TWEEDE BLAD Weet gij dat!! Spreken 'n crisisverschijnsel. Richard Wagner, 10 FEBRUARI 1933 No. 6 HET TIED VAN DE WEEK MUITERIJ. Zoo is opeens "het gansche land Weer radicaal van streek, Wat kan er toch een heeleboel Gebeuren in een week. Zóó dicht je nog een leutig lied Het hoofd van zorgen vrij, Ol plots... een vérre donderslag: 't Bericht der Ynuiterij. Zóó is nog alles pais en vreê, Geen vuiltje aan de lucht, En eensklaps spookt 't in de Oost, Geen beetje, maar geducht. En als een druppelende kraan, Zoo vloeit het nieuws naar hier. Waar wij het angstig wachtenèn Dan woest verslinden schier. Gedachten wellen eensklaps op Aan jaren oorlogsleed, En telkens* vraagt Mama bezorgd Of Pa al wéér-wat-weet 't Is een schandaal, zoo meent de één, Je reinste rassenhaat, Flink aangepakt en géén pardon Want anders is 't te laat. Och, vindt de ander wat beangst» Ik houd van kalmpjes aan, Ik voel d'r niks voor, als soldaat Straks naar de Oost te gaan. Wat? meende een derde Is er. nou Nog teit'lijk aan de hand, Ze maken hier van elke mug Direct een olifant. Waartoe dient nou dat grof geschut, En woorden alsbeleg Het komt vanzelf weer voor mekaar» Let op, wat ik je zeg. Doch 't oude moedertje dat zwijgt, Loost angstigjes een zucht, En pinkt een traan weg uit haar oog Bij ieder nieuw gerucht. Zij vindt het om den drommel niet Zoo dood en doodgewoon Eén van die officieren is, Daar op dien boot,haar zoon. De Goudsche radio-industrie altijd het nieuwste brengt? Dat er een Showroom is te So.stdijk PRAAMGRACHT 13? Dat er toestellen zijn in prijzen vanaf f115. Dat iederen avond belangstellenden wor den vernacht om te luisteren naar de volmaakte weergave van deze toestellen zonder eenige verplichting. Dat betaling in overleg met kooper wordt geregeld. Vertegenwoordiger G, KOEK Praamgracht 13 Soestdijk Briand zei 'kort voor zijn dood: „Niets is gevaarlijker dan praten. Men moest 90 pCt. minder redevoeringen houden, maar daarvoor 90 pCt. meer denken". Dit was een meesterlijke uitspraak, maar hij heeft zich er helaas zelf niet aan ge houden, evenals de kleermaker, dik be toogt, dat het noodig is, dat de menschen goedzittende kleeren dragen, maar zelf in een versleten pakje rondloopt. Van rede naars zijn wij gewend, dat zij zulke uit spraken doen want bijna allen beweren ze van hun mede menschen, dat ze teveel pra ten en zich In hun woordenvloed moesten beperken. In economisch slechte tijden groeien Demosthenessen als paddestoelen uit den bodem, terwijl in de zeven vette jaren rust op de redenaarsakker heerscht. In de zeven magere jaren is ook de accoustiek bij het publiek sterker. Het leent beter zijn oor en de conjunctuur voor den rede naar is „eerste klas". Vooral wanneer de redevoeringen financieele voordeden bie den, wordt hier veel gepresteerd. Zelfs onze kleine en kleinste tijdgenooten voe len zich onder de huidige omstandigheden tot het spreekgestoelte aangetrokken, zon der zich om de wetten der rhetorica te bekommeren. Toch komt men dikwijls tot de conclusie, dat zulke lieden een groo- fere gave tot streken bezitten dan de meer ontwikkelde menschen, die aan angstcom plexen lijden, verlegen worden en bij hel zoeken naar een woord tenslotte niet meer verder kunnen en een ellendig fiasco slaan. Twintig jaar geleden, toen er over de wereld een gezapige rust heerschte, bezat tie kleine burger zelden het élan in een vergadering het woord te vragen. Hij zweeg, want hij vond, dat het niet te pas kwam in illuster gezelschap het woord te verlangen. Tegenwoordig zou men lie ver honger willen lijden, dan zwijgen. De gewoonte heeft hem zeker gemaakt. Hij kent zijn sterkte, weet handig met zijn woordenschat om te gaan en zoo hangt hij den Demosthenes uit bij alle feeste lijke en politieke samenkomsten. Bij deze veelsprekerij geldt men al als onbeschaafd en onontwikkeld, wanneer ©en vrouw of man niet naar het woord kan grijpen. „Neem me niet kwalijk, maar ik kan niet spreken" moet uitgeschakeld worden, omdat deze zegswijze niet meer van dezen tijd is. Wij zijn een wereld van redenaars geworden. Als men de Demosthenessen van tegen woordig beschouwt en vooral die rede naars, die voortdurend op tournee zijn en •in elk plaatsje als een gramofoon hun re-, pertoiroe afdraatetr, sfeeds wfser m'et de door de ervaring geleerde kunstgrepen, die 't publiek in vervoering moeten bren gen, steeds weer ook met dezelfde ge voelige zfhnetjes die hét gemoed van den hoorder moeteii strelen, dan ziet het er met de echte verontwaardiging en met de echte gevoeligheid als zeer treurig uit. Wij voelen spoedig genoeg, dat de extase gemaakt en tot een gewoonte is gewor den, dus niet uitfiiet hart komt, zooals de argeloozen en onschuldigeu meenen. Het redenaartje spelen is een epidemie geworden en heeft tot gevolg, dat ook in het particuliere leven speeches ver langd worden. Een tafelgezelschap moet bij eiken gang een redenaar hooreu, die- de spijzen moet kruiden. De vrouw werd vroeger aan tafel niet gehoord. Dat was geen „bon torn". Tegenwoordig hoort men ze vaker dan de mannen. Vroeger ging het alleen tegen het sterke geslacht, maar te genwoordig spreekt ze over alles en nog wat, het meisje van achttien jaar even goed als de reeds grijzende matrone. Denken we nu eens aan den tijd, waarin onze grootmoeders leefden. Nooit meldde zich een vrouw om het woord te voeren, want dat paste niet en zou een ongehoord schandaal hebben be teekend. Maar tegen woordig geldt het als iets vanzelfspre kends, dat men in het openbaar kan spre ken, Want men volgt noodgedwongen de gewoonte van dezen tijd. Men kan dat bij voorbeeld her beste bemerken bij het kan tongerecht (a de rechtbank. Vroeger durf den be". en of getuigen nauwelijks den mond en te doen als zij voor het edelachtbare college stonden.. Tegenwoor dig zijln het lang niet alleen de verdedigers', die keurig gestelde redevoeringen houden. Ook de jeugd leert spreken. Vooral de laatste maanden wordt er voor geijverd, om jeugdige personen te leeren debattee- ren en enkele opvoedkundigen stellen zich voor een uur debatkunst in de lesroosters op te nemen. Men weet, dat er zelfs in ternationale concoursen in de welsprekend heid gehouden worden voor leerlingen, die middelbare onderwijsinrichtingen be zoeken. Maar het meest worden redevoeringen nog door de politieke partijen geëischt. Enkele politieke partijen organiseeren zeil speciale redena arsscholen, waarin debat* handigheid wordi aangeleerd. Doch ook zijn er hier en daar in ons land particu liere scholen, waar men in de geheimen van het spreken in het openbaar wordt in gewijd. In Berlijn bestaan niet minder dan 180 van dergelijke scholen. Redevoeringen zijn een crisisver schdjmr sel en men kan aannemen, dat zij tot 'u minimum zullen zijn teruggebracht, alls de tijden weer beter zijn. 22 Mei 1813 13 Februari 1883 De hemel brandt als vorsten sterven. De laatste levensdag van Richard Wagner door H. Lemaire. De dertiende Februari 1883 was een lentedag van zeldzame schoonheid. Reeds bij het aanbreken van den dag stond er een helderblauwe hemel boven de spiegel gladde Adriatische Zee. Geen nevel ver*, duisterde de stralende zonneschijn, geen regenvlaag gat iets weemoedigs aan de geurende, opbloeiende natuur. Het was plotseling lente geworden, een Italiaansche lente met alle pracht en fleur daarvan. Mijmerend zat Rihcard Wagner in het Pa- lazzo Vendramin te Venetië voor het open raam. Een zoel windje bracht de geuren uit den bloeienden tuin bij hem. Hij uitte jegens zijn vrouw zijn stille vreugde; hij sprak met een glimlach van den blijden vrede, die heerschte in de natuur om hem heen en in zijn eigen hart. Maar toch dacht hij niet aan zijn levens einde, doch aan 'het werk, dat hij den vo- rigen herfst had verlaten. Toen had hij dringend rust en een zacht klimaat noodig, doch nu werd het op zijn villa Wahnfried binnenkort ook lente en dan kon hij zijn werk hervatten. Cosina maalde een zwakke tegenwerping de gezondheid van haar echtgenoot zou misschien bestand zijn tegen het werk, maar zeker niet tegen den strijd, die hem daar weer zou wachten; hij was eigenlijk al veel 'te Iaat naar he£ Zuiden gegaan. Doch hem al te veel te genspreken durfde zij niet; zij wist, hoe zwak zijn hart was, hoezeer hij rust noodig had. „Ik heb de laatste dagen veel over mijn leven nagedacht", vertelde hij haar dien morgen o.a., „er is veel leed, veel teleur stelling, veel nood en veel werk in ge weest, maar misschien was dat alles noo dig om mijn werk te maken tot wat het is". En wat later op den dag zei hij: „Ik heb mij in lang niet zoo goed gevoeld als op dezen lentedag. Cosina, laat van middag de gondel komen. Ik wil met je naar buiten, de lente tegemoet zoo gezond en gelukkig voel ik mij". Dat was vlak voor het middaguur. Over het schoone Venetië lag slechts zonne schijn, doch in de verte, waar het blauw van de Adriatische Zee overging in het blauw van den hemel, steeg een witte wolkenmassa op. En om twee uur, de tijd die voor de gondelvaart was afge sproken, woedde er een hevige voorjaars- storm. De wind zweepte de zee op en "de witte koppen vertoonden zich zelf3 in de kanalen van Venetië. De regen vlei fn stroomen neer uit de rossige grijze wol ken en bespatte de bloemenpracht in den tuin niet modder. In de vertrekken van het oude, sombergrijze Palazzo'Vendramin heerschte slechts een schemerig licht. Plotseling werd de schemering verlicht door bliksemstralen. Aan hét gerommel van het onweer scheen geen einde te ko men. Inderdaad woedde de bui van de zee toe over in Lombardije, waar het den geheelen dag reeds troosteloos grijs was geweest. De drukke zwoele atmosfeer in de vertrekken hinderde den meester. De blijde, hoopvolle stemming van dien mor gen was geweken. Ernstig gestemd luis» terde bij naar het onw er. Gosina zat "be zorgd naast hem op de canapé. Een bliksemflits, die grooter was dan alle vorige, verscheen als een vurige garf tusschen de wilde grauwe wolkenmassa's. De schemerige kamer werd helder ver licht en er weerklonk een slag, zoo hevig, dat zelfs het massieve Palazzo Vendramin ervan trilde. Richard Wagner strekte zijn rechterhand als afwerend uit tegen de al te hevige natuurverschijnselen, terwijl zijn linkerhand onwellekeuirg naar de hart streek greep. Met een gereutel, dat da delijk door de woedende storm werd overstemd, viel hij tegen de rugleuning van de canapé. „Richard", riep Cosina, door een vree- selijk vermoeden gekweld. Toen hij haar in de armen zond, was hij reeds gestorven. Evenals Beethoven, overleed hij tijdens een onweersbui. Deze verdween even plot seling als zij gekomen was. haar kracht scheen met dien laatsten bliksemstraal uitgeput te zijn. II. Voor het laatst gedirigeerd Op Kerstmis 1882. Het is niet een van zijn muziekdrama's of opera's geweest, die Richard Wagner het laatst heeft vertolkt, doch' merkwaar dig, een jeugdwerk en zijn eenige sym- phonische werk, n.1. de symphonie in Cdur. Deze had hij gecomponeerd in 1831. toen hij het contrapunt bestudeerde, onder leiding vaii Theodoor Weinlig, de cantor der beroemde Thomasschool te Leipzig, Het werk was In het Gewandhaus met succes opgevoerd, doch bleef niettemin vrij onbekend. Den winter van 1882—1883 heeft Ric- chard Wagner met de zijnen doorgebracht in het Palazzo Vendramin te Venetië. Op 19 November voegde Franz Liszt zich' bij hen voor een bezoek van eenige maanden. Er volgde een blijde en gelukkige tijd. Cosina Wagner's verjakrdag viel op den Eersten Kerstdag en mjeermalen heeft Ri chard haar op dien dag een muzikale ver- rassng bereid. Een die^verrassingen was de eerste opvoering' u£r Parsifal-ouver- fure door liet Meininger orkest En in 1882 Het Wagner zijn eenige., symphonie voor haar spelen in de concertzaal van h^t Licco Benedetto Marcello. Onder de diri geerstok van den meester weerklonk het werk in al zijn schoonheid. Uit het eerste deel bleek, hoezeer de jonge Wagner den grooten Ludwig von Beethoven als een verheven voorbeeld wenschte te volgen. In het tweede deel Het hij meer zijn eigen muzikale gevoel spelen. Franz Liszt en zijn dochter Cosina hoorden tot hun ver bazing hierin reeds een voorbode van de Lohengrin-ouverture. Het derde deel ge tuigde weer van Wagner's vereering voor Beethoven en na het vierde deel zei Liszt tot Cosina: „Je meester had ook een groot symphonie-componist kunnen wor den". Op 13 Januari 1883 nam Franz Liszt afscheid van hén, die hem zoo lief waren en precies een maand later op 13 Februari 1833 overleed Richard Wagner geheel onverwacht. Bij de opvoering van zijn symphonie in Cdur had hij voor het laatst gedirigeerd. PLAATSELIJK NIEUWS Gemeenteraadsvergadering Zooals door ons reeds in ons vorig nummer werd vermeld is door de raads leden W. F. H. Busch, M. Hornsveld, H. v. Klooster en D. A. de Bruijn een spoed vergadering van den gemeenteraad aan gevraagd. Bedoelde vergadering is door B. en W. uitgeschreven tegen Maandag 13 Febr. 1933, voorm. te 10 uur. De agenda vermeldt de twee navol gende punten: 1. Behandeling van het volgende, door vier raadsleden voorgestelde agendapunt; „De directe en indirecte financiëele ge volgen van het thans hangende uitbrei dingsplan vcor onze gemeente; bespre king van dezen toestand en zijne betee- keris voor nu en in de naaste toekomst". 2. Voorstel van B. en W. om de be slissing betreffende het uitbreidingsplan voor 3 maanden te verdagen. Met betrekking tot deze punten doen B. en W. den Raad de navolgende mede deel ing: Wij .gevoelen ons genoodzaakt Uwen Raad in verband met de behandeling en de vaststelling van het ontwerp-uitbrei- dingsplan dezer gemeente een voorstel te doen. In dit verband brengen wij U in herinnering, dat het ontwerp-uitbreidings- plan en de ontwerp-bebouwingsvoorschrif- ten, waarin de bestemming, in het plan van uitbreiding in onderdeden bepaald, nader- wordt omschreven, van 28 October tot en met 28 November 1932 ter gemeen te-secretarie voor een ieder ter inzage Hebben gelegen. Volgens artikel '37, 3e lid der Woningwet moet na afloop van den termijn van ter, Inzage-legging door Uwen Raad beslist worden, terwijl de beslissing door den Raad éénmaal voor ten hoogste drie maanden kan worden verdaagd. Onmiddellijk na het verstrijken van 'den termijn, binnen welken bezwaren konden worden ingebracht, Is de Raadscommissie in samenwerking met den ontwerper van hét plan, aangevangen met de behande ling van 'de Ingediende bezwaarschlften. De hieraan verbonden werkzaamheden zijn nagenoeg beëindigd, doch" ten gevolge van de beslissingen der Commissie zal het plan in velerlei opzfch't wijzigingen moe ten ondergaan, waardoor het niet moge lijk is binnen den termijn van drie maan den gereed fe komen. WIJ hopen, dat bin nen vier weken aan Uwen Raad de resul taten van de besprekingen der Commissie officieus kunnen worden medegedeeld. Te vens zal alsdan een globaal overzicht wor den verstrekt van de directe kosten, welke aan de uitvoering van het gewijzigde plan zullen zijn verbonden. Voorts acht ons College het noodzake lijk, dat vóór de vaststelling van hét plan en de bebouwingsvoorschriften omtrent een en ander overleg wordt gepleegd met auto riteiten, die te zijner tijd over hét plan en meergenoemde voorschriften hebben te oordeelen, teneinde te voorkomen, 'dat het van kracht worden van het plan in gevaar wordt gebracht doof eventueele bezwaren van hooger bestuur en mede om redenen, dat de practijk ten aanzien van de bebou wingsvoorschriften nog geen richtsnoer geeft. In verband met hét bovenstaande doen wij U het voorstel gebruik fe maken van de U bij de Wet toegekende bevoegdheid om de beslissing betreffende liet plan voor drie maanden te verdragen. Kath. Kring Soesterberg Maandag 20 Febr. a.s., des avonds te 8 uur, zal door het Kath. Comité van actie te Soesterberg een vergadering wor den belegd in hotel ,;Huis ten Halve", om te komen tot de oprichting van een Katholieke Kring te Soesterberg. De vergadering Is toegankelijk voor alle katholieken. Brandweer Soesterberg A.s. Dinsdag, 14 Februari, 's avonds 8 uur, zal door. de Vrijwillige Brandweer te Soesterberg de maandelijksche oefening gehouden worden. Ned. Christ. Vrouwenbond Vanwege het bestuur der Ned. Ch'r. Vrouwenbond en het comité voor Winter- lezimgen, zal op 16 Febr., 's avonds 8 uur in Religie en Kunst" de gelegenheid gegeven worden om de film „Adam Bede" te zien. - Voordien die het boek, onder dien titel; lazen, d'eelen wij mede, dat het ga'at over 'een famdie-geschiedenis uit de 'éefste .tijd van het Méthodisme in En geland. Zij, die het wel lazen zullen ze ker mét spanning deze film tegemoet zien. De besturen meenden de regelmatige be zoekers der Winterlezingen in de eerste, plaats de gelegenheid te moeten geven om hiervan te kunnen profiteeren en stelden voor hen de toegangsprijs op 20 cent. Zie advertentie. Men zorge zijn lidmaat schap of contrólekaarten mede te brengen. Eerste Soester Eïerveümg Kipeieren: Hoogste prijs f4.05; middel- prijs f3.65—f3.85; laagste prijs f3.40. Aanvoer 9526 stuks. Handel vlug. Filmavond Gaarne verwijzen wij de lezers naar de advertentie in dit nummer, betreffende den filmavond voor de vereeniging „Het Ho.ogeland". Over deze hoogst belangrijke film, die het gieheiele omvangrijke philantropiische werk dier bekende vereeniging „Het Hoo- geland" «Illustreert, zijn reeds in1 (de ver schillende dagbladen door geheel Neder land uitstekende recensies gegeven! Bijna elen vol jaar is aan deze film, die een respectabele lengte heeft, gearbeid om het Nederlandsche volk te overtuigen van het belangrijke werk, dat verricht wordt door de vereeniging „Het Hooge- liand" in hare vier kolonie hui zen en daar buiten. Deze film laat zien de Ievenstra- g'ek van zoo velen onzer arme en misdeelde medemenschen, maai ook het heerlijke reddingswerk, dat door de Vereeniging met haar groote staf van medewerkers en -werksters over geheel ons land wordt gedaan. Meer behoeven we van de nieuwe prachtfilm niet te zeggen. Alleen: voor ziet U tijdig van plaatsbèwijzen om te leurstelling te voorkomen. Geslaagd Onze plaatsgenoote Mej. G. H. Prins, Steenhofstraat, is dezer dagen geslaagd als coupeuse, welk examen werd afgeno men door de Eerste Zwolsche Modevak- school-Vereeniging. Tusschen negers en wilde dieren Over diit onderwerp sprak j.l. Vrijdag avond voor de leden van den Kath. Kring de heer E. Visser uit Voorburg, welke eeniige jaren in Portugeesch Afrika werk zaam was. Het vangen van wilde dieren voor den handlel was het doel van zijn aanwezigheid aldaar. Voor de heer Visser met de vertoorang van zijn groot aantal lichtbeelden aan vangt, zegt spr. het voor een goed begrip, noodig te oordeelen iets te vertellen van het land zijn bewoners, gebruiken enz. Spr. welke zich ontpopt als een vlot en aan genaam spreker, wijst er allereerst op, cfat dé tnégfers' van Portugeesch Afrika Uitstekende manschappen zijn voor een expédiltle, vooral ómdat het terrein voor ©en expeditie aldaar zeer moeilijk is. Op dé oneindige vlakten is de watervoorzie- «ilngi vaak een moeiillijk probleem, omdat het wiet zelden voorkomt, dat, wanneer hiieh bij 'een van de weinige drinkplaatsen aankomt, men deze droog vindt. In het droge seizoen is het zoeken naar dienen nïet zoo spannend; anders wordt dit na het regenseizoen, waarna het gcas tot 3 M. hoog wordt. Dat een dergelijk terrein een eldorado Is voor een jager is begrij pelijk, maar dat diit werk ook het noodige gevaar an sensatie oplevert, kan men zich ook indenken. De wildernis heeft ook kleine stroo men, waarvan de expeditie zeer vaak ge bruik moet maken. De meeste gevaar lijke elementen voor een expeditie zijn in die omgeving de krokodillen. Worden vele diersoorten door wetten beschermd, met de krokodil is dit riiefc het geval. De inlanders maken op deze gevaarlijke exemplaren dan ook steeds jacht. Zeer duidelijk worden de moeilijkheden van een dergelijke expeditie geschilderd; hoe wild moet worden geschoten voor eigen onderhoud, terwijl de wilde dienen, waarvoor de expeditie werkt, juist levend moeten worden verkregen. Hoe dit alles plaats heeft, wordt dui delijk afgeschilderd. Van het valluik en' de klem wordt een dusdanig gebruik get maakt, dat het veroorzaken van pijn aan de dieren is buitengesloten. Een der groot ste moeilijkheden is mede de voeding dér verschillende dieren wartneer deze zijn gevangen, orndat voor elk der dieren na genoeg wederom een ander voedsel nooi- dig is. Een en ander werdt verduidelijkt door een uitnemende collectie lichtbeelden. Ook werden nog getoond een serie fo to's van aldaar levende wilde dieren, wel ke foto's waren vervaardigd door een fo tograaf, aan welke persoon de heer Vis ser gedurende 6 maanden was toegevoegd. Met dezen avond heeft de heer Visser de leden van de Kath. Kring aan zich verplicht. Noodlanding' Maandagmiddag heeft een vliegtuig van de Luchtv. afd. te Soesterberg wegens zware mist een noodlanding moeten ma ken op de uiterwaarden nabij Waarden burg. De inzittenden, een sergeant-vlieger en een mecanicien bleven ongedeerd. Het toestel geraaide in een sloot en bekwam! lichte schade. Het toestel werd gedemon teerd en naar Soesfetberg' overgebracht Pluimveeteelt in Soest Prijsuitreiking van de in Jan, gehouden Tenfo&iisielïïhg Maandagavond vergaderde de Pluimvee- en Konijnenfckkersvereenfging fn Hotel ^EemTand", !in de eerste plaats voor de prijsuHdeeling als onderdleer van de in Januari j.l. gehouden tentoonstelling. De prijswinnaars waren in de eerste plaats aanwezig, verder 'n aantal 'leden, die be lang stelden im het verdere wat op deze bijeenkomst zou worden behandeld. De voorzitter der vereeniging, de heer Beetsma, noemde deze vergadering een prettige herinnering aan de zoo goed ge slaagde tentoonstelling. De geldprijzen wa ren reeds uitgereikt, maar de medailles moesten nog overhandigd worden. Na uitreiking der prijzen bracht de voor zitter tenslotte dank aan die vele gevers van eereprijzen, daarbij niet vergetende hen, die door geldelijke giften, als notaris Dam1- mers em de heer Van Duren, hun belangu stelkng voor deze vereeniging hadden ge toomd. Hun die belangeloos zooveel werk voor de tentoonstelling hadden verricht, wend lof en dank gebracht. Namen wierden daar bij niet genoemd, dan alleen diie van het jongste lid der vereeniging, Jan Lodder, die zoo druk had geholpen bij het op bouwen der kooien. Nu kreeg de heer Gaasbeek, penning meester van de ten to on st e llings - commissie, gelegenheid zijn financieel verstag uit to brengen. Het bleek dat er een voordeellg saldo was van f4.27. De cornmi&sde tot het nazien van be scheiden, bracht bij monde van den heer Plomp verslag uit van haar bevindingen 'en constateerde, dat alles in de beste orde was bevonden. Daarna kreeg men het zakelijk deel der vergadering; de notulen van de vorige bijeenkomst, de ingekomen stukken, w.o. een schrijven van de Centrale Winkeliers Vereeniging, waarbij deze er de aandacht op vestigt, dat vele prijzen bijv. voor de verloting niet waren gekocht in Soest. Over dezen brief werd door enkele ledm het woord gevoerd. Men meende, dat bij concunreerende prijzen in Soest moes! worden gekocht. En zeer zeker zal een volgend jaar daarop ook welt worden ge let. De winkeliers zullen het dus bij een volgende gelegenheid zelve in hun hand hebben, dat de prijzen in Soest worden gekocht. Besloten werd een praatavoaid te hooi den, waar de heeren J. A. de Koning ett A. Graaumans een inleiding zullen houden respectievelijk over het fokken van pluim1- vee en konijnen. Om de eigenfok van konijnen aan te moedigen, zal men tot tatoueenimg van de jonge dieren overgaan. Een commissie* bestaande uit de heeren A. Graaumame^ J. Gaasbeek en H. Verheuvel werd staan de de vergadering daarvoor benoemd.

Soester Courant | 1933 | | pagina 5