KOOPT IN SOEST. BIJ VAN OEST VAN DEN BERG&Co. j JOH. DE HEER i ALLE BANKZAKEN SAFE-DEPOSIT Uitgave: G. J. Smit, Soestdijk» Bureau: Van Weedestr, 35, Tel. 2181 Centrale Winkeliers-Vereeniging. Piano's - Orgels - Radio KRUIDENIERSWAREN Stille Omgang. J. LENSSEN Uit de liturgie van de Vasten. 0. F.V0IGT - Burgem. Grothestraat 28 - SOESTDIJK Soester Bankvereeniging ALLE BANKZAKEN SAFE DEPOSIT TELEFOON 2317 Soesterberg Kleermaker ij Fa. Kareisen - Rademaker Je JAARGANG VRIJDAG 4 MAART 1932 DE SOESTER POST Katholiek weekblad voor Soestdijk, Soest en Soesterberg. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG Naast „DE SOESTER POST", R.K. Weekblad, worden door ons mede uitgegeven „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en het „SOESTR NIEUWSBLAD", Al gemeen Christelijk Weekblad. E Varkensmarkt 5, A'foort, Tel. 1309 i De garantie van ons huis is voor U een absolute waarborg. GBXIBIflBGSEBHH NUaBBHHB Op 't wijdberoemde feest gaan jaarlijks [nog de schreden Van velen, barrevoets, in d' ochtend [tempelwaart Zij komen in 't geheim, de vromen en [getrouwen En brengen U hun groet, verlaten [heiligdom Om 't Wonder Sacrament t' aanbidden; [om t' aanschouwen De heil'ge plek, en gaan haar plechtig [driemaal om. Genadig Ood, verlaat de wakk're [burgers niet. Wier trouwe godsvrucht nooit Uw Heil'ge [Steê verliet Verleen, dat wij opnieuw dit heiligdom [betreden, En Uwer heil'gen lof verkonden met [gebeden. Vert. Dr. J. F. Sterck. Con. Plemp (1616) Door onze vakkennis leveren uitsluitend prima kwaliteit. Prijzea vanaf 2 ct. t.m. 50 ct. SIGARENMAGAZIJN v. Weedestr. 6a - Tel. 2017 ■flIllftlMilllflllHIIMBIIllllllt EPISTEL EN EVANGELIE. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Galaten; IV, 2231. Broeders! Er staat geschreven, dat Abra ham twee zonen had, één van de slavin en één van de vrije vrouw. Maar die van de slavin werd naar het vleesch geboren; doch die van de vrije vrouw krachtens de belofte. Dit nu heeft een zinnebeeldige beteekenis. Want deze beteekenen de twee Verbonden. Het eene op den berg Sina dat tot dienst baarheid baart; en dit is Agar. Want de Sina is een berg in Arabië, die gelijk gesteld kan worden met het tegenwoordige Jeru- salem, dat met zijne kinderen dienstbaar is. Maar het Jeruzalem, dat omhoog is, is vrij; en dit is onze moeder. Immers er staat ge schreven: Verheug u, gij onvruchtbare, die niet baart! jubel luid en juich, die geen weeën hebt! Want talrijk zijn de kinderen der een zame, meer dan van haar, die den man heeft! Wij nu, broeders! zijn volgens Isaak, kinderen der belofte. Doch evenals toen hij die het naar den geest was, zoo ook nu Maar wat zegt de Schrift? Jaag de slavin en haren zoon weg, want de zoon der slavin zal niet erfgenaam zijn met den zoon der vrije vrouw. Derhalve, broeders! zijn wij niet zo nen der slaven, maar der vrije vrouw'; de vrijheid, tot welke Christus ons heeft vrij gemaakt. Evangelie volgens den H. Johannes; VI, 1-15. In dien tijd vertrok Jesus over de zee van Galilea, of van Tiberias; en Hem volgde eene groote menigte, omdat zij de wonderteeke- nen zagen, welke Hij deed aan de zieken. Jesus steeg dan op den berg en zat daar neder met zijne leerlingen. Paschen nu, de feestdag der Joden, was zeer nabij. Toen dan Jesus zijne oogen opsloeg en zég, dat eene zeer groote menigte tot Hem kwam, zeide hij tot Philippus: Van waar zullen wij brooden koopen, opdat deze eten? Dit nu zeide Hij, om hem op de proef te stellen; want Hij zelf wist, wat Hij doen zou. Philippus ontwoordde Hem: Voor twee honderd tienlingen brood is niet voldoende voor hen, dat ieder een weinig ontvange. Een zijner leerlingen, Andreas, de broeder van Simon Petrus, sprak tot Hem: Er is hier een knaapje, dat vijf gerstebrooden heeft en twee visschen; doch wat is dit onder zoo- velen! Jesus zeide dan: Doet de menschen nederzitten! Er was nu veel gras op die plaats. Zij zetten zich dan neder, de mannen ten getale van omtrent vijfduizend. Jesus nam dan de brooden en sprak eene dankzegging en deelde ze uit aan de nederzitten den; even eens ook van de visschen, zooveel zij ver- Tangden. Toen zij nu verzadigd waren, sprak Hij tot zijne leerlingen: Verzamelt de brok ken, die overgebleven zijn, opdat ze niet verloren gaan. Zij verzamelden ze dan en vulden twaalf korven met brokken, welke hun die gegeten hadden, van de vijf gerste brooden waren overgeschoten. Toen dan deze menschen het door Jesus verrichte wonder- teeken gezien hadden, zeiden zij: Deze is waarlijk de Profeet, die in de wereld komen moet Omdat Jesus dan wist, dat zij wilden komen, om Hem mede te voeren en koning te maken, trok Hij zich weder terug op den berg, Hij alleen. EVANGELIE-VERKLARING Wonderbare spijziging van vijf duizend menschen Behalve de opdracht om het Rijk Gods te gaan prediken in de dorpen van Galilea, had Jesus Zijn Apostelen bij die uitzending ook de macht gegeven om de zieken te genezen en de duivelen uit te drijven. Toen zij terug gekomen waren, vertelden ze opgetogen aan Jesus alle wonderen, welke zij in Zijn Naam gedaan hadden. Uit voorzorg nu tegen een mogelijk ingrij pen van den viervorst Herodes, die zich, in verband met de onthoofding van Joannes den Dooper, niets op zijn gemak gevoelde bij al dat wonderlijke in zijn gebied, maar meer nog om Zijn Apostelen wat rust te ver schaffen, buiten het gedrang der samenge- loopen menigte, begat Zich Jesus naar de overzijde van de zee van Galilea of van Tiberias. Het volk echter had uit de richting, wel ke het schip genomen had, opgemaakt, dat de groote Profeet ergens in het Noord-Oos ten aan wal moest gaan. Verlangend nu om den geliefden Weldoe ner, die Zich alom het lot hunner zieken vol medelijden aantrok, te zien en te hoo- ren, volgden duizenden den Noordelijken oever van het meer, doorwaadden den Jor- daan en kwamen in Bethsaïda. Niet aan stonds vonden zij den Meester, immers Jesus besteeg het gebergte en zat daar neder met Zijne leerlingen. Het was nu dicht bij Paschen, het feest der Joden. Jesus sloeg dan de oogen op, en zag dat een groote menigte tot Hem kwam. Diep medelijden greep den goeden Zalig maker aan. Hij wist zoo goed, dat heel die menigte was als een kudde schapen zonder herder; ook, dat het vooral Zijn wonderen waren, die men zocht! Vol liefde gaat Hij hunne rijen langs, geneest de zieken en spreekt tegelijkertijd van de hoogere dingen Zijns Rijks. Als ongemerkt de avond invalt, waarschu wen Hem de twaalf, dat het tijd wordt de menschen naar hun dorpen terug te zenden. Ze kunnen daar toch niet op het strand blij ven, ze moeten toch eten! En Hij zeide tot Philippus: Vanwaar zullen we brood koopen, dat ze te eten hebben? Dit echter zeide Hij om hem op de proef te stellen, want zelf wist Hij wat Hij doen zou. Philippus begrijpt niet, hoe Jesus zoo iets kan vragen. Er nog van afgezien, dat in ge heel Bethsaïda geen brood genoeg is voor zooveel menschen: veronderstel dat 't er was. daar zou nogal wat geld voor noodig zijn! Philippus antwoordde Hem: voor twee honderd tienlingen brood is niet genoeg voor hen, opdat ieder een stukje krijge! Allen zijn het er over eens: daar valt niet over te denken, noch aan te bginnen: Eén Zijner leerlingen, Andreas, de broeder van Simon Petrus, zegt tot Hem Hier is een jongetje, dat vijf grstebroo- den heeft en twee visschen, maar wat is dat voor zoo velen. Ja het was duidelijk! Natuurlijkerwijze kon hier niets gedaan worden. Daarom zal Jesus door een heerlijk won der, waarvan duizenden getuigen zijn, het geloof Zijner teerlingen en van "het volk be vestigen en vermeerderen. Jesus echter zeide: Laat de menschen gaan zitten. Er was nu veel gras daar ter plaatse. De mannen gingen dus zit ten ten getale van ongeveer vijf duizend. Jesus dan nam de brooden en sprak een dankgebed en deelde ze uit aan die neergezeten waren: eveneéns ook van de visschen, zooveel hun beliefde. Als ze nu verzadigd waren, zei Hij tot Zijn leerlingen: Verzamelt de overgebleven brokkelingen, dat er niets verloren ga. Ze zamelden dan op, en vulden twaalf korven met brokkelingen die de gespijzig- den van de vijf gerstebrooden overhad den. Geweldig was de indruk, dien dit grootsche wonder op de menigte maakte. Zeker: eenvoudig, zelfs sober is hier de Evangelist in zijn beschrijving: Bij het zien dan van het wondertee- ken, dat Jesus gedaan had, zeiden de menschen: Deze is waarlijk de Profeet, die in de wereld moet komen! Doch het waren Galileeërs, met een na tuur als Simon Petrus bezat: aanstonds voor het hoogste in begeestering gebracht en daarbij eerste klas oproermakers tegen het gehate gezag der Romeinsche overheerschers. Die Rabbi van Nazareth zou Israël bevrijden! Het groote Rijk van den Messias stond te vestigen, mede met hunne vuisten! Jesus zal hun Koning en Messias zijn! Maar Jesus' Rijk is niet van deze wereld. Het Romeinsche Rijk staat de vestiging van Zijn geestelijke heerschappij niet in den weg, zal die veeleer door zijn uitgebreidheid en eenheid bevorderen. Hij wil dat aardsche ko ningschap niet! Jesus dan, voorziende dat ze Hem zou den komen wegvoeren om Hem koning te maken, zond Zijn met dezelfde aardsche opvattingen behepte en dus op het oogenblik in Zijn om geving ongewenschte Apostelen terug over de zee naar den Westelijken oever en trok zich weder terug op "het gebergte, Hij alleen. 11. De vierde Zondag, „Laetare", onderscheidt zich van de, andere Vastenzondagen door het vreugdekarakter. Wij' zijn over het mid den der Vasten gekomen: Paschen is niet meer en voor een oogenblik slaan wij onze blikken naar dat feest. Van bijzondere' Leteekenis was deze Zondag voor de doope- r.gen, die den dag van hun doopsel za gen naderen. Vandaag mag het orgel klinken, het al taar mag met bloemen versierd worden en de paarse misgewaden mogen vervangen worden door rozenroode. Te Rome was dien dag de Statdo in de kerk van het H. Kruis te Jerusalem, hiermede hangt de keuze sa men van de misgewaden en het épistel. Je rusalem is het beeld der Kerk en van den Hemel. Zoo klinken dan in Introitus, Gra duale en Communie* de woorden uit den pelgrimszang, dien de Joden zongen als zij met het Paaschfeest! naar Jerusalem trok ken: „Verheugd heb ik mij, omdat mij ge zegd is: naar het Huis des Heeren zullen wij gaan. Jerusalem dat gebouwd is als een stad, welke dicht aaneengesloten is; der waarts gaan de stammen op, de stammen des Heeren om Uwen naam te loven, O Heer". Als heimwee klinkt het naar het nabije Paaschfeest, waarop wij Christenen grooter geheimen vieren dan de Joden op hun hóógste en. heiligste feest. ,,'Verbiijd U Jerusalem en komt te zamen allen, die het liefhebt7', (Isaïas 66, 10, 11) zoo zegt de Introïtus. Verblijden wij ons dat wij deel uitmaken van het nieuwe Je rusalem, de H. Kerk. Zoo zegt ook in het! Epistel de H. Paulus: ,,het andere Jerusalem, dat van boven is, is onze Moeder", n.l. de H. Kerk. Zooals de Joden in de woestijn door God wonderbaar gespijzigd werden, zoo worden de kinderen van het Nieuwe Verbond ge spijzigd door do H. Eucharistie, waarvan de. broodvermenigvuldiging in het Evange lieverhaal een. beeld is- Bij den vijfden Zondag, „Judica", Passie zondag, begint de Passietdjd. Op dezien Zon dag verandert de Vasten.lituirgie. Is er tot nu toe voornamelijk sprake geweest van den zondaar, die God om ontferming smeekt, van heden af wordt onze aandacht geheel gevraagd door den lijdenden Verlosser. Mis liturgie en Brevier bevatten o.m. lezingen uit de profetieën van Jeremïas, die ons Jezus als de Man van Smarten voorstelt. De vas- tenhymnen der Kerkelijke Getijden worden vervangen daar de schoone Kruis-Hymnen. In de Mis vervalt van Passiezondag af de psalm Judica, die blijde uiting van gods vertrouwen, de Introitus van dien dag heeft de beginwoorden van denzelfden Psalm, toegepast op Christus.' Als teeken van rouw vervalt eveneens het Gloria Patri na Asper ges, Introitus en. Lavabo in de Mis- De Evangelie der laatste weken van de Vasten vermelden gebeurtenissen die kort vóór Je zus' lijden plaats grepen. Op Passiezondag wordt in Epistel en Evan gelie sterk de nadruk gelegd op de godheid van Christus. In, het Epistel wordt Hij voor gesteld als de goddelijke Hooggepriester, in het Evangelie betuigt Hij Zijn bestaan van alle eeuwigheid: „Voorwaar^ voorwaar, Ik zeg u, eer Abraham werd, ben Ik". De Prefatie der Vas;en wordt vervangen door die van het H. Kruis:„die het heil van het menschelijk geslacht in het kruishout ge plaatst hebt, opdat daar uit het leven zou op schieten, waaruit de dood was voortgeko men (uit het hout van den boom van het Paradijs kwam de zonde voort, uit het kruis hout het eeuwig leven) en hij, die door het hout zegevierde (de duivel), op zijn beurt ook door het hout verwonnen zou worden, door Christus onzen Heer". De overweging van het lijden van den Verlosser en van de gebeurtenissen, die er mede samenhangen, is nog heel bijzonder het doel van de zeer oude plechtigheden der Goede Week. Door Zijn dood toch heeft Christus den dood weggenomen, die door de zonde verdiend was; door Zijn lijden en dood 'is het mogelijk geworden dat wij, uit den dooa der zonde opgestaan, herleven door het leven der genade. Daarom zingt de Kerk terecht Door Uw genade zóó hernieuwd, Heffen we een nieuwen lofzang aan, den lofzang van den verloste, die zijn Ver losser prijst. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adrianus Johannes Antonius, v. H. A. Staal en J. Berg, K. Brinkweg 26- Gertrude TjaÜsmga, d. v. J. Jongbloed en J. Ch. Gerritsen, A'foortschestr. 83b. Hend rik a Cornelia, d. v. J. Verspuy en K- Muilwijk, Soesterb.str, 29. Jan, z- v. J, Maat en A- J. Siebelink, Ringweg 2a. Geer- txuïda, d. v. C. Drost en Mi Hak, Nietuwe- weg 36a. Catharina, d. v. G. van Es en C. Nijburg, Wiekslooterwag O.Z. 31. ONDERTROUWD-. W. v. d. Kraats en E. v. Rouwendaal. K. Gravemaker en G- Wassenaar. OVERLEDEN: GijsbertLna Janke Maris, 9 dagen, Soesterb-str. J. Maria Barbara Hill- horst, 19 maanden, Smitsweg 11.. Dirk Al tera, 64 jaar, geh,. m. A. Vlaanderen, Nieu- weweg 120- GEVESTIGD: G. H. J. Bots, Steenhof- straat 46. M- v. d. Wal m. vr., Smitsweg 12- M. R. Hilhorst, Eikenlaan 27. A. v. d, Lugt m. vr., Oranjelaan 24. J. Stada m. g., v- Leniieplaan 38. A. Bloemer m. g., Amers- focrtschestr. 21. M. C. v. Wegen, Bosstr. 57. A. G. Snuit, Burg. Grothestraat 42- J. E Kloppenburg, wed., Burg. Grothestr. 42- J. v. >t Klooster, Kerkdwarsstr. 1. P- Dek ker m. g., Julianastr. 6. H- Bos m. g, Post weg 42- J. SLagt, Birkstr. 34. H. v. Doom m- g., Klaarwaterweg 17a. J. H. Langelaar, Kolonieweg 5. K. K. v. Vliet, B- Grothe straat 41. VERTROKKEN: G. Gengler» van Amersf- str. 20 naar Schootenhof bij Antwerpen. J. P. Gepkens, van Van Weedestr. 30 naar Nijmegen, St. j3cobslaan 420. S. M. Keij- zer, van Amersf.slr. '70a naar Zaandam, Vin- kenstraat 22. F. F. J. Lamers met gez-, van Molenstraat O.Z. 6 naar Hilversum, Beye- r.ïnckl. 14. J. A. Lazeroms idem. H. J.- A. Adan, van Laanstraat; 17 naar Hilversum; Mul ta.u lil aan 55. G. Kwakkel, van Van Len- neplaan naar Apeldoorn, Kastanje!. 3. W. E. de Graaf, van Luchtv. afd. naar Zeist, Weeshuislaan 30. M- J. W. Egmond, van Kerkdw.str. 9 haar Warmond, Dorpstr. 137b. P- C. M. v. d- Eist, van Sinnemaplein 11 naar 's Hertogenbosch, Maaslandstr. 17. J. M- v. Buys-Dun, idem. J. Brummer, van Praamgracht 3 naar Almelo, Kanaalgang 19. B- E. Stockmann, van Dorresteinw. 11 naar A'dam, Iepenlaan 10- M. Kiemen, van Rade- makerstr- 18 naar Utrecht, v. Hoorn-kade 37tuis. VERHUISD: Wed- C. F. Schanzleh, van Vredehofstraat 2 naar Emmalaan 1. Th. J. v. Luijtelaar m. g., van Birkstraat 20 naar Braamweg 17. H. Budding m. gez., van M iddelwiijkstr. 4 naar Hartmanl. 6. Th. v- Doxiselaar, van Nieuweweg 113 naar Spoor straat 18a. J. de Goede m. gez., van Nieu weweg 34 naar 60. W. v. d. Heuvel,- van. L- Brimkweg 17 naar 36. P. Jungeröus m. g., van Nieuweweg 60a naar 62. Z. Verbrug- gen idem. G. H. J. Swanen, van Van 'Len- neplaan 38 naar 32. J. H. v. Heiningen, van Braamweg 17 naar Bosstr. 63. T. v. Lubek m- vr., va.n Schrikslaan 49 naar Den Bliekl. 27. J. N. M. Wanders m. g., van Verl. Postw, 61 naar V. Maarenstraat 2. K. Zweed-e, van KI- Engendaalweg 11 naar Henr. Blackweg 2a. M. Petersen m'. gez., idem. TELEFOON No. 2400 GIRO No. T 79966 Gediplomeerd Drogist - Opticien FOTOHANDEL ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS JULI A NAPLEIN 5 - TELEFOON 163 SOEST Voorheen Sukkel Co. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. met leggen, maar dit niet hadden volgehouden. Ik bekeek het hok en ik moest zeggen, dat alles in orde was. Licht, lucht, vloerbedek- idng, mestvloer, zitstokken enz., alles was prima in orde, maar in plaats van 80 kippen waarvoor het hok berekend was, zaten er maar een kleine 40 in. Ik kon niet anders, dan de ooraak van het slechte leggen daar aan toeschrijven. Ik raadde hem aan boven den mestvloer een extra rietmat aan te bren gen en 's morgens vroeg eens op den mest vloer te kijken naar windeieren. En tot zijn verwondering vond hij er eiken morgen ver schillende. Een week later waren er al ver schillende hennen flink aan den leg, d-w.z. ze leggen nu een ei met schaal er om en geen windeieren. Eén diing is echter jammer. Zijn dieren bleken eiervreters geworden, te zijn. Dat was vanzelf gekomen door de windeieren, die dagelijks op den mestvloer lagen en waar zoo nu en dan ook wel een goed of een half afgewerkt ei bij was. Goede raad was duur. Er zijn vele middelen om die eierpik- ders der kunsten af te leeren, maar of ze helpen is" een tweede. In plaats van graan werd er nu bij eiken voertijd gestrooid metsteenen eieren Den eersten keer vlogen ze er op af, dat het een lust was om te zien. Ze pikten er op, dat hun snavels het opgaven. Eiken dag werd "zoo gehaiïiield eu -wcrvraten- is r.fg^lco pen. Natuurlijk laat de eigenaar die steenen eieren nu in. het hok liggen. Overal kun je ze vinden: bij den voerbak, in het legnest, op den mestvloer, op den grond. Geen kip, die er meer naar kijkt. Het middel is gemakkelijk, wie last heeft van eiervreters, passé het maar eens toe- Het geeft in vele gevallen baat Alis U een hok bouwt,, doe het dan goed en <zet er zooveel dieren in als waarvoor het gebouwd is- Hoeveel kippen in éón hok? Het is nu wel van algemeene bekendheifd dat men in een hok niet maar net zooveel kippen kan doen als men wil, tenminste wan neer men behoorlijke resultaten wil bereiken. Vroeger kwam het ndet zoo precies. Maar de opbrengst was toen daaraan evenredig. Te veel kippen, in een hok houdt de lucht te vochuig, met als gevolg slappe dieren en weinig of geen eieren. Ze zetten dan 's win ters niet door en bezorgen ons in plaats van vvinst een verlies, want zonder wintereieren geen winst. Berekend naar de vloeropper vlakte moeten we hoogstens 4 dieren per vierkante meier houden. Bij vasthouden ge durende den geheelen winter nog liever 7 op de twee vierkante meter. Bij een pannen dak of een van asbestplaten is het noodza kelijk, dat er een riet- of stroolaag wordii aangebracht, anders kon het nog wel eens te koud zijn. Koude op zich zelf is niet zoo erg. Over dag kunnen de kippen zich verwarmen en wij van onzen kant zorgen'er wel voor,, dat ze werk vinden om zich te verwarmen. Maar 's nachts, dan. mogen ze het niet koud heb ben. Het hindert niet, al is het koud in het hok, als de dieren het maar niet koud hebben. Het is een eigenschap van een goed hok, dai het drinkwater er bij vriezend weer meer of minder bevriest. Maar op de plaats, waar de dieren 's nachts verblijven, dus boven de mestvloer, daar mag het niet vriezen. Die ruimte moet door hen zelf zoo verwarmd worden, dat de vorst hen daar niet deert. Als er do,or een te geringe dakebdekkiingof door een te hoog dak niet voldoende warmte door de dieren boven den mestvloer verza meld kan worden, dan zullen we direct zien, dat de leg met sprongen teruguit gaat. De dieren houden dan niet direct op met leggen, maar vo.oral dei buitenste, die dus tegen den wand zitten, zullen dermate van kou lijden, dat ze niet meer in staat zijn een kalkschaal om het ei te vormen of zoolang het ei vast te houden, want die dieren zullen veel wind eieren leggen. Als we in het hok komen kij ken, zullen we dit lang niet altijd merken. Want de kippen lusten ook wel een eitje en die windeieren worden dan ook eiken morgen gulzig verorberd. De dieren lijden er veel van, want het is gemakkelijker een ei met harde schaal te leggen, dan een windei. Veelal zien we in diien tijd dieren met legnood. Vaak verlam ming in de pooten, diie even plotseling ver dwijnt als ze komf. Als het ei er maar uit is, is alles weer in orde. Ook merkt men dan hennen op, die om dezelfde reden het achterstel over den grond schuren. En in verband hiermee wil ik er op wijzen,, dat te weinig hennen in een hok even ver keerd is als te veel. Want door het gerijnge aantal zitten ze >s nachts te koud. Eens kwam er iemand bij mij, die vertelde, dat zijn jonge hennen wel begonnen waren J. A. van Daal Militaire- en Postweg 8 Burger- PLAATSELIJK NIEUWS Brandje Maandagnacht werd kennis gegeven, dat brand was ontstaan op de begroeide berm langs de spoorlijn nabij de halte Nieuweweg. Toen de commandant van de brandweer ver scheen, was een en ander reeds door voorbij gangers gebluscht. Schennis eerbaarheid Door een meisje van hier werd Zondag middag bij de politie aangifte gedaan, dat zich in de bosschen onder Baarn een persoon bevond, die zich schuldig maakte aan schen nis der eerbaarheid. De politie, welke direct op onderzoek uit ging, had de schuldige, J. N. N. te Baarn, spoedig te pakken. Bedoeld persoon is ter beschikking gesteld van de politie te Baarn. Aanbesteding Door B. en W. werd Vrijdagmiddag ten gemeentehuize aanbesteed het bouwen var. een wachtlokaal 'bij de autobushalte op hel gemeenteterrein hoek Birktstraat-Ferd. Huijck- laan. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Rams v. d. Broek f752.J. Mets f666.66, A. Prins t830.—A. v. d. Hoek f748.—, G. M. v. d. Berg 1945.J. G. Wijnands f793.-, C. M Visser f976—, C. Th. Wijnands f932.—. Brandje Een enkele stoot op de sirene was j.I. Dins dag de mededeeling, dat een grasbrandje was ontstaan op de Engh bij den Soester Eng- weg, hetwelk zeer waarschijnlijk was ontstaan als gevolg van vuurtjestoken door jongens. R.K. W erki leden - V er een i g in g 4,Si. Joscph" Dinsdagavond hield bovengenoemde veree- niiginig haar jaarvergadering, welke matig be zocht was. De Voorzitter opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen, waaronder de Advi seur Kap. Bouwmeester, van harte welkom. Spr. spoorde de leden aan tot groote steun voor de strijd in Twente en bracht dank voor hetgeen was gecollecteerd bij de kerk Het resultaat was pl.m1. f40.—. Na de notulen gaf de Secretaris een keu rig uitgewerkt jaarverslag, waarin al het werk door de vereeniging verricht werd besproken. Ook de penningmeester bracht een mooi ver slag uit, wat met een batig saldo sloot. Beide functionarissen werden door den voorzitter dank gebracht. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Waar genoeg energie is om op de juiste manier te gebieden, zal nimmer gehoorzaam heid ontbreken. MAANDAG. Werken is een plicht, maar een heilzame plicht, die aan een sterke ziel steeds be haagt. DINSDAG. Elk verloren uur is een kans meer op ongeluk in de toekomst. WOENSDAG. Alleen het ware is schoon, alleen het ware is beminnelijk. DONDERDAG. Indien men in het geheel niet aan geluk ot ongeluk denkt, doch alleen maar aan strenge, zichzelf niet sparende plichtsbetrach ting, meldt het geluk zich vanzelt aan, ook bij een leven vol zorg en ontbering. VRIJDAG. Alle groote dingen zijn in eenzaamheid geworden en ai wat gij door uzelt zijt, zijt gij ten slotte aan uw eenzaamheid ver schuldigd. ZATERDAG. Iemand daalt minder' in de oogen van an~' deren door de harde waarheden, die hij over zichzelf uitspreekt dan door de leugens, die anderen van hem vertellen. Dorresteinweg 3 Schildersbedrijf Auto Lak- en Spuit inrichting AUTOSPIEGELS. De adviseur sprak de leden toe, spoorde aan tot trouwe leden en bracht dank aan het bestuur voor haar werk. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Besloten werd nog de contributie te verhoogen met 1 cent pér week, voor een vaste bron van inkom sten voor het jaarlijksch te houden kinder feest. Besloten werd nog dat met de ge zamenlijke onder-afd. een feestavond zal wor den gehouden, waarvoor een bedrag werd uitgetrokken. Een commissie heeft dezen avond in voorbereiding. De overgeschoten gelden daarvan zullen worden besteed aan gen werkloozen. Staande de vergadering werd nog een col- icc'.e gehouden voor de Twentsche arbeiders- Na een korte rondvraag werd de vergade- in,g. op de gebruikelijke wijze gesloten. Aanrijding Op de Steenhofstraat werd Mej. F. W. Za terdagmiddag aangereden door een motorrij der, die, zonder naar zijn slachtoffer om te zien, doorreed. Het nummer van den motor is echter bekend, zoodat déze vriendelijke mijnheer kan worden opgespoord. Mej. W. kwam er zelf nogal goed af, doch het rijwiel werd ernstig beschadigd. Vuurwapen gevonden Door de politie alhier werd dezer dagen een tweeloops jachtgeweer aangetroffen in een opslagplaats, waarvan de eigenaar de herkomst van dit exemplaar niet kon opgeven. Als gevolg hiervan werd het vuurwapen in beslag genomen. Chir* Jongemannen-Vereen. Blijkens de in di't nummer opgenomen ad vertentie, houdt de, C-J.M.V. „Samuël", op Dinsdag aanstaande, een propaganda-avond jn 'het gebouw Religie eni Kunst, aan de Rem- brandtlaaii. Hoewel het doel der vereenigjng bekend zij is een onderdeel van het over het geheelie land bekende Ned. Jong. Verbond organiseert deze vereenóging ieder voorjaar een propaganda-avond om de uitbreiding van het jongemannenwerk te bevorderen. Zij wil bekendheid aan haar werk geven, vooral on der de jonge menschen, omdat de Jongeman nen vereeniging vooral in onzen tijd den jon geman een houvast geeft te midden.van de vele vragen van het volle' leven. Wij hopen, dat de zaal van „Religie en Kunst" vol zal worden. Schoorsteenbrand Op een oogenblik, dat ''de bewoners niet thuis -waren, ontstond Zaterdagmiddag een schoorsteenbrand in het perceel Driehoeks- weg 12. Het brandje werd ontdekt door een werkmeisje, dat alleen in de woning was. Met behulp van eenige buren werd door den commandant van de brandweer het brandje gebluscht.

Soester Courant | 1932 | | pagina 1