RADIO-CENTRALE „SOESTDIJK" Sleeinijsen Co., MuizersM 67a B",J.ÜCM F.BREURE Een aansluiting op de VEN EMA LA PORTE Co. Luxe Auto-verhuur Uitgave*. G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau*, 'an Weedestraat 35, Telefoon 2181 C. BRAAKMAN BRANDSTOFFENHANDEL Maandag 24 December a.s. den geheeien dag gesloten zijillen zijn. MIJNHARDT's PALTHË. 20°|„ Kerstvrede. KRABBELS uitvoering van Eltecienorflers. Incasso - Coupons Prolongatie - Deposito Safe-Deposit C. Verschoor, Nieuwtsr. 57 D, F. VOIGT Orogist. Gemeenteraadsverslag. 7e Jaargang Vrijdag 21 lboembor 1928 No. 61 DE SDESTËD CDUDAMÏ Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN*SBoekhandel, Baarn en C.l. VAN DAM, Radeniakerstr. 15, Soesterberg ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. ONZE RIJMKRONIEK Bijdrages, aki grooter deu li eo olet kleiner dan 36 regcla. mogei »oo» deie rubriek «orden Ingezonden. Bij opname vergoeden wij voo actueele (olet plaataeli|ke) gedichten 2.50. (Nadruk verboden. (Ingezonden.) KERSTGEWAARWORDING De wind giert door het naakte woud, December is heten bitter koud. De boomen staan, ontdaan van 't loover, Lijk spookgestalten: stroef en stom Als armen staan hun takken, krom En grillig. Alles naakt, beroofd en poover. Op rukwind, gierende van toon, Zoo droevig schoon Mengt zich het lied der klokken, Alsof zij morren: Wind zwijg stil, Laat toch dat mokken. Als scherp contrast staat, frisch gekleed, Steeds groen de dennebooin gereed, Alsof hij wist, dat hij moet dragen De kaarsjes op 't aloude feest, Zooals reeds eeuwen is geweest En men nog even zal gewagen. En uit de verte klinkt der klokkentoon, Zoo wonderschoon, 't Zijn teere, fijne klanken, Als wilden zij den denneboom Daarvoor bedanken. Want, straks daalt zachte, volle gloed Van 't boompje, klinken' zangen zoet, Uit vele lieve kindermonden. En vol verwachting blikt omhoog Het blijde, stralend' kinderoog, In deze blijde, vredig lieve stonden, ln 't hart van ieder daalt de vreè Als zachte beê, Want Kerstfeest doet ons dringen Om met de gansche wereld mee Ons lied te zingen. O, Kerstfeest. Dag van blijde vreugd, O, kerstgedachten, vol geneucht', Hoe arm en rijk Uw loven, minnen De harten dichter bij elkaar, De vreugdebron is rein en waar, Wij zijn zoo frisch van zinnen, Bij 't held're lied en kerstmis-klokgeklong, Mengt zich de drong Van hooger kerstverwachten, Met mildheid en menschlievendheid, Tot vreugdgedachten. Wanneer de kerstklok niet meer klinkt In 't hart dan nog de nazang zingt Dier kerstgenoegens rein en teeder, Dan blijft in 's levens harden strijd, Het hart meer in blijmoedigheid En daalt die blijheid; zingt men weder: „O komt, herinnering -- klokkenlied. Geeft weigert niet, Blijf steeds den lust mij geven Te zeggen, wat ook brengt 't verschiet, Ik durf te leven". Vrede tusschen hen, die in den heiligen nacht als vijanden tegenover elkander lagen. Er zijn weinig menschen, die zich van dezen invloed, van deze wijding van Kerst mis kunnen onttrekken. Het is deze waar heid, die de telegrafisten van den Eifeltoren in Parijs er toe leidt, om, wanneer zij des avonds voor Kerstmis hun gewone weerbe richt seinen, dit te laten voorafgaan door een heilwensch: „Heureux koël a tous". Wij moeten ons niet schamen, om iets voor den kerstvrede te gevoelen in onze eigen ziel en in ons eigen leven. Over de geheele wereld is een versterking van het godsdien stig leven merkbaar. De teekenen daarvan zijn frappant. De mensch hunkert naar iets hoogers. Het is geen toeval, dat ook in de geschiedenis der volkeren thans een stroo ming baanbreekt, die van waarachtig ver langen naar den vrede is vervuld. Het gaat langzaam, maar het gaat. Elk jaar worden sterker de teekenen, die er op wijzen, dat de organisatie der volkeren zich beweegt naar de vredesgedachte. Van die gedachte is Kerstmis het symbool ook in ons eigen leven. £00 laat onze huizen dan vervuld, zijn van vreugde en vrede. Met Kerstmis komen wij bij elkaar. Het gezinsleven viert zich uit. Wij voelen hoe de traditie van dit feest wijding geeft. Zoo siert uwe huizen met de kerstbloemen. Zingt die lieve, oude liederen uit uw jeugd; die onvergankelijk zijn en vol wijding. E11 als ge een oogenblik op Kerstavond naar boven ziet, „o, die heilige onsterfelijke sterren, hoog boven m'n sterfelijk hoofd", dan gaat even uw gedachte uw bede uit naar den vrede op aarde, als een gelukkiger menschheid zal opbloeien en het recht zal stralen in onbluschbaren glans. Beleefd deel ik hierdoor mede, dat niet meer als vertegenwoordiger voor mijne firma werkzaam is. Wij verzoeker! daarom een ieder aan hem geen bestellingen voor ons meer op ie geven. KERKRAD N.Z. 19 - TEL. 2133 geeft U voor slechts 8 cent per dig het beste te hooren, wat in de aether voorhanden is. Steeds 2 programma's Ier beschikking. Ondergeteekenden berichten hiermede, dat hunne kantoren op Middenstandsbank voor Amersfoort en Omstreken Nederlsndsche Middenstandsbank La Porie Co Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabietten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten 0FF1C1EELE BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat gelegenheid tot koste- looze inenting zal worden gegeven, op Don derdag 27 December 1926, des nam. te 2 uur ten huize van den gemeentegeneesheer, den heer Dr. Rup-ert aan de Steenhofstraat, alhier en dat gelegenheid tot het doen nazien der inentingen zal worden gegeven op Don derdag 3 Januari 1929, des nam. te 2 uur, op dezelfde plaats. De ouders worden er aan herinnerd hunne trouwboekjes of de geboortebewijzen der in te enten kinderen mede te brengen. Voorts verdient het aanbeveling de armen der kinderen vóóraf goed met water en zeep te wasschen. Burg. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. DEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. Soest, 19 December 1928. Zijn Kerstvreugde. Hij stond voor een banketbakkerswinkel, het schooiertje en keek. Op straat lag een dikke modder-pap, waar je tot aan je enkels in wegzakte. Het schooiertje gaf er niet om. Uit den winkel kwam een datne. Ze had een pakje in den arm, iets in wit papier, dat ze voorzichtigjes droeg. Vies keek ze naar de modder, waar haar kleine sierlijke schoen tjes in verdwenen. Doch nauwlijks had ze een paar schre den op straat gezet, of ze viel languit in de modder, in de vette, vieze modder. Het papier van het pakje liet los en er schoot een mooie, dikke kerstkrans uit. Ook in de modder Het schooiertje schoot toe en hielp de dame opstaan. Ze zag er erg uit. Haar man tel was zwart van modder. Ze keek er naar, hulpeloos. Dan zag ze den kerstkrans, die, uit het papier gegleden, in de vette brij lag. Ze liep door. „Juffrouw, u vergeet wat", riep 't schooier tje en wees op de krans. „Die mag jij hebben". Met schitteroogen schoot hij op de lek kernij toe. De modder zat er met een dik ken rand omheen. De groene en roode vruch ten waren zwart. Het schooiertje gaf er niet om. Z'n hart jubelde. Hij streek met een vinger de modder van den kerstkrans. Dan pakte bij het papier weer op Als een pijl uit den boog schoot hij naar huis. Naar moeder. Met zijn kerstkrans van deeg en modder. Om op dat melken terug te komen, bij ons in Soest, in den Raad bijvoorbeeld, melken ze de koeien niet uit, maar gaan ze melken in een emmer, waarvan men weet, dat hij op verschillende plaatsen lek is. Als ik lid van den Soester Raad was, zou ik het laatste niet doen en het eerste niet laten. Neen, als ik lid van den Soester Raad was, zou ik in de Woensdagavond gehou den vergadering ook een koe hebben ge molken en dan zou ik den heer Burgemees ter enkele vragen hebben gesteld, naar aan leiding van iets, wat hij in de voorlaatste Raadsvergadering heeft gezegd. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. om vuilnis te doen ophalen van wege de Gemeente en het vuil te bergen op een terrein aan de Paltz, heeft hij gezegd: Ik verwonder mij, dat dit terrein is aangewe zen in dit object. Knelis zou dan zeggen*. „M'nheer de voor zitter. Is het U bekend". (O neen, dat gaat niet). „Hebt IJ kennis genomen van" (dat gaat ook niet, want hij heeft het zelf ge zegd). Nog eens opnieuw beginnen. M'nheer de Voorzitter. In de laatst gehouden Raadsver gadering heeft U, bij de behandeling van het vuiIn>iHvei*\vijderings\?*aagstuk, toen de ïrJ'Doorin.an bev.warcn- ojipfrd^.-togw- Hoi het voorstel van B. en W. genoemde ter rein aan de Paltz, geze'gd: „Ik verwonder mij, dat dit terrein is aangewezen in dit ob ject". Zoudt U den Raad willen mededee- len, hoe U er toe kwam U zelf daarover te verwonderen? Ter toelichting zou ik dan nog zeggen: M'nheer de Voorzitter. Ik heb mij ten zeer ste verwonderd over Uwe verwondering. Er is bij mijn weten geen gemeente in ons vaderland, waar B. en W. zoo dikwijls en zoo lang vergaderen als in Soest. En waar hier de onbenulHgste dingen in B. en W. besproken moeten worden, zal toch zeker wel besproken zijn het terrein waar het straat- en huisvuil opgeborgen moet worden. Waarover dan deze verwondering? Is U soms vergeten wat er besproken en verhan deld is? Of is het soms een ondergescho ven kindje, dat buiten Uw medeweten daar tusschen is gelegd? Maar dan is er geen aanleiding voor ver wondering, maar voor toorn. Toorn tegen zulk een brutaliteit. Wilt U dus aan den Raad de oorzaak van Uwe verwondering mededeelen? Dank U. Naschrift van Knelis. Nou zal 't mij benieuwen, waarover wij ons straks kunnen verwonderen, over het spreken of over het zwijgen over deze ver- wonderingskwestie. F.G.KuiperstraatIO - Telefoon 2169 op alle Stoom- en Verfprijzen. VAN KNELIS. 'k Heb eens een boek gelezen van een zekeren m'nheer Frans Fransen Franszoon, die zich bij verkorting Franszoon liet noe men. Waarom hij dat deed weet ik niet, want ik ken geen Fransch, alleen Frans van Kloos ter en die was het niet. Maar die m'nheer Frans Franszoon, zal ik maar zeggen, die schreef 'n geschiedenis over het koeien melken. Ik denk, dat hij ook van boeren-afkomst was. In ieder ge val, hij schreef er over en wat hij daarvan zei was waar. Als je melkt, zei hij, moet je je vooral niet haasten, je moet het kalm en gestadig aan doen. En vooral, je moet de koeien goed uitmelken, want wat er het laatst wordt uitgemolken, is het beste, daar zit de meeste room in. En als je ze niet goed uit melkt, blijft die room het eigendom van de koe en ze geeft n volgende maal minder -melk. Kent u dat klein, eenvoudig verhaal uit den wereldoorlog? Hier is het. Het was kerstnacht. Op de velden van Noord-Frankrijk lagen de vijandelijke legers in de loopgraven tegenover elkander. Stil was het rondomme. De kanonnen zwegen. Hoog van den hemel flonkerden de sterren. Plotseling stonden er uit de Duitsche loopgraven eenige soldaten op en liepen naar de loensvbsi den yiiand, Qapxj hielden zij Italage even zien. Alles uit de kas Ik zeg maar, die m'nheer Frans had ver hun land en en komt binnen om te koopepand van koeien melken, nnrhf" 1 'O ja, wat ik ook nog moet vertellen, die Toen ke<rgeTl Pr,jSVerho°gUlg' an was in Indië geboren en weet U nu den eenige]even w9 3 pCt., ook aan onze iï)k meteen, waar hij dien gekken naam graven op Pat die korting zelf niet hoefteft opgeloopen. - Nu zie je weer, dat menschen, die jaren Indië zijn geweest, niet zoo helder meer lln, als voor zij er heen gingen. Of dat nu I mt door de warmte daar, dat er een ge pelte van hun verstand verdampt of op- oogt, weet ik niet, 't feit alleen heb ik ag al eens kunnen constateeren. schers en j hun land koël. Ziedaar. Is ooit des-symbod juist door it U cue Koning e BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM INGEZONDEN STUKKEN DE GLADHEID M. de R. Gaarne zag ik het volgende in Uw veelge lezen blad opgenomen. In mijn vroegere woonplaats werd iederen winter door B. en W. er op geewzen, dat het verplichtend was bij gladheid zand te strooien, ieder voor eigen perceeL Het was daar de gewoonste zaak der wereld, men was er als 't ware in opgegroeid; straffen werden er nooit uitgedeeld en toch deed bijna iedereen het (die goede oude tijd hè). Dat ook aan de mopperaars van j.1. Maan dag, die wel een grooten mond hadden van „daarvoor woon je nou in Soest" en „ze komen hier in alles achteraan" of „ik zal 't tegen Busch zeggen" of „Busch kijkt ook nergens naar", enz., maar zelf niets deden om ten minste voor eigen perceel te zorgen, dat de weg voor voetgangers begaanbaar was (de goeden, die het wel deden natuurlijk uitgezonderd). De Gemeentewagen deed zijn best maar kon ook overal niet gelijk zijn. I Kan het hier in de eerstvolgende verga- dertig ook geen punt van bespreking uit maken? U mijnheer de Redacteur dankend voor de [verleende plaatsruimte. K. KAZIUS 'DE GEMEENTE-BENOEMINGEN Geachte Redactie. Wilt U nog eenmaal een plaatsje afstaan voor liet onderstaande in Uw veelgelezen blad? Door omstandigheden is 't mij eerst he den mogelijk te reageeren op het antwoord, gedaan in de Raadszitting van 28 Novem ber j.1. door Weth. Koenders aan verschil lende raadsleden, die genoemden wethouder hadden geïnterpalleerd over de benoeming van Mej. Koops, woonachtig te Amersfoort, als steno-typiste aan de afd. Openbare Wer ken bij onze Gemeente. Een en ander in aansluiting op m'n ingezonden artikel in dit blad van 17 November j.1. Allereerst moet ik m'n verwondering uit spreken over de uitlating van den Burge meester in deze kwestie. Alvorens Z. Edel Achtbare spreekt over een onsympathiek ge schrijf door of namens een gedupeerde, ver dient het ongetwijfeld aanbeveling, eerst eens goedf te informeeren of bedoeld artikel daar van lifkomstig is. Was hiernaar grondig on- lci-yjvk gedaan, dan zou een dergelijk ge* "J1'» vlrtl >ymSjtJh'cker lfl,,lad niet gedacht, dat Weth. Koenders er zoo'n bekrompen standpunt op na hield, dat liij er niet op gesteld is in kranten be schrijven. Voorwaar een prestatie, nu wij in een tijd leven, dat vrijwel ieder weldenkend mensch naar den pen grijpt, om aan verschil lende wantoestanden uiting te geven. Toch is het geen kwaad idee van U, Wethouder Koenders, vooral, wanneer U geen grond ter verdediging hebt. Want U had zich schijnbaar wel uitstekend voorzien van tal rijke inlichtingen (op papier), om die aan ver schillende Raadsleden te toonen, doch al vorens ik iets schrijf, heb ik de dankbare ge woonte eerst te informeeren, en daar ik zelf tot de pers behoor, zijn de door mij genoemde feiten mij heel betrouwbaar me degedeeld. Deze zijn wellicht beter dan al Uw bijeen gegaarde stukken. Dat de be noemde het beste proefwerk heeft geleverd, is absoluut een uitvlucht en onwaarheid. Er is mij geen gemeente bekend, die op een dergelijke vreemde manier sollicitanten proefwerk laat maken als de gemeente Soest. Hetgeen daarbij geëischt werd, daarvoor had een jongste bediende op dat oogenblik even eens de capaciteiten. Zulk proefwerk geeft geen juist oordeeL aangaande de prestaties der gegadigden. Van het beste werk is daar om geen sprake. In een der raadsverslagen las ik, dat de benoemde 3 jaar bij de firma De Jager te Amersfoort werkzaam was geweest. Hadt U hiervan ook een getuigschrift in Uw bezit Wethouder Koenders? Dit was zeker haar diploma. Want daar werd zij opgeleid als steno-typiste. Heeft zij daar echter 3 jaar over gedaan? „Erg lang". Sinds wanneer wordt de tijd van opleiding beschouwd als een tijd van kantoorpraktijk? Eveneens een zeer vreemd standpunt. Vervolgens lijkt het mij zeer vreemd, dat Wethouder Koendiers eerst eenige dagen na de benoeming gewaar werd, dat de benoem de Katholiek was. Tot slot zij nog vermeld, dat zij wel ter dege werkeloos was op 't oogenblik van sollicitatie en benoeming. Dus Wethouder Koenders, ik moet tot mijn spijt al Uw schitterende toelichtingen in den Raad ge daan, tegenspreken en mij houden, aan het geen reeds door mij in m'n vorig artikel werd uiteengezet. U, redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte. A. v. D. M. de R. Mag ik den Heer Visser even antwoorden, dat ik wel degelijk bedoeld heb de fooi van ouderdomspensioen? Zeker, het is een fooi, maar vroeger kregen ze niets en nu laat ik gaarne aan de lezers over, wat er nu beter is, deze fooi of de bedelstok. Voor het ergste zijn onze oudjes nu behoed, al zou ik ook gaarne zien, dat ze geheel premievrij het dubbele kregen. Wat U schrijft over Am steïdam, welnu, dat is toch hetzelfde wat ik beweerde. U schrijft 10 procent moet on derhouden worden. Juist, dat doen ze nu, maar deden ze dat 40 jaar geleden ook? Kom) eens op met Uw rapport over die jaren. Weet U wel, dat toen in die zelfde stad de menschen meermalen op straat neervielen van de geeuwhonger? Dat ge beurd toch nu niet meer? Meermalen heb ik het zelf gezien, dat aan die ongelukkigen met een tang het brood werd: aangereikt, daar je anders de kans beliep, dat ze woest van den honger je de hand zouden afbijten; vreeselijk om aan te zien. Dat U durft be weren, dat de armoede nu grooter is als vroeger, daar sta ik paf van. Ieder weldenkend mensch weet beter, dank zij onze betere wetgeving. Of er dan nu geen armoede is? zeker, zelfs bittere armoede, maar toch in geen vergelijking met onze vorige eeuw. Onze ouders en voorouders konden daar staaltjes van vertellen, dat je die haren ten berge rezen en waren minstens even erg aLs men in een der bkden van 29 November j.1. kon lezen over de Engelsche steenko lenmijnen. Ook toen gingen hier kinderen van 11 jaar naar de fabrieken, heele lange dagen met een testje vuur bij zich om hun handjes te verwarmen in den winter. Ik wil dan ook gaarne hier een eeresaluut brengen aan onzen oud-Minister Van Houten, die in de tachtiger jaren de kinderwetten invoer de en een eerste stap deed op den weg naar een betere samenleving. Ten slotte wilt U mij beschoolnieesteren deze teere zaak maar aan meer bevoegden over te laten. Wie bedoelt U daarmee? Ik heb zelf alles voor eigen oogen gezien, ge voeld en meegeleefd, heeft men daar niet meer aan als een schitterend betoog van een boekengeleerde. Waarde Heer Visser, ik wil U ook een goede raad geven, verspil Uw tijd niet meer aan niets zeggende stuk jes. Uw ijver is een betere zaak waardig. Stel Uw welversnelden pen meer ten dienste voor een betere samenleving. U mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, K. KAZIUS. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Kracht is de grondslag van alle deugd. MAANDAG. Hartstocht maakt dikwijls den verstandig- sten man tot een dwaas en soms ook den dwaas tot een verstandig man. DINSDAG. Het komt er op aan om goed, niet om lang te leven. WOENSDAG. Indien de mensch maar wil en durft, dan kan hij oneindig meer dan hij ooit heeft dur ven denken. DONDERDAG. Het beste middel om zich van zijn vijan den te ontdoen, is, ze tot vrienden te maken. VRIJDAG. De wereld is vol bloemen; slechts aan enkelen gelukt het ze over te planten in eigen tuin. ZATERDAG. De meeste van onze verdrietelijkheden vin den haar oorsprong daarin, dat wij allen, stuk voor stuk, er van overtuigd zijn, dat wij eigenlijk toch buiten de groote massa vallen, dat wij iets aparts zijn, dat er dus voor ons nietigheidje een uitzondering ge maakt dient te wordenMaar meestal wordt er geen uitzonderang gemaakt en zijn wij op onze teentjes getrapt en beleedigd. 15 cent per K.M, Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. ■r G. Jd'LUihout',1Dl^'undbom K alimeststoffen. liVAeVceo Voor deze maal nemen we de kalimest stoffen eens onder de loupe. Kali is een voedingsstof, die vooral voor knol- en wortelgewassen in flinke portie ge geven moet worden. Die zijn er het dank* bauibi vuOF. Inliuu'ci gJOê" fee" «Is dat er buiten kan. Kali schijnt met fosfor de rijpheid van het hout an den herfst te bespoedigen, zoodat er niet zooveel bevriest. De kalimeststoffen zijn oplosbaar. Hier in behoeven we dus niet te kiezen. De kali- zouten worden gevonden in den bodem. Dit zijn ruwe zouten, terwijl hieruit fabrieksma tig gezuiverde zouten worden bereid. De ruwe zouten bevatten alle chloor. Dit werkt op verschillende planten minder gun stig, er zijn er zelfs, die totaal geen chloor verdragen kunnen. Gevoelig voor chloor zijn: aardappels, boekweit, tabak, wortels, vrucht- boomen en verschillende tuinbouwgewassen. Granen en grassen schijnen bij een normale bemesting van chloor geen hinder te onder vinden. Bieten schijnen door de chloor gun stig beïnvloed te worden. Alle bestaande kalizouten te bespreken heeft geen zin, daar verschillende bijna niet in den handel zijn. De ruwe kalizouten 'n de eenigszins ver beterde zijn: Kainiet. Dit bevat /an 1214 pCt. kali. Bevat tevens veel cloor. Werd vroeger veel gebruikt, is tegenwoordig bijna niet meer in den handel. Is geen verlies. Wel wordt het veel gebruikt als overbemesting voor onkruidverdelging, waar het zeer gunstig werkt. Dan moet het aangewend worden in fijngemalen toestand. Kalibemestingszout. Dit bevat 20—30—40 pCt. kali, zoodat men spreekt van 20 pro cents kalizout, dertig procents en veertig procents. Wij dienen onze planten het best door een zoo hoog mogelijk procent te ne men. Dus 40 pCt. Dit bevat de minste chloor en we behoeven maar weinig zakjes te gebruiken. De uitstrooiing wordt dus goedkooper. Daar de kalizouten delfstoffen zijn, veront reinigd met diverse producten, wijkt de kleur nog al eens af. We kennen het van wit tot rood. De kleur zegt ons over de samenstel ling niets. Een gezuiverd zout, wat zeer veel ge bruikt wordt en wat vooral in tuintjes altijd aan te raden is en noodzakelijk voor alle chloorgevoelige gewassen, is patentkali. Dit bevat ongeveer 25 pCt. kali. Het is voor alle gewassen en ten allen tijde te gebruiken. Tevens verkrijgbaar bij iederen handelaar. Aardappels moeten we steeds met deze kali- mest mesten. Er wordt wel gebruik gemaakt van 40 pCt. kalizout, maar dan moet dit liefst al geschieden voor den winter. Kleigronden bevatten zelf kali. Kali is een bestanddeel van klei. En er zijn wel klei gronden, die zooveel kali bevatten, dat de planten ook zonder bemesting met kali, ruimschoots voldoende vinden. Het groote gevaar wat hieruit geboren is, namelijk dat iedereen haast denkt, dat zijn grond dan wel voldoende kali zal bevatten, doet echter veel kwaad. Het gaat er niet om, hoeveel kali de grond bevat, maar hierom: hoeveel is er beschikbaar voor de planten. De bede laar vraagt niet, hoe groot het kapitaal is van degenen, waar hij een kansje waagt, maar alleen, hoe los' zij er aan zitten. Kijk, al hebben de kleigronden kali, daarom heb ben de planten het nog niet. Vooral de oude re kleigronden, en dat zijn zoowat alle klei gronden, bevatten maar zeer weinig direct opneembare kali. En voor de groote oogsten, die wij tegenwoordig willen hebben, bevat ten ze zeker te weinig. Proeven hebben dan ook bewezen, dat de meeste kleigronden voor een bemesting met kali zeer dankbaar zijn. Het is beter op de kalivoorraad in den grond niet te rekenen, dan ze als voldoende te beschouwen. Trouwens, die kalivoorraad is door de honderden jaren bebouwing al flink geslonken. En zandgronden bevatten totaal geen kali. Hier moet de kali er in ge bracht worden. Om te onthouden: Alle kalizouten bevatten de kali in oplos baren vorm; de chloorhoudende zijn voor vele planten gevaarlijk hoe hooger procent, hoe beter voor het land; patentkali is goed voor alle gewassen kleigronden zijn voor kali zeer dankbaar. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soertdijlc Eerste Soester Electr. BrillensJijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN In ons volgend nummer zal gelegenheid bestaan tot het plaatsen van NIEUWJAARS GROETEN tegen den prijs van 50 CENT. Spoedige inzending gewenscht. De Raad onzer gemeente kwam Woens dagavond in openbare vergadering bijeen, ter afdoening van een 20-tal punten. Alle leden waren aanwezig. Nadat voor de eerste maal 2 minuten stil te werd gegeven, kwam de agenda in be handeling. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 28 Nov. j.1. Goedgekeurd na een opmerking van den heer Endendijk, dat uit de notulen zou kun nen worden gelezen, dat in de vergaderingen van B. en W. wel wordt gebeden, hetgeen niet het geval is. Eenige verduidelijking acht hij gewenscht. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Na voorlezing der ingekomen stukken worden deze, voor zoover noodig, voör ken nisgeving aangenomen of naar B. en W. verwezen voor afdoening of prae-advies. Onder de hier bedoelde ingekomen stuk ken was mede opgenomen een schrijven van de heeren Endendijk en De Bruijn, waarin werd medegedeeld, dat, waar naar hun mee ning het besluit tot afschaffing van het ge bed, in de vorige vergadering bij overrom peling werd genomen, zij van de 2 minuten stilte voor het doen van een gebed geen gebruik zouden maken, daar, volgens hen, de raadszaal niet de plaats is voor een indivi dueel gebed. 3. Vaststelling van de navolgende be sluiten a. tot wijziging der gemeentebegrooting 1928; B. en W. stellen voor een tijdelijke kas- geldleening aan te gaan met de Ned. Bank, agentschap Utrecht tot ten hoogste f325.000. b. tot belegging van gelden; c. tot kasgeldvoorziening 1929. Bij punt 3a wijst de heer Van Doorne er op, dat de begrootingspost hier met f3000. is overschreden. Spr. noemt het een fout, dat beschikt wordt over gelden, die niet zijn toegestaan en vertoekt maatregelen te treffen, waardoor dit wordt voorkomen. De Voorz. merkt op, dat van overschrij ding nog niet kan worden gesproken. Er is verschil van opvatting bij de afd. compta biliteit en openbare werken, onder welk hoofd de boeking moet geschieden. Wan neer de meening van comptabiliteit juist is, is de post overschreden. De heer Van Klooster wil zijn goedkeu ring geven, omdat het hem wil voorkomen, dat van verkeerde boeking sprake is. De heer Den Bliek acht een werkwijze als thans door B. en W. toegepast, niet goed. Hedenmorgen was men nog druk met de stukken betreffende dit punt, bezig. Studie heeft men dus hiervan niet kunnen maken.

Soester Courant | 1928 | | pagina 1