tfENRt X vBRONICEEST JR DE GESCHIEDENIS VAN "~TT ZOUT» 'ONNEN WORDT. - /oor het dient* Zoo nu t., -a hooren wij de uitdrukking: „Ik heb samen met hem een zak zout gegeten;" en dit heeft een bepaalde beteekenis. Het wil zeg gen, o.t ;k lang met hem ben omgegaan en hem dus goed ken. Sedert de vroegste eeuwen speelt het zout een belangrijke rol la het leven van mensch en dier. In oude Grieksche en Romeinsche geschriften Wordt dikwijls melding gemaakt van de belang rijkheid van het zout. Zelfs in den Bijbel wordt pp verschillende plaatsen iets verteld in verband met het zout. Om een paar voorbeelden te noe men: De vrouw van Lot werd in een zoutpilaar Veranderd toen zij op de steden Sodom en Go- ^norrha terugkeek. Elders lezen wij: „Het zal een éeuwig zoutverbond zijn." In vroeger dagen werd «tijd een verbond gesloten boven een offerande to zout was altijd een vereischte bij een offerande, ifiet is ook zeer waarschijnlijk, dat wegens de ïönserveerenöe eigenschappen van zout het een meschikt symbool was bij het sluiten van een 'Juurzaam verbond. In Matt. 513 lezen wij: „Gij zijt het zout aer aarde, indien nu het zout smakeloos wordt, Waarmede zal het gezouten worden?" Hier heeft het zout betrekking op den mensch. We zouden nog meer plaatsen uit den Bijbel kunnen aanhalen, tyaarin sprake is van zout. Maar wat wij reeds (meedeelden is genoeg om aan te toonen, welk een belangrijke rol het zout nog altijd in ons leven Er zijn verschillende manieren om zout te winnen. De eerste en oudste methode geschiedt door verdamping van zeewater. Langs de kusten van Spanje, Portugal, Zuid-Afrika, Italië, benevens Ook in Voor-Indië (we denken hierbij aan de actie van Gandhi) wordt op verschillende plaatsen het zout op deze wijze verkregen. Zee- ivater bevat zeer veel zout. Er is zelfs zooveel zout in het zeewater, dat men er den aardbodem met een laag van 150 meter mee zou kunnen bedekken! Bi) Benghazi in Tripoli aan de Middellandsche S5ee zijn reusachtige pannen, waarin de bewoners het zeewater laten loopen. Nadat het water ver dampt is, wordt het er uit geschraapt, gezuiverd, verpakt en verkocht. De vervaardiging van zout door verdamping van zeewater vindt in ons land niet plaats, wel hebben we hier in Boekelo een zoutmijn. Zout mijnen worden ook gevonden in Duitschland. Polen, Engeland en Noord Amerika. De belang rijkste zoutmijn in de wereld is die van Wie- liczka in Polen. Deze beroemde mijn wordt al bewerkt sinds de dertiende eeuw. De zoutlagen in deze streek strekken zich uit over een afstand van 500 K.M., ze zijn wel 20 K.M. breed en bijna vier honderd meter diep. De galerijen en tunnels in deze mijn strekken zich uit over een afstand van 60 K.M. terwijl alles alleen uit zout is ge houwen. De mijn is zoo verbazend groot, dat er een groote onderaardsche stad is. Daar zijn straten, spoorwegstations, kerken en zalen. Wan neer de duizenden electrische lichtjes aangaan, lijk dit alles op een wonder sprookjesland. Wie ooit die kant heenreist mag zeker niet vergeten dit onverc- schouwspel gade te slaan. Bij Sian.c Roemenië is een andere groote zoutmijn. JaarlijKs worden daar 80.000 ton zout ontgonnen. Men heeft berekend, dat als men er 100.000 ton zout uithaalt, het minstens nog twee eeuwen moet duren alvorens de mijn is uitgeput. Nu we een vluchtig c hebben gegeven van de zoutwinning, wh ook de eigen schappen van het zout nagai.... Zuiver tafelzout is wit gekristalliseerd zout en als het aan de lucht wordt blootgesteld zal pet geen vocht opnemen. Keukenzout wordt nat als het aan de lucht wordt blootgesteld, omdat jiit zouten bevat, die water uit de lucht opnemen. Zout is oplosbaar in water, het is bros en breekt gemakkelijk in kleine stukjes. In het dagelijksche leven wordt het zout bij ons eten gevoegd om het smakelijk te maken, maar dit is van minder belang. In werkelijkheid is het een onontbeerlijk bestanddeel van het voedsel voor mensch en dier. Het is van groot belang bij de vorming van maagsappen, die meehelpen om het eten te verteren. Bepaalde zuren worden in onze maag gevormd en één van die zuren kan alleen gevormd worden als er tafelzout aanwe- sig is. Het wordt gebruikt bij de bereiding van na trium bicarbonaat, dat veel in bakpoeder wordt gebruikt. Wanneer bakpoeder verhit wordt scheidt het een gas af, dat bekend is als kool- stofdioxyde. Dit gas veroorzaakt het rijzen van het deeg. Tafelzout wordt ook gebruikt bij het vervaardigen van soda. Als wij zout en ijs met elkaar vermengen krijgen we een goedkoop en bijzonder doeltreffend vriesmengsel voor de ver vaardiging van roomijs, immers dan daalt de tem peratuur van het mengsel ver beneden het vries punt van water. Tenslotte wordt zout dikwijls als medicijn ge bruikt. Het is een goed middel voor het gor gelen van de keel als deze pijn doet. GLIMMENDE VENSTERS. We zien allen graag vensters, die van binnen zooals van buiten zonder stippen Zitten. Hieraan kan men heel gemakkelijk tegemoet komen dooi het glas, nadat het met spons en zeem is afge nomen luchtig na te wrijven met een losse prop krantenpapier en wel door dit in cirkelvormige beweging te doen. dat het mengsel nog tamelijk warm is, voeg er juist genoeg gesmolten zeep bij om een goed sopje te krijgen. Spoel en wring de vuile stukken zoolang door dit water tot ze heelemaal schoon zijn. Spoel het daarna goed uit In een mengsel van zemel- en schoon water en tenslotte dient nagespoeld te worden in schoon koud water, waarin wat zout en azijn zijn opgelost, een eetlepel van elk in een emmer Water. Als de gewasschen goederen gesteven moeten worden, worden zij in een beetje onvermengd zemelwater gestoken. Stijfsel wordt liefst niet ge bruikt, daar dit vaak leelijke, glimmende plekken veroorzaakt. Nadat het goed in het laatste zemehvater ge stoken is, wordt het in een doek gedraaid op zoo'n manier, dat nimmer twee deelen van de stof tegen elkaar kunnen komen, zonder dat er een doek tusschen-in is. Zoo vlug mogelijk laten drogen zonder het goed echter bij een k3che) of in de felle zon te laten hangen. ARABISCHE GOM. Voor het opmaken van kant. Arabische gom, opgelost in kokend water, is een uitstekend middel om kant, fijne zijde en enkele soorten borduurwerk min of meer stijf te maken; de resultaten zijn veel beter, dan wan neer hiervoor stijfsel gebruikt wordt. Men koopt 50 gr. Arabische gom en lost deze op in één halve Liter kokend water, die men laat afkoelen en in een flesch kan bewaren, die goed gesloten1 wordt. Nadat de fijne weefsels één- of zoo noodig tweemaal in lauw vlokken-zeepsop gewasschen zijn (niet hard wrijven) worden zij eenige malen in lauw sop nagespoeld en daarna door een gom- oplossing gehaald; in den regel is 1 theelepel hiervan genoeg op ^2 L. water. Wil men kanten garnituren een zacht crème of ecru tint geven, dan voegt men aan het gom water een weinig goed gezeefde thee toe. W. DE DAMESSCHRIJFTAFEL VOLGENS DE MODERNE EISCHEN. Wordt het naaitafeltje verdrongen? Zonder twijfel heeft de moderne tijd de vrouw zeef vele rechten gegeven, die zij niet geheel en al zonder strijd verkregen heeft en ook in de toekomst niet licht prijs zal geven. Met deze rechten gaan ook veelal plichten gepaard en menige vrouw zal zich op een of ander maat schappelijk terrein bewegen. De kamer der moderne dame heeft dan ook een geheel ander aanzien gekregen en waar vroeger de onvermijdelijke naaitafel stond, prijkt nu een schrijfbureautje. De hemelsblauwe vergeet-mij-nietjes en laven del-stemming is verdwenen, om plaats te maken voor andere dingen. Zooals elk van onze meubelen, heeft ook het damesschrijfbureau een algeheele verandering on dergaan, want wie heeft in musea of veilingen van antieke meubelen niet het geheimzinnige kabinet gezien met al de geheime vakjes en laad- Jes uit het Renaissance tijdperk? NACHTJAPON van effen of gebloemd flanel. 709 Verschillende lezeressen vroegen ons om een voudige en ook meer gekleede modellen van nachtjaponnen in ons blad te plaatsen. Het hier gegeven mo del is eenvoudig en gemakkelijk te maken zoowel van effen of gebloemd flanel als van lin gerie batist, of kunstzijde en de prijzen van al deze stoffen zijn zoo buitengewoon ge daald in prijs, dat zoo'n zelf ge maakte nachtjapon niet veel behoeft te kosten. Het aardigst is wel een combinatie van effen en ge bloemd; b.v. bij een effen stof een gebloemde kraag, split en manchet ten en omgekeerd. Bij flanel is een garneering langs kraag, split en mouwen overbo dig, maar bij dun ne stoffen is een smal valengienne kantje heel lief. Patronen kan men bestellen tot en met maat 52 onder no. 709. De prijs bedraagt 0.58. HET WASSCHEN VAN CRETONNE-STOFFEN. Cretonne en andere meubelstoffen zijn geneigd om hun schoonheid en kleur te verliezen als zij in water met zeep worden gewasschen, behalve natuurlijk de echte, dure cretonne, die gewaar borgd wordt. Deze moeilijkheid kan echter wor den voorkomen door zulke gekleurde stoffen in zemelwater te wasschen. Het water wordt bereid door een hoeveelheid zemelen te nemen en deze stevig in een dun lapje te binden, maar er moet ruimte voor het ?wellen overgelaten worden. Laat het water nu koken en houdt het voort durend aan de kook totdat het water een bruine kleur heeft aangenomen. Giet het water nu af en zet het klaar voor de wasch. Dezelfde zemelen kunnen nog een keer worden gekookt, maar dit laatste water zal niet sterk genoeg meer wezen om te wasschen, maar wordt als spoelwater ge bruikt. Het eerste zemelwater wordt met een gelijke hoeveelheid warm water vermengd. Zorg ervoor, EEN INGEBOUWDE TOILET TAFEL. Wie heeft niet genoten bij het zien van een prachtige barok- of gracieuse Rococo schrijftafel? Wie thans nog zelf een cylinderbureau uit den Empire- of Bieder mei er-tijd in zijn bezit heeft, kan met recht trotsch op zulk een meubelstuk zijn. De moderne meubelen wijken geheel en al van deze stijlen af en wie zich thans een schrijftafel aanschaft doet dit in overeenstemming met zijn intérieur en houdt tevens rekening met het feit of deze zal moeten voldoen aan de behoeften, die een werkende vrouw stelt dan wel of vol staan kan worden met een schrijftafeltje, waar aan de hulsvrouw hare brieven schrijft, boekje» van leveranciers invult enz. In het laatste geval zal b.v. meer waarde ge hecht worden aan het uiterlijk aanzien, dan wel de vraag overwogen worden, hoe het grootst mo gelijk nuttig effect verkregen wordt, hetgeen voor de werkende vrouw van het meeste be lang is. De eerste zal reeds kunnen volstaan met een kleine schrijftafel, die in een vensternis Inge bouwd is, terwijl men bij de moderne meubels tevens allerlei practische combinaties vindt b.v. in den vorm van een boekenkast of een bank met aangebouwde kleine schrijftafel, die gesloten zijn de den indruk maakt van een kast, doch waar van het voorblad naar beneden geklapt kan wor den en men een eenvoudig handig schrijfblad heeft, terwijl men dan tevens allerlei vakjes en laadjes kan zien, die buitengewoon handig zijn en de huisvrouw goede diensten bewijzen. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat een toilettafel werd beschouwd als een buiten sporige luxe, die alleen de rijksten zich konden veroorloven. vroeger waschkast en waschtafel innamen, welke thans door de vaste waschtafels overbodig zijn geworden. Toilettafels ziet men thans in alle mogelijke uitvoeringen. De hierbij afgebeelde toilettafel vormt één geheel met de slaapkamer en is tegen den muur aangebouwd. WENKEN BIJ KINDER VERZORGING. Als de tanden doorkomen. Indien er tusschen babie's tandjes een vrij groo te ruimte is, nadat deze zijn uitgegroeid, behoeft men zich geen zorgen te maken. Integendeel als zij het melkgebit wisselen, zullen de tanden, die; hiervoor in de plaats komen, veelal beter naast elkander komen in plaats van scheef te groeien. Kinderen, die door hun moeder gevoed zijn en na het speneü reeds peentjes kregen om op te knabbelen krijgen in den regel goede tanden. Ook later, wanneer de kinderen reeds alles mee eten, verwenne men hen niet, door de korsten van het brood af te snijden. AANVRAGEN VOOR PATRONEN. Knippatronen worden door bemiddeling van onze damesredactrice franco toegezonden na ontvangst van het bedrag, dat onder elk model vermeld staat. Men adresseere aan de Dames redactrice, Santhorstlaan 70 te Wassenaar. Correspondentie kan hierover niet gevoerd worden. BROODPLANKEN Broodplanken moeten minsten^ éénmaal per week met water, zeep en een weinig schuurzand worden afgeboend, daarna met heet water over goten. Is het hout leelijk van kleur, dan neemt men een halve citroen en wrijft deze over de plank, daarna onder de kraan afspoelen en buiten in de schaduw drogen. Indien de plank na het spoelen met een doek wordt afgedroogd, bespoedigt dit het droogproces. Het meest aan te bevelen zijn stevige ronde eikenhouten broodplanken. Maar de toilettafel heeft zich langzamerhand ingeburgerd en heeft de plaats verworven, die DE NIEUWSTE GARNEERING» Tulle doorstop in twee of meer kleuren geldt als het nieuwste voor ceintuurs op japonnen, en ook voor shawls; ook als garneering van japon nen en blouses wordt het veel toegepast. Men ziet zelfs geheele blouses.van tulle doorstop, die dusdanig gewerkt worden, dat de strepen midden vóór en achter naar elkander toeloopen, hetgeen niet alleen aan de moderne eischen van streep- verwerking voldoet, toch tevens een zeer artistiek en origineel geheel geeft. JAPON VOOR BRUIDS MOEDER. Voldoende aan een ons gedaan verzoek plaat sen wij hier een japon voor een bruidsmoeder, die zeer gekleed is en die, zooals de bedoeling is, zonder mantel gedragen kan worden. Wij zouden willen aanraden het geheel van zwarte zijde te maken met een vest van ivoorkleurige kant, waaronder een los vest van (dubbel ge nomen) heel zacht rose crêpe georgette wordt gedragen, dat b.v. op de onder japon vastgespeld wordt. Men kan het echter ook van de bovenkant der onder jurk af op de band vast hechten. De japon bestaat uit een bovenstuk, Waarin ook de mou wen gezet worden en een mouwlooze bo lero, die met een zijden strik juist onder de kant gesloten wordt. Voor de ceintuur wordt een mooie gesp b.v. met kleine steen tjes bezet gekozen. De rok heeft een voorbaan, die uit drie stukken bestaat, n.1. klein puntig voor stuk, met zij- en voorbaan, die door de schuine lijn zeer goed afkleeden en de heupen nauw omsluiten, daarna in zeer lichte klokken eindigen. De mouw wordt naar onderen toe wijder en heeft een manchet, die dezelfde lijn aangeeft als de voorzijde van den rok. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 48, on der vermelding van No. 717. De kosten bedra gen 0.58. JAPON VOOR BRUIDS MEISJE. Maar ook voor andere gelegenheden. JURK VOOR KLEINE BRUIDSMEISJES. 715 Enkele lezeressen vroegen ons om een gekleed jurkje te willen plaatsen voor een strooistertje. Het aardigst is het van een zeer dun zijdje b.v. zacht rose, blauw of groen, hetgeen af hangt van de kleur, die het best bij het draagstertje past. Heel lief is een ef fen zijden bovenstuk met pofmouwtjes en volants van zijde met een kleine bloemetje (rozeknopje). Het bovenstuk is aan de hals inge- rimpeld en wordt daarna afgebiesd, ter wijl een roset met afhangend lint of smal fluweel op den schouder wordt aangebracht. Patronen kan men aanvragen met opgave van leeftijd onder De prijs bedraagt 0.58. Een japon voor bruidsmeisjes moet elegant, doch eenvoudig zijn, daar het toilet der bruid moet domineeren. Zacht gebloemde, maar ook effen zijde zijn bij uitstek geschikt voor dergelijke toiletjes b.v. met een garneering van kant. Ons model heeft een kanten vestje en kan naar verkiezing ook met een kanten mouw gemaakt worden, die tot even onder den elleboog reikt en met of zonder lange aan sluitende ondermouw gedragen wordt. Kiest men een pofmouw, zonder meer, dan wor den hierbij handschoe nen gedragen, die tot de elleboog reiken. De taille heeft een inknip op de hoogte van het middel, waar de ruimte wordt ver deeld, en sluit strak om de heupen, waarna de puntig opgestikte vier baans rok in klokken tot even boven de en kels valt. Aangezien dit model niet alleen voor bruidsmeisjes, maar ook voor andere doeleinden, die een gekleede japon vra gen, geschikt is, stellen wij de patronen beschik baar tot en met maat 48. Aanvragen kunnen ge schieden onder No. 718. De kosten bedragen f 0.58.

Soester Courant | 1933 | | pagina 4