Stormschade „HetRadiohuis" Brandstoninhandel Wielen lUoningiiTOii P. IN II. L. DE MEI CO S Koffer-Gramafoons ANTHRACIET Hoest, Keelpijn VERZEKERT U tegen Steenhofstraat 5, Te lef. 2045 NEDEBUND5CHE 1DDEH5TANDSBANK BANKZAKEN j j\ Uan uieefl8sir.il I Gemeenteraadsverslag, f35.00 Vraagt onze Engelsche, Belgische en Hollandsche in allé afmetingen. MIJNHARDT'S Mljnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 cent. Mijnhardt's Keelpijn tabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. dige maar inderdaad een zeer gevaarlijke strook van een paar honderd meter breedte scheppen; een hoogspanningskabel van deze buitengewone sterkte, met een dikte van een hand, slaat bij breking in een omgeving van minstens honderden meters alles dood. Doch ook bij niet breking is het ideëel en moreel een gevaarlijke doodelijke strook. Buitengewoon gevaarlijk is de hoogspan ningsleiding ook zoowel bij parallelle ligging met of kruising van de telefoon- en radio- draden; ter weerszijden van den kabel nxoet zeker een invloedsfeer van minstens 600 me ter gerekend worden. Ook zal de omgeving der hoogspannings leiding sterk onder invloed staan van on weersbuien en bliksemslag, daar zware buien hierboven aangetrokken en ontlast zullen worden. Hoewel geheel en alleen voor Amersfoort dienende komt toch alles over grond van Soest en zelfs de centrale wordt aan de grens op terrein van Soest geplaatst. Amers foort wil haar bosschen en sportpark te recht niet geschaad zien. Amersfoort ziet de zaak juist in. Soest accepteert en wordt de dupe er van. Aan allen, die voelen in ruimeren zin voor de ongeschonden bescherming van de dui nen en bosschen in de gemeente Soest, ver dere bosschen in de Lage Vuursche, beter nog het geheele Noord-Oostelijk deel des provincie Utrecht waar deze thans zelfs in de lucht op zoo'n fatale wijze bedreigd worden verzoekt ondergeteekende na mens een nog kleine kring van belangheb benden en belangstellenden een bewijs van hun sympathie te zenden. Haast U. Voorkomt door krachtige en daadwerke lijke deelneming de afschuwelijke schending door deze plannen van een ons helaas nog klein stukje gebleven natuur; te meer waar een ondergrondsche oplossing mogelijk is. W. VAN DER LECK, Oude Pastorie, Soest. o Soest, 20 Febr. 1929. Mijnheer. Ondergeteekende verzoekt U onderstaan de op te nemen in Uw blad. Aan den Heer Busch, gemeen- teraadslid der gemeente Soest. Met groote verbazing las ik verschenen Zaterdag in het gemeenteraadsverslag bij punt No. 14, dat U in een gedistilleerd^?.) blad heeft gelezen, dat, om het kerkbezoek aan te wakkeren, door de geestelijkheid in de R.K. kerk danslessen werden gegeven. Geachte Heer Busch, U zoudt mij en zeer velen ten zeerste verplichten door vermel ding van den naam van het blad en datum waarin genoemd stukje voorkomt, alsmede de gemeente, waarin dit heeft plaats gehad. Met dank voor de plaatsing, J. RAMS, Verl. Kolonieweg 9, Soest. SOESTER SCHANDE Lezers. Het volgende wat U onder de oogen krijgt is een stuk dramatisch gebeuren uit 't slui merend Soest. Het is niet critisch bedoeld, doch alléén aan alle Soester Overheidsper sonen, lil 'ti* bijzonder den Burgemeester, op gedragen als herinnering aan de leerstelling van alle gezindten: „Eert den ouderdom" Het verhaal van den oude. Door een samenloop van omstandigheden kwam ik in contact met een ouden man van 60 jaar, die zijn hart uitstortte over het ellendig bestaan, wat hij leidde. Ten zeerste begaan, met datgene, wat hij zeide, vroeg ik nadere inlichtingen en werd plots uitgenoodigd bij den oude thuis te komen, ter persoonlijke overtuiging. Als in Drente of sovjet Rusland. En laat ik U zeggen lezers, gij behoeft niet naar Drente of Sovjet Rusland om on- menschwaardige toestanden te zien. Integen deel, wendt Uwe schreden eens naar den Kostverlorenweg en aanschouw daar een op getrokken woning van één vertrek, beschut en bekleed met papier, stroo en wat aarde. De slaapstedeeen hoop vodden. Bij re gen van binnen en van buiten nat. Het was op een dezer dagen, terwijl buiten de felle Oostenwind met kracht door alles heen drong en een veel te groote kachel, fei telijk ieder uur van den dag de brandweer noodzakelijk makend, dat de oude man begon te vertellen, dat voor acht jaren ge leden de doktoren hem al ongeschikt ver klaarden voor werkzaamheden, doch dat hij al deze jaren van vier a vijf gulden moest le ven van den hem nog gegunden particu lieren arbeid. Aan het Gemeentehuis. Doch thans geheel zonder inkomsten zijn de, zich om eene ondersteuning tot de Ge meente gewend had. Na een woordenwisseling met den hem afsnauwenden ambtenaar en een even feilen aanklacht aan den juist aanwezig zijnden Burgemeester, ging de oude en kreeg be richt, dat hij twee gulden ondersteuning voor een week levensonderhoud kon komen halen. Eert den ouderdom. En begrijp nu goed lezers, dat deze 60-ja- rige, ziek aan beide beenen, voor deze fooi, vier keer moet loopen van den Kostverlo renweg naar het Raadhuis, terwijl een agent van politie, toch o zoo gemakkelijk dezen ouden man terwille kon zijn, indien daartoe opdracht werd gegeven. Een verzoek. Het is waar. Soest heeft vele zorgen, er zijn vele commissies van onderzoek voor diverse onaangename toestanden en daarom er aan toegevoegd, een commissie, die eens' aangename toestanden schept, niet na eenige jaren, doch zonder uitstel „direct". kijken. Overal om ons heen is lucht. Die lucht heeft een kolossale hoogte. Zoo hoog, dat die bijna niets wegende lucht toch op onze aarde een flinken druk uitoefent. Per cM2, bedraagt dit zoowat 1 K.G. en per dM2 100 K.G. De luchtdruk is niet constant. Eiken dag verandert die, ja, soms elk uur. Op de eene plaats wordt die druk dan hooger en op de andere plaats lager. Maar dan is het even wicht verbroken en de lucht zal gaan stroo men van een plaats met hoogen druk naar een met lagen druk. Die luchtstroom noemen we wind. Deze kan zoo kalm en langzaam gaan, dat wij het bijna niet eens merken, maar als het zoo snel gaat, dat we het storm noemen, dan kennen we de gevolgen. Sche pen vergaan, boomen worden ontworteld, pannen waaien af, enz. Nu weet men aan het Kon. Met. Instituut te De Bilt hoe hoog de luchtdruk is op ver schillende plaatsen in otts land. Maar boven dien ook, welke druk er heerscht in ver schillende plaatsen in het buitenland. Het is voor de Heeren, die daarmee belast zijn, niet moeilijk aan de hand daarvan te zeggen, wel ke de windrichting zal zijn voor den komen den dag en ook of de wind sterk of minder sterk zal waaien. Die wind wordt dus ver oorzaakt door een hoogen druk op andere plaatsen, soms ver hier vandaan. Maar de temperatuur van dat land zal door den wind gedeeltelijk meegebracht worden. In de Bilt weet men ook de temperaturen van verschil lende plaatsen. Komt die wind dus uit een land, dat op dat moment warmer is dan ons land, dan zal de wind warmte brengen, bij koude omgekeerd. Nu zijn er groote gebieden, waar het kou der is dan in ons land. De poolstreken en de Noordelijke landen, bijv. wanneer de wind, die "hier waait, uit die streken komt, zal hier dus koude optreden. In het algemeen ligt in Rusland 's winters een koud gebied. Daarom brengen de Oostelijke winden ons dan vorst, 's Zomers zou die Oostenwind dat heusch niet doen. Waarom de winter nu zoo lang duurt en zoo verschrikkelijk koud is, weet men niet. Want alles op het gebied der weer kunde is nog lang niet bekend. Als men eens precies op de hoogte was met verschillende zaken van de Noordpool bijv, zou men met veel meer zekerheid het weer van de komen de dagen kunnen voorspellen. De wind brengt behalve een zekere tempe ratuur ook meer of minder vqcht mee. Men weet in de Bilt ook het vochtgehalte van de lucht ®p diverse plaatsen, ook buitenlandsche, En nu is het in zijn algemeenheid waar, dat de wind, als hij waait naar koudere streken, dat hij dan dat vocht als regen of hagel of sneeuw of mist of ijzel zal afgeven. Evenals een wind, die naar warmere streken gaat, daar geen neerslag geeft. Winden, die over groote oppervlakten wa ter zijn gegaan, zijn veel rijker aan vocht, dan die welke over groote stukken land zijn gegaan. Daarom zijn de Oostenwinden droog en Westenwinden zoo vochtig. Als U er in de kranten eens op let, of U luistert eens goed naar de weerberichten door de Radio ofwel U bestudeert de weer- kaartjes, die op verschillende plaatsen dage lijks door het Ned. Met. Instituut worden neergehangen en ook voor geringen prijs verkrijgbaar zijn voor dat publiek, dan zult U wel merken, dat er steeds bij staat: laag- sten druk op die plaats, hoogsten druk daar of daar. Op de weerkaartjes staan ook de temperaturen vermeld. Bij dageiijksche be- studeering kunt U het aan de hand van zoö'n kaartje in het weervoorspellen al een heel eind brengen. Het staat er ook onder gedrukt, maar als dat er niet stond, zou dat kaartje U toch veel zeggen. Bijna iedereen heeft tegenwoordig een ba rometer in huis. Barometer beteekent weer- meter. Zoo'n barometer vertelt ons niets an ders dan den luchtdruk op de plaats waar we wonen. In het algemeen is het waar, dat hooge druk mooi en lage druk slecht weer geeft. Maar vertrouwt er niet te veel op, want dan zoudt U bemerken, dat de baro meter een slechte weermeter is. Soest, Februari 1929. A. V. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. Viagcn. dew rublek betreffend», kunnen worden gezonden aan de Heer G. J. Lle.hont, Dlr. Landbouwechool. Montfoort. Poelzegel groe xrrto en een halve cent voor antwoord Insluiten, fNndruk verboden DE KOUDE. Waar men ook komt, overal klinkt het: wat een winter, hè? Daarom zulten we dit stukje eens schrij ven over de koude, maar ook over het weer in het algemeen. Waar komt toch die koude vandaan? Dat is een vraag, die men nog al eens hoort Hoe komt het weerbericht eiken dag aan zijn voorspelling voor den volgenden dag? Alweer zoo'n vraag. Laten we de zaak eens heel eenvoudig be- IETS VOOR DE LAND- EN TUINBOUWERS. Het Inlichtingsbureau voor Chilisalpeter te 's-Gravenhage biedt den 26en jaargang van het „Notitieboekje voor den Nederlandschen Landbouwer" aan. Ook deze jaargang is weer uitstekend verzorgd en zeer practisch. Eerst wordt een 7-tal brochures genoemd die gratis verkrijgbaar zijn bij genoemd bu reau. Dan volgt een artikel, dat tot opschrift draagt: „Nog nieuws voor Chilisalpeter?" Dit artikel behoort ieder kunstmestgebruf ker te lezen. Hij zal er uit leeren, dat er in derdaad nog „nieuws is voor Chilisalpeter". Er wordt o.m. gewezen op het feit, dat chili direct opneembare stikstof bevat en daardoor zeer gunstig werkt op de kiemplanten. Deze komen daardoor flink op dreef, wardoor de kans voor kiemplantziekten vermindert. Ver der wordt de kwestie „stikstofbemesting ook voor de weilanden" duidelijk belicht. Vervolgens geeft de schrijver een beschou wing over het brandende vraagstuk: „de kalk - toestand voor den grond" en merkt daarin o.m. op, dat chilisalpeter behoort tot die meststoffen, welke den kalktoestand van den grond terugdringen, en daarom op zure gron den en dat zijn het grootste deel onzer zand- en veengronden een uitstekende meststof is. Na aangetoond te hebben, dat in den tuin bouw, zoowel bij groenten, als bij fruitteelt, veel meer chili behoort te worden gebruikt, wordt met cijfers bewezen, dat deze mest stof nog steeds zeer gewaardeerd wordt. Het afgeloopen Salpeterjaar toch vertoonde voor Nederland weer een toeneming van 40.000 ton. Na dit artikel is weer een plaatsje inge ruimd voor de bekende graphische voorstel ling van de minimum-wet, en voor den men- gings-elfhoek. Dan vragen allerlei praktische zaken, din gen waarmee de land- en tuinbouwer dage lijks te doen krijgt, de aandacht. We noemen o.m. „Bemestingstafel"; „Wanneer zaaien en hoeveel zaaizaad per H.A.", „Tafel der Ned. maten en gewichten", „Het jongen van de huisdieren", „Voedernornen", enz. enz. Eindelijk komen we aan dat gedeelte, waar aan het boekje zijn naam ontleent. Door de dagverdeeling is dit bijzonder practisch. Het boekje besluit met een tarief van de Telegraaf en een tarief der Posterijen. Land- en tuinbouwers, een briefkaartje aan het volgende adres: Inlichtingsbureau voor Chilisalpeter, Daendelsstr. 37, Den Haag en U krijgt dit bruikbare boekje toegezonden. Maar haast U, want er zijn in den regel zeer veel liefhebbers. En vraag dan meteen aan een ander, even eens praktisch boekje, n.1. „Zakboekje ter bijhouding van het Kasboek". Ook van dit boekje zult tï veel nut hebben. VOOR VILLA'S f 0.60 PER MILLE EN IN BOEDELS f 0.30 PER MILLE. Bi) het station Soestdijk BURGELIJKE STAND GEBOREN: Marianna, d. v. C. Mulder en J. Lagerweij, Parklaan 12a. Gijsberta Richarda Alijda, d. v. A. F. Kuijper en A. v. d. Hengel, Keric- pad N.Z. 23. Johannes, z. v. J. v. d. Broek en W. Knoppers, Beckeringhstraat 20. Jo hannes Hubertus, z. v. H. Huigen en M. E. Williems, Birktstraat 6. ONDERTROUWD: H. Veldman en C. E. Hanskötter. P. v. d. Broek en G. v. d. Zwaag. GEHUWD: K. Smit en H. P. Groen. OVERLEDEN: Maria Johanna v. den Heuvel, 67 j., geh. met A. Nosma. Nan Swager, 68 j., geh. met H- Haks. Aldegonda Margaretha Batenburg, 8 jaar. GEVESTIGD: Wed. L. C. Schaaf, Soesterb.str. 11b. Th. C. J. Wessel, Veenh.str. 84. W. B. Goorkate, Oranjelaan 4. L. Krapohl, Ringweg 18. K. A. Stuivenberg, Eikenlaan 17. A. M. Leije- Roosendaal met gezin, Schoutenkampw. 27, G. Meerding, Veenhuizerstraat 53. K. Kroon tje, Vliegkamp. Th. J. van Luijtelaar, Braam- weg 15. VERTROKKEN: L. C. de Bruin, naar A'foort, Stat.plein 6. P. J. Beniimk met gezin, naar Apeldoorn, Ba- lilaan 18. G. M. v. Uuden met gezin, naar Naarden, Keverdijk 13. Wed. J. J. Thomas, naar Den Haag, A. Heijnsiusstr. 24. W. Hars kamp, naar Hilversum, Groest 75. F. van den Bosch, naar Heerenveen, stad Parijs. P. R. Everaars met gezin, naar Nunspeet, Stations straat 143. Wed. Petrie, naar Boxtel, Rech- terstr., adres not. Niemann. G. W. v. Zijl, naar Delft, Oude Delft 203. H. A. Timmermans, naar Amersfoort, Amh.weg 31a. A. I. J. de Groot, naar A'dam, le Weteringdvv.str. 2. G. J. Huigen, naar A'dam, Bilderdijkstr. 75. A. v. Koningsdaal, naar Blaricum, kindersanat., Hoog Laren. J. B. Rutgers, naar Barneveld, J. v. Schaffelaarstr. 8 179. A. L. van Roest, naar Lopik, C 21. VERHUISD: Wed. Liefers, van Molenstr. W.Z. 53 naar Parklaan 13. P. D. v. 't Klooster, van Schou tenkampw. 15 naar Molenstr. W.Z. 48. A. v. 't Klooster, van Molenstr. W.Z. 48 naar Schoutenkampw. 15. Wed. P. Bloemerts, van Laanstr. 12 naar Laanstr. 29. T. Jansen, van Nieuweweg 6 naar Beckeringhstr. 16. E. Muis, van Schoolstr. 27 naar Schoolstr. 31. EFFECTEN r-i Kantoor Soest r"l De raad onzer gemeente kwam j.l. Dins dag in openbare vergadering bijeen, ter be handeling der begrooting en eenige andere punten. Alle leden waren aanwezig. Na opening door den Voorz. spreekt deze namens den raad den Secretaris toe, hem condoleerende met het verlies van zijn tweede kind in zoo betrekkelijk korten tijd. De agenda komt hierna in behandeling. 1. Behandeling van het voorstel van B. en W. tot het bouwen van 4 noodwoningen op een terrein, gelegen aan den Wiekslooter- weg O.Z. B. en W. vragen hiervoor een crediet groot f5000.-. Het exploitatie-overzicht voor deze wonin gen sluit met een jaarlijksch tekort van f410.-. De heer Doorman vraagt of toepassing van een halve steensmuur mogelijk is zon der ontheffing der verordening. Spr. vraagt zich af, of de deugdelijkheid niet beter werk vraagt. Deze gedachte wordt ondersteunt door den heer Den Bliek. Bij regen zullen deze muren doorslaan. De heer Busch wil aan goedwillende bewo ners een goede woning geven. Waar het hier echter om parasieten gaat, die wel kunnen maar niet willen betalen, wenscht hij de wo ningen zoo ongeriefelijk mogelijk te maken en deze woningen te plaatsen bij de stapel plaats bij Den Dolder. De heer De Bruijn ondersteunt de ge dachte Busch en is voor een spoedige ont ruiming van de terreinen aan de Bosstraat. De heer Van Klooster geeft in overweging harde mondsteen te gebruiken. Men behoeft dan niet bevreesd te zijn voor vocht. De heer Endendijk is er eveneens voor niet te veel comfort te geven. Als de gemeen te 100 woningen bouwt, zullen ze allen ver huurd zijn, maar de gemeente zit met de strop. De Voorz. wenscht de bewoners niet naar de stapelplaats te brengen. Spr. wijst daar bij op de kinderen, die naar school moeten enz. Spr. wil de bewoners opheffen. Als men de woonwagenbewoners aan een hoofd weg plaatst, zet men deze menschen niet buiten het bewoonde gedeelte. Deze parasieten heft men niet op, aldus den heer Busch, door ze alle comfort te ge ven, doch wel door ze die te ontnemen. De Voorz.: Ik begrijp U niet, waar U juist vertegenwoordiger is voor deze groep. De heer Busch protesteert tegen deze woorden en wijst er op, dat hij vertegen woordiger is van den weidenkenden arbeider. De heer Van Doorne wil do woningenbouw aan de Wieksloot en wil niet de kinderen treffen. De heer Grootewal wil de woningen ver beteren, daar deze niet allefï voor deze para sieten bestemd zijn. De heer Den Bliek wijst er op, dat steeds de bedoeling i9 geweest woningen te bouwen, die nagenoeg geen huur doen. Het voorgtel van B. en W. om de woningen te bouwen wordt aangenomen met 94 9temmen. Om de woningen te plaatsen aan de Wieksloot, als door B. en W. bedoeld;, wordt eveneens aangenomen met 94- stem men. 2. Behandeling van het adres van de R.K. Kiesvereeniging alhier, verzoekende wijziging te brengen in het bedrag van den kinderaf trek bij de heffing van gemeentelijke inkom stenbelasting. De Voorz. doet hierbij mededeeling, dat nog een schrijven inkwam van de midden stands-vereen igingen tot opheffing der straat belasting. Spr. stelt voor dit adres te stellen in handen van B. en W. voor prae-advies. De heer Busch zegt, zich te kunnen inden ken, dat dit verzoek van den middenstand komt. De straatbelasting is een schreeuwend onrechtig en een onbillijke belasting, welke het meest drukt op den middenstand. Spr. is echter niet voor partieele beslissingen en stelt daarom voor het voorstel van B. en W. inzake de groote gezinnen en de straat belasting thans niet te behandelen. Spreker wenscht een comm., waarin alle fracties zit ting hebben om de belastingheffing in het al gemeen te herzien. De heer Doorman ondersteunt deze ge dachte, doch begrijpt niet, dat bij meerdere kinderen de aftrek progressief moet zijn. Het voorstel van den heer Busch, om het voorstel van B. en W. aan te houden, wordt verworpen met 7 —6 stemmen. (Rechts-links); De heer Busch, die hierdoor boos wordt, doet daarna het voorstel om een aftrek in te voeren als oorspronkelijk door de R.K. Kiesvereeniging was bedoeld, dus op den voet van De Bilt. In stemming gebracht stemt de heer Busch alleen voor; de anderen tegen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen met 7—6 stemmen. (Rechts- links). 3. Behandeling van het voorstel der be trokken raadscommissie inzake vaststelling van een salarisregeling voor het gemeente- personeel, met voorstel van B. en W. De Voorz. doet hierbij voorlezing van een amendement van de R.K. en A.R. fractie, waarin het voorstel is vervat, naast enkele noodige partieele verhoogingen de oude sala rissen te handhaven. Hiermede is slechts f800. - gemoeid. De heer Busch begrijpt hier de beide frac ties niet. De salarissen moeten laag genoemd worden in vergelijking met andere gemeen ten, waartegenover zeer veel werk staat. Een ambtenaar mag niet betaald worden naar de financieele gesteldheid eener gemeente. Spr. noemt de financieele gesteldheid onzer ge meente daarbij zeer goed. De ambtenaren zijn overbelast en de z.g. ingeschoven amb tenaren acht hij zoo ingewerkt, dat anderen het niet zullen verbeteren. Het door de frac ties voorgestelde salaris van f3000.voor den inspecteur van politie is te laag. Hoewel deze persoon ook naar hier gekomen is voor de gezondheid zijner echtgenoote, heeft hij wel degelijk het oog gehad op perspectieven. Spr. wijst er op, dat de kindertoeslagen in het voorstel der comm. zijn verwerkt, hetgeen juist is. Als men toeslag geeft, hul digt men een opvoering van het. kindertal of men betaalt te weinig salaris. De Voorz. roemt het werk der comm., waarin door den heer Busch veel werk verricht. Ook de heer Endendijk heeft eerbied voor het werk, doch was niet bekend met deze voorstellen. De heer Den Bliek deelt mede, dat het be sluit tot dit voorstel is genomen in 'n vergade ring, waarin de heeren De Bruijn en Van Van Klooster niet aanwezig waren en welke bijeenkomst ook hij wegens ongesteldheid moest verlaten. Hij staat dus tegenover deze voorstellen zooals de andere leden. Ook hij acht den financieelen toestand onzer ge meente niet slecht en wenscht de ambtena ren een salaris te geven in overeenstemming met hun werk. De heer Van Doorne vraagt, wat men met de typiste denkt te doen, die een salaris van f700.— heeft, terwijl, de andere typiste f1200.— geniet. De heer Grootewal steunt het voorstel van B. en W. De heer De Bruijn zegt, dat de Voorz. heeft medegedeeld, dat de salarisherziening f 2000.zou kosten. Thans blijkt, dat dit f5000.— is. Als gevolg hiervan kan spr. met de voorstellen niet mee gaan en vooral niet, als hij ziet naar de kleine post onvoorzien. Door de late inzending van het voorstel kan hij zich tevens geen beeld van de draag wijdte der vporstellen indenken. Verder wijst spr. er op, dat het steeds de bedoeling der comm. was, de oude salarissen te handhaven en hier en daar slechts een verhooging voor te stellen. Spr. wenscht vooral het oog te houden op de belastingbetalers. De heer Doorman zegt door het gespro kene van den heer Busch pas een goed in zicht in de voorstellen te hebben gekregen. Een bedrag van f5000.noemt spr. te hoog. Of de voorgestelde salarissen juist zijn, is moeilijk te constateeren. Een norm voor de salarissen wordt geregeld door vraag en aan bod. Spr. heeft de nieuwe salarissen eens bezien en moest salarisverhoogingen tot zelfs 40 pCt. constateeren. Spr. kan zich daarom niet voor de voorstellen verklaren. De heer Van Klooster wenscht aan de verkregen rechten niet te tornen. Spr. wijst er tevens op, dat de voorstellen thans geheel anders ter tafel komen, dan oorspronkelijk de bedoeling was. Spr. wenscht kindertoeslag te geven op de salarissen tot f1500.—. De heer Van Doorne wil kindertoeslag ge ven uit principieel oogpunt. De heer Hilhorst kan zich met deze hooge salarissen niet vereenigen en wenscht daarom den kindertoeslag te handhaven. Het voor beeld tot het geven van kindertoeslag wordt zelfs gegeven door de overheid en is dus zeker voor navolging vatbaar. Sommige personen ontvangen bij de nieuwe regeling niet eens hun oude loon. De heer Endendijk verdedigt eveneens den kindertoeslag. De A.R. gedachte is, dat een ieder een loon toekomt, groot genoeg om voort te arbeiden. Toekenning van een kin dertoeslag aan de groote gezinnen stuurt in die richting. De heer Busch wil kindertoeslag uit een godsdienstig oogpunt, doch niet als gevolg van een beginsel van een of andere partij. Dit noemt spr. drijverij. De hier genoteerde salarissen acht spr. niet hooger dan in an dere gemeenten. Bij een goed salaris kunnen wé toewijding van het personeel verwachten. vanaf Laanstraat No. 30 Baarn Verliezen van tienduizenden guldens, ais bij 't gasbedrijf heeft plaats gehadi, zuilen dan niet voorkomen. Dat de R.K. en A.R. partij thans van deze voorstellen niet willen weten, noemt spr. een slag in het gezicht van de comm. De heer De Bruijn wijst er op, dat in „De Soester" eens een staat van de salarissen heeft gestaan, waarbij de bemerking, dat deze salarissen veel te hoog waren. Hoe is dit te rijmen met de voorstellen van nu? De heer Van Doorne zegt, dat daarbij meer voorzat te doen uitkomen, dat wij een te veel aan ambtenaren hadden. De heer Gasille meentv dat de heer De Bruijn niet zoo zou spreken, als hij de Laat ste vergaderingen der comm. zou hebben bezocht. De heer Grootewal wil op de thans voor gestelde salarissen tot f 1500.een kinder toeslag geven, waarop de Voorz. zegt, dat 9pr. het voorstel niet begrijpt, daar in de sa larissen de kindertoeslag is verdisconteert. De heer Grootewal wijst er op, dat de wet houders thans tegen hun eigen voorstel zijn, welke houding de heer Gasille eveneens treu rig noemt. Weth. Koenders wij'st dit verwijt af, daar zij hun stem aan het voorstel hebben gege ven, na de mededeeling, dat de salarisher ziening f 2000. - zou kosten. Thans blijkt dit f5000.— te zijn. Hierna volgt een stemming of het voor stel van B. en W. al of niet in behandeling zal worden genomen. Voor stemden de heeren Van Doorne, Den Bliek en Gasille, terwijl de heeren Doorman, Busch en Grootewal zich van stemming ont houden. De R.K. en A.R. leden stemmen tegen. Het voorstel van B. en W. komt dus niet in behandeling. Een storm van verontwaarding breekt hier door los. De heer Gasille zegt in dergelijke com missies geen zitting meer te zullen nemen, terwijl de heer Busch mededeelt voor alle commissies te zullen bedanken. De raad gaat hierna uiteen tot 2 uur. SOEST, NIEUWSTR. 14 - TELEF. 2103 BAARN, TERREIN S.S., TELEFOON 274 LAANSTRAAT 118 - TELEFOON 83 Na heropening der iniddagsvergadering deelt de voorz. mede, dat in verband met het hedenmorgen gevallen besluit der sala risregeling B. en W. besloten hebben een bemiddelingsvoorstel in te dienen. Dit voor stel zal hedenmiddag door de ambtenaren worden uitgewerkt, zoodat dit morgen kan worden behandeld. De begrooting wordt hierna aan de orde gesteld, waarom de voorz. gelegenheid geeft tot het houden van algemeene beschouwin gen, waaraan deelnemen de heeren Busch, Van Doorne, Grootewal, Van Klooster en De Bruijn. De heer Busch onderneemt een feilen aan val op het beleid van B. en W., waaraan hij vooraf laat gaan een bespreking van de bezetting der wethouders-zetels. De bezet ting dezer zetels noemt spr. geen afspiege ling van het inzicht der kiezers. Na de ka tholieken komt de tweede zetel toe aan op een na de grootste vertegenwoordiging, den Vrijheidsbond. Spr. verwacht daarom van de wethouders een royale houding door het ter beschikking van den raad stellen van hunne zetels. Spr. zegt hierna, dat het tegenwoordig col lege groot in nietigheden is. Wat is gedaan voor Volksgezondheid? Niets. 3/5 Gedeelte der gemeente is van goed drinkwater versto ken. De asch- en vuilnisbelt is nog steeds midden in de gemeente gelegen en geen po ging wordt door B. en W. gedaan, hieraan een einde te maken. Het onderwijs berust hoofdzakelijk in particuliere handen en op particulier initiatief. Het is de schuld van B. en W., dat het bijzonder onderwijs bloeit ten koste van het openbaar onderwijs. Voor ondersteuning van behoeftigen ge voelt men iets, maar de werkverschaffing in een toonbeeld van slapheid. De belastingen moeten worden herzien. De opcenten op de vermogensbelasting en straatbelastrng zijn een schreeuwend onrecht. Aan het gasbedrijf werden tienduizenden guldens verknoeit, hoewel spr. erkent, dat thans de leiding in goede handen is. Perspectievep voor wegenverbetering wor den niet geopend. Als gevolg van dit alles noemt spr. B. en W. een college zond-er ruggegraat en een noodlot voor de gemeenschap, waarin hij voor de toekomst geen verbetering ziet. Spr. stelt daarom de volgende motie voor: De raad van oordeel, dat een nauwgezette en ernstige samenwerking van den raad in het algemeen en van het dagelijksch bestuur in het bijzonder noodzakelijk is voor onze gemeente, overtuigd, dat tot heden dit niet aanwezig is, noodigt de wethouders uit in de betrokken leemte te voorzien. Deze motie, welke aanvankelijk het ver zoek inhield, dat de wethouders hun zetels ter beschikking zouden stellen, werd door den heer Busch later als boven aangegeven veranderd. De heer Van Doorne brengt in tegenstel ling met den heer Busch hulde aan B. en W., inzonderheid aan den weth. van publieke werken. Spr. ziet de werkzaamheden voor dit college als veel omvangrijker dan voor vroegere colleges. De steeds uitbreidende gemeente geeft steeds meer werk, waarom hij de door een der afdeelingen voorgestelde verhoogmg van de vergoeding der wethou ders gerechtvaardigd acht. Zeer moeilijk is het werk van B. en W. te beoordeefen, daar zeer veel werk moet worden verricht, wat tot de competentie van B. en W. behoort. Met betrekking tot dit college bespreekt hij de verbeteringen bij het gas- en grondbe drijf, terwijl spr. den Voorz.hulde brengt voor de door hem gehuldigde ^openbaarheid. Om een overzicht te geven wijsf' spr. op de 371 bouwvergunningen in dit jaar; het nieu we ontwerp Bouwverordening;, de uitbrei ding der straatverlichting; het uitbreidings plan; de samenvoeging van architectenbu reau en publieke werken in één afdeeling; het reeds aangenomen wegenplan en de veel ver beterde wegen; het slachthui^waarvoor de opzet gereed is; het badhyis, 'waarvoor de plannen ge-reed liggen. Naast deze hulde veroordeelt hij echter de houding der weth. op hedenmorgen, inzake de salarisherziening. De heer Grootewal meent, dat te veel re kening wordt gehouden met politieke ge voelens en zou meer willen letten op het gemeentebelang. Spr. spreekt zich uit voor salarisherziening en verhoogimg van de ver goeding der wethouders. De verhouding in het college van B. en W. noemt hij allertreu rigst en betreurt het, dat dit jaar nog geen belastingverlaging kan plaats hebben. Waar over de houding der beide fracties inzake de salarisherziening nogal wordt ge sproken, wenscht de heer Van Klooster er nogmaals op te wijzen, dat zij het recht heb ben amendementen op voorstellen in te die nen, welk recht hij zich niet ontnomen wenscht te zien. Als lid der comm. wijst hij er op, dat men de salarissen aanvankelijk algemeen hopg achtte, waarom er sprake ge weest is, deze met 10 pCt. te verlagen. Het ingediende amendement behoeft dus niet zooveel verwondering te wekken. De heer De Bruijn begrijpt den heer Busch niet als hij het heeft over de bezetting door de R.K. en A.R. partij der wethouderszetels. Spr. wil de linkerzijde dan even in herinnering brengen, dat men van die zijde spr. als wet houder wilde kiezen. Dit komt dus niet over een met de uitingen van thans. Spr. bepleit de instelling van een gemeen telijke ophaaldienst voor vuilnis en een an dere plaats voor storting. Spr. voelt echter niets voor verhooging der vergoeding van de wethouders, daar er naar zijn meening nog wel personen te vinden zijn, die zich voor dit bedrag voor deze functie willen geven. Verder wenscht spr. de hulp in te roepen van den Minister van oorlog mzaké^de woningen van- „Ons Belang", terwijl hij-''dén raad ont raadt de salarissen op te voeren. Een voor zichtige financieele politiek acfif spr. ge biedend. De Voorz., de verschillende spr. beantwoor dende, bevreemd het, hier pessimistische en daar optimistische klanken te Kooren. Kritiek is gemakkelijk, verbeteren v^sjk moeilijk. De gemeentehuishouding ziet als een too- neelvertooning, waarin B. en W. de hoofd acteurs zijn. Een verhooging der vergoeding van de wethouders komt spr. billijk voor. De werkzaamheden vragen meer dan een halve persoonlijkheid. Spr. vraagt zich af, of de bestuurders moeten gaan kiften, als de wagen in de modder zit. Van B. en W. ver langt men vaak meer dan dit college kan geven. Spr. doelt daarbij op de door den heer Busch met betrekking tot het gasbedrijf ge stelde vragen. Met betrekking tot den groe ten strop van het gasbedrijf kan spr. thans, na onderzoek van het personeel,, wel mede- deelen, dat, als er sprake moet zijn van een strop, deze strop wel zeer minium zal zijn en wel ineer op een' misverstand zal ge tijken. De door deii heer Busch besproken za ken worden hierna door spt*. besproken en na de woorden van den heer Van Doorne zeer gemakkelijk weerlegt, waarbij spf. er op wijst, dat men bij alles in het oog moet houden, dat Soest in énkele jaren van een kleine onbeduidende gemeente de vierde ge meente der provincie Utreeht is geworden. Ook de wethouders Koenders en Enden dijk beantwoorden, de sprekers, hierna op zakelijke en duidelijke wijze. Als de diverse sprekers hierna nog in twee de instantie het woord voeren, komen nage noeg dezelfde punten naar voren. Alleen noemen we nog de doof verschil lende leden besproken wénsehelijkheid, om zoo spoedig mogelijk tot fhvöëring van een burgerlijk armbestuur over te gaan. Aan het einde der algemeene beschouwin gen doet de heer Den Bliek, aan den heer Busch het verzoek zijn motie in te trekken, daar eenig succes hiermede natuurlijk niet te verwachten is, waarna de bdvérigénoemde gewijzigde motie door den heer Busch wordt ingediend. In stemming gebracht wordt de motie met 76 stemmen (rèèfits-Iinks) ver worpen. De begrooting en de bedrijfsbegrootingen komen hierna in behandeling. De bedrijfsbegrootingen worden zonder verandering goedgekeurd, terwijl de gemeen- tebegrooting na enkele kleine veranderingen, eveneens wordt vastgesteld. (Slot volgt.) Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten. 60 ot Laxeer-Tabietten. 60 ot Zenuw-Tabletten. 75 ot Maag-Tabletten. 75 ot Bij Apoth. en Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS HOOGBEZOEK Verleden week bracht H.M. de Koningin Moeder, vergezeld van freule Van Ittersum, een bezoek aan Haar Koninklijk paleis te Soestdijk. H.M. vertoefde geruimen tijd in het paleis ter nadere bespreking van de aan te leggen electrische lichtpunten. H.M. gebruikte het noenmaal ten huize van den Intendant. OEM. ARBEIDSBEURS In Soest bestaat gelegenheid tot plaatsing van meisjes boven 16 jaar op een fabriek. Loon vanaf f9.— per week. Zich aan te mel den aan de Arbeidsbeurs alhier. Bovendien kan tijdelijk geplaatst worden een wasscherijknecht. Ook hierover verstrekt de correspondent der Arbeidsbeurs alhier na dere inlichtingen. Op 20 Februari 1929 bedioëg het aantal ingeschreven werkloozen ruim 300. SCHOORSTEENBRANDJE Zondagmiddag brak een schoorsteenbrand uit aan de Ferd. Huijcklaan, waarvoor de brandweer werd gealarmeerd, r? Na ruim een uur kon de brandweer weer inrukken en was alle gevaar, geweken. DE KOUDE EN DE BEHOEFTIOEN Dat hulp tijdens de heerschende koude een dringende eisch is, zal zeker niemand te genspreken. j t Voorn Dond' Ds. Dr< VERE1 Gebouw Geen Nam. Nam. Postwef Voort Nam. Dim in het Ds. B. De Z déren5

Soester Courant | 1929 | | pagina 6