A7 HET HUISHOUDEN OP TENERIFFE. In Nederland is het beter! Door Annie Tervooren. In de verschillende landen lelden de huisvrou wen een zoo verschillend bestaan, dat het altijd interessant is, op een buitenlandsche reis op dat punt iets te weten te komen. Het is jammer, dat tle meeste touristen zich zoo weinig bekommeren om het dagelijksch leven van de bevolking in het bezochte land. Ik ken Zoowel Duitsche als Spaansche huishoudens en vond het nu een aar dig idee, daarmee een huishouden te Santa Cruz, de hoofdstad van Teneriffe, te vergelijken. De voornaamste factor in het huishouden blijkt klimaat te zijn. Groote verschillen tusschen laargetijden kent men te Santa Cruz niet; de middagtemperatuur blijft het geheele jaar door tusschen de 72 en 90 graden Fahrenheit. De re genval is niet zoo gelijkmatig; fa begin November komen de regens, die een weelderigen planten groei doen ontstaan, terwijl het in de zomermaan den haast ondragelijk droog is, doordat het maan denlang niet regent. Dit klimaat beïnvloedt de huizenbouw; de ka mers zijn hoog met smalle, hooge ramen, die den geheelen dag gesloten zijn en bovendien van blinden zijn voorzien om de hitte buiten te sluiten, 's Avonds worden zij pas geopend; dan kan men ook gebruik maken van den daktuin, van waaruit men de geopende huizen der buren geheel be kijken kan. De Zuidzijde van het eiland, waarop Santa Cruz ligt, is zeer arm aan water. Daarom heeft iedereen een grooten waterton op de meest be schutte plaats van zijn tuin om er 's morgens zijn watervoorraad in te verzamelen gedurende de weinige uren, dat het verkrijgbaar is. Dit welwater- is echter niet geschikt om te drinken; men drinkt daarom mineraalwater en ook vrij veel bier. Omdat Santa Cruz een vrijhaven is, kost dat niet zooveel als men zou verwachten. Alle vloeren op den beganen grond moeten van tegels gemaakt zijn met het oog op de rattenplaag; het is trouwens veel koeler. De slaapkamers hebben deuren en ramen van vliegen- gaas tegen de vliegen en muskieten. De badkui pen zijn er zeer klein, omdat het water zoo kost baar is; zij zijn meestal slechts \x/z M. lang. Ik was ook in de gelegenheid, te Santa Cruz de inkoopen voor het huishouden te zien doen. De winkels zien er weinig aanlokkelijk uit: don ker, vuil en verwaarloosd. Alles is zonder de minste rangschikking te kijk gelegd. En dat in een stad van 70.000 inwoners! In de zaken voor levensmiddelen vindt men voornamelijk gecon serveerde spijzen, zelfs geconserveerde boter, die uit Australië wordt ingevoerd. Vercjer vindt men er worst, kaas, thee, koffie, cacao, meel, e.d. en ook klipvisch. Versche visch, vleeschwaren en groenten koopt men op de markt, die den ge heelen dag geopend is en druk bezocht wordt, Ik moet eerlijk bekennen, dat ik schrok van de wijze, waarop visch en vleesch daar in de hitte lagen of hingen, bedekt door tallooze vliegen en omringd door onzindelijke- menschen. Men moet bewondering hebben voor een vrouw, die hier inkoopen gaat dpen. Vervolgens kwamen wij in de groentenhal.' De keuze is niet groot: witte kool, tomaten, citroenen, sinaasappels, bananen, vijgen, groote hoeveelheden eieren, knoflook, aardappels, meloenen en augurken. Wanneer men zich nog wat voorstelt van de vruchten en meent, dat men in 't land der bananen zich daaraan eens te goed kan doen, wordt men leelijk teleurgesteld. Op de markt ziet men slechts zeer kleine, gras groene bananen; al wat beter is, wordt uitgevoerd. De sinaasappels, citroenen en tomaten vertoonen groene en gele vlekken. De meloenen liggen daar- tusschen; met een groot mes wordt ervan afge sneden, zooveel men noodig heeft. Weer verderop worden kippen en duiven ver kocht, die met de pooten bijeengebonden zijn, want medelijden met dieren kent de Spanjaard niet. Dat konden wij ook dikwijls op straat op merken, waar groote mannen met een zwaren last op een klein ezeltje gingen zitten. Bij het koopen van alle waren, uitgezonderd vleesch, heeft men rog de moeilijkheid van het afdingen; slechts de vleeschprijzen zijn vastgesteld. Bij de rest moet den loven en bieden, totdat men de gevraagde prijs tot ongeveer 2'o daarvan heeft terugge bracht. Dan betaalt men ongeveer de werkelijke waarde. Ik moet bekennen, dat ik na mijn thuiskomst blij was. niet te Santa Cruz te wonen; nu ik weer in mijn eigen huis terug ben, voel ik mij dikwijls dankbaar, dat de huisvrouwen in ons land bij alle moeilijkheden toch bevoorrecht zijn boven haar zusters op Teneriffe. KINDERMANTEL MET HOEDJE, 7781 alleraardigste manteltje met hoedje van £T?zelfde stof zal onze meisjes zeker goed kleeden. Het modei is onge meen; we zien, dat aan het midden voor en achter een ronde pas geknipt is, waar over heen een klein kraagje met smalle bont gamee ring. Het mouwtje heeft een smalle manchet, waaromheen ook een bontreepje gezet kan worden. Het hoedje heeft smalle pandjes, die aanelkander gestikt en op de hoi met een knoopje van dezelfde .stof afgewerkt wordt, terwijl de rand uitgeschulpt is et: van dubbele stof geknipt wordt. De hoed wordt gevoerd met satinet of zijde en naar ver kiezing met een paar smalle linten onder de kin vastgesr.-jkt, Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 5 S jaar. Prijs ƒ0.58. GEKLEEDE JAPON, voor gezette, oudere dames, A 7 Hoewel het model van deze japon zeer eenvoudig is, kleedt het buitengewoon goed en is uitstekend ge schikt om door meer ge zette oudere dames gedra gen te worden. Het mooist is, indien een zwart wollen weefsel ge kozen wordt b.v. wollen crêpe of zwart satijn. De onderkant van de taille nemen wij minstens 5 c.M. lager dan het mid del, waardoor het bovenge deelte langer wordt en meer afkleedt. Trouwens de garneering is eveneens hierop berekend; de revers loopen door tot den onder kant der taille en het vest met punthals loopt spits toe, hetgeen het figuur smaller maakt.Als garnee ring van het vest gebrui ken we kleine fantasie knoopjes. De rok bestaat uit twee banen, voor- enc achter baan, die glad om de heu pen sluiten en vanaf de kniehoogte ruimer worden. Als garneering heeft de voorbaan aan beide zijden, drie naar het raidden vóór in ronde lijn oploopende zeer smalle nervures, terwijl over de aanzetting van rok en taille een smalle ceintuur met gesp komt. De mouw is aangesloten en heeft een kleine puntig toeloopende manchet van de stof der japon. Patronen worden in de maten 4652 gaarne beschikbaar gesteld. - WIE VOND DE SPELDEN UIT? Vroeger kostbare voorwerpen» Men zou zeggen, dat de spelden, déze zóó nut tige en algemeen verspreid zijnde kleine voorwer pen, reeds tallooze eeuwen oud moesten zijn. Zij zijn echter eerst in de 15de eeuw bekend geraakt. Niet vóór het jaar 1410 begonnen de spelden de doornen te vervangen, welke arme menschen ge bruikten bij het vaststeken van hun kleeren, en de zilveren en gouden pennen, die de rijken tot ditzelfde doel aanwendden. De uitvinder der spelden was Tourangeau, een draadtrekker te Parijs, die er op uit was om spoe dig rijk te worden, en daarom dag en nacht er over peinsde, hoe zijn handwerk tot de meest mogelijke volmaaktheid te brengen. De lastige vervaardiging maakte, dat de spelden zeldzame en kostbare zaken waren; wegens haar hoogen prijs waren zij dan ook voorwerpen, die men bijkans uitsluitend op de toilettafel van vorstelijke personen aantrof. Zoo vond men een doosje spel den onder de geschenken, die mevrouw van Beaujean, dochter van Lodewijk XI van Frank rijk, mee ten huwelijk kreeg en de benaming „speldegeld", die nog in onzen tijd in zwang ge bleven is, geeft genoegzaam aan, hoe die thans zoo goedkoope voorwerpen vroeger zeer duur moesten worden betaald en een noemenswaardige post op het budget van een aanzienlijken uitzet waren. In Engeland bleven de spelden tot aan de re geering van Hendrik VIII onbekend. Tegen dien tijd bracht de schoone en ongelukkige Anna Bo- leyn ze mee uit Frankrijk, en wellicht moet het vooroordeel, nog zeer algemeen onder het volk verspreid, dat het ongeluk aanbrengt, wanneer men iemand een speld of eeD ander scherp voor werp geeft, aan het noodlottige einde van de eens zoo gevierde vorstin worden toegeschreven. HET AANVRAGEN VAN PATRONEN. Ora het onze lezeressen gemakkelijk te maken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van 58 ct. in postzegels voor japonnen en 30 ct. voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5B, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 t.n.v, den Knippatronendienst te 's-Gravenhage De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk vermelden! VERBROEDERING. In Berlijn is een Fransche cantine geopend, waar dagelijks 50 kinderen van Duitsche werk- Ioozen gehuisvest en gevoed worden. Dit geschiedt door een aantal Franschen, en functionneert onafhankelijk van eetiige staatkun dige bemiddeling of ondersteuning. Het doel is slechts een bewijs van goede gezindheid jegens den naaste te geven en hierdoor te werken, zij het op bescheiden schaal, in het belang der vrede. IS HET NOODIG. DAT KINDEREN SNOEPEN? De behoefte aan suiker is bij het opgroeiende kind zeer groot en daar het verbodene vaak trekt, zoo komen vele kinderen dikwijls tot snoepen, een eigenschap, die niet alleen hun gezondheid, maar tevens hun karakter schaadt. Zoetigheid en vruchten, beide dingen die ge zonde kinderen veelal graag eten, moeten hun niet onthouden worden; want hierdoor kan men snoepen tegengaan. Het moeten geen verfijnde snoeperijen zijn, maar het eenvoudige bakwerk of de chocolade truffels, die moeder zelf maakt, brengen de kin deren in verrukking, vooral als zij bij de berei ding een handje mogen helpen. Het kind moet de beschikking hebben over een eigen snoeperijtje, b.v. een busje met dropjes of chocolaadjes, dat in moeders kast staat en waarvan zij iets mogen nemen indien zij trek hebben. Hiertegenover staat echter, dat een kind van een of andere tractatie, die voor allen bestemd is, af móet blijven, op straffe, dat het voor hem bestemde deel hem anders onthouden zal worden. Hieraan moet uit paedagogisch oogpunt streng de hand worden' gehouden; geen medelijden mag moeder ertoe brengen ora toe te geven. Op de boterham geve men bij voorkeur koek, jam, honing, stroop enz., liever dan vleesch of worst; ook een appel of banaan op het brood is heerlijk. Het is veel,rJ *er om een kind, dat behoefte heeft aan iets j ets, op deze wijze tegemoet te komen, dan deVbevrediging van zijn verlangen te onderdrukken1» Hij neemt c«a heimelijk zijn toevlucht tot snoepen uit suM(.*r- of jampot, „omdat hij het zoo lekker vinolj, hetgeen zijn karakter bederft en een ergernis is voor zijn omgeving. i ONZE BREIPATRONEN. EEN 'ifVEr ALL VOOR KLEINE JONGENS. Een pak, waarin ze ravotten kunnen. B 5 We willen on'e* kleinen graag een pakje geven, waarmee ze niet zoo heel voorzichtig behoeven om te gaan, zoodat we ze niet leder oogenblik behoeven te waarschuwen. We zijn in de gelegenheid onze lezeressen dit maal de beschrijving te geven van een zeer practisch kleedingstuk voor kleine jongens, i.l. een overall, be staande uit een broek je met lange pijpen en voorstuk met bretels, die op den rug krui selings over elkander gaan en waaronder een flanellen blouse gedragen wordt of een truitje. Van roode wol is deze overall alleraar digst, doch ook an dere tinten als groen en blauw'doen het heel goed. Het breipatroon is uiterst eenvoudig en diiidèlijk', zoodat het vón zelf den weg wijst. De maat van het broekje is als volgt: lengte vanaf het middel ongev. 50 c.M., omtrek heupen ongev. 54 c.M. over het breedste deel gemeten. Dikte wol: 7 st. in de breedte is 2x/z c.M. 8 toeren in de hoogte is 2x/z c.M. Een volledige en duidelijke beschrijving kun nen onze lezeressen tegen toezending van 0.30 aan onze moderedactrice, toegestuurd krijgen. -3i- KEUKENWENKEN. Oudbakken wit of bruin brood wordt weder smakelijk indien het gedurende 8 a 10 minuten in een oven gelegd wordt, die middelmatig warm Is. Vooraf bestrijke men het brood met melk. Gedroogde peulvruchten trekken geen wurmen tot zich, wanneer zij met zout bestrooid en cmgeschud worden. Men rekent 1 eetlepel op 2 i 3 pond erwteo of boonen. Bloemkool, die min of meer geel ziet brengt men smakelijk op tafel, indien aan het kookwater wat melk wordt toegevoegd. ELEGANTE-MIDDAGJA N. Die een jeugdig effect geeft. Zeer elegant en jeugdig kleedend Is het model der modieuse middagjapon. Crêpes blijven zeer modern, in allerlei soorten zien wij ze reeds bij de voor j aars- stoffen; wollen, wol met zijde en zijden crêpes, on der de benaming craquelé, hammer- schlag, mat crêpe, crêpe frisette, crêpe spirale enz.! De keus wordt ons dus niet makkelijk gemaakt, bij zoon groote verschei denheid. Het voor naamste is, dat zelfs voor de meest bescheiden beurzen aardige stoffén te verkrijgen zijn, want een feit is het, dat de prijzen aanmerkelijk ge daald zijn. De lange, naar rechts overslaande smalle shawlkraag, loopt tot het mid del door en geeft een mooie coupe aan de japon. Het bovendeel is een weinig ruim aan den rok gezet, terwijl de mouw aangesloten is. De tweebaans- rok heeft hetpunt- stuk aan de voorbaan, dat glad om de heupen sluit en een garneering heeft van drie knoopen. In het midden der voorbaan heeft de rok een naar binnen vallende plooi, de achterbaan is ge heel recht, doch naar onderen toe een weinig klokkend. Patronen stellen wij verkrijgbaar in de maten 42—48. KLEUREN ALS CONSERVEE- RINGSMIDDEL. In een chemisch laboratorium in Amerika heb ben proeven bewezen, dat voedingsmiddelen, dif. miu of meer spoedig aan bederf onderhevig zijn, langer goed blijven, indien zij in zwari of groen gekleurde glazen of doorzichtige papieren omhul sels bewaard worden. Beide kleuren weerhouden de toetreding van bepaalde lichtstralen, die het bederf van vele voedingsmiddelen in de hand werken, tegen. HOE KLEEDT MEN ZICH GOED? HARMONIE EEN EERSTE VEREISCHTE. Opvallende kleuren moeten vermeden worden. Voor het begrip „goed gekleed zijn" kan men geen bepaalde voorschriften geven, daar dit een zuiver persoonlijk iets is. Wat de slanke vrouw kleedt, zal in negen van de tien gevallen voor de zwaardere figuren niet passen en het eigenaardige is, dat men niet bepaald knap behoeft te zijn, om er toch „goed gekleed" uit te zien en hier door een prettigen indruk te maken. Evenmin be hoeft men veel gek uit te geven; het geheim bestaat hierin, dat wat men draagt in overeen stemming is met figuur, leeftijd, gelaatstint en haar en ook, dat in de kleeding zelf harmonie is. Stelt u zich een vrouw voor in een chique gekleed mantelpak met zijden blouse, waarbij een paar sandalen gedragen worden met dikke crêpe zool en een uiterst modern hoedje, dan voelt men dadelijk, dat het geheel niet harmonieert en de schoenen bij sport-kleeding passen, doch niet bij dit uiterst gedistingeerde mantelcostuum en modieuse hoedje. Ongetwijfeld vereischt het goed gekleed gaan zelfcontrole en een voortdurend cultiveeren van den smaak. Een ander voorbeeld is b.v. het dragen van een gebreide japon; deze kan op zichzelf goed van vorm en kleur zijn, maar u zult mij toch gaarne toegeven, dat hij niet bepaald flatteus is. alhoewel practisch, en evenmin past bij een chique georgette of zijden mantel. De vrouw van goeden smaak zal geen opzich tige kleuren dragen, noch sterke contrasten, doch hare keuze bepalen tot weinig in het oog vallende tinten. Wat de schoenen betreft, kan men op straat een goed model wandelschoen, b.v. met halve hooge hak en riem of molière dragen, voor ge kleed worden andere eischen gesteld en heeft men veelal pumps, doch ook elegante glacé leeren. alsmede zijden schoenen, geverfd in de tint der japon. De meer gezette vrouw zal een aansluitende mouw moeten dragen, terwijl hare tengere zus ters zich gerust aan pofmouwtjes e.a. modellen kunnen wagen. Voor haar is als laatste snufje de ragla.n pofmouw zeer modern. De. taiiielijn, althans voor de eenvoudige raid- dagjapormen, komt 5 a 10 c.M. onder het middel, terwijl de rokken ook minder wijd worden en veelal de ouderwijdte verkrijgen door plooien of ingezette stukken. De avondjaponnen blijven het korte empire- iJjfje behouder: met of zonder groote of kleine pofmouw, terwijl de rokken^Jtiiervan nauw om het middel en de heupen aansluiten om In gol vende diepe klokken even boven den grond te eindigen. VOORJAARS- EN ZOMER* KLEEDING. VOOR DE KINDEREN. Nu Is het tijd om er mee te begiwneu. Schijnbaar lijkt het wel wat vroeg om reeds nu te gaan denken aan het voorjaars- en zomergoed onzer kinderen, nu we nog een heele wintermaand voor ons hebben. In werkelijkheid is dit echter niet het gevah want het is zoo prettig, indien v/e met het in orde maken hiervan gereed zijn, vóór de schooo- maak begint. Is het zoo ver, dan zijn de meeste moeders te moe om meer dan het wekelijksche verstel- en stopwerk, dat uit de wasch komt, in orde te maken. Na de schoonmaak hebben we onzen tijd v/eer noodig voor het maken van bovenkleederen voor de kinderen en ons zelf, dus we zullen dus eens overleggen, wat eerst te gaan maken. In de eerste plaats zijn dat de wollen camisoles van twee draads wol b.v., die dunner zijn dan de winter„wolletjes". Toch zou ik aanraden ook 's zomers de kinderen zoo'n zelfgebreide camisole te laten dragen. Het weer is hier dik wijls zeer veranderlijk en daarbij geeft de zomer in den regel meer koude of kille dagen dan zéér warme. Het breien der camisoles gaat vlug en is een werkje, dat gauw even opgenomen kan worden; daarbij komt nog, dat ze ons bijna niets kosten, daar de wolprijzen zeer gedaald zijn. Voor hemdjes, broekjes of wat nog gemakke lijker is combinations, zelfs voor onderjurken zou ik raden reformstof te nemen, die niet alleen sterk en poreus is, doch eveneens niet hoog ia prijs en tevens gemakkelijk wascht en strijkt. Ook voor jongensondergoed is het een buitengewoon prettig materiaal. Witte stoffen hebben dit vóór op gekleurde, dat zij gemakkelijker gewasschen worden en hel derder te houden zijn, dan gekleurd ondergoed. Het kan, indien het erg vuil wordt, wat nogal eens gebeurt, gemakkelijk opgekookt worden met een van de vele soorten uitstekende zelfwerkende wascnmiddelen, waarbij verder bleeken in den regel onnoodig is. Gekleurd ondergoed vereischt bij het wasschen veel meer zorg en in den regel worden kleuren er door veel wasschen niet mooier op. Ook bij de keuze van voorjaars- en zomer kleertjes moeten we zooveel mogelijk die stoffen kiezen, die aardig staan en weinig onnoodig werk geven. Voor kleine jongens zijn b.v. de opgeknoopte blouses en broekjes erg aardig, voor dc koude dagen zijn de eerste van flanel met een geribd fluweelen of peau de pêche broekje, terwijl in den zomer linnen pakjes meer op hun plaats zijn. Voor de kille dagen is een gebreid truitje of pull over een heerlijke dracht. Voor jongens zoowel als meisjes is katoen en crêpe, mits indanthren geverfd, eveneens zeer practisch, daar strijken hiervan overbodig is. Shantung heeft het groote voordeel, dat het gemakkelijk wascht én na het strijken wee;- als nieuw is, mits men het niet invocht, doch kurk droog met een warm, doch niet heet ijzer strijkt. Voor meisjes tot zeven jaar is een shantung jurkje met eenvoudige rechte bovenpas, met ge- smockt ondergedeelte een flatteuze kleeding; ook flanel en vyella leenen zch hiertoe buitengewoon goed, liefst in effen tinten. Tot de meest geschikte stoffen voor kinder jurken mogen we zeker ook wel cretonne rekenen, alsmede vlisco, tobralco e.a. De aardige en vroo- lijke in waschechte kleuren bedrukte motieven dezer allerminst dure weefsels staan kinderlijk en eenvoudig. Evenals voor jongens is voor meisjes een jum per of pullover zeer practisch, waarbij een don kerblauw rokje bijzonder aardig kleedt. VOEDSEL WORDT VERNIETIGD. In de laatste weken zijn in Denemarken on geveer 25.000 koeien, die niet meer voldoend* melk gaven aan de consumptie onttrokken en door de destructor vernietigd om verwerkt te worden tot varkensvoeder en lijm. MEISJES-MANTELPAKJE. Voor nu en het voorjaar. (A 5) Hoewel we nog met schrik aan de koude der laatste weken kunnen terugdenken, deen de langer wordende dagen ons weer hoopvol den ken aan de lente, die in het verschiet ligt. We zijn niet graag op het laatste nippertje met ons naaiwerk klaar en zullen voor onze meisjes vast beginnen met een mantel pak, wat zoo aardig vlot staat met een gebreide das in vroolijke afsteken de tinten. Bijgaand mantelpakje is van donkerblauw, maar zeker ook van een of ander fantasie wollen weefsel zeer aardig. Het rokje heeft een stolpplooi voor met enkele platte plooien, terwijl het ach terbaantje glad is, alleen een heel klein weinigje klokkend. Het model' van den man tel is eenvoudig en recht; op de plaats van de zakken worden klepjes opgestikt, terwijl de sluiting met 2 knoopen is, die ook ter rechterzijde worden aangebracht en in kleiner afmeting aan de mouwen. Een hoog gesloten overhemdblouse of jumper kunnen er beide bij gedragen worden. Het geheel is zeer geslaagd voor den leeftijd van 10 tot 14 jaar, in welke maten onze moue- redactrice u gaarne een goed zittend patroon toezendt. VM' 33-8

Soester Courant | 1933 | | pagina 4