sattf esvrrte «,;r tó Wij kunnen Rusland niet missen. V V Frankrijk in het onzekere. rrfïrrt?r>t? UT h r\!tijdreae naar aj>Mding van Openb. 12 :4.| J_ VV ütLUEi \3LjJc\sJ Vooraf werd gezongen Psalm 99:1 en 10 MAART 1993 No. 10 PLAATSELIJK NIEUWS Bedreiging? Een niet alledaagsch geval heeft zich, in den nacht van Zaterdag op Zondag voorgedaan, toen een inwoner onzer ge meente, verbolgen over een uitspraak van den Kantonrechter, als gevolg van een werd voorgegaan In gebed. De rede kwam in hoofdzaak neer op den aanslag van Moskou op Het Kind van Bethlehem. Maar 't gaat in 't bijzonder daarom, of God op den troon zal zitten of de mensch, en dat wereldgebeuren spitst zich scherp toe. In Moskou zegt men het Christendom is het resultaat van een godsdienstige dwa ling uit het verr e Oosten; de Christus zelf heeft nooit geleefd. Het ongeloof zegt naar de woning van den inspecteur van politie trok. Waar ook het bellen aan de woning van een politie-autoriteit in het nachtelijk uur nagenoeg niet voorkomt, schoof laatst genoemde het raam van zijn slaapvertrek open, om te zien, wie het noodig oordeel de iemand in zijn nachtrust te storen. Genoemde inwoner, welke onder den in vloed van sterken drank was, gaf daarop te kennen, direct een onderhoud te wil len hebben met genoemden inspecteur, zulks onder bedreiging met het geweer. De mededeeling, dat hij voor politieza ken niet thuis, doch op liet bureau is te spreken, was niet voldoende. Bedoelde persoon vertrok eerst, nadat hem was ge last het geweer onmiddellijk weg te doen en zich direct naar het bureau te begeven, alwaar de inspecteur ook spoedig zou ver schijnen. Als gevolg van een telefoon-ge sprek werd bedoelde inwoner op straat door de politie aangehouden en ingesloten. Nadat procesverbaal was opgemaakt en het geweer in beslag genomen, is hij den volgenden morgen weder op vrije voeten gesteld. Hoewel wij wel mogen aannemen, dat het tot eenig daadwerkelijk optreden met het geweer niet zou zijn gekomen, lijkt het ons toch, met het oog op een even- tueele veroordeeling van eenig belang, een gevaarlük experiment. Verandering zaak Met verwijzing naar één in dit blad voorkomende advertentie kan worden me degedeeld, dat de heer Wiersema, Konin- ginnelaan, door een verbouwing zijn za ken heeft uitgebreid. Hierdoor werd het mogelijk een afzonderlijke afdeeling in te richten voor verf en verfwaren, welke af deeling gelijktijdig een belangrijke uitbrei ding heeft ondergaan. Met het oog op het a.s. voorjaar is deze uitbreiding voor genoemde firma ongetwij feld van groot belang. R.K. Werklieden ver. Soestdijk Genoemde vereeniging hield Vrijdag 3 Maart haar jaarvergadering, welke slechts matig bezet was. Na dé opening door den voorzitter werd den leden, als uitzondering op deze jaarvergadering een rookertje gepresen teerd. De notulen werden hierna onveranderd vastgesteld, terwijl de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goed gekeurd. Na een uitgebreide doch zakelijke rond vraag werd de vergadering te half 11 ge sloten. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht f 1.48 op. Veiligheidsmu&eum Amsterdam De Directeur van het Veiligheidsmuseum te Amsterdam deelt ons mede, dat op 13 Maart a.s. te 4 uur de Reizende Tentoon stelling van het Veiligheidsmuseum in de Ambachtsschool te Hilversum zal worden geopend. Deze expositie, welke een bescheiden uittreksel is van hetgeen in het Veilig heidsmuseum is tentoongesteld, heeft ten doel belangstellenden In de Veiligheid, die niet in de gelegenheid zijn het Veilig- useum zélf te bezoeken, eenigszins d: hoogte te brengen van eenige be langrijke middelen ter voorkoming van on gevallen in fabrieken en werkplaatsen en in het Huisgezin De tentoonstelling kan op de uren, waar op de school voor de lessen geopend is tot en mvf 29 Maart bezocht worden Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Directeur van het Veilig heidsmuseum, Hobbemastraat 22, Amster dam, Telefoon 22060 en door den Direc teur van de Ambachtsschool 'te Hilversum. Telefoon 1426. De a,s. verkiezingen J.l. Zondag heeft voor de leden der R.K. kiesvereeniging in deze gemeente de verkiezing plaats gehad voor de groslijst der R.K. Staatspartij De uitslag der stemming was als volgt: Aantal uitgebrachte stemmen 338. On geldig 1, geldig 337. De stemmen werden als volgt uitge bracht: mr. J. J. Abbink Spaink, IJssel- stein 6; H. G. de Boer, Noordwijk 1; J. P. de Brabander, Utrecht 36; G. Bulten, Voor hout 4; A. G. A. Deerenberg, Schoon hoven 1; A. J. de Goey, Montfoort 149; Jac. Groen Az., Z.-Scharwoude 2; W. v, d. Hengel, Stoutenburg 3; J. A. Jongerius, Maartensdijk 2; G. W. J. v. Koeverden, Buren 21; mr. G. C. J. D. Kropman, Am sterdam 7; mr. J. H. Maarsseveen, Utrecht 20; mej. J. M. J. A. Meyer, Rotterdam 1; dr. A. J. B. Oomen, Utrecht 30; mej. M. J. E, Orth, Soestdijk 21M. J. M. v. Poll, Helmond 9; jhr. mr. dr. K. de Wijker- steo+h de Weerdesteijn, Utrecht 24. Tijdrede Prof. G. Wisse te Apeldoorn, hield in het kerkgebouw der. Chr. Geref. gem. een ook geen \edossing mogelijk. De Sovjet roept het beestmfcflsch' op. Consequent ma terialisme biedt nooit hoop op een herstel der maatschappij, daar hét gaat om den mensch'in den mensch'. Hoopt men op ver lossing, dan ligt Het communisme in puin; de roode draak wil naar het Kind grijpen en spr. deelt uit authentieke stukken mede, dat de Christenen in Rusland ten bloedens toe worden vervolgd, om daarna voor een hap en een slok hard te werken in de oerwouden van Siberië, zoodat Rusland de werkloosheid doet stijgen. Als liet waar is, dat het Lucas-evangelie geen leugen is, is 't pleit beslecht en betaalt Moskou de boete. Spr. wijst er vervolgens op, dat het in- en boven de natuur een ontzettende tijd is. De tijd is rijp om te oordeelen. Het opstuwend humanisme speelt den rooden draak in de kaart; daarpm vertrouwd op den Sisten Psalm. Christus moet de een centrale principiëéle plaats innemen, Hij is de Zoon des menschen. Er bestond voor deze tijdrede zeer veel belangstelling. Dat de Goudsche radio-industrie altijd het nieuwste brengt? Dat er een Showroom is te Soestdijk PRAAMGRACHT 13? Dat er toestellen zijn in prijzen vanaf f 115.— Dat iederen avond belangstellenden wojr- den verwacht om te luisteren naar de volmaakte weergave van deze toestel len zonder eenige verplichting? Dat betaling in overleg met kooper wordt geregeld Vertegenwoordiger G, KOEK Praamgracht 13 Soestdijk Eerste Soester Eierveiling Kipeieren: Hoogste prijs f2.85; middel- prijs f2.20—f2.40; laagste prijs f 195- Eendeieren f2.05. Alles per 100 stuks. Aanvoer 16320 stuiks. Handel vlug'. Krankzinnig Zekere Van B., wonende aan den Ko- lonieweg alhier, kreeg dezer dagen plot seling een vlaag van waanzin. Waar hier door een gevaar voor de huisgenooten ont stond, is Van B. op advies van Dr. Don ker naar de Willem Arntz-H-oeve te Den Dolder overgebracht. Propaganda-avond Vereeniging voor Volksonderwijs De afd. Soest van de Vereeniging voor Volksonderwijs hield Vrijdagavond een propaganda-avond in de groote zaal vaim „Religie en Kunst". De zaal was slechts matig bezet. Nadat de Voorzitter, de heer Van Wety allen het welkom had toegeroepen, bracht spr. naar voren, dat de b ij zon diere scholen door groote advertenties de ouders attent maken op die aangifte van leerlingen voor een nieuwen cursus. Voor de openbare school gebeurt dit door het gemeentebe stuur niet, om der gevolgen wil, n.l. dat dan ook de bijzondere scholen recht krij-, gen om de advertentiekosten op die ge meente te verhalen. Toch is er ook voor de openbare school reclame gemaakt en wel door een twee-, tal circulaires, die dezer dagen aan allfe leden van Volksonderwijs zijn gezonden. Men beoogt met een der circulaires, dat er een net van propagandismie zal worden gespannen over Soest. Ieder lid moet in ejgen omgeving propaganda maken voor de openbare school. Na deze inleiding krijgt de heer Van Gaasbeek, hoofdbestuurder van déze ver eeniging, het woord, om allereerst vast te stellen, dat het zwaartepunt van de? propaganda voor de openbare school isj gelegen in de verdienste, dé excellentilg van de openbare school, die nog altijd is de school voor allen. Schijnbaar, aldus de spreker, floreert de bijzondere school. Toch is het daar tegen woordig anders dan vroeger. Voorheen bracht men vooral het dogma naar vo ren, was ook het personeel meer princi pieel dan thans. De gelijkstelling, de paci ficatie heeft daar verandering in gebracht. Uit sterkt overtebging, met nrrnder sa laris, dl» mt# opoffering, trad men im de gelederen van het Chr. onderwijs. Nu is dat alles veranderd en ook de geest i® daardoor gewijzigd. Ook de scherpe te genstellingen, de uitdagende, de verguizen, de ontboezemingen van sommige voor stan ders van het Chr. onderwijs als Ds. van Grieken, Ds. Vonkenberg, Ds. Noordzij en anderen, leest men gelukkig th'an9 niet meer, (Spreker leest oude stukjes voor). Van veel wat men op de bijzonder^ scholen leert als: Psalmen, Gezangen, tek sten, gebeden enz. begrijpt het kind niets. Geef het kind wat des klinds is, zegt spr. en dat geschiedt op de openbare school. Leer de kinderen bijv. de christelijke liefda digheid, eeiu christelijk® deugd, Van de resultaten van Christelijk on derwijs ziet men meermalen niets. Op la tere ieeftjd gaan de kinderen, die op bij zondere scholen geweest zijn, in velerlei! richting uiteen. Sectanlsch onderwijs kan psychologisch volgens den heer Van Gaasbeek n-iet goed zijn, het is gekleurd onderwijs. De open bare school zoekt naar waarheid, naar hel derheid en wil voorbereiden denkende men. schen, die later zelf hun weg kiezen. Ook uit maatschappelijk oogpunt is sec- tarisoh onderwijs niet goed. Immers heb ben we eitar noodig. Meeccfesec «iet ver-' schillende principes komen later mét el kaar in contact en moeten 'met elkaar wer ken. Waarom dan die verdeeldheid voor het kiind. Van 3 of 4 tot het 24ste jaar; op de Chr. fröbelschool, Chr. lagere school, Chr, Lyceum en Vrije Universiteit past men hei hokjes-systeem toe. Het principe van de pacificatie is goed geweest, maar het resultaat is anders dan men verwachtte en leidt soms tot losban digheid. Ook hoert uien vele klachten over ver slapping van de christelijke principes na de pacÜJiicaiie. ïn de propaganda, die men thans voor het bijzonder onderwijs voert, d.w.z. de wijze waarop, ziet spreker voor de openb. school een toekomst, winst. Moge de ofpenb. school in aantal afnemen, het we zen gaat vooruit en spr. heeft hoop» 'm dle| toekomst. Het wijzen op de doopbelofte, op de hel enz., voor het Chr. onderwijs, wijst op verzwakking van de christelijke idee. Tenslotte besprak de heer Van Gaasbeek nog het sectarisme onder de voorstanders van de openbare school. Wanneer dit ge beurt als in Doetinchem, waar men geen openbare schoo! van gemeentewege kon krijgen, of zooals te Heerlen, waar aan een openb. school Roomsche onderwijzers zouden worden benoemd, dan keurt spr. de oprichting van een neutrale bijz. school goed. Anders staat het bijv. in Soest, waar de Engendaaischool geen recht van be staan heeft en waar men tracht leerlingen te trekken van de openbare schoot naar die schoot. Met de principes, die daar naar voren komen, kan spr. zich ook niet vereenigen. Het alcohol-vraagstuk kan op de openbare schooi ook wel besproken! worden, b.v. naar aanleiding van een auto- ongeluk door een dronken chauffeur, maar dan niet met de propaganda voor geheel onthouding. Die principes gaan voor ve len te ver. Evenzoo staat het met het roo- ken, het nicotine-vraagstuk, te ver door gevoerde dierenbescherming, enz. Ook zij gaan den weg op naar het sectarisme. En ten slotte beantwoord spreker nog een schriftelijke vraag tot hem gericht: mag een lid van die S.D^A.P. zijn kinderen zenden naar de Engendaaischool En dan beantwoordt spr. deze vraag op boven- staande gronden ontkennend. Met een hartelijk applaus werd de spre ker door de meeste aanwezigen bedankt, terwijl de voorzitter dit in woorden her haalde, waarbij oonstateerende dat het voor de aanwezige leden van Volksonder wijs een prettige avond is geweest. In de gracht Zondagmiddag werd de politie alhier gewaarschuwd, dat nabij het landgoed van den heer Beckeringh een motorbestuurder in de gracht was gereden. De politie, die onmiddellijk ter plaatse was, trof daar den zekere M. R., wonende te Soest, aan. De bestuurder werd naar het politiebureau overgebracht, daar hij onder den invloed van sterken drank verkeerde; op het bu reau kon hij zijn roes uitslapen. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt ter zake hef besturen van motorrijtuigen in staat vam dronkenschap. Aanrijding Zondagmiddag heeft hier een aanrijding plaats gehad door een vierwielig motorrij tuig, waarvan nummer en létter bekend is. Bij het inhalen en passeeren van een mo torrijder W. v. R. heeft hij die aangeredienj Ofschoon oe motorrijder een duw kreeg, is ihij toch inliet komen te vallenhij meende evenwel dar de autobestuurder het ver keer iin gevaar heeft gebracht en heeft daarom een klacht ingediend bij de po litie, die de zaak verder onderzocht. Brand Op onverklaarbare wijze is Zaterdag avond op de Van Weedestraat een motor rijwiel in brand geraakt. Eenige leden van de Vrijw. Brandweer zagen kans de brandende benzine met zand te blusschen. Waar spoedige hulp aanwezig was, is de aan den motor toegebrachte schade niet groot. CORRESPONDENTIE Mevr. v. d. W., Soest. Tot ons leedwe zen kunnen wij ditmaal Uw ingezonden bijdrage niet opnemen. Waar deze regelen reeds eenige weken geleden in een ander hier verschijnend blad werden geplaatst, is bedoelde bijdrage voor onze bladen niet actueel meer. In de toekomst zijn wij gaarne tot me dewerking door, middel van onze bladen bereid. De R e d. gen tegen beschieting. Dagelijks staan ér in de kranten artikelen over de bewapening van Duitschland. In drie dorpjes is men abusievelijk tot mobilisatie overgegaan, toen de nieuwe mobilisatie-voorschriften werden ontvangen. De Hirtenberg-affaire en de leveringen van Italiaansche vliegtui gen aan Hongarije werden ong steeds met vetgedrukte koppen onder de aandacht van Het publiek gebracht. De stemming doet eenigszins denken aan de Duitsche psy chose van voor 1914. Want ook andere landen dan Duitschland staan minder vrier*lschappelijk tegenover Frankrijk. Het staat nog steeds niet vast, welke houding Amerika zal aannemen tegenover zijn Fran- schen débiteur, en hoe Engeland ten op zichte van Amerika eenerzijds en Frankrijk anderzijds zal komen te staan. Verder is het niet twijfelachtig, dat de perscampagne van den laatsten tijd Italië opnieuw heb ben gegriefd en dat op de kleine Entente niet gerekend kan worden in verband met de politiek tegenover Rusland, die Herriot te pas en te onpas propageert. Het moet gezegd worden, dat deze oor logsgeruchten, deze nerveuse onrust ge deeltelijk het gevolg zijn van valsch' alarm, van intriges in de binnenlandsche politiek. Maar toch kunnen zij in Frankrijk's bui- tenJandsche politiek duidelijk onzekerheid bespeuren ten aanzien van de koers, die in de naaste toekomst gevolgd moet wor den. Reeds eenige maanden lang is er geen vaste lijn in te onderkennen. Frank rijk heft zich' op een doodloopende weg begeven met zijn houding in de schulden kwestie: niet alleen is er geen aaneenge sloten front van debiteursstaten tegen Amerika gevormd, maar bovendien is er een toenemende verwijdering ontstaan tus schen Frankrijk en Engeland, welk land thans inzake de schulden een zelfstandige politiek volgt. Ook inzake de ontwapening heeft Frank rijk zijn nieuwe koers nog niet gevonden. Zoolang mogelijk heeft het vastgehouden aan de bepalingen van het verdrag van Versailles betreffende de Duitsche ontwa pening. Zooveel mogelijk moest alles bij het oude blijven; de drie voorstellen, wel ke achtereenvolgens door Frankrijk te Ge- nève zijn ingediend, stonden slechts con- oessïes van formeelen aard toe. Toen £>uïtschlands eisch' om gelijke rechten ech ter In Deoember j.l. door de andere mo gendheden als billijk werd erkend, werd voor Frankrijk een geheel nieuwe oriëntatie noodzakelijk. Althans aan de rechterzijde zag men duidelijk in, hoe de Fransche voorstellen betreffende gelijke legerorgani- saties, internationalisatie der burgerlijke luchtvaart, enz. tot een gevaar werden voor Frankrijk zelf, wanneer ze werden bezien in het licht der gelijkrechtigheid. Onmid dellijk werden dan ook de eigen voorstel len, zelfs de eigen afgevaardigden te Ge- nève persoonlijk aangevallen. De Hirten berg-affaire dient als bewijs, dat de in de Fransche voorstellen verlangde controle absoluut geen effect heeft. De leveringen van Italiaansche vliegtuigen aan Hongarije brengt aan het licht, dat gelijke legerorga- nisaties niets baten, aangezien de overwon nen landen reeds lang in het geheim op nieuw een legerorganisatie hebben opge bouwd. Er wordt daarom op aangedron gen, de Fransche voorstellen in te trekken en de ontwapenfngs-conferentie te beëin digen, want wanneer de bewapening der overwonnen mogendheden toch niet meer voorkomen kan worden, moeten de andere althans de vrije hand hebben bij de orga nisatie van hun weermacht De Fransche leiders voelen dan ook wel, dat er in hun ontwapenings-politiek geen lijn meer zit, maar zij kunnen er niet toe besluiten, de voorstellen in te trekken en met nieuwe ideeën te komen. Zij blijven voorloopig maar onderhandelen op de oude beproefde manier: uitgaande van het ver drag van Versailles. De publieke opinie in Frankrijk zou trouwens geen verklei nen van Frankrijk's voorsprong dulden. V/el is in Frankrijk op het oogenbiik de linkerzijde aan het bewind, doch' deze is nog meer dan de rechterzijde gekant tegen het door rechtsche extremisten geregeerde Duitschland. De afwachtende houding, die Frankrijk nu al eenigen tijd aanneemt in zijn buiten- landsche politiek, kan echter op den duur niet volgehouden worden. Van hoog tot laag vraagt men zich af: Wat nu? En deze onzekerheid levert de heerschende on rust een vruchtbaren voedingsbodem. OOK H1TLER HEEFT DE SOVJETS NOODIG zegt uENERAAL VON SEECKT. Afwachtende houding in de buitenlandsche politiek. Oorlogsgeruchten doen in Frankrijk de ronde. De politie kijkt overal kelders na op hun gasdichtheid en weerstandsvermo- In verband met den politieken toe stand in Duitschland is de mee ning van Generaal von Seeckt, den bekenden organisator van de „Reichswehr", die zoo juist in de Duitsche pers wordt afgedrukt, in teressant en actueel. Wij meenden onzen lezers dit belangrijke ar tikel niet te mogen onthouden. Het Russische bolsjewisme zou niet in eenstorten, wanneer wij de verdragen van Rapallo en Berlijn opzeggen, maar wij zouden in dat geval aan onze grens vijan den hebben wier politieke invloed op ons grondgebied niet geringer zou zijn dan tevoren. Wie meent, dat wij door onze samenwerking op economisch gebied, de positie der sovjets en daarmee die van het bolsjewisme versterken, kunnen wij slechts antwoorden, dat alleen economisch herstel en niet een nog grootere armoede in ons land de orde kan terugbrengen, die wij beoogen. En vooral moeten wij er den nadruk op leggen, dat onze houding ten opzichte van hét bolsjewisme niets te maken heeft met een economische en staat kundige samenwerking met Sovjet-Rusland. Zelfs al rekent men het geval van de Ver- eenigde Staten niet mee, die actief met de Sovjets samenwerken ondanks de af keer, welke het bolsjewisme hen inboe zemt, dan blijft toch nog het geval van Italië, dat de communistische beweging in zijn land heeft ontbonden, maar daarom nog niet een einde heeft gemaakt aan zijn goede diplomatieke relaties met de Sovjets. Het is duidelijk, dat wij geen buitenge* wone beteekenis moeten toekennen aan de Russische stelling, die de Sovjet-Regeering als vertegenwoordigster van de officieel politiek losmaakt van de partij, welke draagster is van de gedachte der wereld revolutie. Toch kunnen wij van die stel ling gebruik maken om van de eerstge noemde neutraliteit te eischen met betrek king tot onze campagne tegen de laatst genoemde. Wij moeten eischen en ver krijgen, dat de officiëele vertegenwoordi ging der sovjets in Duitschland zich' ont houdt van alle propaganda. De sovjets geven zich zeer goed re kenschap van den afkeer der Duitsche bourgeoisie tegen het bolsjewisme en vree zen, dat deze afkeer ook tot uiting zal komen in Duitschlands buitenlandsche po litiek. Hun vrees wordt grooter, naarmate zij pogingen tot Duitsch-Fransche toena dering bespeuren. Aangezien nu het Duit sche nationaal-socialisme van meening is, dat slechts een krachtige regeering in staat is om een politiek van bondgenootschap met de Sovjet-Unie te voeren, zonder daar door bedreigd te worden door het Duit sche bolsjewisme, is het zeer begrijpelijk (en wenschelijk om er uit te concludee- ren), dat de nazi's geen principieel be zwaar hebben tegen een dergelijk bondge nootschap. Wanneer hieruit zekerheid zou kunnen voortvloeien betreffende de duur zaamheid der Duitsch-Russische betrekkin-, gen, dan zou dit de houding der Sovjets aanmerkelijk kunnen wijzigen. Er is in Rusland veel aan gelegen om zijn politieke verhouding ter. opzichte van Duitschland te consolideeren. Dit land leeft in voortdurende vrees voor een coalitie van de hem vijandige mogendheden en wanneer men er in slaagde om Japan in die coalitie op te nemen, zou Rusland zich tusschen twee vuren bevinden. Een Centraal- en West-Europeesche coalitie is echter niet denkbaar zonder Duitschland. Polen, dat bij een aanval op Sovjet-Rus land in de voorhoede zou zijn, kan niet in actie komen met in den rug een Duitsch land, dat alle verbindingen met de West- Europeesche mogendheden zou kunnen af snijden. Daarom heeft Rusland er groot belang bij, om zich met de Duitsche poli tiek te verzoenen. Is het noodig om in bijzonderheden te analyseeren, welk belang ook Duitsch land heeft bij een goede verhouding met Rusland? Het schijnt mij toe, dat de Fran sche politiek in dit opzicht veelbeteekenend is, dat de houding van Polen er ons toe aanspoort en dat de herinnering aan den oorlog op zichzelf voldoende duidelijk spreekt. Moeten wij opnieuw tusschen twee vijanden gevangen zitten? Zelfs ai dreigt er aan onze Oostgrens niet direct oorlog, dan kan toch onze politiek van thans verstrekkende gevolgen hebben. Bo vendien zijn er vele slagvelden, waarop geen bloed vloeit, maar waarop Duitschland toch moet strijden en steun noodig heeft. Zouden wij wenschen, dat de Poolsche vloot onze N.O.-kust kan bedreigen en ons van Oost-Pruisen kan scheiden? Zou den wij wenschen, dat Polen zich uitbreidt ■>t aan de Oder? Al die mogelijkheden •romen in het verschiet, zoodra wij Rus land buiten onze berekeningen sluiten. Duitschland behoeft niet te vreezen, dat Rusland in strijd met de verdragen een anti-Duitschë houding zal aannemen en nog minder, dat het non-agressiepacten zal sluiten met Polen en Frankrijk. Dit laat ste is trouwens zonder twijfel één der ge volgen van het feit, dat de Duitsche poli tiek van thans Rusland twijfelachtig voor komt. Doch in den grond der zaak zijn deze verdragen slechts een poging om den vrede te verzekeren, welke zoo onmisbaar is voor de herstel-politiek. Zij zullen overi gens alle waarde verliezen tegenover de politieke noodzaak. Het zijn de militairen, die de Duitsch- Russische overeenkomsten hebben aange haald. Wij zullen hier niet spreken over militaire mogelijkheden der toekomst, maar toch is hét noodig, dat de positie van Duitschland wordt bepaald naar het woord van een soldaat. Men zegt, dat Generaal von Schleffen voor zijn dood heeft uitge roepen: „Versterkt vooral den rechtervleu gel". Thans richten wij tot de Duitsche staatslieden deze oproep: „Vergeet voor al niet, Uw vrijheid van beweging in de achterhoede te verzekeren".

Soester Courant | 1933 | | pagina 5