GAZELLE RIJWIELEN 'f- LA P0RTE&Co,- BANKIERS uiooiiigooreau rui VENEMA H.J. SUKKEL - W Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Vin Weedestraat 35, Telefoon 2181 Tuiagereedschap KLEERMAKER Banketbakkerij „SNieuwerhoek" Fijnere soorten Gebak - Amandel- en Boterkoekjes Behandelen alle Bank en Effjectenzaken Safe-Deposit A. FUGER& 6 Zn (STOOMWASSCHERU! „DE KOLK" EEN GOED ADRES VOOR UW WASCH. PIANOLESSEN Jet van der Es Goeden Vrijdag, 18 April en Zaterdag d.a.v. 19 April den geheelen dag gesloten zullen zijn. R e c la m e voorkomende Drukwerken Handelsdrukkerij P. G. VELTMAN II Sleenhofstraat 5, Te lef. 2045 juist Uded- Oe Jaargang No. 16 O «garandeerde optaarglSCOOjóxainptarwi. Vrijdag 11 April 1930 DE 2UE5TER OUMNir Va nWeedcj t raa 140 Tekfsvr Ï070. Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soestaberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. Y/tN DAM, Rademakerstr. 15, SOESTERBERG ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. ESce regal meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. ONZE RIJMKRONIEK Bijdragen, niet grooter dan 18 en niet kletoei voor dexe rubriek worden ingeionden Bl] opnar aaueclc (niet plaatselijke) gedichten 2.50. Jan 36 regels, mogen vergoeden w!J voor (Nadruk verboden) (Ingezonden.) HAAR JONGEN 't Rimp'lig gelaat over 't breiwerk gebogen, Zit daar oud-moedertje stil bij den haard; D'oude zit naast haar zoo vredig te rooken, Grijs zijn z'n haren en zilver z'n baard. Ginds in den hoek 't geheimzinnige wonder; 't Radiotoestel, 't geschenk van hun kind; Blijk van erkenning voor 't leven vol zorgen: O, hoe die jongen nog d'oudjes bemint! Hij. de professor aan 't groote Lyceum, O. ze zijn trotsch op hun eenigen zoon; Alles toch hebben' ze voor hem geofferd. Thans, in hun grijsheid, ontvangen ze 't loon. Juist, nu de klok negen slagen laat hooren, Klinkt er zijn radio-rede door 't land; d' Oude staat op en verstelt de contacten, Aarz'lend, voorzichtig, met bevende hand. Moeder, nieuwsgierig, sluipt ook op haar teenen Schoorvoetend nadere naar 't kastje in den hoek; Eind'lijk daar hoort ze de stem van haar jongen. Diep en welluidend, bezielend en kloek:. „Zalig is 't kind, dat in latere jaren Blij zich herinnert zijn zonnige jeugd, d' Innige liefde van vader en moeder, 't Ouderlijk huis met zijn leed en zijn vreugd'' Dankbaar gaan streelend haar rimp'üge handen Zacht over 't toestel en staam'lend brengt ze uit: „Vader, hij is het, nu twijfel 'k niet langer, Dat is zijn stem en zijn lieve geluid.'' C. G. miiiiiiiiiiiiiiiiiuHiiiiiiiiiiiiiitiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiju VOOR j BAARN GIELEN SOESTDIJK ïïïiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiuiuiui OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN De Burgemeester van Soest brengt in her innering, dat, volgens artikel 18 der Veewet, indien vee verschijnselen van een besmette lijke ziekte vertoont, de eigenaar, houder of hoeder hiervan terstond kennis geeft aan den Burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt. Bij Koninklijk besluit van 23 Febr. 1922 (Staatsblad no. 80) is bepaald, dat de Bur gemeester, ter voorkoming van verspreiding van smetstof, indien hij verneemt, dat in zijn gemeente vee verschijnselen van een be smettelijke veeziekte vertoont, bij naond- en klauwzeer de volgende voorloopige maatre gelen neemt: le. het den eigenaar, houder of hoeder gelasten, het verdachte vee af te zonderen, totdat daaromtrent door den Burgemeester een nadere beslissing is genomen; 2e. het door het plaatsen van kenteekenen van besmetting verdacht verklaren van het gebouw of terrein, waar het verdachte vee zich bevindt of bevonden heeft. Het is 'verboden ziek of verdacht vee te vervoeren, behoudens ontheffing door den Burgemeester. Soest, 7 April 1930. HEERENMODEMAGAZIJN F.C.KuIjperstraat 10, Telefoon 2169 Alleen verkooo voor Soest. ken wij het ons zelf daarmee te lastig. Grut jes dan of rijst of kanariezaad? Ook niet. Het voer voor jonge kuikens mag geen an der zijn dan opfokvoer. Dit is een mengsel van meelsoorten (ook vischmeel, karnemelk poeder, gist, levertraan zit er meestal in). Dit is zoo samengesteld, dat het voor jonge kuikens het beste voer is. Dit kan van grut jes en andere zaden of gebroken zaden niet gezegd worden. Dat opfokvoer verstrekken we droog. Het kan wel vochtig, maar dan eten de diertjes zich dik en hebben dan weinig lust meer te gaan spelen en zoeken en missen den lust tot velerlei gymnastische oefeningen. En dat is jammer, want ook in het kuikenleven geldt: rust roest. Bovendien moeten we dan meermalen daags met dat aangemaakte voer bij de kuikens komen, ter wijl we ineens klaar zijn als we ijl den loop of in het hok een bakje aanbrengen, gevuld met droog opfokvoer. Dit voldoet uitste kend. Ze nemen er heusch niet te veel van, daarvoor is het te droog en ze nemen ook hun portie wel, want honger is een harde prikkel. Ze laten het niet eens zoo ver ko men. Ik zeg dit er niet bij voor degenen, die al langen tijd hun dieren droog groot brengen, die zijn er wel van overtuigd, maar voor degenen, die nog maar steeds die droogvoeder-methode als iets minderwaar digs beschouwen. MAAT- EN REPARATIEINRICHTING KONINGINNELAAN 42B AllePaasch arikelen eigen fabrikaat. Ncugat eieren, gevuld met slagroom. TEL. 2232 Aanbevelend, F. H. EUWE BAARN 1 BUSSU',1 SOEST v' KERKSTRAAT 3 TELEFOON 2241 PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. (Nadruk verboden.) De verzorging der kuikens. Op verzoek van vele vragers, deze maal eens over kuikens. Hét is toch aardig goedje, die jonge kui kentjes. Net wollige propjes, die al rollend en dringend door elkaar wiemeien en ons menig aangenaam uurtje bezorgen. Weer an deren en dat zijn er tegenwoordig niet weinigen zien in die kuikentjes voor zich de toekomst, hun toekomst, daar voor een groot deel hun onderhoud door de kippetjes wordt verzorgd. Het opfokken van die kleine kuikentjes is geen heksenwerk maar toch verdient het al onze zorg. Als wij ons verstand gebruiken 'en den ernstigen wil hebben, het goede voor onze kuikens te doen, dan komt de zaak we) iïn orde. Op de eerste plaats is noodig rust en "warmte. De kloek dus met rust laten, de kuikentjes eveneens. Als wij de diertjes groot brengen met een kunstmoeder, dan is de ikloek altijd rustig, maar we moeten dan zor. gen, dat ook de warmte in orde is. Met de tegenwoordige kachelkunstmoeders met warm- teregeling is dit niet moeilijk. Voedsel is de eerste twee dagen beslist niet noodig- Wie een dagskuikens krijgt over gestuurd, dient wel te bedenken, dat deze wel twee dagen oud zijn, voor wij ze in ■ons bezit hebben. Daarmee wachten we dus geen twee dagen meer voor ze voer krijgen. Schoon, frisch drinken moet steeds aanwe zig zijn. vanaf den eersten dag. Karnemelk •is ook een niet te versmaden drank. Jam mer, dat op de meeste plaatsen dat spul zoo duur is. Na tweemaal 24 uur beginnen we dus pas met voeren. Welk voer? Geen hardgekookte eieren, die zijn wel goed, maar te duur. Bovendien ma- Bovendien geven we voor de aardigheid zoo nu en dan wat fijne zaden of gebroken zaden. Kuikenzaad is overal wel te verkrijgen, net zoo goed als opfokvoer. Zoo langzamer hand gaan we wat meer zaad geven en van zelf nemen ze nu minder opfokvoer tot zich. Na ongeveer 5 weken moet de hoeveelheid zaad, die we verstrekken, ongeveer even groot zijn als de hoeveelheid opfokvoer. Over de soort opfokvoer spreek ik niet. Leest daarvoor de advertentie-kolommen maar na. Er zijn vele goede merken. Op de zakjes staat wel tot hoe lang ge dit opfokvoer moet geven. Na eenige weken kunt ge gewoonlijk wel beginnen met opfokvoer nummer twee of nummer B. Ook het kuikenzaad kan 'dan wat grover zijn en ge ziet zelf wel, wanneer dit zaad vervangen kan worden door gewoon kippen graan. We blijven echter opfokvoer geven (nummer drie) tot zoowat drie maan den. Eerder geven we geen ochtendvoer. Stipt dit even aan en begint niet met och- tendvoer voor drie maanden, het mag mis schien per K-G. goedkooper zijn dan op fokvoer, later bij het opmaken van het winst cijfer zal blijken, dat opfokvoer toch hef goed koopst was. Groen is voor kuikens hoogst noodig. De eerste dagen geven we dit niet, maar dan beginnen we er mee om niet meer op te houden. Wat voor groen het wezen moet? Ja, wat heeft U? Gras? Goed. Als U het maar kort knipt of het in heele pollen in het hok gooit, dan hebben ze tevens bewe ging- Brandnetels staan er op het oogenblik al volop. Dat is nog eens groen. Jong gegroeid. Als dit kort geknipt wordt, is het een kos telijk voedsel, voor niemand te duur en in elke plaats te krijgen. Afval van groenten is ook puik, alleen als het kool is, is het voor jonge kuikentjes wel een beetje taai. Sla, spinazie, raapstelen, snij- biet, paardebloem, klaver, is het nog niet genoeg Als ge beslist niet aan groen kunt komen, neem dan een zeer puike kwaliteit opfok voer, maar beter is het, als ge in natura geeft, wat de diertjes noodig hebben. Of ze buiten mogen? Wie vraagt dat daar? Bedoelt ge misschien of ze binnen mogen? Ze mogen zeker buiten, ze moeten buiten. Alleen is het verkeerd bij scherpe koude en nat weer of in nat gras. Dip verkleumt. Maai daarom de grasren of het grasveld, waar de kuikens loopen. kaal, de jonge sprietjes ge ven tevens het beste groen. EXie lange slier ten doen het hem niet, die zijn als groen voor onze kuikens nagenoeg waardeloos. Fok de kuikens niet te pietluttig op. Als ze er eenmaal tegen kunnen, dan de ramen nooit meer dicht, ook 's nachts niet. Daar worden ze sterk van. Dan kunnen het kip pen worden, die ons later niet bij de minste ongeregeldheid in den steek laten. Die laten het dan niet zitten als de winter een beetje lang duurt, die leggen door, als het een beetje kouder wordt dan gewoonlijk, die kunnen een stootje hebben. En vooral: weest bij den opfok van kui kens zindelijk. Te zindelijk bestaat niet. Heeft nog nooit bestaan en zal nooit bestaan ook. Zorgt voor frissche lucht, voor frisch drinkwater, voor schoone vloerbedekking. Zand is goed, als het maar vaak ververscht wordt, maar turfmolm is beter. Evers. H. M. Houtman en C. J. Groen. E. C. G. Stikkel Overhorst en M. Groenesteijn. G. Engelberts en P. C. F. van MUI. B. A. de Bruin en B. van Asch. Gehuwd: H. M. J. Hol en M. J. van Soest. Overleden: Willem Frederik-Bijlevelt, 25 j. ongeh. Rijn- dina Helweg, 61 j., ongeh. Gevestigd: H. A. C. Fabius met gezin, Amersf.str .117. G. H. Ruijsink, Amersf.str. 117. J. H. Schout- sen met gezin, Wilhelminalaan 16. H. C. van de Kuil met gezin, L. Brinkweg 46. B. Hui. zinga, Banningstr. 13. P. J. Borrias met gez., B. Grothestr. 39. C. Meiman met gez., L. Brinkweg 44. C. J. v. Essen, B. Grothestr. 31. C. Zijll met gezin, Verl. Postweg 83. D. J. Keijser, Kerkdw.str. 10. M. B. Smink, Soesterb.str. 125. G. Valkeneer, Kerkstr. 48. H. Meurs met gezin, Sinnemaplein 13. J. Aal ten, Schoolweg 8. F. Speelman-v. d. Ent Braat, v. Lenneplaan 65. B. L. v. Daalen Wetters, Verl. Postweg 92 Hebt U niets vergeten? Ook niet om U op te geven als lid of do nateur van „DE SOESTER TURNCLUB?" Adres: Van Weedestrat 35. Vertrokken: W. P. v. d. Bilt met vrouw, van Julianastr. 28 naar Hilversum, Kerkbrink 5. G. H. Leeu- we, van Julianastr. 69 naar N. O.-Indië. G. v. Essen met vrouw, van Schooldw.weg 8 naar Zeist, Oosterlaan 24. Wed- J. D. M. Stroink met gezin, van Amersf.str. 117 naar Bloemendaalj lepenlaan 70. S. J. Stroink, van Amersf.str. 117 naar R'dam, Henegouwer laan 72. J. Burgwal, van Vredehofstr. 6 naar Oudewater, Leeuweringerstr. B 134. J. de Wolff, van L. Brinkweg 44 naar Barneveld. Schoutenstr. 16. A. W. Brehler met gezin, van Beetzlaan 79 naar Hilversum, Hooglaar- derweg 96. W. v. Kooi, van Beckeringhstraat 16 naar Zeist, J. v. d. Vondellaan 11. B. Kooi, van Beckeringhstr. 16 naar Kienden, Hoogmijnscheweg 153. J. H. Hetterscheid vrouw, van Beukenlaan 21c naar Gradiënt Keipen. 1B. Wed. C. Reinders, van Braamweg 13 naar Kökstraat 9. J. v. d. Broek met gezin, van Beckeringhstr. 8 naar Akkerweg 4. D. A. de Bruijn met gezin, van v. Weedestraat naar Middelwijkstr. 26d. K. Roozendaal met gezüi, van Schoutenkampw. 27 naar Schou tenk.weg 23. R. R. Jorna-Valkeneer, van L. Brinkweg 23 naar Kerkstr. 48. M. v. d. Eent Braat, van Torenstr. 9 naar v. Lennepl. 65. AMERSFOORT - TELEFOON No. 615 Afhalen en thuisbezorgen iederen dag. bp PLAATSELIJK NIEUWS Op' Woensdag 16 April a.s. hoopt Prof. G. Wisse, van Apeldoorn, te Soestdijk in de Chr. Geref. Kerk zijn tijdrede te hou den óver de Russische Godsdienst-vervolging. De toegang is vrij. Men zie voor bijzon derheden de in dit blad voorkomende ad vertentie. Verbetering van den Rijksweg Eemn es—Amersfoort Dezer dagen is in het gebouw van het Provinciaal bestuur vanwege den Rijkswa terstaat aanbesteed: „het verbeteren van een gedeelte van den Rijksweg van Eemnes naar Amersfoort, ge legen tusschen K. M. 35.400 en K. M. 36.800, met bijkomende werken, in de gemeente Baarn. Raming f21.530. Ingekomen waren de volgende inschrijvin gen: J. Heijmans te Rosmalen f22.390.— A. Krouwel en A. Matton, te Vianen f20.437. Fa. Gebr. de Bruijn te Utrecht f18.833.A. v. Dijk te Utrecht f18.670.J. de Kroon te Eist f18.343.en P. Heuzen H.Jzn te Eist f 18.165.—. Rjjkstelefoondienst Baarn—Soest Nieuwe aansluitingen: 576 L. van Dijk, Brood- en Koekbakkerij, Turfstraat 32, Baarn. 718 Zr. A. Elzinga, gedipl. pedicure, Kamp. straat 9, Baarn. spr. op Mr. G. J. Salm te Amsterdam met 't onderwerp: „Zon, Maan en Sterren". Voor op stelt spr., dat de sterrenkunde bij den leek in een kwaden reuk staat. In de oudheid werd zij alleen beoefend door den priester. Velen vonden haar een griezelige wetenschap, n.l- de astrologie, welke tot in de 17e eeuw een belangrijke rol speelde en nu wederom op breekt. In 1608, toen de verrekijker werd uitgevonden en in 1609 door Gallileï een kijker werd geconstrueerd van 1 Meter met 4 c.M. middellijn is door de techniek daaruit gegroeid één van 25 M. met 1 M. middellijn, waarbij de fotographie mede werkt om den sterrenhemel te projecteeren en te bestudeeren. Sterrenkunde is de oudste wetenschap en wordt eerst begrepen, wan neer men alle zelfgedachte voorstellingen daaromtrent op zijde zet. Waar men voor heen twijfelde, staat thans vast, dat de aarde rond is, de dampkring slechts een dun laag je er omheen, zoodat er op 100 K.M. af stand van de aarde een luchtledigheidheid is, waar het bovenmatig koud is, n.l. 500 gr. Fahrenheid onder nul. De zon, het belang rijkste hemellichaam, is van ons verwijderd den afstand van een sneltrein, die 250 jaar achtereen doorrijdt, waarvoor een kaartje 3e klas zou kosten 4 miLL gulden. Van die zon zou men een millioen aardbollen kunnen ma ken als onze aarde en, van het overschot nog 300.000 er bij. De aarde draait 'om de zon met een snelheid van 30 K.M. in de seconde. De planeten volgen de zelfde richting om de zon; het zonnestelsel beschijnt de sterren. De maan is van ons verwijderd 24 jaar loo pen van 8 uur per dag, zij is 80 maal kleiner dan de aard. Zij loopt om de aarde in den tijd van een maand. Van de planeten (dwaalsterfen) zijn er 5, met zon en maan mede 7, waarvan de namen der dagen van de week zijn afgeleid, ti Zon, Maan, Mars, Mercurius, Jupiter, Ve- nus en Saturnus, dus een heidensche aan. bidding. De buitenste planeet staat 30 maal verder van de zon dan onze aarde. De ge-, heele afstand door het zonnestelsel is 15Q0Ó jaar. Als het zonnestelsel gelegd kon worden op 5000 bunder, dan was de grootte der aarde daarop gelijk aan een dubbeltje. Sedert 1838 is het mogelijk den afstand der sterren te meten door lichtjaren, daar men weet, dat het licht 7 maal sneller gaat dan de aarde draait in een seconde. Het licht van de dichtst bijzijinde ster heeft 4 jaar noodig eer het op aarde zichtbaar is, van Sirius 8 jaar en van de Poolster 104 jaar. Men heeft nagegaan, dat er een milliard sterren zijn en vanaf de dichtst bijzijn de bij de aarde, zou men deze laatste toch niet kunnen zien. I Na deze prachtige uiteenzetting werd een en ander verduidelijkt <loor een serie -ik beelden. KOLONIEWEG II - SOEST BURGELIJKE STAND Geboren: Elisabeth, d. v. J. Walet en J. v. d. Kieft, Schoolweg 2b. Jeanette, d. v. H. Budding en B. Vlothuizen, Middelwijkstr. 4. Nicolaas Antoon, z. v. A. v. Hornsveld en W. Bakker, Koninginnelaan 56. Elsje, d. v. G. Burgwal en J. v. d. Broek, Nieuwstr. 49. Maria Mar- tha, d. v. J. Bedijs en M. M. Buwalda, Parklaan 8. Hendrika, d. v. A. Ebing en J. van der Schagt, v. Lenneplaan 15. Henrietta Adriana, d. v. J. J. W. v. Woudenberg en A. H. Renes, Schoutenk.weg 27. Ondertrouwd: F. F. Schoenmakers en C. E. C. Bopch Ondergeteekenden berichten hiermede dat hunne kantoren op wegens Beursvacantie N.V. Middenstandsbank voor Amersfoort en Omstreken v. d. Berg Co. N.V. Nederlandsche Middenstandsbank La Porte Co. Verhuisd: D. H. Huver met gezin, van Beetzlaan 41 naar Korteweg 17. P. A. Boone met gezin, van Koninginnelaan 10 naar O. Utr.weg 2b. P. C. W. Foeken met vrouw, van Soester- bergschestr. 24 naar Talmalaan 26. H. J. Vos, van Soesterb.str. 24 naar Talmalaan 26. P. J. de Bruin, van Soesterb.str. 24 naar Tal malaan 26. E. A. Rutgers, van Kerkpad Z.Z. 46 naar Ossendamweg 18a. T. H. Mac Gil- lavry met vrouw, van Bartilottilaan 19 naar Heideweg 18. J. Dalderop met gezin, van v. Maarenstr. 11 naar Verl. Postweg 39. D. J. Derks met gezin, van Ericaweg 2 naaT Mo- Ienstr. W.Z. 5. H. Lijftogt met gezin, van Kerkstraat 48 naar Soesterb.str. 24. J. N. A. Kochheim, van Koninginnelaan 5 naar Beetz laan 34. E. Jansen, van Birktstr. 52b naar Bartilottilaan 3. G. v. Nimwegen met gezin, van Birktstr. 52b naar Bartilottilaan 3. B. de Beer, van L. Brinkweg 37a naar L. Brink weg 37. C. Wolfsen met gezin, van Lange Brinkweg 37 naar L. Brinkweg 39. J. A. M v. d. Boon met gezin, van Schoutenk.weg 10a naar Soesterb.str. 88. J. J. v. Balkom, van Banningstr. 72 naar Luchtv.-afd. J. C. Gijtenbeek met vrouw, van Andriessestraat 23 naar Komdorferlaan 13. G. T. Rikken, van W. Pyrmontlaan 21 naar Rademakerstr. 189 J. Koudljs, Behangerij, Stoffeerderij en Meubelinr., Sumatrastraat 2c, Baarn. 348 F. van Mi.1 Sr., Kerkstr. 40, Baarn. 2331 D. A. de Bruijn, Middelwijkstraat 26D, Soest. 2329 G. C. Creutzberg, verpleegster, Rust huis „In de Ruimte", Klein Engendaal- weg, Soest. 2327 Doroncri, import en export, Spoorstr. 31, Soest. 2332 G. J. Landweer, adviseur in belasting zaken, oud-inspecteur ,der plaatselijke belastingen te Amsterdam, Nieuwer- hoekstraat 10, Soestdijk. 2330 Van Lennep's Sportpark, Schrikslaan 16, Soestdijk. 2205 J. H. Schouten, Wilhelminalaan 16, Soestdijk. 2136 L. Zijp, Wald. Pyrmontlaan 50, Soest 2327 D. W. Duin Jr., Spoorstr. 31, Soest. 2205 Schouten Co., agentuur en com missie, Wilhelminalaan 16, Soest. 217 „De Pompoen", Dameshandwerken, Laanstraat 100, Baarn. 718 Mevr. Smitde Heer, Kampstraat 9, Baarn. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Voor de leden trad in Religie en Kunst als IS TEGENWOORDIG EEN VOORNAME FACTOR H WIJ LEVEREN U ALLE IN NETTE UITVOERING EN BILLIJKE PRIJZEN Nieuweweg 3, Soest Vraagt prijzen en monsters zonder verplichting Opening Chr. Fröbelschool Zaterdagmiddag te half drie uur had in .Religie en Kunst" de opening plaats der eerste Chr. Fröbelschool, onder zeer veel be langstelling. O.m. waren aanwezig de heer Burgemees ter, weth. Endendijk, ds. Alkema, dr. Don ker, hoofden van de chr. scholen enz. Ds. v. d. Meulen, geref. pred., liet aller eerst zingen Psalm 25 6, las daarop Marcus 10 vs. 116 en ging in gebod voor. Daarop deelde Z.Eerw. allereerst mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van Jhr. de Jonge van Zwijnsbergen, Mevrouw Loten van Doelen Grothe, het hoofd der Fröbel school te Baarn, den heer Holst e.a. Hierna riep spr. namens het comité allen een hartelijk welkom toe, daar zoo velen aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven, om tegenwoordig te zijn bij de opening der 1ste chr. Fröbelschool alhier. Reeds lang had deze gedachte post gevat, maar pogingen reeds eerder in het werk gesteld, waren gefaald. Mej. Pontier. die naar Rhenen vertrok, is begonnen met de opleiding der kleuters op beschikbare uren, maar momenteel was ei niets in die richting, totdat de dames Brou wer en Donker een eersten stoot gaven en met Ds. Kruishoop e.a., het initiatief namen tot oprichting. Het geheele comité heeft met energie ge werkt en er was innige samenwerking. Spr brengt volgaarne een woord van dank. Er werd door het comité geld ingezameld, een reglement vastgesteld, naar de aangestel de leidster geïnformeerd, zoodat uit alles blijkt, dat de vrouw een goede plaats inneemt waar het betreft Gods Rijk te helpen bou wen. Architect Beekman verzorgde het plan en door zijn zorgen is het lokaal geschikt ge maakt. Door de zeer billijke voorwaarden van hel bestuur van „Religie en Kunst", kon hier begonnen worden. Het onderwijs op de Chr. Fröbelschool heeft een fcooger doel dan de kinderen pret tig bezig te houden. Er wordt getracht hen den weg naar Jezus te wijzen. Naar aan. leiding der tekstwoorden, willen wij de kin deren tot Hem brengen, opdat Hij ze aan raakt. En waar de ouders bij den doop be loofden, hen christelijk op te voeden, daar wordt op deze school het zaad uitgestrooid. Want wij moeten onze kinderen als paarlen van groote waarde bezien en het beste voor hen over hebben. Spr. hoopt, dat deze teere plant, de le Chr. Fröbelschool door groote APHORISMEN EN PUNTDICHTEN ZONDAG. Het wezen van den leugen is gelegen in het bedrog en niet in de woorden. Liegen door stilzwijgen, door een blik, door een bijzondere intonatie is erger en lager dan een leugen, die plompweg in woorden ge zegd wordt. MAANDAG. Leerlingen moet men naar hun willen, meesters naar hun kunnen beoordeelen. DINSDAG. Al te goed is buurmans gek Dit houdt elk voor wis. 't Is gelukkig geen gebrek Dat aansteeklijk is. Tegen één„ die daaraan lijdt Blijven er in onzen tijd Wel tienduizend van bevrijd. WOENSDAG. Wanneer gij weten wilt, in welken reuk gij staat, vraag dat dan niet aan uw eigen neus. DONDERDAG. Waarom verstaan wij onder bederven al tijd te goed zijn? Er wordt ook zooveel be dorven door hardheid, ongeduld en onrecht vaardigheid- VRIJDAG. Het leven is, wat wé er van maken. ZATERDAG. Het geheim van een goed en gelukkig leven is de gpedé wil. Bij het station Soestdijk Werkt NIET VOOR EIGENBOUW, doch uitsluitend voor te koop of te huur opgegeven perceelen. Verkoop villa's, landhuizen en BOUWTERREINEN. Sluit verzekeringen op alle gebied, Brand. Inbraak. Storm, Ziekte, Ongevallen, Leven, Auto etc. etc. GRATIS opname van Verkoop en Verhuur in WONINGCOURANT. liefde en toewijding zal groeien en bloeien. Hij hoopt, dat de leidster en haar helpers de groote verantwoordelijke maar mooie taak kinderen tot Jezus te leiden onder Gods ze gen, zullen volmaken en het jonge en speel- sche leven wijzen op Hem, Die alles regeert. Met de bede: God zij ons genadig en ge- biede Zijn zegen over dit werk, verklaart spr. cfe school voör geopend. De weth. van onderwijs feliciteert daarop namens het Gemeentebestuur het comité met het behaalde succes. Spr. kent de moeilijk heden, die overwonnen zijn of nog moeten worden overwonnen. Hij bidt Gods zegen over de school af en ziet in dit comité, dat met energie is toegerust, een gedragen be ginsel in opvoeding en onderwijs. Hij heeft hoop voor de jonge plant, die onder Gods zegen zal uitgroeien tot een krachtigen boom, met wijd uitgespreide takken. Hij dankt ook namens het gemeentebestuur voor de uitnoodiging en wenscht het comité Gods zegen toe. Ds: Alkema brengt namens het schoolbe stuur de felicitatie over en als hij de stelling zou mogen verdedigen, was zijn inzicht, het jonge kind zoo lang mogelijk bij moeder thuis te houden, maar desniettemin hoopt hij, dat het comité ook in andere deelen der gemeente een dergelijke school zal op richten. Dat er moeilijkheden zijn, vindt spr. een zegen, want die zijn er om overwonnen te worden. Hij feliciteert het actieve bestuur. Gods zegen rust op u en op uw merk. Ds. Tenkink brengt als afgevaardigde der Geref. kerk de beste wenschen over, zij ver blijdt zich hartelijk over de verkregen resul taten. Hij vertrouwt, dat in afhankelijkheid van Hem zal gearbeid worden aan de teere kinderziel. brillen welke juist voor Uw oogen geschikt zijn. URfcE/n &ROTHEST De leidster dankt daarop het bestuur voor het vertrouwen in haar gesteld. Zij hoopt onder Gods zegen haar taak naar behooren te vervullen. Hierna ontvouwt zij het leerplan en den leergang. Eiken eersten dag der maand heb ben ouders en belangstellenden toegang tot de school. Ds. v. d. Meulen dankt de sprekers voor hun goede wenschen en beveelt de moeilijk heden ook bij het college van B. en W. aan. Hij wijst er verder op, dat de school levens vatbaarheid heeft. Zij vangt aan met 32 leer lingen. Verder beveelt hij warm aan het sup- pletiefonds, dankt voor alle hulp en steun en sluit de bijeenkomst. In de pauze werd thee geserveerd. Aanbesteding Door den architect J. Pilot, werd namens zijn principaal, den heer C. Ja. de Boer te Utrecht, aanbesteed het bouwen van twee winkelhuizen, op een terrein aan de Beuken laan. Inschrijvers waren de H.H.: B. Nijborg f 12.797.-; G. J. Bosboom f 11.800.— J. Mets f 11.111.— W. Hilhorst f 10.990.— Dorrestein en Rademaker f 10.967.— Jac. Kareisen en G. Rademaker f 10.885. Aan de laagste inschrijvers werd het werk gegund.

Soester Courant | 1930 | | pagina 1