LA P0RTE&Co.- BANKIERS J. VONK BANKETBAKKERIJ C. J. v. d. L00 PIANO-ONDERWIJS K. H. HAREMAKER Wij hebben groote voor raad en rekenen op een druk bezoek. Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 Banketbakkerij „Nieuwerhoek" Bestel bij ons Uw boterletters en U is verzekerd van een goede vakkundige en hygiënische berei ding met Ie kwaliteit grondstoffen Behandelen alle Bank en Effectenzaken Safe-Deposft Banketbakkerij HET ADRES voor de betere kwaliteit. PIANOLESSEN IOA JONGSMA DOÜWKÜ ra^büDËACÖ 5Q[5T-30E5TDyU0n5rDEKmi APn.DROüWEP Nog is het tijd om even een BANKETLETTER te bestellen bij Soesterb.straat 28, Soest, Telefoon 2009 O.F. VOIGT - Burgem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK E. van IVEeurs KRABBELS 9e Jaargang No. 49 Gegarandeerde oplaag SOOOjexemplaren. Vrijdag S Deoember 1930 DE SOESTER (CL RAM BANKETBAKKER HOFLEVERANCIER VAN WSEDESTRAAT 40 - TELEF. 2070 Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soestcrberf, 25 cent 3 maanden. Voor buiten 50 cenl per 3 maanden. Bijkaatorca: VISSER S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, Rademakoretr. II, SOESTERBERO ADVERTENTIEPRIJS: vaa 1—5 regels fO.75. Elte regel meer 15 cenl Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. TEL. 2232 Aanbevelend, F. H. EUWE S BAARN BUSSUM SOEST ONZE RIJMKRONIEK voor den DE VEILIGHEID Ied'ren avond lees je weder: „Auto-ongeluk gebeurd". Weer één niet goed uitgeweken, En een doode wordt betreurd. Daaglijks auto-ongelukken, Och, je leest er overheen, 't Is niet eens meer een gebeurt'nis, 't Wordt zoo'n beetje algemeen. Waarom bij zooveel gevaren, Let niet iedereen wat meer Op de voorgeschreven snelheid, En de regels van 't verkeer? Waarom zegt toch niet een ieder Die een motorwagen rijdt: „Gaat U voor, ik kom als tweede, Neen na U, Heer Veiligheid'". Jammer, maar in deze tijden Is men niet meer zoo beleefd, Dat men iemand, zetfs al is het... „Veiligheid1", den voorrang geeft. Auto-, motor-, busbestuurders, Fietsers, wandelaars laat voortaan Waar er zooveel offers vallen, Toch dit euvel zijn gedaan. Ik stel voor dit nieuwe spreekwoord, Het begin is welbekend, Maar het wordt in dit geval dan, Met twee regels nog verlengd. „Zaken die gaan voor het meisje, (Dat is uit den ouden tijd), „Maar één gaat er vóór je zaken, En die één is „Veiligheid". BURGERLIJKE STAND Weedestr. 43 - Tel. 2071 INGEZONDEN STUKKEN Aan de Redactie van Soester Courant" De Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij U plaatsing van het navolgende. Door de drie samenwerkende Bouwvak-organisaties werd het navolgen de adres aan den raad verzonden. Aan den Raad der Gemeente Soest. Wel Edel Achtbare Heeren. Ondergeteekenden, allen bestuurders der drie samenwerkende Bouwvak-organisaties, protesteeren ten zeerste tegen de ondemocra tische houding van de Commissie voor de W erk verschaf fing. Deze Commissie heeft het vorig jaar bij monde van haren Voorzitter verklaard, dat het volgend jaar de organisaties vroegtijdig zouden worden uitgenoodigd ter bespreking van de samenstelling van het Reglement voor de Werkverschaffing. Dit is niet geschied. Wel werden de organisaties op korten termijn verzocht voor de Commissie te verschijnen, maar van overleg was geen sprake, daar het reglement al klaar was en zooals dit nu luid de, de bouwvakarbeiders op een enkele uit zondering na werden uitgeschakeld. Daar over wilden wij met de Commissie in dis cussie treden, wat door den Voorzitter niet werd toegestaan, zoodat wij éénparig beslo ten deze vergadering te verlaten als protest tegen de houding van deze Commissie. Het is daarom, dat wij ons tot Uwen Raad wen den om alsnog de bouwvak-organisaties in de gelegenheid te stellen aan de voor hun zoo belangrijke zaak als de Werkverschaffing is, met de Commissie overleg te plegen en aan de uitzonderings-positie, waarin wij ver- keeren, een einde te maken. Wij zijn zoo vrij U te verwijzen naar de vorige Commissie, die wèl met de organi saties overleg pleegde. Ook verwijzen wij U naar een kleinere gemeente, zooals Krommenie, alwaar de Bur- gemeester in de Raadszitting van 19 Octo- ber verklaarde, dat er met de organisaties overeenstemming was bereikt. Een Commissie van drie uit de organisa ties, bijgestaan door den correspondent der arbeids-bemiddeling, zullen de geheele rege ling uitvoeren. Verder deelde de Burgemees ter nog mede, dat de steunregeling spoedig in werking zal treden. Daar nu Wethouder Endendijk verklaarde, dat dit Reglement maar tot 31 December zou gelden, is voor ons de gelegenheid geopend om aan het volgende Reglement en hare samenstelling mede te werken. Het is daarom, dat wij Uwen Raad verzoeken hierover een gunstige beslissing te willen nemen. hetwelk doende, enz. W. v. ECK, voorz. Alg. Ned. Bouwarb. Bond. P. DE HAAN, secr. Alg. Ned. Bouwarb. B. P. MAJOOR, voorz. R.K. Bouwarb. Bond. B. RADEMAKER, penn. R.K- Bouwarb. B. C. TEN BURG, voorz. N. C. B. A. STRUMPEL, secre ter-N. C. B. Dit adres werd behandeld in de raadsver gadering van Woensdag 26 Nov. ji. en was het de heer Busch, die met betrekking tot dit punt een geheel verkeerde voorstelling van zaken gaf. Hoewel dit uit de raadsverslagen niet is te lezen, werd door den heer Busch in deze ver gadering beweerd, dat de bouwvakarbeiders luiaards waren en zij liever bij de kachel ble ven zitten met drie gulden toeslag op hun kasuitkeering, dan voor f 18.te .gaan wer ken. Men begrijpt wel, dat de bouwvakarbei ders deze beschuldiging verre van zich wer pen. Wie ons adres aandachtig leest, zal daar in in 't geheel niet kunnen vinden^ dat wij 3 gulden toeslag hebben gevraagd. De ver wijzing naar de vorige Commissie had geen andere bedoeling dan dat die wèl overleg pleegde. Verder het uitschakelen der bouw vakarbeiders. Dit is totaal verkeerd begrepen. De uitschakeling komt doordat de Commis sie de norm van het totale gezinsinkomen f 250— lager heeft gesteld als het vorig jaar. Verder de kwalificatie van Busch dat wij zoo ondemocratisch zijn. Dit is een debaters han digheidje van spreker. Wij beschuldigden de Commissie van ondemocraties handelen, door ons niet behoorlijk in de gelegenheid te stel len het Reglement te bespreken. Het groote gebaar van den heer Busch („wij konden geen discussie toestaan, want dan waren we den volgenden morgen nog niet klaar geweest") zullen we maar laten voor wat het is. Hierdoor is toch tevens vast komen te staan, dat de Commissie niet wenschte te overleggen met de Bouwvak organisaties, wat trouwens ook wel is ^ge bleken doordat op onze brieven niet werd geantwoord. Tevens willen we even vastleg gen, dat, wanneer de heer Busch met de woorden _,,een drijven in zekere richting" (deze uitdrukking werd eveneens door ons persoonlijk in de vergadering gehoord) een der organisaties op het oog heeft, dit geheel onjuist is. We wenschen daarom te verkla ren, dat alle besluiten, die genomen worden, in volle overeenstemming geschieden en dat alle drie organisaties den economischen strijd (met inachtneming van elkanders gevoelens) aaneengesloten zullen voeren en zoo noodig verkeerde voorstellingen van zaken zullen rechtzetten. Wil de heer Busch zijn houding de Commissie voor de Werkverschaffing verdedigen, is dat zijn recht, maar dan op zakelijke gronden en niet zooals nu, onge motiveerd de Bouwvakarbeiders voor onde- mocratisch en lui uit maken. Verder zullen wij na bovenstaande uiteenzetting het oor deel aan de lezers overlaten, wie in deze on democratisch heeft gehandeld. Met dank voor de plaatsing. De Besturen der drie samenwer kende Bouwvak-organisaties. GEBOREN: Ire«e Hendrika Wilhelmina, dochter vain H. v d. Bos en W. H, A, Gip- hart, Kolonie weg 2b. Dirkje .Maria, doch ter vain J van den Broek' en G. A. Nüthmann,, kerkstriaat 28a. GEHUWD: G. van Setten en W. Haaksma, OVERLEDEN: Jan v. Schoonhorst, 47 jaar, gehuwd met A.. SchreudeC Gr. MeLm- weg 3. Willem Sukel, 76 jaar, gehuwd met W. Hilhorst, Spooildwarsstraafc 4. Pieter An- tonie v. der Maas, 36 jaar, gehuwd met L. Ie Clercq, van Maarenstraat 21. Hermamus van Klooster, 81 jaar, ongehuwd, Steenhof straat 46. GEVESTIGD: A. K- Versteeg, de Gene- stetlaan 3. J J. Prinsenberg met gezin, Ko- lonie>veg 13. G. Voorburg, Birkstraat 71a. H. Schaap, Akkerweg 6. G. Woudenberg B. Grothestriaat 32. J. A. Smedes met gezin, Mendelssohnlaan 9. J. W. Koeleman met gezin, L. Koppen-laan. 21. P. de Heus, Soes- terb.str. 125. C. ,M, van Veen, Soesterb,; str. 125 W. Assink, SchoutenJcampweg 27. II. J de Vries met gezin, RembrLandtlaan 18. A Bouwmeester, Steenhofstiaat 39. VERTROKKENB. L. Droste met gezin, 1 van Heideweg 5 naar Amsterdam, Titiaan- straat 28bov. P. A. van Meui^s, van Vosse- veldlaan 1 naar Loosdrecht (Oud-over). Wed. In 't Veld met gezin, van Eikenhorst-straat 4 naar Vlissingen, Boulevarid Evertse 4. F. E. L. HalfhLde, van Heideweg 5 Haar Letch-; worth, Engeland. H. G. SVagt met gezin, van Nieuwesteeg 15 naar Bussum, N icuwe Spiegelstraat 12. J. Kremer met gezin,, van v. Ltnneplaan 10a naar de Bilt, School straat 7. J Bolhuis met gezin,, van 2e We-, teiringpad 4 naar Wormerveer' J. v. Ga- 1 onstraat 1 A. H. Kochheim-Schouten, van Beetzlaan 34 naar Baarn, Praamgrcht 1. C. M Andeweg, van Kampweg 48c naar Arn hem, Kastanje laan 12. H. M. A. de Ruoij, van Dorresteinweg 5 naar Amsterdam, J. M Koonenstraat 26. H\ J. de Looze, van Van Weedestraat 30 naar Rijswijk (Z.H.), Regentesselaan 89 A. Lagemaat, van Birlc- st.raat 61a nr/ar Hoogland, bij ouders. Wed Everaars, van Amersf.str. 70 naar Zeist, Pr. Helnidriklaan 18 Wed. H. Bruijïlsma, van Tahr.aiaan 18 naar Amsterdam, P. Aarststr. 40. ,M van Londen, van Amers.fstr. 12a naar Ede, Doesburgerheide, Kinderkolonie C. Verbruggen, van Birkstr. 88 naar Utrecht, Nicolaasweg 20. J. T. ,v. cl Groen,, van Amers- foortschestraat 20 naar Uden, G 88. R. de Bruin, van .Molenstraat W.Z. 5811. Utrecht, Lucas Bolwerk 8. F. Preiner, van Soesterb. .xtr._ l 3.S naar -ttoiiar E. Lucas., van Nieuweweg 36a naar Den Haag, J. v d Doesstr. 23, A, de Niet, -vain Kpn, laan 9 naar Oostvoorne, ie Zaadweg B 84 VERHUISD: J. W. Wijn. van Amerf.str. 83a naar de Genestetlaan 3. G. van Essen, van Soesterengweg 56 naar Beckeringhstjr. I. G G. Hilhorst, van Beukenlaan 15 naar 18a. N J. van de Heuvel, van Oude Gracht je 3 naar Birkstraat 61. Jhr. Wilvert v. Hoogland, van Luchtv. afd. naar Paltz 5. R. L. M. Windeij. van L. Brinkweg 21 naar Birkstraat 22. H .Mt-urs, van Sirmemaplein 13 nnar Andriessestraat 18 A. J. Hilhorst, van Soesterb.str. 88 naar Schouten'kampw. H Aikes, van Parklaan 10 naar Bosstr. 18. F. J. MS]oor, van Beukenlaan 19 naar Ra den akerstraat 25 K C. Keus, van Steen hofstraat 57 naar Middelwijksfraat 47. f20 f IS.en MO.— per kwartaal. Spreekuur: Woensdags 2—3 uur. KERKPAD ZUID 19 S - SOEST PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. CJoatis inLicnrinijtfl tri adviezen ARCHIT: SOtSTDYK 'i 1 1 MinaTcn AP flTATlOn aotaroYK Een onënteerend praatje over onze fruitboomen en struiken. Welke soorten moeten we planten? Hierop vraag ik: waarvoor kweekt U, voor U zelf of voor den handelt U kweekt voor U zelf, neemt dan guedc soorten en wel verschil lende, zoodat U wat afwisseling heeft. En dan vooral hierop letten, dat U heeft vroe ge, middelvroege en late Van appel, zoo wel als van peer. Van het andere fruit leg gen we eenzelfde maatstaf aan. Kweekt U voor den handel, dan raad ik U in elk ge val af veel soorten te nemen, want andërs is Uw aanbod te klein en de kooplust in. de meeste geva'lcn te gering Welken vorm moeten we kiezen? Daarop vraag ik: welke ruimte heeft U ter beschik king? Is het een muurvlakte, zoodat leiboo- men er op zijn plaats zijn. of snoeren langs de paden of struiken op kleine oppervlakte of is er plaats voor half- of hoogstam Welken onderstam moeten we nemen? Zoo als we weten, geeft een wilde onderstam ster ker groei e«i de eerste jaren minder vrucht baarheid, terwijl epu zwak-onderstam minder groeikracli' geeft, maar daarentegen in hel algemeen groote vruchtbaarheid. In verband met de beschikbare ruimte in tuin of land houdt U dus rekening hiermee en neemt in geen geval een wilde groeier op een klein plaatsje of een beperkte ruimte, terwijl het eveneens niet economisch is, waar toch een groote ruimte beschikbaar is, deze slechts gedeeltelijk met een zwakken groeier te be zetten. De eene soort groeit op wild veel sterker dan de andere, terwijl we op zwakstam min der groei en vaak wel slechten groei con- stateeren. Welke soorten zijn aanbevelenswaardig, wel ke niet? Dat is gauw gezegd. Het hangt af van grondsoort, waterstand, wind- en zon- ricliting, beschutting, vorm van te k/ezen struik of boom, enz. Laten we dit afsprekjen, dat niets zoo moeilijk is, als aanraden weikje appel of peer aanbevelenswaardig is in een bepaald geval. We zien soms pp enkele bon doden meters afstands gieheel velschillende resultaten. Kijkt eens om U heen, welke soor ten het op gronden die met de Uwe te ver gelijken zijn, het goed doen. Plant die dan ook, dan heeft U een groote mate van waar schijnlijkheid, dat ze het bij U ook! zullen doen. Maar plant nooit appels op nattejn grend, dan maar 1/ever peren, die kunnen er tenminste beter tegen. Wanneer planten? Elke grond stelt zijn speciale eischen, maar voor onze vruchtbooi- men geldt: in het najaar, als de grond ten minste niet te nat blijft of onder water komt. wa it in dat geval planten we liever voorjaars a het najaar hebben de planten gelegen heid zich te herstellen van de geleden schade. Wint door de verplanting, ook al geschiedt die nog zoo voorzichtig, verliest de boom1 heil wat wortel vezels en dat zijn juist de organen, die voornamer zijn dajn ,de dikste wo;tels, want met die fijnste vertaldkjngen haak de boom voedsel en water uit den grond Al is 's winters alle uiterlijke leven weg, toch vormen de boomen wel fijnere vertakkin gen aan de wortels. Let maar eens op, als ge een in het najaar geplant boompje onver hoopt in het voorjaar weer moet verplanten, de wortels zitten vol met die dunne witte wor teltjes Die hebben zich allemaal in dien winter gevoilmd Hoe moeten we olanteii? Altijd recht zetten en ,als we er een steun bij zetten, moet die' steun eerder gezet woiden dan de boom, an- deis geeft dit aanleiding tot rotting en schim- me We graven een plantgat. groot genoeg om de wortels behoorlijk te kunnen uitsprei den. Meer niet. Soms ziet men gaten graven, waar een heel dorp wel in verdwijnen kan. Da: is nergens voor noodig. Wie groote ga ten wil graven doet goed werk, maar dit moet daii minstens een jaar te voren geschieden Als de boom geplant wordt, mag het gat zoo groot niet en zeker niet zoo diep. Op nare zware gronden is dit schadelijk en op losè gronden is het onnoodig. Hoe moeten wij de planten mesten Kijk eens, bij het planten kunnen we ün den grond brengen, wat we later nooit meer kunnen. Dus onderin gerust wat mest en boVenop ook gerust Zoo'n bezwaar moeten we ons daarover niet maken, maar bedenk! steeds: nooit de wortels in aanraking met tie: mest, want dat L verkeerd. Ook kunst- me t kan niervoor gerust genomen worden, maar hier geldt nog meer: niet bij de wor tels. want kunstmest is wel eenige malen sleiker dan stalmest Fruit in onren tuin. Het komt meermalen voor, dat wij een struik of leiboom in onzen tuin hebben, die wel wil groeien en geen vruchten wil voort brengen. Snoeien helpt niet, want daarmee houden wij den struik of leiboom wel op de gewensehte grootte, maar ons doel, vruchten, bereiken we toch niet of door ouderdom1 ntoet de boom den groei opgeven. Dan is zoo'n leiboom of struik op een verkeerden onderstam gezet, die te sterk was voor een plant, die slechts weinig ruimte mocht in nemen. Het komt ook voor, dat men een boom voor een groote ruimte bestemd en dat de groeikracht ontbreekt. Dan heeft het omgekeerde plaats gehad. De onderstam was te zwak. Na voorgaande inleiding (vorig stukje) is dit nu wel duidelyk. Bestelt dus steeds bij een vertrouwde fir ma en zegt goed wat Uw bedoeling is, dan komt zooiets bijna niet voor. Veronderstelt eens, dat wij besteld hadden het beste, wat er te krijgen is, en het tevens ook ontvingen. Geplant volgens alle eischen, die wij er aan mogen stellen, enz. enz. Dan zullen wij toch zeker wel succes moeten heb ben? Dat is nog lang niet zeker. Waarom niet? Omdat verschillende ziekten onzen aan leg kunnen aantasten en ook omdat 't onge dierte er geen rekening mede houdt, dat de boomen van U zijn en niet van hen. Daarom zullen wij eenige voorkomende ziekten en ongedierten bespreken en er bij aangeven, we.ke middelen daarvoor zijn aan te wenden. En dan alleen maar, waarvan nu in den komenden winter gebruik kan wor den gemaakt, waar wij dus met een winter- bespuiting of iets dergelijks iets tegen kun nen doen. Die, waartegen wij in het voor jaar of in den zomer van leer moeten trek ken, komen dan wel eens aan de beurt. Het is natuurlijk niet onze bedoeling alle mogelijke ziekten op te sporen, maar alleen maar de revue te laten passeeren, die, welke veelvuldig overal optreden. De Bastaardsatijnvlinder is zoo'n rakker Ik wil niet in den breede uitweiden over vorm, kleur, verwoesting, enz. Dat is door mij vorig jaar en door duizenden anderen met mij al tallooze malen gedaan. Een mensch zijn oogen moesten nu toch wel heelemaal open staan en niets anders zien dan bastaard- satijn vlinders. Jammer genoeg blijft nog steeds waar het spreekwoord: een echt Hol- landsch spreekwoord: „Als het kalf verdron ken is dempt men den put. Want ondanks vele waarschuwingen, vele stukjes in de krant, vele woorden op vergaderingen en zelfs op scholen en in gemeenteraden, is de bestrijding op vele plaatsen nog zoo in-droe vig .geweest, dat men dezen zomer de ver woesting overal heeft kunnen opmerken. Vele gemeentebesturen kunnen op hun borst kloppen en als er dan op die borst zoo'n nest zat van den bastaardsatijnvlinder, sloe gen ze tenminste één nestje dood. Want nu zijn er nog gemeentebesturen genoeg, die er niet één vernietigd hebben. En toch is hier een taak weggelegd voor alle openbare lichamen, die iets met beplanting van wegen te maken hebben. Vooral de eik moet het ontgelden. Verder appel, peer, enz. Als ge nu bemerkt, dat in vruchtboomen of laanboomen nog doodc bladeren blijven hangen, weest er dan bijna zeker van, dat dit een nest is van den bastaard satijn vlinder, bevolkt met soms wel tweehonderd kleine rupsjes, die in het voorjaar hun vernielend werk beginnen. Dan verlaten ze het nest en Vergeet ook niet UW KIND blij te maken met een onzer choco lade figuren; marsepain enz. FOTOHANDEL Gediplomeerd Drogist - Opticien ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS is bestrijding zeer slecht mogelijk, 's Win ters gaat het betrekkelijk gemakkelijk, want dan knipt men de nesten gewoon weg en verbrandt ze, want laat ze niet liggen, dan is alle werk vergeefs geweest. De bloedluis is van geheel ander voorko men. Die zien we 's winters niet, wél 's zo mers. Van die witte vlokjes aan appelboo- men (vooral zure) en soms ook aan pereboo- men. Waar ze zitten komen kankerplekken en waar kankerplekken zijn daar zitten ze. Die twee gaan meest samen en schijnen elkaar de helpende hand te bieden, 's Winters be vinden ze zich onder den grond of tusschen de ruwe schors, zijn voor ons niet zoo ge makkelijk bereikbaar. En 's zomers is het ook ondoenlijk ze te bestrijden, want elk plekje moet aangestipt worden met olie of spiritus of benzine of iets dergelijks. Dat valt niet mee. Maar 's winters kunnen we ze krijgen, als we met een krachtigen straal takken en stam spuiten met een 10 pCt- op lossing Vruchtboomcarbolineum. En vooral niet vergeten om langs den stam wat van die vloeistof naar beneden te laten loopen. Een 10 pCt. oplossing krijgt men door 90 L. water te vermengen met 10 L. vrucht boomcarbolineum. De oplossing doodt de luizen, die geraakt worden en ook de geleg de eitjes. Dus geen nevelverstuiver daarvoor gebruiken, maar een straalverstuiver, die werkt ook krachtig in de schorsspleten. Volgende maal verder. Nieuwerhoekstraat 2 1 v».-, i 5#.- por maana. EVENTJES DENKEN NIEUWE OPGAVEN. VRAAGSTUK No. 1 De Edammer kaasjes. Karei is H.B.S.-er geworden. Hij moet voor zijn moeder een boodschap doen bij den kruidenier, die hen reeds jaren lang bedient en met de familie-omstandigheden dan ook wel «enigszins op de hoogte is. „Zoo Karei, ik heb gehoord, dat je nu op de H.B.S. bent. Hoe bevalt je de wiskunde?" ^„O, best meneer, ik vind het niet zoo moeilijk als ik dacht, dat het zijn zou". „Nou maar, het valt toch niets mee hoor, dat herinner ik me nog wel uit mijn school jaren. De eerste som, die ik opkreeg, bij de meetkunde-les, was: „Hoe groot is een drie hoek, waarvan de zijden 30, 15 en 15 c.M. zijn?" Gelukkig wist ik de uitkomst en maakte zoodoende al direct een goeden in druk op mijn leeraar. Weet jij 't ook?" Karei weet het echter niet. „Nou", zegt die grapjas van een kruide nier, „dat is geen driehoek, maar een rechte lijn". Karei krijgt een kleur als vuur door het feit, dat hij in den vollen winkel zoo beetgenomen wordt. Hij neemt dan ook di rect revanche met de vraag: „Gelijk hebt u, maar kunt u, als vakman, mij nu ook zonder uitrekenen, maar alteen uit ervaring, onmid dellijk zeggen, hoeveel halve ponden men van een elftal Edammer kaasjes (van den bekenden vorm), kan afsnijden?" Onze winkelier, geboren kaashandelaar, gaf een foutief antwoord, dat we bij de oplos sing zullen mededeeien en liep er nog lee- lijker in dan onze Karei. Wat is het goede antwoord? VRAAGSTUK No. 2 Het grafschrift van een wiskundige. De geschiedkundigen zijn het er nu zoo ongeveer over eens, dat Diophantos (uit Alexandri) gedurende de eerste heft van de vierde eeuw na Christus geleefd moet heb ben. Hij is beroemd geworden door zijn arith- metisch werk^ waarin de vondsten op wis kundig gebied van meer dan 10 eeuwen vóór zijn tijd zijn neergelegd. Het onderstaande, hoogst merkwaardige en in de lijn van zijn werk liggende grafschrift werd hem gewijd, dat wij hieronder uit het Grieksch vertaald weergeven en waarvan wij gaarne de ontraadseling van onze scherpzin nige lezers tegemoet zien. „Hier dekt de grafsteen Diophantos een wonder te aanschouwen; Door arithmische kunst leert ons de steen zijn leeftijd. Een zesde van liet leven verleende God hem kind te blijven; Gevend een tweede daarna, deed hij den baard ontkiemen; Stak voor hem in het zevend' den fakkel der bruiloft aan, En vijf nadien werd hem een zoon gegeven. Wee, ongelukkig kind, zoo geliefd. Ter helft had hij den leeftijd Zijns vaders bereikt, toen werd Hades, de duist're, zijn deel. Vier jaar nog zijn smart door de leer der getallen verzachtend, Kwam bij het eind van 't leven ook eindelijk hij-zelve aan.", EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Bloemen behoeven niet te worden gezien om te kunnen bloeien. MAANDAG. Over „de groote menigte" wordt heel wat onaangenaams gezegd, ook door menschen, die niet begrepen hebben, dat zij er ook toe behooren. DINSDAG. Er zijn menschen die van louuter, gedachten niet tot denken komen. WOENSDAG. Er zijn weldaden, die nooit bewezen zou den zijn, als degene, die ze bewees, zeker heid had gehad, dat zijn naam niet bekend zou worden. DONDERDAG. Protectie is het schitterendste surrogaat voor talent. VRIJDAG. Hou 't er voor, dat gij gelukkig zijt: En (ik raak mijn geld er niet bij kwijt) 'k Wed, dat gij het wordt, in korten tijd. ZATERDAG. Wanneer wij geen gebreken hadden, zou den wij er niet zoo'n genoegen in vinden ze bij anderen te ontdekken. OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons vorig nummer. De buitengewone boekhouder. Deze functionaris voldoet aan al de in de opgave gestelde eischen, indien hij slechts het woordje „noch" kan lezen en schrijven. Hot wr-s -een aardóg-c -,v f >orcUp,cIiiiigdie velen niet hebben vermoed, zoodat ook nu weer een dubbelzinnigheid als strikvraag goede diensten bewees. Men zij op z'n hoede voor de volgende. Nul. Het oorspronkelijke getal is 118, hetgeen blijkt uit de volgende redeneering. Van den vierkantswortel IS aftrekkende, krijgt men 0. Ergo is de vierkantswortel zelf ook gelijk aan 18. En: 182 is 324. Dit product was ontstaan door een vermenig vuldiging met 3, dus nu deelen we door 3 en krijgen tot uitkomst 324:3 is 108. Van het oorspronkelijke getal was toen reeds 10 afgetrokken, zoodat we nu tot slotbewerking krijgen 108 plus 10 is 118. VAN KNELIS „Sinterklaastijd is toch altijd een tijd van verrassingen", zoo meesmuilde tan te Mie Zondagmid dag toen ze bezig was het achtste kommetje koffie en het vijftiende klaas mannetje naar bin nen te werken. „Sinterklaastijd is toch altijd een tijd van verrassingen", En terwijl zij dit zeide met een gezicht van „ziezoo, dat heb ik nou vanmiddag nog eens getroffen", stond de koffiepot op de spoor- kachel te pruttelen alsof tante Mie in het ge heel niet op bezoek was. Het ergste van alles was echter, (aan Griet's gezicht was het zeer goed merkbaar), dat tante Mie nog steeds de ergerlijke gewoonte volgt, gedach tig het gezegde, dat men op één been niet gaan kan. om bij elk opnieuw ingeschon ken kommetje, twee klaasmannetjes in de wacht te slepen. Een ietwat ander stempel kwam er dan ook op Griet's gezicht, toen de koffiepot verplicht werd het pruttelen te staken. Voor tante Mie was dit tevens het sein, om haar vertrek aan te kondigen en vijf minuten later zaten Griet en ik elkander aan te staren met een leege klaasmannetjestrom'mel, een niet meer pruttelende koffiepot en de in onze ooren nog ruischende verzuchting, dat de „Sinterklaastijd toch altijd een tijd van ver rassingen" is. En aan die laatste woorden dacht ik weer, tóen 's avonds de gedachte bij mij opkwam, weer eens wat voor de krant te schrijven. Dat het weder verschijnen van mijn portret in de krant van Smitje voor enkelen een minder aangename verrassing zijn kon, nou ja dat kan ik nu eenmaal niet helpen. Toen ik papier en potlood uit het kabinet opdiepte snerpte Griet: „Natuurlijk! Knelis moet schrijven, ook al is er jreen sikkepit nieuws in heel Soest te vinden" en terwijl ze dit zeide, kwakte zij de verschillende Soester kranten op de dekenkist. Dat de ledige klaasmaiinetjes-trommel aan dezen uitroep niet vreemd was, daarvan ben ik overtuigd. Op gevaar af een tweede snauw naar mijn hoofd te krijgen, waagde ik het er op, Griet er met eenige welgekozen woorden op te

Soester Courant | 1930 | | pagina 1