Temden zlin neer iele Hielt Onthraciel sureehl n zeil. .8. L HIIE8 ca WieverhuistU? ffltlNfflllllDEL Prima droge aanmaakhoutjes per H.L. 1 IIMIBREUKELEH S Hl PIANO ONDERWIJS K,M MAREMAKIR „Banket bakker Uitgave: G. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestr. 35,Tel. 2181 Banketbakkerij „Nieuwerhoek" SEIZOEN DELICATESSEN Staking. Soester Bankvereeniging ALLE BANKZAKEN SAFE DEPOSIT TELEFOON 2317 Gesterkt en gekalmeerd maar indien hel Uil God is. zoo hunt Dij dat niet breken. D.F.V0IGT - Burgem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK D.W.v.Hattum, Dames-en Heerenkapper DM lier zeer viel DtelMere. Dal is DD ees alleen diodUDD. Wat nooit mist! E. van IVieurs 10e JAARGANG VRIJDAG 23 OCTOFER 1931 No. 42 SOESIBUIIEUWM Algemeen Christelijk weekblad voor Soestdijk, Soest en Soesterberg. n®f leverancier. VanWeedejtraatZ® Telefoon 5878. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG ADVERTENTIES opgegeven voor het „Soester Nieuwsblad" worden zonder prjjsverhoo- ging opgenomen in „DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad en „DE SOES TER POST", Katholiek Weekblad. Vele malen bekroond. BOTERLETTERS - SPECULAAS BORSTPLAAT - MARSEPAIN ENZ. Koopt in Soest. Aanbevelend, F H. EUWE - TEL. 2232 De vorm, waarin de discussie's verloopen over het geschil, dat ontstond tusschen de Christ. georg. arbeiders en de A.R. partij, is van dien aard, dat wij meenen verstandig te doen, door voorloopig deze zaak te laten rusten. Tot ons leedwezen kregen wij geen ant. woord op onze vraag: wat toch wel de prin- cipiëele oorzaak was, die hen dwong, zich van ons los te maken. De strijd ging steeds over bijzaken en het gevaar, dat inplaats van elkaar te vin den, de verwijdering hoe langer hoe grooter wordt, maakt, dat wij tot gunstiger tijd en mildere stemming, zullen wachten en mogelijk op andere wijze moeten trachten tot een op lossing te komen. Nu wordt de schijn gewekt, of wij in zijn diepste wezen, de grootste vijanden en felste tegenstanders zijn. In werkelijkheid is dat echter gelukkig niet zoo, maar zijn wij in wezen één, krachtens de door beiden beleden beginselen, en al leen een samenloop van omstandigheden en bijkomstige politieke kwestie's, deed een men taliteit, een geestesgesteldheid ontstaan, 'die verdeeldheid en twistgeschrijf bevorderde, en niet anders dan een groot genot kan zijn voor onze gezamenlijke werkelijke tegenstan ders, die zich natuurlijk verheugen in onzen twist, als resultaat van hunne taktiek. Laat ons dus onze strijdwapens opbergen en trachten door zooveel mogelijk samen te werken, het geschokte vertrouwen te her winnen, iéts wat o.i. toch zeker moet komen, al weten wij nog niet in welken weg, maar ééns geestes zijnde, zal het met vuur gezou ten worden (Marcus 9 49) wat ook hier ten slotte wei zuivering zal brengen. Begonnen moet worden, met den strijdbijl te begraven, wat niet zeggen wil, dat over verschil van inzicht in de praktische politiek, niet geschreven zou mogen worden, ook daar voor stellen wij ons blad beschikbaar voor de commissie voor Politieke zaken der Cbr. arb., alleen laat ons üan \v iarU'g zijn. Laat ons het zoo probeeren, en onze tegen standers geen stof geven tot juichen. Wij hebben, met verwijzing aan ons vo renstaand stukje „STAKING" er eerst over gedacht deze ingezonden stukjes niet meer te plaatsen, maar we willen alle schijn van partijdigheid vermijden en hebben dus deze stukjes, die bovendien reeds in een ander blad zijn opgenomen en die ons voor plaat sing in een vorig nummer te laat bereikten, met willen weigeren. Toch mogen enkele aanteekeningen niet ontbreken. De stukjes volgen hieronder. Oprecht gemeend? Mag men het „Soester Nieuwsblad" ge- looven, dan deed de Heer De Bruijn voor eenige maanden, een oprecht gemeende po ging, om den Heer Lodeesen een zetel in den Raad te verzekeren. Wie nu echter kennis nam van het feit, dat de Heer De Bruijn in de laatste Raads vergadering op 5 October een oprecht ge meende poging deed om den Heer Lodeesen van zijn wethouderszetel te wippen, zal zich wel de vraag stellen: „Welke poging was van den Heer De Bruijn nu wel het meest „oprecht gemeend Men verbaast zich over deze wijze van redeneerinjj zeer, dat de heer De Bruijn zijn zetel al of niet beschikbaar stelde voor den heer Lodeesen, heeft met Lodeesen's wet houderszetel niets te maken. De heer De Bruijn gaf de zekerheid van zijn belofte in handen van den heer Endendijk. Niemand beter dan de heer L. kan daarover inlichtingen geven en deze stond met zijn zetel in voor de trouw van den heer De Bruijn. Verplichtte hem dit nu ook om op den heer L. te stemmen voor wethouder? Immers neen. Verplichtte het hem om indien er wettige bezwaren konden ingebracht wor den tegen diens verkiezing, daarover te zwij gen? Immers neen. Heeft de "heer De Bruijn stemming gevraagd over de kwestie van het bewuste rekest? Immers neen. Ware het aanbod van den heer De Bruijn aanvaard, hoeveel onaangenaams hadden de Christelijke kiezers zich niet bespaard. Als een nachtkaars. Wij hebben ons verheugd, dat onder de onderteekenaars van dat adres aan den Raad, n.1. W. F. Selderbeek, J. H. Pieper, Mej. G. Orth, W. Huurdeman, W. P. Hilhorst en M. Sukkel, zich geen enkel arbeider bevindt Nog maar nauwelijks is een lid, dat zijn zetel dankt aan het optreden van chr. georg. arb., op wettige wijze tot wethouder benoemd (zij het op ietwat ongewone manier), ot er zijn al dadelijk een stuk of zes, zeven wijze menschen, maar niet-arbeiders, gereed en be reid een poging aan te wenden, om hem te wippen. 't Heele geval ging, mede door het origi neel optreden van den Heer Lodeesen zelf, als een nachtkaars uit. Let op, straks bij de behandeling van de begrooting, probeeren zij, of een paar an deren, het nog eens. Arbeiders waakt, Iaat het terrein, wat ge zoo pas hebt gewonnen, U niet met een smoesje over een mijnheer, die ze zeggen niet te kennen, ontfutselen. Over dit stukje ontgaat ons de bedoeling. Als de heer L. nu eens werkelijk was ge kozen met 't begaan van een informaliteit, en hij bleek dus „onwettig" gekozen. Zóu hij dan niet herkozen zijn, ot zouden de arbei ders kunnen zorgen, dat 't had kunnen ge beuren? Laten we zeggen, dat in het alge meen genomen dergelijke informaliteiten- jacht ons niet kan behagen en dat ook deze onze instemming niet bad. Want bet begaan van de informaliteit kan naar den letter een stemming onwettig maken, maar doet dat daarom naar den geest nog niet. Niet tijdig. Ontijdig. Bijtijds. De Redactie van het „Soester Nieuws blad" schijnt fel gebeten op den Heer Mi neur, omdat hij niet tijdig ter eerste Raads zitting was en niet tijdig op den Heer En dendijk heeft gestemd voor den wethouders zetel. Door zijn ontijdigheid, aldus het S. N., was er een loting noodzakelijk. Ook zou hij, de Heer Mineur, in het ge heel niet, of niet tijdig op commissie-verga deringen komen. Wij zijn geen schildknapen van den Heer Mineur, die zal wei voor zich zelt spreken, als het zijn tijd is. Maar we wilden "er even op wijzen, dat beide Heeren, zoowel Mineur als Lodeesen, door de arbeiders in den Raad zijn gebracht. En dat het dus wel voor de hand ligt, dat tenminste alle arbeiders van christelijk beginsel den Heer Lodeesen gaar ne als wethouder zien. We laten het geval Mineur rusten, maar we weten, dat vele Roomsch Katholieke ar beiders het optreden van Karei Lodeesen als wethouder met blijdschap zagen. En we we ten ook, dat velen van hen, het adres van die zes wijze menschen, als niet tijdig en ontijdig vonden. Daarom dienen de R.K. arbeiders aan die onderteekenaars, althans aan vijf van hen, bijtijds te doen weten, dat het heel niet naar hun zin was, dat zij dat adres aan den Raad zonden, om Lodeesen weerte wippen. Van dit stukje zeggen we alleen, dat, naar ons met zekerheid bekend is, ook meerdere katholieke arbeiders wel op den heer Mineur gebeten zijn en dat de heer Mineur dat ook wel weet, maar dat dit niets te maken heeft met zijn vertegenwoordiging in den Raad als arbeiders-afgevaardigde. Als de heer Mi neur opzettelijk te laat kwam, wat hy\_ont. kent en wat niet bewezen kan worden, dan deed hij 'n oneerlijke daad en deze heeft met de kwaliteit van de menschen, die hein af vaardigden, niets te maken. Het verdere van dit stukje kan onbesproken blijven. Niet verheffend. De Redactie van het „Soester Nieuwsblad" schrijvende over het adres der „zes wijze menschen en de verdediging van dat adres door no. 7", noemt de houding van den Bur gemeester in deze zaak „zeer bedenkelijk", ook om den moreelen kant. Naar een goede uitdrukking voor de hou ding van den Heer Mineur wordt nog ge zocht. Dat houden we nog te goed. Straks zal wel blijken, of het een „ge zocht" dan wel een „gevonden" uitdruksel zal zijn. Maar de houding van de A.R. raads leden, in en buiten den Raad? Hoe was die? Was die volgens de zuivere A.R. gemeente politiek? Verheffend was het niet en op tijd ook niet. E"n volgens het program der chr. georg. arb., waar de redactie van het S. N. telkens mee schermt, ook ai niet. Gelukkig zette de burgemeester, met een „zeer bedenkelijk" gezicht, naar de zijde waar de A.R. raadsleden zaten, een doover op het walmende kaarsje, zoodat het „nachtpitje" toen uitging en oo"k verder in den Raad geen onfrissche wal meer verspreidde. Alleen nu nog wat in het S.N. vas 9 Oc tober 1931. breken is. De gemeente is op het funda ment van Petrus belijdenis door den Heere zelf gebouwd: zij heeft vele aanvallen in den loop der eeuwen te verduren gehad, maar ten slotte bleek steeds, dat zij niet ge broken kan worden, de poorten der hel kun nen haar niet overweldigen. De Bijbel is eveneens een werk van Gods Geest: de we reld lacht er om, het ongeloof spot er mee, de menschelijke wetenschap tornt er aan; men heeft dit boek verscheurd en in de vlammen geworpen, maar het ligt daar nog steeds ongedeerd; dit werk is niet te breken. En indien er iets uit God binnen in u ge wrocht is, een werk van geloof en genade, gewis, het wordt van vele zijden belaagd, en kele malen schijnt het zelfs door de aan vechtingen des boozen te wankelen, maar wees gerust, heelemaal gerust, indien het waarlijk uit God is, kan het niet gebroken worden m eeuwigheid. Grijp toch de kansen, door God u gegeven, Kort is uw zijn hier, de tijd snelt daarheen. Wat toch blijft over, o zeg, van dit leven? d'Arbeid der liefde, gedaan om u heen. Geef dan uw tijd met aan ij dele zorgen, Help hen, die vielen, breng troost in hun smart; O, laat uw licht schijnen, blij als de morgen, Wijs op den Heiland, die rust geeft voor 't hart. Niets is hier blijvend, niets is hier blijvend, Alles, hoe schoon ook, zal eenmaal vergaan Maar wat gedaan werd uit liefde tot Jezus, Dat houdt zijn waarde en zal blijven bestaan. Voorheen Sukkel Co. 1NGEZ.ONDEN "Si UKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Als een zaak goed is en van alle kanten kan worden bekeken, behoeft geen doover daarop geplaatst en hij, die meent zóó te moeten doen, doet aan de zaak geen goed, maar kwaad. Elke zaak, die het volle licht kan verdragen, behoeft met een Jantje van Leiden niet te worden afgemaakt, noch met een handig heidje te worden gered. Het Bestuur der A.R. Kiesvereen. worden Uw vermoeide en overprikkelde ze nuwen door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtab ettert Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten HAND. 5:39a, Niet te breken is het werk Gods, dit had Gamaliël tenminste duidelijk ingezien. Wat door louter menschenhanden buiten God om in elkaar getooverd wordt, kan voor korten tijd het oog verblinden, straks wordt de ijze ren koevoet er in gezet en het wordt weder afgebroken, het verdwijnt alsot het er niet geweest was. Menschen kunnen niet voor de eeuwigheid bouwen. Al hun uitdenksels vergaan als een schoone veldbloem, die des morgens bloeit en des avonds verdort, ter DE WINTERLEZ1NGEN Door meerderen is al eens geïnformeerd, hoe het staat met de gebruikelijke „Winter- lezingen", een vraag, 'die recht van bestaan heeft. Het comité, dat zich hiermede belastte was vorige jaren al veel vroeger in actie, doch dat is slechts schijn. Dat men nog niets hoorde, vind zijn oorzaak in het vol gende De regelmatige bezoekers zal niet ontgaan zijn, dat zelfs bij het optreden van algemeen erkende en gevierde sprekers, de belangstel ling eer af dan toenam. De oorzaak daar van? Misschien meer dan één reden, Wij denken aan de radio, maar zeker ook aan de concurrentie, al bedoelen wij dat in den goeden zin. Toen het Chr. comité in 1922 begon met het organiseeren dezer winterlezingen, waren wij op dat terrein alleen werkzaam. Sinds dien hebben ook anderen in die richting hun actie ontwikkeld en wij denken daarbij aan de Evangelisatie der Ned. Herv. Kerk en niet minder aan de activiteit der bloeiende afd. van den Chr. Vrouwenbond. Op zich zelf zeker verblijdend, maar men kan ook van het goede zelfs te veel krijgen. Dit alles heeft het comité voor de vraag ge steld: doorgaan of niet, daarbij rekening houdende met de algemeen minder gunstige financiëelen toestand. Het resultaat dezer overwegingen is geweest een poging te wa gen tot combinatie voor dit werk, met de afd. van den Chr. Vrouwenbond, welke po ging aanvankelijk een zéér gunstig resultaat had. Het plan is nu als volgt: Voortaan zullen in onderling overleg als altijd 4 sprekers op treden voor gezamenlijke rekening, zoodat lusten en lasten door elk voor de helft wor den gedragen. De leden der afd. van den Vrouwenbond hebben nu gratis toegang tot de 4 lezingen op grond van hun vaste jaar- lijksche bijdragen, terwijl de bezoekers van onze winterlezingen ook 4 sprekers te hoo- ren krijgen tegen de helft der onkosten. Door deze oplossing meenden wij aller be langen te dienen en hopen nu op de mede werking van hen, die dezen arbeid op prijs stellen. Dezer dagen zal daarom worden ge vraagd, door hen, die U zullen bezoeken, teneinde kaarten te verkoopen a fl.voor 4 lezingen, of een gezinskaart waarop het geheele gezin de 4 lezingen zal kunnen bij wonen a f2.50. De kaarten aan de zaal voor 1 lezing, zal 35 cent zijn. Zal dit plan slagen, dan moet het comité over minstens f65.a f70.beschikken, een niet onoverkomenlijke som. Laat elk, wie eenigszins kan, medewerken tot welslagen, waartoe wij bovendien ook gaarne een bij drage zullen ontvangen van hen, die belang in dezen arbeid stellen en fiet nut daarvan erkennen. Het Comité. o— DE SALARISKORTING Open brief aan den Com missaris der Koningin in de Prov. Utrecht. Hoogedel gestrenge Heer. Het is U zeker bekend, dat de plannen van minister De Geer inzake salariskorting voor .„«matei vjcci imzaKe saiarisKornngvoor W'J het werk van Qods eigen hand met tel rijksambtenaren op veel venset stuiten, een verzei dat zich o.a. uit in het betoog,, dat deze ambtenaren hierdoor opnieuw worden achtergesteld bij ander overheidspersoneel, dus i dienst van provincie of gemeente. Vo-.t dit bezwaar is iets te zeggen. Wan neer -nen van meemng is, dat het billijk is nt; ontzettend velen, die niet in ambte lijken dienst zijn, slachtoffer zijn van 'de crisis en nauwlijks het hoofd boven water kunnen houden dat nu ook hun mede burgers iets moeten offeren om den belas tingdruk te verminderen en het leven al thans. iets goedkooper te maken, dan is het ran-zelf-sprekend, dat die medeburgers niel alleen onder het rijkspersoneel te zoeken zijn, maar aat hiertoe ook befiooren het andere overheidspersoneel en de arbeiders in particuliere bedrijven. Iri de N. Rotterd. Ct. van 2 Oct.. 1.1'. werd een stuk van mij opgenomen, getiteld „Is loonsverlaging mogelijk zonder vermindering van koopkracht?", waarin ik schreef: „Ik stel mij voor dat als in alle fabrieken en in alle winkels de loonen voor het ge heele'.'personeel verlaagd worden, fabrikan ten en winkeliers te gelijk moeten instaan voor .een in percenten uitgedrukt - geveer gelijkwaardige verlaging van hun ver koopprijzen. Daartoe is overleg noodig tus schen werkgevers onderling en tusschen werk gevers en werknemers en hier ligt m.i. een taak voor de Kamers van Koophandel en Fa brieken, die hunnerzijds ook moeten trachten de besturen der vakvereenigingen te over tuigen van noodzaak en uitvoebaarheid van een algemeene prijsverlaging langs dezen weg. Gevolgen: le. geen of niet noemenswaar-. dige verlaging van den levensstandaard voor loontrekkenden (die door bestaande prijsver lagingen reeds een voorsprong hebben); 2e. verruiming van den levensstandaard voor vaste-rentetrekkers en gepensioneerden 3e. kans op grootere concurrentie-moge- lijkbeid tegenover het buitenland (hetzelfde voordeel als van een „kleine inflatie";) 4e. kans dus ook op werkverruiming; 5 e. aanmerkelijke bezuiniging voor alle openbare kassen. Ik mocht hierop verschillende bewijzen van instemming ontvangen. Iemand, die zich „een wericmemer" teekende, schreef in de Rott. van 7-10 „Nu is het woord aan de bevoegden, die het denkbeeld van den heer D. zoo vlug en zoo goed mogelijk willen Uitwerken! Er is nu genoeg gepraat". Een vooraanstaand man in de K. v. K- van een onzer groote steden zei mij „Uw Awij&eid, -een algemeene loonsverlaging enz. Loe te passen, is logisch. Dat echter de Ka mers v. K. hierbij kunnen voorgaan, meen ik te moeten betwijfelen, aangezien het de overheid z-elf is, die loonen en salarissen tot een onredelijk peil heeft opgedreven". De overheid, althans minister de Geer, wil thans voorgaan. Het is dus nu zaak' dal provincies en gemeenten volgen. In de begrooting 1931 onzer gemeente (Soest) bedragen de salarissen en loonen, met inbegrip van burgemeester, secretaris, entvanger (behoudens f 3000.door het rijk te betalen) en politie, doch zonder onder wijspersoneel en zelfstandig gasbedrijf ruim f114.000. Een korting van 5 proc. zou doen bespa ren f5700. Onze 45 opcenten Gemeente f o ndsbel. zijn over 12 maanden geraamd f62000, zoodat vorengenoemde f5700 vertegenwoordigen ruim 4 opcenten, die dus konden vervallen (ik laat buiten beschouwing of in 32 met 45 opcenten kon worden volstaan; misschien zullen om een zelfde opbrengst te krijgen er meer noodig zijn, nu de hoofdsom door de crisis zal dalen. In dit geval vertegenwoor digen de f 5700 misschien 5 opcenten of meer). Het komt mij voor, dat het dringend noo dig is. dat deze zaak bij de gemeente be grooting '32 behandeld wordt, daar bezui- ging geen uitstel duldt. En waarop kan men anders bezuinigen? Uitstel van openb. wer ken, inkrimping van personeel, verschuiving van aanschaffingen, dit alles leidt tot werk. vermindering, dus meer werkloosheid! Een opwekking tot salariskorting tot de gemeente-besturen gericht, zal noodig zijl en deze zou voor zoover onze provincie betreft van U kunnen uitgaan. Het klinkt wellicht wat onbescheiden ate ik hierop wijs en ik had dezen brief ach terwege kunnen laten zoo ik niet nog eer ander verzoek had. Wanneer de overheid aldus algemeen toom te willen voorgaan, vraag ik U, ook Uw invloed aan te wenden bij de Kamers v. K in Uwe provincie, opdat deze dan nu vol gen en samenwerken met fabrikanten, win keliers en vakvereenigingen om alle loonen te verlagen en daartegenover gelijktijdig alk winkelprijzen omlaag te brengen. Loonsverlaging dus zonder vermindering van koopkracht! Ik leg zeer veel nadruk op het woord „gelijktijdig", daar nui. hierin de sleutel ligt voor het aannemelijk maken en dus vooi het slagen dezer beweging. Mocht U in dezen geest willen en kunnen werken, dan zou de provincie Utrecht als voorbeeld staan voor het geheele land! Met de meeste hoogachting. Uw. dw. dienaar, W. H. C. DOORMAN. Oud-lid van den Raad der Gem. Soest. Soest, October 1931. o De Ned. Natuurhistorische Vereeniging Een afdeeling Soest gewenscht. Ondergeteekende en stellig talloozen met hem is van oordeel, dat er, gezien de belangstelling voor natuurhistorische on derwerpen, alleszins aanleiding bestaat een afdeeling Soest van de Nederlandsche Na tuurhistorische Vereeniging op te richten. Daar het mogelijk is, dat nog niet ieder een op de hoogte is van doel en streven van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging, vermelden wij, dat de leden, die deel gaan FOTOHANDEL Gediplomeerd Drogist - Opticien ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS Van Weedestr&at 11A - Soestdijk Aparte Dames-salons Accurate bediening Billijk Tarief W* Pafumerieën en Toiletartikelen "W uitmaken van de op te richten afdeeling Soest, ongedwongen uitstapjes kunnen orga niseeren naar buiten, eerst in de naaste om geving, later af en toe naar andere mooie streken van ons land. Dergelijke tochtjes, waarvan het doel is wat meer te leeren ken nen van de planten en dieren om Ons heen, zijn zoowel aangenaam als leerzaam en dra gen bij tot de verhooging van de levens vreugde der menschen. Velen, die onder deskundige leiding nader worden gebracht tot de wonderen der natuur, kunnen uit de aanschouwing daarvan voort durend geluk putten. Bovendien kan een af deeling Soest, zooals dat ook door andere afdeelingen geschiedt in geheel ons land zijn dertig afdeelingen met ongeveer 3500 leden lezingen en voordrachten op touw zetten en daarvoor natuurkenners uitnoodi- gen, die veelal bij films of lantaarnplaatjes prettige beschouwingen houden over de bui tengewoon prachtige dingen, die zij op hun omzwervingen in ons land hebben ontdekt. Niemand zegge: „Ik hoor niet in zoo'n afdeeling thuis, want ik weet volstrekt niets van de natuur af". Dat is ook heelemaal niet noodig, als er maar de liefde voor de natuur aanwezig is. De rest, kennis, komt dan geleidelijk en bij na vanzelf. Zij, die wel wat van de natuur afweten, deelen die kennis uit onder de le den, die nog niet zoover gevorderd zijn. Voor het lidmaatschap is geen leeftijds grens gesteld. Alle jonge menschen van zestien tot tachtig jaar en ouder zijn welkom. Ouderdom is een antiek begrip en geldt vooral niet bij menschen, die van de natuur houden, omdat de natuur degenen, die veel met haar verkeeren, bij voortduring een benijdenswaardig fnssche jeugd blijft schen ken. Ondergeteekende hoopt dan ook, dat velen schriftelijk ot persoonlijk zich bij hein aan melden als lid. Mondeling verstrekt hij te vens met genoegen alle gewenschte inlich tingen. RINKE TOLMAN, Nieuweweg 115. Nieuwstraat 14 - Telefoon 2103 Vriend Kazius. Het koude weer der laatste dagen heeft je zeker leelijk te pakken gehad. Anders kon je nooit zoo schrijven op het stukje: Kippen houden op beperkte ruimte. Je woor denkeus was niet erg gelukkig; wellicht was je bedoeling beter. Maar er wordt niet ge vraagd naar bedoelingen, maar hoe komt men er mee voor den dag. En dat was niet erg gunstig. Het heele stukje: Kippenhouden op beperkte ruimte, stelt voorop, liefde voor de dieren. Leest maar eens de regel: Als U er niets voor over heeft, houdt dan geen kippen. Het is juist hard noodig, dat vast zittende kippen veel beweging hebben en daar ze dit uit zich zelf niet onnoodig zoe ken, moeten wij ze dit geven. En behalve vele andere wenken op dit gebied, staat er ook: Harkt het graan zoo mogelijk onder zand, turfmolm, haksel, enz. Heeft U wel gezien, dat er staat „zoo mogelijk"? Wie zoo slecht op zijn dieren past, dat alles mest is. onder te harken. Misschien voert zoo iemand zal heusch geen moeite doen om het graan niet eens graan. We hebben immers in ons hok een mestvloer? Daar valt heel wat op. En deze wordt toch vaak gereinigd? U heeft toch ook wel al die kippenartikeltjes gele zen? Stond daar niet telkens in, dat men zijn hok schoon moest houden? En ook niet, dat turfmolm ontsmettend werkt? Uw conclusie is verkeerd. Niet de onzi ligt er duimen dik op, maar het zand, of de turfmolm moet er duimen dik opliggen. En dikn geloof ik, dat U verschrikkelijk over dreven heeft. Ik kan me voorstellen, dat U gaarne droogvoederbakken gebruikt ziet, wij hebben er al een voor ochtendvoer, nu nog een v,oor graan! We zitten op beperkte ruitn- Heuvelweg 16 Middelwijkstr. 38 - Tel. 2065 te mijnheer Kazius! Voor groen hebben we er ook nog een noodig en ook nog een; voor grit; een drinkwaterbak staat er al, enz. Heusch. er moeten ook nog kippen kun nen leven! Ik weet niet, of U zelf kippen houdt en als U ze houdt, ken ik! het succes er van niet, maar volgt U gerust op,; wat in dit stukje stond, alleen zoo mogelijk Ik geloof, dat de Soester kippenhouders de- door U bedoelde opvoeding wel willen aan vaarden, maar denk er om, geachte Heer, de Soester kippenhouders be hoo ren tot de beste van ons land en zijn vooralprac- tiseh. Met dank voor de plaatsing. M. Pijnlijke kloven en de wonden, ontvellingen en schavingen, die gij bij Uw dagelijkschen arbeid opdoet, genezen het spoedigst door Puroi. BURGELIJKE STAND GEBOREN: Willem Jacobus, zoon van W. J. v. iUxem en A. Rozeboom, Klaarwaterwweg 33. Petronella Gerarda, dochter van G. Tam mer en C. A. K- Boog, Postweg 16. ONDERTROUWD: H. Ekschot en J. Meijer. GETROUWD: J. C. Wijers en J. M. Err.ste. W. J. Mennes en J. C. S. v- d. Maden. OVERLEDEN: Margaretha Tammer, 85 jr., wed. van T. Hilhorst, Braamweg 24. Antonia OorthiUys, 3 jaar, Banningstraat 13. GEVESTIGD: D. W. v. Hattem met ge zin, Van Weedestraat Ha. J. G. Strumpel met vrouw, Laanstraat 92. F. W. G. Lehmann met gezin, Birkstraat 19. M. Jongschaap, Schoutenkampweg 33. G. J. Kraaikamp, Ra- demakerstraat 27. Th. C. v. Vliet met gezin, Nieuweweg 29c. J. A. Leenders, Radetna* kerstraat IS. H. Lewandowski, Rademaker- straat 25D. H. A. Drost, Soesterb.str. 12. j. W. Nieuhuijs. Birkstraat 15. VERTROKKEN: Wed. H. CommerelL van Birkstraat 76 naar Amersfoort, Langestraal 127. F. J. G. Schouten met vrouw, van P. Potterlaan 12 naar Amsterdam, Pieter Pauw straat 2a. J. B. C. Dijkstal met vrouw, van Verl. Postweg 94 naar Amsterdam, Ruijsch- straat 1711. E. S. van 't Hoenderdal, van Amersf.str. 7 naar Utrecht, Hopakker 14. A. Dijk, van Soeslerb.str. 99 naar Zwolle, Seringslraat 10. N. A. J. M- Florijn met vr. van Bartolottilaan 21 naar Rotterdam, v. d. ScheUingstraat 26b. G. Z ei j Is tra. van Parklaan 7 naar Tilburg, Enschotschestraat 181. W- P. J. Verburg, van Amersf.str. 1 naar Amers foort, Arn.weg 206. E. B. Daselaar, van 2e Weteringpad 6 naar Baarn, Tulpstraat 8. P. Sizoo, van L. Bergstraat 5 naar Den Haag, Stadhouderslaan 34. H. J. Geerts, van Ra- demakerstraat 25 naar Genderingen, Veld- straat 231. M. H. v. Eden, van Emmalaan 7 naar Den Haag, Riouwstraat 102. J. W. Wiedenbrugge, van Steenhofstraat 46 naar Amersfoort, Langestraat 70. A. Vries mei gezin, van Van Lenneplaan 41 naar Den Haag, Laan van Meerdervoort 524. C. Rijk- se met gezin, van Dorresteinweg 15 naar Am sterdam, Banairestraat 99 I hoog. F. Cor- nelisse, van Dorresteinweg 15 naar Amster dam, Banaireslraat 99 1 hoog. A. Wouden berg, van Molenstraat W.Z. 38 naar Baarn, Sparrenlaan 33. F. v. d. Berg, van So.este.rb. str. 72 naar Hoogland, Beek 30. C. de Zoete, van Burg. Grothestraat 41 naar Driebergen, Meenkschelaan 31. D. F. v. d. Es, van Ko- lonieweg 11 naar Amsterdam, Fr. v. Miers- straat 34 K. F. Salomons, van Noorderweg 13 maar Utrecht. F. C. Donkerstraat 65. A. Ph. Keijzer, van Vredehotstraat 2 naar Al kemade, Oude Wetering. J. F. Demmink, van Postweg 42 naar Bilthoven, Hertenlaan 4. C. Kareisen, van Julianastraat 28 naar Driebergen-Rijseriburg, „De Reehorst". VERHUISD: Wed. v. Ehnpt, van Verl. Talmalaan 27 naar Kerkpad Z.Z. 1. K. J. v. Prooijen, van Rademakcrstraat 8 naar Postweg 6. G. v. d. Hoef met gezin, van Laamstraat 70 naar Hartweg 32a. J. v. d. Broek met gezin, van Laanstraat 70 naar Hartweg 32. W. Sinning met gezin, van W. Pyrmontl. 19 naar Torenstraat 10a. J. Wic- kel met gezin, van Nieuweweg 68 naar Vin- kenweg 25. Th. H. Mac Giilavry met vrv van Heideweg 46 naar 34. N ieuwer hoekst r aat 2 16.-, <4.50, <3.- per maand.

Soester Courant | 1931 | | pagina 1