SA A 7759 Oof\ltVI Pro&eer F ©CUeei? or JUMPERS IN VROOLIJKE, BOKTE KLEUREN I De jumpers blijven nog steeds aegeyiéfen, men kan zich bijna niet meer indenken het zonder hen te moeten stellen en met reebt, want korte modellen kleeden zeer vlot!! Men ziet een groote verscheidenheid in de mo dellen, maar één ding hebben zij gemeen, dat zij kleurig en fleurig zijn. Effen onderstukken, die juist de taillelijn r?«ken hebben pofmouwtjes m bovenpas van gestreept of gemo#^* tricot, Vteok met gedra peerde shawl. Blouses aidk men eveneens veét dragen, jour bewerkt of nset kleine nervures, dfr zoowel in c*n rok als boven gedragen worden; ook het vestmodel heeft nog ^et afgedc*n. Zelf gabic-de en gehaakte jumpers in één tint of in stc-?k afbekende kleuren en met vaak zeer onsymetrische garneertog doen de vlijtige werk ster een welverdiende ro**n oogtten. Met welk een fantasie worden ~j?j dikwijls sa mengesteld! Hier ziet men smalle tevees in af stekende kleuren, terwijl andere met schuine stre pen, vierkanten of open werk gemaakt zijn, niet te vergeten de gehaakte blouses, die den indruk maken van Iersche kant. De hals wordt met patentsluiting afgewerkt, of met metalen knoopen, zoodat de jumper naar verkiezing open en gesloten gedragen kan wor den. Verder ziet men ze met of zonder kraag; hoofdzaak is, dat vóór alles op een mooie kleu rencombinatie gelet wordt. Bij sport, voor huis- en kantoorkleeding wor den voorts flanellen en vyella blouses in zachte pasteltinten gedragen. De gehaakte of gebreide shawls met bijbehoo- rende muts en mof staan bijzonder apart. Zoo zagen wij een dergelijk garnituur van zwart met smalle witte strepen. Het kleine platte mofje, dat een gehaakt bovendeel had, was gevoerd met satinet en had een tusschenvoering van watten, terwijl voor den grondvorm een recht hoekige lap gehaakt was, heel eenvoudig en practisch. We noemen hier ook nog even de driekante en smalle lange veelkleurige doeken en shawls in eenvoudig breiwerk van heen en weergaande rechte toeren, die zulke uitstekende diensten be wijzen bij de mantels zonder bontgarneering. Aardige driehoekige tricot doeken ziet men ap donkere japonnetjes dragen; de uiteinden worden door een sierspeld gehaald, zoodat zij als het ware zichzelf drapeeren; ook hier is veel heid van kleuren vereischt! VERSIERING KINDERJURK. Bijgaand motief is heel aardig om op een kinderjurk te worden geborduurd, b.v. op een bovenpas van een lichte vyella jurk. Zachte tinten mouliné zijde, die waschbaar is, geven êen mooi effect; deze zijde wordt in strengen Verkocht en moet zóó gesplitst worden, dat v"isïechts - Om het patroon op de stof over te brengen wordt het eerst met doorzichtig papier na getrokken, daarna op stevig papier door middel van carbonpapier overgebracht en nu worden de lijnen op zeer kleine afstanden met een naald doorgeprikt, zoodat, Hndien het papier tegen het licht wordt gehouden, het geheele motief duidelijk te zien is. Om nu het patroon op donkere stof over te brengen, wordt het papier op de juiste plaats gelegd, stevig vastgehouden of -gespeld en door gestoven met bloem, die op het papier wordt gestrooid en met- een lapje in de gaatjes ge wreven. Verwijdert men het papier, dan zal het patroon in witte puntjes op de stof te zien zijn. die met waterverf nagetrokken worden. Heeft men lichte stof, dan wordt het patroon met fijne houtskool doorgestoven. Op waschbare stoffen is het overbrengen min der tijdroovend, heeft men het patroon op dun papier nagetrokken, dan wordt het door midde) van carbonpapier dadelijk op de stof over gebracht. De blaadjes zijn rechte steekjes, terwijl de steeltjes in den steelsteek worden gewerkt; de omtrek van de groote bloemen is met den feston steek. terwijl in het midden een steelsteek en kleine fransche knoopjes worden gemaakt. De kleinere bloemen worden met een lus gemaakt, die met een klein recht steekje worden vast gehecht. Als tinten zouden wij enkele nuances voor blaadjes en steeltjes groen, zacht en donkerder geel voor de kleinere bloemen en diverse tinten lila en roze voor de groote bloemen, aan willen geven. De keuze der kleuren hangt echter samen met de tint van het te borduren jurkje. AVONDJAPONNEN, Deze bieden inderdaad vele verrassingen. Rijk, zwaar materiaal: fluweel, velours chiffon, wit- zwart zwart-lila zwart-rood veel rood. het laatste moet echter steeds met eenig voor- K_-houd gedragen worden. Verdtft ttfet men gedrapeerde japonnen, vo lants, ruches, groote en kleine pofmouwen. De japonnen worden om de heupen nauw aan gesloten gedragen, echter zóó dat de rokken naar onderen toe in wijde, vloeiende klokken eindigen, vaak zelfs in een kleine sleep. Aan de voorzijde ziet men slechts zeer be scheiden halsuitsnijdingen dragen, maar de rug zijde? Ja eigenlijk wordt voor de moderne avondjaponnen bijna geen stof voor de rug panden vereischt, omdat de rug bijna geheel on bedekt is. Waarom men aan zoo'n dwaze mode gril toegeeft? Och, indien men dit aan de slaaf- sche volgelingen vraagt, zullen zij u hierop geen ander antwoord weten te geven dan: „Omdat het mode is"!" Vergeten wordt helaas, hoe de lucht hartige draagsters zich roekeloos blootstellen aan kouvatten en veelal een flinke griep, ja zelfs longontsteking de gevolgen dezer voor velen lang niet flatteuse modegril zijn! MODE-KLEINIGHEDEN, DIE TOCH VAN BELANG KUNNEN ZIJN, De vaak zeer flatteuse kapsels ten spijt, ziet men thans veelal elegante kleine hoedjes dragen, in den schouwburg zoowel als bij chique souper toiletten. Toch behoeven de bezitsters van de mooie gekapte hoofden zich niet ongerust te maken, dat deze geheel en al onzichtbaar zullen zijn, want de kleine modieuse hoedjes, die van bont, fluweel of zijde gemaakt zijn, bedekken slechts aan één zijde het hoofd en eischen aan de andere zijde een onberispelijke ondulatie. In Parijs worden hoed, handschoenen en hand- tasch in overeenstemming met elkander gedra gen. Zoo ziet men o.a. bij een fluweelen hoed óf fluweelen handschoenen öf een groote flu weelen kap, terwijl de handtasch van hetzelfde materiaal is gemaakt. De ceintuurs worden niet te nauw aangetrok ken, maar zóó ruim over de japon gedragen, dat zij naar verkiezing zelfs tot op de heupen ge- schoven worden, hetgeen door de zeer slanke „heuplooze" dames niet met buitengewone ,^VKiigdaM-bê^Get.?al_Koi:den, ZEER APARTE JAPON, (7739) Deze japon geeft een zeer apart en modern geheel en kan van zwarte wollen stof of fluweel met witte garneering, zoowel voor middag als avondjapon die nen. Bijzonder char mant is dit model ook indien het van een mooi lichte tint grijs gemaakt wordt met omgeslagen mouwopslagen en re vers van rood of oud-blauw. Deze gar neering kan zoowel van stof, zijden crêpe, fluweel of satijn ge maakt worden, het geen afhangt van de min of meer ge- kleede bestemming, t die men aan het^l geheel denkt te ge ven. Het lijfje is iets ruimer dan de bovenkant van den rok en wordt inge- rimpeld, terwijl de ruimte verdeeld wordt. De mouwlijn valt zeer laag, terwijl de mouw wijd uitloopt en met een kleine opslag wordt afge werkt. De rok heeft zooals de mode dit eischt slechts een eenzijdige garnecr-o". bestaande uit schu opgeknipte zijbaau met knoopgarneering. Patronen verkrijgbaar tot en met maat Prijs 0.58. EEN MOF VAN BLOEMEN. De mof wenscht op den voorgrond te treden en geeft den moed niet op, alJe mogelijke po gingen aan te wenden om toch, zij het in be scheiden vorm, de aandacht op zich te vestigen. Wij zagen bij een zwart fluweelen avondtoilet een bittitengewoan elegante mof van (imitatie) violettes de Parme, die tevens de avondtasch ver ving en als bergplaats diende van zakdoekje, beursje en enkele onmisbare toiletbenoodigd- heden. De patentsluiting van de tasch was zoodanig aangebracht, dat zij op het eerste gezicht niet opviel, terwijl de zachte geur, die er van het geheel uitging, ons reeds voorjaarsgedachten in het hoofd bracht en een perk van heerlijke flora's kinderen voor de oogen tooverde van diep paars met een felgeel hartje. HUISJAPON MET LANGE BLOUSEMOUWEN. (7688) Eenvoudig van model en maaksel is deze huis,- japon, die in dezen tijd van het jaar evenwel meer practisch nut-heeft, indien er lange mouwen in gezet worden. De mouw is in raglan-model, zoodat de noo- dige ruimte over de buste verkregen wordt door twee plooitjes, die even onder den arm in hori zontale richting in het voorpand aan de bin nenzijde gestikt worden. De zeer aparte dubbele kraag wordt Indien fantasiestof verwerkt wordt, effen gemaakt en met een schuin biesje afgewerkt, De rok bèsbral wit 4 baantjes, drie aan de voorzijde, waarvan de middelste met punten óp de zijbaantjes gestikt wordt, terwijl de achterbaan uit één rechte baan bestaat, die een weinig klokt aan de onderkant. Een effen ceintuur wordt om het middel gedragen. Het model dezer japon leent zich eveneens voor meer gekleede huisjapon b.v. van zwart wollen stof met zijden kraag, die aan de zij kanten met eenige rijen kraaltjes in clair de lune, zilver of goud wordt gegarneerd, hetgeen altijd een apart geheel geeft, omdat men eigen smaak kan laten gaan. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52. Prijs ƒ0.58. METALEN SIERADEN, Vele sieraden worden op het oogenblik van metaal gemaakt, in het bijzonder armbanden, kettingen, ja zelfs ceintuurs. Armbanden ziet men in reusachtige afmetingen, waarbij men allicht den indruk krijgt van breede glimmend metalen manchetten, die slechts aan de bovenzijde den arm bedekken en aan de onder zijde open zijn. Smalle, effen armringen van glimmend metaal, in den regel niet minder dan vijf, zijn zeer mo dern en verraden reeds op eenigen afstand, door een zacht rinkelen, dat de charmante draagster ervan in aantocht is. Meermalen worden de nik kelen ringen afgewisseld door smalle gekleurde glazen, b.v. om en om een gekleurde en een nikkelen armring en liefst in de kleur van de .japon. Kettingen ziet men dragen van door elkander geslagen metalen schakels, die om de hals sluiten en hoewel licht van gewicht, toch den schijn geven, alsof de draagster een enorme last mee te torsen heeft. Ceintuurs zijn eveneens van metalen schakels gemaakt, terwijl sierspelden voor hoeden, gespen en knoopen zich evenmin op den achtergrond laten dringen en ook met de mode van „metalen" versieringen meedoen. FLUWEELEN HOEDEN. Wat te doen als zij verregend zijn? Hoe vaak gebeurt het niet, dat wij door een regenbui overvallen worden en wij thuis gekomen tot de onaangename ontdekking komen, dat onze fluweelen hoed hierdoor deerlijk geleden heeft De toepassing van de volgende behandeling zal in den regel het kwaad weer herstellen. We beginnen met de hoed zachtjes heen en weer te schudden, daarna op een hoedenstan- daard of hooge vaas op eenigen afstand van een warme kachel te laten drogen. Is de hoed geheel droog, dan wordt hij nogmaals geschud, doch nu flink en daarna luchtig bestrooid met warme zemelen, die met een zacht doekje over het fluweel worden gewreven. De hoed wordt nu voor een open venster gezet, liefst in den wind en met een zachte borstel na gewreven. HET KOKEN VAN GROENTEN. Bij groenten, die in ruim water gekookt moeten worden, brenge men eerst het water aan de kook, terwijl men de pan onder het koken ge sloten moet houden. Indien eenigszins mogelijk wordt het kook water niet weggeworpen, doch benut voor het maken van soepen en sausjes. Een goede vegetarische bouillon verkrijgt men door 1 kleine gesneden selderijknol, 1 uitje, 1 worteltje, 1 laurierblad, 1 kruidnagel en 1 klein stukje foelie met V/z 2 L. water aan de kook te brengen en verder op een kleine pit gedu rende 1 uur te trekken en daarna zeven. Ver schillende smakelijke soepen kunnen van deze bouillon gemaakt worden door toevoeging van diverse ingrediënten. ONZE KNIPPATRONEN. Patronen worden toegezonden na overschrij ving van 0,58#op postrekening 191919 t n. v. den „Knippatronendienst" te 's-Gravenhage. Aan vragen kunnen ook per postwissel geschieden. Patronen, die per brief besteld worden onder bijsluiting van postzegels kosten 0,68 en dienen 'geadresseerd te worden aan de mode-redactrice van dit blad, Muzenstraat 5B, 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het gewenschte patroon met uw naam en volledig adres duide lijk in blokletters vermelden. Bij elk patroon wordt onze nieuwe modekrant voor het gebruik medegezonden. H4t— GELEGENHEIDSJURK voor meisjes van 59 jaar» (7728) Dit vlotte jurkje leent zich het meest om van een ^dunne soepele stof gemaakt te worden, In de eerste plaats komt een of ander gewerkt kunst- zijdje in aanmerking, verder crêpe de chine, of zeer dunne wollen stof b.v. cachemire. Het kan naar verkiezing met of zonder pof mouwtje gedragen worden en indien dit laatste gewenscht wordtt moet het bij de bestelling wor den opgegeven. Langs de min of meer ovale bals komt een smalle pas, waaronder een niet zeer ruime kraac. komt, die vóór een uitgetande vorm heeft met fantasieknoopjes, die het geheel breken; de ach terzijde heeft een kleine puntvorm. De ruime ceintuur wordt om het middel ge plooid en op de achterzijde gestikt. Patronen ƒ058. NUTTIGE WENKEN IN DE HUISHOUDING. (Voor alles Gezondheid!) Er zijn van die middeltjes, die men zoo noode kan missen in de huishouding. Wij hebben er bier een aantal voor U verzameld. U zoudt ze kun nen uitknippen en opplakken in een schrift. Hebt U dan iets noodig, dan kunt U het*even na slaan! Als gummihuishoudhandschoenen door 't liggen bard geworden zijn, kunt u ze meestal weer soepel krijgen, door ze flink te wrijven met een warmen flanellen doek. Helpt dit niet, neem dan een schoenendoos, zet daarin een schoteltje ben zine en bevestig de handschoenen met een draad tegen den deksel. Sluit de doos, plak de kieren dicht met papier en na een of twee dagen heeft de verdampte benzine de handschoenen weer soepel gemaakt. Men kan zoo voorzichtig zijn als men maar wil, maar nu en dan komen er op een boek of op een belangrijk papier wel eens vetvlekken. Meestal zijn het geleende boeken, waarmee zoo'n ongeluk gebeurt. Overkomt u zoo iets, dan kunt u die vlekken, zoolang deze versch zijn, heel goeo verwijderen, door ze te bedekken met een laagje magnesia. Het verdient aanbeveling ze altija huis te hebben, voor vetvlekken pp kleeding. HtH Om winterhanden te voorkomen, hef noodic; ze regelmatig in te smeren. Wacht niet tot uv; banden reeds beginnen te springen. Naast de bekende huismiddelen, zooals glycerine, vaseline, lanoline, glycerine met kamferspiritus. zijn er ook bekende merkartikelen tegen winterhanden en tal van vette crèmes. Hr— Voor 't schoonhouden van de handen Is esn stukje puimsteen absoluut onmisbaar. Zonder dit nuttige product zult u niet gemakkelijk een inkt vlek van de vingers kunnen krijgen. Neemt u nieuwe schoenen, dan moet u een kleine hoeveelheid ricinus-olie koopen. Als u het leer daarmee heel dun inwrijft, zal het veel lan ger duren voor zich barsten en scheuren ver- toonen. 54: Linnengoed, dat langen tijd ia de kast moet blijven liggen, bewaart men het best in een kus sensloop, dat men sterk geblauwd heeft, of in donkerblauw papier. Geel worden is dan vrijwel uitgesloten. Medicijn- en jodiumvlekken kunnen bijna al tijd verwijderd worden met citroensap. De vlek wordt dan goed bewreven met een halven citroen, terwijl het kleedingstuk van te voren gewasschen is. Is de vlek dan nog niet weg, dan de be handeling nog eens herhalen. Dit geldt voor witte stoffen. Bij gekleurde kleedingstukken is de be werking eenigszins anders. Dan wordt de vlek zoolang in een weinig kokende melk gedoopt tot zij geheel verdwijnt. Ten slotte wordt het klee dingstuk gewasschen in warm zeepsop en ge droogd. Hebt u last van koude voeten, die u het In slapen onmogelijk maken? Plaats dan de warme kruik niet aan de voeten, doch onder de knie, dan trekt de warmte door het heele lichaam en de voeten worden warm. -ai- Wanneer u in uw cake-trommel een appel legt, zal de cake zeer lang droog blijven en niet zacht worden. Gaat de appel schimmelen of rotten, dan moet deze door een verschen worden vervangen. Parapluies, die in den modder gevallen of daarmede bespat zijn, zijn niet zoo gemakkelijk droog met een borstel te reinigen. U moet ze uitspannen, ze schoonborstelen met lauw water, waarin wat geest van salmiak (een eetlepel op 3 liter) is opgelost en ze daarna goed afspoe len. Gebruik een zachten borstel. Ook bij* zijden parapluies gaat deze behandeling heel goed. Wil men ook de kleur (vooral bij zwart en donker blauw) wat opfrisschen, dan moet men nog eens een twééden keer naspoelen met water, waarin een scheutje azijn. Het drogen mag niet in de zon of bij de kachel geschieden. Het schoonmaken van vergulde lijsten gaat heel gemakkelijk met citroensap, hetzij met een daarin gedrenkt watje, hetzij met een nagel borstel of met de citroen zelf. Wrijf de lijsten ermee af en spoel ze goed na met schoon water. Daarna afdrogen en er op Ietten, dat geen ci troenvezels achterblijven. Zijn uw blauwe of groene lancasters verscho ten, haal dan een zakje koudwaterverf in de juiste kleur en maak er een glad papje van. Doop hierin een sponsje en strijk er aan beide zijden mee over de neergelaten gordijnen. Na een half uur zijn ze dan droog en zien ze er weer als nieuw uit. Gebruik nooit soda om aluminium pannen te reinigen en krab ze evenmin schoon. Koop een sponsje van staalwol en maak ze daarmee schoon, onder gebruikmaking van een goede zachte zeep of de bij de staalwol behoorende pannenzeep. Zorg vooral voor naspoelen in warm water en stevig afdrogen. ZESBAANS ROK. (7759) De mode brengt ons nog steeds alle mogelijke soorten jumpers en blouses, zoodat een eenvoudige zesbaans rok hierbij zeker op zijn plaats is. Slanke figuurtjes zullen de blouse on der den rok kunnen dragen. en daarom gaarne een stofcein- tuur op den rok dragen, voor niet gezette dames is de over de rok vallende blouse te verkiezen en wordt alles wat on- noodige dikte geeft dus zelfs een ceintuur vermeden. Het werken van zoo'n eenvoudig rokje ver eischt weinig tijd en moeite en wanneer de heup wijdte, ruim gemeten over het dikste deel der heupen aangegeven is. dan zal, aan de hand van het patroon, een niet buitengewoon ervaren naai ster, dit model zonder veel moeite kunnen maken. Niet vergeten moet worden om bij het knip pen ruime naden aan te knippen, om zoo mo- gelijk hier of daar, b.v. aan de taille iets uit te kunnen leggen, indien dit noodig i; Patronen verkrijgbaar tot en met maat 50 Prijs ƒ0.40. VM 33-3- v Sr s

Soester Courant | 1933 | | pagina 6