loiiiilortii r. Ml T NAAR MAAT H. J. SUKKEL GEBRS. DE ROND. i Het Kinderparadijs Dixiaansche Rijmen, Steenhofstraat 5, Te lef. 2045 Dagelijksche Expeditie op AMSTERDAM. i DJl POPPENKAMERS 4.50, 3.75, 2.95, 1.95, 60 ct. KEUKENS 3.75, 2.75, 1.75 95 cent WINKELS 4.95, 3.95, 2.95, 1.50 60 cent POPPENKAMERMEUBELS, per doos compleet 3.50, 2.95, 1.95, 1.25, 35 ct. In onze speciale mechanische af deeling SPOREN, TOOVERLANTAARNS, KINO'S, STOOMMACHINE'S van de eenvoudigste tot de fijnste uitvoering. Het Speelgoedhuis met ieders keus. LEEUWENSTRAAT 26-30 - HILVERSUM TELEFOON 2175 VARIATIES OP EEN JUBILEUM-SPEECH Mr. O. DEKETH. Ouwe Peter, 'k Weet wel beter, Gij zijt niet op roem verzot; Dat nog jaren God u spare, Steeds in vrede, zonder mot. Immer vrooiijk, Immer oolijk, Eerlijk en oprecht van zin; Ga na jaren, Wit van haren, Regelrecht den Hemel in. H1LHORST. 'k Ben vlugger met m'n knuist, Dan spreker voor de vuist; Wij streden lange jaren samen, Kom, zet u in deez.' leunstoeL Amen. KLEINKINDEREN. Beste Opa, ofte wenscben Streng'lend aan de Raadhüismenschen Dat gij 't gouden feest moogt vieren Met deez' bloemen, die U sieren. DOORMAN. Nooit breedvoerig Of beroerig Heeft uw woord den Raad verveeld; Immer goedig En deemoedig Hebt g' uw kennis meegedeeld. SECRETARIS. Ik ga hier tal van jaren t'rug En denk aan d' ouden tijd, Toen gij als burgemeester hier Stond midden in den strijd. Ik was soldaat en ver van bang, Maar niet van langen duur, Met wat verlangen beidet gij Mijn t'rugkomst, uur aan uur.. PETER. Ik zie mij zelf als vijfde rad, Dat weinig heeft verricht. Toch ben ik door uw huldeblijk Miraculeus gesticht. OASILLE. Kort en krachtig, Tevens prachtig, Hebt gij hier uw taak volbracht, 't Is de klaarheid, 't Is de waarheid, Die ons in U tegenlacht. Mevr. LANDWEER-DE VISSER. Peter, 't is mij thans een voorrecht, Hier als een'ge vrouw van Soest, U mijn compliment te maken: Om te zoenen als het moest. BUSCH. Peter is de ware man, Die het aardig kwiek, Wars van politiek, In den Raad nog zeggen kan. Wij zijn romp en motor tevens Slijtbaar eiken dag des levens: Maar uw raderwerk nooit krast; In uw motor nog geen barst. QROOTEWAL. 't Is voorzeker niet uw schuld, Dat de Soesterbergsche bult Onverwoestbaar staat te pralen; Maar dit zeg ik; komt de dag, Dat hij wegkwijnt; met een lach Grootewal U af komt halen. VEENSTRA. 'k Wil het luide hier verkonden: Vast aan „Soest Vooruit" verbonden d' (Jshaan is Uw troetelkind, En de winter blijft uw vrind. „Soest Vooruit" geeft dies aan Peter Deze mooie Barometer Wil ons zeggen, als de vorst Bakken gaat een harde korst. PETER. Hierbij dank aan alle vrinden, Die in Soest maar zajn te vinden, Voor de hulde mij geboón: Petier's vriendschap rij uw loon. IS toch heel wat anders dan confectie lap werk. Komt U eens onze prachtige sta- lencollectie Heerenstoffen inzien? KONING!NNELAAN 42B Soestdijk op, dat er veel verschil is in hooi. Er is slecht, goed en uitmuntend ho<oi. Nu is bij voeding van io K.G. slecht hooi als bijvoer noodig r k.g. haver en 0,5 k'.g. meel. Bij voeren met knolldn, die voor plm. 86 pCt. water bevatten, is koekenmeel zeer noodig, daar de melk anders te dim wordt. Ook is noodig landbouwboekhouddn, waarvoor de afd een cursus wil oprichten. Tevens zal zij aan schaffen een ontsmettings zaaigraan-apparaat cn is zij lid geworden van het centraal) bureau voor K. S- A Bij de rondvraag komt naar voren of de jachtrechtrmte op de grondbelasting gewet tigd is, wat onderzocht zal worden. 't Was een leerzaam en aangenaam avondje. Cabaret-avond Het alom bekende duo Joe en Nelly uit Amsterdam, dat gedurende de laatste twee jaar niet meer voor het publiek verscheen, daar zij in het zakenleven waren opgenomen, hebbben dit laatste weer vaarwel gezegd en zijn Maandagavond opgetreden in het Stat- tiortiskoffiehuis in de Torenstraat met een geheel nieuw programlma dat blijkens het applaus zeer insloeg. Als van ouds was bet eerste klasse werk; en de bekende refreintjes werden uit volle borst medegezongen. Het jazïvdrumtriersing-orkest onder leiding van den heer P. Oremus uit Zeist, hield de vroolijk- heid er in. Tot slot een gezellig dansje, hetj- welk de aanwezigen nog langen tijd gezellig bijeen hield. Patrimonium Door l-amm<*niuin hiertoe uitgenoodigd werd in de Rembrandtzaal eea demonstratie met de artikelen der Levers Zeepmij. te Vlaaridingen gegeven. De heer P. C. Zonneh eld opende de bijeenkomst. Spr. zegt dat er wel ee.iig verband bestaat tusschen Pa trimonium en de zeep, daar dit laatste ook wordt gebru/kt om de woning rein te houden en ook met het Woningvraagstuk laat deze vereeniging zich in. Daar alleen Hollandsch' fabrikaat de voorkeur verdiend, heeft spr. de Levers maatsch. uitgenoodigd voor een der Tr,ons1r"t/e. Spr. roept mevr Göbbels en haar helpster het welkom toe, waarna de demon* stratie een aanvang nam. Achtereenvolgens weid hel groote nut en gemak aangetoond van Vim, Lux, Sunlighl en Rinso, waarbij gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen, waarvan veel gebruik werd gemaakt. In de pauze werd thee geserveerd met Slui's bisquit en aan elke bezoeker een mon ster der artikelen uitgereikt, met nog voor de kinderen ee>n prentenboek Den voorzitter werd een Kodak en doos met de artikelen der Maatschap, geoffreerd. Voor velen was het een leerzame avond. Noodlanding Dinsdag moest het mill. vliegtuig Fokker 518 bemand met den sergeant-vlieger Rijn- tjes en den Soldaat ^waarnemer Akkerman; een noodlanding maken in de buurt van Wageningein, Klaar door een gebrek aan de koelinrichting het koelwater was weggeloopen. Het vliegtuig bleef onbeschadigd, de beide inzittenden ongedeerd. Het vliegtuig zal van een andere motor moeten wonden voorzien. Meer licht Als gevolg van de bemoeiingen van Soes- terberg's Bloei te Soesterberg zullen door het gemeentebestuur een drietal lichtpunten Worden aangebracht op den Verl. Postweg, één op de Luit. Koppenlaan en één op den Verl. .Schoolweg. Een verbetering voor Soesterberg en een succesje voor Soesterberg's Bloei. Pluimvee- en Konijnenfokkers vereen. „Soest en Omstreken" Deze vereeniging vergaderde Dinsdagavond onder presidium van den heer Beetsma. Een 23-tal Leden waren in „De Gouden Ploeg" opgekomen. Nadat de voorzitter een woord van wel kom had gesproken, werden de notulen ge lezen en goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van de directie van de eierenveiling te Rotterdam, meldende de voorwaarden, waar op gezonden eieren daar geveild worden Ook werden eenige prijzen genoemd van be paalde data's. Hieruit bleek, dat de prijzen op deze veiling voor het beste Soester niet voldoende waren. Tevens werd medegedeeld, dat de heer Hartog, wonende alhier, bereid was wekelijks een 6000 eieren af te nemen, tegen den mid del-marktprijs van Apeldoorn. Staande de vergadering bood de heer Blok- bergen aan de eieren van de hoenderstapel der leden te betrekken, tegen den middelprijs van de Barneveldsche markt. Bovendien wer den de eieren gratis afgehaald, zoodat de leden werkelijk zonder eenige onkosten deze prijzen krijgen uitbetaald-. Ook de kleine eie ren kunnen worden getevcró. Men za'i aeze wegen en berekend naar 17 p. kilo uitbetalen. Verscheidene leden toonden zich bereid tegen dezen prijs de eieren te leveren. In een vorige vergadering was geklaagd over het achteloos wegwerpen van doode kippen. Honden, katten en ongedierte gingen er mee slepen en brachten niet zelden ziek ten van het eene erf naar het andere. De voorzitter heeft zich gewend tot de politie en ,het Gemeentebestuur. Korten tijd daarna verscheen een algemeene kennisgeving, waar bij het gemeentebestuur waarschuwde tegen dit euveL Algemeene waardeering vond de medewerking en spoedige uitvoering door ons Gemeentebestuur in deze. De cursus in Pluimveeteelt zal heden Vrij dagavond om half zeven aanvangen in het gymnastieklokaal der openbare school in de Kerkebuurt. De heer Lieshout geeft de les sen. Wie nog aan dezen cursus wil deelne: men, kan nog komen. Hoe meer hoe beter. In de vacature Witberg werd tot- bestuurs lid benoemd de heer van der Wiel met 17 stemmen. Hij aanvaarde deze functie. Het voorstel Blom1 om gemeenschappelijk in te zenden op de Pluinweetentoionstellingl van. Ornithophilia te Utrecht, werd nadatl ook de heer Graauwmans zijn oordeel daar over had gegeven, als onuitvoerbaar be schouwd. De clubtentoonstelling zal deze winter wor den gehouden op 9 en 10 Januari a.s. Bij de rondvraag werd gewezen op de aanbieding van koelhuiseieren in de etalage, in de steden, ander de benaming van Room,- versche eieren. Dij prijzen daarvoor waren na tuurlijk sterk gereduceerd. Men vroeg of hier aan niets te doem was. Wijl er geen wettelijké bepalingen zijn, die liet versche ei beschermen kon men hiertegen geen maatregelen nemen. Een der leden had im een vorige vergade,- ing aangeboden het nadeelig saldo van het vorig dienstjaar te zullen aanzuiveren. Tot nu toe, ook na aanschrijving was hij zijn Verplichting niet nagekomen. Op voorstel van een der leden werd beslotam hem een quir tantie te doen presemreeren. L-' eerstvolgende algemeene vérgadéringzal worden gehouden op 8 December a.s. Als dan zal de heer Lieshout een lezing houden. Mem koos uit een zestal onderwerpen „De invloed van haam en hen op het kuiken". Ruim 10 uur sloot de voorzitter de verga dering. Benoemd Tot onderwijzeres aan de Chr. School op Hees is benoemd Mejuffr. Fleurke uit Hoo- geveen. Een verbetering Vanwege het gemeentebestuur zullen aan den Rijksstraatweg te Soesterberg een tweetal waarschuwings-lichtseinem worden geplaatst, welke dees avonds automatisch worden in* geschakeld Een dezer exemplaren zal een plaats krijgen bij 't Zwaantje, de alndere aan den Schoolweg. Soesterberg's Bloei Voor de leden van Soesterberg's Bloei zal a.s. Dinsdagavond im hotel ,,'t Zwaantje" een uitvoering worden gegeven door het Zeis> ter Tooneel. Opgevoerd zal worden „De Brie venbus". Verboden vuilnis neer te werpen Dooi de politie te Soesterberg is wederom piroces-verbaal opgemaakt wegens het neer werpen van vuilnis aan den openbaren weg. Een waarschuwing voor amderen. De Vijf .Maandag 17 November a.s. zal in de zaal Verschoor een gnoote cabaret-avond worden gegeven door het gezelschap „De Vijf". ,Men zie de adv. in dil inummer. Onderscheiding Aan den hoofdwerktuigkundige van den Luchtv. afd. te Soesterberg, den heer A. Ringoir, is de eer-medaille verbonden -aan de Oranjet-Nassau-orde uitgereikt, Brandweer Soesterberg Implaats van Dinsdag a.s. zal door de Vrijw. 'Brandweer te Soesterberg op Dinsdag 18 November te 8 uur een oefening" worden ger houden. Reepels teeltje Bovengenoemd sprookje werd Woensdag middag in de Rembrandtzaal op het witte doek gebracht door den operateur v. d. Wijn gaard, waarmede hij succes boekte. De kinderschaar was opgetogen over het geen te voorschijn werd gebracht. Zij leef den met het kleine molenaarsdochtertje, den Prins en de Prinses mede en keken de oog jes uit naar de mooie kleeding van de hof houding. Alles was tot in de puntjes ver zorgd; de aankleeding en tooneelschikkiing was af. Er is volop genoten. Dergelijke middagen ziijn een welkome afwisseling; er wordt ook uit deze sprookjes veelal een wiijze les ge trokken. Onderscheiding Door majoor J. J van Santen van dtv 'Luchtvaart afd. alhier, is de gouden metE-wi» het Ned. Olympisch Comité clen Kapitein- vlieger A. K. Steyn op de borst gespe.d. Een en ander had met eenige plechtighe'cl plaats. Gevonden voorwerpen Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen bij de politie: kaarslantaarn, autosltfinger, dames- taschje, duimstok, zaklantaarn, portemonmaie met inhoud, belastingplaatje. Filmvoorstelling .Morgenavond (Zaterdag) zal in Bosch en Duin wéderom een film -voorstelling worden gegeven. Het programma is nagenoeg geheel uit kluchten samengesteld. Men zie de adv. in dit nummer. R.K. Jonge Boerenbond Op Donderdag 30 Oct. j.1. hield de R.K. J. B. B. een ontwikkelingsavond voor leden en belangstellenden, over het eerste punt van haar winterprogramde fruitteelt. Er waren talrijke leden en niet-leden op gekomen in de R.K. Jongensschool. De heer^ E. van de Pol, tuinbouwonder- wijzer te Amersfoort, als spreker daartoe uitgenoodigd, had als onderwerp- gekozen: „Aanleg en en onderhoud van boomgaard op zandgrond". Overtuigend toonde hij aan, dat de fruit teelt voor den boer een aardige bijverdienste kan opleveren en dat, in tegenstelling .met de algemeen verspreide meening, fruitjeelt ook op den zandgrond zeer goed kan geluk ken. Als illustratie bij het gesprokene werd 'een mooie serie lantaarnplaatjes vertoond, waarvan .vooral de foto's van boomgaarden op zeer slechten zandgrond in de Veljiwe zeer frappeerden door hun goeden groe/ en prachtige bloesems en vruchten. t Ongetwijfeld hebben de aanwezige jciige boerqn veel olezier en. nut van dezec .-■•fid géhad. 'i Speldjesdag Zonnegloren De speldjesdag, gehouden voor het siup- pletiefonds van „Zonnegloren", heeft Opge bracht f332.Een prachtig resultaat. Men verzoekt ons aan aLLen, die hieraan hebben medegewerkt, hartelijk dank te zeggen. Jeugdhuis Ned. Herv. Gem. Het jeugdhuis van de Ned. Herv. Gem., hetwelk vorige week aan de Vredehofstraat werd geopend, zal iederen namiddag geopend zijn van 2 tot 5 uur en 7.30 tot 10 uur voor jongens en meisjes van 16—30 jaar van iede re gezindte. Den dienst verlaten .Majoor J. C. M. Simion Thomas,, die sinds 14 jaar hoofd is van den waarnemer- school ie Soesterberg, verlaat heden op zijn verzoek den militairen dienst. Ten to ons telljn g Oorlogssch ilderi jen Belangstellenden verwijzen wij naar een in dit blad voorkomende advertentie waarin- een Tentoonstelling van Oprlogss hilderijen wordt aangekondigd, zulks ter gelegenheid van de Vrede.s -weeek 1930. Voor bijzonderheden zie men de advertentie. ApoHo De zangvereeeniging „A polio" denkt dezen winter weder eenige uitvoeringen te geven. Het mannenkoor zal p.m. ook een operette opvoeren, terwijl het kinderkoor zangspelen ten uitvoer zal brengen, alles onder leiding van der. direcieeui den heer van Maurik. Verbetering Naar wij vernemen heeft ean goede ver betering plaats gehad in het gebouw „Reli gie en Kunst" Rembrandtlaan. Men heeft door het plaatsen van ean groote gas,*radia lor met recht de verwachting, dat er thans een enide is gemaakt aan de koude, die me- nigen winteravond het verblijf in de zaal niet direct tot een genoegen maakte. Gymnastiek en Athletiekvereeniging Soesterberg Maandag 10 Nov. zal te 8 uur in hotel Huis ten Halve wederom een algemeene ver gadering gehouden worden van boven genoemd- de vereeniging. In de afgeloopen week hebben zich een buitengewoon groot aantal leden, buitenge wone leden eln donateurs voor deze veréniging opgegeven, zoodat daaru/t met genoegen, kan worden geconstateerd, dat er zeer véél belang stelling voor deze vereeniging is en is het succes dan ook heden verzekerd. A.s. Maandag zal definitief wordejn vastgej- steld wanneeer de lessen zullén worden aanr gevangen, terwijl het bestuur mededéeliingen. zal doen betreffende aankoop turntoestellén. Tenslotte moet het huishoudelijk reglemént worden vastgesteld. Het bestuur hoopt ten zeerste dat alle ber wcrers welke sympathiseeren met deze ver* eeniging door aanwezigheid op de vergade ring daarvan blijk zullen geven. ONS VROUWENHOEKJE WAT VRAAG JE...? Jij kindelce nog. met je harte van goud Jij, die nog het leven, de menschen vertrouwt, Wat vraag je toch veel, mijn lief kindeke klein En vreest er niet voor, .wat het antwoord) •,UfjJZ [BZ Jij vraagt met je oogen, je vraagt met je hart In 't kindervertrouwen, dat 't leven nog tart, Jij ziet geen verschil nog, in waarheidl of schijn De waarheid alléén zou tè wreed voor je zijn I Het wasschen van zwart satinet Dc blouse of japon wordt een of tweemaal gewasschen in een lauw zeepsop van Sun- lightzeep en daarna eenige malen in koud water uitgespoeld tot ei; gean zeepachtig wa ter meer afkomt. Wanneer het kleedingstuk erg vuil is, kan men het vóór het wasschen een paar. .uren in, koud water laten weeken. Voor het stijven van satinet mag geen ge kookte stijfsel gebruikt worden, inplaats daar van neemt men gelatine, gom, aardappelmeel of ongekookte stijfsel. Voor zwart satinet is gelatine het méést: aan te raden. Men lost 3 4 blaadjes gelatine voor eeui blouse op in warm water en verdunt1 dit met zooveel koud water, dat de blouse op alle plaatsen nat kan worden. De blouse wordt in deze vloeistof gesteven, zoo dat ze overal nat is geworden en daarna opgehangen om een weinig te drogen. Men moet er voor zorgen, dal de blouse gelijkmatig vochtig blijft en ze daarna op den verkeer den kant of onder een doek strijken. Gevulde groene savoye kooltje®. 12 Groene savoye kooltjes, 600 gr. var kensgehakt is 6 ons. 50 gr. oud brood zon der korst is 0,5 ons, zout, peper, nootmus kaat, paneermeel, 60 gr. vet of boter is ruim een half ons. Bereiding. De kooltjes schoonmaken door er de buitenste leejijke bladeren af de .nemen. Ze goed wasschen en ongeveer 15 minuten koken in kokend water miet zout; ze daajna op een vergiet zoo droog mogelijk lateii uitlekken. Het gehakt vermengen met wat zout, peper, nootmuskaat en het geweekte brood; er j2 balletjes van maken eyi deze met het vet of de boter aan alle kanten licht bruin en gaar braden; de jus daarna afmaken met water. Uit |de kooltjes met een puntig mesje voor jachtig de stronk verwijderen en ieder kooltje met een balletje gehakt vullen. De kooltjes in. een vuurvasten schotel schikken, de jus er over gieten, over alles een dun laagje pa neermeel strooien en ze in een matig war me oven gaar laten stoven. Recepten. (berekend voor 6 personen). Sla van princesseboonen. 300 koude, gekookte princesseboonen, plm 12 koude gekookte aardappelen, 1 komkom mer, 3 eieren, 5^6 eetlepels, slaolie, 3 k 4 eetlepels azijn, halve theelepel) mosterd, 1 theelepel .Maggi's aroma, zout, en peper. Bereiding De gekookte aardappelen in schij ven snijden en de komkommer schillen en in plakjes schavn. Twee hardgekookte eieren fijnwrijven en vermengen met het rauwe ei- Hierbij de olie, azijn, zout, peper, Maggi's aroma en mosterd voegen en deze saus door de slaboontjes,f komkommer en aardappelen mengen. Witte boon en met klapstuk. 600 Gr, witte boenen is 6 ons, 900 gr. klapstuk is 9 ons, 1 bosje seldery, zout. Bereiding: De witte boonen wasschen en in ongeveer 2 Liter water één nacht 'latera •v*T_tdccrit - Ze daarna aan de kook brengen, het gc wasschen vleesch en de seldery erbij voegen gen en alles zachtjes samen gaar laten wor,- den. Zoodra de boonen zacht beginnen t*n worden het zout erbij voegen. Als alles gaar is het vleesch er uit nenien en in nette plakken gesneden erbij presem teer en. Het vocht wordt gebonden met een weinig aangemengde bloem. Wanneer de bootten erg jong zijn. is het aan te raden om het vleesch in. het week'water van de boonen eerst een half uur zacht jes te laten koken. KERKBERICHTEN SOEST Zondag 9 November 1930 NED. HERV. KERK Kerkgebouw. Voorm. 10 uur Ds. Van Schaick. Nam. 6 uur Ds. Fokkenfa, van Sprang. Rembrandtzaal. Voorm. 10 uur Ds. Fokkema, van Sprang. Nam. 6 uur Ds. J. I. v. Schaick. GEREFORMEERDE KERK Julia nastraat. Voorm. 10 uiu Ds. B. ADcema. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. So e s terber gsc h e stra a t Voorm. 10 uur Ds. J. v. Meulen. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Godsdienst oefening. Dinsdag 11 November, 's avonds 7 uur, Ds. P. de Smit, van Utrecht VEREEN, v. VRIJZ. GODSDIENSTIOEN Gebouw „Religie en Kunst". Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Ds. C. B. Burger, van Bilthoven. HUIS TER HEIDE Zondag 9 November 1930 NED. HERV. KERK Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinttra. Heilig Avondmaal. Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. Dankzegging. SOESTERBERG Nam. 6 uur de Heer H. v. d. Heuvel, van Amersfoort. Zondagsschool van 23 uur. SPORTKRONIEK E.S.V.A.C.-NIEUWS J.1. Zaterdagmiddag boekte het junioren- elftal te Birkhoven tegen de H.V.C.-junioren een 32 nederlaag; het Zaterdagmiddag-elf tal deed voor de jongelui niet onder en ver loor thuis tegen S.V.V. uit Utrecht met de zelfde cijfers. Hoewel niet gewonnen is, zijn de resul taten niet slecht en alles wijst er op, dat deze nederlagen door overwinningen zullen wor den gevolgd. De wedstrijd Esvac II—B.V.C. III op Zon dag Ll. werd na plm. 3 kwartier spelen door den scheidsrechter gestaakt; de stand was toen 11. Voor de komende week zijn de volgende wedstrijden vastgesteld Zaterdagmiddag 230 uur, Burgem. Deketh- park, Esvac Z—Rood-Wdt (A'foort). Zaterdagmiddag 3 uur, sportpark Hilver sum, Gooi BEsvac A. Zondagmiddag 2 uur, Burg. Dekethpark, Esvac IIQuick II. Zondagmiddag 2 uur te Vreeswijk, Vrees wijk I—Esvac I. Wij verwachten van de 4 Esvac-elftallen evenveel overwinningener zal echter door alle spelers terdege moeten worden aange pakt. Vooral de spelers van het eerste en het tweede elftal moeten bedenken, dat er voor hunne positie op de ranglijst a.s. Zon dag veel afhangt. o R.K. Sportvereen. „DE PLOEG" De Ploeg IHertha I 1—1 (gestaakt). Acti-f 2De Ploeg 2 afgelast. De regen .is wederom spelbreker geweest. Van de uitgeschreven wedstrijden is zoo goed als niet één doorgegaan. Bij enkele wedstrijden heeft men nog een begin gemaakt en getracht te spelen, doch moesten het 11a eenigen tijd opgeven, het geen ook het geval was met den wedstrijd De PloegHertha. Men begon dn de hoop, dat het nog wel iets beter zou worden. De Ploeg speelt tegen regen en wind in, terwijl Hertha, gesteund door den wind, een veel vrijer spel heeft. I11 den tijd, dat er gespeeld is, heeft De Ploeg zich op schitterende wijze geweerd en hoewel Hertha den sterken wind in den rug heeft, is er van overwicht geen sprake. Na 20 minuten spelen weet de midvoor van De Ploeg op schitterende wijze te doel punten en zijn club de leiding te geven. 10. Na wederom 10 minuten te hebben ge speeld, weet Hertha gelijk te maken. 11. Daar het weer steeds slechter wordt, laat de scheidsrechter 10 minuten voor rust den wedstrijd staken. Zondag a.s., 2e Zondag der maand, geen wedstrijden. Maandagavond 8 uur ledenvergadering in de St. Joseph Jongelingen Vereen. Bij het station Soestdtjk Werkt NIET VOOR EIGENBOUW, doch uitsluitend voor te koop of te huur opgegeven perceelen. VERKOOP VILLA'S, LANDHUIZEN EN BOUWTERREINEN. Sluit verzekeringen op alle gebied, Brand, Inbraak. Storm, Ziekte, Ongevallen, Leven, Auto etc. etc. GRATIS opname van Verkoop en Verhuur in WONINGCOURANT. EVENTJES DENKEN VRAAGSTUK I Lettergreep-puzzle. Uit onderstaande 33 lettergrepen moeten 11 woorden worden gevormd met de vol gende beteekenisseninsect, lichtkrans, slot woord, onnoozel, slaginstrument, scheidsrech ter, ondergeschikte, heideplantje, herziening, Korf, bloemige plant, voormalig zilverstuk. De 33 lettergrepen zijn: au, poot, au, vol, ter, blad, ka, re, ri, lang, e, du, loog, ciel, ca, ar, vi, dien, e, mug, zend, pi, sie. bi, re, tri, be, d-ui, de, be, gel, im, ton. VRAAGSTUK II Koek verdeeten. Een "zuiver ronde koek, moet in een fami lie, die uit 8 personen bestaat, met drie rech te sneden, niet meer en niet minder, zoo danig verdeeld worden, dat ieder van die 8 personen een evengroot stuk krijgt. Hoe dient men daartoe de koek door te snijden? OPLOSSING DER PUZZLES in ons vorig nummer. Een iogogriphe. De oplossing luidt: „De inneming van den Briel, door de watergeuzen". De samenstel lende woorden zijn: meeuw, zeven, neen, idee, lood, Grieg, brood, rat, nering, Dante. Een spreekwoord. Onderstaand vierkantje beteekent: ,,'t Is net zoo Lang als 't breed is". Bestelk.: Amsterdam, Singel 307, Tel. J4522. Soest: Nieuwste. 36, Birktstr. 10, Tel. 2240. VRAGENBUS Vragen dienen, vergezeld van een postzegel voor antwoord, schriftelijk aan den desbe- treffenden medewerker te worden gezonden. De beantwoording geschiedt per brief, daar ons uit den aard der zaak voor publicatie de ruimte ontbreekt. Lezers van ons blad hebben recht op kos- telooze inlichtingen, die betrekking hebben op: LAND- EN TUINBOUW of PLUIMVEE TEELT bij: G. J. LIESHOUT, Dir. Rijks- Landbouwschool, Montfoort. INGENIEURS-WETENSCHAPPEN bij: Ir. W. VRIJLANDT, Cornelis de Wittstraat 15, Dordrecht. ELECTROTECHN. en RADIO bij: TECHN AFD. RADIO, PHILIPS' FABRIEKEN, Eind hoven. BEURS- en BANKIERSZAKEN bij: M. DE JONG 8e Zn., Anna Paulownastraat No. 59, Den Haag, Tel. 16177. Telegr. adres: Senior. AUTO- en MOTOR-EXPERTISE bij: H. van Kol, CasuariestT. 9A, Tel. 12766, Den Haag. HANDELS- en BELASTINGZAKEN bij: D. Bebelaar, Lid Ned. Unie van Accountants, Mathenesserdijk 28, Rotterdam. HUISHOUDKUNDE, HANDWERKEN enz. bij: Mevr. FREDY VAN DAM—SAMUELS, Deylerweg No. 3, Wassenaar. ALGEMEENE ZAKEN, alsmede Sport en Spel, bij: de REDACTIE van dit blad. VRAGEN, niet in verband staande met een der bovengenoemde onderwerpen, te richten aan onze redactie, waarna daarop, voor zoover het binnen ons vermogen ligt, geantwoord zal worden. wen|digen neus wordt bepaald door den vorm de beenderen en van het daar vóór zit tend neuskraakbeen en door de neusvleugels en neusopeningen. .W.e voelen wel bij pas zeii ddt we een zeer. Deweeglijk, slap neuspunt- je hebben, dan voelen we .midden tusschen de neusvleugels het siajnke, siappe neuskraak- been en hoogerpp 't har.de breede neusbeen, lntusschen steit men zien vaak op wijze verkeerd ue neusgangen ais naar boven iop- pende voorster wip ze inderdaad naar achteren 10 op en, naar de ueuskeeihoite. liet zijn twee ariehoekige prismatische ruimten, spits van boven, betrekkelijk smal, maar diep naar ach teren d.oerioopeud en gescheiden door het vóór kraaitbeenige, acüter beeruge neustus- schenschot. Dit ruimten zijn gedeeltelijk gevuld. Van zijwaarts ai, van den kaakwahd ai dus, be vinden zich min of m;er horizontaal loopenue gekruld^ beenhammen, de z.g. neusscheipeu, in drie etages (onderste, middelste en boven ste neusscheipen) in elke neushelii.v Deze kammen zijn, evenals d.e verdere neusgan gen, de ueuskeeihoite, de keei,i enz. mét slijmvlies bekleed en naar mate dit slijm vlies oi _d.eze beentjes normaal of ziekelijk, min of meer gezwollen zijn pullen ze de neus gangen meer oi minder afsluiten, k venzoo kan het neustusschenschot, 111 plaatsi van recht naar achter loop en, bochtig; hoekig, en krom verbogen zijn en de neusgangen aisiuiten, zóó soms, dat men de verkromming, al ziet langs den uiiwendigen neusrug. in df- zij waaiden en in, den top van de boven- genoemde prismatische ruimten monden door kleine openingen holten, die ook weer mei Slijmvlies zijn bekleed, zooals in ue bovenkaak de bovenkaakholie (waarin van uii uen mond soms meerdere tandworteis uitsteken), boven de oogen de voornooidcholten, verder holten in de zeel beenderen en het wiggeoeén- Daar vele van deze holten in beenderen van) den hersenschedel liggen, kunnen ziekelijke pro cessen in den neus den weg wijzen voor som mige ziekten in de hersenen. De nauwe afvoerwegen van deze holten naai den peus kunnen ophoopingen van alschei- dingsproducten (abcessenetc. in deze holten veroorzaken. Zoowel ijoor doorlichten van uit de« mond als do,or Röntgenfotograplue als door neus,ondei zoek kunnen deze holten worden onderzocht. Doorgelat de neus doo» de achterste neus openingen met de keel samenhangt kan dik werf ontstekingsvochi uit neus en bijholten afloopen in de keel en dusdanigen lioeai (prikkelhoest) geven, dat schijnbaar 't ziekte proces in keel of Longen zit. Natuurlijk' zal op den duur zoo'11 proces ook werkelijk; luchtpijp, strottenhoofd en longen in ontste king kunnen brengen- Al te zeer bekend is wel asthmalijden vanuit den neus en elke neusarts heeft in praktijk een groot aantal genezen asthmalijders, die door neus, neus- keel of neusbijholtenbehandeling genazen. Dat natuurlijk niet elke asthmalijder daar om een neuspatiënt is, zij hier nadrukkelijk MEDISCHE RUBRIEK De keel en bare omgeving als oorzaak van ziekte. De neus, voor zoover wij dien zien buiten den' werkelijken neus. De vorm1 van den uit- op 't gelaat, is slechts een zeer kjein deel van Den bouw van keel en strottenhoofd hier na te gaan, zou te ver voeren; alleen zij er, op gewezen, jdat luchtpijp en strottenhoofd, uit verschillende kraakbeenplalen en ringeffi zijn opgebouwd, die door sterke banden en spieren deels onbeweeglijk deels beweeglijk verbonden zijn en da.t zich tusschen e*ikel)o dier deelen gewrichtjes bevinden, waarin, als in een groot gewricht, allerlei pijnlijke en zwelling veroorzakeej.de ontstekingen kunnen ontstaan, zo,oals b.v. bij jicht. Verder bergen ze 't belangrijke orgaan der stembanden, zoo- dat aandoeningen van de keef op de stem banden kunnen overgaan en heeschheid, un meerdere of mindere mate met hoestprikkel gemengd, tengevolge hebben, terwijl de na buurschap van dfen slokdarm en1 de spieren van de keel pijnen bij loos en waar slikken ten gevolge kunnen hebben. Daar de lucht pijp den ingang voor de longen vormt kun «en zwellingen en vreemde lichamen ita de luchtpijp of in de omgeving daarvan benauwd heden veroorzaken, ja Lot stikking voeren, terwijl Drocessen van de omgeving( op de betrekkelijke zenuwen verlammend,en invloed kunnen uitoefenen. Ook van onder naar be neden kan 'n ontsteking zich voortzetten en zoo kan b.v. door het ophoesten bij long ziekte liet strottenhoofd worden geïnfecteerd, zooals zoo vaak bij tuberculose, voorkomt. Uit een en ander blijkt wel, dat het bij een langduriger iongproces noodzakelijk is neus, bijholten en keel te doen nazien om mogelijk verband hiermee op te sporen en zoo aantoonbaar, te behandelen. Ook zij er nog eens nadrukkelijk op gewe zen, |dat het steeds van belang is een langer durende heeschheid te doen onderzoeken, daar het tijdig opsporen van een: of andere kwaal mogelijk verbetering kan tengevolge hebben. Vaak is een langer durende storende heftige heeschheid in enkele zittingen door wegname van een stembaradpolypje te verwijderen, een ander maal blijken woekeringen der neus scheipen, neuspolypcn of bijholtenetteringen de oorzaak te zijn, terwijl de pa,tiënt al jaren vruchteloos 't eene verzachtende of hoeststil- Ien.de middel na 't andere) vergeefs heeft aangewend; weder een ander maal zal bly- kerv, (dat de heeschheid eeri ziekte is van hersenen, zenuwen.^ of van het hart en d)e groote bloedvaten, terwijl de keel volkomen gezond is. Het zal u verder duidelijk' zijn, dat elke ontsteking aan de stembanden heeschheid ver oorzaken kan. De stembanden zijn twee vlie zen, die, doordat ze de spleet, die ize kunnen vrijlaten verschillend van breedte kunnen doen zijn, de uitstioomingslucht uit de longen re gelen kunnen, terwijl ze zeeif verschillend trillen zullen naar gelang ze door stelling,' spanning en door dikte, ingtesteld zijn. Bij ontstekfagsprocessen zien we ze rood en ge zwollen worden, de randen kurinen door zweeren onregelmatig wonden, de beweeglijk heid kan .verminderen door ziekte van de zenuwen die hun bewegingen beinvloode^n En niet slechts ziekte of ontsteking kan hier de oorzaak zijn: elke spraakleeraar (es,)' zal u vele gevallen kunnen moemefa vari ge nezen heeschheid enkel bereikt door hétléé- ren spreken van patiënt, 't Is er mee als met een ploeg roeier:-, .die schijnbaar zonder veel inspanning door training en rustig zelfvertrou wen door het water spoeden, terwijl anderen met moeite, zonder onderling vertrouwen cn begrijpen^ ongeoefend ons oog reeds ver moeien bij het aanschouwen van hun geploeter Veel bijzonders zou er nog te izeggen' zijn over ziekten van het gehoororgaan en het daarmee samenhangende evenwichtsorgaan, dat,, naarmate we ons meer in eenl tijdperk van luchtvaart bevinden nog aan belangrijk heid gewonnen heeft. Dit is echter een onderwerp op zicH zelf cn hangt ook nauw samen met een anflet soci aal belangrijk onderwerp, waarover in het volgend nummer iets hoop mede te deelen, volgend nummer iets hoop mede te deelen' n.1. dat der volksreinheid door baden »:u zwemmen. r Verkr Daar wij l Per i 52 V. >nze f

Soester Courant | 1930 | | pagina 2