Vraagt onze Polmaise ANTHRACIET (Wales) N.V. L. da Ruiter Co's Branilstoffenliamkl Alleen verkoop voor Soest en omstreken. Ook in do afmetingen IS—25 M.m, Zeer geschikt voor Haarden a f2,— p. H.L. Branden zeer zuinig en geven enorme hitte Niéuwstraat 14 - Soest Tëiefoon 2103 INGEZONDEN STUKKEN Builen verantwoordelijkheid der Redactie Het Uitbreidingsplan "Ongeveer 580 bezwaarschriften inzake het nieuwe uitbreidingsplan, werden aan den Raad dezer Gemeente toegezonden. Veilig valt aan te nemen, dat ongeveer door die helft van het totaal particulier grondbezit in deze gemeente tegen dit plan verweer is gevoerd, of wel anderszins, hoewel door het ontwerp benadeeld, door onbekendheid, nalatigheid, of door andere oorzaken, niet in verweer zijn gekomen. Bijna élk weldenkend inwoner heeft^ na aandachtige bezichtiging der kaart gezien, dat teer een plan is ontworpen, dat zoo wel wat betreft behoefte als wel de draag kracht dezer Gemeente, ook voor de wijde toekomst, ver te boven gaat. B. en W. en eetiige Raadsleden hebben zich hoewel onbegrijpelijk en vermoede- tijk als een gevolg van overredingen van de zijdie van den Ontwerper vóór dit fantastische plan verklaard. Echter zal de gemeenteraad beslissen. Het bestuur van den Soester Bouwkring heeft gemeend dieze beslissing niet zon- der nneer kalm te moeten wachten. Over tuigd dat zij is, dat dit plan niet aange nomen mag worden, acht zij het ge- wenscht, dat de burgerij in breeden kring blijk geeft, dat verwerping een gebiedende eisch is. De zeer vele bezwaren,, ook rfoe van alge meen en aard, van zeer zeker het ovér- grootste gedeelte der inwoners dezer Ge meente moei nog meerdere bekendheid worden gegeven. De vereen. Soesterbergs-Bk>ei besliste reeds, dat dit plan niet in 't belang van Soesterberg was. De Raad dezer Gemeente moet tot de overtuiging komen, dat dit plan in strijd met het belang der geheele Gemeente is. Tegen Woensdag 14 dezer heeft het bestuur van den Soester Bouwlening een vergadering uitgeschreven voor haar leden en begunstigers in Hotel „De Gouden Ploeg". Deze vergadering' is tevens toe gankelijk voor hen die zich vóór den aan vang dezer vergadering bij een der leden van het bestuur, of wel des avonds aan de zaal, als begunstiger opgeven, of zich door een der leden uot de vergadering lallen witnoodigen. Op deze vergadering zal het? bestuur niet voorsteden komen wat naar zij meent verder inzake het uitbreidingsplan te moe ten ondernemer., terwijl verder nog een:ge punten van bu'sh oud el ijk en aard zuiUen worden behandeld. Wanneer nog m :rdere inwoners spe ciaal belanghebb len bij de bouwnijver heid, vast-goed-bezitters, handeldrijvende middenstand, kortom allen, die bij een gezonden vooruitgang dezer Gemeente be lang hebben, zich aansutiten, meent het bestuur des te meer succes op haar actie te kunnen verwachten. Zij hoopt een groo- ten toevloed van belanghebbenden pp a.s, Woensdagavond 8 uur in Hotel „De Gou den Ploeg" aan te treffen, Het Bestuurj V P. W. DUIN, Voorzitter. W. VAN GENDEREN, le Secretaris. R. L. VAN DE BERG, le Pennjngm J. C SWAGER, 2e Secretaris. A. A. KERKKAMP, 2e Penmingm. W. F. H. BUSCH en P. MAN, Leden. der deelnemers-, in strijd was met de Lo- terijwet De bedoeling te thans om de vastgestel de cadeaux, zooals een Salon-ameublement, enz. toch onder het publiek te brengen. Om tot dit doel te geraken, zullen dezelfde winkeliers vanaf Zaterdag 10 Dec. tot en met 24 December bij aankoop van een bedrag van 50 cent, weder gratis een bon verstrekken. Bewaar deze bonnen dus zorgvuldig. Zij hebben waarde. Nadere mededeelmg zal later aan het publiek worden gedaan. Uitslag verdeeling der cadeaux van de groote St. Nicolaas-attractïe Verdeelïng prijzen eerste dag Dames- of heerenrijwiel 2050, Poefkus sen 43193, Paar pantoffels 1107, Slaapka merlamp 8604, Paar pantoffels 9974, Groo te zaklantaarn 163S, Flacon, gevuld naar keuze 7047, Theelichtje 4063, Groote bus biscuit 2827, Groot Oud-Holl. blik bis cuit 10217, Voetenbankje 1314, Vaas (gr.) 7585, Groote doos bonbons 2044, Nikkelen Sigarettenkoker 8511, Huisje met specu laas 18, Pijpenrek 3741, Plateel aschbak 8961, Doos biscuit 3036, Blikje sardines 6, Jo-jo 9963. Verdeeling prijzen tweede dag Een geslacht varken no. 12135, Groote kist sigaren 2631, Rolham 930, Paar fiets- handbeschermers 6705, Stukje procureur- ham 13130, Schemerlampje 1067, Kaas 5663, Krentenbrood 3066, Ronde doos koek 7924, Pof tabak 3766, Kistje sigaren 9367, Bus tofféé 15093, Bus erwtensoep 11657,, Gevulde molen 13390, Bus cacao 12592, Pan (emanle groen) 5733, Sleuf elrek 4894, Circus prinses 8065, Blik sardines 7802, Jo-jo 14518. Verdeeling prijzen derde dag Slaapkamer-ameublement 6242, Electr. f ietslamp 25808, Fijne taart 19483, Sche merlamp 15700, Ossen tong gerookt 4011, Oud zilveren doos 20591, Fluitketel 19610, t Doos zeep en een flesch parfum 14333, Electr. zaklantaarn 2445, Pak tabak 15967, Kussenovertrek en 1 bl. soep 8275, Doos flikken 15933, Doos dominosteen en 17390, Flesch limonade 17145, Pijp 17771 Zaklan taarn 15153, 6 Zakdoekjes 17697, Blok kendoos 17697, Blik sardines en een pr. voetbalschoenen 17718, Jo-jo en actetasch 17206, Blikje ham 12451, 3 rookworsten 144J, 'Bofmbonière 12151, Luxe doos zeep 19844, Rockgarnituur 15648. Eerste Soester Eierveïling KlpelerefiHoogste prijs f5.80; middel- prijs f4.10—f5.50; laagste prijs f3.- Eendelereii f3.10, alles per 100 st. Aanvoer 10842 stuks. Handel gewoon. Opbrengst kerkconcerf De opbrengst van het concert vorige week in de Hervormde keilt gegeven, ten PLAATSELIJK NIEUWS De vogelwereld van Soest Voor de leden der afd. Utrecht, ider Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van vogels, hield Vrijdagavond Ds. J. I. van Schaick van hier een lezing over de vogels uit de omgeving van Soest. De lezing, die bij het vrij talrijk gehoor veel waardeering vond, werd door een aantal beelden opgeluisterd. Procesverbaal Wegens overtreding der Varkenscrisis- wet, is dezer dagen procesverbaal opge maakt tegen A. B. alhier. Bedoelde per soon was in het bezit van varkens boven 10 K.G., welke niet waren voorzien van het vereischte oormerk. Lezing over Palestina In de groote zaal van hotel „Eemland" hield majoor A. Th'. Knuttel van het Leger des Heils alhier, met medewerking -van mevrouw Stamperius uit Zeist, soliste, een lezing over Palestina. De spreekster, s die gekleed was in het feestkleed der vrouwen uit Bethleh'em, toonde allereerst Joppe, de havenplaats, thans één der grootste, voorheen één der slechtste, daar de zeeschepen ver in zee bleven liggen en men met een rank vaar tuigje door Arabieren werd afgehaald. Alle winkelwaar wordt in het Oosten op straat uitgestald en verkocht. Zeer veel heeft Palestina aldus spreekster te lijden gehad van de overheersching der Turken. Jeruzalem heeft zeven poorten; het is een kosmopolistische stad. Er zijn een groote moskee en gebedstorens voor de Moham medanen, die zeq" trouw in hun gebeden zijn. In en om Jeruzalem werden de be langrijke plaatsen in verband met het leven van Christus vertoond. Ook Bethlehem en het landschap Judea werden aangedaan. Galilea werd doorkruisd. Na de pauze gaf spreekster een overzicht van het verjongde Palestina, waarvoor de wereldoorlog een zegen werd. Geheel Pa lestina ontwaakt, de kolonie Lenteheuvel is daarvan een sprekend bewijs. Maar on danks de uitwendige verandering ontbreekt het den Jood en Ismaëliet aan den waren Messias, waardoor zij inwendig worden vernieuwd. De Jood begint naar Hem te vragen: de Ismaëliet is nog gevangen in zijn vrees. Reeds, wonen er 180.000 Joden in Palestina; het werk onder deze twee rassen is zwaar, maar God zaf op Zijn tijd zegen geven. Het was een genot de spreekster te be luisteren; ook de zang voldeed ten zeerste en de lichtbeelden waren uitstekend. Nieuwjaarscorrespondentie voor Ovcrzee- sche jbestemmingen De directie van liet Postkantoor te Soest maakt bekend, dat de correspondentie voor de navolgende bestemmingen op de daar bij vermeide tijdstippen, uiterlijk moet zijn ter post bezorgtWPen "höofdkantore Soest ten einde nog voor I Januari 1933 die bestemming te bereiken. 'Brisch-Iridië (Bombay) gewone mail 16 December 16.55. luchtpost (Karachi) 21 December 21.15 per Amsterdam-Bandoeng en 23 December 21.15 per Londen-Karachi. Canada: gewone mail 20 Dec. 16.55. Ceylon: gewone mail 16 December 16.55; luchtpost 16 December 21.15. Curacao (Willemstad) gewone mail '13 December 21.15; luchtpost 16 Dec. 16.55. Ned.-Indië (Medan Batavia) zeepost 29 Nov. 21.15; landmail 7 Dec. 21.15; lucht post 21 December 21.15. Strait-Settlements (Singapore): luchtpost 21 December 21115. Suriname: luchtpost 13 Dec. 16.55. bate vati de gestichten voor lijders aan vallende ziekten, gevestigd te Heemstede,I Vereenigde Staten van Amerika: gewoon beeft bedragen ruim f55. 1 i Imail 22 Dec. 16.55. Raadsvergadering De Raad der gemeente Soest is en open bare Vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 12 December 1932, des voor- middags 10 uur, ter behandeling van de navolgende agenda: J. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 27 October 1932. 2. Mededeeling van B. en W„ dat de objecten voor de werkverschaffing, als bcschpilan, natuurbad en het aanleggen van wegen op 't Hart kunnen worden uitgevoerd met rijkssubsidie. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van het besluit d.d. 10 No vember 1932 tot vaststelling van de ge meentelijke steunregeling met rijkssubsi die, een en ander in verband met eenige missives van den Minister van' Binnen- laudsche Zaken. 4. Crediet-aanvrage van B. en W. ter uitvoering van de onder punt 3 dezer agenda opgenomen aanvulling der steun regeling voor zooveel betreft het vanaf 1 December j.1. toekennen een er toeslag op de uitkeering uit wcrkloozenkassen van gesubsidieerde vereenigingen. u j Kerst-attra ctie r Zooals ons werd medegedeeld, mocht de 4e verdec-ling der St. Nicolaas-attractie der hierbij aangesloten winkeliers op last van deu Officier van Justitie niet door gaan, aangezien deze buiten medeweten Overleden De duorijder, J. Mulder uit Hilversum,, die bij het motorongeluk vorige week Woensdag op de Vredehof straat zoo on gelukkig kwam te vallen en een diepe hoofdwonde opliep, is aan de gevolgen overleden. Utrechtsche Jachtvereeniging Op Woensdag 30 Nov. werd door de U. J. V. wederom een jachtrit gereden in de omgeving van Soesterberg. De jagermees ter, de kapitein V. van Middendorp, voerde door de bosschcn nabij Rijthoven* via den Dokter, Soester Duilnen en de Stomperd naar het eindpunt te Soesterberg, waar de rit met eeii drie werf hoera op den jagermeester werd besloten. Het mooiie parcours, gecombineerd met het prachtige winterweer en de hier en daar prettig opg. 1de hindernissen, ver schafte den deelmt rers wederom een aan- genamen middag. Na afloop werd door de So-esterbergsche leden der U. J. V. aan deelnemers en belangstellenden een théé aangeboden in het officiers-casino van het vliegkamp, waarbij de gasthceren wederom bewezen, dat de van ouds gerenommeer de gastvrijheid aldaar nog steeds in onver minderde mate is blijven voortbestaan. Deelnemers aan den rit waren de over ste Van Santen, de majoors De Jong en Barrlck Bles, de kapiteins van Hulst, van Middendorp, van den Abeelen, van Dorst van der Zandien, Perquin, de luitenants Van Gemeren, Wijnkamp, Linthout, Koe nen, Engelbrecht, de Bie, Couvée, Goed hart, de Boer* Pino, Daems, Jhr. Mi- chiels van Kessenich, Los van Aarlander- veen, van Marselin Harts'mck, dr. Botenga en de cornetten van Oosten Slingeland en van Hoorn. Ontvreemd Door een inwoner dezer gemëente te bij de politie aangifte gedaan, dat ten zijnen nadeele 1 H.L. aardappels zijn ont vreemd. Zuid-Afrika (Kaapstad, Johannesburg) luchtpost (Johannesburg) 21 Dec. 21.15; luchtpost (Kaapstad) 14 Dec. 21.15. «De laatste buslichting is herrekend tot de plaatsen achter de landen vermeld, verder gelegen bestemmingen is in het algemeen met vroegere gelegenheid ge- wenscht. Tafelkeuring van Konijnen In Januari a.s. hoopt de Pluimvee- en Konijnenfokkers Vereeniging alhier weder om een clubtentoonstelling te houden in Hotel „Eemland". Dit is nu de vijfde tentoonstelling, die deze vereen, houdt. Haar eerste Lustrum-tentoonstelling dus. Geruimen tijd is een commissie uit de ver eeniging reeds bezig, voorbereidende maat regelen te treffen, o.a. eere.prijzen te ver zamelen en een verloting te organlseeren. En het lijkt, dat men trots de moeilijke tijden, daarin naar wensch slaagt. Over den verkoop van de loten is men ten volle te vreden, terwijl ook al meerdere prijzen, zoowel in geld als in natura (medailles daarin begrepen) zijn toegezegd. Men verwacht dan ook met een behoorlijk vraagprogramma voor den dag te kunnen komen en dat de inzendingen daaraan evenredig zullen zijn. Vele inzenders kennen hun dieren, d.w. weten de kwaliteiten, kunnen ze be- oordeelen of zij goede of minder goede beesten hebben, zijn dus min of meer deskundig. Vooral bij de echte sportfok- kers iis dit het geval. Maar bij een andere groep, de kleine liefhebbers en de nut- fofckers, reikt deze kennis niet zoover. Zij kunnen in den regel de goede eigenschap pen van hun dieren minder goed onder kennen. Ze zijn ook niet op de hoogte wat de „standaard" van hun dieren eiseht. En vooral voor deze groep te een tafelkeu- ring voorafgaande aan een tentoonstelling van groot belang. Ieder lid, dat dieren heeft, waarmede men wel eens een kansje zou willen wagen op een tentoonstelling, krijgt de tafelkeuring gelegenheid, die die ren vooraf kosteloos te laten beoordeelen door een deskundige, Voor de kippen heeft eeflfge Weken ge leden de heer Wijk uit Apeldoorn, Rijks- Pluimv ee-consulent, deze keuring verricht, terwijl nu a.s. Zaterdag de heer Graau- mans, konijn enkeurmeester, wonende al hier, de konijnen zal keuren. Des middags ongeveer 2 -uur, zal de keuring aanvan gen in „De Gouden Ploeg", terwijl des avonds de keurmeester zijn oordeel over de ingezonden dieren zal mededeelen en daarbij een en ander zal demonstreeren. Wie dus eeniigszins belang heeft bij deze keuring, verzuime niet des avonds aan wezig te zijn, ook al heeft men zelve geen dieren ter voorkeiiring ingezonden. Overzicht Gern. Keuringsdienst over de Maand October 1932 Geslacht op de N.V. Centrale Slacht plaats: 54 runderen, 7 pinken, 2 paarden, I hit, 13 vette kalveren, 1 gras kalf, 2 nuchtere kalveren, 113 varkens en 6 scha pen. Huisslachtingen: 17 varkens en 1 vet kalf. Ingevoerd werd: 8569 kilogr. vleesch'. Uit nood gedood 1 koe en gestorven 1 koe, 1 vet kalf en 3 varkens. Tuberculose kwam voor bij: 1 koe en 9 varkens. Goedgekeurd werd onder voorwaarde van „Afkoeling" 3 runderen, en onder voorwaarde van „verkoop in 't klein on der toezicht" 1 rund. Afgekeurd werden: 1 rund, 1 vet kalf, en 3 varkens. Aan organen werden afgekeurd: Van runderen: 3 longen, 19 levers, 1 kop, 1 tong, 4 onderpooten, 2 nieren, 1 buikvlies en 3 K.G. ongesmolten vet. Van varkens: 11 Iongen, 3 harten, 4 le vers, 9 Iymphklieren en 2 K.G. ongesmol- ten vet. Tegen een slager werd procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van art. II en 12 van de Verordening op de Vleeschkeuring van de Gemeente Soest. Crisistijd en Crisisboodschap Voor het comité „De Levensgids", trad Dimsdagavond im de Chr. U.L.O.-school als spreker op Ds. C. J- Hoekendijk uit Bussuin met het onderwerp „De houding van drie mannen in de crisis van hun leven". Spr. bepaalde zijn gehoor er bij, dat men wel blind moet zijn, om' niet te zien, dat in de wereld een geweldige crisis heerscht. Velen zeggen: zoo iets is er vroeger ook geweest en hei kwam toch weer terecht, dus dat zal nu ook wel ge schieden. Maar wij zijn allen van God afgeweken en en niu zal spr. in deze avonduren 3 mannen laten zien, die ook iki de crisis hebb-en geleefd, n.l. in de crisis van het Koninkrijk Gods en die van de levensnood en van de zielennood. Bezien wij de eerste en slaan daartoe op 2 Kon. 6 17, dan lezen wij daar van een arbeider, die zijn bijl kwijt raakt en nu niet meer kan bouwen aan het Gods huis. Zoo heeft ook de christenheid door verschillende oorzaken haar bijl verloren, n.l. het geloof, de zalving en de kracht en nu worden geen groote daden meer gezien. De tweede arbeider was broode loos en werkeloos, n.l. Elia (1 Kon. 17 vers 5-6) en omdat hij stil voor God was, werd hij gevoedt en gedrenkt en ook nu nog leeft de God van Elia, de Almachtige. De derde persoon is een christen, n.l. Paulus (2 Corinthen 12 vers 7-9), die te zwak was om zijn werk te doen, maar door kracht en genade ver menigvuldigd wordt. Nu is het onze taak onze bijl terug te krijgen door Hem, Die machtig is, stil te zijn voor God en Zijn weg te gaan en Zijn werk te doen en onze zwakheid, die Zijn kracht is. Na bij elk onderdeel in den breede te hebben stilgestaan, werd de samenkomst' besloten met zang en gebed. (Eerst heden opgenomen wegens plaats gebrek.) I.O.G.T., afd. Sc<est Vrijdagavond hield genoemde vereen, een Tempelieren-avond, welke zeer goed bezocht was. De praeses, de heer J. Vuurmans, open de de bijeenkomst en "betoogde, dat deze avond is belegd om Soest in de gelegen heid te stellen met het werk der I.O.G.T. kennis te laten maken, daar hier met z'n mooie natuur veel te doen is op het ge bied van het alcohol-vraagstuk. Nadat het tempelieren-lied was gezon gen, bracht het P.A.L.V.U. strijkje uit Baarn mandoline-muziek ten gehoore, het welk applaus oogstte. Daarna liep de film der Zweedsche Tem pelieren, welke een kijkje gaf op de mooie natuur aldaar. De film laat ook het werk der Tempelieren zien. Vervolgens spreekt de heer J. Harders uit Amsterdam, die mededeelde, dat in Zweden 120.000 Tempelieren zijn; in Ne derland slechts 4000. Wel zijn hier andere organisaties, maar die der Tempelieren neemt in Zweden de grootste vlucht. T Doel der I.O.G.T. is de personen, die veel drinken en voor gezin en maatschap pij onnuttig zijn, te helpen. Voor de jonge menschen is het spreekwoord van toepas sing: „voorkomen is beter dan genezen". Het eerste glaasje kan voor velen de poel worden om later in te verdrinken. Werd vroeger veel jenever gedronken, thans is dit het geval met bier en wijn. Veel bu- reaux geven inlichtingen om drankzuchti gen te helpen. De plicht der ouders is het de jonge menschen vroeg te wijzen op het drankgevaar. De matige gebruiker is de schuld vaii het drankvraagstuk. Ga- zamenlijk moeten wij het drankgevaar be strijden. De I.O.G.T. vraagt niet naar rang of 'stand, politieke of maatschappelijke richting. Wordt dus lid van de I.O.G.T. Het is in 't belang der gemeenschap eri van het gezin. Nadat nog enkele strijdliederen waren gezongen, sloot de voorzitter de bijeen* komst. (Eerst heden opgenomen wegens plaats* gebrek.) TUINBOUW, PLUIMVEE, ENZ. 'T BEGIETEN VAN KAMERPLANTEN De algemeene regel, dat cactussen niet te veel water moeten krijgen, geldt niet; ten aanzien van bladcactussen en zelfs] voor de andere cactussen kan het nood lottig worden, wanneer zij den geheelen winter in een verwarmde kamer staan, waar uit den aard der zaak de lucht zeer droog is. Gewoonlijk beleven zij nog het voorjaar, doch tegen dien tijd zijn zij zoo verzwakt, dat 't zeer lang duurt voordat .zij weer beginnen te groeien. Het kan ook wel niet ailders, als men ziet, hoe de wortels intusschen zijn uitgedroogd. De phyllocactussen en ep'iphyllen, ge woonlijk bladcactussen genoemd, verdra gen een dergelijke behandeling veei slech ter. Het gevolg daarvan is, dat zij welis waar de prachtigste herfsttinten aannemen van geel, 'bruin en rood en violetachtig, maar dan tevens verwelken, dat het voor een plantenliefhebber een jammerlijk ge zicht is. Men mag blij zijn, als den vol genden herfst de zvg. bladeren er weer eenigszins frisch uitzien. Het spreekt van zelf, dat ook de bloeitijd bij deze behan deling laat intreedt, zoo ai nooit. Phyllocactussen en epiphyllen kunnen geen droge winterrust verdragen. Wel kun nen wij ze niet het vochtige winterkli- maat van hun vaderland geven, doch wij kunnen er tenminste voor zorgen, dat zij op krachten blijven, aangezien zij in dezen tijd hun knoppen moeten vormen. De bloeitijd begint omstreeks het begin van April en duurt tot begin Juni. In ver band daarmee hebben zij in het voorjaar meer water noodig, terwijl zij ook op be spuiten zeer gunstig reageeren. Om met het gieten ook het gewenschte resultaat te bereiken, dient men voor al les te zorgen voor lichten doorlaatbaren grond, die echter tevens het water goed vasthoudt. Om zuur worden van de aarde te voorkomen, worden de potten niet te groot gekozen. Verder moeten de potten niet direct op een schoteltje staan, doch op een paar Foutjes, waardoor het over tollige water kan afdruipen. Het is zeer verkeerd om water op het schoteltje te gieten, zoodat de planten een watervoor-, raad hebben. Het" is de snelste manie# om de wortels te doen rotten. Bij gewone bladplanten is het soms goed, het water niet op de potaarde, docli' op het schoteltje te gieten. Het is echter niet aan te bevelen als algemeene maat-i regel en zeker is het geen goed middel om de planten gezond te houden. Het is een goed hulpmiddel om bij gevoelige planten als Alpenviooltjes de knollen eit wortels gezond te houden, doch' men dient dan toch in elk geval te controleeren of het water ook werkelijk tot boven in dö pot wordt opgezogen. Als de aarde erg uitgedroogd is, moet men soms ook van bovenaf begieten om te voorkomen, dat er een droge laag aarde in de pot over blijft. Zoodra de aarde het water volko men heeft opgenomen, moet hét overtol lige water uit het schoteltje worden weg geworpen. Verder wordt er slechts be goten met water van kamertemperatuur, aangezien de meeste planten zeer gevoe lig zijn voor temperatuursveranderingen eiï dan hun knoppen en bloemen laten vallen. ^ORRE BLADEREN Op grasvelden mogen afgevallen bla deren nooit den geheelen winter blijver® liggen, aangezien het rottingsproces In de bladeren zich ook aan het gras kan mede deelen, waardoor er het volgend voorjaat leelijke kale plekken in te voorschijn ko men. Ook het laten liggen van dorre bla deren onder struiken e.d. heeft zijn be zwaren, want als ze te dicht op elkaar liggen, kan de zon den grond niet meer beschijnen en wordt tevens de luchttoe voer belemmerd. Het is daarom beter, de bladeren daaronder te spitten. Dan wor den wel de voedingsstoffen, die zich nog in de afgevallen bladeren bevinden, aan den grond toegevoegd, doch' zonder de nadeelen. Wil men de bladeren echter als mest gebruiken, dan dient niet uit het oog te worden verloren, dat ze in elk geval een zeer onvoldoende bemesting geven en door andere meststoffen moe ten worden aangevuld. Toch zullen wij de bladeren niet geheel en al verwijderen. 'Als ze geen te dikke laag vormen, doen ze de planten geen kwaad, terwijl 'de vogels er vele lekker nijen in vinden. Meezen, Spechten, Lijs ters, Boomkruipertjes, Roodborstjes en an dere bij ons overwinterende insecten-eters, doch' ook z.g. graaneters, als Vinken en Sijsjes zoeken gaarne tusschen de dorre bladeren naar voedsel. Men moet maar eens zien, hoe ze de bladeren met hun snaveltjes omkeeren en stuk voor stuk met hun oogjes afzoeken. En waar deze vogels geregeld jacht maken op kevers, larven, wormen en andere schadelijke dieren in onzen tuin, zullen wij in ons eigen belang hun het leven niet noodeloos moeilijk ma ken. Paden en grasvelden worden zorg vuldig schoongemaakt, doch in het overige gedeelte van den tuin laten wij een ge deelte van de bladeren liggen. Dat is vol strekt geen slordigheid; een tuin is geen salon waar geen stofje mag blijven liggen.

Soester Courant | 1932 | | pagina 2