I. I UL I II OOKn!_ A JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN AL.; C NADERT,.. Versicuta wij de woning. To«n hel i&v« «envomfigtr w®», jfUqj 5*en tv en a<vnr bflt&a, v*ar 'fret bwcb. fcr h4ko, wut mai vc'jr ker.Hv«rt»ring v»n he* Utfc noodlf had. Daar 1»kU- xusa kawtboomen oxc «i plukt* itsuwerfeakxw: of ,iader gmca. Teggn-- woordlg verstaat men onder dö« venleztog dik wijls «en overvloed van velkleurige eleetritcbe gloeilampjes, <:n hoe geschikt 'i\j ook sija voor versieringen, soms :naakt dien <r? werkelijk oen té overdadig gebruik Yna. Sover.dtöa U bet om draaien van een schakelaar op 24 December wel een heel fantasielooze maaier ooi bet feeit in: te leiden. Wij geven dan ook voor ons gevoel de voor keur aan een versiering niet het nooit vervelende groen. Al halen wij het gewoonlijk niet meer uit het bosch, op de markt kunnen wij het te kust en te keur krijgen; denne-, sparre-, ceder-, hulst- en lauriertakken zijn alle zeer goed tot kransen en slingers samen te binden. Hulst- en andere besjes staan ook vroolijk, terwijl men hier en daar het effect kan verhoogen door drui ven, granaatappelen of andere vruchten. Men kan ook stroobloemen en denneappels gebrui ken; de laatste kunnen desgewenscht ook ver zilverd of verguld worden. Eén punt wordt bij de meeste versieringen uit het oog verloren, n.1. dat zij „architectonisch" moeten zijn, m.a.w, een bepaalden vorm moeten vertoonen en deze ook overal moeten herhalen. Niets is smakeloozer, dan een bos takken, die van een deur afhangt, of naast een schoorsteenmantel staat, zonder dat ze eerst zorgvuldig gerangschikt zijn. Heeft men iets moois in de kamer, b.v. een decoratieven schoorsteenmantel, dan legt men er den nadruk op door een spaarzame versiering, waardoor de lijnen niet verdoezeld worden. Ik zag eens een zeer goede versiering, bestaande uit twee kleine dennetjes in potten met rood papier ter weers zijden van den schoorsteenmantel en twee vazen met losse takken groen er op. Een andere aardige decoratie was grootendeels uitgevoerd met kleine denneboompjes van 30 a 40 cM. hoogte, in roodgeverfde potjes. Een groene schaal met roode appels stond op den schoorsteenmantel en roode kaarsen voltooiden het geheel. Verder kan men elke decoratie af maken met slingers; deze leggen echter bijzonder den nadruk op deurposten, enz., en het hangt dus van het huis en zijn inrichting af, of men er gebruik van kan maken. Ook een mooie trap kan zeer goed met slingers versierd worden Deze slingers behoeft men ook niet altijd met rood af te wisselen; gewoonlijk staan vergulde palmbladeren' en sterren van vergulde spar- appeltjes er wel zoo mooi bij. Groen met lange naalden staat meestal mooi er dan met korte naalden, vooral voor het ver sieren van deuren en trappen. Ook een hek kan er mede opgetuigd worden. Een origineel idee was het belichten van een alleenstaande den in een tuin door een onzichtbaar opgestelden schijn werper; men kan er zich geen voorstelling van maken, hóe mooi dat staat in een donkeren tuin. De oude Engelsche gewoonte van kaarsen in de vensterbank plaatsen, is ook zeer decora-r lief. Waar fnen de versiering gedeeltelijk door middel van licht wil aanbrengen, zijn kaarsen beter dan electrische gloeilampjes; zij geven niet zoon fél licht, werpen een warmen glans over de gezichten en passen ook meer bij het ka jakter van het feest? Hetzelfde betreft het zingen van kerstliederen joor alle aanwezigen. Ook hier is de natuurlijke stem verre te verkiezen boven de gramofoon of de luidspreker. Tegen het gebruik van kaarsen wordt dikwijls het brandgevaar aangevoerd; dit wordt belangrijk verminderd door altaarkaarsen te nemen, terwijl ook kandelaars het brandge vaar grootendeels op' effen. Toch heb ik een; een zeer smaakvol1"" versiering gezien, waarbij op een balcon vier sparretjes in roode tonnen stonden, die met enkele witte electrische gloei lampjes waren verlicht. Ik heb ook wel eens een zeldzaam mooie kerstboom met electrische gloei lampjes gezien; deze was bijna uitsluitend ver sierd met een overvloed van zilverdraden, zg „engelenhaar", dat in de spaarzaam verlichte kamer en door de enkele gloeilampjes in den boom schitterde, alsof de boom een zilveren py- ramide was. Verder was de boom versierd met zilveren bollen en lelies. Het effect was veel mooier, dan van de gekleurde en dikwijls bonte kerstboomen, die men gewoonlijk ziet. Toch moet men ook bij het versieren van een kerstboom wel over zeer veel smaak beschikken, om de kaarsjes te kunnen vervangen door elec- trisch licht, zónder het effect te verstoren door te fel of onoordeelkundig aangebracht licht. POPPENUITZET. (888). Hierbij een uitzetje voor het poppekind, waar op menig poppenmoedertje trotsch zal zijn. In de eerste plaats hemdje, lijfje en broekje, waar aan de grootere meisjes zeker met genoegen zullen naaien voor hun kleine zus. De gebloem de jurk met pas en pofmouwen is een copie van zusjes jurk, terwijl de mantel met recht boven- «tuk en bontgarneering poppekind tegen de gure winterdagen zal beschermen.. Mufs van dezelfde stof met bontrandje. Patronen voor het geheele uitzetje 35 cent. Op te geven maten: lengte schouder tot knie en omtrek romp onder de •rmen. .VAN EN VOOR ONZE LEZERESSEN. Me#f en meer blijkt het, dat deze rubriek in een groote behoefte voorziet. De nuttige wenken en practische raadgevingen worden met succes in toepassing gebracht, terwijl wij uit de brieven, die wij dagelijks van onze lezeressen ontvangen ook met genoegen vernemen, dat de artikeltjes, die wij nu en dan op het gebied van gezondheid én hygiëne geven, veel waardeering vinden. Het doet ons voorts plezier, dat „Het Practisch Modebladdat wij ten behoeve van onze leze ressen beschikbaar stelden, in zulk een groote behoefte blijkt te voorzien. De vele dames, die ons hiermede haar ingenomenheid betuigden, kun nen wij niet allen persoonlijk beantwoorden, doch zeggen wij bij deze hartelijk dank. Het aantal aanvragen voor „Het Practisch Modeblad" is zoo groot geweest, dat de geheele oplaag thans bijna is uitgeput en wij het blad voorloopig uitsluitend bij bestelling van een knippatroon kunnen zenden. Ten slotte vestigen wij de aandacht op de artikelen over de naderende Kerstviering, waarin tal van behartenswaardige wenken voorkomen voor dit blijde feest. ROODKAPJE. Wasdizak voor dc kinderkamer. Zeer ongemeen en practisch is de waschzak, die wij U hier geven voor de kinderkamer en gemakkelijk te maken. Zonder twijfel zullen de kleintjes er dol blij mee zijn. We hebben noodig voor de zak een lap ge ruit Brabantsch Bont, wit en rood of wit en blauw, die 90 c.M. lang en 45 c.M. breed is, die op de gewone wijze wordt dicht gestikt aan onder- en zijkant en tevens Roodkapje's jurkje wordt. In bet midden vóór wordt het schortje opgestikt, van wit katoen of neteldoek, dat 35 c.M. lang en 15 c.M. breed is. Voor het hoofd hebben we een ronde lap van een vleeschkleurige kous noodig,b.v. van het bovendeel, waarvan de middellijn 20 c.M. is, en rijgen op Yï C-M. v^n de buitenomtrek een draad stevig garen, halen deze een weinig in en vul len de kop stevig op met kapok, trekken de draad daarna flink aan, en naaien de onderkant dicht. Op het gezichtje geven wij oogen, neus en mond aan met waterverf en maken het haar van lusjes van bruine wol. Nu de roode muts, waarvoor een ronde lap katoen met een door snede van 18 c.M. geknipt wordt, die op c.M. wordt ingeslagen en vlak langs de kant inge haald wordt op de wijdte van het hoofdje en met kleine steekjes hierop vastgenaaid. Het hoofd is nu ook gereed en wordt midden voor op de bovenkant van de zak genaaid. Ten slotte maken we van rood katoen nog een cape voor Roodkapje, die 90 c.M. wijd en 30 c.M. lang is en aan drie kanten n.1. onder en zijkanten gezoomd wordt. Daarna wordt de bovenkant der wa ;ak geregen en een zoom gemaakt van 4j^ c.. 1. breedte, terwijl 1J^ c.M. hooger nogmaals een machinenaad komt, waar door de schuif ontstaat. Hierdoor wordt een roode lint gehaald, dat aangetrokken wordt en onder de kin van roodkapje gestrikt. Aan de onderkant van de zak kunnen we van zwart fluweel kleine schoentjes naaien; maai noodig is het niet. Aan het hoofdje wordt een lange lus gemaakt, waarmede de zak wordt opgehangen. RECEPTEN. Mokka Schuimkoekjes. Met het oog op de komende feestdagen 2al het velen uwe? wel aangenaam zijn om over recepten te beschikken voor de bereiding van verschillende extraatjes. We willen ditmaal een weinig bekend, zeer smakelijk en voordeellg koekje geven. 3 eiwitten, 250 gr, suiker, Y2 d.L, 2eer sterk koffie-extract, I pakje vanillesuiker, 50 gram noten, eenige bladen ouwel. De koffie wordt zeer fijn gemalen en in den filter stijf aangestampt, daarna bij kleine scheutjes tegelijk zóóveel water, tot we een Yi d.L. koffie-extract hebben. De koffie is natuur lijk nog niet geheel afgetrokken, dus kan voor huishoudelijk gebruik verder benut worden. Het eiwit kloppen we zeer stijf met de suiker én de vanillesuiker en voegen druppelsgewijs de koffie toe. Onder zeer stijf versta ik, dat het eiwit wanneer men de kom omkeert blijft hangen. Een bakblik wordt ingevet en hierop komen de ouwels te liggen, waarop kleine hoopjes van het deeg, waaromheen men gemalen nooten strooit: amandelen, hazelnoten of andere. Bak daarna de koekjes bij zeer matige hitte. 7707 Deze zeer goed kleedende middagja- pon lijkt ons het meest geschikt om van een wol met zijden crêpe weefsel ge maakt te worden. Een andere combinatie is echter eveneens mo gelijk n.1. een wol len rok en fluweelen bovenstuk, dat apart als blouse gemaakt wordt. Voor een ge heel van fluweel leent het model zich niet door de opgestikte en uitvallende plooien- groepen. Het blouse gedeelte reikt tot even onder de taille en heeft een apart aangezette, niet ruime volant; de naad wordt bedekt door een smal peau de suè- de ceintuurtje. De breede witte revers zijn van wit zijden crêpe of van geplet peluche, dat speciaal voor gaj^iee- ring gebruikt wordt. In het eerste geval, indi i crêpe gebruikt wordt, kunnen als af werking langs de buitenkant enkele rijtjes smal zwart tres opgewerkt worden, evenals voor de bovenkant van het vestje, dat in de halsuitsnij ding wordt gemaakt; ook kant staat hierbij heel goed. De mouw is glad aangesloten met een kleine garneering aan de onderzijde. De rok bestaat uit stolpplooien, die opge stikt worden en op kniehoogte uitspringen. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52. Prijs ƒ0.58. MODE NIEUWTJES. De handschoen. Naast de groote verscheidenheid van hand schoenen, die men in min of meer kostbaar ma teriaal ziet dragen, naar verkiezing al dan niet gevoerd, worden de kleine fluweelen toques ook met fluweelen handschoenen als laatste mo desnufje, liefst met groote, breede opslag ge combineerd. Avondhandschoenen ziet men in de kleur van de japon, heel lang of driekwart van glacé, maar eveneens van waschbare crêpe of tulle. Voiles. Wie had eenige jaren kunnen denken, dat de moderne vrouw weer tot het dragen van voiles zou terugkeeren? En toch, zij zijn weer in ge nade aangenomen; wie zou Mevrouw Mode dur ven weerstaan? Wij vrouwen zijn immers alle min of meer volgelingen van deze machtige toon- aangeefster? En dan, een voile staat chique enflatteert! In allerlei lengte zien wij de voiles thans dra gen, sommige zeer bescheiden van afmeting, zóó dat zij slechts even het voorhoofd en kapsel bedekken, andere zijn halflang, reiken net over de neuspunt en hangen veelal los en ruim naar beneden. Weinig ziet men geheel effen tulle, veelal is de rand met chenille moesjes afgewerkt, of ziet men groote witte en zwarte moezen hier en daar verspreid. Het nieuwste zijn kleine vier kante stukjes heel dun laken, die er in grillige vormen op geplakt zijn. Bloemen. Op mantel en japonnen worden nog steeds bloemen gedragen, thans niet meer één enkele bloem, maar kleine bouquetjes van vilten bloeme tjes in zachte tinten. Bij een paarsen japon is een corsage van grijs vilten bloemetjes heel mooi. Men zegt, dat tegen het volgend voorjaar ge haakte en zelfs gebreide zijden bosjes bloemen gedragen zullen worden, hetgeen niet onwaar schijnlijk is, daar men deze in allerlei tinten en vorm voor een luttel bedrag kan maken. Modekleuren. Zijn behalve zwart-wit en alle tinten violet en paars ook alle tinten grijs, maar in het bij zonder loodgrijs. Groen, bruin en rood blijven eveneens modern. DE TWAALF HEILIGE NACHTEN. Oude gebruiken. De nachten van den Kersttijd van 25 Decem ber tot 6 Januari worden de twaalf heilige nach ten genoemd. Zij hebben van oudsher de volks fantasie geprikkeld en tot bijzondere zeden en gewoonten aanleiding gegeven. De droomen de zer heilige nachten, zoo geloofde men vroeger, konden de toekomst voorspellen. De dagen waren beslissend voor het weer in het komende jaar; iedere dag stelt een kalender maand voor en zooals het weer op dezen dag is, zoo zal het ook in de overeenstemmende maand zijn. De gebruiken, in verband met deze twaalf heilige nachten vonden ongetwijfeld haar oorsprong in oud Germaansche zeden. Want ook voor onze voorvaderen waren de dagen en nachten omstreeks Kerstfeest tot na Nieuwjaar een heilige tijd. Van de goden, die met het (joelfeest) Kerst feest gaarne op de aarde vertoefden, worden in het bijzonder Wodan en Berchta genoemd. Na de invoering van het Christendom wilde men de kwade geesten verdrijven door de wo ningen met wijwater te besprenkelen en de stal len uit te rooken. Door dit laatste gebruik heb ben de twaalf heilige nachten ook de naam van rooknachten gekregen. Men mag in dien tijd zoodra het avond wordt, volgens het oude bij geloof niet spinnen, niet wasschen, niet vegen, geen tafel verzetten, geen deuren toeslaan, niets uitleenen. Ook mogen drie opeenvolgende deu ren nooit openstaan, wil men in het komende jaar voor onheil gevrijwaard zijn. In Beieren mag de jeugd gedurende de twaalf heilige nachten, 's avonds van deur tot deur gaan en wat geld of koek vragen, waarvan dooi velen een ruim gebruik gemaakt wordt. Ook de Kerstkransen, die van dennengroen en rood lint gemaakt worden, en die in het ver trek opgehangen worden, hebben gewoonlijk twaalf kaarsen, en zijn een symbool van de twaalf heilige nachten. MIDDAGJAPON. 7714. Zeer aparte mid dagjapon van effen of fantasiestof met shawlkraag en cein tuur van afstekende stof en knoopgarnee- ring. Het patroon bestaat uit rug- en voorpan den, raglan mouw, shawlkraag en drie- baans-rok. De raglan mouwen zijn aan de boven arm tamelijk ruim, om van af de elleboog nauw om de arm te sluiten; garneering van kleine fantasie knoopjes. De voorpanden slui ten in schuine lijn» die vanaf het midden der halsuitsnijding tot aan de zijnaad loopt. De rok heeft een achterbaan en een voorbaan, die uit twee deelen bestaat, waar van de linker baan met een scherpe punt op de rechter voor baan gestikt wordt. De rok is slechts weinig klokkend. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 48. Prijs 0.58. KERSTCAKE. Op een uitgebreid feestmaal is een mooie cake evenzeer op zijn plaats als bij een eenvoudige theevisite en het voordeel is. dat een zelfge maakte cake volstrekt niet minder cachet heeft dan een gekochte. Men kan dan ook alle in grediënten van de beste kwaliteit nemen. Het is het beste van tevoren het recept nog eens door te lezen en de benoodigde hoeveelheden af te wegen. De cake is gaar, als men er een stukje hout (een schoor.en lucifer!) in kan steken; deze mag na het uithalen niet meer kleverig zijn. Zie hier het recept: Ingredientem pond boter; pond bruine suiker; een geraspte citroenschil; 1 pond meel: 6 eieren: een snufje zout; 2 theelepels reuzel; Yi pond succade; I pond rozijnen zonder pit ten; pond krenten; een halve notemuscaat; een half theelepeltje kaneelpoeder; 1 glas sherry; 1 theelepeltje zelfrijzend bakmeel. Toebereiding: Een groote kom wordt met heet water verwarmd; het water wordt uitge goten, waarna men de boter in den warmen kom tot room roert. Dan worden de suiker en de citroenschil er doorheen geklopt. Nu zeeft men het meel, waarvan men een theekopje vol apart laat staan. Nu laat men 1 ei in de boter val len, voegt er ongeveer 1/6 van het overblijven de meel bij en roert het goed dooreen. Dit her haalt men, totdat de eieren en het overblijvende meel op zijn. Men voegt er een snufje zout en de reuzel bij. Nu wordt de fijngesneden succade met de ro zijnen, de krenten, de geraspte nootmuscaat, het Jeaneelpoeder en de rest van het meel vermengd en vervolgens door de rest van het mengsel geroerd. Daarna wordt de sherry eraan toege voegd en het laatste van alles het zelfrijzend bakmeel; het mengsel wordt in een of twee, met papier bekleede bakblikken gegoten en al naar de grootte van de cake, gedurende 2 4 uurv gebakken in een matig warmen oven. Deze cake fs na eenige dagen nog lekkerder dan versch en heeft dus het voordeel, dat zij vooruit gemaakt kan worden. Men kan nu de cake bedekken of garneeren met gemalen amandelen of witte suiker. KLEINE KEUKENS. Tegenwoordig treft men bij de meeste moderne huizen slechts zeer kleine keukens aan, zoodat men zooveel mogelijk met de ruimte moet woe keren. Bijgaand vindt men een zeer practische opklaptafel, die, indien men niet in de keuken bezig is, naar beneden geslagen wordt, maar dan toch nog ruimte biedt om een en ander uit de hand te zetten. Wij me enen, dat deze I practische tafel, die met zeildoek bekleed kan worden en waarvan het maken slechts weinig kosten met zich brengt, velen van dienst 2a! zijn. GEBREIDE WOLLEN DAMES- CAMISOLE, Om tegemoet te komen aan de vele vragen van lezeressen om ook gebreid damesondergoed te plaatsen, laten wij hieronder de beschrijving volgen van een aantrekkelijk model. In den regel worden deze „wolletjes" van heen en weer- gaande toeren recht gebreid. Ons patroon heeft echter aan de vóór en achterzijde een bovendeel, dat in een zeer gemakkelijk werkje is gebreid n.1. de pauweveer. De lijfjes krijgen hierdoor een geheel ander aanzien, zijn gemakkelijk om zoo nu en dan eens even ter hand te nemen en kosten slechts zeer weinig. Het lijfje wordt gewerkt in twee deelen, n.1. vóór- en achterzijde. Met camisole-wol (2 dr.) worden 86 st. opgezet en een geribd boord wordt gebreid, dat 5 c.M. lang is 1 recht, 1 averecht Nu komt hierop 13 c.M. in rechte en averechte toeren, zoodat we aan het patroon beginnen, indien "we een lengte heu- ben van 18 c.M. in totaal, die naar verkiezing natuurlijk langer gebreid kan worden. Ie. toer X (rechte kant van het werk voor ons) kantsteek, tweemaal twee st samen breien, draad naar voren, 1 st. recht, dit laatste vier maal herhalen, zoodat ons werk er uitziet alsof we vier omslagen hebben, afgewisseld door 4 rechte steken; daarna weer twee maal twee steken samen breien vanaf X herhalen. Op deze wijze de naald uitbreien tot op 1 st. na de kant steek. 2e toer recht; 3e toer recht; 4e toer averecht. In het geheel worden er 9 patroontjes, dus 36 toeren gebreid, daarna 3 naalden in 1 recht, 1 averecht verspringen en los afkanten. Willen wij de camisole wijder maken, dan moeten er steeds 12 st. of een veelvoud hiervan méér worden opgezet omdat het pauweveer pa troon uit 12 st. bestaat. De achterzijde wordt precies eender gebreid, daarna worden de beide stukken op de verkeerde kant met een warm ijzer en een vochtige doek opgeperst, het recht gebreide gedeelte nogmaals op de' rechte kant, de zijnaden worden dichtge naaid en de schouderlinten aangezet. ONZE KNIPPATRONEN. Patronen worden toegezonden na overschrij ving van 0,58 op postrekening 191919 t. n. v. den „Knippatronendienst" tt- 's-Gravenhage. Aan vragen kunnen ook per postwissel geschieden. Patronen, die per brief besteld worden onder bijsluiting van postzegels kosten 0,68 en dienen geadresseerd te worden aan de mode-redactrice van dit blad, Muzenstraat 5B, 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het gewenschte patroon met uw naam en volledig adres duide lijk in bloklcfters vermelden. Bij elk patroon wordt onze nieuwe modekrant voor het gebruik medegezonden. JONGENSPAKJE. 24 jaar. 7466. Flanel of geribd flu weel leenen zich bij uitstek voor dit. aar dige jongenspakje, waarvan het broekje op de blouse wordt geknoopt. Midden voor is een opgestikte plooi in de blouse, waarin aan de halszijde een klein split wordt gemaakt, dat afgebiesd of tegen genaaid wordt met een smal stofreepje, naar gelang van de stof. die verwerkt wordt; rond kraagje, waaron der een das gestrikt kan worden. Prijs van het patroon ƒ0.58 7V66 VeM 50

Soester Courant | 1932 | | pagina 6