Tr;:izir.r vanille ijs LA PORTE Co - BANKIERS Wie verhuist U? SOESTER BANKVEREENIGING ALLE BANKZAKEN. Iltll BHEUHELED S 6WKEII C0RT0SA KOFFIE Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestr, 35,Tel. 2181 Banketbakkerij „Nieuwerhoek" Behandelen alle Bank en Effecten-zaken Safe-Deposit Wethoudersbenoeming. 08 cnruieiim sociale uomsdiensi. D.F.V0IGT - Burgem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK Burgemeester Grothestraat 53 - Telefoon 2317 SAFE-DEPOSIT DE EERSTE G00ISCHE HULPBANK Meent niet vrede ie een niet oen. maar ih gekomen ben em ep de aarde; IH om vrede ie bren- zuiaard. Gemeenteraadsverslag. WAT EEN HEERLIJK KOPJE KOFFIE! NATUURLIJK 10e JAARGANG VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1931 No. 35 soestr niBJWM AlgemeenAChristelIJk weekblad voor Soestdljk, Soest en Soesterberg. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG ADVERTENTIES opgegeven voor het „Soester Nieuwsblad" worden zonder prijeverhoo- ging opgenomen in „DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad en „DE SOES TER POST", Katholiek Weekblad. Thans In prachtvol en hygiënisch gefabriceeide kups, Inhoudende: 1 pond a 60 cent, ponds 35 cent, I1/, ons 20 cent alsmede 5,10 en 15 cents porties. Eén van de Zomer- en vacantie-genoegens. TEL. 2232 Aanbevelend, F. H. EUWE BAARN BUSSUM SOEST Ook dat geschiedde in Soest, zooals het al leen maar in Soest kan. Nu wisten we wel, dat in Soest veel kon geschieden, wat men in andere plaatsen tevergeefs zou zoeken, maar de uitslag van deze benoeming doet menigeen pat staan en het doet een massa vragen rijzen. Het meest zich op den voorgrond dringende is zeker wel de principieete kant van de din gen. Hoe kan een principieel A.R., zich op de wethouderszetel laten plaatsen door uit sluitend linksche groepen, plus zijn eigen stern, groepen altoos door hem bestreden en terecht, alleen met het doel om een A.R. te verdingen. Men kan alleen inaar verbaasd Staan over de machinatie's, die hebben plaats gehad om dit doel te bereiken. Dit komt te sterker uit, waar links alleen maar een bevredigende oplossing mogelijk achtte, doe ook aan hen een zetel in het college van B. en W,. roe te kennen en n'u kiezen zij eenparig een man van rechts. Dit is nog dwazer als men daarhii weef, dar de rechtsche groepen eenparig besloten hadden, aan links een zetel aan te bieden en dit ook deden. De beide linksche groepen, die geen contact hebben kunnen krijgen of wilden, hebben tot bereiking van dat doel elkaar wel gevonden, om het hoogste gemeente belang te dienen, n.1. het weren van een hun niet welgevallig persoon en daarvoor liet zich vinden een man als de heer K. Lodeesen. Boven dit alles steekt echter nog ver uit, de houding van den heer Mineur, die han delde zooals door verschillende van zijn geestverwanten werd gevreesd. De tijd zal al deze dingen wel tot klaarheid brengen en wij hopen op een en ander nog wel terug te komen. Het eenige gunstige resultaat wat dien middag kon worden geboekt, is zeker wel, de rustige, kalme wijze, waarop zulke ernsti ge zaken zijn afgehandeld; ook een „Unicum in Soest. Op de toekomst zijn vve echter nog niet zoo gerust, want hoe een rechtsch wethouder, steunende enkel op links en op zichzelf zal regeeren zonder ontrouw te wor den of aan zich zelf, of aan de groep die hem het vertrouwen schonk, verklaren wij nog niet te kunnen begrijpen.. Wij zullen maar afwachten. A. E- Heuvelweg 16 Middelwijkstr. 38 - Tel. 2065 VI. Souvereiniteit m eigen kring. De staatstaak is begrensd, zoo beëindig den we ons voorgaand artikel, waarin we uit Simpfendörfers verhandeling over „Om een Christelijke staats-opvatting" hadden aangehaald, dat „Het staatsgezag van God ontvangt zijn volmacht en zijnbegren zing". Waar liggen nu volgens S. deze grenzen? Daarover lezen we dan: „De Staatsmacht, waaraan wij ons om Godswil onderwerpen, vindt haar grens in de uitspraak van het ge weten, dat aan God verantwoording schul dig i§". En verder: „We moeten bovendien ver langen, dat aan familie, gemeente en kerk, als zijnde zelfstandige, menschelijke gemeen schapskringen in en naast den Staat, het haar van Godswege toekomende recht op vrije ontplooiing in eigen kring worde toe gestaan". Hier spreekt S. de gedachte uit van de souvereiniteit (onder God!) in eigen kring, welke hij ongetwijfeld aan Dr. A. Kuyper heeft ontleend. De voorzitter van den C. S. V. D. vervolgt dan nog: „De Staatsalmacht op het gebied van opvoeding en kerk, van kunst en wetenschap en ook van het econo mische leven (Wirtschaft) moeten wij met alle beslistheid verwerpen". Staatsalmacht met alle beslistheid verwor pen! Vrije ontplooiing in eigen kring! Dat zijn zuivere Anti-revolutionaire ge luiden. In art. 4b van ons beginselprogram spre ken wij immers uit „dat de Overheid, als dienaresse Gods in een Christelijke en dus niet-godsdienstlooze natie, gehouden is tot verheerlijking van Gods Naam, en diensvol gens zichzelve, als daartoe in volstrekten zin onbevoegd, behoort te onthouden van alle rechtstreeksche bemoeiing met de- geestelij ke ontwikkeling der natie". In de artikelen 12 en 20 wordt deze ge dachte dan nader uitgewerkt. In art. 12, waar de Anti-rev. Partij verklaart „dat door de Overheid geen Staatskerk mag worden in stand gehouden of ingevoerd, en dat het den Staat niet toekomt zich met de inwen dige aangelegenheden der kerkgenootschap pen in te laten, terwijl zij het ook van be lang acht, dat de nog bestaande „zilveren koorde" worde doorgesneden. Alzoo: een vrije Kerk in een vrijen Staat! Er. deze „beperking van Staatsbemoeiing" (art .16) geldt ook voor het maatschappe lijk leven, hoewel wegens ontstentenis van veerkracht bij de burgerij in art. 19 de noodzakelijkheid moet worden uitgesproken „om ook door middel van onze wetgeving ertoe mede te werken, dat de verhouding tusschen de verschillende maatschappelijke standen zooveel doenlijk beantwoordt aan de eischen van Gods Woord". Maar principieel-ideaal vinden wij ook hier Een vrije maatschappij in een vrijen Staat Krachtens het bovenaangehaalde woord van Simpfendörfer over „vrije ontplooiing in eigen kring" mogen wij deze gedachten dus ook in den kring ven den C.S.V.D. verwachten. Uit eenige aanhalingen van vooraanstaande mannen moge u dat blijken. Allereerst wat betreft: een vrije Kerk in een vrijen Staat. In het program van beginselen en doel einden treffen we hierover nog niets aan. wat waarschijnlijk te verklaren is uit de om standigheid, dat deze gedachte in de jonge beweging nog niet tot gemeenschappelijk be zit geworden is. Het Rijksdaglid Paul Bausch zegt er in zijn brochure: „De politieke taak voor het heden van den C.S.V.D." echter het volgende van: „Wij streven naar de grootst mogelijke vrijheid voor de Evangelische Kerk van den Staat. Het is een onwaardige toe stand, dat bij elke behandeling van de Staats- begrooting de Kerk verweten wordt, dat zij zich door den Staat laat ondersteunen. Wij willen de kerken geven, wat haar toekomt en waarop zij rechtens aanspraak hebben. Maar juist in het belang der Kerk moeten wij eischen, dat ook de „vermogensrechter- lijke" onderhandelingen (over de zilveren koorde!) tusschen Kerk en Staat zoo spoe dig mogelijk tot een goed einde worden ge bracht. De Kerk heeft vrijheid noodig van den Staat en zij mag zich haar vrijheid zelfs niet ten koste van Staatsbijdragen laten be korten. De strijd" voor de volledige vrijheid der Kerk van den Staat moet als een der voornaamste doeleinden onzer beweging vast gesteld worden". Het zai in het Luthersche Duitschland, waar men van ouds gewoon was, dat de Kerk op den machtigen Staatsarm leunde, heel wat voeten in de aarde hebben, voor dit beginsel zich ook in practische wetsar tikelen heeft belichaamd, maar het is toch reeds van onschatbare waarde, dat het ge vaar van een onvrije Staatskerk zoo helder wordt ingezien. dezen huize. Vrede zij u lieden. Mijnen vrede laat ik u. Het woord vrede komt herhaal delijk voor in de vier evangeliën, ja het komt in den ganschen bijbel voor van Genesis tot en met Openbaringen en nu deze tekst Ik ben niet gekomen om vrede te brengen op de aarde. Ja daar zitten vele menschen mee. Men wil zoo graag den oorlog uitban nen en één groot vrederijk stichten, waar alles vanzelf loopt; een gelukstaat, een heil staat. Jezus heeft dit woord gesproken toen Hij zijne discipelen macht had gegeven over de onreine geesten, om die uit te werpen en om alle kwaal te genezen. Zij (de discipe len) moesten zich bepalen tot de schapen van het huis Israëls en Hij zeide tot hen predikt, zeggende: Het koninkrijk der heme len is nabij gekomen. Geneest de kranken, wekt de dooden op, werpt de duivelen uit. Gij hebt het om niet ontvangen, geeft het om niet. Dat was nu de weg der genade, de weg des vredes. Maar Jezus kende het men schelijke hart beter dan wij ons eigen hart kennen. Hij wist het dat het menschelijk hart die vrede van Jezus niet begeerde, dat het arglistig is, ja doodelijk is het en daar om zegt hij het zijne discipelen aan: zie, ik zend u als schapen in het midden der wolven. Maar wacht u voor de menschen: want zij zullen u overleveren in de raads vergaderingen, en in hunne synagogen zul len zij u geeselen. En de eene broeder zal den anderen broeder overleveren tot den dood, en de vader het kind, en de kinderen zullen opstaan tegen de ouders, en zullen hen dooden. En gij zult van allen gehaat worden om mijnen naam; maar die volstan dig zal blijven tot het einde, die zal zalig worden. Neen het woord van den Heere Jezus Christus, hoewel het de diepe Godsvrede in zich bevat, is niet gewild bij de menschen het wekt de vijandschap op en dat komt om dat Gods Woord ons eerst alles gaat ontne men wat van ons zelf is. Eigen kracht, eigen deugdzaamheid, eigen vroomheid, een voor name stand, een gevoel van vrede en beha gelijkheid met zich zelf, ja alles waarop in den regel de mensch zijn hart heeft gezet wordt hem ontnomen, zoodat er niets over blijft dan een arm zondaar, jammerlijk en naakt en blind en doodarm. Ziet dat strijdt nu zoo ten eenenmale met den hoogmoed van het natuurlijke menschenhart, met het ge voel van eigenliefde en eigenwaarde, dat zulk een evangelie al veroordeeld is als het nau welijks ten deele is uitgesproken. Ik weet al wat u zeggen wilt, maar het zijn verouderde Begrippen, niet geschikt voor •onzen tijet, en toen onder het Jodenvolk kwam het in conflict met de blinkende vroomheid der Joden. Ik ben niet gekomen om vrede te brengen maar het zwaard. Bij de komst van Jezus, die gisteren en heden de zelfde is tot in der eeuwigheid, is het juist gedaan met onzen vrede. Dan ontstaat er een. conflict lussclien den ouden zondaar, den wereld- mensch en den nieuwen mensch geboren uit water en geest. Dan wordt het de brandende vraag, of we God zullen dienen in Jezus Christus, den zonden uitdelger, en Hem lief hebben met ons geheele hart, maar dan ook de wereld verlaten (in den geestelijken zin) onze oude natuur dooden, of kruisigen en leven in een nieuwe godzalig leven. Maar dat is het zwaard, dat is vijandschap, dat is vervolging en haat van alle kanten, maar Jat is ook vrede, niet gelijkerwijs de wereld hem geeft, neen, dat is de vrede met God in Jezus Christus, die alle verstand vèr te boven gaat. Dat is die vrede waardoor de verloste mag zeggen: ik vermag alle dingen door Jezus Christus, die mij krachten geeft. O Vredevorst, Gij kunt gebieden Den Vreed' op aard' en in mijn ziel! Doe eiken zondaar tot U vlieden Dat al wat ademt voor U kniel'. Dit zal den God des heils bewerken, Hij zal den zetel U bereid, Met recht en met gerechte sterken: Hem zij de lof in eeuwigheid. ren Busch, Nooder en Bleeker, in handen van den Voorzitter de eed af, terwijl door de 3 laatstgenoemde personen de belofte wordt gedaan. De Voorzitter spreekt hierna de leden toe en wijst er op, dat door een der oude leden in de vorige vergadering het raadlidmaat- schap een dienende taak is genoemd. Spr. hoopt, dat de thans tot lid van den raad verkozen leden het raadslidmaatschap als een dienende taak zullen beschouwen; het per soonlijk belang zullen terzijde zetten en al leen zullen zien naar het groote algemeene belang. Spr. is er van overtuigd, dat ook op het werk van dezen raad critiek zal kunnen worden uitgeoefend, evengoed als dit met alle voorgaande colleges is geweest. Spr. hóópt echter, dat uit eventueel vroeger ge- m, akte fouten leering zal zijn getrokken. Spr. hoopt, dat ook het nieuwe college van B. en W. het vertrouwen van den raad zal mo- ge i genieten. 'Als de Voorzitter hierna de verkiezing der Wethouders aan de orde zal stellen, wenscht de heer GAS1LLE eerst nog een voorste! te doen. In één der vergaderingen van het vorige college is als het ware bij overrom peling een besluit genomen tot afschaffing van het presentiegeld. Spr. heeft toen tegen dit voorstel gestemd en wenscht thans het voorstel te doen tot wederinvoering van dit presentiegeld met ingang van deze vergade ring, tot een bedrag als door Ged. Staten is vastgesteld (f4.— per raadszitting. Red.) Spr. deelt mede, dat dit voorstel door den heer Endendijk wordt gesteund. De VOORZITTER wijst er op, dat slechts voorstellen kunnen worden behandeld, wan neer deze schriftelijk worden ingediend en door twee leden van den raad zijn ondertee- kqnd. Ook kunnen, volgens het reglement van orde, voorstellen vreemd aan de orde van den dag niet in behandeling komen. Spr. heeft tegen behandeling geen bezwaar, als de raad dit wenscht. Daar geen der leden zich tegen behande ling in deze vergadering verzet, wordt dit pvnt aan de agenda toegevoegd. Hierna gaat men over tot verkiezing der wethouders. Bij de verkiezing van den len wethouder, dus plaatsvervangend Burgemeester, verkrijgt de heer Van Duren 10 stemmen, terwijl 4 stemmen blanco worden uitgebracht. De heer Van Duren is hierdoor bij eerste st'pnming gekozen. Op een vraag van den Voorz. of laatst genoemde zijn benoeming aanneemt, wenscht nog even in beraad te mogen houden, Bij de eerste Stemming voor den 2den Wethouder was het reeds te zien, dat deze verkiezing niet op rolletjes zou gaan. De uitslag van deze eerste stemming was 7 stemmen op den heer Endendijk en 7 stemmen op den heer'Lodeesen. Gediplomeerd Drogist - Opticien FOTOHANDEL ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS ZITDAG TE SOESTERBERG, Rademakerstraat 7B, Maandag en Oonderdag. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR MATTH. 10 34, Dat is nu eigenlijk wel heel jammer, dat ook deze uitspraak van den Heere Jezus Christus in den bijbel vermeld staat, en wel door Hem zelf uitgesproken. Volgens velen is dit nu in strijd met alles wat Jezus ge zegd en gedaan heeft. Hij is immers gekomen om vrede te brengen op deze donkere wereld vol onvrede. Hebben de engelen niet gezon gen in Efratha's velden bij de geboorte van onzen Heiland: Vrede op aarde en in den menschen een welbehagen? Spreekt Hij zelf niet dikwijls dat woord van vrede? Vrede zij NpWPIIQ en oversPannen> onrustig II Cl V C U d en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De Wethoudersbenoeming. Over- groote belangstelling van het pu bliek. De heer Van Duren met 10-4 stemmen gekozen. Door afwezig heid van den heer Mineur staakten tot driemaal toe de stemmen. De heer Lodeesen daarna bij loting tot tweede Wethouder gekozen verklaard. J.l. Dinsdagmiddag kwam de nieuw geko zen raad voor het eerst bijeen, onder voor zitterschap van den Burgemeester. Reeds voor het begin der vergadering was de publieke tribune tot in de hoeken gevuld, benieuwd als men was, wie tot wethouders zouden worden uitgeroepen. Bij den aanvang der vergadering was de heer Mineur afwezig, waardoor bij de ver kiezing der wethouders slechts 14 stemmen konden worden uitgebracht. Als eenig punt stond op de agenda ver meld: Installatie der nieuwe leden, verkie zing der wethouders en verdeeling van den raad in twee afdeelingen. Na opening door den Voorzitter wijst spr. er op, dat de nieuwe leden in deze vergade ring zullen worden geïnstalleerd. Hiervoor is allereerst noodig, dat door allen eerst de zuiveringseed en daarna de gewone eed wordt afgelegd. Nadat door den Voorzitter de zuiverings eed en de gewone eed zijn voorgelezen, leg gen de leden, met uitzondering van de hee- Volgens het reglement van orde moest dus een tweede vrije stemming plaats hebben. Het was echter te voorzien, dat van deze stemming de uitslag niet anders zou uitval len. De uitslag was dan ook weer 7 stemmen voor den heer Endendijk en 7 voor den heer Lodeesen. Hierna moest een herstemming plaats heb ben tusschen die personen, die het grootst aantal stemmen op zich vereenigd zagen, waarbij de hierbedoelde personen echter zelf niet mogen meestemmen. Ook deze uitslag was te voorzien. Aan het reglement van orde moest echter worden voldaan. De uitslag was 6 stemmen voor den heer Endendijk en 6 stemmen op den heer Lodeesen. Waar deze herstemming geen resultaat bracht, moest door loting de oplossing wor den gezocht, waarbij het geluk zich wendt naar den heer Lodeesen en deze tot wet houder wordt verklaard. Zoowel de heer Lodeesen als de heer Van Duren riemen hun benoeming aan. Hierna heeft de verdeeling plaats van den raaa in twee afdeelingen. Eveneens door lo ting wordt de heer Lodeesen als voorzitter toegewezen aan de eerste afdeeling en de heer Van Duren tot de 2e afdeeling. Hierna stelt de VOORZITTER de samen stelling der verschillende raadscommissies aan de orde. Spr. wijst er op, dat o.a. de commissie voor Openbare Werken op voordracht van B. en W. wordt gekozen. Waar het college nog geen gelegenheid heeft gehad een en ander te bezien, stelt de voorzitter voor, met de samenstelling dezer commissie te wach ten tot de volgende vergadering. De heer BUSCH meent, dat dit niet noo dig is. Wanneer deze vergadering even wordt gestaakt, kan aan B. en W. de gelegenheid worden geboden de samenstelling dezer com missie te bezien, waarom Besloten wordt met de samenstelling der commissie's te wach ten tot na de thee. Het voorstel van den heer Gasille tot we derinvoering van het presentiegeld komt dan in behandeling. De VOORZITTER zegt met betrekking tot dit punt, dat zonder bezwaar met de beslis sing van dit punt tot de volgende vergadering kan worden gewacht, daar aan een dergelijk besluit terugwerkende kracht tot 1 Sept. kan worden gegeven. Ook acht spr. het wensche- lijk, dat B. en W. dit punt in het college bezien en met voorstellen komen. Waar de voorstellers, de heeren Gasille en Endendijk hiertegen geen bezwaar heb ben, wordt hiertoe besloten. De vergadering wordt hierna geschorst voor de thee en om B. en W. gelegenheid te geven de voordracht voor enkele commissies samen te stellen. In de rustpooze arriveert ook de heer Mineur. Na heropening der vergadering is het eerst noodige, dat ook de heer Mineur de eed aflegt, hetgeen dan ook plaats heeft. De diverse commissie's werden hierna als volgt samengesteld. Comm. Heide- en Zandgronden. Voorz.: weth. Lodeesen. Leden: de heeren v. d. Bremer en Endendijk. Comm. Openb. Werken. Leden: de heeren Busch, Bleeker, Horns- veld en v. Klooster. De voorz. voor deze comm. zal door B. en W. worden aangewezen. Comm. Uitbreidingsplan en Grondbedrijf. Voorz.: de Burgemeester. Leden: de hee ren v. d.- Breemer, Hornsveld, Grootewal, Nooder en Gasille. Comm. Belastingzaken. Voorz.: weth. v. Duren. Leden: Mej. Fun- ken en de heeren Buscli, Endendijk en Mi neur. Comm. Werkverschaffing en Steunverleening. Voorz.: weth. Lodeesen. Leden: Mejuffr. Funke en de heeren Bleeker, Van Klooster, Busch en Gasille. Commissie bijstand Gasbedrijf. Leden: de heeren De Bruijn, Van Kloos ter en Grootewal. De voorz. zal door B. en W. worden aangewezen. Wetgevende commissie. Voorz.: de Burgemeester. Leden: de hee ren Gasille, Grootewal en Van Klooster. Als de heer De Bruijn hierna informeert of 'in plaats van den heer v. Doorne niemand moet worden aangewezen als commissaris voor het abattoir, wijst de voorz. er op, dat hiertoe eerst het verzoek met binnenkomen van het desbetreffende lichaam. De heer BUSCH merkt hierna nog op, dat ook de salaris-commissie nog niet is vast gesteld. De VOORZ. merkt echter op, dat de sa laris-commissie niet een gewone raadscom missie is en slechts een tijdelijk karakter heeft. Als de zittende leden, de heeren Gasille, De Bruijn, Grootewal, Van Klooster en Busch voor deze commissie worden genoemd, stelt de heer Nooder voor ook den heer Bleeker in de commissie te benoemen. Men acht het echter wenschelijk deze comm. uit 5 personen te doen bestaan. Bij de eerste stemming worden gekozen de heeren Van Klooster, Grootewal, Busch en Bleeker. Nog een viertal stemmingen zijn hierna noodig om de vijfde plaats aan te vullen. Als bij de 4e stemming de heer De Bruijn wordt gekozen, bedankt deze en wordt bij de 5e stemming de 5e plaats inge nomen door den heer Mineur. RONDVRAAG. De heer NOODER acht het wenschelijk, nu de raad is uitgebreid, de verslagen van den raaa stenografisch te geven. Spr. ver zoekt daarom B. en W. hieromtrent met voorstellen te komen. De VOORZ. zegt dit toe. De heer BLEEKER informeert hoe het staat met de gunning van het schilderwerk. De heer ENDENDIJK deelt hierop mede, dat dit punt in de vorige vergadering in zijn handen is gesteld. Spr. kan mededeelen, dat het werk aan 2 patroons is gegund. Ook is een verzoek ingekomen van de organisaties om met de uitvoering van het werk nog 2 maanden te wachten. Waar spr. zich met dit laatste zeer goed kan vereenigen, is dit aan B. en W. gead viseerd. De heer DE BRUIJN informeert nog of' de makelaar Reintjes door B. en W. als gemeente-makelaar is aangesteld. Een bord, dat bedoeld persoon Rijks- en Gemeente makelaar 'is, prijkt aan het pand aan de Van Weedestraat. De VOORZ. geeft hierop een ontkennend antwoord. Als hierna het einde der vergadering is gekomen, zegt de VOORZ. nog een woord te willen spreken tot den scheidenden wet houder. Spreker zegt den heer Endendijk dank voor alles, wat hij voor de gemeente heeft gedaan en voelt zich gedrongen een persoonlijk dankwoord daaraan toe te voegen voor de prettige samenwerking in het college van B. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Alleen die gedachten hebben waarde en uitwerking, die ter rechter tijd op de juiste plaats zuiver tot uitdrukking komen. MAANDAG. Niet werken doch de luiheid is verachte lijk. Wees nooit lui en verzuim nooit uw plichten. DINSDAG. Bemerkt gij, dat de rust en de orde in uw werkende kracht zijn verstoord, houd dadelijk eenige seconden of minuten geheel met uw werk op en breng behoorlijk órde en rust in uw innerlijk wezen. WOENSDAG. Gewen u aan den vluchtigen blik en gij zult zien, dat hij u aan tijd en- aan geld, aan rust en kalmte meer oplevert, dan gij ooit hadt kunnen droomen. DONDERDAG. Die zichzelf niet kan leiden, mag er niet aan denken anderen te willen leiden. VRIJDAG. De geestelijke werkzaamheid moet bestaan in denken en niet in het opnemen van veel kennis. ZATERDAG. Het denken is afhankelijk van den inner- lijken toestand van ons wezen. Helder den ken eischt evenwicht in onzen geest. Verkrijgb. bij W. MEKKING fiassaulaan 20, Soestdijk Thee - Koffie - Cacao - Sigaren en W. èn de wijze, waarop de heer Enden dijk steeds zijn werk heeft verricht. Spr. her innert hierbij aan de goede toon, welke ook door den heer Endendijk in het college isj be tracht. Het is voor spreker zeer moeilijk uiting te geven aan zijn gevoelens, doch hoopt in bescheiden kring nog gelegenheid te vinden zijn dauik te betuigen. Spr. zal nog lang gedenken, wat mede door het werk van den heer Endendijk voor de gemeente werd 'tot stana gebracht. De heer ENDENDIJK dankt den Voorz. voor zijn vriendelijke en welwillende woor den en zegt, dat het hem spijt thans dingen te moeten loslaten, die hem lief waren ge worden en waaraan hij zich met toewijding had g'egeven. Spr. hoopt echter, dat het re sultaat van dezen middag zal zijn in het belang der gemeente en zal leiden tot een nog betere verstandhouding in het college van B. en W. Persoonlijk zal hij een en ander aanvaar den in de wetenschap, dat niets bij toeval plaats grijpt, maar alles ons van Gods va derhand toekomt. Hierna sluiting der vergadering. GEVONDEN BRILJANTEN Onklaar. De Heere Jezus oniieende zijn gelijkenissen aan zijne omgeving. Volgen wij zijn voet spoor bij onze beelden. Als een eenvoudige boerenknecht of dienstmaagd zegt: „Ik be grijp dien dominee zoo goed en daarom hoor ik - hem gaarne'', dan is dat in' mijn oog hooger lofspraak, dan wanneer hij om zijn diepe gedachten geprezen wordt, maai er bij wordt gevoegd: „Maar 't gaat mij ■meestal te diep". Zoogenaamde diepe ge- dachien zijn veeltijds onklare gedachten, on klaar in beide beteekeni9senniet gereed en niet helder. Daarvan moet de gemeente ver schoond blijven. M. Schuld. Van ééne zaak wil onze moderne tijd niet hooren. Onze moderne tijd wil niet hoo ien van schuld. Alles heeft schuld: de om standigheden, de verhoudingen, de erfenis der voorgeslachten, onze opvoeding en om geving, alles heeft schuld, alleen de mensch gelf niet. d.

Soester Courant | 1931 | | pagina 5