ONZE Sa een tasch voor baby. \nu MELK IS GOED VOOR ELK» Maar verelscht een nauwgezette behandeling» Doodt allereerst de bacillen» Melk is een voedingsmiddel, dat bijna in alle behoeften van het lichaam voorziet en het eerste, wat aan zuigelingen en zieken wordt gegeven, aangezien het zeer voedzaam is. Alhoewel wij het als vloeistof tot ons nemen, stremt het echter in de maag, doordat het maag sap erop reageert, waardoor het een vaste vorm aanneemt. Melk bevat een zeker gehalte eiwit, dat bij verhitting stremt, vandaar het vel, dat op de melk komt. Verder bevat het veel water, dat de be standdeel en, noodig voor de opbouw van de cellen, zoowel die van het zachte weefsel als die van de beenderen, inhoudt Melksuiker en room zijn zeer doeltreffend om energie en warmte te geven, zonder dat zij veel inspanning van de verteringsorganen elschen Melksuiker is niet zoo zoet, zoodat kinderen van deze smaak niet gauw genoeg krijgen. Hoe gezond het gebruik van melk echter moge zijn, gevaarlijk kan dit worden, indien de koeien aan een of andere ziekte lijden of er niet zin delijk met de kannen wordt omgegaan. Na het melken toch heeft de melk juist die temperatuur, die noodig is om bacillen in groote i mate te vermenigvuldigen. Alles draagt er dan toe bij om hun groei te bevorderen en wanneer dan niet de uiterste reinheid betracht wordt, kan dit een buitengewoon groot gevaar opleveren. De oorzaak van zeer veel ziekten is na on- cerzoek gebleken, te zijn gelegen in het drinken van geïnfecteerde melk, zooals o.a. bij darm infectie, tuberculose, blaren in den mond enz, De huisvrouwen hebben er dus voor 'te waken, dat zij geen ondeugdelijke melk betrekken en zij alleen van die zaken koopen, waarvan men kan aannemen, dat alles wat het bedrijf betreft aan de strengste eischen van hygiëne voldoet. Niets neemt zoo gauw bacillen tot zich als melk, zoodat deze zelfs nog besmet kan worden, nadat men ze van den melkboer heeft genomen. Het is daarom absoluut noodig, om de melk dadelijk te koken en wel zóó, dat men de pan niet van het vuur neemt wanneer ze maar even opkomt, maar er voor moet zorgen, dat ze min stens een minuut of vijf blijft doorkoken en daar na met een deksel op de pan wegzet op een koele plaats. Gekookte melk is evenwel niet zoo licht ver teerbaar als rauwe, doch het is noodig in de eerste plaats aan de veiligheid van de huisge- r.ooten te denken. Melkkokers moeten goed met heet zeepwater en soda worden gereinigd, zoodat geen sporen van de oude melk achterblijven en met kokend water nagespoeld. De binnenkant wordt niet met een droogdoek uitgeveegd, doch de melkkoker met een weinig water weggezet. Wil men velvorming voorkomen, dan zette men de pan met melk na het koken in een pan met water, dat eenige malen verfrischt wordt en roert er van tijd tot tijd met een houten lepel in, die men alleen voor dit doel houdt. Ëlikjes melk. Evenals bijna alle andere levensmiddelen kan melk ook gestereliseerd worden om voor ver schillende doeleinden gebruikt te worden. In flesschen gedaan en daarna gesteriliseerd kan melk langen tijd bewaard blijven. Gecondenseerde melk in blikjes is melk, die met of zonder toevoeging van suiker is gekoeld en gesteriliseerd in dicht gesoldeerde blikjes be waard wordt. De melk wordt op een zekere temperatuur gebracht en zoolang gekookt tot ongeveer de helft van het water verdampt is. De overblijvende melk wordt in blikjes gedaan, dicht gesoldeerd en daarna zoolang gesteriliseerd tot alle micro organismen vernietigd zijn. De gecondenseerde melk m e t suiker houdt be ter da bacteriën tegen en blijft langer goed, nada» het blik is opengemaakt; één bezwaar is echter, dat niet iedereen deze. groote hoeveelheid suiker mag gebruiken, vooral niet degenen, die aanleg hebben om dik te worden. Melkpoeder. Gedurende de wereldoorlog hebben velen onzer de melkpoeder leeren gebruiken en waren bij de toen heerschende melkschaarschte dankbaar dit poeder ter vervanging te kunnen gebruiken. Melkpoeder is n.1. chemisch gedroogde poeder en is gemakkelijker en beter te transporteeren dan gecondenseerde melk. De melk wordt in water opgelost en neemt dan de plaats van melk in. Voor picniccers, kampeerders op reis is dit een groote hulp, maar door de bereiding gaan er vele voedende bestanddeelen verloren, zoodat het slechts als hulpmiddel kan dienst doen. Veel, heel veel wordt er geschreven over melk als goed en goedkoop voedingsmiddel. Hebben de kinderen het als versterking noodig, dan kan dit in allerlei vorm geschieden. Men geve niet voortdurend volle bekers, die het kind de eet lust benemen, maar verwerkte het in den vorm van vla of pap of chocolade. Men zorge vooral voor afwisseling. Een kind ziet vaak tegen het drinken van groote hoeveelheden melk op. Vóór alles zorge men echter voor reinheid en betrekke men de melk zoo mogelijk van een leverancier, die goed bekend staan. De keurings diensten, die van overheidswege zijn ingesteld, waarborgen ons daarbij veel meer dan vroeger goede kwaliteiten, wat niet genoeg op prijs ge steld kan worden en waardoor veel ziekte voor komen wordt. HUISELIJK ALLERLEI. Kartonnen borden. Wanneer men een avondje geeft met een wan delend souper en bij menige andere gelegenheid zullen kartonnen borden goed te pas komen. Ze zijn stijf genoeg om er zelfs vochtige spijzen op te leggen en wanneer zij van gekleurd karton zijn, behoeft men niet bang te zijn, dat dit zal afgeven aan het eten. Zij zijn heel praktisch, want men voorkomt het vaten wasschen ermee. HUIS- OF KANTOORJAPON. (7710) Dit model leent zich zoowel voor 's middags als om gedragen te worden als kantoorjapon. Het bestaat uit twee voorpanden, rug, mou wen, opstaand kraagje, omslag, achter- en vóór- baan inet ingezet stuk en ceintuur en is bui tengewoon gemakkelijk te maken, terwijl het zeer goed voldoet. Sluiting midden voor met bijpassende, niet te groote knoopen en knoopsgaten. Zeer modern en tevens practisch is de hoog aangeknipte hals met omslag van lichte zij de, terwijl de mouw aansluit en als gar neering desgewenscht een rij knoopen aan den zijkant kunnen worden aangebracht. De rok bestaat uit een voorbaan met in gezet klokstuk- en een achterbaan, terwijl een ceintuur van dezelfde stof of een smal lee ren ceintuurtje als af werking dient. Fluweel staat voor dit model heel mooi, indien het als middagjapon gedragen wordt, b.v. zwart met een omslag aan den hals van witte zijde. Fantasiestoffen, zoowel als effen wol, zijn meer geschikt om door werkende vrouwen gedragen te worden; ook geribd gewerkt fluweel, dat zeer billijk in prijs is, komt hiervoor in aanmerking. Patronen verkrijbaar in de maten 4250 Prijs ƒ0.58. De tasch, die 'deze afbeelding te zien geeft is een zeer practisch geschenk voor a.s. en jonge moeders. Alle eventueele benoodigdheden, voor s nachts, als luiers en dergelijke kunnen er in opgeborgen worden, zoodat het bij de hand is als baby vraagt om geholpen te worden. Een klein kussentje, waarop veiligheidspelden in ver schillende grootte zijn gestoken, hangt aan de tasch. Noodig zijn 1 kleerenhanger, 70 c.M. cretonne; 50 c.M. boorband, 50 c.M. lint van ruim 1 c.M. breedte en een weinig zaagsel. We knippen een stuk cretonne van 80 bij 62% c.M., vouwen dit in de helft, zóó dat we een opgevouwen stuk stof voor ons hebben van 40 c.M. bij 62Yl c.M. en de vouw dus de onder kant van de zak vormt; de zijkanten zijn 40 cM. lang. We meten van de open bovenkant af 4 c.M. naar onderen toe (op zij), geven een vouw en knippen precies in het midden der vouw een heele kleine opening om de haak door te halen van de hanger; aan den anderen kant wordt het zelfde gedaan. De zak wordt op zijde dichtgenaaid en daarna wordt een schuif ge maakt met een hoofdje, waarin de hanger wordt geschoven. In de voorzijde wordt midden in de zak een split gemaakt, dat 20 c.M. lang is, dit wordt tegen genaaid met het boorband. Aan de haak wordt een klein kussentje gehangen voor veiligheidspelden. We nemen hiervoor een vier kant lapje cretonne, waarvan drie kanten ge-, heel en de laatste gedeeltelijk worden dichtge- stikt en gevuld met zaagsel. Tenslotte wordt de opening met kleine steekjes dichtgenaaid het lint aan één der hoeken vastgehecht en met een kleine strik aan de haak bevestigd. Het geheel is bijzonder aardig en practisch en kan het best aan een haakje naast het bed wor den opgehangen. GEHAAKTE MEISJESMUTS» Omtrek hoofd 53 c.M.; lengte midden tot onderkant ±18 c.M. Dikte wol: 4 st. in de breedte: 2Yt c.M. 3 rijen In de lengte is eveneens 2% c.M, Om te zien of de dikte van de wol, die men ge bruiken wil, overeenkomt met den aangegeven omtrek van de muts, is het noodig een klein proeflapje te haken. De muts, die hier volgt, is gehaakt in halve stokjes. Hierbij wordt de draad om de naald geslagen, deze ingestoken In de voorgaande toer en alle drie de lussen, die op de naald zijn, tegelijk gehaakt. We beginnen in het midden van den bol met 4 kettingsteken, verbinden deze tot een kring met een halve vaste en haken de le toer 8 halve stokjes, 2e toer 2 halve stokjes in elk stokje van de voorgaande toer. 3e en volgende toeren wor den 2 stokjes in elk 4e stokje der voorgaande toer gemaakt, waarmede wij verder gaan totdat we een lengte hebben vanuit het midden van 10 c.M, We werken nu 2 h. st. in elk 8ste st. totdat de lengte 15 c.M. is en haken daarna 2 vaste steken in iedere 16e, totdat we een lengte hebben vanaf het midden van 17 c.M., daarna haken we nog 2 rijen h. stokjes op het zelfde aantal steken, dus zonder meerderen. Bo ven op den bol maken we twee kwastjes, die we aan een eindje lossen bevestigen, zoodat ze heen en weer bengelen, De onderkant wórdt omge slagen en onze muts is klaar. We kunnen voor deze muts effen gekleurdi of gevlamde wol nemen, hetgeen eek een heel aardig effect geeft, mits in mooie tinten. Ook Angora wol is bijzonder mooi, doch duurder; wellicht haken wij hiervan het onderste deel, dat omgeslagen wordt. MANTEL MET LOSSEN KRAAG voor meisjes van 1215 jaar, (7665) Deze mantel kan zonder veel moeite aan huis gemaakt worden, daar bij dit model het bezwaar, dat voor vele dames geldt, n.1. het maken van een kraag, is opge heven. De mantel is recht en in de taille even aangesloten. Zooals de kleine af beelding rechts ons laat zien, Is de sluiting van boven met één knoop en onder de ceintuur met drie knoopen; terwijl voor een flinke onderslag gezorgd moet worden. De mouw is zeer mo dern en heeft een hoo- ge manchet met een mouw, die aan den bovenarm glad is en daarna ruimer wordt, zoodat een kleine pof gevormd wordt De shawl, die hier op gedragen wordt, bestaat uit een rechte reep, die van de man telstof zelve gemaakt kan worden. Heel goed kleedt echter een shawlkraag van namaak Astra kan of Breitschwanz. De kraag wordt kruise lings over elkander geslagen en met een knoops gat op de bovenknoop van den mantel geknoopt Wij twijfelen er niet aan, of dit mantelmodel zal zeker wel in den smaak onzer lezeressen vallen. Voor patronen lengte en leeftijd opgeven. Prijs 0.58. HET GEBRUIKEN VAN CITROENEN. Citroenen geven ons in den zomer een ver- kwikkenden drank, en bewijzen ons in den win ter bij, zware koude en griep, uitstekende dien sten ln den vorm van een warme grog, terwijl zij tevens desinfecteerend werken. Het geregeld gebruik van citroenen komt het lichaam zeer ten goede, door het basenoverschot, dat zij bevatten en welke, zooals de nieuwe voedingsleer aan geeft, zoo onmisbaar zijn voor den opbouw van het lichaam. Alvorens citroenen uit te persen, zullen wij hen eerst twee minuten in een warmen oven of in heet water leggen, waardoor men veel meer sap uit de vruchten krijgt. Men bereikt dit ook, door de citroenen op tafel te leggen en hen met den binnenkant der hand onder vrij stevigen druk heen en weer te rollen. Nadat de citroen geperst Is, zullen wij het overblijvende niet wegwerpen, maar de schil met een zeer scherp mesje afnemen, zóó dat er geen wit mee komt, doch- slechts de gele buitenkant, dien wij ln een goed sluitend stopfleschje doen en met een laagje suiker bedekken. Steeds weer kan dit fleschje bijgevuld worden, doch de bovenste laag moet uit suiker bestaan. Deze geconfijte schilletjes worden gebruikt als „smaakje" bij pud dingen, vla, gebak enz. ONZE KNIPPATRONEN. Patronen worden toegezonden na overschrij ving van ƒ0,58 op postrekening 191919 t n. v. den „Knippatronendienst" te 's-Gravenhage. Aan vragen kunnen ook per postwissel geschieden. Patronen, die per brief besteld worden onder bijslulting van postzegels kosten 0,68 en dienen geadresseerd te worden aan de mode-redactrice van dit blad, Muzenstraat 5B, 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het gewenschte patroon met uw naam en volledig adres duide lijk in blokletters vermelden. Bij elk patroon wordt onze nieuwe modekrant voor het gebruik medegezonden. ncm uioCiü: kind beïnvioc. V geven! Voor een volwassene is het onaangenaam uit zijn werk te moeten breken, hoewel eenige aan gename uren hem te wachten staan, maar daar mede houdt het dan ook op, maar voor het kind ls de kwestie hiermede niet geëindigd; voor hem ls het overwinning of nederlaag en hiermede zal het bij eventueele latere conflicten rekening mee weten te houden. Het beste ls daarom, Indien wij plannetjes hen ben om uit te gaan en het kind moet mede, dit vooruit tegen hem te zeggen, opdat ook hij er rekening mee kan houden en hl) de teleurstelling om uit „zijn arbeid" gehaald te worden niet zóó voelt. Veel onaangenaams wordt bierdoor voor komen. HET OUDE KEERT TERUG. Het heeft er eenigen tijd den schijn van ge had, dat de ouderwetsche, gezellige meubels het onderspit moesten delven tegen de moderne, vier kante en stalen meubelen. Maar het publiek heeft deze hypermoderne uitvlndselen niet ln zijn huis kamers gewild en ze hoogstens op kantoren geduld. JONGEMEISJESJAPON van fluweel. (7712) Moderne jongemeisjesjapon van zwart of gekleurd flu weel met witzijden halsgar nituur. De garneering is zooals we zien slechts aan één zijde van de halsuitsnijding aange bracht jn den vorm van een shawlkraag, die langs de rechterzijde en den rug loopt en daarna eindigt in een strik, die op den linkerschou der komt. De sluiting vindt plaats met een knoop midden voor, terwijl de gladde rok even eens twee knoopen heeft als garneering. De ceintuur ls tamelijk breed en sluit midden achter met een knoop, terwijl de aangesloten mouw een vrij gladde volant heeft, waar door de schouderlijn wordt verbreed. Patronen verkrijgbaar in de maten 3844. Prijs 0.58. De echt-gezellige fauteuils van weleer zien we langzamerhand weer terugkeeren en met hu verschijning in de huiskamer zorgen zij voor ee heerlijke, behagelijke stemming, die de modern meubelen niet vermochten te scheppen. -tK- KfNDËRSPEL? KINDERERNST! Hebben wij ouders over bovenstaande woor den wel eens nagedacht en mogen wij u daarom als inleiding eens vragen u in te denken, wat het wil zeggen in het drukst van uw werk te zijn; dan iemand komt iemand de kamer binnen en noodigt u uit met hem mede naar de stad te gaan, zijn auto wacht u reeds en na de nood zakelijke inkoopen, waarbij uw oordeel zeer op prijs gesteld wordt, is het zijn bedoeling gezellig met u te gaan lunchen, dan kunt u 's middags weer thuis zijn. Hoe aanlokkelijk is dit voorstel niet? Het wordt u niet alle dag gedaan, daarbij komt nog, dat gij de persoon in kwestie niet gaarne iets weigert en dat gij vooruit weet, dat het een heel genoe- gelijk uitstapje zal zijn. Gij bedenkt u echter, dat gij druk in uw werk zijt en het U eigenlijk heel weinig schikt, dat nu maar ln eens neer te leggen. Zonder u persoonlijk te kennen, kan ik u toch wel verzekeren, dat gij niet uitgelaten zult zijn over het plan en dat het u misschien wel eenigszins zal iriteeren bij de gedachte uw werk in den steek te moeten laten. Waarom niet even vooruit gewaarschuwd en waarom juist nu? De auto staat te wachten, wat ge nog vervelend vindt, daar ge nu heelemaal geen uitweg ziet en ge voelt heel veel lust te weigeren! Denkt u zich dit alles eens in en stel u zich dan eens in de plaats van uw jongen of meisje. Handelt men niet bijna dagelijks zoo tegenover het kind? Uw jongen is bezig met zijn bouw doos en is met hart en ziel in zijn spel of is mogelijk met iets bezig, waarvan gij zelf het nut niet inziet. Gij hebt u voorgenomen met hem uit te gaan of een bezoek bij deze of gene af te leggen, waarvoor gij hem niet alleen uit zijn spel, zijn arbeid, moet halen, maar waarvoor het noodig is, dat hij gewasschen en verkleed wordt, in één woord hij wordt geheel en al uit de sfeer, waarin hij zich ingeleefd had, weg gerukt. Onder gewone omstandigheden gaat hij dol graag met u uit, maar nu is hij verdrietig, zegt, dat hij zijn kasteel toch af moet bouwen, en heeft niet den minste lust met u mede te gaan. Het is toch heel begrijpelijk, als gij u de ge- dachtengang van uw kind slechts even indenkt. Het kind vindt zijn spel even ernstig als gij uw werk, dat gij toch ook niet gaarne eensklaps in den steek laat! Twee wegen staan u nu open, öf het kind rustig laten doorspelen, zooals het gaarne doet, öf gij zult met hem spreken en hem zoodoende trachten te overtuigen, dat het nu eenmaal niet anders kan. Wanneer gij echter niet ln wilt zien, dat zijn spelen voor hem dringenden arbeid is, dan zal het kind trachten minder onschuldige middelen te baat te nemen. Het zal dwingen, voorgeven moede te zijn, of andere uitvluchten aanvoeren, a zijn zin door te drijven. Lukt het hem allemaal niet, dan zal hij den ken: ik moet alles doen, wat moeder wil, dat moet gebeuren. Hij zal minder lust ln zijn spel krijgen of het geheel opgeven. Elk van deze mogelijkheden kunnen het latere leven van het PRACTISCHE WENKEN. Jalouzieën optrekken. Wanneer men jalouzieën met verstelbare latten heeft, stelle men deze vóór het optrekken of neerlaten altijd eerst horizontaal. Daardoor zijn z,l) niet alleen gemakkelijker te hanteeren, doch de jalouzieën blijven ook langer goed en men heeft geen kans dat een der latten een anderen stand inneemt dan de andere en daardoor stag natie veroorzaakt. Om het snel breken der trek- trouwen te voorkomen, kan men deze dikwijls inwrijven met wat vet of was. Roestvlekken. Roestvlekken kan men verwijderen op de vol gende manier, die een onzer lezeressen ons aai de hand gedaan en zelf beproefd heeft. Men be druppelt het bevlekte kleedingstuk met wa citroensap en legt het dan vlak op een te vuur staande aluminiumpan, waarvan het deksel dus ook vrij heet is. De vlek zal na opvallend korten tijd verdwenen zijn, zonder dat de stof in het minst onder de behandeling geleden heeft. Oude kadetjes. Oude kadetjes maakt men weer versch, door ze met zuiver water te bevochtigen en ze daarna in een oven, op een kachel enz. te verwarmen onder een afsluitend voorwerp, bijv. een omge keerde pan; deze is eveneens met water amge- spoeld. De kadetjes smaken dan weer geheel versch en worden even zacht en croquant als tevoren. Kanarievogels. Kanarievogels moeten dagelijks versch water krijgen. Verder is het ook goed, ze dagelijks voer te geven. Lekkere beetjes, die het diertje soms zelfs uit de hand eet, kunnen nooit zijn hoofd- voedsel vormen en daarvoor nemen wij goed gerei, koolzaad, waarmee het bakje ongeveer tot de helft gevuld wordt. Daar overheen komt dan een afgestreken theelepeltje gemengd zaad of zangzaad, die het vogeltje natuurlijk eerst zal oppikken. Wanneer het echter bemerkt, dat er niets meer over is dan koolzaad, zal het ook daarmee voor de rest van den dag ten volle tevreden zijn. Voor de afwisseling kan men het diertje nog voeren met een stukje appel of vijg. een goed gewasschen slablaadje, wat hardgekookt eigeel of een stukje vogelbeschuit. Hierdoor zal het diertje gezond blijven en toch niet te dik worden. MEISJESJURK voor 57 jaar. (7390) Gewerkt fluweelen jurkje met opgeknipte pas aan de voorzijde, terwijl de pas aan de achterzijde geheel recht Is gehouden. Midden voor ls een klein splitje, dat met een lintje aan den hals dicht gestrikt wordt. Ruime mouw met smalle manchet. Patronen verkrijg baar voor ƒ0.58. 7330

Soester Courant | 1932 | | pagina 8