, goed opgefokt met goed voer in een goed hok, die werkelijk afstamming hebben ge kocht en gekregen, en die toch geen eieren rapen. Er zijn er, hoor. In groot getal. Hoe dat komt? Ómdat er iets aan mankeert. En nu is het juist de groote moeilijkheid, om die fouten of die fout te vinden. Enkele wil len we bespreken, in de hoop, dat sommigen er hun voordeel mee kunnen doen. Voeding. Wij moeten onze legrijpe hen nen voeren met ochtendvoer en graan. Och- tendvoer den geheelen dag droog bij een grooten uitloop en een gedeelte van den dag bij kleinen uitloop. Slechts eenmaal per dag graan is voldoende. Geven we twee of drie maal, dan mag het slechts een kleine portie zijn. Wij mogen ook wel het och tendvoer aangemaakt geven, maar het is voor ons een last die niet noodig is, temeer niet, waar er tallooze bewijzen zijn, dat kippen droog gevoerd zeker wel net zooveel eieren leggen als met de natte methode. Groen voer is een eerste vereischte. Kool is er ge- VOETBAL R.K. SPORTVEREEN. „DE PLOEG" Zondag behaalde ons 2de elftal een papie ren overwinning, daar het 3de elftal van L. V. V. niet opkwam. Zondag a.s., 2de Zondag der maand, geen wedstrijden. De leden worden aangespoord ter H. Tafel te naderen. Met de verloting staat het er op heden goed voor. Het verlotings-comité heeft alle loten uitgegeven en het grootste gedeelte is reeds verkocht. Leden, welke loten in ontvangst hebben genomen en deze hebben verkocht, gelie ve hiervan spoedig afrekening te doen. In dien er echter leden zijn, welke van hun ge kregen aantal loten nog het grootste gedeelte in hun bezit hebben, worden verzocht hier van even opgave te doen, opdat deze weer bij een ander kunnen worden geplaatst. Het comité ontving al enkele aardige prij zen. Wie volgt? Heeft de goede Sint hier of daar niet een prijsje voor onze vereeni- ging laten staan? We hopen van wel. OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de Ba tenburglaan, de Postweg en de Schoolweg te Soesterberg wegens noodzakelijke repa raties met ingang van Maandag 10 Decem ber a.s. tot nadere aankondiging voor het doorgaand verkeer gesloten zullen zijn. Burg. en Weth. van Soest, De Burgemeester, G. DEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. Soest, 6 December 1928. en sprin gende lippen 30-60 co 90 ct. Tube 80 ct. Bi) Apotb cn DrogUitn (Vervolg.) Tegen onze gewoonte in moesten wij ons raadsverslag vorige week afbreken, waarom' wij thans dit verslag vervolgen. 14. Opnieuw vaststelling van het Regle ment van Orde voor de vergaderingen van den Raad, zulks in verband met enkele door Ged. Staten gemaakte opmerkingen. De heer Busch merkt op, dat nu al be gonnen is het nieuwe reglement te over treden. Volgens dit reglement moet de se cretaris de notulen houden. Ook nu is we derom een tweede persoon voor de notu len aanwezig. De Voorzitter deelt hierna mede, dat hij zich verplicht ziet de gebedskwestie weder om aan de orde te stellen. Zoowel van Ka tholieke als van Gereformeerde zijde is hem door de geestelijkheid er op gewezen, dat het „Onze Vader" een te teer gebed is, om in een openbare vergadering te worden gebeden. Spr. wijst er op hoe ook in de Tweede Ka- is het koopeo van Horloges, Goud en Zilver. Koopt daarom bij een vakman. BELEEFD AANBEVELEND, VAN WEEDESTRAAT 25 TELEF. 2043 De oudst gevestigde zaak van Soest. ning is gehouden. Verder vraagt spr. aan dacht voor 't fietspad op Koudhoorn, het woonwagenkamp en het toegezegde prae- advies inzake de zaak Frans van Klooster. Hierna sluiting. BURGELIJKE STAND mer het gebed werd afgeschaft, terwijl ook in de commissie-vergaderingen en de ver gaderingen van B. en W. niet gebeden wordt. Waar spr. geen voorstander van een formule-gebed is, wil hij het gebed afschaf fen, of, zoo men hiertoe niet wenscht over te gaan, één of twee minuten stilte in te stellen. Spr. verzoekt hieruit niet een gevolg trekking te maken, dat hij daarom mindfcr geloovig zou zijn. De heer Endendijk wijst er op, dat hij voor het „Onze Vader" heeft gestemd, om het gebed niet geheel af te schaffen. Een minuut stilte gaat spr. te ver, omdat dit zal ontaarden in farizeeïsme. Spr. wil ook in het openbaar God erkennen en wil daarom te rug naar het formulegebed. Voor den heer Van Doorne blijft een for mule-gebed voorlezen en niet bidden. Spr. wil niet bidden voor de menschen. Wanneer geen minuut stilte gewenscht wordt, wenscht hij, dat een gebed zal worden uitgesprokep door den Voorzitter. De heer Busch noemt het bidden in den raad een vormkwestie. Hij betreurt het, dal de theologen van heden het beter willen weten dan Christus zelf. Spr. steunt het oude voorstel Gasille. De heer Grootewal wil beslist het gebed afschaffen. Wie het noodig vindt voor de vergadering te bidden, kan dit thuis doen. De heer Hilhorst ondersteunt de woorden van den heer Endendijk en noemt het gebed een hulpmiddel om tot een hoogere macht te gaan. Een ieder is niet op elk gewenscht tijdstip in staat zonder middel zich met een hoogere macht bezig te houden. Spr. stelt voor nu geen beslissing te nemen, om B. en W. in de gelegenheid te stellen dit punt nog eens te bezien. De heer Endendijk verzet zich tegen de woorden van den heer Busch. Christus gaf dit gebed niet aan discipelen, maar aan zijn kerk door middel van zijn discipelen. Spr. wenscht het gebed te behouden om ook in het openbare leven van een hoogere macht te getuigen. Het voorstel tot afschaffing van het gebed hierna in stemming gebracht wordt verwor pen met 7—4 stemmen. Voor stemden de heeren Grootewal, Ge- sille, Doorman en Busch. Het voorstel tot instelling van 2 minuten stilte wordt hierna aangenomen 'niet 7 te gen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Busch, Gasille, Doorman, v. Doorne, Groo tewal, v. d. Bremer en Pronk. Met betrekking tot de voor eenige maan den door den heer Busch gestelde vragen deelt de Voorz. mede, dat een gedeelte de zer vragen direct zijn beantwoord. De vra gen, waarop nog geen antwoord werd ge geven, eischen zeer veel werk, hetgeen moet geschieden door de afdeeling comptabiliteJk welke afdeeling overbelast is met werk. Waajr spreker geen personeel aan deze afdeeling kan missen, stelt hij voor de uitwerking van deze vragen te doen geschieden door de comm. welke belast is met een onderzoek inzake het gas. Den heer Busch verwondert dit niet. Bij het stellen der vragen heeft hij reeds tegen meerdere raadsleden gezegd, dat hij geen antwoord zou ontvangen. Spr. bedankt daar om thans voor de comm. van onderzoek inzake de gasgeschiedenis en zal zijn maat regelen treffen, zooals hij die in het belang der gemeente goed denkt. De heer Van Doorne geeft in overweging een ambtenaar in zijn vrijen tijd dit werk te doen verrichten en hem hiervoor extra te be zoldigen, waartoe wordt besloten. RONDVRAAG. De heer De Bruijn informeert wat B. en W. met de boerderij denken te doen, nu Van Winden deze gaa't verlaten. Weth. Koenders deelt mede, dat met den laatsten storm een gevel is ingewaaid. B. en W. zullen een en ander bezien en nader met voorstellen komen. De heer Grootewal vraagt eenige inlichtin gen omtrent de aangestelde, typiste. De heer Van Doorne zou oók gaarne ver nemen hoe de weth. aan juffrouw Koops gekomen is. Weth. Koenders: „Dat moet je aan Brand netel vragen". Weth. Koenders deelt verder mede, dat een en ander een gewoon verloop heeft gehad. Van de 113 personen zijn 14 personen voor het maken van proefwerk opgeroepen. Het werk van de aangestelde juffrouw was o.i. het beste, waarom deze aan B. en W. werd voorgedragen. Genoemde juf frouw heeft 3 jaar praktijk gehad, komt van een goede inrichting, terwijl zij haar diploma stenografie Sept. 1927 heeft behaald. Met aanbevelingen heeft spr. geen rekening willen houden, terwijl hem- na de aanstelling pas bleek, dat de aangestelde Katholiek was. De heer Grootewal wijst er op, dat hij zijn vraag niet heeft gesteld uit wantrouwen te gen B. en W. Wanneer deze zaak normaal is verloopen moet rehabilitatie plaats hebben. De heer Doorman stelt eenige vragen be treffende het plaatsen van konijnenhokken door houders van Angora-konijnen, waarop weth. Koenders eenige toelichtingen geeft. Verder wil mijnheer Doorman aan een der zijwegen van den Heideweg den naam geven Van Ericastraat. (Komt in de volgende ver gadering). Ook verzoekt spr. verbetering van het ge deelte weg van station Soestdijk tot Spoor straat. (Weth. Koenders zal hieraan aandacht schenken). De heer Gasille informeert of een incas seerder bij het gasbedrijf werkelijk een loon van f 15.— per week heeft. Weth. Endendijk deelt mede, dat bedoeld persoon op dit sala'ris is aangesteld. De vele aansluitingen, welke na dien zijn gekomen, vragen thans veel meer werk, waarom ver hooging van zijn salaris binnenkort zal wor den voorgesteld. De heer Busch kan geen genoegen nemen met de mededeelingen van den weth. in zake de aanstelling van juffrouw Koops. Bij de bespreking tot aanstelling in de vorige vergadering is gewezen op een goedkoopere kracht, waarmee door B. en W. geen reke- SOEST GEBOREN: illem, z. v. W. Bos en M. M. de Goede, ;edèreweg 5. ONDERTROUWD: A. P. v. Bekkum en J. A. v. Lambalgen. GETROUWD: A. v. Effrink en C. M. v. 't Klooster. OVERLEDEN: Arie Pater, 66 j. BAARN GEBOREN: Hendrikus Teunis, z. v. H. v. d. Kuil en T. van Kooten. Friedrich Karl, z. v. K. A. Maier en B. Cosijnse Adriana Maria, d. v. C. J. Dijkman en H. Kuijer. Nicolaas, z. v. G. van Buuren en C. H. Fakkeldij. Everdina Wilhelmina, d. v. B. Kouterik en E. van den Berg. Jantinus Jan Hendrik, z. v. F. van Slooten en J. Huberts. Boris Eric Marie, z. v. A. Moltzer en H. van Kempen. Telefoon 2001 15 ct. en 20 ct. per Kilometer. Wachten wordt niet berekend. Ruime en solide 7 persoons toerwagens. KERKBERICHTEN Zondag 9 December. SOEST NED. HERV. KERK Kerkgebouw. Voorm. 10 uur Ds. J. I. van Schaick. Doopbediening. 's Avonds 6 uur Ds. J. C. W. Kruishoop. Rembrandtzaal. Voorm. 10 uur Ds. J. C. W. Kruishoop. Nam. 6 uur Ds. J. I. v. Schaick. Jeugddienst. Woensdagavond 7 uur (Chr. U.L.O.-school) bijbellezing door Ds. J. C. W. Kruishoop. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Leesdienst. Woensdag 12 December, 's avonds 7 uur, Ds. Salomons, van Amersfoort. VEREEN, v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Gebouw „Religie en Kunst'', Rembrandtlaan. Geen dienst. SOESTERBERG NED. HERV. KERK Nam. 6 uur in de Chr. School aan den Postweg Ds. Reeser van Hoogland, van Huis ter Heide. Huis ter Heide: Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. Dinsdag 11 Dec., 's avonds 8—9 uur, Bij bellezing in de C,hr. Mil. vereeniging. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 cent. PUROL PLAATSELIJK NIEUWS AANBESTEED Te Soesterberg werd aanbesteed het maken van een huiswater-rioleering met zuiverings installatie op het terrein der Luchtvaart-afd. Raming f25000.—. Ingekomen waren 18 biljetten. Laagste inschrijving was van Mulder's Handelmaatschappij te Soesterberg voor f23.890.—. BRANDWEER SOESTERBERG Dinsdag 11 December a.s., 's avonds te 7.30 uur, zal door de Vrijwillige Brandweer te Soesterberg een oefening worden gehou den. JEUGDDIENST Zondag a.s. is er weer jeugddienst in de Rembrandtzaal. Een bijzondere jeugddienst ditmaal, 't Zal een advent-wijdingdienst zijn. De jeugddienst, wier doel het is niet om iets nieuws te brengen, maar juist om oude, schoone dingen, die in de laatste eeuwen in de kerk op den achtergrond zijn geraakt, weer naar voren te brengen, houdt als van zelf rekening met het kerkelijk jaar. Vandaar wijdingsdiensten om bijzondere feiten, bij zonder te gedenken. Buiten de gewone li turgie, bestaande uit gemengde zang, schrift lezing en predikatie zal nog gezongen wor den door een soliste en door het jeugdkoor. Ds. v. Schaick zal den dienst leiden. Allen, vooral jonge menschen, zijn hartelijk wel kom. De dienst zal ditmaal aanvangen des avonds 7 uur. UITSLAG VERLOTING Bij de Zaterdag j.1. gehouden trekking van de loterij der R.K. gemengde zangvereen. „Sancta Caecilia" te Soesterberg, zijn op on derstaande nummers de hoofdprijzen ge vallen. No. 170 1ste prijs, Hangklok. No. 353 2de prijs, Theeservies met blad. No. 90 3de prijs, 2 Schilderijen. No. 298 4de prijs, Bloementafel. No. 738 5de prijs, 12 Lepeltjes. De prijzen kunnen worden afgehaald bij den heer Serton, Banningstr. 39, Soesterberg. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent onderstaande gevonden voorwer pen zijn inlichtingen të bekomen aan het po litiebureau alhier. Rijwieltasch, wollen Deken, Autoband met velg, Damesportemonnaie, Jekker, Muilkorf, Mortorhandschoen, 'Moer van een boerenwa gen, Kleedje, Horlogekrans, Kinderportemon- naie, Ca rbidmo tor lantaarn. SOESTER NATUURSCHOON Door den heer Rinke Tolman alhier is het volgende adres gezonden aan den Raad der gemeente Utrecht. Gelijk ik heb aangekondigd in mijn rede, op 22 Nov. 1928 in Tivóli gehouden ter vergadering, welke was uitgeschreven door het Utrechtsche gemeentebestuur, teneinde te protesteeren tegen het z;.g. Geldersche Val lei-plan, zou ik een beroep doeh op Uw onontbeerlijke hulp, telkens wanneer in onze provincie belangwekkend natuurschoon mocht worden bedreigd. Daar eerlang een aanslag zal worden gepleegd, is het oogen- blik aangebroken om mij tot U te wenden. De zaak, waar het om gaat, is deze: In de zitting van den Soester gemeente raad van Woensdag 28 November is ter spra ke gebracht de kwestie, waar de storting zou moeten plaats vinden van de Soester vuil nis. Sommige gemeenteraadsleden prezen voor dat doel aan een terrein, gelegen bij de stopplaats De Paltz aan den spoorlijn Utrecht—Baarn. Juist het gebied, waar men den afval der gemeente wil deponeeren, ge niet terecht een groote vermaardheid bij alle natuurvrienden, daar zich hier w©erga!oos- mooie jeneverbessen verheffen Ln een ook overigens boeiende omgeving. Te vreezen valt, dat door verwerkelijking der plannen tevens wil men er, tot overmaat van ramp overgaan tot ontginning - het be doelde landschap van zijn fijnen luister zal worden beroofd. Uit dezen hoofde en Uw warme belangstelling voor 't behoud van natuurschoon kennende, dring ik er met vriendelijke klem bij U op aan onverwijld alle stappen te willen ondernemen, opdat de te duchten schennis in Soest, waartegen ook de burgemeester van So-est zich verzet, ver ijdeld worde. (Het wil ons voorkomen, dat de heer Rinke Tolman met dit schrijven aan een verkeerd adres is. Red.) GELDERSCHE VALLEI-KANAAL Op uitnoodiging van de Middenstands-Be. sturenbond „Soest'', sprak j.1. Dinsdagavond in de benedenzaal van Hotel Okhuijsen Mr. joh. Scheurer, Secretaris der Kamer van Koophandel, over het Geldersche Vallei-ka naal. De zaal was eivol, terwijl de laatstgekome- nen zich met een staanplaatsje in den gang achter de zaal moesten tevreden stellen. De heer Hesp, voorz. van den Midden stands-besturenbond, opende de vergadering, waarbij hij er op wees, dat, gezien'de actie, welke Utrecht aan den dag legde, het zeker niet ondienstig genoemd mag worden, als -iets met betrekking tot het plan „De Gelder sche Vallei'' wordt gezegd. De heer Scheurer het woord verkrijgende., wijst er op, dat men de woorden van den voorzitter niet in een foutief licht moet zien. Zouden de aanwezigen de meening zijn toe gedaan, dat een actie tegen de actie Utrecht bedoeld werd, dan zou men dezen avond een tegenvaller kunnen noemen. Spr. ont raadt elke actie, omdat hij elke goed bedoelde actie voor het plan een gevaar noemt. Voor een zaak, die er goed voor staat, -is geen actie noodig. De heer Scheurer hierna zijn bespreking van het kanaalplan aanvangende, wijst er op, hoe voor 50 jaar hetzelfde kanaalplan ook reeds op het tapijt was en ook toen in con currentie was met het kanaal Amsterdam- Utrecht. Toen werd besloten het Merwede- kanaal te graven. Nu voor eenige jaren wederom de kana lisatie ter sprake kwam is het begrijpelijk, dat thans wederom het Geld. Vallei-plan naar voren kwam. De comm. Lely werd ingesteld om hier van studie te maken en een rapport aan den minister uit te brengen. Uit de 14 plannen nen kwamen 3 plannen bovendrijven, n.l. de plannen A'damUtrechtVreeswijk, A'dam—UtrechtWijk bij Duurstede en het Vallei-plan. Het rapport werd uitgebracht in het nadeel van het Valleiplan; een verbetering van het voor 50 jaar gekozen plan en een doortrekking van dezen waterweg werd aan bevolen. Vele nadeelen werden aan het Val lei-plan toegeschreven, waarbij ook de kos tenberekening niet onbelangrijk was. Het Val leiplan zou vele millioenen meer kosten dan elk ander plan. De kanaalvereen. heeft op dit rapport haar verweer bij den minister ingediend, in welk verweer de bakens werden verzet. N-iet alleen, dat het Vallei-plan uit nationaal oogmerk het beste bleek, doch ook financieel moest het Valleiplan de voorkeur hebben. In dit verweer werd voor het Valleiplan genoemd f45.000.000.—, voor het plan Vreeswijk (het plan met de minste kans tot verwezenlijking) f50.000.000.— en voor het plan Wijk bij Duurstede f 56.000.000. Deze 2 zeer uiteenloopende inzichten waren voor den minister aanleiding de comm. Went- holt in te stellen, welke comm. de zienswijze van de kanaalvereen. deelde en op verschil lende onderdeelen zelfs nog verder ging. Toch adviseerde de comm. Wentholt niet tot uitvoering van het Valleiplan, omdat geen tijdstip kon worden genoemd, wanneer de groote afsluitdijk in de Zuiderzee-werken ge reed zou zijn, terwijl men de meening was toegedaan, dat in de rivierkruising bij Wa- geningen een verzanding zou plaats hebben. Beide bezwaren zijn gebleken ongegrond te zijn. Bekend is thans, dat de groote af sluitdijk Aug. 1932 gereed zal zijn, waarna nog drie en een half jaar noodig is voor het leggen van de IJmeerdijk. In 1936 dus zou den de Zuiderzeewerken aan het Vallei-plan kunnen aansluiten. Dit is nog 3 jaar vroeger dan het tijdstip, waarop het Valleiplan wer- kelijheid zou kunnen zijn. Het tweede be langrijke bezwaar is vervallen door de aan het Laboratorium te Delft genomen proef, waar in is uitgemaakt, dat een verzanding niet kan plaats hebben. Naast bovenstaande, op zeer duidelijke wij ze gegeven overzicht, noemde spr. nog vele voordeelen aan het Vallei-kanaal verbonden. Bij verwezenlijking van dit kanaal zullen de beurtvaart en de rijnvaart zich splitsen. De rijnvaart zal gebruik maken van het Vallei kanaal, omdat de route hierdoor één dag wordt bekort, hetgeen van het grootste be lang zal zijn voor den Amsterdamschen han del. Een kortere verbinding wordt verkregen met het Zuiden, Oosten en het Noorden, terwijl het kanaal ongetwijfeld van groot be lang zal blijken te zijn voor de a.s. Zuider- zeezolders. Tevens moet men bij dit alles bedenken, dat de gesteldheid van den bodem oorzaak was, dat het Merwedekanaal 12 jaar later gereed kwam, dan verwacht werd. Bij het bezien der plannen mag geen re kening worden gehouden met persoonlijke, gemeente- of streekbelangen, van hoe groot belang het ook zou kunnen zijn voo-r onze streek en de geheele Vallei. Alleen het groote landsbelang, het nationaal belang zal hier moeten doinineeren en bij dit belang treedt het Vallei-plan ver, zeer ver naar voren. Op zeer duidelijke wijze werd dit alles, mede aan de hand van een teekening, ver duidelijkt, waarbij het zeer gemakkelijk was de besproken punten aan de twee meest vooruit komende plannen te toetsen. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd door een viertal personen gebruik ge maakt. De avond was mooi en leerzaam. GEM. ARBEIDSBEURS Buiten Soest worden gevraagd: Aankomend timmerman, na gebleken ge schiktheid voor vast, bij voorkeur R.K. Drie bekwame isoleerders, bekend met stoomwerk; voor onbepaalde» tijd. Drie gasmeter-herstellers, voor vast, gem.- betrekking. Drie werkt, opzichters (techn. ambtenaren), liefst met diploma M. T. S. en bekend met bouwkunde en autotechniek, moeten in staat zijn zelfstandig besprekingen te voeren met verschillende overheidspersonen, leeftijd plm. 30 jaar, vaste betrekking; Mannelijk of vrouwelijk magazijnbediende, leeftijd 20—26 jaar, voor een groothandel in handschoenen, kousen en sokken; moet grondig vakkundig op de hoogte zijn, vaste bedekking. 5 Agenten van politie, moeten politie-di- ploma bezitten en minstens 1.75 M. lang zijn, voor begin Januari a.s., goed salaris. Aanbiedingen vóór 8 December, uitslui tend schriftelijk bij de Arbeidsbeurs te Til burg. COMM. VAN WELDADIGHEID Men verzoekt ons mede te deelen, dat de jaarlijksche uitdeeling vanwege de Commis sie van Weldadigheid van Hare Majesteit de Koningin Moeder zal geschieden op Maan dag, 17 December eJc., des voorm. om 11 uur, in de Naai- en Breischool aan de Burg. Grothestraat. KERSTVLUCHT NEDERLAND-INDIE Dinsdag 11 dezer zal een vliegtuig voor postvervoer vertrekken naar Ned.-Indië. Laat ste buslichting te Soest Maandag 10 Dec., 21.10 uur. Evenals bij vorige vluchten be draagt het extra port, in luchtpostzegels te voldoen, voor briefkaarten en postwissels 40 cent, voor brieven 75 cent per 20 gram. Bo vendien kan men de briefkaarten en post wissels frankeeren met een voorrangsport van 35 cent, de brieven met 40 cent per stuk, eveneens met luchtpostzegels te voldoen. Bij onvoldoend laadvermogen van het vliegtuig zullen de volgens dit verhoogde tarief ge frankeerde stukken in de eerste plaats voor vervoer per luchtpost in aanmerking komen. De stukken, welke niet per vliegtuig vervoerd kunnen worden, gaan per landmail, of wor den, indien dit uit een duidelijke aanteeke- ning op het stuk blijkt, aan den afzender worden teruggegeven. De porten worden dan terugbetaald tegen overlegging van brief kaart of omslag. LEZING A.B.T.B. Op Vrijdag 30 November j.1. vergaderde de afd. Soest van bovengen. Bond in het ver- eenigingsgebouw alhier. Als spreker was uit- genoodigd de heer G. J. Lieshout, hoofd der Lagere Landbouwschool te Montfoort, die een lezing hield over „Kippenhouden op de boerderij". Behalve leden waren ook verscheiden niet- leden, kippenhouders en eenige leerlingen van den landbouwcursus aanwezig. Op be vattelijke wijze hield spreker zijn aandachtig auditorium voor, dat er slechts vier dingen noodig waren om winst te behalen met de kippenhouderijgoede huisvesting, goede voeding, goede verpleging, goede afstam ming. Bij elk punt gaf de spreker een over vloed van practische wenken. Tot slot zette de heer Lieshout een houten model van een goed kippenhok in elkaar, dat aanleiding gaf tot een kruisvuur van vragen van de zijde der aanwezigen. Te ruim kwart over tien kon de voorzitter deze geanimeerde vergadering sluiten en keerden leden en niet-leden zeer voldaan huiswaarts. VREDE DOOR BROEDERSCHAP Vrijdagavond in de vorige week sprak in „Religie en Kunst" voor een klein doch aan dachtig gehoor de bekende pacifist en oud artillerie kapitein van Warmelo over „Vrede door Broederschap". Spreker begon, dat de groote oorlog in gezet werd, om de wereld van het Pruisische Militairisme te verlossen, om de democratie te redden en terwille van het zelfbeschik kingsrecht van elk volk. En nu na 10 jaar, na een sitanische worste ling, die onze menschelijke bevatting te bo ven gaat: 26 millioen gesneuvelden, 20 mil- lioen verminkten, 5 millioen vrouwen wedu we geworden, 9 millioen kinderen weezen na 10 jaar worsteling is het Pruisische militarisme inderdaad weg, doch dreigend zijn daar 't Fransche en Italiaansche, 't Rus sische en 't Engelsche militarisme, om niet te spreken van 't Ainerikaansche. En waar is de democratie? Alle landen zijn verarmd, overal werkeloosheid, drukkende belastingen, valuta-schade endegeneratie. Is er dan geen winst te boeken; zijn dan al die' millioenen voor een zinnelooze co- inedie in den dood gegaan? De eenige winst het overgroot aantal millionairs in Amerika en Europa en Goddank, de ver anderde publieke opinie. De millioenen zijn aan 't denken gebracht, een nieuw rechtsbewustzijn is wordende, dat naar een nieuwe rechtsorde en volkenorde ning moet stuwen. Het ontwaakte volk, de publieke opinie moet achter 't Volkenbonds- werk staan, dat thans door de groote regee ringen gesaboteerd wordt. Want vergeten wij, niet, de heerschende regeeringen ver tegenwoordigen niet 't heele volk, doch slechts een klasse, de gegoede en gezetene, die 't in deze wereld zoo kwaad niet vindt. Toch zal een komende oorlog ook hen tref fen en dit is de satanische gerechtigheid dat voot de 1000 thans bekende en gepro duceerde gifgassen geen mensch veilig is, hoog noch laag, in kelders, noch op 't topje van den Eifeltoren. Hoe komt de wereld dan uit de impasse, hoe komt zij tot die waarachtige vrede, die elk rechtgeaard mensch wil? Door broederschap en samen werking zegt van Warmelo, door dienen, 't eigenbelang ondergeschikt maken aan 't grooter algemeen belang. Tot dusverre zegt de mensch: eerst ik, dan jij; hier ontwikkelt zich de strijd om 't bestaan met de moordende concurrentie. Welnu, deze concurrentiestrijd, die op oor log uitloopt, is aan de grenzen van zijn macht gekomen. Practisch is 't niet meer mogelijk een

Soester Courant | 1928 | | pagina 2