ONZE UVHI <H» xr c riOfi PASSEN WIJ? Een eenvoudig hulpmiddel* Voor beginnerukn. Indlea wij niemand hebben om ons t« passen bij het maken van onze kleedlngstukken, dan Is het de aangewezen weg een pasvorm of z.g. pop naar onze maat te laten maken. De aanschaffing hiervan Is niet zoo buiten gewoon hoog en wij halen de kosten ervan dubbel en dwars uit door het zelf maken van kleeren en het beste is om de pasvorm precies volgens het figuur te laten maken. Indien er onder onze lezeressen dames zijn, die nog niet zoo bijzonder vlot naaien, dan zouden wij willen aanraden, om aan de hand onzer patronen op de pasvorm te beginnen met een onderjurk, daarna jumper- en overhemdblouses, een rok, een eenvoudige japon om zoo langza merhand tot meer de meer gckleede japonnen en mantels over te gaan, Indien het patroon in elkander geregen is, wordt het eerst op den pas vorm gepast en daarna op het figuur; in de meeste gevallen zal er niet veel aan veranderd behoeven te worden. Een goede raad. Indien wij nu een rok zelf maken, is het nog wel eens een bezwaar om de lengte overal pre cies gelijk te krijgen, indien niemand ons passen kan. Ik wil u hieronder een eenvoudig hulpmiddel aan de hand doen, waardoor het niet moeielljk valt de rok absoluut gelijk te doen hangen. We beginnen den rok geheel en al af te wer ken, zoowel wat bovenkant, split als zijnaden betreft; de laatste hebben we ook uitgestreken en otngenaaid, zoodat we de rok aandoen en voor de spiegel van onze wasch- of toilettafel gaan staan, die we zóó plaatsen, dat we niet meer zien dan de onderkant van de heupen of wel de rok ter hoogte van de pols als wij de arm langs de zijde hangen. Hebben we geen verstelbare spiegel, dan is er wel een wand-' spiegel, die we zóó plaatsen op een stoel, of ergens anders op, dat we hetzelfde bereiken. Vóór den spiegel staande geven we de juiste lijn aan met spelden, die den onderkant te zien geven, eerst de voorzijde, daarna de rechter-, achter- en linkerkant van den rok, trekken hem voorzichtig uit en meten de vereischte lengte met de centimeter vanaf de spelden naar onderen toe af, die spelden nu met kleermakerskrijt aan geven waarna we den omslag gemakkelijk kun nen aangeven en omrijgen. Indien we dit precies volgens deze gegevens gedaan hebben, dan zal onze rok precies gelijk hangen en werken we hem met onzichtbare steekjes af. VOOR DEN MIDDAG. Een fraaie eenvoudige japon. (A 1) Deze ipïddagjapon zouden wij van effen wollen stof willen maken met als garneering niet anders dan een rijgsteek van wol in afstekende kleuren, liefst 5 of 6 rijtjes naast el kander, hetgeen een buitenge woon aardig ef fect maakt en tevens goedkoop is, daar wij al licht restjes wol hebben. Bij bruin staat b.v. terra en bei ge heel goed, ter wijl een zwarte japon b.v. tinten groen en geel vraagt. Het geheel be staat uit een bo venstuk met ge schulpte kraag en gladde mouw met manchet; voor de strik, die onder aan de halsopening is, nemen wij een reep stof die we laten a jouren, en daarna in het midden van het open randje doorknippen, waardoor wij een fijn tandje krijgen. De rok is zeer eenvoudig en bestaat uit twee banen, die in niet te ruime klokken vallen; aangezien wollen stoffen in den regel 1.30 M. breed zijn komt dit met het oog op de breedte mooi uit en zullen geen aparte stukken aangezet behoeven te worden. Patronen zenden wij u In alle gangbare maten gaarne toe. VROUWEN IN VERSCHILLENDE BEROEPEN. In alle landen neemt het aantal werkende vrou wen gestadig toe. Slechts zelden bedraagt het minder dan de helft van het aantal werkende mannen en in vele landen is het aanmerkelijk grooter. Sigarenfabrieken, boekbinders, modisten en textielfabrieken hebben meer vrouwelijk dan mannelijk personeel in dienst en in de confectie fabrieken voor schoenen en kleederen vindt men ongeveer evenveel mannen als vrouwen. Ook het aantal beroepen, waarin vrouwen werkzaam zijn, neemt steeds toe; zoo zijn er in Rusland enkele vrouwelijke filmregisseurs, terwijl een vrouw aan het hoofd van de beroemde Scala te Milaan staat. Ook diplomatieke functies wor den dikwijls door vrouwen vervuld; zoo zijn er vrouwelijke diplomaten in dienst bij de V S., Finland, Rusland, Tsjecho-Slowakije en Ierland. Een hevigen strijd wordt gevoerd om het instituu' der vrouwelijke geestelijken; zij komen reeds vrij veel voor, vooral in Engeland en Amerika; in Engeland hebben zij zelfs een vereeniging op- lericht met 20 leden. u1 15 <2 t 3 i i 1 t 1 AARDIGE KANTOORKLEEDING» BLOUSE EN ROK. Groote keuze in te gebruiken stoffen. A 11 Een opgewekt Jurkje in tijden, waarin we zoo veel over somberheid hooren praten, zal het zeker „doen". En vooral als wé nog enthousiast kunnen vertellen, dat wij het zelf hebben gemaakt. Niet alleen prac- tlsch, doch ook bij zonder aardig is het geheel van bijgaande blouse en rok, die we zoowel voor meer ge kleed als voor kan- toorkleeding kunnen gebruiken. Kunstzijde, flanel, vyella, cachemlre, crêpe de chine, shan- tung en andere soepele stoffen zijn uitstekend geschikt voor de blouse; voor gekleede doeleinden worden de meer fijne weefsels gekozen, terwijl fla nel en vyella in di verse mooie kwalitei ten voor middag- of kantoorkleeding ge dragen worden; het mooist is effen ln een zachte tint. De rok wordt van een fantasie of effen stof gemaakt, hetgeen afhangt van de man tel, die er bij gedra gen wordt, tenminste indien dit een kort jasje is. Een bruin rokje met shantung blouse staat keurig-, terwijl bij een zwarte rok een witte beter past. De blouse heeft geen andere garneering, dan drie mooie perlemoeren knoopeó" aan dé' voor zijde en een paar knoopen voöt 'de slüitlhg 'Hér manchetten. Het rokje heeft een voorbaan uié twee ge deelten, d.w.z, eën vrij laiag vallend heupstük, waaraan het klokrokje wordt gezet ea een ach terbaan uit één stuk, een ceintüurvaü 'dëzelfde stof kan over het rokje gedragen Worden. Patronen stellen wij gaarne verkrijgbaar ln de maten 4248. EEN VROUWELIJKE „INVALIDE", Het ls weinig bekend, dat het beroemde Invall- dentehuis te Parijs ook eens een vróuw onderdak heeft verschaft. Deze amazone, die bijna nooit vrouwenkleeren droeg, heette Marie Angélique Brulon geboren Duchemin. Zij werd in 1772 ge boren en nam de wapens over van haar echt genoot, een dragonder, die aan haar zijde sneu velde in de woelingen tijdens de Fransche revo lutie. Zij heeft zeven jaar in het leger gediend, maakte zeven veldtochten mee en werd driemaal gewond. In 1811 werd zij in het tehuis opge nomen. Zij werd herhaaldelijk in de dagorders van het leger vermeld en heeft zich bijzonder onderschei den, toen zij op den 5en Prairial van het 2e jaar der republiek een door de Engelschen aangeval len post verdedigde. Zij stierf in 1848, nadat zij een jaar tevoren het Legioen van Eer gekregen had. Zij werd ten zeerste geacht door allen, die haar gekend hebben. 54t— EEN HANDIGE BERGPLAATS» En zoo makkelijk te maken. Indien we zeer klein behuisd zijn ea b.v. op kamers wonen en geen keuken tot onze be schikking hebben, maken we bijgaande practische bergplaats voor keukengerei en pannen. We zien een niet t e kleine kist te bemach tigen, overtuigen ons, dat hij goed stevig in elkaar zit en slaan er an ders hier en daar nog een paar spij kertjes in; daarna wordt de binnen kant met lakverf geverfd, noodig is dit niet, maar het staat aardiger en voorzien van kleine haakjes aan de zijkanten, waaraan steelpannetjes, ver giet-, saus- e.a. lepels komen te hangen, terwijl op den bodem de pannen komen te staan. De buitenkant moet natuurlijk ook behoorlijk afgewerkt worden. We maken hiervoor een cre tonne overtrek, bestaande uit een lap volgens de maat van den bovenkant, plus inslagen, hieraan wordt een ruime strook gezet, die even boven den grond komt, doch zóó, dat de strook aan de voorkant aan beide zijden open blijft, opdat we deze gemakkelijk naar boven kunnen slaan, indien we iets uit onze bergplaats noodig hebben Het meest practische is, indien wij de overtrek los maken, opdat deze zoo noodig gewasschen kan worden. EXOTISCHE MODEGRILLEN. De 10de in de binnenlanden van Australië. Bij de inboorlingen in het binnenland van Australië treft men bij de kleederdrachten der vrouwën een buitengewone fantasie aan, die de scheppingen der Europeesche mode dikwijls verre overtreft. Een professor, die een onderzoekings tocht in Australië maakte en zich ook geruimen tijd in het binnenland ophield vertelt, dat de vrouwen der inboorlingen een uitgesproken smaak hebben, waarhet mode en versieringen betreft, die zich zoowel kenmerkt door veelheid als door het bijzondere ervan. De versiering van hoofd en hals bestaat uit staarten van oppossum; stroohalmen worden in den neus gestoken en die gedeelten van het li chaam, welke onbedekt blijven, worden met gril lige vormen getatoueerd. Zeer vaak dragen zij armringen, die van haar eigen hoofdhaar gemaakt zijn. Als teeken van rouw brengen zij zich wonden toe aan de schouders, welke blijvende lidteekens veroorzaken, terwijl met dit treuren tevens het uittrekken der haren gepaard gaat en het in practljk brengen van het bij ons spreekwoorde lijke gezegde: „In zak en asch" zitten. Bij feestelijke gelegenheden worden merkwaar dige spelen opgevoerd, waaraan vooral de vrou wen ijverig deelnemen. Een gedeelte stelt b.v. kangoeroes voor en een ander deel de jachthonden; de eerste worden door de honden achtervolgd, waarbij het veelal tot ernstige twistpartijen komt. De vrouwen hebben in deze streek zoo goed als niets te doen. Aan de bereiding van het mid dagmaal behoeyen zij niet te denken, daar men vrijwel van de natuurproducten leeft in dit bui tengewoon vruchtbare land, dus letterlijk gespro ken: „van de hand ln de tand". EEN VOORNAAM KLEEDINGSTUK. 11 Verschillende pelerines» Cl Wij geven hierbij drie verschillende soorten kleine capes aan, die heel eenvoudig te maken zijn en tevens het voordeel hebben, dat zij een eenvoudig japonnetje tot e^n zeer gekleed ge heel vormen. We kunnen deze capes b.v. op een fluweelen japon dragen, terwijl de eerste dan van het zelfde fluweel als voor de japon ge bruikt werd, gemaakt wordt. Verder is wit of zacht paars geplet pluche zeer gekleed, evenals hermeline, het eerste b.v. op een zwarte, het laatste op een grijze japon. Ook op zijden toiletjes en op andere dunne weefsels staan deze kleine capes allerliefst De japon, waarbij zoo'n cape gedragen wordt moet een eenvoudige halsafwerking hebben, zoo dat geen revers of kraagjes onnoodige dikte geven. De bovenste cape heeft een platte kraag, die zoowel vóór als achter met twee puntjes op de cape valt, terwijl de sluiting midden voor ge nomen wordt. No. twee is een eenvoudig licht klokkend model, dat midden vóór met een aangeknipt over- slagje sluit terwijl het laatste, niet minder flatteuse model uit drie over elkander vallende steeds grooter worden licht klokkende volants bestaat, die in het midden met een knoop sluiten. Patrorten van deze capes zenden wij u bij bestelling van een knippatroon kosteloos in de maten 4048 toe, KANGOEROEHUID. De huid van de kangoeroe leent zich uitste kend tot het overtrekken van koffers, terwijl dit beige gekleurde leer tevens de practische eigen schap bezit, dat het afgewasschen kan worden. Ook worden op de kleine koffertjes aardige strepen ln kleuren aangebracht, welke op hef neutraal getinte leer een aardig effect geven. Wij zagen een voorjaarsensemble bestaande Uit rok en jumperblouse van een beige crèpe- weefsel met een bruin crêpe mantel, zonder kraag. De scarf ln tinten bruin, beige en terra werd op de japon gedragen, langs de punthals gedra peerd, terwijl de beide uiteinden kruiselings op den rug der japon vastgeknoopt waren. EEN WARME JURK. Voor meisjes van 813 jaaf» A 9 Hoewel wij waarschijnlijk niet meer zulke koude dagen te verwach ten hebben, ls een warme jurk toch in dezen tijd nog zeer zeker op zijn plaats. Het model dat wij hier zien leent er zich uitstekend voor om uit een groote japon ge maakt te worJea of uit een zomer mantel, die niet meer gedragen wordt. Het lijfje heeft een hoog aange sloten kraagje met das van gestreepte zijde in verschil lende tinten, het geen Iets vroolijks aan de jurk geeft. Het vóór- en achterbaantje heeft op zijde aparte baantjes, waardoor het knippen uit een bestaande japon gemakkelijker is. De mouw is recht en heeft een kleine opslag. Bij het aanvragen van pa tronen den juisten leeftijd opgeven. HET AANVRAGEN VAN PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te maken kunnen patronen voortaan ook per brief ónder bijsluiting van 58 ct. in postzegels VQor japónnen en 30 ct voor breipatrónen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraai 5B, 's-Gravenhagè. Patronen worden ook toegezonden na, over schrijving van het bedrag pp postrekening 191919 t.n.v. den Knippatronëndienst te 's-Orayenha^e De maat en het nummer van het patroon mef uw volledig adres vooral duidelijk vermelden! RATIONALISATIE IN DE HUISHOUDING. Bestaat er behoefte aan een éénkeukenhuis? De rationalisatie gaat steeds verder in alle onderdeden der samenleving. In het economische leven is er geen enkel gebied meer te noemen, waarop rationalisatie en normalisatie niet toe gepast worden. Is het dan een wonder, dat de voorstanders van deze principes de huisvrouwen reeds lang het verwijt gemaakt hebben, dat zij met tijd, met ruimte en met verschillende arti kelen zeer verkwistend omgaan? Zij zeggen, dat deze verkwisting voorkomen kan worden door methodes om tijd en ruimte te besparen, door vereenvoudiging van het werk, door het toe passen der moderne ideeën ook in de huishouding, het arbeidsveld der vrouw. Maar rationalisatie, normalisatie, dat klinkt alles zoo dor en nuchter en daarom voelen de vrouwen er niet voor, ze in hun eigen huis bin nen te halen. Zij vreezen het overslaan van na tuurlijke ontwikkelingstrappen, en daarom maken zij wel gebruik van moderne toestellen ter ver eenvoudiging van het werk en richten zij haar huishouden zoo practisch en zoo weinig omslach tig is als maar mogelijk is, maar een gemeen schappelijke keuken voor meerdere gezinnen, een huis zonder eigen maaltijden, een keuken buitens huis, dat gaat te ver. De mensch eet om te leven, maar hij leeft niet om te eten. Dat schij nen de heeren van de rationalisatie niet meer te weten. Het gaat er niet om, op de een of andere wijze zijn honger te stillen en zich te verzadigen, zoo snel en zoo primitief mogelijk, en het eten, dat in het gerationaliseerde huis houden bereid is en op genormaliseerde borden wordt binnengebracht, haastig naar binnen te werken. Het komt er niet alleen op aan, wèt wij eten, maar ook hoè wij het doen. Onze gezondheid en ons lichamelijk welzijn vereischen meer dan het toedienen van een be paalde hoeveelheid voedsel op gezette tijden. Zij berusten op duizend kleine onmeetbare din gen, die ook tot uiting moeten kunnen komen ln de keuze, de wijze van bereiding en opdienen van spijzen en dranken. Het is geen hol gezegde, dat het eten slechts smaakt, wanneer het met liefde gekookt wordt, of dat de liefde van den man door de maag gaat. Naast de vele uitwen dige dingen, die ln het huishouden verbeterd en vereenvoudigd zouden kunnen worden door ra tionalisatie en normalisatie, zijn er veel meer andere, die juist door deze rationalisatie hun waarde verliezen en de innerlijke waarde aan het huishouden ontnemen, het schematiseeren en me chanlseeren en daardoor doen verdorren en ver kommeren, Het is een dwalina te me en en. d^* de huishouding een fabriek is, een indusL.. bedrijf in het klein. Het huishouden is een afbeel ding en uitdrukking der persoonlijkheid. „My home is my castle" zegt de Engelscbman. En dat moet binnen afzlenbaren tijd ook zoo blijven. Te Weenen bestaat een éénkeukenhuis. dat cenig in zijn soort is. De daarmee opgedane erva ringen zijn niet bemoedigend. Het wordt voor namelijk als doorgangshuls of pension gebruikt door gezinnen, waarin man en vrouw belden een beroep uitoefenen. Bovendien betaalt men in dit gerationaliseerde huishouden veel meer voor zi,a kost en inwoning dan in een gewone gezinshui houding. Het eten kost een derde tot de helft meer dan in een huishouden met een meid. (I'it wordt als norm aangenomen, omdat v. ij het niet meer dan bllliji vinden, dat waar de vrouw door haar werk het houden van e n dienstbode overbodig maakt, zij als beloon!ng het bespaarde loon voor hnar eigen genoegens, extra-kleeding, enz. behoort te krijgen). Een enkel éénkeukenhuihier en daar heeft ondanks de hooge kosten toch reden van bestaan. Vooral de steeds talrijker wordende vrouwen, die na hun huwelijk hun beroep blijven uitoefenen, hebben aan iets dergelijks behoefte, terwijl het gesukkel met dienstboden vele vrouwen dwingt tot het verminderen van de hoeveelheid huishou delijk werk. Bovendien is het éénkeukenhuis een aanmoediging voor de vrouwen om te trachten, moederschap en beroep met elkaar te vereenigen. De voorstanders zeggen bovendien, dat het ge luk van het gezin erdoor bevorderd wordt, wan neer de moeder niet voortdurend bezig hoeft te zijn met koken en vaten wasschen. Er is inder daad wel iets voor deze redeneering te zeggen, ais n.1. de vrouwen de vrijgekomen tijd ook ln het belang van haar gezin benutten. Het éénkeukenhuis te Weenen bestaat al zes Jaar. Het heeft gemiddeld 550 bewoners en heeft 90 éénkamerwoningen, 149 twee- en enkele drie kamerwoningen. Elke woning heeft een nis met een gasstel, waar de huisvrouw eenvoudige ge rechten, thee en koffie kan maken. Men kan op zijn eigen kamer of in de gemeenschappelijke eet zaal eteü. In het eerste, geval wordei^ de hotels met een kleine lift opgetrokken, om ..et heen- en weerloopen over de gangen te vermijden. Voor de kinderen zijn gemeenschappelijke speel- en leerkamers ingericht, waar toezicht wordt uitge oefend. Verder zijn er een gemeenschappelijke waschkeuken, muzieksalons, bibliotheken, enz. In alle landen zijn de pogingen, om het huis houden te rationaliseeren door middel van cen tralisatie, in den kiem verstikt. Het Weenscha éénkeukenhuis is nergens nagevolgd. Zelfs in het moderne en voor nieuwe ideeën zoo toegankelijke Amerika is men meer en meer tot de overtuiging gekomen, dat de vrouw weer nader moet worden gebracht tot de verzorging van haar huisgezin, De vrouw als echtgenoote en móeder wordl steeds meer gewaardeerd en bijna aangebeden. Het huiselijk milieu en het gezin eischen naai de algemeene opvatting der Amerlkaansche vrou wen het meest de physleke en moreele ontwik keling van het individu. Van het gezin moet men telkens weer uitgaan en het middelpunt van dal gezin moet de vrouw zijn, die tot taak heeft het maken van een thuis én van wie voornamelijk bet milieu1 afhankelijk ls. Dit wordt ook geleerd óp de Amerlkaansche hóó'gèscholen vóór vrou wen. Doch ook in Engeland, Frankrijk en andere landen is gebleken,1 dat men niet kan 'rationali- seeréh vólgens het recept:' één keuken voor tien gezinnen, daar élké vrouw onafhankelijk haai wérk 'móet kunnen doen'. Niet alleen de men- schelijke onvolkomenheid, ook de verschillende persoonlijkheden maken de centralisatie van ge zin en huishouding onmogelijk. JAS EN HOED voor kleine jongens A 10 Voor kleinere jongens kan bij deze minia tuur „heerenjas" een hoed gemaakt worden van dezelfde stof, doch voor de groo teren zouden wij een pet geschikter vinden. In verscheidene hoe den- en petfenwinkels kunnen deze, indien de stof hiervoor gegeven wordt, in de ge- wenschte maat ge maakt worden. Het model is ge makkelijk te maken en kan voor kleintjes -heel geschikt uit een bestaande jas geknipt worden.. Ziet men tegen het maken der zakken op, hetgeen inderdaad ook een heel werk is, dan worden deze opgestikt, hetgeen niet min der aardig staat. Patronen verkrijgbaar voor den leeftijd van 510 jaar. VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Een goed vlekkenwater» Dit kan men bereiden door in 3 L. kokend water 125 gram bleekpoeder („chloor") en eenig Glauberzout te roeren en de oplossing een nacht te laten staan. Men zeeft vervolgens de vloei stof door een doek en bewaart ze in geëtiket teerde flesschen. Dit ls noodig om vergissingen te voorkomen, die noodlottig kunnen worcen. Bij het gebruik heeft men twee schalen noodig, ln de eene giet men wat vlekkenwater en in de andere koud water met een beetje zoutzuur De bevlekte plaats wordt eerst in het vlekken water gedompeld, gewasschen en licht uitge wrongen, waarna men grondig naspoelt in hef water met zoutzuur. Zoo noodig' wordt de be handeling herhaald. Men bedenke echter, dat gekleurde stoffen erdoor verschieten. VM, 33-7

Soester Courant | 1933 | | pagina 4