D£KAASHAL LA PORTE Co. - BANKIERS Zie de speciale KARPETTEN uitstalling. V E N E M A 1.11. L DE HEI CO S I Luxe Auto-verhuur dat moet een wagen van Greeve zijn N.V. Cramer's Behangerij en Meubileer-lnrichting Modern gegarneerde Wiegen, in groote verscheidenheid voorhanden. Bezichtigt onze prachtige sorteering. H. L. GREEVE HET WIEGEN HU IS VOOR IEDER Vraagt uitsluitend voor Uw Wintervoorraad onze prima Wales Anthraciet Aberpergwm. REGENJASSEN De lof van menschen KRABBELS G;. Verschoor, Nieuwstr. 57 Een soepel veerende Kinderwagen, een prachtig model in moderne kleurcombinatie en toch billijk, H. L. GREEVE HET KINDERWAGENHUIS VOOR IEOER n KINDERMEUBELEN KINDERMEUBELEN B, F. VOIGT Drogist. Volvette Kaas S4 cent per Heuvelweg 2 pond Soest Behandelen alle Bank en Effectenzaken Safe-Deposit Rentevergoeding voor Deposito's: o.a. voor eén maand vPst4o|0's jaars. 8e Janrgang No. 17 "Gegarandeerde oplaag 2000 exemplaren, j Vrijdag 26 April 1929 DE SOESTER CDUQ/WT Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per I 3 maanden. Uitgave: G.SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 advertentieprijs: van 1-5 regels fo.75. Eike Voor buiten 50 cenl per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN'S Boekhandel, Baant en C'. J. VAN DAM, Rademakeritr 15 Soesterber* Advertenties tusschen de tekst dubbel dij contract belangrijke kortin Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 Bijkantoren: VAN DE VEN'S Boekhandel, Baant en C. J. VAN DAM, Radenuiker.tr. 15, Soesterber* ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Laanstraat 61 - Telefoon 119 BAARN ONZE RIJMKRONIEK (Ingezonden.) IN DEN SPOORTREIN Dik en Piet, twee handelslieden, Gingen met den eersten trein, 's Morgens vroeg op reis voor !zaken, Wilden bij hun klanten zijn. Piet die voelt zich nog wat slaap'rig, Heeft een plaatsje klaar gemaakt, Rekt zich uit en is al spoedig In een zoeten droom geraakt. Dik wist wel, dat Piet zijn kaartje In zijn vestzak had gestopt, Hij dacht, 'k zal een grap 'beleven, Leuk als 'k Piet eens had gefopt. Sluipt behoedzaam op zijn teenen, Opdat Piet maar niet ontwaakt, Steekt zijn vingers in het zakje, En heeft 't kaartje buit gemaakt. Conducteur komt kaartjes knippen, Dik roept: „Hou je kaartje klaar, Zeg wat kijk je toch besjochemd, Ben je dol, wat doe je raar". ,,'k Ben mijn kaartje kwijt", zegt Pieter, »zeg, wat moet ik daar aan doen, Kaartjesknipper komt zoo binnen, Dik, hoe hou ik mijn fatsoen". 'k Stak 't vanmorgen hier in zakje, Aan 't loket, zoo waar ik leef, Of ik zal geen Piet 'meer heeten, Dik weet jij ook waar het bleef?" „Man", sprak Dik, „wil toch bedaren, Maak toch niet zoo'n groot kabaal, Dat je 't ook niet kunt bewaren, Zeg ik ging maar aan den "haal. Wacht, daar schiet me iets te binnen, Onder 't bankje, maar wees stil, Conducteur zal 't niet bemerken, 'k Zal eens zien of 't lukken wil". Spoedig zat nu Piet er onder, Dik schoot bijna in den lach, Nu hij Piet zoo allerkoddigst Onder 't bankje liggen zag. Conducteur trad nu naar binnen, Met de knipschaar in zijn hand, Vraagt beleefd aan Dik zijn kaartje, Om 't te knippen en passant. Dik reikt hem zijn kaartje over, Sprak met oolijk, strak gezicht: „M'neer, hier heb ik nog een kaartje Van die onder 't bankje ligt". D. C. S. schen oprechte waardeering en vleierij, be- leefdh, id, of misschien een gewoon, opper vlakkig praatje, zonder geveinsde bedoeling. Meermalen ook, worden wij menschen in onzen eigenwaan versterkt, door een goed willend ,iogen van anderen om ons niet te ontmoedigen, ton aanzien van ons werk, of van ons streven. En dat mogen wij voorze ker waari.'eeren doch, dan zonder zelf overschatting, zonder verblindheid. Want net zich gestreeld gevoelen, kan den meest bescheiden mensch tot overschatting van t igen kracht, eigen vermogen of eigen gave 1 uilen. Het kan hem m.a.'w. tot 'n zeer gin aarlijke dwaling brengen. En daarom is oen goede dosis zelfkennis, menschenken- ien levenservaring zoo wenschelijk wil n oh niet het slachtoffer worden van den lel. de instemming en de goedkeuring, die oi s in het leven, menigmaal onbedacht, maar ln aas ook zeer dikwijls doordacht worden toegebracht. Hot onderscheid maken tusschen „waar dering" en vleiende lofbetuigingen is aan ioo reen niet gegeven. Wanneer wij onzer- zjC een lofwaardig pogen, of wel het een of aud.i goed werk van een of meer onzer mei'.omenschen, niet of te weinig zouden waai de er en, dan zouden wij ongetwijfeld te kort schieten en den betrokken persoon on- ret h i aandoen. Aanmoediging en waardeering zijn onge twijfeld onmisbare factoren, die evenwel ook v el eens in verkeerde exploitatie komen. N et iedere mensch kan tegen de weelde van gewn." rdeerd te worden. Iedereen, hoe be- sclieiiion hij (of zij) van nature ook moge we/eo. is gevoelig voor de erkenning en waart t ering van wat hij tot stand brengt, van w .u hij poogt of bereikt. Dit is alleszins begrijpelijk en zelfs natuurlijk; doch daar bij innet noodzakelijk zijn hand aan de rem blijven, om niet tot zelfoverschatting en tot banaal hoogheidsgevoel te geraken. De goeifkeuring en inzonderheid de lof, die de mensch mag inoogsten, moeten met be dachtzaamheid worden aanvaard, en hij moet daarbij, als met duidelijke letters, ge schreven zien: „voorzichtig te behandelen" SMAAKVOL. BILLIJK. Vervaardiging op eigen atelier, desgewenscht volgens Uw ontwerp. Kerkstraat 26-28-30 - HILVERSUM - Telefoon 411-412 Nieuwe collectie bekleedingstoffen. in de afmetingen 30—50 20—30 10—20* per H. L. f 3i20, p. H.L. f 3.20, p. H.L. f 2.30 Dames- en Heerenkleermakerij en Heerenmodemagazijn F.C.KuiperstraatIO - Telefoon 2169 gemaakt en naar maat. Tot de minderwaardige dingen, die den mensch op uit ondermaanse' e kunaien te beurt vallen, behoort ra.i. ook, in negen van de tien gevallen, Je lof zijner meden.enschen. Men behoeft waarlijk geen lang menschen- leven met vele bittere of althans pijnlijke ervaringen achter den rug te hebben, en be hoeft evenmin een geïnc.irneerde pessimist te zijn, om te kunne i beweren, dat men- schenlof, in de meeste gevallen geen of van weinig waarde is. Des niettemin kan het geen kwaad, den lof uit menschenniond nog maar eens onder handen te nenen, cn tot het onderwerp eener kleine beschouwing te maken. Immers men moet al bijzonder scherp van geestes oog zijn en al heel vast in zijn beschei- denheidsschnent k st; an, om zich niet eenigs- zins gevleid en vereerd te gevoelen, als onze medemensi hen ons, inzake het een of ander, dat wij misschit n goed tot stand brachten, of op min of m ;er verdienstelijke wijze ten uitvoer konden ireagen, hunne ingenomen heid te kennen zouden geven, of ons hunne waardeering zouJi n doen blijken. De mensch, ziet in zijn pogen, om iets goeds te verrichten, zoo licht voor „waardeering" aan, wat inderdaad niets anders is dan een pogen, om hem ter wille, om hem aangenaam te zijn. En hij overschat o zoo spoedig dat gene, wat hij presteerde; versterkt als hij in zijn dwaling, door zulk een bijval wordt. Het is nif t uits uitend onze ijdelheid, die hieraan 'ten grondslag ligt. Het streven van den mensch naai het goede en het schoone, z.'in pogen, om iets wat waarde heeft tot st. nd te brenger, verblindt hem, en verduis ter v zijn opmerkingsgave, ten aanzien van eigei prestatie. Zijn te sterke ijver schaadt vooral ook in het onderscheid maken tus- SOEST, N1EUWSTR. 14 TELEF. 2103 BAARN, TERREIN S.S., TELEFOON 274 LAANSTRAAT 118 TELEFOON 83 Hij moet niet slechts de personen kennen, die hein of haar dien lof of dien eerezetel toekennen, doch hij moet, in de eerste plaats, wat hij gewerkt of gepoogd heeft, aan eigen, onpartijdig onderzoek bloot stellen en daarbij ook het werk van anderen even onpar tijdig beschouwen en beoordeelen. Een vergelijking inet het werken en pogen van anderen, is dringend noodzakelijk, om eigen ijdelheid - cf als men dit liever anders we.ischt betiteld te zien, om een wat te ver gedreven zelfwaardeering wat aan banden te houden. Eerzucht is goed doch daar be- hooren minstens vier remmen bij te werken, t.w.: zelfkennis, bescheidenheid, rechtvaar digheid .cn last aot least helderziend heid. Eerzucht is of wordt veelal een zeer begeerde prooi van vleiers en mondpraters, die daar hun jachtterrein vinden. Als wij onze eigen pogingen, orze eigen daden of ons eigen werk bezien cn beoordeelen wil len, vergeten wij daarbij altijd het kleinste diafragma (de kleinste lensopening) te ge bruiken. Wij concentreeren daardoor 't licht, op 't punt, dat wij willen observeeren en door deze scherpe belichting zien wij hel der. Zoodoende zullen on/e waarnemingen .neer vertrouwbaar zijn. En als wij onze geesteslens, nauwgezet en zonder voorkeur, ïechtstreeks richten op de menschen, die ons schijnen 'te vereeren. te bewonderen, te l ewierooken en lof toezwaaien, dan zullen v\ ij menigmaal, met diepe teleurstelling tot do ontdekking komen en inzien, dat vlijerij en moi.dpraterij ook gebezigd worden door mmschen, wier goede trouw wij boven alle verdenking geloofden. De positie, waarin wij tot de menschen staan, bezorgt ons niet zelden hun bijval. En juist die bijval, slaat ons menigmaal met blindheid, ten aanzien van hunne bedoelingen. Het leven leert ons dat. Mocht deze waarheid ook in zijn vollen omvang, in den a.s. verkiezngsstrijd, door dring, n tot de mannen en vrouwen, die ge roepen zullen worden, om de belangen van het M. derlandsche volk te behartigen met voorbijzien van eigen persoonlijkheid, en wars \an alle ijdelheid. Het is immers zoo aangv naam geprefereerd te worden en het is zoo zoet, den lof van menschen dn te oogsten. In ons binnenste evenwel, laat, als wij luis teren willen, zich bij voortduring een waar schuwende stem hooren, die ons aanmaant Jen lof dei menschen vooral niet te hoog te axeerin. Dat lofbetoon geeft bijna altijd, 1 ittere teleurstellingen. Plichtsbesef vraagt iet naai uitbundige toejuichingen. De ern stige, plich.bezielde mensch neemt daaren tegen ee.i oprechte waardeering dankbaar et met blij Ischap aan, en voe'lt zijn wils- :iacht ter bereiking van het doel waarvoor ank hij sta, t, daardoor inderdaad vermeer deren. VIKING. De kleuters, die in de uitvoeringen van De Soester Turnclub op zoo schitterende wijze het Klompendansje uitvoerden. Dat de belangstelling voor deze vereeniging giooi is, blijkt wel uit het feit, dat zich in de afgeloopen week 27 nieuwe Ieder, voor deze vereeniging opgaven. VAN KNELIS. „Niets verandelijker dan mensch", heb ik mijn Griet meermalen hooren zeggen en ze heeft ge lijk. Vj'üV-g~Ci~" iv»- er bijv. niets van aan, wat er op 't Soester Binnenhof plaats greep, doch sinds ik persoon lijk een keer op bezoek ben geweest, moet ik me zelf er telkens op betrappen, dat ik vooi die algemeene zaken meer voel, dan ik zelf kon vermoeden. Toen ik deze week hoorde, dat onze ge- meenteraad tegen a.s. Maandagavond was bij een geroepen, bekroop me gelijktijdig het verlangen, iets meer van de plannen voor Maandag te weten. Het duurde dan ook niet lang, of ik had een gevoelen, dat het ditmaal niet erg be langrijk was en toen ik thuis was, waren mij nog slechts twee punten bijgebleven; n.l. een verzoek van de bewoners der Nieu- werhoekstraat om deze straat te herdoopen in Princesselaan en het voorstel van B. en W. om het woonwagenkamp toch maar niet te verplaatsen. 15 cent per K.M, j Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. den raad thans voor hierop niet in te gaan en wel, omdat in die omgeving eens de buitenplaats „Nieuwerhoek" stond, wel ke historische naam bewaard dient te blijven. „Overdrijving schaadt" zou mijn Griet zeg gen en ik zeg het haar na. Laten we toch niet overdrijven. Welke his torische waarde moet men hechten aan een heel gewoon buiten en, om nog even verder te gaan, welke historische waarde moeten we hechten aan een Driftje, een Eigendom weg, een Ossendamweg, een Schoutenkamp weg, een Kooiweg, een Klaarwaterweg, een Kostverlorenweg, een Zoom, een Vaarde- hoogtweg en, om Tiet komische gedeelte hierin ook niet te vergeten, een Olijkeweg. Dat men een Praamgracht, een Isseltsche- weg en wellicht nog andere namen niet gaat verwaarloozen, goed, dat begrijp ik. Daaraan hangt tenminste nog een stuk wer kelijke historie vast, maar als ik namen hoor als hierboven, vraag ik me toch wel eens af, of Soest niet wat erg lang in een oud en versleten pakje blijft rondloopen. Er is ook nog iets anders. Uit de raadsverslagen meen ik mij te her inneren, dat er in de laatste vergaderingen KERKSTRAAT 26-2S-30, HILVERSUM TELEFOON 411—412. Onwillekeurig gingen mijn gedachten naar die wegen, die in den' loop der tijden kans hadden gezien een ander naambordje te be machtigen en de bewoners van de 'oude Turf- straat zijn het geweest, die ons het eerste hebben toegeroepen, dat het zoo zachtjes aan hoog tijd werd om de namen van vele straten eens te herzien. De Julianastraat werd daarna op verzoek veranderd in Julianalaan, de Heete Akker- weg in Verlengde Talmalaan, het Paard'engat in Burgem. Dekethpark, de Koudehoek in Eikenlaan en- de Veenhuizerstraat in Ko- ninginnelaan. Ongetwijfeld mogen we hieruit concludee- ren, dat de gemeentenaren ook op dit punt de bakens willen verzetten en waar dit niet anders dan het aspect onzer gemeente 'ten goede kan komen, begrijpen we niet, dat het gemeentebestuur de gedachte huldigt, om aan die verlangens niet tegemoet te ko men. Dat de gedachte tot verandering en verbetering van straatnamen geen opwelling van een enkeling is, mogen we toch wel aannemen, nu zoo zachtjes aan uit alle hoe ken der gemeente dergelijke verzoeken inko men van personen, die het goed met hurt straatje voor hebben'. Met betrekking tot het verzoek van de be- meermalen óp gewezen is, om vooral geen straatnamen te kiezen, welke weer veel op andere hamen gelijken, daar hierdoor veel verwarring ontstaat en die gedachte is juist. Maar dan vraag ik, of daarom alleen reeds, om nu maar bij het onderhevige geval te blijven, het geen aanbeveling verdient een naam als Nieuwerhoekstraat te doen verval len, want we hebben ook nog een Nièu,w^ straat, een Nieuweweg en een Nieuwesteeg. (Is deze laatste naam op zich zelf ook niet een bespotting voor zoo'n prachtige laan?) Nu ik het toch over vergissing brengen de namen heb, wil ik de lezers eens wijzen op enkele tientallen van zulke namen. We hebben eén Molenstraat W.Z., een Molenstraat O.Z., een Molenweg en een Korte Molenweg; een Kolonieweg en Ver lengde Kolonieweg, Korte Bergstraat en Lange Bergstraat, Korte Brinkweg én Lange Brinkweg, Eemstraat en Eemweg, een Kerk straat, Kerkdwarsstraat en een Korte Kerk straat, een Talmalaan en Verl. Talmalaan, een Hartweg en Korte Hartweg, le Heezer- laantje en 2e Heezerlaantje, le Wetering- pad en 2e Weteringpad, een Postweg, Post- dwarsWeg en Verl. Postweg, een Groote Melmweg en Kleine Melmweg, een Middel wijkstraat en Korte Middelwijkstraat, een Kerkpad N.Z. en Kerkpad Z.Z., een Wiek- slooterweg O.Z. en Wiekslooterweg W.Z.. een Oude Tempellaan en een Verl. Tempel laan én ook nog een Schoolweg, Schoolstraat, Schooldwarswég en een Verl. Schoolweg. Ik vraag mij af, hoe de vele nieuwe be woners dit zoo'n doolhof komen, als z tenminste nog kans hebben gezien er in te komen. Ik zou hier nog op een enkel punt willen wijzen, n.l. het geven van zoodanige straat namen, dat z.g. kwartieren ontstaan. De heer Busch heeft hierop in één der laatste raads vergaderingen reeds gewezen en voor een uitgestrekte gemeente als Soest lijkt mij 'dit werkelijk aanbevelenswaardig. Op het Hart (een naam, die voor velen onaangenaam klinkt), hebben we reeds een Vinkenweg, een Zwaluwenweg en een Nach- tegaalweg. Door wijziging van enkele straatnamen ont staat daar direct 'n Vogelkwartier en eenige verwarring brengende "en minder fraai klin kende namen als Hartweg en Korte Hartweg, Kostverlorenweg, le en 2e Weteringpad enz. zijn dan tevens met een slag verdwenen. Het Koningskwartier omgeving Juliana- plein, is reeds nagenoeg gevormd; bij de Spoorstraat is reeds de grond bewerkt voor een Schilderskwartier door de Rembrandtlaan, Paulus Potterlaan enz.; in de Birkt is door de plaatsing van een straatnaambordje Van Lenneplaan, de eerste steen gelegd voor een kwartier van Letterkundigen en de andere omgeving, waar veel namen om verandering vragen, de Bunt, zou, mede in aansluiting aan de prachtige omgeving daar, in een Bloemenkwartier kunnen worden omgetoo- verd. Mijnheer Busch, houd nog even aan, werp het balletje nog eens op en Soest is een eldorado voor vele nieuwe, toekomstige bewoners. We hebben dan de koninklijke familie. We hebben kunstschilders en letterkundigen; we, hebben dan vogels en bloemen. Soest, wat wil je nog meer? EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Ruét en bezonnenheid voeden de kracht en maken den tijd, zij waarborgen een po sitieven arbeid. MAANDAG. Educatie en instructie, opvoeding en on derwijs, moeten samengaan om den mensch tot persoonlijkheid te maken. DINSDAG. Weeg den gang uwer voeten en laat al uw wegen wel gevestigd zijn. WOENSDAG. Iedere machine, die overbelast wordt, le vert óf slecht werk, óf staakt den arbeid. DONDERDAG. Geleerdheid zonder vaardigheid laat ons onmaèhtig en maakt ons dikwijls belachelijk. VRIJDAG. Behalve kennis en vaardigheid heeft de mensch noodig een degelijke ontwikkeling. ZATERDAG. Het logische denken en het vrije spreken berusten in de eerste plaats op aanschou wing. Wat ge denkt en spreekt, moet gij u voorstellen. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SORTEERiNG FOTO-ARTIKELEN BAARN BUSSUM SOEST »&9gJW£»ltia«BMafiraB PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. De runderhorzei-besti ijding. Van verschillende zijden bereikten mij vragen, aangaande de bestrijding van de runderhorzel (groeibulten). Ziehier een ar tikeltje er over. De runderhorzel is een vlieg,' die in kleur meer weg heeft van een bij. Steken doet ze absoluut niet en kan ze ook niet. Het rund vee is er bang voor als ik weet niet hoe. Waarom? Dat zal 't instinct den dieren wel ingeven. Want de horzel is voor het rundvee een ware plaag. Al gonzend en zoemend vliegt in de zomermaanden rond, terwijl het vee birzend door de wei holt, de staart omhoog, zich vaak verwondend aan prik keldraad en omdat het zoo onrustig is, als melkvee minder melk geeft en als jong vee belemmerd wordt in den groei. De horzel probeert zijn eieren te leggen op de haren van het rundvee, liefst aan de ledematen, dus de pooten. Elke horzel legt zeker wel een honderd stuks, niet op één dier tegelijk, maar verdeeld over meerdere. Er zijn twee soorten horzels, de groote en d-e kleine. De eene legt aan elke haar maaf één eitje, de andere aan één haar een rijtje van 10—12. Uit die eieren komen de jonge larfjes, die zich inboren in de huid op de plaats, waar het eitje gelegd is. Daar begint de larve zijn wandeling door het geheele lichaam. Tusschen vel en vleesch kruipt of vreet het zich verder. In het voorjaar is het aangeko men onder de rughuid en gaat daar verder uitgroeien tot de groote larve, die we wel kennen en die in de groeibulten zitten. Zoo'n groeibult is als het ware een verzwering onder de huid. Een ettermassa vormt zich daar en veroorzaakt het dier pijn. De larve, die nu meer behoefte heeft aan frissche lucht, krijgt 'deze nu uit de opening, die in den groeibult ontstaan is. Eerst was de bult dus dicht, maar later gaat hij open. Na eenigen tijd verlaat de larve onder allerlei kronke lende bewegingen het lichaam van zijn gast heer en valt op den grond. In de wei kruipt het onder wat gras of bladeren en verpopt daar. Daaruit komt weer de horzel. Hier staat zoo in het kort de levensbe schrijving van de horzel, die nu zijn mooiste spel wel gespeeld zal hebben. Wantde bestrijding is nu overal in vollen gang. De veehouders hebben ingezien, dat het wel slecht moet zijn, als zijn dieren 's zomers zoo verontrust worden en als 's winters die larven zijn dieren als mijngangen ge bruiken en in het voorjaar kwellen met die vele pijnlijke bulten. Men heeft wel eens gedacht, dat dieren met die groeibulten zul ke flinke groeiers waren. Die bulten weriden beschouwd als een teeken van goeden groei. De werkelijkheid isA dat dieren met veel van die zoogenaamde groeibulten den heelen winter niet groeiden en er meerdere malen de dood mede gemoeid was. Dieren met honderdvijftig bulten zijn wel eens opge merkt en uit eigen ondervinding kan ik me- dedeelen, dat er in de maand Maart van dit jaar hier in mijn omgeving een stiertje was, dat reeds toen nagenoeg honderd open bulten telde. Zoo'n dier moet lijden. Het kan niét groeien, zooals wij verwachten. En pinken met 80 en 60 bulten loopen er zeer velen. Het jonge vee heeft er trouwens de meeste, we kunnen haast zeggen: allemaal. Er wordt wel een verklaring gegeven voor het feit, dat jonge dieren er veel meer heb ben, dan oudere dieren, maar omdat die verklaring niet vast staat, wil ik die hier liever niet geven. Een feit is, dat jonge die ren ze bij dozijnen tegelijk hebben. Verder moeten we opmerken, dat niet alle larven tegelijk tot vollen wasdom ko men. In de maand Maart vertoonen zich al veel open bulten, maar in de maand April komen er soms net zoo veel bij en de maand Mei en Juni doen ook nog een duit in het zakje. De schade, die jaarlijks in Nederland ge leden wordt door de horzel, beloopt zoowat 5 millioen gulden, dat is per stuk vee ruim 2 gulden. Die schade zit dan in mindere waarde van de huid, bij noodslachting in mindere vleeschwaarde, bij melkvee in den zomer in minder melk en bij het jongie vee in minder groei. Verder heeft er 's zomers nog wel eens een noodslachting plaats we gens erge verwonding aan het draad van de wei, waartegen de dieren in razernij zijn op- geloopen. De bestrijding is dus wel noodig. Maar die bestrijding zal niets geven, als niet ieder meewerkt. Want als de een het wel doet en de ander niét, raken we die horzels toch niet kwijt, want de een fokt, wat de ander vernietigt. Uit wel begrepen eigenbelang moest 'ieder meedoen, 'maar wie zélf de nood. zakelijkheid niet voelt, laat die het dan doen uit vriendschap voor de buren. De bestrijding gaat uitstekend met zalf, die door de organisaties goedkoop geleverd wordt, n.l. 45 ct. per half pond. Verschil lende vereenigingen houden geregeld zalf in voorraad. Die zalf moet gesmeerd worden op en een beetje in de open knobbels. De dichte knobbels worden niet behandeld, dat geeft toch niets. De zalf werkt niet door de huid heen. Door de zalf sterft de larve en wordt met den etter uitgestooten. Het rund komt makkelijk van die plaag af en die lar ven kunnen tenminste geen horzel meer worden. Waar een heele streek de bestrijding aan pakt, geeft het een groot succes en elk jaar zal men daar zien, dat het aantal bulten sterk vermindert. Er zijn zoo wel streken te krij-

Soester Courant | 1929 | | pagina 1