De verkorte arbeidsduur een succes. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot êprutol. Bij alle Drogisten. HOE GROOTS Californië 1933. T W Eil? 'P> baar zijn bij de heeren Benschop, Steenhol. 17 MAART 1933 No. 11 Ter herinnering aan den aard bevingsramp van Maart 1933. Een enkele trilling en 't is weer gebeurd, De aarde eenvoudig aan stukken gescheurd, Een grond, die gewoonweg vanéén wordt gereten, De lucht is vervuld slechts van kermende kreten Gebouwen als torenszoo groot als paleizen, Zooals z' in Amerika énkel verrijzen, Ze wankelen schudden en storten inéén, De werekt verpletterend onder hun steen Een énkele schok en de grondvesten trillen, De menschen, waanzinnig, verdringen zich., gillen Ze wringen en douwen en rennen door straten, Wanhopig van angst om de stad te verlaten, Maar overal is hetzelfde beeld, Het is., of een kind., met een blok kendoos 9peelt. Baldadig de stukken tot torens ver heven Moedwillig doet wankebn, trillen en beven Tot alles met kletterend blokkemgeweld, Door 'nmaalenae kinderhand néér is geveld straat en Holtus, Lange Bergstraat. De reis naar en van Amsterdam wordt geheel per autobus gemaakt. Vertrek van Eikenlaan precies 11 uur. Op de gebrui- kelijlke wijze zal langs den hoofdweg wor. d ond den Rijksstraatweg dien gestopt voor het opnemen van deel- j H<&d ijTrier„ p,aats gehad Toen op genoemden avond de ongeveer negerliledjes worden gezongen. De toegang voor deze lezing Is voor ieder bov^n de 15 jaar vrij. Doodelijke aanrijding Een zeer ernstige aanrijding heeft Zon- nabij nemers. Jeugddienst Emmakerk De 4de Jeugddienst van dezen winter zal gehouden worden Zondag 19 Maart, 's avonds om 7 uur in de Emmakerk. Ds. E. Blaauwendraad uit Baarn zal dezen dienst leiden. l Vergadering Wijkverpleging De Vereeniging „Wijkverpleging Huis ter Heide en omstreken", waartoe ook de Groene Kruis-afd. van Soesterberg be hoort, zal a.g. Vrijdag 17 Maart een alge- mee ne ledenvergadering houden. De agen da vermeldt o.m.: het uitbrengen der jaar verslagen, aanbieding begrooting 1933, als mede periodieke bestuursverkiezingen e.a. En wij hier op aarde, wij zijn maar aan 't vechten, De ééne voor dieen de ander dééz' rechten In Duitschiand werd Hitier tot afgod verkoren,, Wiens naam we per dag minstens twin. tigmaal hooren In China, daar is het ook lang niet pluis, Daar slaan ze den boel nog maar altijd in gruis En ook in ons land zijn we leeljk verkouden, Dan wor at meneer Zusmeneer Zoo weer de man, Die alles belooft en die alles ook kan! Dan zijn er weer tièntallen, honderden menschen, Waarvoor men geen bétere immer kon wenschen, Dan hebben we allen weer zoo'n hooge borst,, En is ieder mensch in z'n soort weer een vorst! We voelen ons stijgenwe voelen ons rijzen, We voelen ons gróótals daarginds die paleizen Maar'n enkele trilling, die doet ons weer blijken, Voor Weit hier op aarde, de mensch nog moet wijken Een énkele schok, als een dwid'lijke hóón Ennéér stort de Mensch van z'n Statigen Troon! (Nadruk verboden). PLAATSELIJK NIEUWS Vrijwillige Burgerwacht "i enöinciie ue uuac Burgerwacht weder om nieuw leven -in. te blazen, had Dinsdag avond in „De Gouden Ploeg" een samen, komst plaats van belangstellenden, welke goed bezocht was. Onder de plrn. 60 aan Druk verkeer en nog wat 't Was Zondag mooi, schitterend mooi weer en dientengevolge dru'k op straat Wie niet rijden kon en mocht, reed uit, ja ook wie niet mocht. De wet op de open bare middelen van vervoer staat vervoer van personen alleen toe> wanneer een daar voor bestemde wagen is goedgekeurd. Men mag bijv. geen personen vervoeren in een vrachtauto, tenzij die gekeurd is en daar voor toestemming is verleend. Zoo kwa men hier Zondag vrachtauto's langs, die een dergelijlk bewijs niet konden vertoo- nen en dientengevolge op de bon werden gezet. Ook enkele snelheidsmaniakken kre gen een bekeuring, wagens overschrijding van de maximum-snelheid. Zendingsavond Men verzoekt ons er op te wijzen, dat de Zendingsavond met lichtbeelden, in het belang der Batak-Zendlng, welke heden avond zal worden gehouden in „Religie en Kunst", niet te 7.30 uur doch te 8 uur zal "aanvangen. Ouderavond Donderdagavond hield de oudercommis sie der openbare U.L.O. School een ouder avond in één der lokalen van genoemde school. Na een openingswoord door den heer J. v. d. Wal, hoofd der school, werd de oudercommissie met twee leden aangevuld, waardoor de commissie thans bestaat uit de Dames Keus en Kwawegen en de hée- ren Ruitenbeek, De Nies en Koopmans. De heer G. H. Veenstra moest, als scheidende voorzitter van bedoelde com missie, een hartelijk dankwoord in ont vangst nemen. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd met betrekking tot de vereeniging „Pretan- zor", welke vereeniging beoogt de tand- verzorging bij kinderen. Zeer uitvoerig werd door den heer v. d. Wal de tandverzorging bij kinderen en het groote nut van een goed gebit be sproken. Spr. hoopt, dat velen als lid van „Pre- tanzor" zullen toetreden. Secretaris is de heer A. Keus, Ossendamweg 8, Soest. Verschillende schoolzaken, waarin de ouders belang stelden, werden hierna nog uitvoerig besproken, terwijl de heer Knop, onderwijzer aan genoemde school, nog 20-jarige militair J. uiit Hilversum zïch per rij w'el naar rijm garnizoen te Amers foort begaf, werd hij aangereden door een hem achteroprijden de auto. De toestand van het slachtoffer was direct zoo era- dat een ontboden geneesheer directe overbrenging naar het Militair hospitaal te Amersfoort noodzakelijk achtte. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is J. Maandagmorgen aldaar aan de be komen verwondingen overleden. Het rijwiel van J. werd' bij de aanrijding geheel vernield. Schermwedstrijden Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Ter gelegenheid van het achtjarig be staan van de Genie Önderofficïeren- 9Cbermvereeniging te Utrecht worden de jaarlijksche schermwedstrijden dit jaar ge- houden op 18 Maart a.s. in het cantine paviljoen van de Kromhoutkazerne aldaar. Deze wedstrijden zuleii bestlaan uit: lste Een éqiepe wedstrijd op diegen 2de Een équipe wedstrijd op sabel; 3die Een personeele wedstrijd op afdeeling II. 4de Een personeefe wedstrijd op sabel afdeeling I. Aan de wedstrijden genoemd onder lste en 2de kunnen deelnemen schermers van milliitaire korpsen te Utrecht, Soesterberg, Zeist, Amersfoort en Nleuwersiluis, alsme de leden van de te Utrecht gevestigde 9Cherm ve r een i gin gen Aan den wedstrijd voor afdeeling II mo gen alleen schermers deelnemen, die nog nimmer een lsten tot en met 5den prijs in 'n open wedstrijd hebben gehaald, waarbij de onderlinge wedstrijden in; eigen vereeniging, bond of zaal bulten beschou wing blijven. De houders van een wisselprijs zijn daar van uitgezonderd, dezen mogen dien prijs in de finale der afdeeling verdedigen. Geschermd zal worden volgens de wed strijd-bepaling van den K.N.A.S.B. De sterkte van iedere équipe is vier schermers. 'Aanbesteding Woensdagmorgen te 11 uur werd na mens het bestuur der Goöp. Zuivel- en Melkfabriek door den heer Ara. Brouwer, architect alhier, aanbesteed, het uitbreiden en verbouwen der CoÖp. Zuivelfabriek en bet bouwen van een bovenwoning op ge noemde fabriek aan de Mldldetwijkstraat alhier. Ingeschreven werd door: J. v, Asch, Soest, f 5089.G. Beeker, Utrecht, f 4099, Onze vliegers te Reykjavik Het Comité voor liet vliegtuigstation te Reykjavik heeft in de afgeïoopen weken verschillende blijken van belangstelling ont vangen van de leden van het Koninklijk: Huls. Na de reeds vroeger vermelde bij drage van den Prins, kan thans worden, medegedeeld, dat H. M. de Koningin Moe der een belangrijke gift schonk voor de aerologische waarnemingen onzer, ook Soesterbergsche vliegers, op IJsland. GEEN VERDERE TOENAME DER WERKLOOSHEID door WALTER C. TEAGLE President Standard Oil Company (New Jersey). wezigen, merkten wij o.a. op de heer Bur- gemeesöer, het bestuur der V.B.W., de heer J wees op het groote nut, wat gelegen is Inspecteur van Politie, de Commandant en j m het lidmaatschap van „Volksonderwijs", zijn secretaris der V.B.W.de Baarn e.a. De praeses, de heer H. Broekhuis, roept de aanwezigen het welkom toe, in 't bijzon der oe burgemeester en de afgevaardigden uit Baarn. Spr. is verheugd over de op komst. Verder dankt hij de heeren Ree- bergen en Prinsen voo-r hun assistentie! en zet daarna het doel der V.B.W. uiteen. Het doel is in tijden van revolutie het wettig gezag te beschermen, de gemeen tegebouwen te bewaken alsook de ge bouwen van particulieren. Het corps vrij willigers, dat zich daarvoor geeft is ver deelt in 2 groepen, n.L. het gewapend en ongewapend gedeelfè. Het gewapend ge deelte assisteert te politie, het ongewa pende deel neemt de plaatsen in van de stakers in de gemeentebedrijven en zorgt voor de voedselvoorziening. Degenen, die zich voor het gewapend gedeelte opge ven, moeten kennis hebben van het geweer. Verschil tusschen B.V.L. en de V.W.B. is, dat de eerste verplaatst wordt over het geheele land, de laatste speciaal voor de Ipiaats zelf is. De aanneming tot lid der Burgerwacht geschiedt na informatie. De eerste V.B.W. werd in Februari 1919 op gericht en wordt nu wederom actief. Na dat zich 22 personen hadden aangemeld, werden tot voorloop! ge bestuursleden voorgesteld de heeren Haver, Groart, Sa- lomons, v. Riet, Drost,, Prinsen, Bijleveld,! Van Duren en Broek hui js, uit welke groep op die volgende vergadering een definitief bestuur zal worden gekozen. Eerste Soester Eierveiling Kipeieren; Hoogste prijs f2.70; mlddei- Iprijs f 2.20f 2.45, laagste prijs f 2.10; Eendeieren f 1.90; alles per 100 stuks, i Aanvoer 11742 stuks. Handel vlug. Stilte Omgang 'Men verzoekt ons er op te wijzen, dat Voor deelname aan de Stillen Omgang op morgenavond nog enkele kaarten verkrljg- De jeugd De pogingen van het comité om voor de jeugdige werkloozen nuttige en prak tische bezigheden te vinden, schijnen zich gunstig te ontwikkelen. Voor hét plan om onder deskundige leiding tuinwerk te ver richten, blijkt nogar animo te bestaan; ruim twintig jongelui gaven zich reeds op Voor deelname. Naar wij vernemen is men reeds be zig geschikte grond te zoeken en zal vrij zeker deze zaak spoedig zijn beslag krij gen. Hoofdzaak zal zijn een geschikte lei der te vinden. Communistische actie Zeer waarschijnlijk door Amersfoortsche communisten werden in den nacht van Za terdag op Zondag op verschillende punten in de gemeente biljetten aangeplakt als pro paganda voor het communistisch dagblad „De Tribune" en de a.s. verkiezingen, ter wijl aan meerdere opruiende geschriften eveneens een plaats werd gegeven. De politie, welke reeds zeer vlug van één en ander kennis droeg, was spoedig in actie. Hoe groot de plakkersclub was kon niet worden vastgesteld; wel konden twee personen worden achtervolgd, welke achtervolging echter geen sucoes had, om dat zij in de duisternis konden ontkomen. Missie-actie Soesterberg A.s. Zondag zal de R.K- parochie te Soesterberg staan in het teeken van Missie- actie. Des morgens zal ouder belde Missen door den Zeereerw. Zeergeleerden heer Pater Dr. Bernard Zuuire, van de Witte Paters van Boxtel, over het missiewerk worden gesproken. Des avonds om half acht wordt in het Huis ten Halve door Z.Eerw. een lezing met lichtbeelden ge houden over zijn missie in Midden-Afrika, alwaar Pater Zuure verschillende jaren on der de negers is werkzaam geweest. Ter opluistering zullen door hem verschillende waren Uw rekeningen van dokter, apothe ker, ziekenhuis, operatie, enz. in 1932? Hoeveei zult U in 1933 hieraan betalen? U kunt zich toch beter tegen deze kosten verzekeren, dan inep** i voor groote uit gaven te' staair. Vraag eens gratis prospectus of inlich tingen aan „HET EERSTE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS - ZIEKENFONDS" De grootste en meest coulante instelling op het gebied van ziekte-verzekering. Vertegenwoordiger G. KOEK, PRAAM GRACHT 13, SOESTDIJK. Muziekavond in de Julianakerk Ten voordeele van het orgelfonds werd Donderdagavond in die Julianakerk een muziekavond gegeven, waaraan medewer king werd verleend door het Chr. Gem. koor „Crescendo", directeur de heer J. v. d. Roovaart te Utrecht, dubbel mannen- kwartet „Excelsior" te Baarn, directeur de heer F. C. Everaarts alhier, het „Evan- geëesatie-dameskoor" te Soestdijk, onder dezelfde leiding; Mej. Ida Jongsma, mu- ziekleerares alhier, piano, Mejuffrouw F. Tol uit Amsterdam, 9opraan, de heer H. D. Jongsma alhier, viool en de heer H. v. d, Flier, organist der Wilhelmioakerk al hier. Het kerkgebouw was goed gevuld. -De opening had plaats door Ds. Al'ke- ma, welke, nadat was gezongen Psl. 150 vers 1, den aanwezigen een hartelijk wel kom toeriep. Het programma getuigde van degelijke studie over de geheele linie. De orgeboli door Mej. Ida Jongsma troffen ons, voor al die na de pauze; met veel gevoel wer den dezen vertolkt. „Crescendo" deed als altijd haar best. De beide nummers waar mede het koor aanving, werden goed uit gevoerd. „De Vesper" bekoorde ons het meest. Mej. F. Tol, sepraanzangeres, be schikt over een vol teer geluid, dat goed gevormd is; de begeleiding door Mejuffr. Ida Jongsma was daarbij in zeer goede handen. Het jubileerend mamnenkwartet „Excelsior" was als altijd meer dan goed prachtig stemmenmateriaal en goed ge leidt geeft het een afgerond gehaal; geen wonder dan ook, dat na de pauze „Mei liedje" een welverdiend applaus ontving. Het Is altijd een groot genot dat kranige stelletje te beluisteren. Proviciat. Het da meskoortje deed mede haar best. Er is over den geheelen avond met toe wijding en verdienstelijk gezongen. De op tredenden verdienen daarvoor een woord van dank. De vioolsoli na de pauze door den heer H. D. Jongsma, vooral „Ave Ma ria", voeloe wonderlijk aan. Dit nummer spreekt tot de ziel. Zuster en broer zijn een volmaakt muzikaal duo, waarvan men telkens weer volop geniet. In de pauze werd gecollecteerd voor het orgelfonds. Met het zingen van den Avondzang en een korte toespraak door Ds. Wouters, werd het gedeelte na de pauze, dat eveneens uitstekend verliep^ met gebed gesloten. President Roosevelt heeft ver klaard, een uitgebreid h'ulppro- rvoor de werkloozen te zul- op9tellen, aangezien het werkloozenvraagstuk in de Ver- eenlgde Staten thans meer dan ooit de aandacht van de Re geering verdient. Onder leiding van den President der Stan dard Oil, Walter C. Teagle (de bekende tegenstander van De- terding), is een comité opge richt, dat maatregelen beraamt om de werkloozen te steunen. Voorzichtig geschat zijn er thans in de Vereenigde Staten vijf millioen menschen aan het werk, die zonder de verkorting van den arbeidsduur werkloos zouden we zen. Van die vijf millioen hebben verre weg de meesten zeer dicht voor hun ont- g gestaan, en onder de oude toestan den zouden zij ook ontslagen zijn en zou den de werkgevers de nog in dienst ge houden krachten op de oude uren laten werken. Dank zij de propaganda voor een korteren arbeidsduur zijn zij niet ontsla gen, doch naarmate de tiJdsomstandighe< den een steeds toenemende inkrimping van het bedrijf noodzakelijk maakten, werd voor het geheele personeel Het aantal ar beidsuren verminderd, terwijl er niemand ontslagen werd. Er zijn zelfs meer werk krachten in dienst genomen, die reeds ont slagen waren. Dit alles is een gevolg van de nationale campagne, welke in September j.I. is in gezet en nu een half jaar oud is. Het idee, om ontslag van personeel te voorkomen door verkorting van den arbeidsduur, werd natuurlijk reeds lang voor dien tijd toe gepast. Het benoemen van het presiden- tiëele comité in September geschiedde Hechts .om een- reeds JjesMaude -beu'egïfig leiding te geven, een beweging, die in sommige streken en groote bedrijven zul ke zegenrijke gevolgen had gehad, dat men haar door hét geheele land van regeerings- wege wenschte te propageeren. Onlangs zijn door het departement van handel ruim 400.000 vragenlijsten aan werkgevers verzonden, waarvan er tot dus verre 100.000 terug ontvangen en 20.000 geanaliseerd zijn. Reeds thans blijkt uit deze enquête op overtuigende wijze, -dat de door ons Ingeslagen weg de goede is en dat het belang van het land is gediend door die werkgevers en werknemers, die met ons hebben medegewerkt, en door de drie k vier duizend personen, die zon der eenige geldelijke vergoeding over hét geheele land verspreid propaganda maken voor dezen noodmaatregel. Een verkorte arbeidsduur is niet het ideaai van den werknemer. Hij heeft lie ver een volledigen arbeidsdag en dus ook zijn volledige inkomen. Maar met den win ter in het verschiet moest er iets gedaan worden. De particuliere liefdadigheid is reeds tot het 'uiterste belast. De overheid kan niet helpen, want zij staat zelf voor groote financiëele tekorten. De geldmid delen der werkgevers zijn minder ruim en moeten bovendien beschikbaar worden gehouden als de middelen, wij zouden wil len zeggen: de werktuigen, waarmee aan het einde van de crisis hét herstel der normale toestanden moet worden bewerkt. Dit is in het belang van de millioenen werknemers en evengoed van de millioe nen beleggers. Wij konden dus op niets steunen. De nauwkeurigste schattingen betreffende den omvang der werkloosheid, die van de Ame- rikaansche federatie van werknemers, leid den tot de verwachting, dat tusschén No vember en Januari j.1. het aantal werkloo zen nog met 1.5 k 2 millioen zou toene men. Dank zij de propaganda voor ver korting van den arbeidsduur inplaats van ontslag was het aantal werkloozen in Ja nuari echter nagenoeg hetzelfde als in No vember. Eindelijk had de lijn, die voor hét land een soort temperatuurcurve was ge worden, opgehouden te stijgen. Ons succes is gedeeltelijk te danken aan het telt, dat wij onze beweging algemeen hebben gehouden. Wij zijn niet begonnen met een gedetailleerd programma, wij heb ben geen werkdag of werkweek van zoo- en zooveel uren In ons vaandel geschre ven, wij hebben er alleen op aangedron gen, dat elk bedrijf binnen de grenzen van het praktisch' mogelijke den arbeids duur zou verkorten. Over het algemeen bleken die bedrijven, waar hét personeel slechts gebruikt werd voor Ket bedienen van machines, hiertoe het beste In staat te zijn; zij konden zelfs gewezen em- ployé's weer in dienst nemen. In finan cieel© en hatideIsonderneminegn, waar veel administratief werk te doen was, vreesden de werkgevers verwarring en ge ringere efficiency, hoewel velen uit deze categorie met succes een verkorting van den arbeidsduur hebben toegepast. In de transportbedrijven waren de bezwaren aan zienlijk in verband met de lange afstan den, die soms afgelegd moeten worden en andere technische bezwaren. In den detailhandel vreesden de werkgevers, dat het publiek door dezelfde personen wensch- te te worden bediend en dat er minder verkocht zou worden, wanneer hét per soneel in ploegen werkte. Wij zagen zeer goed in, dat er verschil lende bezwaren te overwinnen waren, dat hét voor de werkgevers zoowel moeite als onkosten veroorzaakte, om onzen raad te volgen. Verder is het voor hén, die ook in dezen tijd van hun betrekking zeker zijn, niet aangenaam om een gedeelte van hun inkomen te moeten missen in ruil voor eenige uren vrijen tijd, dien zij niet noodig hebben. Doch dit is een ernstige crisis en zonder opofferingen zal er geen uitweg zijn. De door ons aangewezen uit weg is tenminste eenvoudig en in ongeveer 80 pCt. van onze bedrijven ook praktisch' uitvoerbaar. Ook voor de bedrijven heeft ons systeem op den langen duur voordeden. Elk bedrijf heeft speciaal opgeleide en geoefende men schen noodig, deze kunnen voor het be drijf behouden blijven, wanneer men ze in dienst kan houden of weer kan opne men, terwijl er zelfs de mogelijkheid be staat, om nieuwe vakkundige werkkrach ten op te leiden, die na afloop van de crisis heele inplaats van halve dagen gaan werken en zoo voorzien in het gebrek aan goed geschoolde werknemers op de ar beidsmarkt. Met\ heeft getracht óm pagne te verbinden" aavr' een meer "nauw keurig omschreven actie, zooals die voor de dertigurige werkweek, enz. Wij heb ben echter vastgehouden aan het stand punt, dat onze basis zoo algemeen moge lijk moest blijven en dat elke verkorting van den arbeidsduur welkom was. Indirect zal onze campagne echter ook de boven genoemde bewegingen steunen. Deskundi gen van alle richtingen zijn er trouwens van overtuigd, dat de verkorting van den arbeidsduur ook na afloop van de crisis niet teniet zal worden gedaan, althans niet geheei en al. Als dat zoo is, zal ook onze campagne het hare hebben bijgedragen tol aanpassing aan den veranderden toestand. Een dergelijke aanpassing eischt echter uit den aard der zaak opofferingen, vooral wanneer men ertoe overgaat in een tijd van crisis. Men overschatte die opofferingen ech ter niet. Duizenden werkgevers, die vart den achturigen werkdag tot den zesurl- gen, van de zesdaagsche werkweek tot de vijfdaagsche zijn overgegaan, hébben ondervonden, dat ook in een geringer aan tal werkuren evenveel kan worden ver diend, dat dus het loonpeil en daarmee de koopkracht der massa ook bij een verkór- ten arbeidsduur weer op peil kan worden gebracht. Uit onze enquête blijkt, dat er overal experimenten worden genomen. Sommige werkgevers hébben de loonsverlaging, die hét gevolg was van den korteren arbeids duur, verzacht door hét uurloon iets te laten stijgen. Een zeker bedrijf kan al zijn empioyë's gedurende de eerstvolgende drie maanden werk garandeeren op de basis van een 15-urlge werkweek. Bij een ander werd een salariskorting van 6 2/3 pCt. toegepast om een fonds te vormen* waaraan de werkgever 31/3 pCt. van het totaal van alle salarissen bijdroeg. Hef fonds diende voor het in dienst nemen van nieuw personeel; wanneer er een redelijke winst werd gemaakt, zou het personeel de helft van hét gekorte salaris geresti tueerd krijgen. Deze en vele andere proefnemingen ko men het geheele land ten goede, want daaruit blijkt, welke maatregelen in de toekomst voor algemeene toepassing in aanmerking komen. Reeds thans kan men er uit leeren, dat door samenwerking en opoffering eenige millioenen Amerikaan- sche gezinnen voor gebrek en demorali satie bewaard zijn gebleven gedurende den afgeïoopen winter. Onze campagne heeft elke stad en elke branche bereiikt. Zij be hoeft thans niet meer op zoo groote schaal te worden gevoerd. Velen onzer belange- loóze propagandisten konden weer terug- keeren naar hun eigen zaken. Naar wi| hopen zal er eens een tijd komen, waarin onze campagne geheel en al overbodig is geworden. f

Soester Courant | 1933 | | pagina 5