onze <sr.' KINDERVERZORGING, W aterpokken. Het Is niet lang geleden, dat een mijner vrien- dinnen mij schijnbaar onbeteekenende puistjes liet zien en mij zeide: „Ik begrijp er niets van, ik heb hoofdpijn en gevoel mij zoo moe, terwijl •ik overal kleine puistjes krijg. Ik heb zeker een of ander gegeten, wat niet goed was!" Mijn eerste vsaag was: „Heb je wel eens wa terpokken gehad?" Zij moest om deze vraag lachen, want verbeeld je, als volwassen vrouw en moeder waterpokken krijgen, dat was toch te gek om waar te zijn! Ik zeide niet veel meer, doch den volgenden dag werd ik door den man van mijn vriendin opgebeld, die mij zeide, dat zijn vrouw vol waterige pukkels zat ea dat zij waterpokken had. Het verwonderde mij niét, want haar geheele aanzien deed mij zulks clen vorïgen dag reeds o _.j üiuk ziek en de schijn baar onschuldige kinderziekte had haar flink aangepakt. Toen zij goed en wel weer in staat was haar huiselijke bezigheden te verrichten en zij de jongens bij hun waschbeurt hielp, zag zij enkele vlekjes op den rug van den oudste, ook bij het jongere broertje bleek dit het geval te zijn. In huis houden, meende zij. was de voorzichtigste weg en na enkele dagen bleek het, dat beide jongens vol en vol met de bekende waterachtige blaasjes zaten. De moeder, die zich zoo echt ziek gevoeld had en wist wat het beteekende, was erg met hen begaan, maar ik kon haar hx deze gerust stellen, door haar te zeggen, dat kinderen in de meeste gevallen niet zóó ziek zijn, indien zij door waterpokken worden aangetast, als vol wassenen. De kleine Wim had niet veel blaasjes, doch zijn broertje Jan was er veel erger aan toe, deze was letterlijk onherkenbaar. De grootste moeilijkheid is om kinderen te be letten om te krabben, want de puistjes kunnen geweldig jeuken, vooral gedurende het stadium, dat zij vol vocht zitten, hetgeen veelal zeer irriteerend op henwerkt en hen zeer ongedurig maakt. Ora te beginnen gaf de dokter mijn vriendin den raad, de kinderen geen te warm dek te geven en onder hun wollen pyaraa's een katoen hemdje te laten dragen. De kleine Jan, wiens gezichtje vooral zoo voJ blaasjes zat. kreeg van den dokter een zalfje om de jeuk te verminderen, want indien de plekjes worden opengekrabt, laten zij lidteekentjes achter. Wim had een weinig verhooging, maar de kleine Jan had flinke koorts en dronk op dokters raad veel citroenwater en karnemelk, hetgeen zoowel voedend als verfrisschend was. De dokter adviseerde, den beiden jongens vloeibare voeding te geven en vooral te zorgen voor goede ontlasting, terwijl zij, toen de tem peratuur weer normaal was, met licht verteer bare spijzen mochten beginnen .Na eenige dagen begonnen de blaasjes te dro gen en jeukten zij nog "heviger, nu was het zaak om te voorkomen, dat zij door krabben de droge korstés zouden verspreiden. Het beste was daar' om hen zooveel mogelijk afleiding te geven door allerlei spelletjes met hen te doen, en bouw- en knipplaten te geven, een bezigheid, waarmede zij hun fanicsie den vrijen loop konden laten gaan. Binnen 'een week waren de jongens geheet beter, maar moesten zij van andere kinderen ge ïsoleerd blijven om de infectie niet verder over te brengen. Waterpokken zijn bijzonder infectieus en het beste is, indien men uit voorzorg, de lakens der patiëntjes, bij het vervellen op een groot stuk papier uitschudt -en dit verbrandt, evenals^het noodig is om het stof van de slaapkamer bijeen te vegen en in den kachel te deponeeren. Zijn de kinderen geheel en al beter, dan wor- jlen de kamers flink onderhanden genomen, bed den en dekens gelucht, zoo mogelijk in de zon gehangen, en geklopt, en houtwerk en vloeren met water gesopt, waarin een of andere desin- fecteerend middel. De geheele ziekte met al de onaangename nasleep behoort gelukkig weer tot het verleden en de kinderen wachten op een zonnigen dag om weer naar buiten te kun nen gaan. VERMAKEN VAN EEN MANTEL, (Nr. 8881). Indien we een mantel hebben hangen van niet te zware stof, kan deze nog uitstekend dienst doen als huisjapon. Bijgaande afbeelding geeft ons een eenvoudig, doch practisch model hiervoor aan, waarvoor het patroon in de opgegeven maat verkrijgbaar gesteld wordt. In de meeste gevallen zal het niet eens noodig zijn een extra patroon te bestellen, daar onze afbeelding duidelijk de bedoeling Weergeeft. Midden vóór komt een naad over de geheele lengte, die langs de kant wordt opgestikt en een garneering heeft van twee maal drie knoopen. De hals opening Iaat revers zien. deze worden tegengevoerd met de stof, terwijl langs de halsopening een rechte reep gezet wordt, die als kraag dienst doet, de japon kan open en gesloten gedragen worden. Van de wijdte der mouwen wordt een stuk afgeknipt aan de kant der naad. waardoor de mouw aansluit, terwijl de zijnaden van den mantel eveneens ingenomen worden, om het model te tailleeren: uit de belegstukken der mantel knippen we tevens de ceintuur. We kunnen de japon uit één stuk maken, maar ook b.v. even onder de taillelijn, voor zwaardere figuren 6 7 c.M., blouse en rok apart aan elkander zetten en de nuimte van de onderkant der blouse inhalen op rokwijdte en deze bij de zijkanten verdeel en. Eenpopeline of fluweelen kraagje en man chetten geven een aardige garneering aan he! geheel. Wanneer de mantel te kort is, laten we het geheel iets zakken en maken een bovenstuk van bijpassende stof. Patronen in alle maten. Prijs 0,58. MIDDAGJAPON. 7771 Craquelé, wol met zijde, bouclé en andere wollen weefsels leenen zich bij uitstek voor dit moderne japonnetje. Het bestaat uit een boven gedeelte met apart opge stikt puntig toeloopend onderstuk, zoowel aan vóór- als rugzijde; de elegante zesbaans rok laat ons schuine lijnen zien, die eveneens dicht langs de kant worden op gestikt, terwijl de zijnaden op de gewone wijze aan de binnenzijde, dus als blinde naden, worden af gewerkt. Een klein rond kraag je, naar het midden vóór smal toeloopend, maken we van wit, crème of zacht gekleurde crêpe de chine of georgette, het geen afhangt van de kleur van het materiaal, dat we kiezen. Om ge makkelijker in de japon te komen, zullen we midden vóór een klein split je moeten maken, hetgeen bedekt wordt door een aardige strik. De mouw is zeer mo dern en bestaat uit een glad aangesloten mouw, waarover een hooge kap is aangebracht, die aan de bovenzijde uitstaat en van binnen gevoerd wordt met de garneering van den kraag. Het is in het dragen wèl zoo practisch om de punten op de mouw vast te zetten met een klein fantasie knoopje. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 48. Prijs 0,58. -3t- EEN SLAAPKAMERMAT» Bijgaande afbeelding geeft ons een aardige eigengemaakte mat te zien, die buitengewoon voldoet en tevens zeer weinig kost. Al wat wij noodig hebben is een gewone, goed- koope biezen mat, liefst rond of ovaal en een lap pluchette, die in het rond 5 c.M. grooter is dan de mat zelf en wat dikke gekleurde wol. Als we onze lappenvoorraad eens nazien, heb ben we allicht nog een lapje pluchette van oude gordijnen over en zoo niet, dan koopen we een coupon, die in dezen tijd van uitverkoopen in den regel zeer billijk is te krijgen. We nemen de maat van de smalle kant inslagen, want deze stof is 1.20 c.M, breed, dus de lengte komt in ieder geval uit. We leggen de mat op de stof en rijgen deze eerst met een inslag van 1 c.M. op de blezen, waarna wij het pluchette met kleine steekjes op- zoomen. Gaat dit bezwaarlijk, dan wordt langs de geheele omtrek smal boorband gestikt en dit daarna op de mat gezoomd, (zie afbeelding). De bovenkant is nu met pluche bedekt, maar hierop maken we met dikke wol, b.v. in drie tinten een versiering, die tevens dit practische nut heeft, dat de stof vastgehecht wordt. Deze versiering ls uiterst eenvoudig; we leg gen de eerste wollen draad, b.v. smyrna wol op 6 7 c.M. van den buitenomtrek en hechten deze met diverse steekjes op het pluche op afstanden van 1 IJ/2 c.M. Het best gebruiken we hier een bijpassende of afstekende kleur koordzijde of ook dunne wol voor en als we deze steekjes een beetje stevig aantrekken, krijgen we een bijzonder aardig effect. Zoo maken we drie rijen onder elkander en kunnen desverkiezende de zelfde versiering ook in het midden der mat aanbrengen. Het is een heel aardige bezigheid, en het resultaat is buitengewoon, terwijl zoo'n warm matje wat prettig aandoet als we pas uit bed stappen. TOT WELK LAND BEHOORT HET KIND? Wanneer de moeder een Nederlandsche en de vader een Duitscher is. dan is het kind uit dn huwelijk geboren, van Duitsche nationaliteit, on verschillig in welk land het is geboren. Ook de moeder is door haar huwelijk Duitsch onderdaan geworden. DE IDEALE ECHTGENOOTE? Wie zal men vïagen kunnen doen omtrent het begrip over een ideale echtgenoote? De mannen? De gelukkige; tevreden echtgenooten zullen na tuurlijk zeggen, dat zij een „ideale" vrouw heb ben, terwijl de minder gelukkigen integendeel hun echtvriendin naar de Mookerheide of wellicht naar „de maan", zouden wenschen. De meeste getrouwde vrouwen zijn echter zelve overtuigd, zoo al geen „ideale", dan toch een zeer goede echtgenoote te zijn en kunnen beter de gebreken bij hare eveneens gehuwde vriendinnen aanwijzen, dan bij zichzelf. De oplossing van deze vraag is inderdaad niet gemakkelijk aan te geven1 en men zou zich hier mede wellicht in een doolhof van onderstellingen kunnen begeven, indien men niet over statistische gegevens beschikken kon. De cijfers moeten ob jectief zijn en zullen licht kunnen verspreiden om trent het begrip van „ideale echtgenoote". Een aantal mannen heeft vragenlijsten inge vuld waarop een groot aantal eigenschappen waren aangegeven, en iedere hiervan moest door hen gewaardeerd worden met ten minste één en ten hoogste twintig punten. Nadat alle lijsten bij de commissie van onder zoek waren ingeleverd, werd het gemiddelde cijfer als waardeeringspunt aangegeven. Men kan zich nu zeer zeker een beeld vormen, van de „ideale echtgenoote" hetgeen voor zeer vele tijdgenooten niet van verrassingen ontbloot zal zijn. Naarmate de censuur hooger is, staat ook de eigenschap hooger in de waardeering van de genen, dié de lijsten invullen. Wij laten hieronder de puntenlijst volgen, maar willen hiermede niet te kennen geven, dat dit het oordeel van alle mannen inhoudt. Als gemiddelde waarde werden de volgende punten gegeven: Schoonheid 12. Elegantie 5. Intelligentie 9. Vlug begrijpen 13. Zakenkennis 16. Temperament 8. Polititieke belangstelling 3. Menschenkennis 18. Vroomheid 20. Sterke wil 11. Egoïsme 5. Fijnproeven 10. Koken 20. Kunst gevoel 8. Kinderverzorging 20. Gevoel voor hui selijkheid- 12. Orde en netheid 20, Iedere vrouw kan dus bij zich zelve nagaan of zij di1" eigens "happen bezit, die volgens het gedane b'-^fiM^^V.door de mannen op prijs ge steld worSeiqJkn tenminste zoodoende de „ideale echtgenoote" nabij te komen. Hoe zou het er uitzien als wij vrouwen nu eens pu.nten zouden geven voor die eigenschap pen van geest, en gemoed, dié de „ideale man' benaderen? MEISJESJURK. 7778 Een plooirokje met juraperblouse is zeker wel een ideale sdhooldracht voor meisjes van 714 jaar. De jumper van fantasie- stof of jersey de laine heeft een recht model, waarvan de schouderlijn laag valt. Een blouse mouw en een klein hoog gesloten kraagje met split- je maken de blouse af. Het rechte plooirokje is aan de hand van het patroon gemakkelijk te maken, daar de aan te brengen plooien aangege ven zijn. Het is wei prac tisch om ze aan den bo venkant een klein stukje op te stikken; ze blijven dan beter in het model en strijken gemakkelijker op. Patronen verkrijgbaar voor 714 jaar. Prijs 0.58. EEN MIDDEL TEGEN EEN VERMOEID GEZICHT» Wij vrouwen, moeten altijd en vooral als we visite ontvangen een opgewekt gelaat vertoonen. Er bestaan verschillende middelen om een ver moeid gezicht .weer wat op te frisschen en één van de middelen is het gelaat in te wrijven met rauw eiwit, dat licht geklopt is en over de huid gewreven wordt met een zachte borstel. Is dit opgedroogd, dan wordt de huid nogmaals op dezelfde* wijze behandeld, totdat al het wit ver bruikt is. Indien ook de laatste laag door en door droog is. dan wordt de dooier geklopt en over het eiwit uitgestreken, waarna men alles één uur op het gelaat laat.zitten. Gedurende dien tijd moet men languit in een donkere kamer op een bea of divan gaan liggen. Na dezep rusttijd wordt het ei-masker met warm water (liefst regenwater) verwijderd en het gelaat ten slotte met zachte crème nage wreven. 74-36 HUISJAPON. 7436 Van verschillende zijden werd ons gevraagd om het patroon voor een huisjapon met korte mouwen. Wij voldoen gaarne aan dit verzoek, maar willen er tevens bij vermelden, dat hetzelfde model eveneens met lange mouwen geleverd kan worden, zoodat we bij de bestelling gaarne even vernemen of korte dan wel lange mouwen ge- wenscht worden. Deze huisjapon is prac tisch en eenvoudig kan van zephir, flanel of wollen stof gemaakt wor den. Het patroon bestaat uit twee voorpanden, rug, mouwen en opgestikte bies, terwijl de rok uit twee banen gemaakt is. Nadat zij- en schouder naden genaaid zijn, wordt een schuine reep opge stikt van afstekende of effen stof, waarin tevens de knoopsgaten gemaakt Pif worden, terwijl op het linkervoorpand niet groote knoopen worden gezet, parelmoer of fan tasie, hetgeen afhangt van de stof, waarvan de japon gemaakt wordt. Bij lange mouwen worden ook eenige knoopen langs de achternaad gezet, doch van kleiner formaat. De voorbaan heeft een vrij diepe stolpplooi en wordt aan de achterbaan gezet; nadat de onderkant is afgewerkt wordt de rok met 't lijfje verbonden. We kunnen dit b.v. doen, door 't laatste op c.M. om te slaan en op de bovenkant van de rok te rijgen en vlak langs de kant op te stikken. De mouw, wordt op de gewone wijze afgewerkt en de aangegeven lijn wordt precies op de lijn die de „mouwinze.t" stikt. Een smal ceintuurtje van de stof van de japon met een gesp, dient als afwerking van het geheel. Het model dezer japon kan zoowel door slanke als meer gezette figuren gedragen worden, waar om wij de patronen dan ook beschikbaar stellen tot en met maat 52. Prijs 0.58. EEN HUWELIJK MET 8000 GASTEN. In Australië heeft zeer kort geleden een hu welijk plaats gehad, waarbij 8000 gasten tegen woordig waren. Men zal wellicht denken, dat dit huwelijk ge sloten werd tusschen de zoon en dochter van multi-millionnairs, doch niets is minder waar dan dit. De beide hoofdpersonen waren normale, hard werkende mensclfèn en hoewel het sluiten van een huwelijk in de Zuid-Oosthoek van Australië, evenals hier tot de dagelijksche gebeurtenissen behoort, waren alle hoofd- en zijwegen van het park, waardoor de bruidstoet zou gaan reeds eenige uren te voren gevuld met dit abnormaal groote aantal gasten. Waaraan dit ongewone verschijnsel dan wel toe te schrijven was? Vijf en twintig jaar geleden, toen nog geen van de beide jonge menschen waren geboren woonden in Pulmout (Schotland) de families Springers en HUliers, beiden jonggehuwd en buren van elkander. Zij besloten te emigreeren naar Australië, om op deze wijze in de toekomst een beter bestaan voor zich zelf en hun even tueel nageslacht te vinden. Zij kwamen overeen, wanneer hun eerstge borene een jongen en een meisje zou zijn. deze opgevoed zouden worden in dien zin, dat zij al vroeg zouden weten, dat zij voor elkander bestemd waren; hetgeen de reeds hechte vriend schapsbanden nog versterkte. De Springers kregen een dochter, die zij Ivy noemden en de Hilliers een zoon, hetgeen de populariteit, die zij in Coaldalë reeds hadden, nog verhoogde, daar de door beide families ge sloten overeenkomst bekend was geworden. Ivy en William werden tezamen grootgebracht en hadden dezelfde genoegens en speelmakkers, gingen op dezelfde school en groeiden op tot jonge menschen, die zonder dat hiertoe pressie van de zijde der ouders noodig was veel van elkander gingen houden en het daarom heel nor maal vonden, dat zij ook samen zouden trouwen Zooals gezegd, iedereen kende de geschiedenis omtrent Ivy en William, en toen de beide fami lies aan vrienden en bekenden kennis gaven, dat het huwelijk tusschen hun kinderen voltrokken zou worden, noodigden zij de geheele omgevinq van Coaldale tot het bijwonen hiervan uit en kwamen op deze wijze tot het groote aantal gas ten. dat men tot dusverre alleen in Amerika, hei land van de onbegrensde mogelijkheden, mo gelijk zou achten. Uïh vx.x-, PARIJS. Zooals heel begrijpelijk is, bestaat er tusschen mooie meisjes of vrouwen vaak zeer veel ja- louzie, indien er sprake is van de beslissing van een jury, welke van haar wel voor een schoonheidsprijs in aanmerking komt. Eenige weken geleden zou in Parijs het meisje worden gekozen, dat de mooiste oogen had en de jury was samengesteld uit artisten. Groote oneenigheid ontstond tusschen hen, toen het de eindbeslissing kwam. De meerderheid had hun keus laten vallen op een onbekend jong meisje, terwijl een kleine minderheid vond, dat de be kende filmactrice, Suzy Vernon, voor de prijs in aanmerking kwam. Suzy had namelijk reeds verscheidene prijzen mogen oogsten in den vorm van gouden en zil veren bekers, sieraden en medailles en vond het bijna vanzelfsprekend, nu ever- ens de overwin ning te zullen behalen. Ze v. as dan ook ernstig ontstemd toen zij den uitslag hoorde en mét haar een groot deel harer Parijsche bewon deraars. Men rustte dan ook niet, alvorens een nieuwe jury yrerd benoemd, ditmaal bestaande uit slechts drie personen; n.1. de leidster van een der eerste Parijsche modehuizen, een bekend photograaf en een theater-directeur. Vijf en veertig deelneemsters moesten de revue passeeren en na een half uur tijds bleven er nog slechts drie over, waaromtrent ernstige bespre' kingen gevoerd werden. Het resultaat was, dat de filmster den strijd won en gelukkig glimlachend vernam zij, dat de jury van meening was, dat zij de mooiste oogen van de Parijsche vrouwen en meisjes had. Na den uitslag gaven hare talrijke bewonde raars onbewimpeld hun vreugde en voldoening te kennen over de keuze, waarop, naar zij meen den, „hun" Suzy het volste recht had. GEKLEEDE FLUWEELEN JAPON. 7767 Fluweel maakt het geheel van deze japon bul ten gewoon gekleed, het geen echter niet uitsluit, dat ook andere weefsels ervoor in aanmerking komen. Het lijfje is zeer een voudig gehouden en heeft een hoogsluitend kraagje met klein split; in het midden kan men een bro che of sierspeld dragen, maar een kleine geplis- seerde jabot van de zijde, waar het kraagje van gemaakt is, staat ook heel fijn. Bij zwart zou ik wit willen aanraden, maar bij een donkerblauw geheel is zacht rose geor gette heel fijn, evenals bij donkergroen; bruin vraagt crème of beige. De mouw is zeer nieuw en heeft een ruime boven- mouw, die ingerimpeld wordt, terwijl wij de ruimte over het boven gedeelte verdeelen; de on dermouw is vanaf de elle boog aangesloten. De rok heeft aan de voorzijde twee ingezette baantjes, die naar on deren toe wijder uitloo- pen, terwijl de achterbaan recht is. Een smalle ceintuur met mooie gesp wordt bij deze japon gedragen. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 48. Prijs f 0.58. ONZE KNIPPATRONEN. Patronen worden toegezonden na overschrij ving van 0.58 op postrekening 191919 t.n.v. den „Knippatronendienst" te 's-Gravenhage. Aan vragen kunnen ook per postwissel geschieden. Patronen, die per brief besteld worden onder bijsluiting van postzegels, kosten 0.68 en dienen geadresseerd te worden aan de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5B, 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het gewenschte patroon met uw naam en volledig adres duidelijk in blokletters vermelden. Bij elk patroon wordt een modekrant met een uitvoerige handleiding voor het gebruik mede- gezonden. HET OUDE WORDT NIEUW Velen uwer herinneren zich wellicht den tijd. waarin zij macramé maakten en zoo niet, dan hebben zij dit knoopwerk wellicht gezien, dat door moeders en grootmoeders gemaakt werd. Het nieuwste op modegebied is een garneering met macramé, ja zelfs geheele japonnen zal men er van zien dragen, terwijl het ons doet denken aan wollen kantstof; het werkt min of meer ornamentaal en doet in den beginne even on wennig aan, hoewel het buitengewoon voldoet Men ziet machinaal gemaakt macramé-werk» hetgeen niet wegneemt, dat zeer vele dames dit nieuwmodische handwerk eveneens weer ter hand zullen nemen. Het wordt niet per ipeter verkocht, doch slechts in kleine stukjes, die volgens het patroon aaneengezet worden. Deze nieuwe techniek geeft zoowel de wonder- schoone motieven van oude kant weer, alsook de meest moderne vormen der ornamentiek. Men mag de ontwikkeling van dit oud-nieuw* prachtige materiaal voor de modescheppingen zeer wel met aandacht tegemoet zien. Macramé zal een onderkleed van zijde of kunstzijde vragen, daar het anders t e doorzichtig zou zijn; het frou frou hiervan zal eveneens aac de oude tijden met.de zware zijden toiletten doM denken en heeft een bijzondere charme! VM 334

Soester Courant | 1933 | | pagina 4