Gemeente-Gasbedrijf Soest Seauereinileit in eigen Hrïno. TER HAAR'S üggei EHsttie sp mtimm. üepsios van den lielsfocm der oe mm. Kwmanigingjaeisr SoesidijK. KEUKENGEYSERTJES GASFORNUIZEN O. C. wan Vliet ïeekerslessen Fa. Kareisen-Rademaker Uitgave: G. SMIT, Soestdijk, EET NU W1SCH Asinsx: 8JEK-, PAPIER- EN LEDERHANDEL. GASHAARDEN in prijzsn vanaf f85„~? GASKACHELS in prijzen vanaf f60 GASRA0IAT0RER in prijzen vanaf f 34.5Q AIIq toestellen worden vakkundig en onder enze GARANTIE geleverd en opgesteld. geven U voortdurend d@ hoeveelheid warm water, die U wenscht en zijn goed? koop in het gebrnifc. wordsn op de meest gemakkelijke wijze Uw eigendom. J. LEÜSSEPI T. van Vliet j tl, JAARGANG VRIJDAG 21 OCTOBER 1932 No. 42, ALGEMEEN CHR1ST. WEEKBLAD VOOR SOESTDIJK, SOEST EN SOESTERBERG ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. 'ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Adver tenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bureau: VAN WEEDESTR. 35. TEL. 2181 Uitgave van: „DE SOESTER COURANT", Alg. Weekblad, „SOESTER NIEUWS- BLAD", Algemeen Christelijk Weekblad en „DE SOESTER POST", R.K. Week blad voor Soestdijk, Soest en Soesterberg. De Soester Vischvoorziening bedient U naar wensch. De meest smakelijke soorten dagelijks versch. Met den steeds toenemenden omzet kunnen wij U zeer voordeelig leveren. Geeft U op om geregeld te hooren. Elke bestelling is welkom en zal tot Uw tevredenheid worden uitgevoerd. Visch is rijk aan vitaminen, gezond en voedzaam en wij bedienen U zoo goed koop mogelijk. Dat is onze leuze. KONINGINNELAAN12 TELEFOON No. 2109 KON1NG1NNELAAN 2 Het Overheidsgezag De Calvinistische opvatting van het Overheidsgezag wijkt belangrijk af van de Roomsch-Katholieke en de Luthersche op vatting en staat lijnrecht tegenover die revohitionnaire opvatting der volkssouve- /einiiteit. De Luthersche grondidee geeft deze de- finitie: (de menschelijke persoonlijkheid in haar staat van ellende en verlossing). Stahi heeft op deze leer zijn persoonlijke ge zagslee opgebouwd. Prof- Dooijeweerd zegt: „Uitgaande van de Christelijke ge dachte van de persoonlijkheid Gods, zag Stalil in de geh-eele schepping de trek naai persoonlijkheid sterk naar voren te doen komen. Zoo iis alle gezag ook het Over heidsgezag persoonlijk. Alle gezag culmi neert zich bij Luther in den persoon van den koning. De konong is ook tevens het hoofd van de kerk. Bij Rome juist andersom; daar heeft de vorst zich aan de kerk te onderwer pen en niet een Staatskerk, maar een kerk staat. Bij de Luthersche idee wordt de Oud-Rameimsche rechtsleer, het dualisme tusschen rechtsidee en algemeen belang weer binnen geloodst. Een persoon is ambtenaar en handelt volgens het natuur recht, maar als mcnsch handelt hij vol gens de zedewet (het dualisme). Het Calvinisme heeft zijn leer der sou- vereiniiteit in eigen kring. Iedere weis. kring- heeft zich rechtstreeks voor Gods aangezicht te stellen en naar zijn ordi-j cankën voor e.gen kring te leven. Hierui- vïceit voort, dat dus ook het Overheids gezag bovenpersoonlijk is en tevens vloert hieruit voort ue democraüschen inslag van de Calvinistische levens- en wereldbeschou wing. Het Overheidsgezag blijft een af geleid gezag van Gods absolute souve- ic n.ite.lt. De Calvinistische wetsidee gaal van het standpunt uit, dat het positieve recht op onveranderlijke ordinantie rust, v. ant het recht is in wezen geen schep ping van menschen, maar is door God verordineerd. Wij menschen zouden niet weien wat recht was, zoo God als de absolute majesteit, die recht is in al zijn weg en werken zijn Goddelijk recht niet aan de menschen gegeven had, tenzij in zijn onfeilbaar Woord, hetzij in de cotnsi cientie. Luther en Stahl komen im verle genheid, wanneer de zedewet spreekt van liefhebben van den naaste en de vergel- dingsleer spreekt van straf, die de Over heid toepast op misdadigers, die het recht hebben geschonden. Voor hen is er een niet te overbruggen kioof tusschen het zedelijk g^bod: „gij zult niet doodên" en het Overheidsgezag' waar de Overheid het zwaard heeft ontvangen en dit niet tever geefs draagt en dus ook zal moeten ge bruiken tot vergelding van het geschonden recht. Teneinde nu uit dit dualisme uit te komen, moeten we wel weten waartoe de Overheid dient en dan lezen we im Rom. 13: want de Overheid is Gods dienaresse; een wreeKster tot straf den genen die kwaad doet en voorts: doe het goede en gij zult lof van haar hebben. Hier zijn goed en kwaad bedoeld naar den maatstaf van Gods Woord. Prof- Dcoyeweerd noemt de hier genoemde ver- geldingsleer dan ook „het bolwerk onzer staatkundige vrijheden", want die vergel- d'iugsleer in haar Calvinistischen zin legt getuigenis af van de absoluutheid der rechtsidee en zij is tegelijk een levend getuigenis van de waaiachtigheid van het Calvinistisch beginsel der souvereiniteit in eigen kring. Slechts in ae Calvinistische wetsidee ligt de waarborg tegen machtsoverschrijding, tegen het onzeker maken der rechtsnor men. Slechts in deze idee ligt besloten, de zuivere verhouding tusschen gezag en vrijheid en de oorsprong en waarborg onzer constitutioneele vrijheden. KUNSTHANDEL Lfsien in iiie maren KOHtëGiftpELAAN 27 - SOESTDIJK Maar Farao zeide: Wie is de Heere, wiens stem ik gehoor zamen zou, om Israël te laten trekken? Ik ken de Heere niet en zal ook Israël niet trekken laten. Exodus 5 2. Het loopt tegen half vier en als men - naar Nieuwerhoek gaat, de plaats waar de jongens, die meegaan, samen zullen ko- - men, ziet men daar een troepje menschen staan. 2 't Zijn ouders en eenige kennissen, die - ons nog een hartelijk goede reis en pret- tige dagen toe willen wenschen. Klokke 4 uur wordt de afmarsch gebla zen en de stoet zet zich in beweging in de richting Amsterdam. 't Is prachtig weer, zooals we gewenscht hadden en deze wensch is vervuld; 't kon 4 niet beter, er was ook zeer wéinig wind, dat is altijd een groot genot op de fiets. Alles is grondig geïnspecteerd, of de Er is groote gelijkenis tusschen het Is raëlitische volk in het diensthuis van Egyp te en de zondaar in het diensthuis van den Statan. Wij willen die beide eens met elkander vergelijken en dan beginnende met het volk van Israël in het diensthuis van Egyp te was daar groote nood. De lasten wer den steeds zwaarder, de verdrukking steeds grooter en begonnen zij te roepen tot Jehova hun God, welk geroep steeds luider en intenser werd, zoodat hun ge roep tot in den hemel de woonplaats Qods beklom. Dat wil niet zeggen, dal de Heere het tevoren niet hoorde, maar God de Heere weet het juiste oogenblik te kiezen om uit te redden of wel om ant woord te geven op hun geroep. Hij had Mozes de man Gods verkoren om zijn volk uit te redden en daartoe begaven ziek Mozes met Aaron naar Farao en zeiden tot hem: Alzoo zegt de Heere, de God Israëls: Laat mijn volk trekken, dat het Mij een feest houde in de woestijn. Maar Farao zeide: Wie is de Heere, wiens stem ik gehoorzamen zou, om Is raël te laten trekken? Ik ken den Heere niet en zaï ook Israël niet trekken laten. Vergelijken we nu het bovenstaande met het derde punt van ons doopsformulier, dan staat daar: overmits in alle verbon den twee deelen begrepen zijn, zoo wor den wij ook weder van God door den doop vermaand en verplicht tot eene nieuwe gehoorzaamheid, namelijk, dat wij dezen eenigen God, Vader, Zoon en Hei ligen Geest, aanhangen, betrouwen en liefhebben van ganscher harte, van gan- scher ziele, van ganschen gemoede en met alle krachten, de wereld verlaten, onze oude natuur dooden en in een godzalig leven wandelen. De oproep om uit te trekken uit de wereld teneinde God te dienen. Maar dan komt de t gensfand. Farao kent God niet en is met van pfan om dien onbekenden God te gehoorzamen en Gods volk te laten trekken. De vorst der duisternis* kent God wel want de duivelen gelooven in God en sidderen, daar hun von. is gereed ligt, maar als vader der leu genen geeft hij voor, den Heere niet te kennen en is ook niet van plan God te gehoorzamen en den zondaar toe te 1 ten om de we reld te verlaten en zijoude natuur te dooden. Dat is de tegenstand zoowel van Farao als van den Satan..; De dienst van Farao w$rdt nog harder. Hij dan zeide: Zoo gaat nu heen, ar beidt; doch stroo zal u niet gegeven wor den; evenwei zult gij hewgetal der tichel- steenen leveren. Ook de dienst van Satan wordt har der en dieper drukt hij den zondaar naar de diepten van het modderige slijk. Achter dit alles staat de voorzienigheid Gods. De nood stijgt en bereikt het hoog tepunt. God spreekt: Doch Ik zal Farao's hart verharden; en Ik zal mijne teekenen en mijne wonderheden in Egypte verme nigvuldigen en zoo sloeg de Heere het Egyptische volk met Farao door zijne tien plagen, zoodat ten laatste Farao de kracht van jehova moest erkennen en uit angst en vrees het volk Gods liet uittrekken. God heeft ook in de. wereld zich een volk uitverkoren en wil, cyat dit volk "ver lost van de banden der vereld Hem zal dienen met een volkomen Tart en nu toont Hij zijn goddelijke almac aan de vijan den zijns volks door n,"9*'Mozes te zen den, maar de sterkere, mamelijk Jezus Christus, die als sterkere 'den sterkste na melijk den Satan zal binden en hem zijne vaten zal ontrooven. Maar eerst moet de nood het hoogtepunt bereikt hebben. De machtelooze zondaar vermoeid van het zware juk der zonde roept met een sterke stem tot God en Jezus Christus maakt de boeien der zonde los. Als het Israëlitische volk met buit be laden is uitgetrokken, worden zij weer achtervolgd door Farao met wagenen en paarden en bedreigd met ondergang, en wanneer de zondaar breekt met de zonde, achterhaalt de Booze hem opnieuw om hem weder in zijn macht te brengen. Dat zijn de worstelingen. Maar God redt niet ten halve uit maar volkomen. Farao en de zijnen verdrinken in de Roode zee en zijn voorgoed on schadelijk' gemaakt. Jezus Christus heeft den Satan zijn kop vermorzeld en hem voorgoed gebroken in zijn macht. j Vertrouwt op God, gij allen, die Hem vreest, Hij is altoos hun schild, hun hulp geweest. De Heer was ons gedachtig; Zijn zegen blijft op Israël verspreid, Aaron's huis is die ook toebereid, Goud is getrouw en machtig. Elk, die Hem vreest, hoe klein hij zij of groot, Wordt van dat heil, die weldaan, deelgenoot, Hij zal ze grooter maken. En z' u, zoowel als 't kroost, dat gij bemint, Dat, nevens u, zich aan Gods wet verbindt, In dubbele maat doen smaken. Wederom is onze collectie Haarden, Kachels en Radia toren in de T0ONKAMER AANGEVULD. Kleinere en grsotere toestellen in a!!e prijzen. HUURPRIJS f 1.00 p. maand Plaatsing zonder kosten, Door de prima verzorging van onze rook artikelen slaagt (J beter bij SIGARENMAGAZIJN Var. Wssdestraat 36a, Telefoon 2017 koffers en bagage goed zat en blij gaat het dan ook weg, nu alles zoo goed ver liep. De jongens, die zich opgegeven had den, waren allen present Even voorbij het kruispunt LarenHil versum werd er „halt" gecommandeerd, want één onzer z'n bagage had plan om kennis te maken met de straatsteenen. Met rappe handen werd het vast gemaakt en door gaat de reis weer over via den groo- ten rijksweg met daarnaast het prachtige fietspad. Menig belletje werd er gehoord; 'f was zeer druk met vacantiegangers. Nu is het afom bekend, dat de brug over het kanaal een verkeers-obstakel is en ja, ook ons groepje maakte deel uit om een poosje te mogen wachten; een groote vüle auto's en honderden fietsrijders stop ten hiervoor op. Onze leider maakte even hiervan gebruik door ons in 't kort uit te leggen hoever de techniek in bruggenbouw en wegen aanleg in onzen tijcï vorderde. De zeer KERKBERICHTEN Zondag 23 October 1932 NED. HERV. KERK Oude-kerk Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. 's Avonds 6 uur Ds. E. Groeneveld. Emma-kerk Voorm. 10 uur Ds. I. J. van Schakk. H. Avondmaal. Nam. 6 uur Ds. I. J. van Schaick. Dankzegging. HERV. (GEREF.) EVANG. Christelijke U.L.O,-school, Spoorstraat Voorm. 10 uur Ds. H. A. de Geus, van De Bilt. 's Avonds 6 uur Ds. G. van Montfrans, van Barneveld. GEREFORMEERDE KERK Juliana-kerk Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. ;f! Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. Wilhelmina-kerk Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. A. Zwiep, van Zeist. Woensdag 26 Oct., >s avonds 7.30 uur, Ds. J. van Doorn, van Ede. VER. VAN VRIJZ; GODSDIENSTÏGEN Geb. „Religie en Kunst", Rembrandtlaan Voorm. 10.30 uur Ds. F, Kleijn, van Scheveningen. SOESTERBERG NED. HERV. KERK Nam. 2—3 uur Zondagsschool» 's Avonds 6 uurr Ds. M. G. Gerritsen, van Amersfoort. drassige veenbodem in deze buurt wordt met zand aangestort. Ook worden groote' betonstukken gegoten, waar de weg op komt te liggen. Geweldige palen van be ton worden in den bodem gestampt en een kolossaal werd voor deze Friesche Beton Mij. is het bouwen van de nieuwe brug; 't zal voor het moderne verkeer van onzen tijd een groote verbetering zijn. De groote ville auto's zet zich in be weging. We mochten daar nog de ouders groeten van één onzer jongens; hartelijk werden we toegewuifd en zoo werd onder druk gepraat de hoofdstad bereikt. Hier is het uitkijken. Wat een drukte en geroezemoes om ons heen, maar onze leider wist er den weg. Voor we er aan dachten waren we reeds aan de De Ruijter- kade, waar de Lemmer nachtbooten ge meerd liggen. De kapitein van één dier booten krijgt ons vannacht mee, 't heele vrachtje. Nu wordt er eerst een accoord gemaakt en we slaagden er in onze fietsen gratis overtocht te bezorgen, dat was al weer een stuk boter in de brei. 't Is de „Groningen IV". We krijgen van den kapitein, die z'n sporen in deze heeft verdiend, permissie om de boot te bezien, waarvan gaarne gebruik wordt ge maakt. Vervolgens wordt er voorgesteld om de koffers open te maken en een paar lekkere boterhammen te nuttigen, want gezonde jongens lusten hun portie graag, vooral na zoo'n fietstocht van 39 K-M. Enkelen onzer hebben van moeder een flesch' met drinken meegekregen, maar komen tot de ontdekking, dat ze geen kopje of glas heb ben, dat vinden ze te lastig en vragen den leider even permissie om een boodschap in de stad te mogen doen, 't gaat nog best voor de boot vertrekt. Een goede Holiandsche jongen heeft z'n mond op 'n goede plaats en met vragen breng je het verder dan menigeen denkt. Voorheen DE ROND Restelk.: A'dam, Singel 307, Tel. 34522 Soest: Nieuwstraat 36 en Visser's Boek handel, Telefoon 2272 Caïvijn Maandag 24 Oct. a-s., 's avonds 7.33 uur, zal de Gerei. Jongelings-vereeniging „Calvijn" haar 3e jaarvergadering houden tn de Jutianakerk, Julianastraat. Voor be langstellenden is de toegang vrij. Vooral jongehiragen raden wij aan vlezen avond vrij te houden en op deze buiten gewone vergadering aamvezi/g te zijn. in bouw- en waterbouwkunde en verwante vakken. Bij voldoende deelname clublessen. Rembrandtlaan 25, Soest. Dorreileinwog 3 Schildersbedrijf Auio Lak- en Spuit-inriohting AUTOSPIEGELS. Ze komen terecht in een café. Juffrouw verkoopt U glazen en wat kosten ze? De prijs viel niet mee, 30 ct. voor een glas, die waren wel goedkooper te vinden, dachten ze en dat lukte. Een klein muf winkeltje, waar het heel anders ruikt als, in de Soester bosschen, was onze leveran«j cïer. Spoedig was de boot weer bereikt en er werd lekker gegeten en gedronken. Klokke acht werden de touwen los ge maakt en de „Groningen IV", zette koers naar zee. Op het IJ lag de rest van het verbrand de schip, geheel verveloos, de „Moldan- ger". Zoetjesaan naderen we de groote Oranjesluizen, waar geschut wordt, v/aar-i na we het ruime sop kiezen, 't Was een heerlijke avond op zee, een prachtig ge zicht. Vele dorpen en ook het pampus was nog duidelijk zichtbaar. Er wordt besloten om circa 10 uur t? gaan slapen. Wordt vervolgd.

Soester Courant | 1932 | | pagina 1