LKoopt in Soestr_ Stookt onze Belgische Anthraciet PUROL rijk aan geneeskracht J. DROST, VERGROOTING-FOTOGRAAF II L OE ilïEH CO S Zie etalage voorSt. Nicoiaas-gesGhenken MDSTOFFHIDEL Uitgave: G. J. Smit,Soestdijk. Bureau: Van Weedestr. 35, Tel. 2181 Een prachtig ST. NICOLAAS CADEAU Bestellingen hiervoor worden i.rn. Zaterdag 21 novemhor aangenomen Vosseveldlaart 38 - Soest Vergrootingen naar elk portret Moderne Lijsten voor Foto's, Plaatwerk, enz. afm. 30-50 m.NL f2.30 afm. 20-30 m.M. f2.10 De Gemeentebegrooting Soester Bankvereeniging ALLE BANKZAKEN 0 SAFE DEP0SIT TELEFOON 237 0.F.V0IGT - Burgem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK Berko Erres lampen f 11.50 G. Klomp, Rijwielhandel Echt en goed Me JAARGANG VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 No. 46 DEHESTOOWAMTM Algemeen weekblad voor Soestdijk, Soesden Soes ter berg. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG ADVERTENTIES opgegeven voor „De Soester Courant", worden zonder prijsverhooging tevens opgenomen in het „SOESTER NIEUWSBLAD", Algemeen Christelijk Weekblad en „DE SOESTER POST", Katholiek Weekblad. is een mooie fotografische vergrooting ONZE RIJMKRONIEK DE WIJZE HOND Juffrouw Jetje heeft een hondje, Och, toch zoo'n aardig dier; 't Kan allerhande kunstjes, Tot Jetje's groot plezier. Die wijze hond heet „Aron"' En blaft hij voor de poort, Treedt hij niet eer naar binnen Voor hij zijn naampje hoort. Eens kreeg Juf Jet visite, Een heer, dieo wat spijt Ook „Aron" was geheeten, En dat gaf verlegenheid. Want toen het hondje thuiskwam, Voor het poortje blaffen ging, Moest Jet z'n naam toch roepen, Anders kwam hij er niet in. Maar't zou den gast verned'ren Te. hooren, dat een hond Zijn schoonen naam mocht dragen, Jet hield, vol angst haar mond. DochAron bleef steeds blaffen, Jet was ten einde raad Zoo zij den naam niet noemde, Bleef hondjelief op straat. Toen dacht Jet aan een List je, -Maar hond was toeft gevat? Den naam „Aron" zou ze keeren, Zoodat je „Nora" had. Blij riep toen juffrouw Jetje: „Kom, Nora, kom maar hier". En toeno, luister, lezer, Wat wijs is toch dat hier. De poort ging zachtjes open Het beest had het goed verstaan, „Omgekeerd" kwam hij naar binnen, Staart vóór kop achteraan. OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN B. en W. der gemeente Soest brengen bij dezen ter openbare kennis, dat de be- grootimgen: a. der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1932; b. der uitkomsten van het gemeentelijk grondbedrijf voor het dienstjaar 1932; c. der uitkomsten van het gemeentelijk wegenfonds voor het dienstjaar 1932 en d. der uitkomsten van het gemeentelijk gasbedrijf voor het dienstjaar 1932 op beden door hen aan den Raad der gemeente zijn aangeboden en vanaf heden voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing zijn nedergeLegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Soest, 17 November 1931. perH.L. Nieuwstraat 14 Telefoon 2103 Kort voor het afdrukken van onze bladen ontvingen wij de aanbiedings-nota, behooren- de bij de gemeente, en bedrijfsbegrootingen voor het jaar 1932. Waar de tijdruimte te kort as om dit zeer uitvoerig schrijven nog in dit nummer te behandelen, zullen wij in ons volgend num mer hierop terugkomen. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) SALARISSEN EN LOONEN Geachte Redactie. Mijn „Open Brief", ook in Uw blad op genomen, heeft een tweetal tegenstanders van loonsverlaging uit hun tenten gelokt; eerst en Heer Mud, later den Heer v. Kekem. oen ik het stuk van den Heer M. las, had ik juist een artikel in de pen voor „De Soester", en ik besloot mijn antwoord aan den Heer M. daarin te verwerken (nrs. van 4 en 11 Nov.). Den Heer v. K. wil ik gaarne in Uw blad beantwoorden. Hij vindt het begrijpelijk, dat gepensioneerden zich verklaren voor mijn voorstel in zake „loonsverlaging" en heeft wellicht in verband daarmee mij betiteld als „gepensioneerd Officier der Genie". Met mijn 18 dienstjaren ben ik echter slechts „eervol ontslagen"zonder pensioen. De Heer v. K. bestrijdt de punten 1 tot en met 5 uit mijn „Open Brief", die ik hier ter ver duidelijking herhaal. Ik noemde daarin als voordeelen van loonsverlaging (met ge lijktijdige winkelprijsverlaging!) le. geen of niet noemenswaardige verla ging van levensstandaard voor Ioontrekken- den; 2e. verruiming levensstandaard vas te-rente trekkers en gepensioneerden; 3e. kans op grootere concurrentie-moge- lijkheid tegen buitenland; 4e. kans dus op werkverruiming; 5e. bezuiniging voor openbare kassen. Ten aanzien van punt 1 vraagt de Heer v. K. of de woorden „rationalisatie en mecha nisatie" mij bekend zijn; hij noemt als ge volg daarvan, dat millioenen menschen wer keloos worden cn zegt-diRï^-xlat-rnifr.-pirrït- b hierdoor zeer wankel komt te staan. Ik kan slechts antwoorden, dat ik geener- lei verband zie tusschen mijn woorden en die van den Heer v. K. Verder zegt hij, dat loonsverlaging door economen van verschillende richting wordt ontraden. Toch geloof ik, dat de „meerder heid dezer geleerden" er wel vóór is. In elk geval heeft nu de meerderheid van onze 2e Kamer er zich wat betreft Rijkspersoneel vóór verklaard (natuurlijk „wijl de om standigheden er toe dwingen"). Nu zijn die Kamerleden wel niet alle eco nomen, maar ze zijn toch onze vertrouwens mannen en naar wij hopen menschen met „gezond verstand". Punt 2. De Heer v. K. vraagt mijn bedoe ling t.a.v. rentetrekkers en gepensioneerden. Antwoord: „Hen zoo lang mogelijk laten buiten de korting, maar ook hen acht ik niet onaantastbaar". Verder zou ik in ieder val wenschen beperking van samenvallende pensioenen en van pensioen plus salaris. Punten 3 en 4. Hier valt de Heer v. K. over het door mij gebruikte woord „kans" en roept dan uit: „de arbeider is geen beurs speculant, hij gokt niet; daarvoor heeft hij te veel eergevoel!" In mijn verbeelding hoor ik de menigte al juichen. Maar mijnheeer v. K., m.i. gokken wij allemaal wel eens. Ook arbeiders spelen soms in de loterij ot zelfs op de beurs, evenals kapitalisten en allemaal staan wij in ons leven nu en dan voor een geval, dat wij uit twee of meer ons open staande wegen een keus moeten doen. Ook dan onderzoeken wij, welke weg ons de beste „kansen" biedt. Zoo staan wij ook nu voor de keuze: een kleine loonsverlaging aanvaarden of weige ren. In 't laatste geval met zeer groote kans op inflatie en daaruit voortvloeiende „veel grooter waardevermindering van het loon"! Mijnheer v. K., het is niet mijn plan om door te gaan met schrijven over dit onder werp, maar één ding moet ik U toch zeggen: „Uw weigering is ook gokken!" En naar mijn meening gokt U op het ver keerde paard. Ik 'zei hiervoor: „ik hoor de menigte al juichen". Maar zulke mooie woorden dienen vaak om minder mooie gedachten te omsluieren. En die minder mooie gedachte? Wel, ik ge loof, dat wij die wel eens uitdrukken in de woorden „hebben is hebben en krijgen is de kunst". Punt 5. Ook dit punt zou volgens den Heer v. K. niet kloppen. Natuurlijk heeft hij gelijk, dat, als salarissen en loonen dalen, ook inkomsten, en gemeentefonds-belasting omlaag gaan. Maar het slot der rekening zal blijven „voordeel voor de openbare kas sen". Ik heb hiervóór reeds gezegd, dat ik niet zal doorgaan met schrijven en wanneer de Heeren Mud en v. Kekem mij willen beant woorden, zal ik hen gaarne het laatste woord laten. Ten slotte nog dit. Ik ben hiervoor wel eens wat scherp geweest. Met opzet! Niet echter om te kwetsen, maar alleen om nog eens duidelijk te spreken voor hen, die naar mijn vaste overtuiging verkeerd wor den voorgelicht. Ik hoop, dat zij ook over mijn woorden zullen nadenken vóór zij hun gedragslijn in deze aangelegenheid moeten vaststellen en ik dank de redactie, die mij daarvoor plaats afstond. W. H. C. DOORMAN. VERGADERZAAL Een algemeen gehoorde klacht in Soest, is al sedert langen tijd, maar nu na het) niet meer beschikbaar zijn van de Rembrandtzaal steeds dringender, „dat wij hier geen flink vergaderlokaal bezitten". Er worden wel eens klachten geuit, di< minder gegrond zijn dan deze. De vraag is echter of daaraan geen einde te maken is door het bouwen van een der gelijk gebouw voor Chr. Sociale belangen Als de handen eens inéén geslagen werden, zou dat in een plaats als Soest toch zeer goed mogelijk zijn. Wij denken hierbij aan de comité's voor lezingen, de Chr. Vrouwenbond, aan E.H B.O., de politieke- en werkl- organisaties, zang en Jongclihgsvereeniigingen, voor re- petitie's of uitvoeringen of jaarvergaderingen en wie weet welke andere niet-Anti Chris telijke organisatie's, zooals Oranje vereeni ging, of dergelijke. Mochten meerdere met mij die wenschelijkheid, of eigenlijk de nood zakelijkheid daarvan inzien, dan zal ik daar over gaarne bewijzen van instemming ont vangen om daarna te trachten in onderling overleg tot een resultaat te komen. A. ENDENDIJK, P. Potterlaan 22, Soestdijk. o Soest, 16 Nov. 1931 Geachte Redactie. Naar aanleiding van de door den Heer Doorman gedane aanval op den levensstan daard der arbeiders, en de beschouwingen hierover in „De Soester", van 4 en 11 Nov. j.L, zij het mij nogmaals vergund hierop eenige bemerkingen te maken. Waar het hier niet alleen de gedachtengang van den Heer Doorman betreft, doch de kreet om loonsverlaging bij de werkgevers vrijwel algemeen opgaat, is het niet van be lang ontbloot de mogelijkheid van loonsver laging met de daaruit eventueel voortkomen de gelijktijdige prijsverlaging, eens nader on der de oogen te zien. De heer D. is van meening, dat het tijd perk der vermeerdering van het nationaal vermogen met plm. 2 3/4 milliard, wel iets verder terug zal liggen. De heer D. geeft hiermede blijk, dat hij geen serieus onderzoek heeft ingesteld, en zijn beschouwingen op zeer vage beweringen grondt Als bewijs hiervoor, geef ik hierbij een overzicht van den loop der vermogens over de laatste 7 jaren. - -Belcrstingjaar 1923'.'24: f 12.1S2.858.000 1924-'25: f 12.214.020.000 f 31.162.000 1925.'26: f 12.948.382.000 f734.362.000 1926-'27f 13.564.865.000 f616.4S3.000 1927-'28: 114.072.841.000 f507.976.000 192S.'29: f 14.884.162.000 f811.321.000 1929-'30: f 15.666.228.000 f782.066.000 f 3.483.370.000 Het bedrag 1929-'30 is afgesloten per 1 Augustus 1930. Deze cijfers, heer D., zijn verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek en staan boven elke twijfel. Dit is het vermogen, aangeslagen in de ver mogensbelasting, dus vermogens boven de f10000.zoodat het totale nationaal ver mogen aanmerkelijk grooter is. De heer D. vermeldt nu eenige beursno- teeringen, waaruit blijkt, dat de aandeelen, op een aantal industrieën betrekking hebben de, op een abnormaal laag peil staan en de heer D. concludeert daaruit, dat het natio naal vermogen daarmede met bijna 2 mil liard is verminderd. Dit is geen juiste voorstelling van zaken, daar men hiervoor de gegevens over de ge- heele linie moet nemen en ik heb zoo 't idee, dat het dan wel wat meevalt. En deze koersval denkt de heer D. te kunnen ondervangen met verlaging van de loonen. Welk een naïviteit! Deze koersval heeft ook plaats gehad bij de aandeelen in industrieën in Frankrijk en België, hoewel de loonstandaard van deze landen aanmerkelijk beneden die van Ne derland is. Deze koersval is alweer een bewijs te .eer cp welk een wankelbare gronden het huidige productiestelsel gebaseerd is. De heer D. is echter op de hoofdzaak van zijn stelling: loonsverlaging met even redige prijsverlaging, waarop door mij werd betoogd, dat met een loonsverlaging van zeg ge 5 of 10 procent geen noemenswaardig* prijsverlaging bereikt kan worden, wijselijk met verder ingegaan. Dit ds of een bewijs van onkunde of het is de heer D. geen ennst met de prijsver laging, zoodat ook hij de meening is toege daan, dat de loonen ondanks alles omlaag moeten. Daar de heer D. in gebreke is gebleven van de plannen, welke hij in overweging geeft de mogelijkheid aan te toonen, zal ik zoo vrij zijn het misleidende hierin naar voren te brengen. Terloops zij opgemerkt, dat voor de nog voorhanden zijnde goederen, hetwelk een zeer groote hoeveelheid betreft, geen even redige prijsverlaging kan worden ingevoerd, daar hiervoor de thans geldende loonen reeds betaald zijn. Dit zou, indien de prijsverla ging van eenige beteeken is zou zijn, voor de betrokken fabrikanten, of voor de win keliers een belangrijk verlies beteekenen. Deze toch hebben voor het prijsverschil geen bron van verhaal. Bovendien kan voor een groot gedeelte van het inkomen, hetwelk besteed wordt van huur, belasting, verzekerings premie, contrïbutie's voor vakvereeniging enz. geen •gelijktijdige prijsverlaging komen. Immers de huiseigenaren hebben voor min dere huurinkomsten ook geen directe bron- an verhaal (ik Iaat hierbij geheel buiten be schouwing of de huurprijzen evenredig zijn aan de huurwaar.de van de woningen) of deze zouden uit m enschlievendheid de huur prijs moeten verlagen en daji betwijfel ik te.i zeerste of het zou gebeuren. Pok de Won ingbo u w v ereenïgingen zo u den voor exploitatie-tekorten komen te staan, welke dan noodwendig door Rijk of Ge meenten gedekt moeten worden. Voor nog te bouwen woningen bestaat di mogelijkheid van huurverlaging door loonsverlaging, doch let op hoeveel. -Ongeveer 57 procent der huur wordt ge in ddeld besteed aan rente en aflossing der biuwsoni. Berekend is, dat plm. 25 proc. van de bouwsom aan arbeidsloon betaald wordt, zoodat op 1/4 van 57 proc. is 14.25 proc, vin de huurprijs de loonsverlaging van in vloed as. De helft der bouwsom bestaat uit materialen waarin 15 proc. arbeidsloon. .Een loonsverlaging van 10 proc. zou aldus et a huurprijsverlaging van 1 1 /2 proc. van 281/2 proc. as 0.4275 plus 10 proc. van 14.25 proc. is 1.42 proc., samen 1.85 proc. of op een huurprijs van f5.ruim genomen 10 ct. ten gevolge hebben, indien de exploitan ten de volle verlaging tot uitdrukking bren- gen, wal zeer twijfelachtig is. Met brood, het volksvoedsel^ is het al niet beter gesteld. Er zijn in ons land plm. 38000 bekkersgezellen. Schatten wij het gemiddel de. loon op f 25.(dit is zeer ruim genomen) is het totale loon f950.000.per week- Een loonsverlaging van 10 pnoe. van de f950.000.is f95.000.—. Het broodverbruik bedraagt phn. 3 mill. K. per dag of 2! mill. K-G- per week. 'Deze loonsverlaging van 10 procent is f95.000.— beteekent dus een broodprijsver- laging van f95.000.— 21 mill. K-G. brood is nog geen halve cent per K-G- brood- Stellen wij het broodverbruik per gezin van 4 jaersonen op 14 K.G. per week dan levert dit een wekelijksche besparing van zegge en schrijven 7 ct. op. Daarvoor moeten 38000 bakkersgezellen een loonderving van f 2.50 p-i-r week ondergaan. P!m. 25 proc. van het inkomen wordt be steed aan kruideniers- en grutterswaren, melk, k; as, eieren, aardappelen, groenten, fruit, bi andstoffen enz. De eenige arbeiders, die de prijs dezer artikelen met hun loon kunnen beimvloeden zin wel in hoofdzaak de winkelbedienden er. loopjongens. (Waar dezer in 't algemeen al een bedroe- vi-na laag loon genieten, zou het meer dan barbaarsch zijn, deze nog te verlagen. iDoch laten we consequent zijn. {Het rapport van de commissie tot „onder zoek naar de prijsvorming in het kruideniers jA'-'rf" toont aan, dat, 6 a 7 pifoc./yan^de "omzet uit arbeidsloon" bestaat Als wij nu in uanmerking nemen, dat de ai|be:ders meest koopen in winkels met geen of weinig loondienaren, dan kunnen we vei lig aannemen, dat in de distributie van deze waren niet meer dan 5 proc. van de omzet wordt verloond. Stellen wij het loon voor de voortbren ging dezer artikelen gemiddeld op 10 proc. van de omzet, dan zal de totale prijsverla ging 1 1/2 a 2 proc. bedragen of één vierde van het inkomen. Wanneer wij het gemiddelde inkomen op f 30.stellen, (U ziet ik ben royaal), dan levert dit een prijsverlaging van 2 proc. van 1/4 van f30.— is f 0.15 op. Doch dit is de theorie. Practisch kan voor heel veel ar tikelen geen prijsverlaging van 2 proc. bere kend worden, b.v. bruine boonen kosten per pond ongeveer 12 ct. de verlaging is 2 proc zoodat in 't vervolg de bruine boonen 11.8 cent kosten. De onzin van Heer D's. - stelling ligt er dik bovenop. Het zou te veel plaatsruimte vergen om van .ieder verbruiiksarükel aan te toonen, dat de verlaging der loonfactor hoegenaamd geen invloed heeft op de prijs hiervan. K. F. MUD.' (Wordt vervolgd.) Voorheen Sukkel Co. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Johanna, d. v. M. J. Th. Brouwer en A. M- Florie, Molenstraat W.Z. 15. Quirinus Cornelis, z- v. C. Th, v. Hazendonk en A. de Bruin, Steenhofstraat 36. Johannes Wilhelmus, z. v. W. Jas- perse en P. H. Fransman, Dijkhuisstraat 7. Evertje, d. v. A. Ch. Hekkers en A. Kraaij, Smiitsweg 1. Berendina Maria, d, v. B. H. Duwel en M. C. Breed., Steenhofstraat 45. Jan, z. v. J. v. Schaik en B. C. Blijerveld, Van Weedestraat 11. Cornelis Johannes, z. v. J. T. v- Burgsteden en J. H. v,. Doornik, Kerkstraat 44. Wilhelmus Cornelis, z. v. J. G. v. Bennek om en J. L. Outshoven, Birk straat 86. ONDERTROUWD: A. Luijben en A. M- van Velthoven. W. van Oest en J. M. van Esch. S.. J. van Wonderen en G. Los. GETROUWD: C. de Bruin en A. Meije- nimig. C. van Leeuwen en W. Bosman,. GEVESTIGD. W. M. Spiekman, Birkstr. 52a. M. J. Fugers, Kerkstraat 3. Wed. Th. H. H. Maasman, Lange Bergstraat 15. T. Wieichhaus, Soesterb.str. 125. Th- v. d.Veen met gezin, Dorresteinweg 4. C. C. J- 'v. Bommel m. gez., Oranjelaan 20. A. v. Mont- frans, Amersf.str. 121. G- v. Malestein, Amersf.str. 121. Mej. J. H. Bok, Hellisngweg 1-3. J. Tielrooy, Heideweg 52. Mej. A. G. FOTOHANDEL Gediplomeerd Drogist - Opticien ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS Onder andere Electrische lampen in alle merken en prijzen. Tevens Carbid-, Kaars- en Batterij-lampen en Electrische Strijkijzers. PRACHTSORTEERING HANDKAPPEN EN HANDSCHOENEN. ZiE PRIJZEN EN KWALITEIT Berko Erres lamp is speciaal voor het natte Hollandsche klimaat gemaakt; alle dee- len zijn roestvrij en de dynamo loopt op kogellagers; smeren is dus overbodig. Zelfs bij langzaam rijden geeft deze lantaarn een helder wit licht. Elke lamp is voorzien van garantie nummer; iedere Berko Erres en ook geen andere, geleverd met de bekende STOKVIS GARANTIE. KONINGINNELAAN 4 TELEFCON 2346 Om ieder in de gelegenheid te stellen (zoo'n prachtlamp te bekomen, geven wij deze lamp, alleen deze week, voor f 2.50 vooruit en verder een gulden per week. A. Schenk, Julianasiraat 20. Mej. C. E. J. Harthoorn, Kerkpad N.Z. 14. H. J. J. Nij- pels, Talmalaan 3. W. J. T. Schreuder, O. Grachtje 17. M. G. Wijntjes m- g., Birkstr. 75. G. Baas, Birkstraat 75. T. W. Lauterslager ;m. g., Torenstraat 6- W. v. d. Craats, Post weg S0. IC Lohn, Steen hofstraat 45a. L. O. Vlaanderen, Soesterb.str. 6- C. Drost m. g., Nieuweweg 36a. D. T. v. d. Brink, Dijk huisstraat l. A. J. A. S^gers, Rademaker- straat 25. E. T. H. Wolf, Wald. Pyrmontl. 1. J. G. Kraay, Soesterb.str. 125. E, Rhee- nen m. g„ le Heeserlaantje 4. VERTROKKEN: G. v. Dijk, van Pijnen- burgerl. 5 naar Stationspl. 2, Baarn. A. F. Burgerhout, van Rademakerstr. 25a naai Utrecht, le Daelsehedijk 11. J. T. v. d. Kuit, van Eikenlaan 35 naar Heerlen, de Sav. Loh- manstr.-27. J. v. d. Broeke m. vr, van Heb- liiingweg 15 naar Baarn, Krugerl. 2. D. A. de_ Graauw geb. .Kooper, van Vosseyeldlaan 3 naar Amersfoort, Utrechtëcheweg 266. M. Niieuhuys, van Kerkstraat 18 naar Hilver sum, Langestr. 48a. Th. J. Pouw, van Ban- nïngstraat 106 naar Zuilen, A'damschestraat 591 h. W- J. v. d. Lee met gez., van Utrecht- scheweg 12 naar Zeist, Patzerweg 24. H. J. Loos met gez., van Birkstraat 88 naar Amersfoort, Aldegondestr. 94. H. A. Stege- man in. gez., van Sinnemapl. 3 n. Utrecht, Kerk dwarsstraat 36. G- v. d. Belt, van Zwar- teweg la naar Eemnes, Wakkerendijk 208. J. Hoogenidoorn m. g-, van Nieuweweg 46a naar Utrecht, Pelikaanstraat 34. D. Helnicke, van Steenhofstraat 32 naar Berlin, (Dtl.). D. Dorresteyn m.g., van Nieuwstraat 29 naar Hilversum, Geuzeweg 227. VERHUISD: T. Veen van Kerkdwarsstr. 20 naar Van Lenneplaan 41. J. de Wilde m. gez., van Van Maarenstraat 10 naar Verl. Postweg 33. A. de Visser m. gez., van V. Postweg 33 naar Luchtv. afd. W. J. Jasperse met gezin, van Dijkhuisstraat 1 naar 7. C. D. M. v- Pienbroek, van Heideweg 1 naar Plasweg 2b. P. J. Borrias m. gez., van Heideweg 1 naar Plasweg 2b. H. J. M. v. Uggeien m. gez., van L. Brinkweg 53d naai Birkstraat 2a. W. die Kruyff m. gez-, van, L. Brinkweg 39 naar Kerkstraat 23. H. M. Reu- len m. gez., van Kon.Iaan S5 naar Laanstr. 38. Wed. G. Reyglenbagh, van Kerkdwars str. 14 naar Koninginnelaan 27. EEN WIJS WOORD VOOR 1EDEREN DAG zijn Poeders alleen, wanneer zij de handtee- kening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. PLAATSELIJK NIEUWS Kerk Concert Belangstellenden herinneren wij aan het Kerkconcert, dat ten bae van ht-et Orgelfonds der Emmakerk op Dinsdag 24 November a.s. in de Herv. Kerk in de Kerkebuurt zal worden gegeven. Van belang is het tevens te vermelden, dat des avonds te plm. 7.30 uur vanaf Nieuwerhoek een extra autobus zal vertrekken naar de kerk. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Bevorderd Onze plaatsgenoot, de Heer J. van Dijk, werkzaam als klerk bij den dienst Bouw- en Woningtoezicht en Stadsontwikkeling der ge meente Amersfoort, is dezer dagen bevorderd tot adjunct-commies. Bijzondere Vrijwillige Landstorm afd. Soest Het ligt in de bedoeling van bovengenoem de vereeniging om op Donderdag 26 No vember een propaganda-filmavond te orga- niseereii in Hotel „Eemland", aanvangende 8.15 uur precies. Inwoners van Soest en omstreken, die sympathie gevoelen voor dit anti-revolutie instituut, raden wij dringend aan een bezoek te brengen aan dezen propaganda-avond. Ten overvloede vermelden wij nog, dat van deze afdeeling lid kunnen worden zij, die hun militaire dienstplicht vervuld heb ben, beneden de 50 jaar zijn en zooals van zelf spreekt, instemmen met het doel der vereeniging. Gezien de keuze der films, mag een groo te opkomst verwacht worden en zal plaats bespreking gewenscht zijn. Verder verwijzen wij naar de desbetref fende advertentie in dit blad. ZONDAG. W,at in het leven het meest opvalt, is de kleinigheid van het groote en de grootheid van het kleine. MAANDAG. Wie verspilt voordat hij genoeg wint, zal bedelen voordat hij het denkt. DINSDAG. Ai Leid is de beste troost. WOENSDAG. De zwaarste spijzen voeden niet het best. DONDERDAG. Niemand weet wat hij kan, voordat hij het heeft geprobeerd. VRIJDAG. Een vrouw heeft op sommige punten zul- te-ftjne-^-oelh&eF&iSr'dai -zif dc=-dw— - gen voelt zonder ze te kunnen bewijzen en dan heeft ze 't heel dikwijls bij het rechte eind. ZATERDAG. Des werelds gunst is als de wind Die lieflijk suist door 't woud. Zorg dat, hoe vleiend gij ze ook vindt, Ge haar niet te veel vertrouwt. Ruwe Huid I P U R O L Ruwe Handen Doos 30 cen( KUW0 Lippen Bij Apotheker en Drogist Mr. van Doorne - Avro-bestuur Door den eereraad bestaande uit de Pro fessoren Mr. J. A. Eigeman, Dr. H. Ribbi- us en Mr. C. W- Star Busman is uitspraak gedaan inzake het bekende geschil tusschen Mr. van Doorne en het Avro-bestuur. Wij zullen de uitspraak rniiet in haar geheel op nemen, doch meenen te kunnen volstaan met de zeer duidelijke beschouwing, welke daar over iis verschenen van de hand van Mr, R. van Woelderen, advocaat en proc. te Utrecht, diie schrijft: Het Neder la lid sclie Strafprocesrecht geefl lederen verdachte, die zich in Nederland te verantwoorden heeft voor het begaan van eeniiig strafbaar feit, onverschillig hoe ern stig dit ook wezen moge, afdoende Waar borgen, dat hem geen straf zal worden opge legd, dan na deugdelijk, onpartijdig onder zoek van het hem ten laste gelegde. Wat er van deze strafrechtspleging terecht zou komen, indien deze waarborgen moch ten ontbreken, is wel zeer duidelijk geble ken bij de behandeling van het beroep van Mr. van Doorne in de vergadering van de AVRO op 25 Juli j.1. Bovenstaande uitspraak van de commissie, aan wie gevraagd was om ter zake een on partijdig onderzoek te willen instellen, de- monsteert dit afdoende. Wegens de botte weigering van 't AVRO. bestuur, om tot bedoeld onderzoek mede te werken, was zij genoodzaakt haar taak meer te leggen, maar de motiveerlng van dit besluit spreekt in haar soberheid een vernietigend oordeel uit over de gestie van liet AYRO-bestuur in deze aangelegenheid. Mr. van Doorne vroeg een onpartijdig onderzoek naar de tegen hem ingebrachte beschuldigingen. Het AVRO.bestuur weiger de botweg. De raadsman van Fr. van Doorne vraagt >:npartijdig onderzoek door een commissie, wier samenstelling wondt overgelaten aan de algemeene vergadering van de AVRO, der halve aan de tegenpartij. Het AVRO.bestuur 'egt het verzoek botweg zonder stemming terzijde. De commissie van drie hoogleeraren vraagt aan het AVRO-bestuur medewerking om tol een onpartijdig onderzoek te willen geraken. Het AVRO-bestuur «weigert botweg. Het beroep van Mr. van Doornewordt zoogenaamd onderzocht door de „algemee ne vergadering". De commissie oordeelt zeer terecht, dat zoodanige vergadering daartoe ten eemen male ongeschikt is en bovendien tot zoodanig onderzoek ook niet de minste poging heeft aangewend. Temeer was deze vergadering daartoe ongeschikt, wijl deze iii wezen niet een algemeene vergadering van leden is, doch een van „afgevaardigden" van leden, waarbij de laatste slechts tegenwoor- gïd mogen zijn, zonder iets te vertellen te hebben. En die „afgevaardigden" zijn nota

Soester Courant | 1931 | | pagina 1