SOESTER BANKVEREENIBING ALLE BANKZAKEN. VAN DEN BERG&Co. ALLE BANKZAKEN SAFE-DEPOSIT Uitgave: G.SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 Banketbakkerij „Nieuwerhoek" Hoogst fijn Amandel- en Botergeba. v.h. Sukkel Co. Burgemeester Grothestraat 19 - Telefoon 2317 PUROL er op! KRABBELS Rotterdamsche Bank- vereeniging N.V. Correspondentschap SOEST ALLE BANKZAKEN 0.F.V0IGT - Burgem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK Gediplomeerd Drogist Opticien Zomersproeten verdwij nen in korten tijd geheel door Sprutol Bij alle Drogisten. 10e Jaargang No. 22 Segarandeorde oplaag 9000 eaemplaron. Vrlfdag 12 Juni 1931 DE 5DESTER CELDAM Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soes ter berg, 23 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VISSF-R'S Boekhandel, SOEST en C. J. v. DAM, Rademakerstr. 15, SOESTERBERG ADVERTENTIEPRIJS: van 5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bi; contract belangrijke korting. Veie malon bekroond. Uitgebreide collectie bonbons, chocolade suiker, en dessertwerken. TEL. 2232 Aanbevelend, F. H. EUWE ZITDAG TE SOESTERBERG, Rademakerstraat 7B, Maandag en Donderdag. ONZE RIJMKRONIEK „ZOMERTIJD" 'k Ging in Juni een wandeling doen Door slik en regenplassen, Ik houd nu eenmaal van natuur Maar droeg twee dikke jassen. Van koude bevend, kraag omhoog, Een windvlaag stal mijn hoedje,, En nam het mee - floep in een sloot, Dicht bij een bibberend koejje. Mijn voeten stijfden van de kou, Ach, lente mijner droomen De storm neemt toe en giert en huilt, Rukt takken van de boom en. Een hagelregen daalde neer. 'k Ging onder een afdak schuilen En wilde toen zoo wonder graag Die lente voor kolen ruilen. Tehuis gekomen, vlug ontdaan Van natte jas en schoenen, De kachel brandde lekker hoor, 'k Kon het zwarte beest wel zoenen. Zoo, winterachtig knus bij 't vuur, Neem ik de avondbladen En lees: 7 Juni, Zomertijd, Toen vroor het zeven graden. Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral Q^k Gij ,hrand- pn «nijwnnclpn ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. OFFIC1EELE BEKENDMAKINGEN Stemming Gemeenteraad Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op Don derdag, IS Juni 1931, van des morgens achl tot des namiddags vijf uur zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van den Raad dezer gemeente. Zij herinneren aan de verplichting, opge legd bij artikel 72, tweede lid der Kieswet. Ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aan te melden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdis- trict, behalve in het geval, voorzien bij arti kel 61 der Kieswet, of bij het bestaan van een geldige reden van verhindering. Artikel 150a der Kieswet luidt: Hij, die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze over leden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht luidt: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wette lijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Burg. en Weth- voornoemd, De Burgemeester, (get.) G. DEKETH. De Secretaris, (get.) J. BATENBURG. Soest, 8 Juni 1931. VAN KNELIS. Och, och, wat ma ken sommige men- schen toch een kou- we drukte voor niks. Lees ik me daar in mijn lijfblad, dat is de krant waarin ik zelf schrijf, tot mijn groote verbazing, hef beruchte geheime rapport. Toen ik het gele- •x zen had ben ik be gonnen me kwaad te maken op mijn baas, op Smitje. En ik heb het hem gezegd ook. Hij, die altijd zijn blad gaf om de zaken open en eerlijk te bespre ken, durft nu een geheim rapport 4 jaar in de kast te laten liggen. En dat terwijl de ge meentenaren op dat ding zitten te wachten om te weten of er nu eindelijk eens wel ge- stolen is. Regel voor regel heb ik uitgespeld, eerst die groote aanklacht van Meester Jan, toen het verweer van meneer Van Klooster en toen het onderzoek. Toen het uit was-, had ik veel slaap en bemerkte ik, dat Griet al onder de wol ge gaan was. Met een geeuw heb ik het blad onder mijn hoofdkussen gelegd en toen heb ik een zware nachtmerrie gekregen. Overal zag ik spoken met stukken grond in de hand en aan ieder grondstuk kleefde bloed, maar toen ik er dicht bij kwam was hei jam, eigengemaakte jam. ik werd wakker met een schreeuw, zoo dat Griet er van schrok en zonder eten ging ik direct weer aan de lees. Het eerste wat weer in mijn handen kwam was dat ding van de kemissie en als ik 't eerlijk mot zeggen, dan zeg ik, wat Griet di rect heeft gezegd en wat volgens haar zeg gen ook vrouw Teus heeft gezegd, dat ze niet kan begrijpen, dat dergelijke gezegden door de kemissie zijn gezegd. Meneer Van Klooster gaat geheel vrij uit, er is totaal niks van al de beschuldigingen waar, dat zegt meneer Van Klooster zelf en dat zeggen ook de heeren van de kemissie en ik hoor Teus zeggen, dat er een paar van de kemissie nou juist niet op Van Kloos ter z'n hand waren. Nou teekenen de heeren met z'n al len, o nee, niet met z'n allen, want meneer Koenders wou er niks van weten, die bleef er liever buiten (doet ie nou ook zegt. Teus van 't Hart) dat er niks van an is, maar dat Van Klooster toch geen wethouder mag worden. Hoe heb ik 't nou? Mag je nou geen wet houder worden omdat je niks gedaan heb? Dat iemand niks doet, is toch geen beletsel m wefhvxlex mIk /nu zo". zeggen, aat hij juist een goed wethouder zou zijn. De beste wethouders doen niks, en daar hebben ze groot gelijk in, want als ze wel wat doen, hoor je direct, dat ze 't ver keerd gedaan hebben. Ik heb altijd geleerd, dat het lastig is om het iedereen naar den zin te maken en ik kan me best indenken, dat een goeie wethouder daar rekening mee houdt. En dan die domme kemissie-leden hè; ze hebben net zoo lang gezanikt, tot de vrien den van meneer Van Klooster kwaad werden. Die kemissie-leden toch zijn de schuld, dat die menschen die twee-en-vijftig-honderd gul den voor de waterleiding, waartoe zij niet verplicht waren, niet meer hebben betaald. Die 5200 gulden waren voor ons, voor jullie en voor mijn; is 't dan geen schande van die kemissie-leden, om zbo maar met geld te smijten. Nou laat ik alles nog daar, maar ik vraag, waarom hebben ze nou die geschiedenis vier jaar geheim gehouden. Bovendien ze hebben daar niks geheim te houden op het gemeentehuis. Wij hebben recht om te weten wat er in onze gemeente omgaat. Dat men een onderzoek instelt als men iets niet in orde acht, is begrijpelijk en dat men de roede hanteert voor hem, die het gebruik van die roede noodig maakt, juich ik toe, maar ook zeg ik, als er raadsleden zijn, die niet weten, welke plaats zij tegen over de gemeenschap hebben in te nemen, smijt ze er dan uit. Ik ben een voorstander van recht en dat v. Klooster gedurende 4 jaar met 'n groot vraag- teeken achter zich heeft rondgeioopen, acht ik de schuld van den raad. Alle beschuldigingen heeft de kemissie om ver gekegeld en als er niks van beteekenis is te vinden, zegt men, dat, ter vermijding van conflicten, liet beter is, dat door -hem geen wethoudersplaats wordt ingenomen. Maar dat moet men dan toch tot eiken candidaat-wethouder zeggen. Zijn de heeren Koenders, Endendijk, v. d. Berg en anderen nooit m conflict gekomen en waarom ging meheer De Koning weg? Vindt gij het erg, heeren raadsleden, dat die menschen nu en dan eens een moeilijken dag hebben. Ik heb zooveel moeilijke dagen en ontvang er niet eens f1500.— voor. Teus zegt, dat ik uit mijn rol val en dat ik me niet boos moet maken. En daar heeft ie gelijk in. Maar, wat ik maar zeggen wil i-s, dat Van Klooster zoo blank is alsof hij met Ira ge schuurd is en toch mot de kemissie 'm niet; maar dat is niet in den haak hoor; hoe vin den jullie dat nou; zeg ook es wat. Zulke dingen mag je niet geheim houden, er staan heelemaal geen geheimen in of zou dat juist 't geheim zijn? Soms vraag ik me af, of ze Smitje niet bij zijn neus hebben gehad en of dit het echte rapport wel is. Dit komt bij groote mogend heden ook wel voor. Dan geven ze een ge heim stuk mee an een ordenans, zegt Teus, die bij de soldaten is geweest en die 't kan weten, de ordenans wordt gepakt door den vijand en die leest 't stuk en denkt kip ik heb je, maar dan heeft ie de kip juist niet. Dan komt de tweede ordenans, die heeft weer een stuk en dat is 't ook nog niet, maar dan komt er een, die heeft geen stuk en dat is 't. Ik zit nou maar te piekeren en tel de knoo- pen van mijn vest, wei, niet, wel, niet, wel en dan bedoel ik, dat meneer Van Klooster wel of niet wethouder zal worden, maar 'ik mis een paar knooepn en daar zit 'm de kneep. Maar dat er niks an 't handje is geloof ik zeker en ik ga eens aan den burgemeester en aan Meester Jan vragen, waarom1 of ze dat zaakie nou zoo irn 't donker moesten houden. 't Is sterk en ik kan er nog maar geen hoogte van krijgen. Mijn boerenkop hamert op mijn schouders en 't zegt van binnen: Van Klooster, Van Klooster, dat je zelf niet ver teld hebt hoe de zaken stonden. Ze hadden het mij niet moeten flikken. Dat is tegen alle recht in en het is jammer, dat het nou te Iaat is, na vier jaren, maar anders zou ik zeggen: jongen, meneer Van Klooster, Iaat die heeren nou is een bewijsie teek enen, dat ze wel wat gevonden hebben en dat je nou 't baantje wel mag hebben. Maar ik schei nou af van dat geheijme rapport, anders is 't net of ik betaald krijg voor de propaganda voor meneer v. Kloos ter en dan wordt meneer Iburg weer kwaad en stuurt ie me geen bloemen meer voor mijn tuin. Kijk eens, ik wil liefst met iedereen goeie vrinden blijven, dat is het algemeen belang van de gemeente en zulke belangen zijn er nog veel meer. Daar heb je b.v. 't geval'Caesar en de Le verkleurige, die lui ken ik allebei van nabij, maar die Caesar nou, om inaar eens iets te noemen, die schrijft alleen maar geheime stukjes en zijn handteekening is valsch, dat weet ik zeker. Maar, dat is allemaal maar verkiezi-ngs-re- clame hoor en als de 18e achter den rug is, dan doen ze beiden geen mond meer open of 't moest zijn op een zekere plaats, dat heb ik er tenminste van begrepen. Teus zei deze week, dat Caesar eigenlijk Multatulie heet, maar dat kan ook niet, want die is ook dood. Maar dat was tenminste nog een beroemde zeeheld, die uit de Nachtwacht van de Stier van Potter is gesprongen in Barneveld. Ja, ik ben mijn natuurkunde nog niet ver geten hoori. Intusschen heb ik voor mezelf al uitge maakt, op wie ik stemmen ga, maar ik heb gezegd, dat ik het geheim zal houden, anders komt er maar één lid in den raad en ze moeten er allemaal in en dan allemaal als wethouder; dat kan best en alle ruzie is dan van de baan. We krijgen dan 1 wethouder voor onder wijs, 1 voor bovenwijs, 1 voor openbare wer ken, 1 voor geheime werken, enz. enz. Slapen jullie er eens een nachtje over en kom me dan eens vertellen of we die 15 wethouders zullen aanhouden. De moppen Idcrvvjor komen wel.- Wc hebber, nog- -gocic- belastingbetalers genoeg. KANTOOR BAARN Torenstraat 3 - Telefoon 2226 INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Gemeenteraadsverkiezing Pats! Politicus, wat heb je daar den spijker op den kop geslagen. Dat blijkt zonneklaar; „De Soester", die ook ai zoo'n klein beetje aan den heer I. ver want is, begint Ieelijk te doen, heusch, ze gaat schelden. Foei! Hoe ordinair, hoogstaande „Soester", dat zou ik nou maar aan die vermaledijde christelijken overlaten. 'k Zie den generaal al z'n wenkbrouwen fronsen. Doch politicus begrijpt die scheldpartij 't verraadt gebrek aan argumenten; daar zit 'm de kneep. D'r is niets tegen in te brengen: waarheid is waarheid. Vooruit zetter van „De Soester Courant", die waarheden nog maar eens met koeien van letters gedrukt. Hoe was het ook weer „Caesar". U weet wel, die oude Griek„En ik zeg u Car- thago moet verwoest worden". En politicus zegt tot de kiezers van Soest: Ad. 1. De lijst 4 van Gemeentebelang is een vinding van den heer I., die zijn satel lieten in den raad moet hebben om aan on rust en verwijdering „mede te werken". Ad. 2. De lijstvoerder, de heer Gasille ontvangt dikwijls vooral vóór raadsverga deringen bezoek van den heer I., wiens spreekbuis hij is. Ad. 3. De heer Grootewal spreekt zeer in 's heeren I.'s geest en is zijn plaats in deze combinatie ten volle waard. Ad. 4. De heer Busch is een uiterst ge willig instrument in de hand van den heer 1. Hij brengt getrouw de boodschappen van zijn meester, o.a. in den vorm van vragen aan 't College over. Ad. 5. De heer Haver staat nu eens niet met den heer I. in relatie. Ad. 6. De heeren Iburg en Busch zijn niet de menschen om in Soest als zeden meester op te treden. Hebt ge helt gelezen, kiezers en kiezeres sen van Soest. Onthoudt dan op den stemdag deze waar heden en houdt U in het stemhokje verre van lijst 4. Wat doet het er toe heer I. of schrijver dezes een schuilnaam kiest. Ik meen, dat zoo iets in „De Soester" ook wel eens geschiedt. 't Komt er niet op aan „wie" iets zegt, beteekenis heeft alleen „wat" men zegt. 't Bovenstaande is de volle waarheid, dat weet U ook wel. Daarom zou onder dit stukje is 't niet zoo? evengoed kunnen staan M. IBURG, P.S. Als er geknoeid is, heeft Politicus niet meegedaan, doch zal 't niet lang meer duren, of hij is binnen. Sinds korten tijd speel ik inDe Tijdgeest. o— Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U nogmaals eenige plaatsruimte in Uw geacht blad. Tegen vertegenwoordiging van de arbei ders in offici-ëele collega's, staat men veelal nog met bezwaren. Onze regeering staat op dit punt op geheel ander standpunt en heeft o.;j- reeds in 1922 in de wet vastgelegd, dat bijv. in bedrijfsvereenigingen ter uitvoering van de land- en tuinbou w-ongevallen wet, in de besturen daarvan de helft der leden ge organiseerde arbeiders moeten zijn en dit gaat in de practijk bizonder goed. De A.R. partij echter, heeft altijd tegen gewerkt, zoowel voor Staten Generaal, Prov. Staten en veelal ook voor de Gemeenteraden vertegenwoordigers voor de arbeiders, uit de gc organiseerden daarin benoemd te krijgen. Zio deed de A.R- Staatspartij, en zoo deed ock de A.R- Kiesvereen. alhier en beide met dezelfde tactiek. Men bood de arbeiders-can- didaten een plaats op de lijst aan, waardoor zii niet gekozen konden worden. Het kenne lijk doel was steeds de stemmen der arbei ders te krijgen voor de heeren candidaten, nriar de arbeiders-candidaten te laten vallen. Hoe de A.R. op die wijze zich als volks partij, hetgeen zij toch schijnen te willen wezen, in de toekomst zullen handhaven, is mij niet duidelijk, het heeft er al den schijn van, dat de A.R. partij wel de stemmen van de arbeiders begeerd, maar hen dan niet meer noodig heeft. En toch is het niets bijzonders, als de christelijke arbeiders staan naar vertegenwoor- diging in colleges, waarin gesproken en be sloten werd over zaken, die hen rechtstreeks aangaan. Elke groep of stand heeft daartoe het recht; onze tijd is te democratisch om di j vertegenwoordiging te brengen, of te la ten aan die kringen, welke, öf niet voldoende met hen op de hoogte zijn, öf wei verrnee- nen „het zeggenschap" te bezitten. Ook de arbeiders hebben recht, invloed te kunnen ui oefenen op hetgeen hen betreft. Maar daaruit volgt niet, dat een candidaat der christelijke arbeiders, stel dat deze in dm Raad eener gemeente zitting heeft, slechts de belangen voor die eene groep heeft te bcpfeiten. Hij heeft te wezen: lid van den Flad en moet de belangen der gemeente in zijn geheel voorstaan ën trachten te bevöf- d-eren en daarbij insluiten, hetgeen de groep, die hij vertegenwoordigt, ten goede kan komen. Hij heeft verder te zien als in eigen kring. Hij heeft ook te rekenen met anderen. Zoo gezien kan hij als vertegenwoordiger van één groep, toch medewerken aan het algemeen welzijn. Of nu de christ. georg. arbeiders zoodani ge candidaten gevonden hebben, past mij niet te beoordeelen. Over die beoordeeling zal de stembus uitspraak doen. Met beleefden dank mijnheer de Redacteur voor de plaatsing. Hoogachtend, KAREL LODEESEN. o Collecte „Fonds tot Steun" Het is de collecte-commissie een groot ge noegen, te kunnen mededeejen, dat de bloem pjesdag van 6 Juni j.1., ondanks het zeer slechte weer, een ongekend succes is ge worden. De totale inzameling bedroeg f 224 (het vorige jaar f127.zoodat de netto opbrengst nadat dus de onkosten voor druk werk, advertenties, porto, enz. zijn afgetrok ken) f211.— bedraagt. De commissie wil hier dan ook haar har- teüjken dank betuigen aan allen, die tot dit succes hebben bijgedragenhen, die met zoo veel enthousiasme aan het door Pluvius be moeilijkte eigenlijke collecteeren hebben deel genomen; hen, die hulp verleenden bij de voorbereidende werkzaamheden; de Soester leveranciers, die voor de collecte-benoodigd- heden gereduceerde prijzen berekenden; de directie van Van Geerenstein's autobusdienst, die .voor iedere bloempjesverkoopster twee ritten op zijn dienst gratis beschikbaar stelde en bovenal: de geefsters en gevers, die op zoo ondubbelzinnige wijze blijk gaven van hun goede gezindheid jegens het nuttige werk van het „Fonds tot Steun". De collecte-commissie van „Volksonderwijs", —o Het „geheime" Rapport Ongetwijfeld is de publicatie van Jiet „ge heime" rapport, voor oningewijden. een groo te verrassing geweest. De heer Van Klooster mag de redactie van „De Soester Courant" wel dankbaar zijn voor deze onthulling. Steeds meer dringt zich bij lezing en her lezing de gedachte op: hoe is het mogelijk, dat de heer Van Klooster er in bewilligd heeft, dat deze conclusies geheim zijn ge bleven. Wel luidden in 1927 de berichten, dat een zekere groep d£ conclusies veel te zacht be oordeeld vond. Dat begrijpen we thans. Had deze groep er belang bij, dat er een waas van geheimzinnigheid over deze affaire gespreid bleef bleef men liever in het donker wroeten om den gehaten tegenstander buiten gevecht te kunnen stellen? Wat een zwarte stroom van vuigen laster is er over den heer Van Klooster uitgestort en hoe werd die stroom gevoerd door de ar tikelen in een zeker blad verschenen. Hier heeft een achtbaar mensch, hier heeft een vooraanstaand katholiek, mede door de geheimzinnigheid van dit rapport, vier lange jaren onder de zwartste verdenking gestaan. Gelukkig, dat thans het verlossende woord verschenen is. FOTOHANDEL ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS JULIANAPLEIN S - TELEFOON 21fc3 SOEST En thans de conclusies. Deze heeft iedere Soester in 't nummer van 5 dezer natuurlijk gelezen. De tweede conclusie is alles behalve loffe lijk voor Mr. Van Doorne. De derde conclusie begint: „Dit punt van aanklacht is niet bewezen". De eerste conclusie signaleert hoogstens een onvoorzichtigheid, terwijl de vierde con clusie culmineert in 't slot waar 't heet: „Op grond van al het bovenstaande kan worden aangenomen, dat niet is bewezen, dat in deze aangelegenheid bij den heer Van Klooster eenige oneerlijke bijbedoeling heeft voorge zeten, doch wel dat diens handelingen niet getuigen van juist inzicht in zijn verhande ling tot de gemeente als ambtenaar." Dit rapport is onderteekend door den bur gemeester, den heer G. Deketh en de raads leden, de heeren Doorman, Grootewal en De Bruijn. Inderdaad de kroon, die den heer Van Klooster in 1927 van het hoofd is gerukt, is hem er door deze publicatie weer opgezet. En we begrijpen het, dat hij op de vergade ring der R.K. kiesvereeniging uitriep: „Nu wijk ik voor niets of niemand meer". De R.K. partij heeft als lijstvoerder zooals zij zelve steeds wel overtuigd was, en nu thans gelukkig is gebleken geen „eerlooze". KIEZER. o— Soest, 11 Jun '31. Mijnheer de Redacteur. Als Vrijheidsbonder moet me vóór deze vcmrc,::ngcn toch iets var. 't hart. De verschillende partijgenooten, die ik sprak, waren alles behalve te srpeken over lijst 4, de lijst Gasille. Neen, dan liever een principiëele verkie zing als in 1927, toen we uitkwamen met man nen als notaris Dammers, de heer Doorman. Mr. Van Doorne en de heer Gasille. Thans komen onze stemmen ten goede aan een man als Busch, de verklaarde anti-mili- tairist, de politieke weerhaan en anderen, princiipëele tegenstanders van onzen bond. Waarom een algemeen geacht en gewaar deerd lid als de heer Doorman, geen ver kiesbare plaats gegeven? Dit vooral heeft kwaad bloed gezet, mijn heer de redacteur en uit protest stemmen ik en mijn vrienden ditmaal niet op de lijst Gasille. Veel meer gaan onze sympathieën thans naar de Chr. Hist. Partij of naar onzen uit- nemenden penningmeester van de sociëteit „De Soester Kring", de heer J. S. v. Duren. Een Vrijheidsbonder. o— Soesterberg, 8-6-193,. Aan de Redactie van ,,De Soester Cou- ramt, Soest. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U ruimte in Uw blad voor hel volgend^, waarvoor bij voorbaatf mijn dank. I11 de Soes:er Courant van 5 Ju;ni komt een arüke' voor van K. F. Mud, hetwelk in het kort hierop neerkomt, dat deze can didaat voor de S.D.iA.P meent, dat zich bi) dejai.s. verkiezing wat nieuws op politiek ge bied voordoet en wel omdat er een Algemeene 'Gemeen te -B el a,ngen Partij bestaat. Hierin zegt hij verder, dat hel volgens iijn bescheiden meening niet mogelijk is 'Maatschappelijke vraagstukkep op te lossen ponder dat er partij- of klassepolitiek' gevoerd ordt ei> zegt hij verder met echte S.D.A. JL-sche knalwoorden en motieven, dat elk. die daarin geloofd, speculeert op de onkunde der massa. Hij geeft dan verder toe, dat er wel enkele zaken zijn, waarbij partij-politiek achterwege zou kunnen blijven en noemt dan: het wegen net, de saLarisregeling der gemeente-ambte naren en werklieden. Mrar onmiddellijk daar na zegt hij, da' de praktijk' het echter an ders leert en wijst dan op het verschil tusf* schen ft rDeiders-buurten en de wijken der beter gesitueerden. Dit is echter voor mij een bewijs, dat de heer Mud of zeer slech'. op de hoogte ijs met ons wegennet of om in dezelfde ter-- mimologie van dezen heer te spreken, zich te buiten gaat aan kiezersbedrog. Indien hij op dit punt speculeert op de onkunde dei- massa, zou hij wel zeer domi en ontweten-d moeten zijn, want de massa hier im Soest weet wel, dat hel met ons wegennet allen-, dr,oevigst is gesteld en dat de, zooals hij beliefd, te noemen, beter gesitueerden mijn]' stens even ontstemd zijn over den toestand waarin onze wegen verkeerdn dan de. ar beiders b e volkijng Indien hij dus denkt door mid|del vain partij en klassapolitiek ons wegemnet te verbeter ren, kan elk weldenkend mensch wel uitre kenen wat daarvan terecht zal komen. Wef; genverbetring is een zaak vain Algemeen, Be lang en heeft niets met politiek te maken. Verder vindt hij, dat ook de saLarisregeling van Genietnte-ambtenaren en werklieden zon- zonder partij- of klassepolitiek zou kuimari wonden vastgesteld indien men van het;' prin cipe uitgaat, dat ieder arbeid'r zoodanig loon waard is, dat hij daarmede een' behoorlijk leven kan leiden. .Maar denkt de heer Mud- nu werkelijk, -dat partijpolitiek hier de op1 lossing zal brengen. Weet de heer1 .Mud dan niet, dat de partijpolitiek hier in Soèst'juist de oorzaak was van alle misstanden, iin de verschillende gemeentebedrijven ein dat juist Je partij- en kliekjesgeest met hare gevolgen en inschuifsysteem onze Gemeente en be\- drijfsorgaJiisatie zoo ongeveer tot aan den afgrond heeft gebracht? Het moet tochiedef bekend zijn, dat juist de achter ons liggen de j jaren een voortdurende strijd is gei weest tegen de misstanden in onze gemeen tebedrijven en dat al deze misstanden zijn ontstaan door politiek gekonkel. Zou de heer .Mud nu denken, dat de S.D.- A.P. eveneens met partiji-politiek hierin ver betering kan brengen? Ik heb in deze 4 jaren geleerd, dat dit onmogelijk is en oinjs, nog verder van huis zal brengen. Alleen door zakelijk optreden zonder op partij of godsdienst te letten en met de volle en plichtsgetrouwe medewerking van het geheeld 'Qemeentepersoneel kan alles in goede banen geleid worden. Maar dan moet in de eerste plaats de Raad, met terzijdestelling van partij- of politieke gevoelens en alleen het algemeen belang op het oog hebbende, deze materie behandelen. Natuurlijk speelt daarbij de salarisregeling een rol. rnaar volgens mijn meening moet deze salarisregeling niet volgens leven sbe- Ifoefte oï levensgeitoóbnuin ,ndeh in verband niet politieke of godsdienstige gezindten doch alleen op grond van arbeidsprestatie gere.- geld worden. Dat dit vroeger niet gebeurde, weet een ieder en dat 11a eenige opruiming reeds be>* laingrijke verbeteringen zijn bereikt is aari alle ingewijden bekend. Dat hierdoor slacht offers zijn gevallen is zeker, doch de schuld daarvan komt gro-otendcels neer op de hoof den van hen, die door politiek gekoinkel de zaak in het hondend hadden gebracht. Ik ben er van overtuigd, dat ook zeer velen onder ons Geir.eene -personeel niets liever zouden zien dan dal de Gemeemteizaken goed eregeld waren en zij zich in hulnne werk kring behoorlijk konden ontplooien. Maar dit kan niet met politiek gedoe bereikt worden, ook niet met S.D.A.Pj-politiek. Verder meen' de heer Mud te' moeten schrijven, dat het van mij een wanhoopspo ging is uit te komen op een lijst Algemeen Gemeente-Belang -daar ik anders in Soester berg geen kans zou hebben. Laat. ik dein heer ,Mud verklaren, dat ik allerminst uit' wanhoop getracht heb mij weer candidaat te stellen en evenmin wanhopig- zoui zijn wanneer zou blijken, dat men mij niet de geschikte persoon zou vinden. Ik meen echter steeds het algemeen ber lang te hebben voorgestaan en het spreekt vanzelf, dat ik daarbij dikwijls in conüicfi ben gekomen met die menschen, welke hun politieke beginselen stelden boven het alge meen belang. Dat niet ik, maar de groep Soesterberg, welke bestaat uit menschen van zeer uiteenloopende politieke en godsdienj- stige gevoelens, besloot gezamenlijk niet den Vrijheidsbond, partij Busch en de Vrijzinnig Democraten op één lijst uit te komen,, ge schiedde atiee.i omdat deze groepen en .par tijen in tlë laatste 4 jaren hadden geleerd, da; ee t gemeente als Soest door politiek geknoei ten onder gaat, doch dat; door menl- schen welke slecht: zakelijk het gemeente belang willen behartigen veel bereikt kari worden. Waar de heer Mud ten slotte verklaart, flat er niet bezuinigd en geenf belasting ven- laagd kan worden zonder de belangen van route groepen van -de bevolking te schaden. ;eeft veel te denken zoo-dat men er zicjh' ,re! voor zal wachten S.D.A.P ers irfi den raad te verkiezen. G. J. GROOTEWAL Pol 90 ct.. Tube 50 et.. Zeep 60 ct. Soesterberg, 10 Juni 1931 Geachte Redactie. De heer Mud heeft wel succes met zijn stukje. Niet minder dan een 3-tal heeren is in de weer, den heet Mud te bestrijden. Eén van dit drietal is mijn plaatsgenoot Grootewal, de man waarop ik vóór 4 jaren ook stemde. Maar dit jaar moet ik een ander hebben de keuze is groot genoeg. Op elke lijst toch prijkt een Soesterbergsche naam. De heer Grootewal heeft me teleurgesteld. De lezer oordeele. In September 1928 is aan den Raad der gemeente Soest aangevraagd, vergunning voor het plaatsen van electrische machines in

Soester Courant | 1931 | | pagina 1