GRATIS PERMANENT WAVE llllll Hen Openbare Verkooping Door notaris A. O. Dammers werd U pinsdagmörgen om 1? uur in 't hotel „De Gouden Ploeg" publiek verkocht: A. een boerenwoning annex Sta! met twee hooibergen en verdere bet. erf, wei en bouwland nabij den Nieuwenweg te Soest, pim. tez. groot 2.16.29 H.A. Opgehouden voor f 5590. B. eenige perceeïen weiland gelegen aan Bn nabij het Oude Orachtje te Soest, te- jramen groot 2,68 H.A. Kooper de heer W. v. Asch vo,or f 4201 C. een villa met erf en tuin aan het Julianaplem no. 10 te Soest groot 17,29 A. Opgehouden voor f7900. Gem. Keuringsdienst Overzicht van den Gem. Keuringsdienst over de maand Maart 1933. Geslacht op de N.V. Centrale Slachtplaats: 49 Runderen, 6 pinken. 2 paarden', 1 hltA 12 vette kalveren, 1 nuchter kalf, 1 schaap ten 84 varkens. i Ingevoerd werd 6642 kilogram' vet e# Vle-esch. Huisslachtingen: 1 rund, 1 vet kalf en' 12 varkens. Uit nood werden 2 runderen gedood. Gestorven: 3 runderen, 1 graskalf, 2 nuch tere kalveren, 1 varken en 2 geiten. Tu berculose kwam voor bij: 10 runderen en (J vurkens. Goedgekeurd werd onder voor waarde van verkoop in 't klein onder toe- zacht: 2 runderen. Aan organen werden afgekeurd: in 't bijzonder. Alhoewel het hem speet, dat B. en W. niet waren gekomen, zag hij toch met voldoening, dat verschillende gemeenteraadsleden aanwezig waren, die zich konden overtuigen van de behoefte aan een grooter localiteit. Spreker heette alle aanwezige leden, ouders, afgevaardig den van gymnastiek-, zang- en andere ver- eeniglngen hartelijk welkom. Gedurende de enkele jaren, sinds deze vereeniglng bestaat, had zij reeds heel veel gepresteerd en deed zij nog veel verwachten voor de toekomst. De grootste lof hiervoor komt toe aan de leiders, mejuffrouw De Ru en den heer Mantel, die niet alleen voor geld, maar ook met hart en ziel, met raad en daad, zich aan de vereeniging ge ven. Als blijk van waardeering werd elk hunner, evenals het bestuurslid, den heer v. Werkhoven voor diens belangelooze as sistentie, onder groot applaus een cadeau aangeboden, waarbij nog een bloemenhul de voor mej. De Ru en mevr. Mantel., De uitvoering zelve, die uit een twaalf tal nummers bestond, Is schitterend ge slaagd en leverde het bewijs, dat de ver eeniging sinds het vorige jaar In al haar afdeeüngen zeer groote vorderingen ge maakt heeft. Er zit lijn in het onderricht der beide bekwame leiders, die niet vast geroest zitten in een bepaalde methode. Voor hen is gymnastiek niet iets, dat op zichzelf staat, maar wel' iets van het/ lieven zelf. Wars van kunstmatigheid, aarzelen zij daarom niet om datgene van het nieu we in toepassing te brengen, dat natuur- Van Runderen: 13 Iongen, 3 harten, 15lijk is. Zoowel vrije oefeningen als toe levers, 3 milten, 3 magen, 3 darmeij, 4 stelwerk legden daarvan getuigenis af. Zoo nieren, 1 borstvliies, 1 bujikvlies, 10 lymfe klieren, 2 K.G. vleesch en 22 K.G- on- gesmolfen vet. Van Varkens: 22 longen, 2 harten, 1 le ver, 5 nieren, 3 lymphklieren en 3 K.G. iongestnolten vet. Van Paarden: 2 nieren. Prins Willem de Zwijger-herdenking te Soesterberg Maandagavond werd door de Oranje- vereeniging „Wilhelmina" te Soesterberg een Willem de Zwijger-avond gehouden jin Hotel „Huis ten Halve". De zaal was geheel bezet. Spreker voor dezen avond ■was de heer J. W. Wijn, Hist. Drs. Medewerking verleenden het Don Boseo- jorkest, onder leiding van den heer Ch. W. van Son en een kinderkoor, samengesteld uit de diverse scholen, onder leiding van den heer A. E. Wegman. Onder de aanwezigen merkten wij op den Burgemeester, Kolonel Oudendijk, Ds- Tuinstra, eenige raadsleden en verschil lende Officieren van de Luchtv. afd. Na dat door het orkest een oud Nederl. Volks lied was gespeeld, hetgeen door allen werd medegezongen, sprak Kapitein Sar leenige woorden ter inleiding en werd door de schoolkinderen verschillende liederen gezongen, welke op uitmuntende wijze Werden vertolkt. Hierna volgde de her denkingsrede door den heer Wijn, die in groote trekken naging, wat Willem' van Oranje voor Nederland heeft gedaan en wat aan hem verschuldigd zijn. Na de pauze werd weer door de kin deren gezongen „Bede voor het Vader end", ook nu weer op voortreffelijke wijze, Waarna het orkest zich liet hooren in: Lie- Üersuite van Schub ert, Serenade van J. Reikens en Alesandro-Stradella, van Flo- $om. De uitnemende vertolking was oor- fcaak, dat de K.L.M.-marsch moest worden 'gegeven, terwijl tot slot het „Wilhelmus" weerklonk, hetwelk door alle aanwezigen Wterd mede gezongen. De Voorzitter dankte bier na alle aanwezigen voor hun opkomst, idlen spreker voor zijn mooie rede en het loikest en koor voor de schoone muziek len zang. Het was een goed geslaagde avond. Dinsdagmiddag was het feest voor de (ónderen der drie scholen. Te drie uur kwamen er pl.m. 350 bijeen in de zaal van Hotel „Huis ten Halve". Nadat eerst door eenige kinderen een paar liederen werden gezongen, nam Kapitein Sar het woord, waarbij deze op aangename wijze bet leven schetste van den Prins van Oran je, den Vader des Vaderlands. Aan de kinderen werd een glas limonade rondgedeeld. De kinderen van de 6e en 7e klas ontvingen een gedenkplaat van Wil lem de Zwijger en de andere kinderen teen wandbord, weergevende de wapens Van Oranje en Nassau en de portretten Van verschillende vorstelijke personen. Ook dit gedeelte van de te Soesterberg gehouden herdenking zal uitnemend ge staagd gienoemd worden. Weggeloopen Vrijdag wa* een 4-jarig zoontje van J. V. uit Amersfoori weggeloopen en had ide richting Soest gekozen voor zijn wan deling. Het ventje werd alhier aangehou den en hij kon vertallen, dat hij afkomstig was uit Amersfoort. Onze politie bracht bem naar het politiebureau aldaar, waar bij door zijn vader weer werd afgehaald. De gymnastiekuitvoering van A.G.A.V.S. Voor een stampvolle zaal in Huis ten Halve gaf de plaatselijke gymnastiekver- eeniging A.G.A.V.S. haar derde jaarlijk- sche uitvoering. De opmarsch der werken de leden in hun smaakvol tenue, onder de Opwekkende tonen van het frissche turn lied, bracht reeds dadelijk fleur en lieven tn de zaal. In zijn openingswoord sprak de voor zitter der vereeniging, het gemeenteraads lid Groote wal, er zijn genoegen over uit, dat zoo velen aan den oproep voor dezen fcvond hadden gehoor gegeven, waarin hii een bewijs zag van belangstelling voor lichamelijke opvoeding en voor A.G.A.V.S. gaven de heeren een treffende demonstra. tie der methode Surèn, waarbij oefenin gen met ontspanningen, trekken, drukken enz., vermengd zijn met oude schooloefe ningen. Elk nummer had: veel bijval. Vooral Tremplin Brug en Tremplin Paard wefr- den ware succesnummers. Er werd hier bij individueel heel wat gepresteerd, ter wijl de oefeningen aan deze toestellen, uitgevoerd door den heer Mantel e.a., in, alle opzichten af waren. Het rhytmiscb dansje voor de dames, was soepel en uitbeeldend. Eerste Soester Eeierveiling Kipeieren: Hoogste prijs f2.15; middel- prijs f 1.70fll.90; laagste prijs f 1.55; eendeier en f 1.60. Alles per 100 stuks. Aanvoer 14000 stuks. Handel kalm'. Protestvergadering te Soest Vrijdagavond waren de Pluimveevereen. Soest en Omstreken, de afd. Soest van de A.B.T.B., de Coöperatieve Zuivelfabriek „De Soester" en de Coöp. Landbouwver- eeniging te Soest allen te Soest in massa- vergadering bijeen in „De Gouden Ploeg", teneinde een protest te laten hooren, zoo- aIs de voorzitter, de heer Wüst, het zeide, vanwege den slechten toestand In land-, tuin- en pluim veebedrijf. Na een korte inleiding door den pre Sim den t, gaf deze het woord aan den heer J. J. de Koning uit Soest als veteraan op- pluim veegebied, die mededeelde, hoe men er toe gekomen was hier in massa bij el kaar te komen. De nijpende toestand), waarin de boerenstand en de pluimvee houders \erkeeren, vooral nadat de invoer rechten op kaas en eieren in Duitschland zijn verhoogd, brengt er ons toe, om1 -een noodkreet te laten hooren. De laatste stroo- halm' waaraan de boer zich nog vasthield was de kip, maar ook deze is hem ont vallen. En ten einde raad, willen we opeh- lijk onze nood en bekend maken, In de interesseeren en dat wij op dfeze wij'ze hoop, dat ook de pers er zich voor zal onze Regeering een duwtje mogen geven om alles in het werk te steilten, wat tot betere toestanden kan leidien. Daarna kreeg de heer Naethuis even eens uit Soest het woord. Deze ia eigen lijk de aanstichter tot deze bijeenkomst. In een uitvoerig relaas, waar hij als motto zou willen boven plaatsen: „als de teerling geworpen zal zijn", ging hij den toestand, waarin wij zoo langzamerhand gekomen zijn na, daarbij miet verbloemende dat de wijze waarop Duitschland thans handelt, allerminst door de Nederlanders was verdiend. In den oorlogstijd hebben wij vele kindieren geholpen aan brood eo zie daar de waardeering. Als Duitschland zoo door gaat, moeten er andere maatre gelen worden genomen. Dan diienen we wat hierboven ons hangt in toepassing te brengen Als Duitschland ons negeert, Hebben wij Duitschland niet noodag. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den heer Dr. Joh. H. Scheurer, Se cretaris van de Kamer van Koophandel De Geldersche Vallei te Amersfoort, die- gaarne op verzotek deze vergadering van advies wil dienen. 't Is begrijpelijk, dat er een stemming ontstaat van verzet en spreker ziet, dat het nu wel anders is dan hij kort gele den in den trein vernam'. Twee reiziigers zaten tegenover elkaar, waarvan een uit Soest, die zijn gemeente schetste als een rustig landelijk plaatsje, met een aantal renteniers, waar weinig leven is. Dat i? nu toch allerminst waar. Hier spat het leven naar alle kanten. Dat hebben we- bij de vorige sprekers gehoord, 't Is even wel moeilijk een remedie te vinden voor den moeilijken toestand, waarin wij zijn gekomen en waarmede de zaak is op te lossen. Er zijn nood onderhandelingen met de Duitsche regeeruig gaande. Wij weten, dal onze menschen daar een moeilijke zen ding te vervullen hebben. Het is een uiitersl moeilijke partij voor hen. Onze buren ne men een hooghartige houding aan en we dienen ons te wachten eten' spaak in hel wiel te steken voor he-n, die ons te Bcri'jjm ve r tegen woord ige-n Maar zeker mogen wil, zooals gezegd, aan onze gevoelens uiting geven en in overleg met het bestuur van deze verga dering stelt spreker voor de volgende mo* tie aan te nement I 'I MOTIE: De Pluim v e e vereen Igilng „Soest en Om streken", de afd. Soest van den A.B.T.B^ de coöperatieve zuivelfabriek „De Soes ter", de coöperatieve Landboüwvereeml- ging te Soest, allen te Soest in massa-vergaderiing bij een in „De Gouden Ploeg", 21 April '33* gelet op den levensbedrelgenden toe stand, waarin pluimveeteelt, land- en tuin bouw en veehouderij ook in deze streken des lands verkeeren, overwegende, dat deze druk op scherpe wijze is verergerd door de belemmeringen van onzen export van Duitsche zijde, van 'meening, dat hiertegenover Van Ne- derlandschen kant biet een lijdelijke hou ding mag worden aangenomen, te minder, waar ons land voor vele goederen, die hef tot dusver uit Duitschland betrok, nlief op dat land uitsluitend is aangewezen, noodtgen allen in Nederland, zoowel particulieren als offkieele en semi.officï- eele instellingen uit, om' aan de Duiitsche leveranciers van goederen voorzoo ver die goederen ook elders voor dezelfde of op- geveer dezelfde prijzen en kwaliteit zijn te bekomen te doen weten dat bij niet spoedige wijziging der tegenwoordige Duitsche regeeringsmaatregelen het moei. ker wordt, om hen voor levering te aan merking te blij verf doen komen. vertrouwen, dat het Germaansche Duit sche vofk tegenover een stamverwante na tie, waarmee bovendien we derzij dsche, oude. patuurlijke, economische banden be staan, niet bij voortduur aldus vijandig en zich jegens elkaar isoleerend zal op treden, zien met belangstelling tegemoet, het geen van onze Regeeringszijde bereikt zal worden, om een redelijke houding van Duitschland te verkrijgen, wekken iedereen dringend op, in elk ge val vóór alles Nederandsch fabrikal'at te vragen, dringen bij onze Regeering aan op ener giek optreden in deze economische ver- houdingen, besluiten, deze motie ter kennis te bren gen van de Nederlandsche en Duitsche re, geeringen en de pers en gaan over tot de orde van dien dag. Een goede nacht In den nacht Yan Zondag op Maandag trof onze politie op straat aan een inwoner onzer gemeente, G. J. K., die tn be* schonken toestand ~een rijwiel bestuurde, dat bovendien hfervoorzien was van een lichtende lantaarn en waaraan ook nog een bel ontbrak. Procesverbaal werd van een en ander opgemaakt. 1 Een goede macht voor K* Oranje-herdenking Zondagavond werd in de Em'mak'erk. Nieuwerhoekstraat een dienst gewijd aan de herdenking van den vierhondiersten ge boortedag van Prins Willem van Oranje. Door de gemeente werd gezongen Ge zang 2 :1 Den hoogen God alken zij eer! Ds. Groeneveld bracht in herinnering de gescheidenis van Joas, die door den pries ter Jojada tot koning werd gezalfd. Een en ander vinden we in 2 Koningen 11, Naar aanleiding van deze woorden-bracht Ds. Groeneveld naar voren het verbond tusschen God, Oranje en Nederland. Wij willen, aldus den spreker, hedenavond den Prins van Oranje in die eerste plaats her denken als Christen. Het geloof was voor dezen Oranjevorst meer dan een leuze, het was voor hem een levenswerkelijkheid. Geboren uit ouders, die den Lutherschen godsdienst hadden aangenomen, was hij tot zijn elfde jaar in die leer opgebracht. Toen erfde hij het Prinsdom Oranje en werd daarom aan het hof van Karei den V opgevoed, waar hij tot den Roomschen godsdienst overging Vervolgens wordt nagegaan, hoe hij niet kan dulden, dat het Calvinistische volk hieT werd uitgeroeid om' des geloofs wftlle. 'i Was niet met zijn beginsel overeen te brengen, dat de vorst de godsdienstige richting van het volk bepaalde. Hij wilde vrijheid. En daarvoor heefd deze Oranje vorst gestreden, daarvoor heeft hij alles veil gehad, zijn geld, zijn goed, ja, ten laatste zijn leven. Na nog het conflict van den Prins met Philips, de Ban, de afzwering enz. te heb ben behandeld, komt spreker tot de ge tuigenis van den Prins: Wees niet ver- saagd. Ik heb met den Potentaat der Po tentaten een vast verbond gemaaktDit teekent den held. Hij heeft zich niet op geworpen tot een leider, maar hij regeerde bij de grati-e Gods. Alleen door zijn geloof heeft hij kunnen doen, wat hij deed. Ook als hij sterft, gedenkt hij nog zijn arme volk bij God, als hij uitroept: „Mijn God, mijn God, ontferm U over mij en over dit arme volk". Wij willen hem dankbaar gedenken als de eerste uit een lange rij Oranjevorsten. Als de eersite uit het drievoudig snoer: God, Oranje en Nederland. Daarna werd gezongen Ps. 99 1 en 2, onderwijl beklom ds. Van Schafck den kansel, die begon met zijn vreugde uil te spreken, dat wij hier nog in volkomen vrijheid het leven van Willem den Zwijger mogen herdenken. Wanneer wij zien naar Duitschland, dan zijn we hier nog ge lukkig. Elkte 10de dame, met 2 keer wassdien en watergolven tnoegrepen. Reclame Permanent #2.50$ z keer wassdien en watergolven inhegre- j - pen, compl. Permanent-Wave f 3-50. Olie Permanent met knip- pen, 2 keer wassctien en Frictlon en watergolven Inbegrepen f4.50. ((nippen #0.35, wassctien f 0.40, Onduleeren f0.40, Knippen, Was- Échen, Onduleeren fl,-. Knippen, wasschen, watergolven f 1.—Lang haar wasschen, onduleeren f 1.— OELDfQ TOT 1 JUNf. Ij, RUIFROK, LAANSTR. Hl, BAARN. Spreker wil den Prins vergelijken met Mozes, den leider van het oude volk Is raël en herinnert dm aan Hebreeën 11 :25, waai* staat geschreven, dat Mozes verkoos liever met net volk Gods kwalijk behan deld te worden, dan voor een tijd de ge- tfletlng der zonde te hebben. De Prins Is de laatste dagen op ver- schillende wijzen herdacht, zelfs van uiterst llnksche zijde als revolutlonnajr, waar hij gebruikt wordt als een pion op het politieke schaakbord. Wij willen het anders zien. Voor den Prins was er een roeping te vervullen van God. Hij heeft een offer gebracht. Het Christendom was voor den Prins duur en daarom' was het echt. Er was een macht in hem werkende, die sterker was dan hij. In navolging van, Christus heeft de Prins ook het kruis ge dragen. En hoe zullen wij hem' dm ge denken? Wanneer het enkel eein herden ken is in de kerk of elders in den loop van deze dagen, dan zal het geen waarde hebben. Wij zullen m'oeten trachten te ademen in den geest van hem, wij zullen moeten uitgaan om te strijden voor het geestelijk goed. Ook wij zullen moeten maken een verbond met Christus. Als wij met Christus en voor Christus willen lij den, dan wordt onze herdenking een Goide welgevallige en zullen wij Ibister bijzetten tot de herdenking van hem, die wij thans gedenken. Na dankgebed speelde het orgel 2 cou pletten van het Wilhelmus, meegezongen door de groote schare die was opge komen. Procesverbaal Door de politie zal procesverbaal wojr- dten opgemaakt tegen v. D. terzake mis handeling van zijn paard. Aangehouden Door de politie werd aangehouden de 15-jarige H. V. van hier, verdacht van diefstal van geld, bij herhaling gepleegd' ten nadeete van zijn paboon B. i Procesverbaal werd opgemaakt, i Brandjes Maandagmiddag bluschte de brandweer teen schoorsteenbrandje, dat ontstaan was in het perceel B. Grothestraat 71. I Maandagavond werd de hulp der brand weer wederom 'Ingeroepen. Nu loeide de sirene, ten teeken, dat het ditmaal iet$ erger scheen. v. d. B. aan den Langen Brinkweg had op zijn Tand fakkenibosschen eh afval in brand gestoken, waarvan aan politie en brandweer kennis werd gegeven. Bij onderzoek bleek, dat aan v. d. B, een vergunning was afgegeven tot hef stoken van een dergelijk brandje. Dinsdagmorgen loeide de sirene weder om, nu voor een heidebrand op Soestdul- nten. Op de heide neergevallen vonken ,van een passeerende trein waren de oor zaak. Door vlug opdeden van de Brand weer kon erger worden voorkomen. 200 k 300 M. helde brande af. Mishandeling Door G. R. alhier, werd bij de politiite aangifte gedaan tegen G. v. D., terzake mishandeling. De oneenigheld ontstond over bet feit, wie het weeggeld van te wiegen varkens moest betalen. INGEZONDEN STUKKEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Soestdijk, 29 April 1933. In aansluiting aaii het ingezonden stuk van den eersten ondergeteekende, in „De Soester" van Woensdag 19 dezer, kun nen we thans meedeelen, dat zich een Comité heeft gevormd ter huldiging van Peter Koppen, bij zijn 40-jarig jubileum op 15 Mei a.s. Zij, die blijken van sympathie wenschen te geven in den vorm van een bijdrage, gelieven dit te doen vóór 5 Mei e.k. aan één der ondergeteekenden. W. BOEKHOUDT, Lange Bergstraat 25, Soestdijk. Mevr. Hübner, Nassaulaan 7, Soestdijk. J. F. LüSCHEN, Soesterbergsch'e straat 41, Soest. M. L. v. d. ES, Kantonlaan 19, Baarn. o— Bericht van het anti-commun. Verbond Zooals bekend, organiseert het A.C.V. gedurende den zomer meerdere openlucht- bijeenkomsten. Ook te Soest, Baarn. Amersfoort, Bunschoten en omgeving zijn dergelijke meetings in voorbereiding. De leden die op 2 Mei a.s. gelegenheid heb ben een fietstocht te ondernemen via Utrecht naar Harmeien, kunnen daar de eerste meeting bijwonen. Het oproepings- bericht hetwelk verspreid wordt luiidt: „Het Anti Communistsich Verbond roept U op. Op 2 Mei a.s. verwacht het U om' deel te nemen aan de Prins Willem de Zwijgerherdenking, waar de roode bedriegers der Rijks-eenheid zullen worden ontmaskerd. Komt al len naar het Gem een te-terrein te Har- Imelen aan den Laan, 's namiddags half zes. Rtdevoerlngen van verschil lende bekende sprekers. Bij ongunstig weer in het Hotel Stelling". Nu de groei van het communisme een onrustbarende uiting vond in de jongste verkiezingen, rust op het Bestuur van hei A.C.V. de plicht met nog groofere ac tiviteit actie te voeren. De leden van het A.C.V. zullen binnenkort hieromtrent na dere gegevens wordleri verstrekt. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT Beilliooze gevolgen van den we- «- reldoorlog- Washington internati- onaal centrum? Belangrijke be- Jsprckingen. Mac Donald en Her- 1 riot b]j Roosevelt. De economische Wereldconferentie: OorlogsschuJ- den vormen een 'afzonderlijke kwestie. In korte trekken kunnen wif de huidige wereldtoestand als volgt het duidelijkst Schetsen: i Europa, dat zóó lang een overheerschen- de positie in de wereld innam, ziet zich onder den drang der omstandigheden ge noopt elders om steun, althans medewer king, aan te kloppen, om' orde op rijn zaken te stellen. Niets stelt zoo duidelijk de heillooze gevolgen van dten oorlóg in het licht als het verval, waaraan tal van landen ten prooi zijn. Met hoeveel kracht en doorzettingsvermogen door sommige staatslieden ook getracht wordt den te ruggang te stuiten, slagen zij er toch niet in orde en regelmaat in voldoende mate tte herstellen, om een bevredigenden gang) van zaken te waarborgen, zoomin in po litiek als in economisch en financieel op zicht. Het meest betreurenswaardige hier bij is, dat het eene land het andere mee sleept. Duidelijker dan ooit blijkt in deze dagen, hoezeer de staten op elkaar zijn aangewezen en hoe onmisbaar samenwer, king is om' voor de menschheid een goed bewoonbare wereld te verkrijgen. Meer en meer breekt de overtuiging zich baan, dat nationaal egoisme geen duurzaam ge not voor een volk kan waarborgen. Noch tans ervaren we dagelijks dat in veel, zoo niet in de meeste gevallen toevlucht wordt gezocht bij middelen, waardoor het tegendeel van die onontbeerlijke samen werking de overhand! krijgt. Men zoekt zijn heil in een steeds verscherpt afsluiten der grenzen, e-en zich opsluiten bjinnen het eigen terrein en op het eigen erf en ver schanst zich aldus als tegen een vijande, lijken aanval. De funeste resultaten van deze tactiek laten zich met den dag dui delijker gevoelen in zorg en gebrek voor duizenden en miljoenen aardbewoners. Het deerlijk verarmde Europa, dat tevens ge bukt gaat onder een verdeeldheid als zel den in zijn geschiedenis is voorgekomen, wênscht zich thans tot Amerika, dat als voornaamste schuldeischer zooveel kan toe- of afdoen aan den dringenden eisch tot herstel van geweken voorspoed en wel vaart. Doch te Washington is men zich maar t al te wel bewust van het niet denkbeeldige gevaar, te worden mee gesleurd in den draaikolk, waarin het Europeesche staatsieven dreigt te verzin ken en welke veroorzaakt wordt door die felle stroomingen en tegensfroomingen in de politiek. Op eigen behoud en bedacht en overtuigd van de wenschelijkheid eeney stevige positie buiten den maalstroom, ook om dan des te beter hulp te kunnen bie den aan wie ten onder dreigen te gaan, heeft de Amerikaansche regeering haar toevlucht genomen tot maatregelen van financieelen aard, waartegen uit eigen kring meer en meer sterrimen opgaan. En niet uit eigen Rring alleen, maar veel ster ker nog van de zijde van hen, die in over leg met de regeering te Washington het lot hunner naties en uiteindelijk ook dat van Europa trachten te regelen. Het los laten van den Goud-Standaard door Ame rika had dezelfde uitwerking als de be faamde knuppel in het hoenderhok. Het aanwenden van dit financicele verweer, door de regeering-Roosevelt gevoerd,, draagt er niet toe» bij de vrieindschapipellijke gevoelens te verhoogen. Zoo werd reeds bij voorbaat de taak bemoeilijkt der on derhandelaars der Europeesche mogend heden, waarvan Mac Donald als eerste en thans ook Herriot als tweede in cffl Amerikaansche hoofdstad is aangekomen,* Niettemin is het dringend geboden, dat spoedig overeenstemming wordt berefikf omtrent de in de naaste toekomst te vol gen gedragslijn, waarvan de verdere udt- stippeling zal geschieden tijdens de eco nomische wereldconferentie, welke voor- loop'ig op 15 Juni a.s. is vastgesteld. Vol gens de thans gemaakte afspraak met Mac Donald zal daarbij de kwestie der oorlogs-i schulden niet aanhangig worden gemaaktL doch in een afzonderlijke conferentie. Dli,{ Wijs bestuit, meent de „Avondpost" be- teekent hei wegnemen van een scherpe! doorn aan de conferentie-roos, waaraanl anders zeer waarschijnlijk verscheidene a^< gevaardïgden zich de handen, of eigenlijk de tong zouden hebben opengeschcurct Of desondanks de conferentie niet d'e ver wachtingen zal beschamen? I Laten we er maar 't beste ervan hopeiw Bij om AA Malth'a 8 Duinzand 6 Overmaassc Blauwp. Gelderscfïe Zeeuwsche Bevelanders Moe sappels .Winesap Cleo's, gel< Citroenen Sinaasappel Busgroentei Oareuae 14 I.

Soester Courant | 1933 | | pagina 2