HÏICHHBinsnüOI 1E880IB Gecombineerde Soester Baden» BRANDSTOFFEN i. Hei eïsiiscü en communisiiscn mm tegen ns HerK m snanje, Mexico en nel 5 jarenplan lesen de Godsdiensten in Rusland. fa.Kar@tsen-Rad@maker WALES ANTHRACIET J. van dc WIJNGAART Propaganda-avonden in Soest en Soestdijk en Soesterberg Koopt Uw Dranken in de Wijnhandel van W. BISON 25 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD No. 47 VAN Kerkpad 17A N.Z. - Soest - Telefoon 2133 Turfstroolsel - Grlnê Levert de BESTE BRANDSTOFFEN en HET GOEDKOOPST 1 9 1 INGEZONDEN STUKKEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Natuurbad en nog wat J.T. Donderdag werd door dien Gemeen teraad het voorstel van B. en W. aange nomen tot stichting van een natuurbad in onze gemeente. Het werk wordt ge raamd op f70.000.met de mogelijk heid van eene besparing van f 19.000. indien Gedeputeerde Staten goedkeuren, dat de gronden voor de inrichting wor den bestemd als natuur-reservaai Ook werd besloten tot aanleg van eenige we gen op Hart (kosten f104.00.)r 'ter wijl nog een Uitbreidingsplan op groote schaal aanhangig is. Houden de Heeren wel voldoende re kening met het feit, dat er over de ge- heele wereld eene economische crisis heerscht, welke ons land en dus ook Soest, volgens Dr. Colijn, nog voor onafzienba- ren tijd kan teisteren? Van het natuurbad stelt men zich blijk baar gouden bergen voor. Dergelijke in richtingen rijzen als paddestoelen uit den grond. Naast die te Crailo en Zeist zul len eerlang natuurbaden komen te Amers foort (bij Birkthoven) en te Bilthoven, bei de dus in onze onmiddellijke omgeving. De stroppen vinden de gemeentenaren later wel in den vorm van opcenten op hun aanslagbiljetten terug. Gevolgeneene exo dus uit de gemeente en weinig vestiging in de gemeente, inzonderheid van de beter gesitueerden. Maar waarvoor dan een uit breidingsplan, te minder waar reeds nu zooveel eigenaren zitten met te koop of te huur staande perceelen? Uit een moreel oogpunt heeft de heer Van Klooster blijk gegeven het eenige goede standpunt in te nemen door tegen de voordracht van het natuurbad te stem men. Het moet verwondering baren, dat Hilversum, Hooge Laarderweg 103. G. Feijth m. gez., van Andriessestr. 10 naar Zeist, K. Bergweg 70. P. W. v. Vefeen, van 2e Heeserl. 2 naar Hilversum, Ko- metenstr. 121. Wed. G. A. Rebel, van Amersf.str. 122 naar Breda, Wilhelmma- siingel 130. H. S. Burgers, van Kerkpad N.Z. 45 naar Arnhem, Spijkerstr. 130. W. M. v. Asch, van Kerkpad Z.Z. 9 naar Baarn, Brinkstr. 2. Tj. Dolstra m. gez., van Vredehofstr. 4 naar Baarn, GeJebes- str. 39. H. Ruijer, van Steenhofstr. 46 naar Apeldoorn, Zenuwlijdersgest. J. D. Wes tenen g, van den Bi leklaan 76 naar Driebergen.Rijsenburg, Sterkenb.slaan 3. S. C. Bestelink m. gez-, van Heideweg 32 maar Amersfoort, Nieuwstr. 15. F. Drees m. vr., idem. J. Th. Westendorp, van Talmalaan 25 maar A'foort, Utr.weg 266. J. Doornebal, van Soesierbergschestraat 127 naar Ouden rijn, Rijksstraatweg 66. VERHUISD: B. W. Gijtenbeek, van Verl. SchooKveg lc naar Postweg 12. J- W. Lakerveld, van Bannóngstr. 80 maar 98. H. Voskuilen, van Smits weg lc naar Bimkstr. 94. A. v. d. Brink, van Bannimg- straat 62 maar St. Josephstr. 4. E. J. El- berts, van Korteweg 13 naar 11. G. H. Haks, van Korteweg 11 naar Nachtegaalw. Th. A. Veenboer, van Kerkdwarsstr. 10 naar Schoutenk.w. 9a. M. C. v. d. Loo, van B. Grothestr. 11 naar Heuvehveg 13. J. P. v. Uxern Jr., van Soesterengweg 20 naar Hellimgweg 15. P. J. Borrias, van Soesterb.str. 162 naaf Talmalaan 11. H. A. v. Groenestem, van Schoutenk.w. 15 naar Braamweg 6. L. F. v. Rooijen, van Laanstr. 15 naar Krommeweg 12. C. J. v. Leeuwen, van den Bliieklaan 23 naar 19. G. de Zoete, van Mclenstr. W.Z. 45 naar Braamweg 42. M. J- Bongaards, van Kerk pad Z.Z. 28 naar Middehvijkstr. 60. J. de Waal, van Kon .laan 109 naar Heuvel- weg 5. C. G. J. v. Heijst, van Kerkpad N.Z. 48 naar Kerkstr. 28a. J. W. de Rijk PLAATSELIJK NIEUWS hij alleen stond en dat inzonderheid de andere rechtsche leden van den Raad aan! van Krommeweg 11 naar Laanstr. 35. Wed. het voorstel van B. en W. hunne adhaesieA. Meijer, van Steenhofstr. 57 naar Hei hebben betuigd. Al ,is het waar, dat mendeweg 7. J. Eerenstein, van v. Lenueplaan als raadslid ook rekening heeft te houden, 12 naar Braamweg 54. T. Bast, van Kerk- met de afwijkende gevoelens en belangen dwarsstraat 14 naar Nieuweweg 89. van anderen, het transigeeren mag toch nimmer zoover gaan, dat beginselen van hoogere orde in het gedrang komen. Waar het gemengde zonnebad, terecht door een medewerker van de N.C.R.V. tijdens een uitzending door de radio uit een moreel oogpunt als een zondebad werd gekwali ficeerd en bovendien di sluiting op Zon dag werd afgestemd, had men, althans van de rechtsche raadsleden, mogen ver wachten, dat zij de voordracht van B. en W. hadden verworpen. X. ^oest, 21 November 1932. prettige wijze de pauze. E.H.B.O. kan op een geslaagd lustrum terugzien. Nut van 't Algemeen Het Departement Soest hield Woens dagavond te 8 uur een samenkomst m de kleine zaal van „Religie en Kunst'*, welke goed bezocht was. De presidente opent de bijeenkomst met een woord van welkom en deelt mede, dat voor de maand De cember nog geen datum vaststaat. 11 Ja nuari hoopt op te treden de heer Pan man nut Haarlem met een causerie over de Italiaanscbe meren, in Febrauri d.a.v. den heer Sleen met het onderwerp Cura- qao. Vervolgens deelt spreekster mede, dat de cursussen wederom begonnen zijn, maar het bestuur voor een Ieege kas staat en men gaarne, met het oog op het koude jaargetijde, de kinderen een warme wollen trui wilde laten breien, redenen waarom voor éénmaal een collecte werd gevraagd, die f 11.25 opbracht. Mochten er nog Nuts leden zijn, die ook willen bijdragen, dan is het adres van de penningmeesteresse zeker wel bekend. Zij zal gaarne de giften zvoor dat doel in ontvangst nemen. Daarop liep de film „De Geldersche Val lei" en maakten wij in gedachten de auto tocht mede, vanuit Amersfoort met den secretaris van de K. van K. aldaar. Al lereerst namen wij een kijkje in en om Amersfoort en bezichtigden o.a. de Proef tuin en meer bezienswaardige plekjes, van daar ging de tocht naar Soest en omge ving, zeer geschikt voor vacantieoord; ver derop naar Doorn, de paarl der Utrecht- sche lustwaranda, naar Rhenen, Veenen- daal, Ede, Barneveld, Hoevelaken, Nijkerk. Ermelo, Harderwijk, Hierden, Vierhouten en naar Amersfoort terug. Het was wer kelijk een interessante tocht, waarhij veel is genoten van de fiora en den kasteel- bouw. Na applaus liep de leuke film „De aan houder wint", welke de lachspieren los ideed komen. De operateur, de heer F. Wijn gaard, verzorgde de projectie. Het was een mooien avond. St. Joseph Gezellen Vereen. Roomsch' Katholieke Jeugdcentrale Zondagavond gaf genoemde club in het St. Jozefgebouw een tooneelavond, welke goed bezocht was, o.a door H.H. Geeste lijken der beide parochies. Het strijkje, onder leiding van den heer Th. Horvers, zorgde voor prettige muziek. Opgevoerd werd „De held der Eucharistie", drama in drie bedrijven, een prachtwerk in kleu- rencostuum, dat zeer goed rot zijn recht kwam. Castor, de maarschalk van Frank rijk en Louis zijn zoon, droegen het ge heel. De kleediing werd over 't algemeen met gratie gedragen. De koren klbnken zeer beschaafd, de tenör-soli was zeer Maandag 28 Nov., kwart voor 8, in de SL Joseph Jongelin gen Vereen. Soest. Woensdag 30 Nov., kwart voor 8, in het Parochiehuis te Soestdijk. Vrijdag 2 December, 7.45 uur, in de groote zaal van het Hotel ,,'t Zwaantje" te Soesterberg. PROGRAM. Foto's en Lichtbeelden, nimmer in Soest vertoond. PAUZE. Hierna worden als verrassing vertoond de superieure films: 1. Verborgenheden van de Golf van Napels. 2. Gekleurde Pathé revue. 3. Leeuwenjacht in de Afrikaansche wildernis. Toegang vrij. Muzikaal opgeluisterd. Boven 18 jaar. Leden van het Verbond nemen plaats op de geres. plaatsen. Het Bestuur der Plaatselijke afdeeling. Dorresteinweg 3 Schildersbedrijf &uto Lak- en Spuit-inrichting AUTOSPIEGELS. BURGERLIJKE STAND Nadat T.T.T. daarop fanfaren had laten hoeren, vulde dit clubje de pauze op voortreffelijke wijze, ofschoon de stem ming er niet door verhoogd werd. Na dit officieële gedeelte werd de avond verder gevuld door den heer Louis Holst uit Hilversum, welke een groot succes oogstte. In de geanimeerde pauze werden loten verkocht voor de tombola, welke grif van de hand gingen. Het na de pauze gegeven stukje werd op schitterende wijze weergegeven. De zaal en 't podium waren met pal men versierd, gedekt door de clubvlag van E.S.V.A.C. Alles bijeen genomen was het een ge slaagde avond. Esvac heeft waardig haar jaarfeest gevierd. Voor de ad>»o;i anten en junioren wordt in de maand Januari een filmavond geor ganiseerd, plus versnaperingen. de heer v. Schaik de benoeming niet heeft aanvaard. De spreker, mr. P. van Westen, staat stil bij de gevaren van het communisme in verband mei de Christelijke wereld beschouwing. Spr. stelt daarop vast, dat de goddeloosheid der wereld zich beweegt tusschen fascisme en communisme, beide uitspraken van een en denzelfden geest, de merschverheerlijking. Her fascisme heft den held op den troon het communisme de massa. Maar nu moeien wij beiden zien in het licht van de eeuwige beginselen en dan zien wij dat het Christendom niet gekoppeld kan worden aan 'n zekeren maatschappelijke partij vorm; de doorbraak ervan voor 2000 jaar, was voor eiken par- tijvorm. Het communisme ziet men be lichaamd in Rusland, primair voorop staat de stoffelijkheid als volgeling van Karl Marx, de consequentie van Marx leidt tot de leer van Lenin. Communisme is in de le plaats zu.ver materialistisch; ten 2e gebrek aau eerbied van het menschelük leven; dit zijn citaten door de commune- ten op schrift gesteld en nu is de grond waarde van het Christendom, dat de mensch het Hoogste Goed ontvangt en goed. Er werd met gloed geacteerd; de tooneeltjes waren zeer ïraai aangekleed, hij dus mensch is. Maar vraagt spreker fd, SOESTERBERGsCHEs K. 8- IEU «4/ vvaarom wordt „u ZA0 tegöl het commu. «isme door het Chrisfend-om geageerd en GEBOREN: Frederik, z. v. A. Kreté en A. Kraaijenbrink, Soesterb.str. 69. Wiggerf Hermanus Hendrik, z. v. W. F. H. Busch en T. v. Wijk, Molenstr. W.Z. 21. Adriana Maria, d.v. J. Werkhoven en S. Heijmes- kamp, Beukenlaan 11a. Wilhelmus Andre- as Nicolaas, z. v. W. A. N. Klaassen en M. C. Keijser, Dijkhuisstr. 4. Wilhelmus Jo- hannes, z. v. C. W. Zieltjes en W. W. de Kruijf, Kl. Engendaalweg 15. ONDERTROUWD: H. v. Essen en G- V. d. Broek. GETROUWD: G. J. Leitgers en A. Bak- ter. OVERLEDEN: Willem Koetewijn, 22 m., Stationsweg 2. GEVESTIGD: M. A. L- Soemolang, v. Weedestr. 19. G- Kléin veld, Kerkpad Z.Z. 27. E. v. d. Sand, v. Weedestr. 40. A. R. H. Notten, v. Weedestr. 19. J. Luberts Kon.laan 18. J. Adams, L. Brinkweg 44. A. Kievith, Verl. Talmalaan 15. H. J. Brouwer, Hartman!. 52. M. M. Lemke, Soesterb.str. 125. J. J. Raamsdonk, idem. S. v. d. Braak m. vr., K. Brinkweg 25b, F. Put m. gez-, Talmalaan 35. Th. Kool- waaij m. vr„ Kerkpad Z.Z. 25. C. M. v. d. Spek m. vr., Verl. Talm 19. C. v. Daatselaar, Kerkpad N.Z. 23. L. B. Ka'-» beek, Amersf.str. 118. J. R. Brügeman, in. vr., M'iddclwijkslr. 64. J. Plug, Biitkstr. 61a. Th. M. J. Verhoeven, Bannóttgsfr. 94. H. F. C- Hol'tz, Luchtv. afd. H. v. Ha mers veld, Birkstraat 94. VERTROKKEN: P. v. d. Kamp m. vr.. van Dijkhuisstraat 22 naar Amersfoort, Fuchsiastr. 61. W. Strijker m. gez., van Feestavond E.H.B.O. Aangemoedigd door het succes op den lustrum avond en door de vele aanvragen den eersten keer, waaraan niet voldaan kon worden, gaven de leden van E.H.B.O. een tweede avond, welke ook nu wederom zeer druk bezocht was. De groote „Eem- land"-zaal was keurig met palmgrcen op gefleurd, de fraaie banier sierde het po dium. De heer C. Drost opende den avond met een woord van welkom en geeft daar na het woorci aan den praesea, Dr. Rupert, welke prettig is gestemd om voor de twee de maal zulk een gevulde zaal te zien. Spr. concludeert hieruit groote belangstelling en waardeering voor het werk van E.H. B.O. Vervolgens memoreert hij in 't kort de geschiedenis over 5 jaar, door hem op den bestuursavond naar voren gebracht en wat door ons breedvoerig is vermeld, maar verwondert zich er over, dat zoo weinig mannelijke personen deelnamen aan de cursussen, 't Grootste contingent is dames, aan haar dus de eer. Sprekende over de ziekenauto, zegt spr., dat deze ge heel op eigen beenen staat, 't Doel van E.H.B.O. is hulp te verleenen waar 't noo- dig is, bij ongeval e.d. en dat de leden dit doen is overbekend, daarom brengt spr. hul de aan de E.H.B.O.'ers voor hun daad van menschen,liefde en altru'isme. Indien dit elk in eigen kring en omgeving in praktijk bracht, zag de wereld er heel an ders uit. Spreker dankt voor alle onder vonden steun en hoopt, dat de sympathie- zal groeien en vervolmaakt worden. Hij wekt op tot lidmaatschap of donatie. Na dat de heer Drost spreker had bedankt voor zijn bezielend woord, droeg mej. N. den Hartog uit Baarn „De zoon van die metselden er" voor. Deze jongedame be. schikt over mooie voordracht en goede mimiek, bij ernstige studie zal zij het nog ver brengen. De werkende leden brachten daarop voor het voetlicht het oerleuke blijspel „V Reuze idee", waar over wij de vorige maal reeds schreven en waarmee ook nu succes werd geoogst. De lach en het appüaus vulden de zaal. De regie en het kapwerk onder leiding van den heer A. van de Weert was bij uitstek verzorgd; de pittige pseudo Kitly kreeg welverdiend een fraaie tuil bloemen. Na cfe pauze werd uil volle borst het Viagge lied gezongen, waarna door een 5-tal E. H.B.O.'ers de leuke voordracht gegeven werd ,yHet spreekuur van den arts"; om de leuke knecht en zijn artspatiëntan is gebruld. Tot slot een fraai tableau, waarbij het werken van E.H.B.O. werd gedemon. Gr. Melmweg 3 naar A'foort, P. Pijpers- ttr. 22. H. A. Bos, van Laanstr. 58 naaisfcreerd, dat succes boekte. T.T.T. vulde op de regie was buitengewoon goed verzorg', evenals het kapwerk. Er werd volop ge noten. Na de pauze ging de leuke klucht „«40", waarom gelachen is. Kapelaan Reijerse wees op het goed recht der ver- eeraging, waardoor de ieden zich vroe.g lieeren behecrschen om later in de Maat schappij sterk te staan. Pastoor Voss on derschreef ten volle die woorden door ka pelaan Reijerse gesproken. De vereeniging van jonge m ensch en is een band voor het huisgezin. Spr. hoopt, dat de leden krach tige steun pi ïa ren zullen worden voor kerk en maatschappij en dat zij het geloof zul len behouden. Het geheel was een geslaagde uitvoe ring, waarop men met trots kan terugzien. Bekeurd Tegen D., die als baas bij een autosloo- per alhier werkzaam is, is wegens over treding van de aroeidiswet proces-verbaal opgemaakt. Verbetering rijwielapden Tijdens den aanleg van den mooien betonweg op het gedeelte Soesterbergsche- straat, van de Eikenlaan naar Soestdui- nen is het rijwielpad aan de rechterzijde en het wandelpad aan de andere zijde deer lijk vernield. Thans is men van gemeente- wege bezig met leem en grint deze mooie paden in hun ouden doen te brengen, Ook de bermen tusschen de verharding en de bovengemelde paden krijgen een beurt. Gedeeltelijk zijn deze verlaagd, zeker om het hemelwater van den weg een plaats te geven Ook worden er vele sparren rooid. die daar in afwisseling met Ame- rikaarsche eiken waren geplant. 9de Jaarfeest van E.S.V.A.C. Ter gelegenheid van het 9e jaarfeest van bovengenoemde vereeniging, werd Maandagavond om 8 uur in de groote zaal van Hotel „Eemland" een feestavond aangeboden aan de leden en donateurs welke goed bezocht was, o.a. door de besturen van de V.V. „Baarn", „Soester berg" en het bestuur van de S.T.C. De voorzitter der club, de heer P. Cle ments opent den feestavond met een har telijk woord van welkom, in 't bijzonder roept hij de zusterorganisaties dit toe, maar is deels teleurgesteld, daar hij meer. dere vereenlgingen had verwacht omredie er besloten is, een plaatselijke belangen bond van Sportverenigingen alhier op te richten, om daardoor meer te kunnen presteeren. Spr. uit een woord van dank aan het Gemeentebestuur voor de daad werkelijke steun, waaruit blijkt, dat de sport in deze gemeente in een goed blaadje staat. Verder dankte spreker de scheidsrechter, diie zich niet alleen laat zien op het groene veld, maar ook op dezen avond, verder de pers en allen, die mede gewerkt hebben om dezen avond te doen slagen, dus ook de adverteerders. Aanleg v. wegen op den Eng goedgekeurd Wij vernamen, dat bet plan tot aanleg van wegen op het Hart, overeenkomstig het ontwerp-uitbreidingsplan, dat ook in den Raad met algemeene stemmen werd aanvaard, door Ged. Staten is goedge keurd. Ook tegen de stichting van het Natuur bad bij Soestduinen schijnt dit college geen bezwaren re hebben. Alleen over de fiuaneieë'e op2ec van dit laatste object schijnen Ged. Staten het nog niet ten volle met den Raad eens te zijn. Si. Nico laas-feesten te Soesterberg Door de dames der Maria-vereeniging ie Soesterberg, word bij de ingezetenen een offenje gevraagd, om de kinderen- der R.K. School en de St. Anna Vereeni ging een prettig St. Nicolaas te bereiden. Ook bij de Onder-offficiers-vereeniging /Van de Luchtvaart afd. is men bezig een zelfde plan uit te werken. Soester Bouwkring Volgens nader ingewonnen inlichtin gen, eindigt a.s. Maandag 28 dezer de termijn, waarbinnen de bezwaarschriften inzake het uitbreidingsplan kunnen worden ingeleverd. In verband hiermede houdt het bestuur voornoemd, Vrijdag van 78 uur haar laatste zitting in Hotel „Eemland" voor het verstrekken van adviezen, enz. Lichtbeelden-avond Op Donderdag 1 December, zal in Ho tel „Eemland" een lichtbeeldenavond wor den gehouden, alwaar mej. A. Th. Knut tel te Soestdijk zal spreken over Palestina, waar zij jaren gewoond heeft. Wij kunnen een ieder opwekken, om de begaafde spreekster te komen hooren en tevens de mooie lichtbeelden te komen zien. Zie verder de advertentie in dit nummer. Anti-Communistisch Verbond De afd. Soest van het Anti-communis tisch Verbond hi-eid een algemeene verga dering in de groote zaal van Hotel Eem land, welke zeer goed bezocht was. De secretaris-generaal, de heer R. Nieveen v, Dijkum opent de bijeenkomst. De heer N. v. Dijkum ging daarna over tot de samenstelling van een plaatselijk bestuur. Men moest personen hebben, die hun geloofsbelijdenis in de practijk be leefden en noemt daarna de namen van de heeren J. v. Schaik, directeur Midden- star.dsbank, H. K. v. d. Berg, I- Vonk, Joh. Tak en J. Bijleveld en vraagt of de heeren voor zoover aanwezig, de benoe ming zich laten welgevallen. De h-eer Vonk neemt de benoeming in beraad, waarna deze personen met algemeene stemmen worden gekozen. Intusschen kan worden medegedeeld, dat waarom niet voorheen tegen het Cza- risme, dat nog erger deed, daar onschul- digen naar Siberië werden verbannen, men hoorde geen protesten. Door het commu nisme wordt het familieleven ontwricht, daar door God zelf het huwelijk is in gesteld en geheiligd in man, vrouw en kind. Het communisme zegt: godsdienst is opium voor 't volk. Godsdienstonder richt in Rusland aan kinderen beneden de 18 jaar, is verboden; dan eerst wordt men voor de keuze gesteld. Maar religie is niet wat het communisme er van maakt een privaatzaak, maar het is het stellen van het absolute tegenover het betrekke lijke. En waarom is dit alles nu zoo, zoo vraagt spr. en dan is het antwoord, dat is ons z ^eeft het Chr s aaIj de wereld genia^.. q neooen veeJ voldaan aan -den eisch van den godsdienst, maar te weinig geluisterd naar Gods bevel, wij hebben onze theorie niet in praktijk gebracht, het Christendom was voor ona fen woord, geer. daad, er heerscht grenzev looze verdwazing. Gods Licht heeft uit ons niet gestraald, wij zijn een kaars ge- eest onder een korenmaat. Christus te plaatsen tegenover het communisme, dat de goddelijke werking loochent en daarom met gebed gegaan tot Hem Die kracht geeft om ook de dwalende schapen tot den waren stal terug te voeren. Deze fijndoor voelde rede werd adem? loos aangehoord en door vele citaten uit 't communistische kamp verduidelijkt. De heer Nieveen v. Dijkum sprak zijn dank uit voor de oprichting van deze! plaatselijke afdeeling. Vervolgens vertoon de de heer R. Nieveen v. Dijkum een paar films uit mooi Zwitserland, waarna de vergadering met gebed werd gesloten. Verloting Voetbalvereen. „Soest" De trekking der verloting van boven genoemde vereeniging ten bate van het terreinfonds, welke verloting werd goed gekeurd door B. en W. bij besluit van 29—8—'31, zal gehouden worden op Maan dag 82 Nov. a.s., 's avonds 8 uur, in Hotel „Bosch en Duin", Bosstraat. De Soester Mondaccordeon-Ver. „bra vo" zal ter afwisseling eenige muzieknum mers ten gehoore brengen. Belangstellenden worden u Jf~ deze trekking bij te wone" - SÈL Schra/e Lippen Gesprongen Handen

Soester Courant | 1932 | | pagina 5