GAZELLE RIJWIELEN PUROL TUINPARASOLS Luxe Auto-verhuur VENEMA Wanspireerende voeten Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 N.V. Cramer's Behangerij en Meubileer-lnrichting Opnieuw ontvangen: een uitgebreide sorteering C. Verschoor, Nieuwstr. 57 STOOMWASSCHERIJ j „DE KOLK" ADRES WASCH Gemeenteraadsverslag. D. F. VOIGT - Burgem. Orothestraat 28 - SOESTDIJK SLAPPE STIJVE BOORD DE EERSTE GOOISCHE HULPBANK Slapeloosheid Mijnhardt's Zenuwtabletten 8e Jaargang No. 30 Gegarandeerde oplaag 3000 exempiaren. Vrijdag 26 Juli 1929 DE SOESTER CDOGAffl Abonnement»prijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. BtfraHtorca: VAN DB VBN1» Bo^khamWt, Baant M>C. J. VAN DAM, Radem*cr«fr. li, Socstertwrg ADVERTENTIEPRIJS: va* 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Laanstraat 61 - Telefoon 119 BAARN Gegarandeerd roestvrij, lucht- en lichtecht. ONZE RIJMKRONIEK it plaatselijke) gediot jan 36 regaU. mogco vergoeden wl) voor (Nadruk verboden) (Ingezonden.) HET FIETSPLAATJE 1 Augustus houdt de waarde Van het rijwielplaatje op. 1 Augustus houdt de diender Al wat rijmelt, even stop. 1 Augustus moet je dokken Voor een volgend rij-seizoen, 1 Augustus zonder plaatje Is het fietsen niet te doen. Peddelende Nederlanders, Legt maar weer een riks gereed, Sputtert niet, het zal niet baten, Want... je hebt jezelven beet. Fietsen zonder rijwielplaatje Is in Holland vrees'lijk duur, Voor diezelfde centjes heb je 'n Dag een autobus te huur. Dokt dus grif je rij-riksdaalder, Geeft uw knaak met hart en ziel. Als je rustigjes wilt rijden, Eischt de straatje achterwiel. M. J. N. Prins Hendriklaan met ontwerp-wijziging der gemeente-begrooting en begrooting Grond- en Gasbedrijf 1929. Zonder bespreking vastgesteld. De heer Doorman informeert, of in het te verleenen crediet, groot f2947.44, de door den kooper betaalde post ad f750.— is op genomen, hetgeen door weth. Koenders wordt bevestigd. Spr. informeert tevens, of het niet noodig is gelijktijdig een naam aan dien weg te ge ven. Waar het hier een weg betreft in hef verlengde van de Sophialaan, wordt beslo ten ook dit gedeelte Sophialaan te noemen. 6. Behandeling van het schrijven van hei bestuur der Psychologische Paedagogische Polikliniek te Utrecht, verzoekende toetre ding als lid dier instelling, met terzake door B. en W. uitgebracht voorstel. B. en W. stellen voor toe te treden als lid tot een bedrag ad f30.per jaar, hetgeen wordt goedgekeurd. 7. Vaststelling van de vergoeding inge volge art. 101 der L.O. wet voor de Chr. Lagere School te Soesterberg. Vastgesteld. 8. Behandeling van een verzoek van het bestuur der Chr. H.B.S. te Alphen aan den Rijn om een bijdrage te verleenen wegens het bezoeken dier school door een leerling uit deze gemeente, met voorstel van Burg. en Weth. B. en W. stellen voor afwijzend te schikken, waartoe wordt besloten. 15 cent per K.M. Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. I AMERSFOORT - TELEFOON No. 615 I AMERSFOORT Afhalen en thuisbezorgen iederen dag. J.l. Woensdagmiddag kwam de raad onzer gemeente in openbare vergadering bijeen, ter afdoening van een 20-tal punten. De heeren De Bruin en Den Bliek waren afwezig. Eerstgenoemde wegens ziekte. Na de gebruikelijke 2 min. voor gebed komt de agenda in behandeling. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 19 Juni 1929. Goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. O.m. werden door den Voorz. hierbij ge noemd: Verslag P.U.E.M.; verzoek bewoners van het Kerkpad, verzoekende den naam te wijzigen in Kerklaan; verslag Gezondheids commissie; verslag Brandweer; afrekening feestvierifig 70en geboortedag H.M. Konin gin Moeder; verzoek subsidie Vereen. Gooi en Eemland voor uitbreiding en instandhou ding rijwielpaden; mededeeling bevordering van Gemeente-arbeider Vos; mededeeling Ged. Staten betreffende goedkeuring finan- cieele besluiten en de begrooting 1929; ver zoek van de afd. Baarn en omstreken van den Ned. Pol. Bond, verszoekende aanschaf fing eener auto, om de politie-beambten hiermede tevens in de gelegenheid te stellen een motorrijtuig ite leeren berijden, alsmede'n nader schrijven van den heer v. d. Kuilen, in zake aansluiting waterleiding. Het adres Kerkpad wordt opgelegd bij de reeds ingekomen adressen, om later te wor den behandeld; de gevraagde subsidie voor Gooi- en Eemland zal bij de begrooting worden bezien. De andere ingekomen stuk ken worden voor kennisgeving aangenomen of in handen gesteld van B. en W. Verder deelt de Voorz. mede, dat van de Heeren Busch en Hilhorst een voorstel in kwam tot wijziging der politie-verordening, waardoor de mogelijkheid zou worden ge schapen de schutting voor het perceel van den heer Smit op te ruimen. De Voorz. stelt voor dit voorstel in han den te stellen van B. en W. voor prae-advies. De heer Busch komt hiertegen op. Aan den treurigen toestand aan de Van Weede straat en het lage, misselijk gedoe, het plaat sen van die schutting, moet zoo spoedig mogelijk een einde komen. Het betreft hier een wijziging van de verordening door slechts 2 of 3 woorden. Spr. acht de aan te brengen wijziging zoo nietig, dat het hein wil voorkomen, dat thans zeer gemakkelijk een besluit kan worden genomen. Dit punt wordt hierna aan de agenda toe gevoegd. 3. Vaststelling van besluiten tot wijziging van gemeente- en begrijfsbegrootingen. De heer Gasille vraagt 'hierbij inlichtingen naar den post groot f225.voor het ge reedmaken van een legger op de wegen. Het wil spr. voorkomen, dat dit niet berust op een besluit van den raad. De besluiten worden hierna vastgesteld. 4. Vaststelling van een besluit tot be legging van gelden. Zonder bespreking vastgesteld. 5. Voorstel van B. en W. tot het aanleg gen van een verbindingsweg van Julianastr. 9. Benoeming van een onderwijzer aan de O.L. School Kerkebuurt. Op de voordracht zijn vermeld: 1. J. R. van 't Hof te Hilversum; 2. 1 van Weerle te Leiden; 3. P. M. Huijbreg- sen te Amersfoort. No. 1 van de voordracht werd benoemd met 10 stemmen; 1 stem werd uitgebracht op no. 2. 10. Voorstel van B. en W. om de Open bare school voor U.L.O. onder te brengen in een gedeelte van het gebouw der O.L. School in de Kerkebuurt. De heer Doorman vraagt of met het per soneel ook groote zuinigheid zal worden be tracht, terwijl de heer Gasille informeert, of genoeg lokalen voor de nieuwe school aanwezig zijn. De heer Endendijk deelt mede, dat de 7e klas en bloc naar de le klasse der U.L.O. zal overgaan. Hoewel de Chr. school het school gebouw nog niet kan verlaten, zal het U. L. 0.-onderwijs toch vermoedelijk Novem ber as. kunnen beginnen. Na verplaatsing der Chr. school zullen 3 lokalen beschik baar zijn, hetgeen voldoende is voor de eerste jaren. De gedachte door den heer Doorman be doeld, werd reeds met de autoriteiten be sproken. Het voorstel wordt hierna aangenomen. 11. Voorste] van B. en W. tot het geven eener bestemming aan de oude O.L. School te Soesterberg, met credietaanvrage voor eenige verbouwing. B. en W. stellen voor het oude schoolge bouw te veranderen in een gymnastieklokaal, ten dienste der scholen te Soesterberg en een brandweer-garage. Voor deze werd reeds een crediet groot f750.toege staan. Waar de totale kosten ongeveer f2400 zullen beloopen, vragen B. en W. een cre diet van f1650.—. De Voorz. wijst er op, dat er in de fi- nancieele comm- op gewezen is, dat geen z.g. windhok aan het lokaal verbonden is. Wenscht men dit alsnog aan het plan toe te voegen, dan zal een bedrag van f350. meer benoodigd zijn. De heer Grootewal kan zich met dit plan niet vereenigen. De rooilijn van den nieuwen rijksweg loopt door de onderwijzerswoning. Spr. zou gaar ne in dit plan de politiewoning en de hulp- secretarie betrekken en een zoodanige ver bouwing wenschen toe te passen, dat met deze rooilijn rekening wordt gehouden. De brandweer-garage zou spr. niet achter in het gebouw, doch in het voorste gedeelte wenschen onder te brengen. De heer Endendijk merkt op, dat, hetgeen door den heer Grootewal wordt gewenscht, altijd latêr nog kan geschieden, zonder dat dit voor de gemeente meerdere kosten mee brengt. Spr. gevoelt er niets voor, het geheel voor het rijk gereed te maken. Wenscht het rijk op een gedeelte van het pand beslag te leggen, dan moet het rijk dit maar betalen. Besloten wordt in de pauze bij den Gem.- architect de noodige inlichtingen in te win nen en hierna een besluit te nemen. 12. Aanbieding van het verslag Volkshuis vesting 1928. Goedgekeurd. 13. Vaststelling van besluiten tot ver pachting van graangewas. De heer Busch vraagt waarom hiervoor niet een openbare inschrijving werd gehou- den. Spr. heeft een inschrijving aangetroffen getypt met een machine van de gemeente op papier van de gemeente. Spr. kan zich met een dergelijke toewijzing niet vereenigen en verzoekt een nieuwe openbare inschrijving. De heer Pronk wijst er op, dat dit niet meer mogelijk is, daar hef gras reeds ge maaid en het hooi reeds geborgen is. De heer Busch maakt zich hierdoor ont zettend boos en zegt niet voor marionet gebruikt te willen worden. Spr. verwijt B. en W., dat zij konkelen en niet in het be lang der gemeente handelen. Waar ook met de wenschen van de desbetreffende comm geen rekening wordt géTiouden, wenscht spr. thans voor alle commissies te bedanken. Gediplomeerd Drogist - Opticien FOTOHANDEL ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS Waar spr. zijn voorstel tot opnieuw ver pachten handhaaft, wordt dit voorstel in stemming gebracht, doch verworpen met 7—6 stemmen. Dit punt wordt hierna vast gesteld. 14. Vaststelling van het Ie suppl. kohier Hondenbelasting 1929. Wordt in geheime vergadering behan deld. 15. Goedkeuring van de door de N.V. Centrale Slachtplaats vastgestelde voorwaar den tot slachting in het abattoir. De heer Van klooster kan zich met deze verordening vereenigen, wanneer daaronder de huisslachtingen niet zijn begrepen- De Voorz. zegt, dat dit niet het geval is, In een volgende vergadering zal hieromtrent een besluit moeten worden genomen. Het ligt in de bedoeling een zeker rayon voor het doen van z.g. huisslachtingen in het abattoir uit te sluiten. Hierna vaststelling. 16. Voorste] van B. en W. tot vaststelling eener verordening als bedoeld in art. 4 lid 1 sub 3 der Hinderwet. Na eenige verduidelijkingen in de redactie eveneens vastgesteld. 17. Vaststelling van een verordening, re gelende de heffing van keudoonen. De heer Doorman informeert, hoe het komt, dat hier sprake is van een Gemeente lijk Slachthuis, waarop de heer Endendijk er op wijst, dat de gemeente tot het houden van een dergelijke inrichting verplicht is voor het uitvoeren van noodslachfingen. Zoo'n gebouw moet door de gemeente wor den gebouwd, gekocht of gehuurd en vindt thans een oplossing bij het abattoir, hoewel dit met laatstgenoemde inrichting niets uit staande heeft. De noodslachtingen en ver koop van vleesch zullen in den vervolge aldaar plaats vinden. Dit punt wordt hierna vastgesteld. 18. Vaststelling van een verordening tot wijziging der verordening op de heffing van belasting op publieke vermakelijkheden. Bedoelde wijziging beoogt geen belasting te heffen van vermakelijkheden, die allen le samen op een afgesloten terrein zijn onder gebracht- Alsdan zal aan de gemeente moe ten worden afgedragen 50 pCt- van de on zuivere opbrengst van de aan den ingang van het terrein geheven toegangsgelden. Bedoelde wijziging wordt zonder bespre king vastgesteld. 19. Behandeling en vaststelling van een nieuw ontwerp-verordening regelende de voorwaarden voor de de levering van gas over den gewonen meter nen den muntgas meter, door het gemeentelijk gasbedrijf. Eveneens vastgesteld. HEEREN-MODEMAGAZIJN F.C.KuiperstraatIO - Telefoon 2169 De nieuwste uitvinding is het HF" De ideale Zomerdracht. 20. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eener regeling houdende voorwaarden waarop door particulieren aansluiting aan de waterleiding kan worden gevraagd ten be hoeve van uitbreidingen van het buizennet. Aangezien de voorbereiding van dit punt nog niet beëindigd is, wordt dit punt van de agenda afgevoerd. Waar de Voorz. de punten 21 en 22 eerst in officieuse vergadering wenscht te bezien, wordt thans aan de orde gesteld de behan deling van het voorstel der heeren Busch en Hilhorst, inzake het scheppen van een mo gelijkheid, om, aan de hand van de politie verordening, handelingen als het plaatsen van schuttingen aan de Van Weedestraat en der» gelijke zaken, die de omgeving ontsieren, te keeren. De heer Van Doorne ziet de noodzaak van een zoo vlugge behandeling niet in. Wanneer deze zaak thans direct tot een op lossing wordt gebracht, is er later bij an dere wijzigingen ook geen reden, deze wij zigingen aan een studie te onderwerpen. De heer Busch is het hiermee niet eens. De draagwijdte van deze kleine wijziging is met één oogopslag te overzien. Het ge meentebelang eischt een directe en afdoende behandeling. De hier bedoelde schutting heeft geen enkel nut en is een grove ont|- siering van de omgeving en de gemeente. De Voorz. kan de gevolgen van deze wij ziging niet direct overzien en ondersteunt het voorstel Van Doorne. De heer Hilhorst wijst op den vacantietijd en de a.s. feesten, waardoor vele vreemde lingen in onze gemeente komen. Spr. vraagt ,zich af, of niet alleen daarom reeds ten spoe digste een beslissing moet worden geno men. De heer Van Klooster kan in deze zaak niet zien, wie van de twee partijen, die in deze zaak zijn betrokken, het recht aan zijn zijde heeft. De heer Busch wijst er op, dat dit met de zaak niets te maken heeft. Het plegen van dergelijke schunnige handelingen moet niet kunnen plaats hebben als gevolg van een leemte in de verordening. Waar de ambte naar van het openbaar ministerie het in verband met de Bouwverordening opge maakte procesverbaal terug wijst, is een directe afdoening eerste eisch. Spr. waarschuwt den heer Van Doorne in deze zaalk niet persoonlijk te wordnen, daar spr. dan ook de persoonlijke zjjde zal gaan bezien. Het is spr. onbegrijpelijk, dat een dergelijk middel niet wordt aangegre pen, om in het belang van de gemeenschap te handelen. Als de Voorz. de toezegging doet, dat het voorstel direct in de desbetreffende com missie zal worden bezien, zoodat in de vol gende vergadering een besluit kan worden genomen, stemmen de beide voorstellers er in toe de behandeling van het voorstel tot zoolang uit te stellen. Hierna heeft een o'fficieuse vergadering plaats, waarna de verdere behandeling van punt 11, verbouwing oude openbare school, weer in behandeling komt. Als de Voorz, mededeelt, dat, volgens den Gem.-architect, de gewenschte veranderingen geen verande ring in de kosten met zich brengen, wordt het gevraagde crediet van f2000.— toe staan. 21. Crediet-aanvrage van B. en W. voor een officieele herdenking van het 900-jarig bestaan van Soest. De voorz. vraagt voor dit doel een cre diet van maximum f4000—, hetgeen zonder bespreking wordt toegestaan. 22. Behandeling van het verzoek der Ver- eeniging „Soest Vooruit" om een subsidie en garantie in de kosten van een algemeene feestviering ter herdenking van het 900-jarig bestaan der gemeente, met voorstel van B. en W. Door „Soest Vooruit" wordt verzocht een subsidie van f1000.en een deelname in het garantiefonds tot een bedrag van even eens f 1000.hetgeen ook zonder bespre king wordt goedgekeurd- 23. Behandeling van belasting-reclames. Komt in geheime vergadering. RONDVRAAG. De heer Van Klooster vraagt middelen aan te wenden tot beteugeling van het snelle rijden op den rijksweg. Autovallen zullen worden uitgezet. De heer Hilhorst vraagt meer spoed met de afwerking van de bouwvergunningen van v. d. Grift en v. d. Broek, reeds besproken in de vorige vergadering. pit punt is voor den heer Busch aanlei ding B. en W. op niet malsche wijze aan te spreken. De comm. heeft deze zaken grpndig bezien en gunstig geadviseerd. Waar van al dit werk blijkbaar geen nota wordt gejnomen, zal spr. ook om deze reden voor de commissie's bedanken. .~>e heer Pronk verzoekt bij het oude w walenkamp een aanwijzing te plaatsen; tli*v dit terrein niet meer door woonwagens mag worden bezet. De heer Grootewal vraagt verbetering van den Kampweg. Afdoende verbetering kan nog niet won den toegezegd, daar de gelden hiervoor ont breken. De heer Van Doorne vraagt wanneer de verbetering der Koningiinnelaan nu eens komt. Dezer dagen zijn de kuilen in den weg weer gedicht met grind; welke be doeling zit hierbij voor? De heer Busch tot den heer Van Doorne: Daar ga je nu met je begrootings-speech en jg pluim voor den wethouder. Weth. Koenders deelt mede, dat met de zen weg een aanvang zal worden gemaakt direct na de vacantie. De heer Busch verzoekt plaatsing van een verbandkist in de omgeving Nieuweweg— Bossstraat; besproeiing van de Bosstraat; uitvoering van de in uitzicht gestelde betere verlichting op Hees; goede afrastering der noodwoningen en een verbod tot het plaat sen van hokken voor deze woningen. Te vens vraagt spr. hoe het staat met de ver dwijning van het wegenfonds. De plannen hiervoor zouden in deze vergadering ko men. Spr. ziet hier niets van. Volgens mededeeling van den Voorz. is voor het uitwerken van dit laatste nog geen tijd aanwezig geweest- Verder informeert de heer Busch, of de typische niet geschikt is voor vasten en wel voor lossen dienst. Spr. verzoekt voor deze typiste öf ontslag öf aanstelling in vasten dienst. Hierna doet spr. nog het verzoek aan weth. Koenders spoedigst maatregelen te treffen met het oog op de werkverschah fing, waarbij spr. vooral het verrichten van productief werk wil bezien. Hierna sluiting der vergadering. Stukgeloopen I p jj Q L Voeten OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de Inspec teur-generaal der Spoor- en Tramwegen heeft bepaald, dat de roode reflectoren aan de palen van de waarschuwingsborden bij onbewaakte overwegen moeten worden ver vangen door reflectoren met oranje weer schijn. De Directie van de Nederlandsche Spoor wegen zal ook de roode reflectoren, aan gebracht aan de terzijde van onbewaakte overwegen geplaatste hekken, door oranje vervangen. Voorts is nog bepaald, dat ook de roode reflectoren op sluitboomen aangebracht, door* reflectoren met oranje weerschijn zullen moe ten worden vervangen. Soest, 17 Juli 1929. o JACHTWET De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat vanaf 27 Juli a.s. gedu rende 14 dagen voor een ieder kosteloos ter inzage is nedergelegd een schattingsbesluit der Jachtcommissie, waarbij is vastgesteld de schadeloosstelling, welke zal worden ver leend wegens het vervallen van jachtrecht op gronden gelegen in deze gemeente. Soest, 23 Juli 1929. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10-1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG INGEZONDEN STUKKEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. In den strijd, welke sedert eenigen tijd in Uwe Gemeente wordt gevoerd, tusschen het georganiseerde drukkersbedrijf, zal ik mij niet schriftelijk mengen. De wijze waarop door de redactie van „De Soester", en door inzenders met een stekelig pseudoniem, wordt geageerd, Iaat niet toe daarop in te gaan. Uw plaatselijke arbeiders-organisaties, zoo wel als de Soester Middenstands-vereenigin- gen hebben begrepen, dat het in dezen strijd gaat om het recht van organisatie. Gemeen schappelijk verdedigen zij zich, nu dat recht wordt aangetast. Voor den middenstand komt daar nog het klemmende motief van verweer tegen oneerlijke concurrentie bij- De Soester inwoners zullen uit het feit, dat deze actie gemeenschappelijk wordt ge voerd door menschen van zoo verschillen den stand en levenspositie, begrijpen aan welke zijde het recht is. Met vertrouwen kan de afloop worden tegemoet gezien. Het zal dan blijken, dat de Soester-ingezetenen niet knielen voor den geldbuidel, maar recht en gerechtigheid, ook in het maatschappelijk leven, toegepast wil len zien. ZONDAG. Met de helft der moeite, welke wij ons geven voor 't geen wij schijnen willen, kon den wij het dubbele bereiken van 't geen we zijn. MAANDAG. Niets imponeert minder dan te willen im poneer en; het laatste is de caricatuur van het eerste. DINSDAG. Men heeft Lichter te veel gevoel dan te veel verstand. WOENSDAG. De als „engelen" meest bewonderde meis jes zijn die, welke een aardig kapitaaltje ten huwelijk meebrengen. DONDERDAG. De grootste fout van het moderne jonge meisje is, dat zij te veel op haar broer lijkt en niet zijn kwaliteiten bezit. VRIJDAG. Het geluk verwachten, is het schoonste gedeelte van het geluk, ten minste van het menschelijk geluk in den gewonen zin ge nomen. ZATERDAG. Houdt u voor te goed om kwaad te doen. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. BURGERLIJKE STAND SOEST GEBOREN: Jenny, d. v. J. de Bree en J. Klinkjen, Bosstraat 11. Gijsbertha, d. v. J. J. Wanzing en J. v. d. Deijssel, Steenhofstr. 72. Hendrik Ariën, z. v. H. A. Hendriks en J. v. Duin kerken, v. Maarenstr. 1. Gerrit, z. v. F. Ro- sendal en M. v. d. Heuvel, Beukenlaan 16. Geertje, d. v. A. A. v. d. Zouwen en H. de Ruiter, Utrechtscheweg 6a. KERKSTRAAT 3 A. FUGERS Zn. TELEFOON 2241 Wat ik met dit schrijven bedoel is alleen, enkele foutieve voorstellingen recht te zet ten. Er is gewag gemaakt van 1300 geor ganiseerde en 600 ongeorganiseerde drukke rijen en daaruit de conclusie getrokken, dat 1/3 dus niet georganiseerd was. Deze cij fers verdienen nadere toelichting. In de 1280 georganiseerde drukkerijen werken ruim 15000 georganiseerde gezellen, totaal dus meer dan 16000 bij het vak betrokkenen. De 600 ongeorganiseerde drukkerijen werken voor het grootste deel zonder personeel. In totaal hebben zij nog geen 1000 men schen in hun dienst en dan nog meest jeug dige personen. Daaruit blijkt, dat meer dan 90 pCt- der bij de boekdrukkerij in Neder land betrokken personen, georganiseerd zijn. Voor die georganiseerde bedrijven geldt een collectieve arbeidsovereenkomst, die, om haar inhoud en samenstelling, als model voor alle vakgroepen kan gelden. Daarin zijn niet alleen vervat de bepalingen om trent loon en arbeidsduur, maar de rechts positie der arbeiders, de getalsverhouding van het volwassen tot jeugdig personeel, de leerlingopleiding en zooveel meer is daarin geregeld. Eventueele geschillen worden door eigen rechts-instituten tot oplossing gebracht. In 'deze collectieve arbeidsovereenkomst, die tot ver over de grenzen wordt geprezen, is het wederzijdsche verplichte lidmaatschap vastgelegd. Dit was noodig voor handhaving der rechtspositie van de arbeiders en niet allereerst tot steun van de door de patroons) gemaaakte prijsafspraken. De drukker is een fabrikant- Hij doet pre cies hetzelfde, wat alle fabrikanten doen en bepaalt den prijs van zijn product. Dat doet hij in gemeenschappelijk overleg met zijn collegas', op grond van den uit de resultaten van verschillende bedrijven opgemaakten kostprijs. Dit is een zoo gewooh verschijnsel in het zakenleven, dat het rechtmatige verwonde ring mag wekken, als men daarin-iets onge oorloofds ziet. Trouwens waar het Rijksinkoopbureau, tal rijke Gemeentebesturen, vele directies van groote instellingen enz. met de Federatie van Wergevers-organisatiën in het Boekdruk- kersbedrijf een overeenkomst voor levering, door uitsluitend georganiseerde drukkerijen hebben aangegaan, kan een smalende be schuldiging van „het publiek afslachten", van onoordeelkundige zijde geuit, als minder waardig worden terzijde gelegd. Het groote nut der bedrijfsorganisatie voor het geheele maatschappelijke leven, uit komend in de rust der bedrijven, de zeker heid voor den arbeider, het tegengaan van werkloosheid, de bevordering van een koop- krachtigen arbeidersstand, het scheppen van regelen voor een normale ontwikkeling van het bedrijf, en zooveel meer, wordt in onzen tijd door ieder econoom en socioloog erkend. Geen weldenkend mensch zal daarvoor de bandelooze willekeur in de plaats willen zien. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, R. K. VAN DEN BERG, Beheerder van het Rayonbureau West der Federatie van Werk- gevers-organisatiën in het Boek- drukkersbedrijf. 's Gravenhage, 24 Juli 1929. Door Zon Verbrande Huid, Doorzitten bij Wielrijden en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men mei o van 30-60 ca 90 ct. Tube 80 cl 1) Apath. aa Diogistco ONDERTROUWD: E.. C. van Breukelen en R. A. Kamerbeek. J. Krijnen en G. v. d. Hoef. C. R. v. Eijden en P. Weldam. K. de Wit en M. v. Dorre- stein. R. H. Soeter en C. R. J. Gaasbeek. GEHUWD: J. Vinkenborg en M. Stuurman. OVERLEDEN: A. S. Flick, z. v. A. Flick en M. C. Koning, 26 jaar. GEVESTIGD: M. G. Gieskens (vrouw), Nieuwstraat 57. W. J. Kalff, Gallenk. Pelsweg 6. M. Gerth geb. Bomer, Laanstr .66. K. Post met gezin, Nieuwstr. 35b. A. D. de Groot (vrouw), Birktstr. 34. B. M. Jansen Smith (vrouw), Lindenlaan 14. B. J. Slettenaar (vrouw), Soes- terb.str. 41. j. Qersjes, Amersf.str. 20. A, van Effrink, O. Utr.weg 15. H. J. van der Loo (vrouw), Lindenlaan 6. VERTROKKEN: Jkvr. C. Roëll, van Soesterb.str. 41 c naar Den Haag, L. v. Meerderv. 84. A. K. F. Büchwalder, van Koninginnel. 2 naar Ber lijn. G. Bax (vrouw), van Soesterb.str. 41 naar Puttershoek, Boezemkade. A. Vos (vrouw), van Nieuwstr .10 naar Baarn, Eem- nesserw. 2. E. de Jong, van Amersf.str. 77a naar Driebergen, Hoofdstr. 58. A. Schut, van Verl. Talmal. 29 naar A'dam, Adm. de Ruijterweg. E. Roodselaar, van Beetzlaan 17 naar Baarn, Zandv.weg 185. Wed. L. Spen- gen met gezin, van Kolonieweg lb naar Zwainmerdam (geen nader adres)., J. W. Vunderink, van Beukenl. 15a naar Hoofd- dorp-Haarl.meer, Aalsmeerderweg 279. W. A. J. v. d. Wagt, van Nieuwstr. 35c naar Arnhem, Utr.weg 154. G. Snabel, van Becke- ringhstr. 29 naar A'dam, Magelhaenstr. 102. J. J. Jansen met gezin, van Beckeringhstr. 29 naar A'dam, Magelhaenstr. 102. B. Ber- roth (vrouw), van Amersf.str. 91a naar Am sterdam, Middenlaan 221. VERHUISD: C. S. Boele, van Ringweg 12 naar Laanstr. 60. F. H. Euwe, van Koninginnelaan 2 naar Vredehofstr. lb. A. H. Renes, van Schouten- kampweg 25 naar Heideweg 6. Wed. W. Moree, van B. Grothestr .17 naar v. Wee- destr. 42. S. F. Besselsen, van Spoorstraat 18 naar Koninginnelaan 2. en ander® transpireerende lichaamsdeelen moet I men behandelen met Purolpoeder.ala zijnde het I meest afdoende middel daarVoor. I Purol-Voet -Tollet- en Kinderpoeder In Bussen I van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten.

Soester Courant | 1929 | | pagina 1