Steenftuljsen Co., Muizersiraat 67a BALANS OPRUIMING SLUIT U AAN BIJ DE RADIO-CENTRALE „SOESTDIJK" VENEMA Luxe Auto-verhuur RIJWIELEN Y N.V. Cramer's Behangerij en Meubileer-lnrichting PALTHE. 20°|<, Uitgave: G. J. SMIT,Soestdijk. Bureau: Van Weedestraaf 35, Telefoon 2181 D, F. VOIGT Drogist. Frissche lucht. C. Verschoor, Nieuwtsr. 57 Jf w. van Breukelen 'S DE EERSTE G00ISCHE HULPBANK KRABBELS 8e Jaargang Vrijdag I) Januari 1888 No. Z DE SOESTER CDUDAKf Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Laanstraat 61 - Telefoon 119 BAARN ONZE RIJMKRONIEK Bijdragen, niet groeier dan TS en niet kleiner dan 36 regcli. mo voor deze rubriek worden Ingezonden. Bij opname vergoeden wij v< actueele (niet plaatselijke) gedichten 2.50. (Nadruk verbod (Ingezonden.) HELDEN DER ZEE Als men zoo de kranten naleest, Stil gezeten aan den haard, En men leest van ongelukken Denk je: 'k ben al weer gespaard. Denk maar eens aan de „Salento", Die op Zandvoort's kust verging, En aan 't lot van de bemanning, Ver van hun familiekring. Denk eens aan de nabestaanden, Hulpe smeekend aan hun God, Maar hun hoop vervlogen zagen, Thans berusten in hun lot Maar men kan thans ook weer trotsch zijn Op de helden van de zee; Kloeke, flinke, dapp're kerels Echte zonen van de zee. Want: Als de stormwind giert en buldert En een schip zit in den nood. Trekken zij er aanstonds henen Met hun kleine reddingsboot. Ons past slechts een woord van hulde Aan die kerels van het strand, Helden zijn zij in hun eenvoud, Helden van ons vaderland. En dan denk je hoe de mensch toch Klein en nietig is op aard'; 7ie ie. die gedachten krijg je Als je stil zit bij den haard. Waarom moest dat nu gebeuren, Vragen wij ons zeiven af. Waarom vonden zooveel menschen Ver van huis hun zeemansgraf? Maar de Schepper aller dingen Geeft geen rekenschap daarvan, Wij slechts hebben te aanvaarden En in Hem vertrouwen dan. Is gezegend onder allen De tevredene gewis, Hij die niet voortdurend moppert Maar steeds Gode dankbaar is. H. R. F. C. Kuiperstraat 10 - Telefoon 2169 op alle Stoom- en Verfprijzen. Bljkantora: VAN DE VEN'S Bockhandel, Ban ca C. J. VAN DAM, RMemakeritr. 15, Soastcrberf gewekte gedachten, die onze geest produ ceert. De wereld is oud, en in den mensch schuilt nog steeds veel van den ouden Adam, die het Paradijs moest^ verlaten, omdat hij de verboden vrucht begeerde. Er zijn in den loop der eeuwen vermoedelijk nog heel wat verboden vruchten bijgekomen, en de oer- deugden van den vroegeren mensch zullen door de duizenden, neen, door de millioenen geslachten heen, wel iets van hare oorspron kelijke kwaliteit hebben verloren. Er is gaandeweg heel wat concurrentie gekomen in het begeeren en de opvolgende geslachten hebben heel wat Paradijsappelen geplukt. Ondanks zijn ontwikkeling en enor me uitbreiding, heeft de menschengeest ver moedelijk veel van zijn oorspronkelijke frischheid en zeer zeker van zijn eenvoud en van zijn „onwetendheids-onschuld" verlo ren, of beter gezegd, ingeboet. Waaruit blij ken zou: dat beschaving en geestelijke ont wikkeling, naast al het licht, dat daarvan is gaan uitstralen ook nog een schaduwzijde hebben, die niet verkwikt en waarin de mensch niet in rust kan en mag neerliggen, Die ontwikkeling en die zoogenaamde be schaving, hebben tevens verwarring, strijd en bedorven lucht aangebracht zooveel zelfs, dat het tegenwoordige, tot verbetering aan gewezen geslacht, het raadzaam en zelfs hoognoodig acht, wat ventilatie aan te bren gen en een zeker kwantum frissche lucht vanuit de reeds aandringende nieuwe atmos feer van dieper gevoel, van ruimer, mensch- lievender en vredelievender denken, toe te laten. Gediplomeerd Opticien. BURQEM. QROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN Vooral in onzen tijd bestaat in het maat schappelijk samenleven, zoomede in het gees- tes- en gevoelsleven, veel behoefte aan fris sche lucht. Evenmin toch als het lichaam, kan de geest gezond ademen in onfrissche en nog minder in bedorven lucht. En als wij dit zin nebeeldig opvatten, dan kunnen wij deze waarheid in velerlei richting voor ons zelf uitwerken en in toepassing brengen. Geluk kig kunnen wij hier terstond bijvoegen, dat er vaak een flink snuifje van die frissche lucht is waar te nemen, maar ook heel vaak is de maatschappelijke atmosfeer bezwan gerd met dompige invloeden en bederf aan brengende luchtjes, 't Zou niet aangaan dit in den breede in een couranten-artikeltje uiteen te willen zetten; daar men toch, ten aanzien van de „niet-frissche-lucht", al heel spoedig de zeggingsgrens zou nabij zijn. Maar toch is er, tusschen de grenzen in, nog wel plaats te vinden voor een kleine, geoorloofde be schouwing in de hier bedoelde richting voor een zienswijze zonder aanmatiging. Frissche lucht. Waar toch zou die niet wenschelijk, niet hoog noodig zijn? Aller eerst wordt deze verlangd, ten behoeve van den geest, die de herder is van ontelbare en wijd uiteenloopende gedachten en gevoelens de herder en de bakermat tevens. Al wat stoffig en ongezond is, moet noodwendig worden verdreven door frissche, reine lucht. De geestelijke dampkring heeft vooral veel zuurstof noodig, zullen onze hersenen ge noegzaam frissche gedachten kunnen afle veren voor de oplossing der groote vraag stukken, welke zich in het maatschappelijk en in het zieleleven voor doen. De met on frissche bestanddeelen bezwangerde atmos feer bezoedelt ook de gedachten, die gezond van onzen geest uitgaan en met een reine stift onze levensbladen willen vol schrijven. Wij zullen maar niet gewagen van de onge zonde, door zwakheid en hartstochten op- ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. king te stellen zij het dan ook, met om zichtigheid en met een terugblik in het ver leden. En die terugblik is voor de jongere, voor de opvolgende geslachten mogelijk; langs den weg der ervaring door de ouderen van jaren en den zoo moeilijken levensstrijd opgedaan. De som dier ervaringen, de ge schiedenis der uitkomsten van het streven der voorbijgegane geslachten, leveren voor zeker voor den krachtigen jongen stuurman op de menigmaal zoo wilde, zoo ontstuimige levenszee, niet te versmaden bronnen van rijke leerstof op. Want in de verbruikte lucht, die thans wordt afgevoerd, hebben toch ongetwijfeld ook groote geesten ge ademd; en van hun nadenken, van hunne geesteswerking zal de jongere wetenschap voorzeker dankbaar kunnen getuigen. - Niettemin: de ventilators, maar ook de deu ren en de vensters open van het gebouw der groote maatschappijmaar ook van eigen huis, van eigen geest, van eigen hart. Lucht, lucht. Maatschappij en menschen hunkeren en hijgen naar frissche lucht Maar tochzij blijve: de liefde voor het verleden voor het rijke, leerzame ver leden. VIKING. INGEZONDEN STUKKEN Het is het jongere geslacht, dat de venti- latie-kleppen aanbrengt en openzet voor den menschengeest, die dreigde te verstikken on der het aangroeiend egoïsme onder de kil heid en den etagebouw van den kastengeest, en door de overheersching van den gelddui vel in den mensch. Hoe onmogelijk het ons nu nog moge toeschijnen, toch zal eenmaal de gelijkvloerschheid in het menschenrecht mogelijk moeten blijken zal er ook sprake kunnen ziin v:jn *en, jUgejneen volkfy. geluk. Doch hoeveel aanmatiging, hoeveel onrecht, hoeveel dwaze zelfverheffing en menschenvergoding zal er eerst nog uit de wereld moeten verdwijnen, en hoeveel dwaal begrippen betreffende den mensch en zijn bestemming, zullen alsnog moeten worden opgeruimd, alvorens de frissche lucht van gezond verstand, van waarachtig gevoel voor recht, zonder aanzien van den persoon, wien dat recht geldt, met volle stroomen over de wereld zal waaien. Maar tochZijn daar niet reeds ver schijnselen waar te nemen, in het maatschap pelijk- en ook ten deele in het zieleleven van den mensch, die er op wijzen, dat er voorloo- pig reeds wat zuivere frissche lucht komt dringen door de kieren van de enge cellen van bekrompenheid, waarin tot nog toe, geest en hart gevangen zitten? Doch vooreerst zal het voorzeker nog wel bij sporadische verschijnselen blijven. De af doende ventilatiekleppen zijn nog zoo spoe dig niet gereed; en de ouderen onder de menschen zullen, als eenmaal Mozes, zich wel moeten vergenoegen met een „blik uit de verte" op het „beloofde land" staande op den berg hunner hooge jaren. Vooraf zullen zij moeten wijken, die Spar- taansche, heroïsche hardheid in den levens strijd, dat hardnekkig volhouden van die ver derfelijke wapenspreuk: „Oog om oog en tand om tand" en die dwaze, nog steeds volgehouden wanbegrippen omtrent men- schenwaarde en menschenrechten. Het stands geschil zal gewis zoolang mogelijk de in den maak zijnde ventilators trachten gesloten te houden de frissche lucht, die uit de toe komst naderen zal en die reeds door spleet en sleutelgat zich laat gevoelen, zal niettemin eenmaal de belemmerende muren, die jfeest en hart gevangen houden, die den wereld vrede, het menschenrecht en het groote alge- meene menschengeluk tegenhouden, doen vallen onder haar zachten, geleidelijken, doch onweerstaanbaren drang. Die frissche lucht, die eenmaal ruimte makend en breed- spreidend zal opwaaien uit den menschen geest en het menschenhart, zal zeker de groo te samenleving ten goede komen en frisch doen opbloeien. Het halsstarrig vasthduden aan oude mee ningen, het uitsluitend beoogen van persoon lijke belangen, het voortdurend drijven van het egoïsme, belemmeren nog steeds in hoo ge mate, den opbloei van het groote maat schappelijke belang de tot standbrenging van de werkelijke volkswelvaart en het hoogst bereikbare volksgeluk. Doch om dat mooie doel te kunnen bereiken, zal noodwendig de leefwijze van iederen mensch tot het hoogst- eenvoudige bep-erkt moeten blijven en zal het geluk van den mensch niet moeten wor den gezocht in hoog opgevoerde weelde en een aaneenschakeling van zinsgenot. Arbeids kracht en arbeidswil mogen niet worden ge dupeerd ter wille van weeldezucht en te hoogen opbouw. Een frissche geesteswerking, een onverzettelijke wil tot bevordering van het algemeen welzijn, moeten eindelijk de bedorven lucht in de groote maatschappij en in het bizondere leven van den mensch door krachtige maatregelen afvoeren, en de frissche lucht tot geest en hart toegang ver schaffen. En aan hen, aan wie de toekomst is, staat het voorzeker, de ventilators in wer- M. de R. Mag ik met een kort woord afscheid ne men van den Heer Visser; met dezen man is Werkelijk geen land te bezeilen. Hij schuift mij verschillende woorden in den mond, die niet door mij gezegd zijn en sleept er aller hande zaken met de haren bij en wil van mij bewijzen, die ik hem gevraagd heb. Hij haalt in een lang betoog verschillende dingen aan, die, of door mij zelf betoogd zijn, of waarvan ik de meeste onderschrijven kan. De wantoestanden in onze hedendaagsche maatschappij kunnen met tientallen aange vuld worden, maar deze allen aan te halen, zou tot het in oneindige leiden en was niet var, mijn schrijven. - - - Ik meen duidelijk genoeg geweest te ziijn en dat de Heer Visser mijn oordeel in twijfel trekt in zijn zaak. Gaarne laat ik dit aan de 'lezers over. Meerdere ouclen van flagen ver klaren het met mij eens te zijn. Dat in 1927 ruim 20 millioen is uitgegeven voor werk- loozen, is een verheugend verschijnsel, daai* het woord werkverschaffing voorheen niet in het woordenboek stond. Ook wil ik Mijnheer Visser nog even zeg gen, dat ik hem geen boekengeleerde ge noemd heb en evenmin het woord partij verband gebruikt heb, hoewel mijn inziens iemand, die bij zajn partij is aangesloten en op durft komen voor zijn beginselen al was het ook mijn grootste tegenstander tien keer hooger staat dan iemand, die van alles en overal wat weet te zeggen en er niets voor in de plaats biedt. Afbreken gaat ge makkelijk genoeg, Mijnheer Visser, maar op bouwen, daér komt het op aan en dan moet men weten wat men aan elkaar heeft. U kan wel zeggen verpolitiekte heeren, maar dan had U tevens het bewijs moeten leveren, dat dan die zoogenaamde niet-verpolitiekte hee ren beter te vertrouwen waren. Ik ben zoo vrij het te betwijfelen, want wie ter wereld zou het bewijs kunnen leveren, dat ze de boel ook niet gingen bedotten. Gelukkig zijn die kleine dwergpartijtjes aan het verdwijnen en blijven we gespaard voor een Babylonische spraakverwarring. Hierbij wil ik het laten. U mijnheer de Redacteur dank zeggend voorr de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, K. KAZIUS. 15 cent per K.M. Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. he7 heele jaar voldoende honing leveren? H<;t reizen is voor velen een noodzaak om honing te bekomen. Het bijenhouden als liefhebberij neemt in sommige streken wel et{ voorname plaats in. En als er dan ook nog wat honing en was overschiet, waarmee del gemaakte kosten gedekt worden, dan is de zaak in orde. En als er meer overschiet, wï.lmi, dat is meegenomen. Als liefhebberij is de imkerij een mooie sport. Het bijen leven geeft vele genotvolle uren, het geeft ons te zien het mooiste, wat de natuur ons te zien kan geven. De uren, doorgebracht bij^ de bijen, zijn weer altijd veel te gauw voOorbij. Wat is het niet een mooi gezicht, die af- en aanvliegende diertjes, wat is het rei ut een fijne aanblik, die raten te zien, met broed of honing. Of ze steken? Ja, dat ligt er maar aan. Uit dei eigen zullen ze er niet erg gauw mee be- gimen. Als we ze plagen of onhandig be handelen, ja, dan kunnen ze wel eens even tjes heel leelijk doen, maar ze zijn het o zoo gauw weer vergeten. We kunnen in het algemeen zeggen, 'dat bijen bij goede be handeling hoegenaamd niet steken. En wat die steek betreft, het is geen wespensteek. Na eenigen tijd is al het leed weer geleden. En wat het mooiste is, de meeste menschen zijn al heel gauw onvatbaar geworden voor bijengif. Wie doet je dus wat? te jen fabrieksprijzen vf, f 37,50 Rijwielhandel Vdenhuizerstraat 37, Soestdijk PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. Vragen, deze rublek betreffende, kunnen worden gezonden aan dan Heer G. J. Lleibout. Dlr. Landbouwacbool. Montfooit. Postzegel greot i en een helve cent voor antwoord Insluiten. (Nadruk verboden.) Bijenhonden. Het houden van bijen is al zeer oud. Toch is er in de bijenhouderij nog maar weinig veranderd. Alleen het doel, waarom men bijen houdt, gaat een geheel andere worden. Vroeger ging het om de honing en om de was. Tegenwoordig om de bevruchting. Dat wil niet zeggen, dat men geen honing en was wil winnen, maar het hoofddoel is een geheel ander. Vroeger was de imkerij een bestaan of een bijwinstje, maar om die re den zien we tegenwooordig de bijenstapel niet uitbreiden, wel terwille van de bevruch ting. Als broodwinning As het bijenhouden niet rendabel, tenminste niet in normale ja ren. In doorsnee levert ons land niet genoeg honing voor een bestaan. In Amerika schijnt het beter te gaan. Daar heeft men het over hoeveelheden honing per volk, die wij nog niet met tien volken kunnen bereiken. Bo vendien, waar zijn in ons land streken, die laar om terug te komen op het begin, pas kunnen we zeggen, dat bijenhouden fabel is, als we ze houden voor de be- 'jting onzer bessen, appels, peren enz. -doïï ook als ten algemeen verschijn- s<M dat vele ooftkweekers zelf één of meer li Iten of korven bijen aanschaffen, alleen Oi.J de goede bevruchting. Dit is de laatste jarpn wel noodig gebleken. Want de bij is wel het voornaamste insect, dat de bloemen bestuift en vrucht ontwikkelen doet. En vele soorten bloeien zoo vroeg, "dat ander insec- tenbezoek bijna niet te verwachten is. En omdat vele peren en kersen onvruchtbaar zijn voor eigen stuifmeel, is druk bijenbezoek beS-list noodzakelijk. In sommige streken van onh land (Limburg, Betuwe) is dit wel ge bleken. Vele imkers zijn dan ook welkom met hun volken, als ze die willen plaatsen in of bij boomgaarden. De eigenaar van den boom gaard vaart er wel bij door een betere be-- vruchtdng en de imker door meer stuifmeel en honing. De laatste jaren wordt er tegen insecten vraat wel eens door eigenaars van tuinen gespoten met vergif. Vele rupsjes leggen hier bij hun laatste loodje. En wat haast vanzelf spreekt, vele bijen doen hetzelfde en ver giftigen zelfs het broed. Dat dit niet de be doeling dier tuinlui is, is begrijpelijk. Maar ook de imker heeft een andere bedoeling. En daarom zijn er enkele streken in ons land, waar de imkers in het voorjaar liever wegblijven. We zien dus ook hier alweer, dat samenwerking de beste oplossing zal moeten brengen. Als de boomgaarden uitgebloeid zijn, ko men in de kleistreken de herikvelden een nieuwe honingoogst brengen. Voor de bijen is het gelukkig, dat nog niet iedere boer de onkruidbestrijding terdege heeft ter hand genomen. En voor den imker is het een bui tenkansje, want de bijen kunnen het bij goed weer op de herik reusachtig doen. Die herikbestrijding en de onkruidbestrij ding in het algemeen zal den imkers geen voordeel bezorgen. Maarde een zijn dood is de ander zijn brood. Vele arbeiders gezinnen in bouwstreken zullen dan tenmin ste een bet-er stuk brood hebben, dan nu vaak het geval is. Veel perspectief heb ik in bovenstaande regels voor den broodimker niet geopend, maar ik kan een ieder aanbevelen, maar voor al hun, die zelf boomgaarden bezitten, schaft U eens een volk aan en behalve de winst, zult U ze alleen voor het genot wat ze U be zorgen, niet meer willen missen. E. de Lange en C. J. Jongman, Heuvelweg 3. Jannetje, d. v. J. Walet en J. v. d. Kieft, Schoolweg 2b. Maria Hendrika, d. v. J. P. Mets en C. M. Nieuwendijk, v. W-eedestr. 46. ONDERTOUWD: N. Werkhoven en R. Willemse. OVERLEDEN: Margaretha v. der Heide, 78 j., wed. van A. J. Souman. Hendrik Jacob Webber, 59 j., geh. met N. Kinderdijk. Margaretha Anna Maria Goede, 5 weken. Alexander Hendrik v. Westering, 73 j., geh. met M. E. Dieke. GEVESTIGD: Lijst van personen, welke zich in het tijd vak 3—9 Januari 1929 alhier vestigden. W. Jongsma, Middelwijkstr. 22. T. G. Atsma, Veenhuizerstr. 9h. C. A. v. Dijk, Soesterb.str. 8a. G. v. d. Bult, .Soesterb.str. 41. J. H. J. ten Hove, Vliegkamp. J. B. A. Huver, Beckeringhstr. 17. W. J. de Gruijter met gez., Verl. Schoolweg 15. B. J. F. van Woudenberg, Noorderweg lh. J. d-e Bree met gezin, KI. Engendaalweg 21. A. Kuiper, Amersf.str. 105. VERTROKKEN: Lijst van personen, welke in het tijdvak 3—9 Januari 1929 zijn vertrokken: P. Beukman met gez., van Molenstraat 0.Z. 23 naar Parijs, rue Charon 4. H. v. de Brink,, van Amersf.str. 91 naar Zeist, P. v Wiedrechtlaan 18. C. Klomp met gezin, van Dijkhuisstr. 19 naar Zeist, Legerplaats, nood woning 6. H. Mesie met gezin, van Schou tenkampweg 6 naar Ginneken, Valkeniers laan 137. C. G. C. Pasman, van Middelwijk str. 24 naar Markelo, bij ouders. ,J. M. van Reijn, van Laanstr. 2 naar Leusden, Hamers- veld, p.a. Schmiedewint. H. M. Klabbers, van Schoolweg 2a naar Utrecht, Vredenburg 1. G. v. d. Broek met gez., van Gallenkamp Pelsweg 6a naar Baarn, Rozenstr. 13. J. Groot met gezin, van v. Maarenstraat 23 naar Akersloot, Breedelaan. H. Wiedijk, van Schoutenkampweg 8 naar A'dam, Anjelier- str. 85 II. A. P. Hesp, van v. Weedestraat 14 naar Uden, Gymn. Kru-isheeren. C. v. d. Zwaag, van Middelwijkstr. 5 naar Texel, den Burg, Binnenburg 22. E. F. H. Slothou wer, van Amersf.str. 36 naar A'dam, Amstel- kade 33II. R, H. Frank, van Kostverloren- weg 7 naar Nunspeet, L 135. A. J. Pechtol met vrouw, van Verl. Postweg 28 naar Dor drecht, Tollensstr. 17 zwart. VERHUISD: Lijst, van personen welke in het tijdvak 3 9 1929 ir. der.c neurie rijn verhuisd: C. v. d. Grift, van Veenh.str. 84 naar Beetzlaan 86. J. G. Schermer, van Sinnema- plein 1 naar Amersf.str. 36. W. v. Donselaar, van Birktstr. 80 naar Birktstraat 12. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Zon in uw kamer en zon in uw hart Sluit buiten de ziekten en verdrijft de smart. MAANDAG. Hij, die ons voor schadelijke zaken waar schuwt, verdient even goed onze dankbaar heid, als hij die ons den rechten weg aan wijst. DINSDAG. Het gezond menschenverstand is voor den geest, wat het geweten voor het hart is. WOENSDAG. Zijn plicht te doen is goed, goed te doen is plicht. DONDERDAG. De weldaad van te blijven leven wordt door ons betaald met ons oud-worden. VRIJDAG. Het schoonste geluk, wat de mensch kan doen en het schoonste geluk, dat hem ver heft en zedelijke volmaking kan te beurt vallen, is ernstig streven naar een ernstig doel. ZATERDAG. Het levensboek moet men vrij van fouten en vlekken houden. Men zij er op bedacht, dat men er niet in stuffen kan. Torenstraat 10, Telefoon 2090 SPECIAAL ANTHRACIETZAAK. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7-8 UUR. BURGELIJKE STAND SOEST GEBOREN: Jan Pieter, z. v. J. Tiggelaven en J. de Groot, Birktstraat 86. Antonius Gerardus, z. v. J. v. d. Berg en J. v. Beek, 2e Wetering pad 5. Jan Sebastiaan, z. v. W. J. de Oruijter en M. S. Feuerstein, Verl. Schoolweg 15. Johanna Cornelia, d. v. J. v. d. Valk en C. v. Asch, 2e Weteringpad 1. Nanda Hendrika, d. v. J. C. Swager en J. W. Lodder, Vosse- veldlaan 47. Marrigje Heijkoop, d. v. T. de Bruin en A. v. d. Horst, V. Postweg 53. Eg- berdina Jacoba, d. v. R. Grift en W. v. Grol, Nieuwstraat 30b. Geertruida Adriana, d. v. J. Werkhoven en S. Heijmeskamp, Beuken laan Ha. Jacobus Dirk, z. v. J. de Jong en H. J. v. d. Heuvel, Bosstr. 30. Everdina, d. v. BAARN GEBOREN: Gerritje, d. v. J. Steenkam-er en G. van Woudenbergh. Theodora Maria Alijda, d. v. J. J. van Wegen en M. Th. Schwegler. Jo- hannes Everardus Maria, z. v. J. E. Elbertse en M. J. Oremus. Alida, d. v. J. Th. Fern- hout en M. J. Swidde. Jan Cornelis Her- manus, z. v. J. van Lambalgen en G. Hop. Willemijntje Hendrika, d. v. W. Veldhui zen en A. C. de Vos. Metj-e Catharina Mar garetha, d. v. A. Brandt en G. Slechtenhorst. Albert, z. v. M. van Maaren en H. Heistra. Maria, d. v. J. van Rees en G. J. Raven horst. Frans Herman, z, v. P. J. Coorens en J. van Twillert. GEHUWD: B. Hendrikse en W. v. d. Vis. OVERLEDEN: Odilia Hendrika van Wegen, 53 j., ge huwd met S. Schouten. Rinske Bijlsma, 67 j., wed. W. Verhoef. Gijsbertus Boer, 67 j., gehuwd met M. Kleijn. Gerrit, 5 mnd., z. van W. Maanen en M. Veldhuizen. VAN KNELIS. Vrouw. Vrouw! Kom. Kom eens hier! Brandnetel is verdwenen. Hier, lees zelf. 't Is om te huilen. Hij is te druk. Hij kan niet meer schrijven. Hij is al weg. Ik kan mijn oogen niet ge- looven. Hier lees zelf in „De Soester". Bericht van de Redactie. De Redactie van „De Soester" ziet zich tot haar spijt genoodzaakt den le zers te berichten, dat de „Gemeente film" tot 't verleden behoort. De schrijver die al reeds niet meer in onze gemeente woonde, is door toeneming van werk zaamheden niet meer in staat geregeld zijn wekelijksche bijdrage te leveren. Het spreekt van zelf, dat de redactie terstond pogingen in het werk gesteld heeft, de door onze lezers zoo zeer ge waardeerde rubriek, te continueeren, pogingen, die zich laten aanzien wel verwezenlijkt te zullen worden. Wij ho pen te slagen, en hopen tevens, dat onze nieuwe medewerker zich dan weldra zal mogen verheugen in dezelfde waar deering, die zoo ongevraagd en onom wonden meermalen getoond is voor „Brandnetel's"-Films. En zie hier, wat hij boven zijn laaste film schrijft: (De Cste en laatste.) 't Is niet om te gelooven. Arm Soest. Moest U dit nu ook nog overkomen. Hoeveel hebt gij in de laatste jaren al niet moeten verduren. Het laatste leven, het laat ste wat ons eens per week nog eenig ver tier gaf, is voor goed verdwenen, 't Is nu gedaan met Soest, voor goed. Negentig punten, zegge negentig films, heb ik nem voorgegeven en nu ik een Serie van 10 krabbels heb gemaakt, gaat hij er van door en laat mij met het veeleischende Soester publiek alleen. Ik heb het vorige week wel gezegd. De aardigheid was er af voor Jan, nu men al gemeen wist, dat hij de Soester Kuitenprik- per was. Eigenlijk is het ook zijrn eigen schuld. Het gesol met steeds dezelfde personen was al lang niet leuk meer, het werpen met ordinaire visitekaartjes vond men min en het afdraaien van steeds dezelfde plaat gaf steeds valscher geluiden te aanhooren. Juist nu, nu ik gevoelde, dat ik hem te hulp moest komen, nu zijn films niet meer zoo gretig werden gegeten en nu wij afge sproken hadden, hand aan hand en beiden vermomd door een meer of minder mooi masker, den gemeentenaren eenige afwisse ling te bezorgen in hun eentonig Soester bestaan. Eén ding vind ik echter flauw van hem; dat hij vertrokken is zonder orde op zijn zaken te stellen, zonder zijn baas en de le zers behoorlijk op te zeggen, zonder van hen afscheid te nemen -en zonder te vertellen, wie hij nu eigenlijk is, want dit laatste heeft hij ons toch beloofd. Altijd heeft hij gezegd, als ik voor goed eindig, zal ik U vertellen, door welk onoog lijk mannetje gij U zoolang hebt laten beet nemen. Neen, dan vond is zijn eerste retireeren veel eervoller; U weet wel, toen met dokter Groenman. Toen behoefden we niet zoolang op de ontknooping te wachten en werd ons na één of twee dagen langs den weg reeds een bulletin in de vingers geduwd met de mededeeling, dat hij ons lekker had bedu veld. En wat kon ons het toen schelen, dat hij door de familieleden van dokter Groen man "hiertoe was verplicht geworden. Maar zoo is 't, zoo is 't; hij is Ford en niemand weet waar hij zit. Als ik nu maar wist waar Grada zat, dan, was de zaak spoedig opgelost. Beslist ik ging hem ophalen, oin hem weer aan Grootje, Frans, Teus en den Schoenlapper van de Heuveldwarsstraat uit te leveren. En ik ge loof, dat de lezers hem ook nog wel in genade zouden aannemen. Och, een koe, die weinig geeft, is toch ook een koe. Beslist, met de oude tramwagen van Frans zouden we worden afgehaald; Jan met zijn uilebril en Knelis met zijn klepbroek. We zouden worden opgewacht door B. en W., de ambtenaren, de raadsleden, de ver schillende commissies en vele gemeentenaren, allen voorzien van vlaggetjes, vervaardigd van oude met modder besmeurde „Soesters" en geel geworden „Soester Couranten". Maar wat ik in al deze narigheid zoo opvallend v.ind; hij is vertrokken zonder Grootje en zonder verhuisbiljet; zijn ont slag als raadslid heeft hij niet ingediend; de huur van tie bergplaats van zijn Fordje heeft hij aan zijn vriend, wien hij zoo gaarne een muziek- en dansvergunning had bezorgd, niet opgezegd; van Frans en Teus heeft hij

Soester Courant | 1929 | | pagina 1