HENRl rl„ \BRüN')GE£ST JR GEKLEEDE MEISJESJURK. 699 We maken dit aardige jurkje van gewerkt flu weel, dat thans zeer bil lijk en in aardige dessins te krijgen is. Het lijfje met punt- halsje en blousemouwen is aan een klokkend rokje gezet, terwijl een met zijde tegen gevoerde gar neering aan de linkerkant te zien komt, waarvoor een omgeboorde inknip is gemaakt. De afwerking aan hals en middel kan geschieden door het omwerken van een dun koordje met een biesje fluweel, waardoor een aardig dik rolletje ontstaat. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 712 jaar. Prijs ƒ0.58 WENKEN. Chocoladevlekken staan heel leelijk, vooral omdat zich om de roestachtige vlek een gekar telde rand vormt bij het opdrogen. Om deze vlekken te verwijderen, behoeft u slechts een weinig glycerine te gebruiken. De vlek wordt er mee bestreken en nadat we het vettige goedje eerst even hebben laten indrogen, ipoelen we het bevlekte kleedingstuk in wat lauw water na. Wanneer voorwerpen van steen of aardewerk aan den rand zijn afgebrokkeld, kunt u ze bijna onzichtbaar herstellen, wanneer u de ontbreken de stukjes aanvult met een dik papje van water glas en krijt. Glazen bloemenvazen zien er vaak nadat zij eenigen tijd gebruikt zijn onsmakelijk uit van binnen en kunnen dan het best gereinigd worden met azijn en een rauwe aardappel, die aan zeer kleine stukjes gesneden wordt. vinger, daarvoor nemen wij 7 st. van het eind van de „palm" naald en 8 van het begin der „achterste" naald, zetten er 4 st. bij op, ver- deelen dit dat van 19 op 3 naalden (2 X 6 en 1 X 7) breien 26 toeren, minderen evenals bij den duim en hechten af. 2e vinger: Wol aanhechten 4 st. opnemen van de binnenkant van den len vinger, 7 st. begin van de achterste naald 3 st. bij opzetten en 5 van het eind van de „palm" naald, wol aanhechten, 34 toeren, breien, afwerken als duim. 3e vinger: 4 st. oprapen aan de binnenkant der voorgaande vinger en 6 van het begin van de achterste, 4 st. bij opzetten en 5 st. van het begin der „palm" naalden, daarna 29 toeren breien, en afwerken als de top van de duim. 4e vinger: 5 st. van den onderkant van den vo- rigen vinger opnemen en daarna de overgebleven st. van palm en achterste naald, 24 toeren breien en afwerken als voorgaande vingers. Rechter Handschoen. Werken evenals de linker handschoen tot aan de vingers en daarna de steken op 2 naalden van 25 st. elk verdeelen, doch zóó dat de 9 op geraapte st. aan het begin van de „palm" naald komen. Ie vinger: Neem 8 st. van het eind der ach terste naald en 7 st. van het begin der „palm" naald, .4 st. opzetten en evenals bij de vorige handschoen 26 toeren recht breien; en afwerken. 2e vinger: 4 st. opnemen onderkant vorige vin ger, 5 st. van -fset begin der „palm" naald; 3 st, opzetten en 7 st. van het eind der achterste naald, 34 toeren, afwerken. 3e vinger: 4 steken opnemen onderkant vorige vinger, 5 st. begin van de „palm" naald 4 st. opzetten en 6 steken van het eind van de achter ste naald, 29 toeren breien, afwerken. 4e vinger: 5 st. oprapen vorige vinger en overi ge st. die nog op de naald stonden, 24 toeren breien en afwerken. Afwerken. Al de draden, die aan de. vingertoppen hangen van het afkanten worden één voor één naar binnen gewerkt en afgehecht, daarna worden de handschoenen met een vochtigen doek opgeperst, uitgezonderd het rlbpatroon. DE ZORG VOOR DE PARAPLUIE. Parapluies zijn noodig en nuttig, doch wan neer zij hun diensten bewezen hebben na een flinken regendag, worden zij meestal achteloos ter plaatse gedeponeerd, n.1. in den paraplulebak. Jammer genoeg houden zij veelal niet lang stand, mede of liever in hoofdzaak door deze minder goede behandeling. Wij willen hieronder eenige wenken laten vol gen, die er toe mede kunnen werken, zoolang mogelijk profijt van een parapluie te hebben. Zijden parapluies moeten om te drogen half geopend, dus niet geheel gespannen, weggezet worden, opdat het teere weefsel niet te sterk gerekt wordt, waardoor het spoedig neiging krijgt tot scheuren. Gevlekte parapluies worden afgesponsd met een oplossing van water en amoniak en met schoon water nagespoeld. Grautve en leelijk geworden parapluies worden met een kwastje met spiritus afgenomen, waar door de kleur aanmerkelijk zal verbeteren. Roestige baleinen zijn veelal de oorzaak van stuk gaan der bovenstof, daarom is het noodig het roesten te voorkomen door ze vet te houden met een veer gedrenkt in olie of af te nemen met een vette lap. Men moet echter zorgen, dat het vet de bekleeding niet raakt. Kleine gaatjes kan men plakken met collo- dium en ter versterking kan men tegen den bin nenkant een klein stukje zijde aanbrengen. Wil men de parapluie waterdicht maken, in dien zij poreus is geworden, dan bestrijkt men deze met één deel azijn-zure pijpaarde en twee deelen water en laat de parapluie, indien zij goed nat is, in een warm vertrek drogen; juist door vlug drogen bereikt men een goed resultaat HET SCHOONMAKEN VAN KARPETTEN. De voorjaars-schoonmaak is weer in het voor uitzicht en wellicht zal het karpet spoedig aan een extra beurt worden onderworpen. Zelfs al heeft men een stofzuiger, dan nog zal men gaarne het karpet eens flink opschuieren. H-t nadeel hiervan is het oplaaiende stof. Men kan dit echter tot een minimum beperken door de theebladeren van eenige dagen te be waren, ze flink af te spoelen onder de kraan en daarna in een zeef te laten uitlekken, opdat het meeste vocht verwijderd wordt; over het karpet verdeelen en daarna schuieren. Om tenslotte de kleur goed op te halen, wordt nogmaals met water en ammoniak nageschuierd. VERWIJDEREN VAN DOFFE PLEKKEN OP EIKENHOUTEN TAFELS. Wanneer men het bovenblad van de eiken houten tafel pas geboend heeft en het ziet er zoo prachtig glinsterend uit, dan is het zeer ver drietig, als de een of ander argeloos bij het mid dageten een heete schaal inplaats van op, naast het tafelmatje neerzet. Het onvermijdelijke vindt dan plaats en een groote doffe plek is in het hout gekomen. Men kan beginnen met de plek met een kurk goed glad te wrijven en daarna met een kurk gedoopt in kamferolie nawrijven, waardoor de plek verdwijnen zal. Het verdient wel aanbeve ling om het maken van vlekken te voorkomen door onder het tafellaken een stuk vilt te leggen of dik molton. HET AANVRAGEN VAN PATRONEN. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Gravenhage De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk vermelden! Om het onze lezeressen gemakkelijk te maken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van 58 ct. in postzegels voor japonnen en 30 ct. voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5B, 's-Gravenhage. MANTELPAK VOOR JONGE MEISJES. 701 Een gladde, wollen tailleurstof, effen of fan tasie, zal onze jonge meisjes zeker aardig vlot kleeden. Het model is een voudig en niet getail leerd, hetgeen het zelf vervaardigen er van zeer vergemakke lijkt. Onze afbeelding geeft schuine zakken te zien, maar voor wie dit moeilijkheden oplevert, kunnen z eenvoudig vervallen. Een kraag heeft dit manteltje niet, doch wel een paar revers, welke tot aan de postuurnaden rei ken. Een aardige bij passende shawl maakt het geheel gekleeder. Deze shawls wor den van zijde, maar eveneens van tricot en eigen breiwerk gedragen en zijn vrij smal, terwijl de uit einden vóór over elkander geknoopt worden en onder de mantel komen. De rok heeft twee banen en aan de vóór, zoowel als de achter baan is een diepe plooi in het midden gemaakt, gedeeltelijk opgestikt. Een jumper of eenvoudige overhemdblouse kleeden hierbij aardig. Patronen kan men aanvragen voor de maten tot en met 44 onder no. 701. De kosten be dragen f 0.58. 701 HET SCHOONMAKEN VAN KRENTEN EN ROZIJNEN. Pitlooze rozijnen zijn zeker wel het gemakke lijkst in het gebruik; deze toch kunnen zonder eenige verdere behandeling bij het bereiden van spijzen en gebak gebruikt worden, Groote rozij nen mèt pit worden gedurende 5 a 10 minuten in een weinig water opgeweld, de hinderlijke pit ten worden dan zonder moeite met duim en wijs vinger verwijderd. Krenten en rozijnen, die los verkocht worden, zijn veelal vuil en dit niet alleen, maar de steel tjes moeten losgewerkt worden, hetgeen men het best kan doen door ze met bloem te bestrooien en daarna flink tusschen de handen te wrijven. In een grove zeef doen en flink schudden zal maken, dat de steeltjes door de gaatjes van de zeef wegvallen. Nawasschen met warm water is noodig, vooral voor de krenten, die zelfs wel meerdere malen gewasschen moeten worden. ONDERHOUD VAN DE HUID, Met koud weer moet men vooral zorg aan de huid besteden, en zorgen, dat men zich na het wasschen goed afdroogt; daarna het gelaat in wrijven met cold cream en er luchtig wat poeder op brengen, Is de huid zeer gevoelig, dan vrage men bij een betrouwbare parfumeriezaak een of ander middel, dat op de huid gebracht wordt vóór het poederen. Veelal verdient het aanbeveling om gelaat en handen, indien zij erg ruw zijn, met melk te wasschen, waarbij wat gezeefde havermout is gevoegd. 1 eetlepel op Yi L. melk, daarna met een zachte doek nawrilvea. MANTEL VOOR MEISJES van 610 jaar. Vele moeders zien er tegen op een manteltje te maken. Toch is dat niet zoo heel moeilijk, vooral met een goed pa troon. De kleine pelerine, die op dezen meisjesmantel gedragen wordt, geeft iets gekleeds aan het overigens eenvoudige manteltje, terwijl een smalle shawlkraag tot in de taille doorloopt. De rechte mouw heeft een kleine opslag, terwijl in plaats van zakken alleen overslagjes worden ge maakt. Patronen kan men bestellen voor den leef tijd van 58 jaar onder no. 703. De kosten be dragen 0.58. RAADGEVINGEN VAN EEN BINNENHUIS ARCHITECT. RÜIMTESPARENDE MEUBELS. Goede en verkeerde toepassing» Voor de meeste in moderne huizen huizen wo nende menschen is „ruimte sparen" een gebie dende eisch, wil men alle gemak en gezelligheid tenminste niet prijs geven. Weliswaar wordt hierbij ook wel eens over dreven en het geheel niet alleen uit een schoon heidsstandpunt, doch enkel uit een oogpunt van doelmatigheid bekeken. Een tijdlang heeft men heel erg „gedweept met de „onzichtbare" bedden, die in de lengte tegen een muur waren opgeklapt en die bij den niet ingewijde den indruk vestigden, dat men in de woonkamer een boekenkast had staan. In den beginne was men verrukt over deze oplossing, maar mede uif een hygiënisch oogpunt zijn velen hiervan terug gekomen. Muurkasten voor serviezen, linnengoed en kleeren (indien men de laatste tenminste gere geld kan luchten) zijn zeker practisch en doel matig, doordat zij veel berging geven. Zeer veel ruimte besparen eveneens de rechte tafels, die met de juist passende in- en uit- schuifbare stoelen één geheel vormen. Eveneens zijn kasten aan te bevelen, die geen openslaande deuren met scharnieren hebben, doch schuifdeuren evenals de meubelen, die tot zitten en liggen nooden en welke uit één of meerdere kubussen bestaan, die al of niet samengeschoven worden. De grootte hiervan is 555555 c.M. Daarvan vormt men naar eigen believen een couch, sofa of poef, al naar gelang van het aantal personen, dat een plaatsje noodig heeft. Deze kubussen kan men van leer of velours laten maken, zij zijn inderdaad ruimtesparend, doch in de oogen van den stalen-meubel-„fana- ticus" wellicht niet modern meer. EEN OUDE FAUTEUIL IN EEN NIEUW GEWAAD. Een werkje, dat de moeite loont. We hebben misschien op zolder ergens in een verborgen hoekje een oude fauteuil staan, die zóó niet meer te gebruiken is. Toch zouden we een gemakkelijke, gezellige stoel nog heel goed in de huiskamer kunnen gebruiken. Een los cretonnen overtrek doet wonderen. Wel moeten we er aan denken, dat we mis schien nogal wat los materiaal noodig hebben om op te vullen. Dit materiaal is niet zoo duur en kan elke stoffeerder u verschaffen. We beginnen eerst dé verschillende deelen op maat te knippen. Voor de voorkant van den rug leggen we het cretonne boven op den rug van de stoel en zorgen ervoor, dat de patronen van de stof in het midden komen te zitten. Speld het cretonne overal vast om te verhoeden, dat het verschuift en knip het daarna zoodanig af, dat er genoeg ruimte over blijft voor de naden. De zitting wordt op dezelfde wijze behandeld. De binnen- en buitenzijden van de leuningen worden apart geknipt, waarbij men er rekening mede moet houden, dat de stof ingerimpeld kan worden. Als men de verschillende onderdeelen geknipt heeft, kunnen ze aan elkaar worden gezet en men zal eens zien welk een aardig effect zulk een overtrokken fauteuil in een huiskamer maakt. GEBREIDE HANDSCHOENEN. Dikte wol: 10 st. is 2J-^ c.M. 13 toeren zijn eveneens 2l/2 c.M. Maten: Lengte 27 c.M. Breedte binnenzijde 7J^ c.M. Linker Handschoen. 84 st. opzetten, zóó dat er op 3 naalden elk 28 st. staan en 52 toeren in het rond breien 1 recht 1 averecht voor de kap, volgende toer: 1 st. recht, 2 st. samenbreien zoodat 56 st. over blijven. Op dit aantal st. 28 toeren recht breien. Om den duim te breien worden 15 st. van een van de naalden genomen, de rest van de st. komt op een draad of 2 reserve naalden. Bij de 15 st. worden er 6 bij opgezet en deze 21 st. op 3 naalden verdeeld, hierop 26 toeren verder breien; daarna aan het eind van elke naald 2 st. samen breien, wol afbreken en eenige malen door de st. halen. We vervolgen het breiwerk, hechten de wol aan en nemen 9 st. aan de onderzijde van den duim op, zoodat wij met de overgebleven st. in totaal 50 st. hebben, die op 3 naalden verdeeld worden; op dit aantal worden 18 toeren gebreid, daarna verdeelen wij de st. op 2 naalden elk van- 25 st. doch zóó dat de 9 opgenomen st. van den duim aan het eind van een naald komen, die daarna aangeduid wordt als de naald van de palm, de andere als de achterste naald. Ie vinger: 19 st. zijn noodig voor de eerste EEN MODERN INTERIEUR, Origineel en toch niet opzichtig, Von hoeveel waarde is een vroolijk, opgewekt interieur. Gezellig in huia is toch maar alles. En boe gemakkelijk wordt het ons tegenwoordig niet gemaakt. Origineele meubels zijn niet duur meer en de tijd van gewaagde proefnemingen is ook voorbij. Moderne meubels behoeven niet persé ongemakkelijk te zijn en welk een opgewekte stemming kunnen zij niet in kamers tooveren. Bijgaande afbeelding laat ons zulk een kamer zien, die met eenvoudige, doch smaakvolle meu bels is voorzien. Hoe vindt u bijv. dat aardige, ongewone kastje en het makkelijke fauteuiltje? De moderne cretonnes doen het buitengewoon goed bij zulk een modern interieur, de frissche kleuren geven een gevoel van behagelijkheid en opge wektheid, dat we vooral In dezen tijd zoozeer noodig hebben. DE VOORJAARSMODE DIENT ZICH AAN. VEEL ZACHTE TINTEN ZULLEN GEZIEN WORDEN. Soberheid vóór alles. De lente zal als modekleuren beige, grijs, abri koos en lichtblauw geven en wanneer een dezer kleuren in een donkeren toon gekozen wordt, dan zal de garneerng óf wit, óf een zeer zachte bijpassende nuance moeten zijn. Het is buitengewoon flatteus, indien om den hals een kraag of shawl gedragen wordt in een mooie zachte, bij de gelaatskleur passende kleur. Het voorjaar vraagt soepele weefsels, fijne arêpes, chiffons en georgettes, terwijl jonge meis jes zoowel levende als nagemaakte bloemen bij bijzondere gelegenheden dragen; de orchidee schijnt ditmaal uitverkoren te zijn. Wat de bontsoorten betreft zullen de licht ge kleurde vossen gedragen worden, terwijl de korte bontjasjes evenmin tot het verleden behooren en bij een vlot model rok in een kleur, passend bij het bont, met een crêpe de chine of georgette blouse zeer goed kleeden, vooral voor slanke figuren. Alieri ei modellen van hoeden zien wij reeds op de shows, o.a. de zeer kleine, diep over het hoofd vallende hoedjes, waardoor het achterhoofd voor een groot deel te zien komt. Niet iedereen zal zich de weelde van zoo'n ultra moderne hoofdbedekking kunnen ver oorloven, want niet alleen zal het kapsel vol maakt in orde moeten zijn, doch ook met den vorm van het achterhoofd moet rekening worden gehouden. Een ander model, dat wij zagen, was van het Parijsche huis Mainbocher en bestond uit een soepel zwart vilten bolletje met golvenden zwarten rand, die aan de binnenzijde wit was, terwijl als garneering over een deel van den bol een smal wit zijden iint gelegd was. In het oog vallende garneeringen. b.v. in den vorm van vele ruches en volants, zullen vermeden moeten worden, evenals veel opschik, zooals voyante kettingen, armbanden, steenen enz., het geen dus een versobering beteekent, die wellicht als een gevolg van de tijdsomstandigheden aan gemerkt moet worden. GEKLEEDE MIDDAGJAPON. 702 De voorjaarsstoffen geven ruimschoots ge legenheid om onze keu s te maken, daar allerlei variaties in kleur en weefsel reeds zijn verschenen. Tot de nieuwste stoffen behoort o.a. flamisole perlé, en Bouillonné imprimé, beide kunst zijden weefsels in mooie tinten, alsme de in zwart. Wol met zijde blijft zich ook nog steeds in de gunst ver heugen. Het geplisseerde zij den vestje eindigt met een scherpe punt in de taille, terwijl een kanten garnituur als afwerking van hals en mouwen dient. De rok is recht om de heupen, naar onderen toe wijder wordend door lichte klokken. Patronen kan men aanvragen tot en me jnaat 52 onder no. 702. De kosten be dragen 0.58. 702

Soester Courant | 1933 | | pagina 8