LA PORTE Co. - BANKIERS VEN E MA PIANOLESSEN Uitgave: G. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 Dixiaansche Rijmen. PALTHE Woord en Daad. Banketbakkerij „Nieuwerhoek" Hoogstfijn Amandel' en Botergebak Behandelen alle Bank en Effectenzaken Safe-Deposit F. D. VOIGT - Burgern. Groth^straaf23 - SOESTDIJK Jet van der Es Waterslang en Tuinsproeiers GIELEN S0ESTDUK STOÜMWASSCHERIJ I 1 „DE KOLK" EEN GOED ADRES I VOOR UW WASCH. j Voor Dames. PIJNLIJDENDEN. Raadpleegt den Pijnenstiller C. UITERWUK Bij Examens 9e Jaargang No. 27 Gegarandeerde oplaag 30QO exemplaren. Vrijdag 4 Juli 1930 DE 5DESÏER CBLPANT IH Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg. 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cenl per 3 maanden. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, Rademakeretr. 16, SOESTERBERG ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. HET TEGEL-DRAMA Burgemeester. 'k Wou idee?, tegelzaak behand'len, "Wijl het hier personen geldt, Achter de gesloten deuren: Is de Raad hierop gesteld? Groote wal. Vierkant stel ik mij daarteg'en, Is hier spraak van knoeierij, Wat zal 't volk dan wel gaan denken Van zoo'n deuren-sluiterij Gasitle. 't Gaat slechts om de dorpsbelangen, Geenszins om de politiek; Wat wij hier te zeggen hebben, Is bestemd voor Jan Publiek. Van Klooster. 'k Wou eerst onderling bespreken, Daarna in het openbaar, Als tenminste ons zal blijken, Dat genoemd bedrog is waar. Bttsch. 'k Laat mijn mond door niemand snoeren Wordt mij 't spreken thans belet, 'k Schaar heel Soest straks om mij henen Reuze-heibel, opgelet I Bur ge mie? ster.. 'k Wil dan geen bezwaren maken, Maar dring sterk op orde aan Wil uw woorden wikken, wegen, Vóór z' uw mond ontsnappen gaan, Tusschenspel. Heel het drama kunt ge vinden In verslagen van den Raad; Mocht het soms niet duid'lijk wezén: Lang genoeg is er gepraat 1 Slechts degene, die kon redden, Wat er nog te redden was, Voelde zich bij 't zwijgen veilig: Diplomatie eerste klasl Incident. Busch. 'k Moet U wijzen, Burgemeester, Üp uw eerste-rangs fatsoen; Als ik spreek is 't niet betaamilijki, Dat U praat met Oomje Koen. Burgemeester. 'k Wou met Koenders overleggen Of uw speech in orde was; Innker Busch van 't Heezerlaantje, i>ómstfjds maak je" 'c wat te kras*?" Busch. Deze zaak is te belangrijk' 'En uw aandacht overwaard; Weeheid slaat mij om het harte, Blijf dan langer maar bedaard! 'k Wil niet verder hier oreeren, 'k Sta mijn spreekbeurt liever af. Burgemeester. O, zeer goed, wie maar wil volgen?! (Jonker Busch zat waarlijk pafl) Slot Veel en lang is er gesproken, 't Vult eenmaal een studieboek, Over 't voorstel van Gasille Voor politie-onderzoek. Aangenomen met een zeven Tegen zes. Och, och, van Vliet; Deernis heb ik met Uw hachje, Of is 't weer een groote NIET?! inheemsche, voor zoover het verkrijgen van arbeid betreft. De werkgever kan deze ar beiders zonder meer in dienst nemen, terwijl de arbeider zonder bezwaar van werkgever kan verwisselen. Op deze bepaling zijn allerlei uitzonderin. gen toegelaten, zoodat arbeiders, die vroeger gedurende korten of langen tijd (vooral na 1919) in Duitschland gewerkt hebben, goed doen, om bij de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen te informeeren, of zij niet beter een „Befreiungsschein" kunnen aanvra gen dan een „Legitimationscarte". De beslissing op de aanvragen om „Arbei- terlegitimationskarten" en „Befreiungsschei- ne" ligt bij de „Landesamter für Arbeitsver- mittlung" (voor de Rijnprovincie te Düssel- dorf, voor Westfalen en Munster). Omtrent 't verkrijgen van werk in Duitsch land zij het navolgende opgemerkt. Aan Nederlanders, die zich naar Duitsch land willen begeven en inlichtingen wenschen tot het verkrijgen van werk of van een be trekking daar te lande, wordt dringend aan geraden, zich te wenden tot den Directeur der arbeidsbeurs voor het district, waarin de gemeente hunner inwoning is gelegen. Welke die arbeidsbeurs is, zal aan de be- -aSapaiu uap.toA\ aSejAuee do uapuaqqaqBuei deeld door den plaatselijken correspondent der intercommunale arbeidsbemiddeling. Wanneer men reeds in Duitschland is en inlichtingen of voorlichting wenscht, moet men zich wenden tot de Nederlandsche Ar beidsbeurs te Oberhausen (Sedanstrasze 51 ani Neumarkt). De aandacht van Nederlandsche arbeiders, die zich in Duitschland wenschen te vesti gen, dient eveneens te worden gericht op de in sommige landen, met name in Pruissen, bestaande voorschriften betreffende de vesti ging. De arbeider, die zijn verblijf in Pruis sen wenscht te vestigen, dient daartoe een vergunning te vragen aan de plaatselijke po litie. Indien tegen het verzoek geen bezwaar bestaat, ontvangt hij een „Aufenthal^erlaub- nisz". Indien zich moeilijkheden voosdoen tot het verkrijgen van zoodanige Aufenthaltser- laubnisz, kan de arbeider zich wenden tot de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen. Belanghebbenden kunnen ter gemeentese cretarie een afdruk van deze kennisgeving be komen. Soest, 1 Juli 1930. 15 pCt. korting tot 15 Au^ustüs op zij- stoomen. Depót F. C.Kuijperstraat 10, Telefoon 2169 Buikbanden Dames japonnen Kinderjurken Kinder Deux Pieces Dames en Heeren Pyama's Kinder Pyama's Kinderhoedjes Wij menschen zijn gewoonlijk wel bereid, met veel overtuiging aan anderen den weg, die ons voorkomt de juiste te zijn, aan te prijzen, wat ten zeerste voor ons moreel schoonheidsgevoel pleit; doch niet zelden laten wij welbewust na, dien goeden weg zelf te bewandelen. Zóó onverschoonbaar in consequent zijn wij inderdaad menigmaal. Dit in tegenspraak zijn met eigen over tuiging, hoe afkeurenswaardig ook, behoeft ons evenwel nog niet tot huichelaars te stem-1 pelen; maar het signaleert opmerkelijk onzen zwakken wil en mede ons gebrek aan zelf: /■is**. Toch valt daarbij ook een goede ei- 3.50 f p te noteeren. Wij willen n.L, dus Vele malen bekroond Manilla Mc ^er doosje '0 cent P" Port,e 15 cent Per groot portie 20 cent Vallllltt (Ju Met slagroom en vruchten 35 cent Per liter thuis bezorgd f 1.80 Slagroom 30 cent per ons DES ZONDAGS GESLOTEN. TEL. 2232 Aanbevelend, F. H. EUWE BAARN BUSSU'VI SOEST Gediplomeerd Qroght - Opticien FOTOHANDEL ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS 1.89 98 cent 3.10 2.78 1.48 49 cent onzen medemensch er niet laten in- p? wij willen tevens recht laten pj aan wat goed en schoon is 'l_laituigt immers onze aanbeveling. |^aj denken van ons zelf? Hoq ons verantwoorden tegenover de y. ^""eliukligde beginselen, die wij een- Honderden Ivind6rscnc?ar niet naleven? En hoe beschaamd ij staan tegenover onze medemenj nnerlijk niet alles betreffende zijn doen en latei zuiver is, en hij bijgevolg niet onaangekleed moet uitgaan. Ja, dat moreel toilet heeftl heel wat te beduiden en daaraan word! meestal door den mensch heel wat zorg, heel wat moeite besteed. Als wij niet zoo aange kleed waren als wij onder de oogen van an deren kome|n, dan zou er niet zooveel inenschenkennis noodig zijn om elkaar wat beter te kennen. Daarbij komt nog,' dat de Mensch zoo spoedig en zoo gemakkelijk over zich zelf voldaan is. Als .wij ons leven eens als een legkaart in elkaar zouden zetten en geen stuk'- jes daaruit waren zoek geraakt, dan zou-i .den de menschen, die ons nu nog al „passa-, ble" vinden, wellicht erg teleurgesteld zijn. - voor het minst, gedesillusionneerd. En; fïMPJttos- sfe- lee^'vAréwixt dat wij daaraan ons heele leven hebben be steed Er zullen misschien uitzonderingen zijn; men mag voorzeker niet het geheele mensch- dom met dezelfde maat meten. Wij nemen bij onze beoordeeling natuurlijk slechts eenige modellen voor oogen, en deze modellen, deze beelden Ze worden gewoonlijk niet geëxposeerd. Doch zulke voorbeelden, ver meerderd en geïllustreerd door onze zelfken nis, vestigen toch bij ons menschen, stellig vrij algemeen de overtuiging, dat er, in het al- meen, een verre afstand is waar te nemen: tusschen „woord" en „daad". Onze goede wil is nog zoo afhankelijk van bijkomende din gen, van verlerlei omstandigheden en invloe den, van onze zwakheid ook vooral. Doch wij mogen ons toch niet verontschuldigen met het veel gehoorde: „Nu ja, niemand is im mers volmaakt". Een ernstig en geslaagd Zelfonderzoek behoeft aan onzen levenslust aan onze levensblijheid geen afbreuk te doen doch wij kunnen daarbij toch zeer goed voor oogen houden, dat Woord en Daad bij elkander behooren, waar zulks goede voor nemens en de verkondiging van goede hoog staande beginselen betreft. Doch de mensch zelf, de eerzucht, de heersclizuc^ht en vele andere zuchten, die hem leiden en beheer T/\n<r^ri.s Tricot broek OFF1C1EELE BEKENDMAKINGEN Waarschuwing aan arbeiders, die in Duitsch land werk zoeken De Burgemeester der gemeente Soest ves tigt de aandacht van Nederlandsche arbei ders, die in Duitschland willen gaan werken, op het volgende: Evenals alle andere vreemde arbeiders heb ben zij daartoe toestemming noodig van de Duitsche overheid, terwijl bovendien de werk gever in het bezit moet zijn van een ver gunning om vreemde arbeiders in dienst te mogen nemen. Zoodra Nederlandsche arbeiders werk ge vonden hebben, informeeren zij het best bij hun werkgever of deze buitenlanders in dienst mag nemen, dan wel bereid is deze vergun ning aan te vragen. Slechts indien dit het ge val is, zal de arbeider met kans op goed succes toestemming kunnen vragen in Duiitsch land te mogen werken. Indien dit verzoek wordt ingewilligd, za) hem een „Arbeïterlegitimationskarte" wor den uitgereikt, welke meestal tot het einde van het kalenderjaar geldig is en in het begin van elk jaar moet worden vernieuwd. De aanvrage voor een „Arbeïterlegitima tionskarte" moet bij de plaatselijke politie der woon- of verblijfplaats in Duitschland worden ingediend. Het verdient aanbeveling, van deze aan vrage kennis te geven aan de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen Rhld. (Sedan- straat 51), onder vermelding van de nadere bijzonderheden, opdat deze instelling het ver zoek van den arbeider kan ondersteunen. Aan buitenlandsche arbeiders, die 9inds 1 Januari 1919 (voor arbeiders in den landbouw sinds 1 Januari 1913) onafgebroken in Duitsch land werkzaam zijn, kan een „Befreiungs schein" worden uitgereikt. Deze „Schein" heeft meestal een langeren geldigheidsduur en stelt de vreemde arbeiders gelijk met die l geschikt te n aken voor vorming van nieuw lev-'-n Het helpt bespoedigen de kringloop der natuur, is misschien wel de eenigste ver oorzaker er van. Tengevolge daarvan zien' we dan ook de mestvaalt, steeds kleiner van inhoud worden, zien we plantenwortels in den bodem omgezet worden in humus, zien we resien van planten en dieren geheel of bijna geheel verdwijnen. Dat dit nuttig werk van die rottingsbacteriën is, zal. wel niemand ont kennen. Niet zoo prettig is het echter, dat deze bacillen geen onderscheid inaken of iets door den mensch ook tot iets anders bestemd is. Wanneer vleesch en vischwaren niet ge rockt, -gezouten of gewekt worden,, vallen ze evengped ten prooi aan het sloopende werk ai. die kleine wezens. Het hout (vooral wat buJ.m gebruikt is) moet door verf, olie, KOLONIEWEG il - SOEST Bij eenig nadenken, blijkt het toch niet zoo moeilijk, om die rottingsbacillen, zoo al niet te weren, dan toch voorloopig hun werk te doen staken. Vocht en warmte zijn twee zaken, waar ze bijzonder van houden. Daar om) rot het hooi in den berg niet, omdat dit te droog is, daarom bederft visch,, vleescb fruit in het koelhuis niet, omdat de tempe ratuur te laag" is, en bij goed wekken vindt in de wekflesch geen rotting plaats, omdat door kookhitte de bacillen gedood zijn. Wie gras, bietenblad of iets dergelijks wei eens tot kuilvcer, persvoer, inmaak verwerkt heeft, heeft wellicht meermalen niet het ver nielende werk van de bacillen kennis ge maakt. Daar de eene bacteriesoort echter de uitbreiding en werking van een andere soort in den weg slaat, later zelfs zijn eigen ont wikkeling, maakt men bij het inkuilen ge INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) bruik van hel ontwikkelde azijnzuur van de schen, zal hem ongetwijfeld eenmaal van adjozuurbactetien of boterzuur en melkzuur voetstuk rukken.... want hoog staan is een de bo[er_ oJ melfa bacleriên. In 48 cent l^ch ja, daar zijn verontschuldigingen TVlaar verontschuldigen die ons wel? Er kun nen levensomstandigheden zich voordoen, die het ons uiterst moeilijk maken onze begin selen in alle deelen na te leven. De goedwillende mensch, die inderdaad zich er op toelegt goede, edele beginseletn tot de zijne te maken, kan immers voor een keuze worden gesteld, die hem doet zwichten zij het dan ook met strijd en onrust Er kan noodzakelijkheid aan de eene zijde staan Maar bestaat er dan noodzakelijkheid om datgene, wat men voor plicht of althans voor een mooi beginsel houdt, niet na te leven? Deze rechtstreeksche vraag is zeer moeilijk te beantwoorden, te meer daar toch de verwikkelingen en de bizondere toestam den, die den mensch van wat hij goed en recht oordeelt, doen afwijken, bekend zou den moeten zijn, om een zuiver oordeel te kunnen uitspreken. Doch onloochenbaar is het, dat er omstandigheden bestaanbaar zijn van zóó ingrijpenden aard, dat zij ook door 'den strengsten beoordeelaar als verzachten de omstandigheden moeten aangemerkt wor den, ook dadr, waar het de verloochening, van een aangenomen principe geldt. Der men schen natuur komt menigmaal in botsing met zijn Leer, doch sluit niettemin beginneloosheid voor hem uit, wanneer toch zijn streven hem heilige ernst is. Laten wij tenminste zooveel menschenkennis en zooveel rechtvaardigheids gevoel bezitten, dat wij dit erkennen. Wij zijn slechts menschen Maar hoe is dan toch de betiteling van' ^hoogstaande mensch" in de wereld gekomen? Die betiteling is dikwijls om' niet te zeggen: meestal slechts een phrase, al thans menigmaal sterk overdreven. Immers wat zijne tekortkomingen aanbelangt, is de .mensch van nature geneigd deze niet naar buiten te 'brengen en zelfs, wat men noemt in alles wat voor het voetlicht komt, z'n -beste beentje naar voren te brengen, wat pok al weer het zelfbesef in zich sljuit, dat fnoeilijk werk en op de teenen staan ver heft ons maar weinig boven anderen en kan buitendien niet lang worden volgehouden. VIKING. VOOR PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. worJeo gezonden nan den I. Montfoort, Postzegel grool (Nadruk verboden.) Wondere planten. Expres zet ik boven dit artikeltje: won dere planten, om een nog steeds in den volks mond bestaand misverstand of verkeerde op vatting mede te helpen opruimen. Ik wilde het nu eens hebben over de bacteriën, ba cillen, cocoen of hoe die kleine eencellige plantjes ook 'genoemd worden, vooral in ver band met land- eft tuinboifw en veeteelt. De bacteriën zijn heel verschiLlend van grootte. Er zijn soorten, die bij 200300 ma- li ge vergrooting reeds te zien zijn, maar ook zijn er soorten, die bij 1000 malige vergroo- ting nauwelijks nog als stipjes zijn te on derkennen. De bacteriën zijn de veroorza kers van veel ziekten. Toch zijn er nog vele ziekten, waarbij nog geen bacil als den Ver oorzaker ontdekt is, terwijl ze toch besmet telijk is. In de smetstof zit dan meesital de -erwekkerder ziekte. Mogelijk dat latere hulp*" middelen nog in staat zijn ook bij dergelijke ziekten een levende kiem aan te toonen. Wij zouden de bacteriën kunnen beschou wen als de -groote opruimers in de natuur, Waar de dood zijn intrede heeft gedaan bij plant of dier, komt bijna onmiddellijk het verderf, de rotting De rottingsbacilLen bre" ken het - nu onnutte weefsel weer af, om streken is liet zelfs -de gewoonte karnemelk toe te voegen aan in te kuilen (persen) aardappels, 0111 toch vooral maar zeker te zijn van de beschermende werking van de melkzuurbacteriën. De melkzuurbacteriën spelen in de huishou ding der natuur een belangrijke rol. Er zijn verschillende soorten van. In onze consump- tiemelk hebben we ze liever niet en dooden ze tdoor koken, maar bij !de boter- en kaasberei ding bewijzen ze belangrijke diensten. Voor al bij de kaasbereiding zien we de veehou ders den laatsten tijd hoe Langer hoe meer gebruik maken van de zure wei, karnemelk, zure melk, maar in nog grooter mate van on der controle staand zuursel (zure melk), wat toegevoeg-d wordt aan de te verkazen melk. Door die toevoeging van zuur wordt aan de melkzuurbacteriën een groote voorsprong ge geven boven alle andere. De kaas droogt sneller en het „jh-eft" is er vaak) mee bestreden. In, den grond leven vele bacteriën, die den land- en tuinbouw onschatbare diensten bewij zen. Denken we vooreerst aan de afbrekende vooral rottingsbacillen, die planten en die- renresten en mest in betere vorm omzetten. Verder de bacteriën, die de eiwitstikstof udj; de stalmest, die als zoodanig als bemesting waardeloos is, omzet tot opneembare vormen van ammoniak en salpeter. Merken we ook even op -de bacterie, die leeft in de wortellenolletjes van de vlinder bloemigen (klaver, boon en. erwten) die de vrije luchtstikstof voor die vlinderbloemigen nuttig maakt We willen dit artikeltje besluiten met de belofte volgende week of een der volgendei weken enkele dieren- en plantenziekten te' beschouwen, die door bacteriën veroorzaakt worden. Heldhaftige daden Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U onderstaande in Uw1 veelgelezen blad te willen opnemen, waarvoor^ bij voorbaat hartelijk dank1. Daar was er eens een jongen en die had 'leelijke streken. Hij ging 's avonds bij een breed water, staan, gooide een grooten steen daarin en schreeuwde luidkeels om hulp. Verscheidene menschen kwamen toegelop- pen om den drenkeling te reddenmaai) die jongen, die kwajongen had hun beetg- nomen. Een poosje later herhaalde hij het spelle tje en voor den derden keer nog eens, tel kens luider en dringender om hulp roepend. Maar toep hij het voor den vierden keer ook) weer wilde lappen, geraakte hij zelf te wa ter; hij brulde en schreeuwde om hem te reddeiij maar er was niemand, die hem te! hulp kwam; hij had de menschen te vaak „genomen", ln de Gemeenteraadszitting van 23 Juni heeft „de Generaal" een hoofd -amblenaar zeer ernstig beschuldigd. Periodiek komen er hier in Soest van die heibeltjes voor, en het komt altijd van den zeLtden kant Van den kant van den Vrij heidsbond. En al die voorgaande keeren is het, hoe breed opgezet ook, en hoe schreeu werig uitgebruld, op niets uitgeloppe». 't Was) altijd als van die jongen, die z'n mcdemen(- schen voor de gek hield. We willen enkele van die gevallen nog eens weergeven, want dan blijkt duidelijk, liet boos opzet van enkele) elementen van dien kant- Een zestal jaren geleden kwam- de lieer Heynings lid van den gemeenteraad en van den Vrijheidsbond, met de infame beschul diging, dat de toenmalige directeur van P. W. „trampaarden voor een veel te lagen prijs aan een ander in handen had gespeeld)". De heer Heynings voelde niet of wilde niet voelen de groote en zware beschuldiging wel ke in zijn „vragen" lag. Hij beriep zich toen nog op een ongenoemden professor, -die hen zou gezegd hebben, dat die vraag „litterair èn juridisch" juist was. Maar met den naam van dien hooggeleer den professor kwam hij niet voor den dag.' Natuurlijk1 niet. En de zaak zelve? Het bleek, dat in het MfBW. -wiarffc Gereformeerde Kerkstraatje". Weer van den. kant van den Vrijheidsbond. 1 Daar was ook weer geknoeid en anderen be voordeeld, met gemeentegeld. Resultaat: Niets van aan. Daarna hadden ze ontdekt, dat er mtet grond gespeculeerd was en gescharreld met het zandvervoer Een onderzoek. Een ge heime raadszitting. En in het openbaar wordt) medegedeeld, dat van alles niets is komen vast te staan. Verder werd door de heeren van den Vrij heidsbond ontdekt, dat de wegenaanLeg schree- wend duur was en dat er wel mee „geknoeid" zou zijn. Niets van gebleken. Toen weer werden er hier zulke vreeselijk' leelijke huizen gebouwd daar werd door den) gemeente-architect niet naar gekeken. En wat nog erger was, de scholen hier en anderte openbare gebouwen waren bar-leelijk. En die gem.-arch. was een prul. Ook al van iemand van den Vrijheidsbond. 't Bleek een 'grootsch opgezet offensief, dat meer dan een. jaar geduurd heeft en waarbij van alles werd overhoop gehaald, en de meest grievende beschuldigingen werden geuit. Ook weer door en van wege die Vrij heidsbonders. Met een reuzensisser zonde knallen werd de zaak begraven. Toen hadden ze geknoei ontdekt met het bouwen en aanbesteden van den gashouder en, het leggen van de leidingen. De dir. van P.W. was hier weer de schuldige en moest op staanden voet ontslagen worden. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Geen plaats in ons binnenste kan ledig, blijven De troon, die niet door een engel wordt bezet, wees er zeker van, een duiveJ zal dien innemen MAANDAG. Het beste middel om eiken dag goed te* beginnen is bij 't ontwaken bij zich zelf te overwegen of men dien dag met minstens een menschelijk wezen vreugde bereiden kan DINSDAG. Eerst de duisternis doet 't licht waardee- ren, en niet voor, dat iemand van huis is geweest weet hij hoe heerlijk het is, thuis1 te zijn. WOENSDAG. De wereld behandeld ons allen als too- neelspelers. Zij bekommert zich niet om onze gevoelens, zij ziet en oordeelt ons alleen naar de rol, die wij spelen. DONDERDAG. Het is een groote fout ons zei ven en ande ren te kwellen met iets wat niet te verande-i ren is. VRIJDAG. Geen beter helper in voeding en opvoe ding dan de rechte zin bij den pupil. Geen: slechter zin dan tegenzin. I ZATERDAG. Plicht. Een hard woord, maar zacht voor hem, die het leven begrijpt. aawan——itmtwiWB AMERSFOORT - TELEFOON Na. 61S I Afhalen en thuisbezorgen lederen dag. En hoe? Op de meest weerzinwekkën de wijze. Hij wist het van den heer v. Gen- deren, en deze wist het van den heer Peni- ning en zonder de beschuldigde te hebben ge hoord, bracht de generaal, die vroeger lid van den Krijgsraad was, deze zaak in den Laad Op echte generaals-maiüer dded hij het. Hij stelde zich verdekt op. Dat is zelfl buiten schot Hij kroop weg achter Art. 47 ring maakte hij van <ie verklaring: vaat dei* 'heer van Genderen. En om die dekking toch naar zoo sterk mogelijk te maken en zelf :och vo.oraL maar schotvrij te staan, ver telt hij, dat de heer van Genderen hoogstaand imtj'-revolutionnair is. 't Is voor dien hoog- taanden anti-revolutionnairen heer van Gen deren te hopen, dat deze uitlating van den generaal, die vroeger lid van den krijgsraad was. op ietwat betere gronden steunt, alJ ,het andere wat die krijgsman in den Raad vertelde. Over de feiten zelve spreek ik nu niet, Ik ben er van overtuigd, dat de Justitie dien gieren generaal en de voorstanders een les- 'je geven zal. Maar toch wil ik op enkele dingen wijzen. Volgens den dir. van P.W,' en den. heer P. is. om den koop aannemelijk te maken, over een gekomen, dat die tegels vpo.r de garage van den heer P. zouden gelegd worden. Mpest nu een hoofd-ambtenaar, welke onder eede staat, zijn eerst gedane toezegging verloo chenen? Dat doen wel generaals en genera le staven; denk aan den inval der Duitsche) generaals met liu,n legers in België en aan het „vodje papier". En als de dir. van P.W. zijn eerst gemaakte afspraak nu eens wel ver- '.loochend had en die zaak w;as in den Raajd! gekomen? O, maar dan had de generaals die vroeger lid van den krijgsraad was en zijn adjudanten toch een aanleiding voor een heibeltje gehad, want Barbertje mioet hangen. O pi nog een laffen uvtspraak van dien fieren Een zekere Maarten, die vooral geen, generaal, die vroeger in den krijgsraad zat, Dames die gesteld zijn op een goed en dege lijk toiletpoeder, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat aangenaam en gezond voor de huid is. Doos met donsje 45 ct. en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Sint" voor zijn naam behoeft te schijnen, had alles opgemeten. Resultaat, 't Was bedoeld op den dir. vaat P.W. maar de toenmalige chef van het Gas bedrijf werd in die bedrijven van buiten af beschuldigd, steekpenningen te hebben aange nomen. Maar de dir. van P.W. ging vrij uit. Van hem was gebleken, dat hij de gemeente voor f 34.000 bevóórdeeld had. Waarvoor hij nooit anders dan „stank" inplaats van „dank" heeft gekregen. Toen kwam „de Generaal", de heer GasiÜic, aan het woord. Natuurlijk, weer een „yrijlieids- bonder". De wegen werden hier schandelijk duur aangelegd. Hij, de generaal, had een ingenieur van de Bataafsche Petroleum Mij. gesproken en die had hem gezegd, dat het} wel zoovvat voor de helft kon. Waarom ja gen wij dien dir. van P.W. niet weg, zoo was zijn conclusie, alle wegen zijn hier veel te duur. Maar evenals de heer Heynings vroeger, die zich zelf aanstelde als commandant van de Brandweer en die van een prof. wist, dat •litterair en juridisch juiste, kroop deze boe-, ren generaal achter een ongenoemden inge nieur weg. De dir. vaar P.W. ook niet mal, schreef naar de dir. van de Bataafsche of zij misschien één harer ingenieurs, welke spe-t cialiteit is op gebied van wegenaanleg wil de sturen. Er kwam er niet één, maar er kwamen er twee. De twee specialiteiten. Ze hebben alles nagezien, er zijn wegen open gemaakt, opdat zij den bouw zouden kunnen) zien en de kosten berekenen. In 't kort zij verklaarden, dat zij geen kans zagen, der gelijke wegen voor.zulk een lagen prijs, aan te leggen. De generaal op den terugtocht, met achterlating van zijn wapens. En nu stond, in de laatste Raadsvergla dering, de Generaal, die ook lid van den krijgs raad is geweest, weer den dir. van P.W. te/ beschuldigen. wil ik hier even wijzen. Hij stelt den heer Burgemeester als hulp- officierv an Justitie in gebreke, omdat deze weigert en ontraadt, op zulke losse en twijfel achtige gronden een aanslag te doen op de eer en goeden naam van een hoofd-ambténaarj ,,De voorzitter maakt, als hulp-officier vani Justitie, geen sterken indruk" op den generaal,' „Neen, dan toen hij, den generaal in den krijgsraad zal, toen ging het er anders van Langs". Ik kan het me best voorstellen mijn heer de generaal. Maar laat de fiere generaal, die vroeger zoo heel anders handelde in deh krijgsraad als nu den heer Burgemeester als hulp-afbreker van Justitie, nu eens achter al zijn borstwerinegn vandaan komen. Laat hij nu eens in het openbaar, niet gedekt dopr- art. 47 van de Gemeentewet, die beschuldi gingen herhalen. Natuurlijk zonder zich,te be roepen op uitspraken gedaan in den Raad. Dan wordt die fiere generaal, die vroeger, in den krijgsraad zat, neergelegd,en dan sneuvelt hij nog niet eens op het veld van, eer. 't Zou voor Soest een heele slag zijin< Ook een oud-militair, K(arel) d(e) S(toute). Spreekuren eiken Vrijdag van 9 tot 15 uur. HOTEL EEMLAND Van Weedestraat Soestdijk blijft men kalm en helder, indien men vooraf Miijnhardt's Zenuvvtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Soester Courant | 1930 | | pagina 1