zee» "1 CÖi Kent U Joh. v. Schalkwijk Jr. Door «e Ultra korte ooi!. te Me AI A. G. Zit- W. E. C. Hendriks m- vr., Verf. Postweg 70, D. v. d. Net m. vr., Bwntweg 2. O, de' Bon-dt, Birkstr. 35a. W- A. A- Maas, AmersJf. str. 20. A. Willems, Scves te rb.str. 6. N, C, Ürsinus, Mendelssohnlaan 8. M. F. de Radder Verl. Postweg 36. M. Kersbergen, Ainersf. str. 65. J. J. die Sitter, Kotonieweg 4. Ch. P. A. Rinse, Soesterb.str. 125- VElRTROKKEN: F. W. Lauterstager m, gez., van Torenstf. 6 naar Utrecht, Zadelstr-, 24. H. v. Veen m. gez-, van Schoutenkamp weg 2 naar Zeist, de Wetlaan 17. A. J. Haentjens Dekker-Stort m.zn., van Kampweg, 6S naar Den Haag, Valkenboschkade 528. H. A. v. Dijk, van Nieuweweg 50 naar Ol- debroek, N 136. B. G- Varenbrink, van L. Bergstraat 5 naar Baarn, Laanstr/ 44. W. A. J. Merkesteijn, van Beukenlaan 20 naar Hil versum, Oude Amersf.weg 133. R. v. Kooy, van Veenzoom 9 naar Maartensdijk, Ooster- VERHUISD: J. Blaauw, van Verl. Post- spoorlaan 10. weg 90 naar 46. A. Strumpel m. vr., van Heuvelweg 18 naar Krommeweg 15. H. M. Ruyer, van O. Utrechtscheweg 8 naar Eem- straat 14. G. W. v. Boekei, van Soesterb- str. 72 naar Eemstraat 14. Q. v. Asch, van F. Huyckl. 34 naar Nieuwstraat 43. D. From- berg, van Amersf.str. 1 naar Kampweg 31- G. Jansen, van Wilhelminalaan 27 naar K- Mehnweg li. C. W. Veenedaal, van v- Wee destraat 40a naar K. Brinkweg 8. H. A. Veenendaal van K. Brinkweg 8 naar'Van Wee- cfestraat 40a. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Scestdijk, 23 Augustus 1932. Aan de redactie van „De Soester Courant", te Soest. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U plaatsruimte voor het volgende, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Het plaatselijk blad „De Soester" heeft gedurende enkele weken behoefte gevoeld aan sensationeele lectuur en daarvoor mijn be kend conflict met 't Avro-bestuur uitgekozen. Dergelijke lectuur is dit blad niet bepaald vreemd. De lezers zijn vergast op het Soes ter „slachthuissehandaal", waarbij een stier levend de mek zou zijn doorgezaagd(!) hoewel de inspecteur van d e dierenbescherming zelfs geen reden aanwezig achtte voor procesver baal. Daarna kregen we het „Missiehuis schandaal", waarbij het priesterlijk kleed het moest ontgelden en waaraan het communis tisch kamerlid Wijnkoop zelfs de noodige assistentie verleende; het werd een, even groote „sof". Bij gebreke aan iets anders, heeft de redactie van „De Soester", de Avrc.geschiedenis nog eens opgerakeld „nieuws" van bijna twee jaar geleden, en zulks op de objectieve wijze, in over eenstemming met haar reputatie ten dezen. Ik had gemeend te mogen verwachten dat bij „De Soester" althans nog, één persoon zou gevonden kunnen worden, die zich te hoog achtte voor nameloos geschrijf en het beneden zich zou achten van uit het ver borgene gif pijlen af te schieten. Wellicht is in dit verband juister te zeggen: den modder- spuit te hanteeren. Dien persoon daagde ik tot tweemaal toe uit tot een debat, naar zijn verkiezing in besloten kring of in het openbaar. Het Soester publiek heeft zelve kunnen constateeren, hoe hierop gereageerd is en kan dus zelve zijn conclusies trekken. Tér completeering van het Avro-,ynieu\vs' in „De Soester", dat dit blad rechtstreeks overpende uit het orgaan van de Avro, ware het niet overbodig geweest daarbij melding te maken van een paar feiten, die thans, na tuurlijk bij vergissing, over het hoofd gezien zijn. Deze zijn: IDat na de publicaties door het Avro- bestuur met betrekking tot mijn royement gedaan, ik dit bestuur openlijk heb beschul digd deze te hebben gedaan onvolledig, on juist, in strijd met de waarheid; m.a.w- ik beschuldigde die heeren van leugen en be drog. II: Dat zich na dé formatie van een e ere raad bestaande uit de heeren Professor Mr. Dr. C. W- Star Busman, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht; Professor Mr. Dr. H. R. Ribbius, hoogleeraar aan de Han- delshoogeschool ie Rotterdam, Professor A. J. Eigeman, hoogleeraar aan de Hoogere Krijgsschool te 's Gravenhage, die zich be reid verklaard hadden mijn geschil met het Avro-bestuur en dus ook mijn openlijke be schuldiging, die ik hen zwart op wit heb doen toekomen, te onderzoeken, (tot Avro- bestuur lafhartig de beenen nam en zich niet aan dat onderzoek waagde. En, dat wa ren nu de heeren die „verpletterende bewij zen" hadden. Dit laatste feit zegt voldoende. Hiermede is in het oog van. ieder weldenkend mensch zoowel het Avro-bestuur als ieder ander, die het voor dit bestuur zou willen opnemen, het recht ontzegd ook maar iets te mijnen nadeele te berde te brengen. En de „rechtpraterij" achteraf door dit bestuur, als zoude het zelf wel capabel zijn deze zaak te beoordeelen, dat ^buitenstaanders" daarmede niets te maken hadden enz. enz. kan hun laffe hou ding .in dezen slechts verzwaren, maar niet verlichten. Ik meende goed te doen ter opfrissing van de memorie der lezers het bovenstaande te vermelden. „De Soester" moge schrijven wat zij wil, deze feiten zijn onweerlegbaar en zeggen alles. Zonder twijfel zal „iDe Soes ter" nog wel met meer „onthullingen" ko men, natuurlijk anoniem. Ik zal deze hoog staande lieden, -die het beter achten naam loos te blijven en evenals het Avro-bestuur de beenen nemen als ze gesommeerd worden naar voren te komen, echter geen woord meer waardig keuren. Ieder weet thans welke waarde er aan hun kwasi-gewichtige, maar jn werkelijkheiu inferieure houding is toe te kenuen. Mr. J. H. VAN DOORNE. ten het beluik der kippen rollen, maar de hoenders maken van dergelijke nesten niet gaarne gebruik. Men vult uitgeblazen eieren met mosterd of creoline, enz. Elk der genoemde middelen kan in een bepaald geval wel eens baat geven, maar als regel is tegen de bovengenoemde onheb belijke gewoonten van het kippenvolkje wei nig anders en beters te doen dan de delin quenten naar den soeppot te verwijzen. Spoed is daarbij een groöt voordeel, want ondeug den worden door de kippen heel gauw van elkaar overgenomen. Slaagt men er dadelijk in om de eerste overtreedsters te betrappen en uit den toom te nemen, dan voorkomt men veel «narigheid. Tenslotte bedenke men vooral, dat ook hier het voorkomen veel beter en gemakkelijker is dan het genezen. Straks, als de jonge hennen den leg gaan aanvangen, kunnen ze gemakkelijk tot eiervreesters worden. Een kip is even nieuwsgierig als dom, aan dat laatste herinnert een bekend spreek woord. Als een jonge hen haar eerste ei heeft geproduceerd, vindt ze dat blijkbaar een wonderbaar iets. Ze bekijkt haar eigen pro duct met veel interesse en probeert wat ze er al zoo mee kan doen. Allereerst schijnt ze te willen nagaan, of ze het ding uit het nest kan krabben. Lukt dat, dan valt het stuk, de kip proeft van den inhoud en krijgt den smaak er van te pakken. Een an dere liefhebberij is om de eerste eieren met snavelhouwen te bewerken. De gevolgen daar van kunnen ai even noodlottig zijn. Vele kippenhouders brengen te laat, d.i. wanneer de leg reeds is begonnen, de stee- nen eieren in de legnesten. Dat moet al we ken voordien gebeuren. Zoodra de jonge hen nen in de nesten gaan scharrelen, zien ze dan de steenen eieren. Natuurlijk krabbelen ze die dingen met het strooisel en al naar buiten en ze bepikken de eieren van alle kan ten. De kippenhouder brengt alles maar weer geduldig op haar plaats terug, telkens op nieuw, totdat de kippen-nieuwsgierigheid is bevredigd en het strooisel met de steenen eieren ter plaatse worden gelaten. De kip heeft eindelijk geleerd, dat er met die dingen niets te beginnen is en als ze dan haar eerste echte ei heeft gelegd, kijkt ze er ook niet meer naar om. Zorg voorts voor een voldoend aantal leg nesten, anders geeft dat vechterijen om een plaatsje met stuk-treden der eieren en eier- vreten als gevolg. Eén nest per drie hoen ders is een vereischte. Controleer vooral in de periode van den aanvang van den leg, geregeld de nesten, want in het begin werkt de kalkafscheiding in het hoenderlichaam dikwijls nog onvol doende, waardoor zgn. windeieren worden gelegd, welke gemakkelijk stuk getreden kun nen worden. En geef steeds voldoende kalk en schelpen Wat het veerenplukken betreft, deze on deugd kan ontstaan door onvoldoende dier lijke vetten in het meelvoer. Koop daarvan vooral een goed en bekend fabrikaat. Wan neer kippen onvoldoende dierlijke eiwitten krijgen, dan zijn ze belust op het druppeltje bloed, dat met de geplukte veer meekomt. Meestentijds echter ontstaat het veeren plukken uit verveling. Wanneer de ruimte in de hokken te klein of de loop tochtig en nat is, in welk geval de dieren te zeer op elkaar gedrongen zitten, gaan ze elkanders pakje uit verveling bepikken. Houdt ze dus vooral bezig door een deel van het hard- voer in een dik en droog krabben van zand, kort gekuipt stroo, kaf, turfmolm, bladeren, of enkele dezer stoffen tezamen, onder te harken. Laat ze springen naar een bosje groenvoer, geef ze eens een klein korstje brood, voor het bezit waarvan ze elkaar na- loopen, breng afwisseling in het leven van kippen, welke op beperkte ruimte wor den gehouden. En als de ruitijd er is, hark dan regelma tig de uitgevallen veeren bijeen om ze te ver wijderen, want het oppikken dier veerep kan óók al aanleiding worden tot veerenplukken. onze prima STRIJKIJZERS Thans J3.S0 Compleet met snoer en 3 jaar garantie Elactriciteit Radiohandel Steenhofstr. 55 Tel 2299 TUINBOUW, PLUIMVEE, ENZ. EIERVREETSTERS EN VEERENPLUKSTERS. Eieren vreten en veeren plukken zijn de meest gevreesde ondeugden van het kippen volkje. Er bestaan velerlei remedies tegen, wat op zich zelt al zegt, dat geen enkele methode tot bestrijding van het kwaad af doende is, want dan zouden we met deze alléén kunnen volstaan. „Veeren pluksters?" vraagt de een. „Een stuk rauw spek in den ren hangen'', luidt zijn gelijk-gegeven advies. Een ander zweert bij het gebruik van snavelringen voor de overtreedsters. Een derde geeft den slechten raad om de kippen met petroleum te besmeren. Een vierde is zoo verstandig om op de verdiensten van veerenpluksters te wijzen alssoepkippen. Tegen het eieren vreten gebruikt men spe ciale legnesten, waarin eventueele eieren bui- Door de opleving ter beurze en ook in den handel schijnt het wel, of we een bange winter achter den rug hebben en de lieve lentezon zijn weldadige werking doet gevoe len. Het buitengewoon mooie zomerweer bracht niet alleen de thermometer, doch ook de stemming vele graden omhoog en voor menigeen was het alsof hij van een zware last was verlost. Het is maar te hopen, dat deze hoogst welkome opleving van blijvende duur moge zijn. De schaduwzijde, die verbonden was aan 't overheerlijke zomerweer, is wel, dat er zoo talloos veel slachtoffers zijn gekomen, zoowel onmiddellijk door de hitte als mid dellijk door 't baden. Tientallen toch kwa men om 't leven. Naast deze schaduwzijde van 't heerlijke zomerweer, komt er nog een, die weer vele landgenooten moedeloos maakt, n.1. het feit, dat er een teveel aan heerlijke groenten komt. Zoo kon men deze week lezen, dat o.m. te Papendrecht 40 motorbooten vol heerlijke snijboonen slechts 2 ct. per zak konden be sommen, met het gevolg, dat ze als veevoe der weg gingen. Zoowel de geringe uitvoer, als wel het overrijke gewas is daarvan de oorzaak, maar met dat al 'zijn de tuiniers er slecht aan toe. Bij deze ongewenschte gevolgen van mooie zomerweer kreeg men in Dordrecht en IJsselstein nog een ernstige besmetting van 't Gemeentelijke zwembad. Blijkens bac teriologisch onderzoek bleek, dat de gevaar lijke besmetting van het zwembasin tot oor zaak had het urineeren van besmette ratten in dat basin. Hoe het ook zij, naast gevaar lijk, is een dergelijke verontreiniging toch ook waarlijk erg vies, want bijna iedere ba der krijgt wel eens water in neus, ooren of oogen en mond, zoodat een radicale ontrat- ting van onze zwembasins een dringende noodzakelijkheid mag genoemd worden. Uit Amsterdam komt het bericht, dat men daar deze week 42000 werkloozen ingeschre- ven had staan bij de arbeidsbeurs, zoodat men daar met dé stille werkloozen zeker 50.000 hulp-noodig-hebbenden heeft. Weet men dan bovendien, dat er op de 13 aanvra gen om werk slechts één vraag om arbei ders inkomt, dan zal er nog heel wat moeten veranderen, eer we weer van een normale toestand kunnen spreken. Denkende aan 't spreekwoord: „Buurman's leed troost", mogen we zeggen, dat het el ders helaas nog veel slechter is. In Berlijn bijv. waren deze week 300.000 werkloozen ingeschreven en met de half werkloozen, in nood geraakte middenstandertjes, ouden van dagen en de gewone hulpbehoevenden, heeft Berlijn dagelijks bijna een millioen mark steun te verleenen. Als men weet, dat de be lasting-opbrengst dit jaar wordt begroot op ruim 400 millioen mark en men bedenkt dan, dat alleen aan rente van gemeenteschuld 120 millioen mark per jaar moet worden opge bracht, dan begrijpt men onmiddellijk, dat er voor de gewone huishoudelijke uitgaven, en voor salarissen en pensioenen geen cent over blijft. Dat demonstreert wel de ernst van den toe stand en is onmogelijk houdbaar. Blijkens beursberichten bedraagt de Duit- sche staatsschuld thans 90 milliard mark, waarvan alleen in de jaren 1924-'3l 10 mil liard zijn geleend. Ook ons landje is daarbij stevig betrokken, n.I. voor ruim 13 pCt. Daar door kan het ook ons land volstrekt niet onverschillig zijn of Duitschland betalende kan blijven en evenmin welke rente daarvan betaald wordt. De gemiddelde rente der laat ste leeningen bedraagt 6.5 pCt., zoodat een verlaging tot 5 pCt. een rentederving van rond 20 millioen mark beteekent. Nu kan men heel goedsmoeds zeggen, 't kan mij niet schelen of en wat ze betalen, want ik heb toch geen effecten of obligaties, doch die zoo oppervlakkig redeneeren be grijpen de zaak toch wel zeer slecht. *Als Duitschland 20 millioen mark minder rente betaalt, beteekent dat eerstens 20 millioen minder inkomen, waarvan geen belasting in komt en 20 millioen minder vermogen, waar van geen belasting wordt betaald. En waar we met elkander een bepaald bedrag aan be lasting moeten opbrengen, is het wel van zelt srpekend, dat de anderen meer moeten opbrengen, dan wanneer deze bedragen ook belast hadden kunnen worden. Ook daaruit zou weer kunnen blijken, dat de geheele wereld als 't ware een geheel vormt. Gaat het andere staten goed, dan krijggen we daar ook van mee; gaat het an deren slecht, dan voelen wij daar onwille keurig de naweeën ook van. Wij hooren wel vreemd op als we verne men, hoe men in Duitschland op 't oogenblik terroriseert en bijna dagelijks dooden maakt, maar als men hier in een zélfde ellende zat als daar, zou 't niet onmogelijk zijn, dat ook ons de nuchterheid ontgleed en ook wij re bels werden. Vooral is daar aanleiding toe, als er steeds en onaTgebroken wordt gekuipt, gelijk Moskou dat doet. De Duitsche regee ring heeft eindelijk eens doorgezet en in kort geding 5 nationaal-socialisten ter dood veroordeeld wegens het afslachten van een communist, 't ls te wenschen, dat deze daad de partijen tot bezinning moge brengen. Japan en China, die uitgevonden hebben te kunnen oorlog voeren, zonnder oorlogs verklaring, worden onafgebroken door na tuurrampen getroffen. Verleden week bracht de pers het bericht, dat een geweldige over strooming beide vechtende partijen zoodanig had overvallen, dat ze elkaar wel hulp moes ten bieden, om niet te vergaan; doch ipas was dat leed geleden en kon men 't hoofd bedrijf oorlogvoeren weer ter ïimd nemen, of een ernstige cholera komt.de Arij- d^nde legers teisteren. Van deze laatste ramp is^ 't einde echter nog niet te zien. Men'kan voor watersnood of oorlog wel wegtrekken, doch voor de cholera niet. Midderwijl komt Japan finantiëel erg in de knel. Zijn begroo ting over 1932 toont nu reeds een tekort van 800 millioen Yen en in verband daarmede zak te deze Japansche waardemeter zoowat 50 pCt., wat den toestand nog weer precairder maakt. Deze catastrofale daling van de Yen, zal Engeland en Nederland niet zoo onwelge vallig zijn, want het gevolg is dat Japan, die voor vele artikelen ter wereldmarkt moet komen, deze nu dubbel zoo duur moet beta len, waardoor hij minder concurenzfahig is dan voorheen. Zoo wordt de één zijn dood alweer den amder zijn brood. In Amerika verwacht men met stellige ze kerheid opheffing van het drankverbod en reeds zijn er Amerikaansche, d.w.z. buiten gewoon groote orders om spiritualiën aan Frankrijk en Nederland gedaan. Men kan er van verzekerd zijn komt de opheffing dat er extra schepen gecharterd zullen wor den om Amerika „nat" te maken. Zelfs be weert men, dat er reeds groote ladingen on derweg zijn, die tot de Amerikaansche zee- grens zullen varen en daar blijven wachten tot ze draadloos bericht bekomen, dat de in voer is toegestaan om maar 't eerst aan de markt te kunnen komen met hun lading. Die eerst-aankomienden kunnen ongetwijfeld schit terende prijzon maken. Als buitengewoon staaltje van technisch kunnen, moge gemeld worden, dat een proet wordt genomen om van Dublin (Ierland) in 4 dagen he«n en terug te vliegen naar Ame rika. Men gebruikt daarvoor machines, die meer dan 600 K.M. per uur kunnen afleg gen en nog zoekt men steeds naar hoogere snelheden., Professor Piccard, die juist terug is van zijn goed geslaagde tweede vlucht naar de stratosfeer, meent, dat men door die hooge luchtlagen vliegend, waar minder weerstand is, in 6 uur van Engeland naar Amerika zal kunnen komen. Men zal dan 't voorheen? onmogelijk gewaande bereiken, dat men in 'één dag heen en weer naar Amerika kan gaan en nog voldoende tijd overhoud om zaken te doen. We leven waarlijk in een grootschen tijd, jammer maar, dat deze wonderen van tech niek niet allen tot voordeel strekken. Dat de volkeren, ondanks natuurlijke of kunstmatige scheidingslijnen toch hoe langer hoe meer als een geheel moeten worden be schouwd, blijkt uit de laatste conferentie, die Engeland had met zijn Dominions. Toch is daar nog niet de harmonie bereikt, noodig voor een innige samenwerking. Wel schijnt er een kleine kentering te komen in ver houding van Engeland en Ierland, en 't lijkt er 'op of de tarievenoorlog weldra zal wor den opgeheven, hetgeen voor beiden te ho pen is. Naast de groote staking in 't Belgische kolen-district, brak er deze week ook een ern stige strijd uit in 't Amerikaansche mijndis trict. De gemoederen waren daar zoo gespan nen, dat duizenden burgers zich gewapend hebben om eigen have en goed en de mijnen tegen aanvallen te beschermen. Onze Vlaamsche taalgenooten hebben de vorige week een grootsche optocht of „be devaart" gehouden naar den Yzer, en meer dan 200.000 namen aan deze demonstratie deel. Zij zwoeren trouw aan 't Vlaamsche ideaal, doch zouden wellicht nuttiger werk hebben verricht, als ze trouw Hadden gezwo ren aan 't ideaal „vrede door recht". Dat zou de meest practische hulde zijn aan de nagedachtenis der gevallen landgenooten. Toch bewapent Bilgië zich nog met angst wekkende ernst en die bewapening zal toch wel niet bedoeld zijn uit sportief oogpunt. Moge de vredesgedachte diep dringen in de harten van alle volkeren. PLAATSELIJK NIEUWS Plechtig feest in de Maria-parochie 15 Augustus de feestdag van Maria Hemel vaart, was voor de Maria.parochiie een zeer bijzondere dag. Z. H. Exc. Mgr. Dr- J. O, Smit, broeder van den pastoor der parochie,, welke tij - dielijk hier ten lande verfcoeft, droeg door zijn aanwezigheid niet weinig bij tot een luis terrijke viering van den feestdag der H. Maagd, beschermheilige der parochie Soest- cijk. Op eenvoudige doch smaakvolle wijze was ter zijde van het hoofdaltaar de bisschoppe lijke -troon geplaatst, waarop, na door de H.H. Geestelijken en de misdienaars van de pastorie te zijn afgehaald, de bisschop onder de plechtige Hoogmis plaats nam. Na afloop dezer plechtige H. Mis, bleven de geloovigen op hun plaatsen, om bij het vertrek van Z. H. Excellentie, ook nu weer voorafgegaan door de H.H. Geestelijken en de misdienaars, géksnael'd de zegen te ont vangen. Des avonds te 6 uur werd door Z. H- Excellentie een pontificaal Lof gecelebreerd, wrartoe de bisschop door priesters, bruidjes en misdienaars, onder klokgelui werd afge haald aan den hoofdingang van Nieuw Ma- riënbviTgh, zegenend 'de velen,, die. zoowel buiten als in de kerk de komst van Zijne Hoogw. Excellentie wachtten. Tijdens het plechtig Lof fungeerden als diaken en sub-diaken pastoor J. v. Oppien- raay te Baarn ai pastoor Voss van de paro chie „Petrus en Pauius", als troon-diaken pastoor J. Hoes, tijdelijk hier ten lande ver toevend missionaris en pastoor Dijkhoff van Bilthoven, admitram pater Henri van Strae- len, als ceremoniarii pastoor Smit en Fr. J. Th. van Oyen, reg. kan. der orde van het H. Huis. Tijdens het Lof werd door Z. H. Excellen tie een predikatie gehouden, waarbij in keu rig gekozen woorden de grootheid en hei ligheid van Maria werd afgeschilderd. Een plechtig „Te Deum", hetwelk op uit nemende wijze door het zangkoor werd ge zongen, besloot dit buitengewone Maria-feest. (Zeer tot ons leedwezen is, als gevolg van de technische verzorging onzer bladen, bo venstaande verzuimd in ons laatste nummer op te nemen. De belangrijkheid van dit voor de parochie Soestdijk zoo grootsche feest, dwingt ons hiervoor thans één der eerste plaatsen in te ruimen. Red.) Geslaagd Mej. Margot C. Verweij alhier, is re Am sterdam geslaagd voor het exarnerf nuttige handwerken. Groot verlof De reserve 2e Luitenant-vlieger H. Lin- sehioten van de Luchtv. afd. alhier is met ingang van 21 Augustus 1932 in het genot van groot verlof gesteld, terwijl de reserve 2e Luit. Jhr. G. Sandberg1 met ingang van 22 Aug. j.l. voor practische- oefening-ei» werd gedetacheerd bij het 2de h,alf regiment hu zaren te Breda. Brevet behaald De reserve-soldaat M. Th. P. Maseland van de Luchtvaart afd. alhier, heeft voldaan aan de eischen voor het Brevet F. A. 1. en is nier ingang van 16 Aug. j.f. aangesteld tot reserve korporaal. Aanrijding Zekere V. van hier, een 16-jarige ad-spirant- wielrenner, welke Zondagmorgen deel nam, aan een te Amersfoort gehouden wegwed strijd, passeerde daarbij den vluchtheuvel op de Vafkensmarkt aan de linkerzijde, Dooir deze onvoorzichtigheid werd hij aangereden door een juist uit dd Langestraat aldaar ko mende Stads-autobus en hoewei de bestuur- der zich alle moeite gaf het ongeval nog te voorkomen, kon deze niet verhinderen, dat V. een ernstige hoofdwonde opliep, waarvoor hij naar het St. Eiisabeths-Zfekenhuis werd overgebracht. Later op den dag kon hij deze inrichting weer verlaten. Foto-wedstrijd „Soest Vooruit" Even herinneren wij er nog aan, dat de termijn van sluiting der wedstrijd is bepaald op 15 September a.s., na weiken datum geen inzendingen meer in behandeling kun nen worden genomen. Wij herhalen voor het gemak van de in zenders nog even de bepalingen waaronder deze fotowedstrijd wordt gehouden, n.I.: 1. Het aantal in te zenden, foto's is on beperkt. 2. Op artistiek gehalte zal meer worden gelet dan op foto-technisch, zoodat deze wed strijd hij uitstek geschikt is voor amateurs. 3. Gevraagd worden bij voorkeur opnamen van aardige, nog weinig bekende punten van deze gemeente, waarvan dus nog geen prent briefkaarten bestaan. 4. Inzendingen behaoren te geschieden on der een motto. 5. De uit te loven prijzen bestaan uit: f 15.f 10.f7.50, f5.—, f2.50. 6. De foto's die onopgeplakt moe te in zijn, moeten worden ingeleverd aan het Verkeers- huis, Van W-eedestraat 4 bij de halte Soest dijk, alwaar nog ggaarne verdere inlichtingen omtrent deze wedstrijd worden verstrekt. Natuurbad te Soest Naar ons wordt medegedeeld, zal in ver schillende etalages in deze gemeente ter be zichtiging voor het publiek worden gesteld, een maquette van het, naar alle waarschijn lijkheid door de gemeente op te richten na tuurbad. Vanaf a.s. Zaterdag 27 dezer, is deze ma quette te bezichtigen in de etalage van de zaak van den Heer Ran, aan de Soester- bergschestraat. Alhoewel het plan als zoodanig nog niet door den gemeenteraad voor uitvoering is goedgekeurd, meende het College van Burg. en Wethouders, alsmede de z.g. Zwemcom- missie uit den Raad, goed te doen dit plan reeds thans aan het publiek te moeten toonen. We wenschen dan ook van harte, dat thans aan de zoo lang gevoelde behoefte „Soest een zwembad" zal worden voldaan. Om eenige begrip te krijgen omtrent de afmetingen, diene het volgende: Het natuurbad heeft een oppervlakte van ruim 10.000 M.2, dus ruim 1 H.A. De afmetingen van de meest voorkomende zwembasins zijn gewoonlijk zoo ongeveer 80 x 25 of 2000 M.2. Het ontworpen natuurbad wordt dus ruim 5 maai grooter. Rondom het bad komt een breed strand, zoodat ten volle gelegenheid gegeven wordt tot het nemen van zonnebaden. Voorts kunnen we de wissel-cabines waar nemen, theehuizen, verblijven voor den bad meester en hulp, enz. enz. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat het wa ter afkomstig is van het pompstation van de Utrechtsche Waterleiding Mij. en op een temperatuur is van plm. 18 graden Celcius. Dat dit een geweldig voordeel is voor de gemeente, in verband met exploitatiekosten enz., kunnen we ons voorstellen. Verder hopen we over eenigen tijd nader op de plannen in te kunnen gaan. Knieschijf verwrongen Maandagmiddag was Mej. M. uit Amers foort, een aame van 27 jaar, in een weiland onder Soest aan het bramen plukken. Zij kwam daarbij te vallen, met het noodlottig ge volg, dat haar knieschijf zoodanig werd ver wrongen, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Nadat zij door Dr. Rupert was verbonden, kon zij naar haar woning worden vervoerd. Ontslag genomen De heer C. van Boven, secretaris van de afd. Soest van de Vereen, tot Bevordering van bijenteelt, heeft als zoodanig ontslag ge nomen. 6de Zomerconcert Het 6e Zomerconcert, te geven door de Soester Harmonie „Patiëntia Vincit Onutia", zal plaats hebben op Woensdag 31 Augustus а.s., des avonds 8 uur in de Kerke buurt. Het navolgende programma Zal ten, gehoorc worden gebracht. 1. Volksliederen. 2. Mairsehie Gloiieusc, L. Daunot 3. Les Saltimbanques, ouv. Louis Ganne 4. La Reine De L' Olympe, fant. P. N- Labole 5. Divertissement Champêtre, F. Rousseau Plncfipieiiidance 4 Charlandrey 7. Le Premier jour de Bonheur, ouv. D. F. A- Auber. Marche aux Flambeaux G. Meyerbeer 9. Le Grand Duc, Marsch, J. Furgeot Gevonden voorwerpen Omtrent onderstaande gevonden voorwer pen, zijin inlichtingen te bekomen aan de achter de voorwerpen genoemde adressen. Grijze heerenhoed (gemerkt) Molenstr. 70) Gummi regenmantel (Politiebureau). Verrekijker in etui (Hotel Eemland) Kinderportemonnaie (Politiebureau) Tafelmesje (Anna Paulownelaan 38). Bruine portemo<nnaie met inhoud, Barti- lottilaan 23. Wit.grijs poesje (Juüanastraat 36). Gouden dameshorloge met armband (Nieu weweg 67). Portemonnaie in. inhoud (Postkantooi-). Kippendief op heeterdaad betrapt Donderdagmorgen in de vroegte werd de hulp ingeroepen door zekere D. aan de Van Weedes tra at, onder mededeeling,. -dat door hem eenige kippendieven waren Inge stoten. De politie, welke direct ter assistentie toog, had eer van haar werk( en mocht het genoe gen smaken niet minder dan 3 dieven in handen te krijgen. Toch viel het succes ook .in dit geva! weer niet mee. Bij nadere beschouwing bleken de dreven niet minder dan 12 pooten te hebben. Acht dezer pooten behoorden toé aan 2 nog jeugdige wezens, die met hun moeder op rooftocht wanen. "Bij onderzoek bleek, dat 2 kippen waren gedood, terwijl weer anderen als geplukt gekken. De eigenaar van alle *12 pooten en 'datgene, wat daarbij behoort, verklaarde zfch berei'd, de gefeden schade te vergoeden. Ongelukkige val Donderdagmiddag had mej. v. A-, wo nende aan het Kerkpad, het ongeluk, bij het instappen iin de autobus voor het gemeente huis, te vallen, waardoor zij haar pols brak. Na voorloopig op het politiebureau te zijn behandeld, kon zij naar haar woning terug koeren. Dr. Vos verleende hulp- Benoemd Door Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht is tot kapelaan der Parochie „St. Petrus en Pauius" alhier ben,oemd de Wel- Eerw. heer M. S- M. Reijers. Kapelaan Reijers, geboortig uit Doesburg, was tot heden achtereenvolgens kapellaan te St Ni.coclaasga (Friesland) en Rijsenburg. Geslaagd Voor het dezer dagen door de Ned. Ver- eeniging van Modevakscholen te Den Haag gehouden examen voor coupeuse zijn ge slaagde de dames A. v. d- Broek-Buitenhuis en A. G. v. d-> Broek alhier. Procesverbaal Tegen een winkelier op de Soesterberg- schestraat is door de politie procesverbaal opgemaakt terzake het niet gesloten zijn van zijn winkel op uren als door de Winkelslui tingswet is aangegeven. Brand Door het spelen met lucifers door enkelé kinderen, geraakte j.l. Dinsdag te ongeveer half één, een hooiberg in brand, staande op een perceel aan den Gallenkamp Pelsweg. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, wist de brand met 2 stralen spoedig te blusschen. Koninginnedag 31 Aug. De economische omstandigheden zijn niet van dien aard, dat er veefgekl beschikbaar isj om feest te vieren. Tochi heeft; de Cihr. Oranje- Vereen. gemeend, dat deze dag niet geheel onopgemerkt mag voorbij gaan. Zij stelt zich n.I. voor, om in overleg met het bes tuin der Chr Scholen en met behulp van het personeel, met de kinderen dier scholen op bescheiden wijze feest te vieren'. Deze feest viering zal plaats hebben op de speelplaatsen der scholen. Het programma zat nader op de scholen worden bekend gemaakt. Oprichting „Soester Motorclub" Door eenige Soester Motorrijders werd Woensdagavond in „De Gouden Ploeg" een vergadering gehouden om cot de oprichting- van -een motorclub te 'komen./ Onder leiding van den heer J. v. d- Brink- werd deze eerste vergadering gehouden, waar bij aiich rt'^ds 14 leden opgaven. Van ge noemde leden werd als voorloopig bestuur gekozen de heeren W. C. Priem, voorz-; C. Stalenhoef secr. en den heer van Lume com missaris. Besloten werd om op 4 Sept. a.s- ge- zamelijk een rit te maken naar Dordrecht. Heeren motorrijders, die zich wenschen op te geven als lid, kunnen dit doen bij het voorloopig bestuur. Wij wenschen dc ,,'S.M.C" veel succes en hopen, dat het een groote sportvereeni- ging in Soest zal worden. Uitslag winkelweek Soest Had men van dr' zijde van het publiek niet die belangstelling, welke verwacht mag worden bij een temperatuur, minder warm als afgeloopen week, ook voor de winke liers zelf was het een waagstuk in zóó'n zonnebrand hun beste en duurste artikelen te étaleer en, met het gevolg, dat zich dan ook erkele neringdoenden terugtrokken (spe ciaal slagerijen eri fruitzaken). Ondanks/ dat viel het den jury niet gemakkelijk, om uit de nog overblijvende 110 deelnemersj een keuze te doen, daar niet, alleen op de mooie manier van etaleeren werd gelet, -doch meer speciaal op het naar voren! brengen van 'ver koopbare artikelen, waardoor allicht een enkele teleurgesteld werd, doch er mag nu éénmaal niet van een vooraf bekend1 gemaakte leidraad afgeweken worden. Hieronder volgen de namen der resp. prijs winnaars Soest Zuid: Eere.prijs Kraayenhagen; le pr. Queïle; 2e pr. Het Kluwenhuis; 2e pr- Reebergen; 3e pr. Maris; 3e pr. Van heng- stum; 3e pr. Koetewijn; Eervolle vermelding: Klumpenaar; (idem Ran; idem Luschen. Soest Noord: Eere-prijs Willemsc; le pr. Geitenbeek; 2e pr. de Haan; 2e pr. Klomp; 3e pr. Eeuwe; 3e pr. Ter Haar; 3e 'pr. Schaap Jr.; Eervolte v-ermelding: Veenendaal; idem: Visman; Adem: Vervat, De jury bestond (naast enkele ingeze tenen uit de gemeente) uit een 3-tal winke liers uit Soest-Noord, welke hun. collega's uit Scest.Zuiid beoordeelden en een zelfde getal uit Soest-Zuid, welke hun slachtoffers uit Soest-Noord aan den tand voelden. c. w. V. Ten besluite van de Winkelweek was Don- dedragaviond op het terrein aan de Pauius Potterlaan een afwisselende avond georga niseerd. Naast een concert van de Soester Harmonie en de Mondaccordeonvereen. „Bravo", waren door het uitvoerend comité verschillende athletiek-wedstrijden uitgeschreven, waaraan door verschillende heerenleden van „,Di Soester Tuinclub" werd deelgenomen. De uitslag der verschillende nummersi was als volgt: Discuswerpen. le prijs: B. Geijtenbeek, 24.95, M- 2e prijs: J. v. d. Wal, 24.75 M Kogelstooten. le prijs: B. Geijxenbeek, 7,32 M. 2e prijs: J. Floor, 7.28 M- 3e prijs: J. v. d. Wal, 7.07 M- Hoogspringen. le'prijs: J. v. d. Wal 1.65 M 2e prijs: B. Geijfenbeek, 1.60 M. 3e prijs: J. Spelt, 1.45 M. Verspringen. le prijs: J. y. d. Wal, 4.95 M- B. Geijtenbeek, 4.85 M. P oisst o'k h oo gspringen le prijs: I. v- d. Waf, 2-70 M :2e prijs: J. Spelt, 2.60 M- 3e prijs: J. Floor, 2.50 M- Har-dloopen 100 M. le prijs: G. Assink. 11.7 sec- 2e prijs: M. v. d. Berg, 11J8 sec. 3e prijs: J. Floor, 12 sec. Na afloop dezer wedstrijden, waarvoor zeer veel belangstelling was, werd; de av,ond gevuld met Openlucht-Bioscoop, verzorgd door den Keer v. 'Wijngaarden alhier. Achtereenvolgens werden vertoond: „Oe- zeHig dorpsleven", „Een fijne familie"' en de Zeppelinfifm, welke alllen zeer fn den smaak vielen. 31 Aug. a.s- zal de uitreilciing plaats hebben van de prijzen welke in den etalage- en athtetiek-wedstrijden werden behaald. ONZE SPORTKRONIEK R.K. VOETBALCLUB „BE QUICK" De wedstrijd, vorige week in Baarn ge speeld tegen „Eemland", is niet geëindigd, zooals we van onzen kant verwacht hadden. De Soesiers verschenen met 10 man en Eem land wist wederom een voorsprong van 30 te verkrijgen. Be Quick herstelde zich echter wel, doch het einde was toch voor Eemland,- die toen een voorsprong had van 43. De medaille door de B.B.L-O. daarvoor uitgeloofd, bleef dus in Baarn. KERKBERICHTEN SOEST PAROCHIE VAN DE H.H. PETRUS EN PAULUS. Pastoor W. M. Vos. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en 9 uur en te 10.30 uur Hoogmis. Van Maandag tot en met Zaterdag de H.H. Missen te 7 uur en 8.15 uur. MAANDAG, 's Avonds 8 uur Mannen- congregatie der H. Familie. Biechthooren Donderdagmiddag van 3—4 uur en Zaterdagmiddag te 3.30, 4, 5, 6, 7, 8 en 9 uur. VRIJDAG le Vrijdag der maand. Bibliotheek (Philomenastichting) geopend Zaterdags van 6—8 uur en Zondags na de Hoogmis tot 12 uur. SOESTDIJK PAROCHIE O.L.V. ONB. ONT. Pastoor: A. G. Smit. ZONDAG. De Vroegmis te half 8 en te 10 uur Hoogmis. De H. Communie wordt uitgereikt vóór en na de Vroegmis, daarna te kwart vóór 9. 's Avonds om 7 uur Lot met Rozenhoedje. DINSDAG om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. VRIJDAG, 1ste Vrijdag. Half acht H. Mis, daarna instelling van het Allerheiligste, Tan tum Ergo, Eereboete. 's Avonds half acht Lof ter eere^^van 't H. Hart. ZATERDAG. Gelegenheid om te biechten van 4 tot 9 uur; om halt 8 Lof ter eere van O. L. Vrouw van Goeden Raad. SOESTERBERG PAROCHIE.VAN DEN H. CAROLUS Pastoor H. Mocking Voorm. 7.30 uur Vroegmis. Voorm. 10.30 uur Hoogmis. Nam. 6 uur Lof. In de week de H. Missen om 8 uur. VRIJDAG le Vrijdag der maand. 7.30 Uur H. Mis met Benedictie, 's 'Avonds 6 uur Lof. 7.30 Uur aanbidding voor de Al- taarwacht. Zaterdagmiddag biechthooren om 3, 4, 5, 6 en 7 uur. Aon a Bij vo Wald. kleine omge\ wijkst geneig 652 bi in bot verwaï zestige doendt met ee samem Boekh; béste i stuk. den. V restein' Nette i gevraag den in no. 651 1- of event, 654 bui

Soester Courant | 1932 | | pagina 2