GazelleRijwielen A* Fugers 6 Zn. Banketbakkerij „Mieuwerhoek" Hoogst fijn Amandel- en Botergebak Uitgave: G. J. Smit, Soestdijk. Bureau: Van Weedestr, 35, Tel. 2181 i JOH. DE HEER! Piano's - Orgels - Radio Fa. Kareisen - Rademaker J. LENSSEN Sproeten komen vroeg Sprutol. Bij alle Drogisten Passie-Zondag. Reclame. vanaf f56.00 Kerkstraat 3 - Telefoon 2241 3e JAARGANG VRIJDAG 11 MAART 1932 No. 10 BE SOESTER POST Katholiek weekblad voor Soestdijk, Soest en Soesterberg. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Vele malen bekroond mbbb Nougat-eieren gevuld met slagroom, 12 cent per stuk. TELEFOON 22is2. KOOPT IN SOEST. Aanbevelend, F. H. EUWE EPISTEL EN EVANGELIE. PASSIEZONDAG Les uii den brief van den H- aposstel Pau- ius aan de Hebreen; IX, 1115. Broeders! Na zijn, optreden als Hoogepries- ter der toekomstige goederen, is Christus door den grooteren en meer volmaakten ta bernakel, die niet met handen gemaakt, dat is, niet van deze schepping is en niet met bloect van bokken, of kalveren, maar met zijn eigen bLoed éénmaal in het heiligdom binnengegaan en aldus heeft Hij eeuwige verlossing verworven. Want indien het bloed van boKken en stieren en de besprenkeling;, met de asch eener jonge koe de ontreinigden heiligt tot reiniging des vleesches, hoeveel meer zal het bloed van Christus, die door den Heiligen Oeest Zich zeiven onbevlekt aan Qod heeft opgeofferd, ons geweten zui veren van doode werken, om den levenden God te dienen? En daarom is Hij Midde laar van een nieuw Verbond; en gelijk nu een dood tusschenbeide kwam tot verzoe ning van de overdedingen onder het vorig Verbond, zoo ontvangen zij, die geroepen zijn, op dezeifae wijze de belofte der eeuwi ge erfenis, in Christus Jezus onzen Heer- Evangelie volgens den Joannes; VIII, 46—59. In dien tijd sprak Jesus tot de menigte ui- de Joden: Wie van u zal Mij van zonde overtuigen? Indien Ik u de waarheid zeg, waarom gCooft gij Mij niet? Wie uit God is, luistert naar Gaas woorden; daarom luis tert gij niet, omdat gij niet uit God zijt- De Joden antwoordden dan en zeiden Hem: Zeggen wij niet te recht, dat Gij een Sama ritaan zijt en een duivel in hebt? Jesus antwoordde: Ik heb geen duivel in maar Ik eer mijnen Vader en gij onteert Mij- Doch Ik zoek mijne eer niet; er is iemand, die ze zoekt en die oordeelt- Voorwaar,; voorwaar, Ik zeg u: indien iemand mijn woord bewaart, hij zal den dood niet zien in eeuwigheid- De Joden zeiden dan: nu erkennen wij, dat Gij een duivel in hebt.' Abraham is gestorven en de Profeten; en Gij zegt: indien iemand mijn ivoord bewaart, hij zal den dood niet smaken in eeuwig heid - Zijt Gij grooter dan cnze vader Abra ham, die gestorven is? Ook de Profeten zijn gestorven. Wien maakt Gij U zeiven? Jesus antwoordde: Indien lk Mij zeiven verheer lijk, i»s, 'mdjnq verheerlijking niets- Het js mijn Vader, die Mij verheerlijkt, van wien gij zegt, dat Hij üw God is- Maar gij kent Hem niet; lk echter ken Hem; en zoo Ik zeide, dat Ik Hem niet ken, zou Ik aan u gelijk zijn, een, leugenaar. Maar Ik ken Hem en bewaar zijn woord- Abraham, uw va der, jubelde van verlangen, om mijnen dag te zien; hij heeft dien gezien en was ver blijd- De Joden zeiden dan tot Hem: Nog geen vijftig jaren zijt Gij oud, en Gij hebt Abraham gezien! Jesus sprak tot hen: Voor waar, voorwaar, Ik; zeg u: eer Abraham werd, ben Ik- Zij namen dan steenen op om Hem te steenigen; doch Jesus verborg Zich en ging uit den tempel. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, SOESTERBERG Naast „DE SOESTER POST", R.K. Weekblad, worden door ons mede uitgegeven „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en het „SOESTR NIEUWSBLAD", Al- gemeen Christelijk Weekblad. S Varkensmarkt 5, A'foort, Tel. 1309 g jK Omruilen van instrumenten tegen zeer J hooge prijzen. BijHAHBistyiiMMHaBaaiiBaiaaBBsiaujaaHBi; Dorresteinweg 3 Schildersbedrijf Auto Lak- en Spuit-inrichting AUTOSPIEGELS. EVANGELIE-VERKLARING I Jesus op het Loofhuttenfeest Juist een half jaar na het Paaschfeest, dus einde September of begin October, wanneer de druiven geperst en het graan en de vruch ten binnengebracht waren, vierden de Joden een groot herfstfeest» dat een volle week duurde (1521(22)Tishri). Toch was dit feest niet op de eerste plaats als oogstfeest bedoeld, maar rnoesi het de Joden herin- nere naan de weldaden, die Jahweh aan hunne vaderen in de woestijn had bewezen. Ter herinnering aan die jaren van omzwerving* woonden de Joden gedurende die dagen niet in hunne huizen, maar jn loofhutten, welke zij langs de straten, in de tuinen, ja zelfs op de platte daken uit twijgen en palmtak ken maakten. Wie maar eenigszins kon, ging die dagen in Jerusalem vieren. In den avond van den eersten feestdag verzamelde de menigte zich in het voorhof der vrouwen, dat prachtig met fakkels en lampen geïllumineerd was. Op de trap van vijftien treden, die; van het voorhof naar het Heilige leidde, stonden de tempelzangers met hun instrumenten opgesteld en zongen de vijftien trapgezangen (Psalm 120—134). Bij het invallen van den nacht, voerden de voornaamste mannen van Jerusalem en de vroorasten onder de Schriftgeleerden een fakkeldans uit. Heel den nacht bleef men feestvieren en pas bij het eerste hanenge kraai bliezen twee priesters op zilveren ba zuinen, waarop de verschillende poorten open- gingen en het volk, dronken van vreugde, den tempel verliet- Toen dan dit feest weer nabij was, spoor den enkele bloedverwanten van Jesus, die niets begrepen van. het bovenaardsche Zijner zending, Hem aan, nu toch naar Jerusalem te gaan om daar het volk onder de betoo- vering van groot machtsvertoon te brengen en zich zoo als den verwachten Messias te openbaren. Maar Jesus wilde niet meegaan en zond hen vooruit naar de Heilige Stad- 't Werd met den dag duidelijker, dat de haat Zijner vijanden als een dreigend onweer boven Zijn hoofd hing en* daar Zijn tijd om te sterven nog niet gekomen was, wilde Jesus de Pha- rizeeèn niet noodeloos tarten, door om stuwd door de groote feestkaravanen naar Jerusalem te komen. Op den vierden dag echter van het feeest-, werd plotseling Jesus opgemerkt onder de rijk-uitgedoste pelgrims, die dn vroom ge sprek rondwandelden- Op den laats ten dag van het feest, terwijl één der priester^ gedurende het morgen- brandoffer naar de bron van Siloë' afdaalde om het water te scheppen, hetwelk de Hoo- gepriester onder trompetgeschal' op het al taar moest uitstorten, had Jesus luide ge roepen: „Indien iemand dorst heeft, hij kome tot Mij en drinke!" Maar de stemming van de menigte aangaande Jesus was verdeeld, doch, ofschoon de Opperpriesters en Pha- rizeeën daartoe mannen hadden uitgestuurd* tak niemand de hand naar Hem uit om, Hem gevangen te nemen. Daags na het feest kwam Jesus opnieuw in den tempel en het barre ongeloof van. Zijn voik bestraffend, waarschuwde Hij ern stig, dat er een tijd komen zou, waarop zij maar dan tevergeefs! zouden wen- schen, dat Hij nog bij hen mocht zijn. Als later Jerusalem in puin zal liggen en de tempel Ln vlammen zal zijn opgegaan, dan zullen ze begrijpen, Wien zij uitgeworpen hebben! Nu echter heeft de zonde van ongeloof de zonen van Abraham verblind- Zij zijn het kroost van Abraham! Wat hebben zij met Hem te maken? Maar Jezus verzekert hun plechtig, dat ze door hun zonde het geestelijk kindschap van dat voorbeeld van deugd en geloof heb ben verloochend en veeleer den leugenach- ligen duivel tot vader hebben, omdat zij de zonde vrijwillig en hardnekkig verkiezen. Hij zelf echter spreekt de waarheid en kent geen zonde Wie uwer overtuigt Mij van zonde? Indien Ik de waarheid zeg, waarom ge looft gij Mij niet? Wie uit God is, luis tert naar Gods woorden: daarom luis tert Gij niet, omdat ge nietu it God zijt. Wat? Zij, de Joden, Gods uitverkoren volk, zij zoudien. niet uit God zijn! Doirft dat een medeburger van den Godsstaat zeggen! Maar neen! Hij,, die zóó spreekt, is een vijand van Jahweh's volk, dus door den dui vel bezeten! De Joden dan antwoordden en zeiden Hem: Zeggen wij niet met recht, dat Gij een Samaritaan zijt en (dus) een dui vel in hebt? Jesus antwoordde: Ik heb geen duivel in, maar Ik doe Mijnen Va der eer aan en gij doet Mij onqer aan, Doch Ik zoek niet Mijne eer: daar is er Eén, die haar zoekt en oordeelt. Voor waar, voorwaar, IJk* zeg u: Indien iemand Mijn woord onderhoudt^ zal hij den dood niet aanschouwen in eeuwigheid. Weer vallen de lasteraars Jesus in de rede. Bewijzen Zijn woorden niet opnieuw, dat een booze geest in Hem woont? Abraham de groote vriend Gods is gestorven, alsook de Profeten en Zijn volgelingen zouden niet sterven! Wat denkt die Rabbi uit Galilea wel! De Joden dan zeiden Hem; nu weten we dat ge een duivel in hebt- Abraham is gestorven en de profeten, en Gij zegt: Indien iemand Mijn woord onder houdt, zal hij den dood niet smaken in eeuwigheid. Zijt Gij dan grooter dan onze Vader Abraham, die gestorven is? Ook de profeten' zijn gestorven. Voor wien geeft Ge u zeken uit? als de innerlijke harmonie de wereld om schept tot een blijde wereld; als het laetarq geklonken heeft en de pal men wuiven dan is de tijd waardig om mannelijk hei lijden te gaan aanschouwen, eens geleden door Christus om ons- Waren wij behept met humanitaire begrip pen en verder niets, bouwden wij op een wijsbegeerte gegrond op hypothesen en aan baden wij de heiligen der moderne bijbelcri- tiek, dan zouden wij nog in bewondering staan over het machtige kunstwerk en de verheven momenten die de liturgie der H- Kerk te aanschouwen geeft in de Goede Week. Maar onze levensbeschouwing is niet ge grondvest op wankelijke theoriën, die een smaak hebben van ,,'t zou wel eens zoo kunnen", die de voorkeur geven aan een gekunstelde en verwrongen leer, liever dan aan Christus' leer, die toch zoo klaar is, zoo echt menschel ijk, zoo edel en zoo oud. En daarom zegt ons de liturgie, zoo we haar de moeite van het beleven waard vinden* zoo onnoemelijk veel. De liturgie komt met haar verheven han delingen ons traag en loom menschenverstand te hulp en, toont ons op representatieve wijze de bedoeling der Kerk; het gebeuren rondom Christus te bemediteeren. De Palmzondag, door schoone traditie tot op dezen dag bewaard als kostbaar gymboo-1 van Christus intocht in Jeruzalem, is de dag van 't spontaan gejuich. In de lucht hangt dan 't geluid! van de kinderen der Hebreeu wen. „De kinderen der Hebreeuwen droegen takken van olijven en trekken den Heere tegemoet, roepende en zeggende: Hosanna, den Zoon van David: gezegend die komt in den naam des Heeren". Zoo vertelt ons de an tip hoon onder de p almuitdeel ing. En het sobere, rijke gnegoriaansche zingen-, be luisteren wij het huiveren en trillen der olijf takken, die op en neer gaan met de gesty- leerde speelschhcid van 't dalen en stijgen der tonen. Maar de tragiek van den Goeden Vrijdag werpt reeds haar schaduwen vooruit. De te genstelling komt steeds meer naar voren. Nu nog het verwelkomende zwaaien der palmen, straks het dwingende slaan v-ani het riet. In de Tractus hooren we Christus reeds klagen over de verlatenheid. Dan vangt het zingen van het lijdensver haal aan (volgens Mattheus). Dit geschiedt door drie diakens. Een der drie stelt den geschiedschrijver voor (Chronista). Zijn zin gen is dan ook meer een mededeel en van feiten. Hij doet het verhaal voortgang heb ben. De tweede zingt op lagen toon de woorden van Jezus. De derde diaken geeft op lagen toon weer de gezegden der apos- telen, der Joden enz. Het zingen van de Passie is een zeer oud gebruik- De H. Augustinus maakt er mei ding van en' reeds vóór den inval der Noor mannen, werd zij evenals nu door drie per. soaien gezongen. GEVESTIGD: R- Lammertse,1 Beetzlaan82. B- J- v. Doorn m- gez., Middelwijkstraat 4. B- A. Dembowij, Kerkstraat 16- T. v. d, Zouw, L. Brink weg 35c. D. H. Hogervorst. P. Pótterl. 24. B. H. Hoeprler m. gezin,,, Klaarwaterw. 17- H* C- Temming» Steen- hofstraat 8. J. H. Touwen, Kolonieweg 5. G- Zethoven, Molenstraat O-Z. 4- j. G. W, Zegers m. g.» Arnersf.str. 109. J. Diinkermann idem- M. Leoni idem. A. D. v. d, Laar m, vrouw; Batenburg1!- 8. A. G- A. Schepman, Heideweg 52- M. Heupel, Arnersf.str- 18. H. Th. Klinkhamer m. gz., Wilhelminal- 10. VERTROKKEN: H. Aikes m. gez., van Parklaan 10 naar Amersfoort, Hobbemastr. 53. J- Klein m. gez.,' van Korteweg 13 naar Baanrt, Tulipstr. 21.Wed. G. Reytenbag'h, van Kon-daan 27 maar Hoipgland,- St. Joseph- str. 1- N. Brunner m- gez., van Vam Lennep- laan 7b naai\ Hilversum, Orionlaan 5. A A. M. Voorn, van L. Bergstr. 31 naar Den Hoog weg 103. J. Buitenhuis, van Lucht/, afd. naar Gouda, Molenwerf 24. H. W. Oostwak m- vr.» van OLijkeweg 15 naar Baarn-, Stationsweg 13a. H- W. Maaskant rf, van; Raidemakerstr. 17 naar Den Dol der, p-ieimesl- 37- Wed. S- du Mosch, Vos- sevel'Glaain 23 naar Renikum, Utrechtscheweg 362- 1- v. Nimwegen m- g„ van Dijkhuis- straat' 18 naar Zeist* v- d. Merschlaan 90. N. Gerritsen, van Soesterb.str. 79 naar Am sterdam, Alb- Cuyperstr. 183III. H. v. d. Hoef m. gez., van Birkstr. 86 naar Amers foort, Sotesterweg 168- J. M- Wensvoort, van Soesterb.str. 125 naar Vlaardiingen, 2e v. L- Geerstraat 35. VERHUISD: J- Westerlaken m- gez., van Molenstraat W.Z. 44 naar 33. E. Simons* van fcirkstraat 3 naar la. H- J. Schaefer, idem-ij- v. Man-en m- vr., van Nachtegaal-W^ 12 nakr 26- W. A. Krijt m- vr., van Nachte- gaalwfeg 14 naar 28. H. v. d. Bout m. vr., vam fjlachtegaalweg 20 naar 36. W. Sinning vf., van Torenstraat 10a naar Burgem. Grothestraat 25. W. Bouwhuizen m. gez., van Te Weteringpad 8 naar Kerkpad N-Z. 15. A. J. Matthieu, vam Rembrandtlaam 22 naar Kerkpad Z-Z. 25. Tegenover die spottende uitdaging beroept Jesus zich nu op Zijn hemelschen Vader en geeft huin te verstaan, dat Abraham Hem, den Messias, mei vreugde in de toekomst be groet had: Jesus antwoordde: Indien Ik Mij zel- vcn verheerlijkt is Mijn heerlijkheid niets: Mijn Vader is het die Mij verheerlijkt: van wien gjj zegt, dat Hij uw God is. En -gij hebt Hem niet erkend, maar Ik ken Hem en als Ik zeide, dat Ik Hem niet ken, dan ware lk een leugenaar, aan u gelijk; maar Ik ken Hem en Zijn woord .onderhoud Ik. Abraham, uw va der, jubelde om Mijnen dag te zien, hij zag hem erni verblijde zich. Liever dan tc gelooven en Hem als den. Messias te erkennen-, verdraaien de Joden Jesus' woorden, hetgeen, Hem aanleiding geeft hun nog eens duidelijk Zijn Godheid voor te houden: De Joden dan zeiden tot Hem: nog geen vijftig jaren zijt Gij1 oud en hebt Ge Abraham gezien? Jezusi zeide hun:Voor waar, voorwaar, Ik zeg u: Vóór Abra ham werd, „ben! Ik". Ze grepen dan steenen om Hem te steenigen, maar Jesus trok zich terug en verliet den tempel. Door ooze vakkennis leveren wij uitsluitend prima kwaliteit. Prijzen vanaf 2 ct. t.m. 50 ct. SIGARENMAGAZIJN v. Weedestr. 6a - Tel. 2017 plaats er in kan vinden;, i9 de ruimde groot genoeg en waar kleine kisten vaak goede uitkomsten geven, is er bij groote kisten vaak teleurstelling, doordat de kip niet zitten wil ot naast de eieren plaats neemt. Neemt de broedruimte vooral niet te groot Het is natuurlijk overbodig te zeggen, dat een kloek geen last mag hebben van ongedierte en waar dit het geval is, dient de kloek voor dien tijd met insectenpoeder behandeld te worden. PLAAT1ELIJK NIEUWS PLUIMVEE,. TUINBOUW ENZ. Het broadnesf. OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN het voorjaar, koop tijdig een pot Pot 90 cent, Tube 50 cent, Zeep 60 cent. (LITURGIE) Wanneer het vleesch tam geworden is en gewillig door de boete van vele dagen; als de geest is vrijgemaakt en de zinnen onderworpen zijn; Maatregelen tegen boschbrand. De Burgemeester der Gemeente Soest, spoort de ingezetenen der gemeente aan tot waakzaamheid met betrekking tot het voor komen en blusschen van boschbrand. Tevens verwijst hij naar art. 429, 3e van het Wetboek van Strafrecht, bepalende dat strafbaar is gesteld hij, die door gebrek aan de noodige voorzichtigheid of voorzorg gevaar voor bosch-, heide-, helm-, gras- of veen brand doet ontstaan. Een ieder, die brand ontdekt, is verplicht daarvan terstond kennis te geven aan het po litiebureau, telefoon 2125. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hendrikus Adria-nus, z- v. B. v. d. Valk en P. Struylaart,. Kon.laan 96. Johannes Wilhelmus, z- v. J. W. Koeleman en E- A. Koot, Luit. Kappen! 21. Theoidio- rus Gregorius, z- v. P. Roelofsem en E. Veltm.an, Kerkstraat 14. Martinus Johannes, z- v. A. v. d. Schagt en W. J, 'Smeete, Bos straat 11. Gijsbertus Adrianusy z. v. Th- Su'kel en M- van Doorn,, Laanstraat 86. Sy- brandus Dirk, z- v. W. idzerda en H- v. d. Berg, Veldweg 11. Maria Johannes Josephina. d. v. H. van Klooster en E. Vermont, Soes- fcerb-str. 32. ONDERTROUWD: W- v. Wfeum en A. Woudenberg. GETROUWD: K- Gravemaker en G- Was senaar. W. v. d. Kraats en E. v. Rouw endaal!, OVERLEDEN: Ne el t je Strumpel, 41 jaar, geh. m. J. Ruttenberg, Beuken]. 2a. Bet je v. V-eluw, 74 jaar, geh. met S. v. Slechten- horst, Wi-eksl.vveg W.Z.. 27. L. S. C, A, v. Som, 81 jaar, geh. m. M- Bos Waaldijk, B- Grothestraat 13. Petrus Schoonhoven, 68 jaar, wedr. v. D. Pauw, de Zoom 13. Caro- lima Christina Catharina Enkelstroth» 65 jr., wed. S. Fischer» Soesteib.str. 73. Gerat Wiss, 12 mnd-, Wiekslooterweg O.Z. 49- Vandaag willen we eens een artikeltje wij den aan het broednest. Nou, zullen er enkelen denken, daar weet ik genoeg van, wat is daar nu van te vertellen. Ja, heei veel. Het broed nest bekleedt een voorname plaats bij het natuurlijk broeden. En juist wie natuurlijk broeden, dus met de kloek, zijn zoo uiterst gevoelig voor een goede uitkomst en als net iujti nog gevoeliger voor een slechte. Waar moet het broednest gemaakt worden? Het broednest behoort te zijn op een rus tige plaats. Waar veel geloopen of gereden wordt is de juiste plaats niet. De kloek voelt zich daar niets op haar gemak en de gevol gen zijn: van het nest afloopen of heel slecht broeden en veel eieren stuktrappen door de onrust. Een rustige plaats moet het zijn. En van die rustige plekjes zijn er overal wel te vinden. Dat hoeft niet persé binnen te zijn, dat kan ook gerust buiten wezen. Liefst moet het broednest donker zijn opgesteld, dus als de plek in het volle licht staat doet een kleed ot een zak wonderen. Maar waar nog meer aandacht aan besteed moet worden, dat is, dat het nest niet droog mag zijn ot worden. Een broednest hoort eigenlijk niet thuis op zolder of op houten vloeren en de meeste steenen vloeren laten te weinig vocht door. Als het broednest te droog wordt, Iaat de uitkomst zeer veel te wenschen over. De vliezen in het ei worden te hard en de kuikens kunnen zich zelf niet meer verlos sen. Een legnest is voor de broederij als zoodanig ongeschikt. De andere dieren ko men bij voorkeur de kloek storen en leggen er nog een ei bij. Vaak is vechten het ge volg, zoodat er menig eitje stuk gaat. Zoo'n legnest moet dus zeker door een zak of een plank afgesloten zijn. Maar een ander kwaad is het ongedierte en legnesten zijn meestai de plaatsen, waar 'dat goedje zich nog al eens ophoudt. Dus in elk geval zorgen voor frisch strooisel. Het best maakt men de broednesten zoo op den grond en dan eenige bij elkaar, na tuurlijk zoo afgescheiden, dat de broedende dieren elkaar niet kunnen zien. Anders komt de jalouzie een woordje meespreken en vechtpartijen zijn steeds verkeerd. Zoo'n nest kan bestaan uit een kistje niet te groot, zoo wat 35 bij 40 c.M. Maar om den bodem nu niet te droog te doen zijn, leggen we onderin een omgekeerde grasplag. Die leggen we meteen zoo, dat er een schotelvormig broed nest ontstaat. Ik zeg, schotelvormig, dus zoo iets als een etensbord. Niet dieper dus, want dan zullen de eieren op elkaar rollen en de uitkomsten zijn slecht door breken der eieren ot ongelijkmatige warmte. Is het broednest te vlak, dan zullen de eieren op zij weg rollen en geen warmte genoeg ontvangen. Een kloek haalt de eieren wel onder zich, maar omdat er zooveel kloeken zijn, die dit niet doen, is het gewenscht hier dus voor te zor gen, dus een schotelvormig broednest. Op die onderlaag van graszoden kan men ge voegelijk een zachter nest maken van ge sneden stroo of hooi ofschoon het op de omgekeerde graszode zonder stroo ook goed gaat. De zode mag natuurlijk niet nat zijn. De worteltjes van het gras vormen weldra een zacht bedje en wegtrekken van stroo en eieren door de kloek is dan uitgesloten. De uitkomsten waren, op die manier altijd zeer goed. Trouwens maakte schrijver de zes het broednest nooit binnen, maar altijd op een ruistig plekje buiten. In een kist zonder bodem. Op een droge plaats gebroed kunnen de uitkomsten wel eens heel bevredigend zijn, maar dat wil niet zeggen, dat dit daarom ook de goede manier is. Wij moeten broeden met zekerheid. De broedsche kip is niet altijd even gewil lig. Toch valt het wel mee, als de broedkist maar niet te groot is. Wanneer het nest een Gestaagd Onze plaatsgenooten, de heeren A. J. Ka merbeek en J. Geijtenbeek Jr., zijn dezer dagen geslaagd voor* net diploma der Rijks- tuiinbouw-winteroursus, uitgaande van de Kon Ned- Maatsch. voor Tuinbouw- en Plant kunde. Ria-Rago-film Zondag 13 Maart as.., zal te Soesterberg ln hotel ,,'t Zwaantje" de Ria-Rago missie- klank film worden vertoond. Te half 4 zal een kindervoorstelling worden gegevn, ter wijl 's a-vondis te 7 uur de film voor de ouderen zal draaien. De toegang tot beide voorstellingen is vrij-, Dat deze film' uit de F Lor es missie voor velen aanleiding moge zijn zich bij de pause lijke missiegenootschappen aan te sluiten en ook in deze crisistijd hum offertje aan de missie zullen blijven schenken. De opbrengst der gaderobe komt eveneens ten bate der missie. Het Groene Kruis Het jaarverslag der Vereeniging „HetGroe ne Kruis" alhier vermeldt het navolgende: ln 36 gevallen werd hulp verleend. De vaste verzorgsters, benevens eenige in los dienstverband, waren over 611 venpleegda- gen met deze huisverzorging in actie. Voor het magazijn werd voor ruim f40-aan gekocht, o.a. een gaskachel voor verwar ming van het vertrek waarin de hoogtezon en een luchtboog. Mevrouw Kalff alhier had de attentie aan de vereeniging een zelf ge maakt kussen te offraeren, hetwelk bij on- derlingen verkoop f 15.opbracht. Het aan tal leden begraagt thans 199. Uitgetrokken ;<s een post, waardoor het mogelijk is in voorkomende gevallen steun te verleenen op het gebied van kinberuitzendemg- Tenslotte zij nog vermeld, dat de Vereen, adhaesie betuigde aan het door het 'Provinciaal be stuur aan de Gemeentebesturen grichte adres inzake instelling van een schoolartsendienst. De inkomsten der Vereeniging over 1931 bedroegen f 1497,32, terwijl! de Uitgaven wa ren f 1189)25, zoodat er over 1931 een ba tig saldo is te boeken van f 308-25. „Soesterbergs Bloei" Maandagavond werd in Hotel „Huis ten Halve" te Soesterberg de jaarvergadering ge houden van de Vereen. „Soesterbergs Bloei". De opfcomst was niet groot, hetgeen te betreuren viel. Bij de opening gaf de voorzitter, de heer Nooder een overzicht over het afgeloopen jaar, waarbij zeer veel goede zaken en veel goed werk naar voren kwam. Nog zeer vee! wenschen wachten, om: zoo spoedig mogelijk behandeld te worden.; Door den Secretaris werd een uitnemend jaarverslag uitgebracht, terwijl het finanti- eel overzicht van den penningmeester sloot met een batig saldo van f69.95. Voor het nazien dn" boeken werden aan gewezen de heeren v. Dijk, Bos en Drost. Een bestuursvoorstel om' f 10-— af te staan aan het Soesterbergs Gemengd Koor voor het te houden concours, werd op voorstel van den heer Grootewal en ondersteund door den heer v., Dam, veranderd in f25.—. De aftredende leden werden bij acclamatie herkozen. Hierna hield de heer Vain Nes, ontwer per van het uitbreidingsplan onzer gemeen te, een causerie over genoemd plan, ver duidelijkt door lichtbeelden.; Met groote belangstelling werd de rede van den heer Van Nes gevolgd. Onbestelbare stukken Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de 2e helft der maand Februari 1932. Brieven Binnenland. 1. Poorter, Nijkerk. 2. Raad van Arbeid, Amersfoort. Briefkaarten Binnenland 3. Ds. J. G. H. Duijvendak, Soest. Ouderavond Chr. School Driehoeks weg Maandagavond werd in de Christelijke school aan den. Driehoeksweg een ouder avond gegeven. Een der lokalen was gehee gevuld met belangstellende ouders- De ver gaden',ng stond onder leiding van Ds- Groe- neveld, die na, gebed een toespraak hield en vervolgens het woord gaf aan den heer Van den Heuvel, om in vogelvlucht, zooals spr. het zeide, te behandelen het onderwerp „De Schoolstrijd". De geheeie geschiedenis van de openbare school met den bijbel van vóói de Fransche overheersching, kwam spreker geleidelijk tot de schoolwet De Visser, die de algeheele gelijkstelling op financieel ge bied gaf. Nadat enkele vragen, die na het einde van de lezing werden gesteld, waren be antwoord, werd een kopje chocolade geser veerd en kreeg middelerwijl bij verhindering van "Mej- van) dien Berg, het Hoofd der school, de heer Holst, het woord voor zijn lezing over De Bijbelsche geschiedenis op de school. Spreker noemde het Bijbelsch onderwijs het hoofdvak op de Chr- school. Toéh zooi 4e Chr. school geen school met den Bijbel mogen heet en, wanneer dit Chr. onderwijs 'beperkt bleef bij het vak Bijb- Ge schiiedenis, dat in den regel van '9 tot half 10 wordt gegeven. Neen bij het geheeie on dierwijs moet rekening worden gehouden met het Christelijk beginsel. Bij de vakken aard rijkskunde de aarde is des Heeren Eerst was 't Maggi, dag aan dagen, Daarna Dorlas, vol behagen; Thans Gazelle, wat men ziet, And're fiets bestaat er niet. 's Morgens ziet ge, knecht en meiden, Op de fiets naar 't werk toe rijden; Let op 't merk en wat je ziet, 't Is Gazelle, anders niet. Vroeger liepen de scholieren Schoolwaarts onder spel en tieren; Thans is 't fietsen, wat men ziet, Op Gazelle, anders niet. Burgemeesters, Wettenmakers, Zelfs de arme Twentsche stakers, Prijzen de Gazelle hoog, Als de fiets bij nat en droog. Hoort ge de sirene gillen, Wil dan nimmer tijd verspillen, Spring één, twee op de Gazel En je haalt de premie wel. Komt de liefde in het spel, Aanstonds weer op een Gazel; En ze brengt je in 'n wipje, Bij het liefst en aardigst kipje. Wil je vluchten naar de Maan, Wijl de zaken hier niet gaan; Koop dan eerst nog 'n Gazel, En je bent er in 'n tel. Soesters, ziet ge het belang, Van deez' nieuwen rijmelzang? Prijst uw waar aan door reclame, Laat het schild'ren op uw ramen. Adverteeren in de krant, Bracht zoo menig nieuwe klant; Kunt ge 't soms niet aanstonds merken, Toch zal 't immer heilzaam werken. Slagers, winkeliers en schilders, Timmerlui en paarden-vilders, Prijst uw werk en waren aan, Laat U door geen crisis slaan. Denk aan Pelle's avonturen, 't Voorjaar komt om 't hoekje gluren; Neem een voorbeeld aan Gazel En beslist, het gaat U wel. DIXI. Geschiedenis Gods leiding daarin Na tuurkunde Gods schepping ja meer dere vakken is er alle aanleiding de kinderen op Gods daden te wijzen- Maar niet alken in school» ook in huis dienen de ouders) de kinderen de vreeze des Heeren in te prenten. Aan de wijze waarop het bijbelsch onder wijs moet worden gegeven, stelt de heer Holst verschillende eischen. Bevattelijk, een voudig, zoo mogelijk in bijbeltaal, althans niet plat- Op deze wijze moet er liefde en eerbied voor den Bijbel worden gekweekt. Na dit referaat werden ook een paar vra gen gesteld en beantwoord en kwam men, ongemerkt op een terrein, dat slechts zijde lings met het onderwerp in verband stond, hi.1. het lezen van den bijbel in het ge zin .v De meeningen hieromtrentj liepen uit el kaar. Enkelen wilden 3 x per dag" een hoofd stuk lezen, oeg.innende bij Genesis I en ein digende bij het laatste hoofdstuk uit Open baringen. Andere wenschten, te lezen, wat ook voor kinderen zooveel mogelijk begrij pelijk was en dan niet te veel en in een nustig oogenblik. Ook het instituuti schoolarts kwam ter sprake, waar men van bestuurszijde bleek tegen te zijn- Schoolreisjes bleken sommigen goed anderen ,af te. keuren, 't Was intusschen la-at te laat geworden. Er was nog ge legenheid voor schoolwerk te bezichtigen. We hadden het graag gezien, maar dan wat vroeger in den avond. Over het geheel een goed geslaagde ouderavond. B linden-avondi Dimsdagavonu wend in de concertzaal van Hotel ,,Huis ten Halve" te Soesterberg gen Onderwijs-demonstratie en zang- en film avond gegeven voor de Nederlandsche Bl.'in- denbond, door de leerlingen van het Blin- den-Instituut. „Prins Alexander-sticht'ing" te Huis ter Heide, onder leiding van den heer W. Kolff, directeur dier inrichting. De zaal was overvol. Door de blinde kinderen, wer den verschillende liedjes gezongen, wat niet alleen zeer mooi, maar ook indrukwekkend was. Daarna werd door de kinderen aan schouwelijk onderwijs gegeven in verschil lende vakken en de film vertoond, die een volledig beeld gaf van het blindenwezen in Nederland. Het was een mooie avond. lk heb ondervonden dat het goed is om een of twee maal per week des avonds het gelaat een paar minuten met Purol te masseeren, waar na ik de gewoonte heb de niet in de huid ge drongen Purol met een zacht doekje af te vegen. Deze eenvoudige behandeling geeft op den duur aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint.

Soester Courant | 1932 | | pagina 1