f 1 spMos-mMghbi astii ooipipisiiscn mmi Uitgave? 6. J. SMIT, Soestdijk. Alle merken Techmsch Bureau H, Sriiuijff Onverantwoordelijk, K'assestrfjdwaan. Dames- en Hserenkleermakerij J. v. d. WEf-RT Blrktstraat la Hoeren Modeartikelen Depot Palthe Vruchtbare arbeid. !2e JAARGANO VRIJDAG 19 MEI 193* Mg, 20 SOBIÏK rilEUmiD ALGEMEEN CHRIST. WEEKBLAD VOOR SOESTDIJK, SOEST EN SOESTERBERG ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEfRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent. Adver tenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bureau: VAN WEEDESTR. 35. TEL. 566 KOFFER -6 R AMOPMOONS, GRAMOPHOONPLATEN EN MAALDEN Soest - Van Weedestroat 16 - Tel. 487. op Maartdag 22 Mei M., des avonds om 8 uur, la de zaal van Kei hotel „Kernland" te Soestdijk, In ons blad van heden zult U een rijk- verzorgd program vinden van hetgeen op dien avond aldaar zal gesproken worden. Wij wekken allen op, die met ons mede wensehen te strijden tegen de afschuwe lijke Ood onteerende beginselen van het communisme, om dien avond vrij te hou den, en in grooten getale te willen komen. Laat het een onvergetelijke avond worden, waar wij het weer bij vernieuwing heb ben mogen ondervinden, dat wij een zeer bevoorrecht volk zijn, dat wij onze rechten en vrijheden liefhebben en voor geen prijs willen weggeven. Dat wij onze geëerbie digde Koningin met onze Prinses, en h'eei het koninklijk huis van harte liefhebben en de Oranjetroon willen schragen. De sprekers, die van buiten komen, waarbor gen ons een goede avond. Komt allen zooveel mogelijk trouw. Zie verder het program hierbij inge sloten. Schreven we in het voorgaande nummer van ons blad over het onverantwoordelijke cfte Ds. Kersten, welke in het bij zonder de anti-revolutionairen, Christ. en zonder dé anti-revolutionairen, Christ. Hist. en R.K. verwerpt. Die niets hebben moet van Liberalen en Vrijz. Dem., dan blijft er voor hém ten slotte niets anders meer over dan de groep van de commu nisten, die ook alles verwerpt. Het zijn de beide uitersten, die heel ons volk willen kneden in eigen vorm en voor geen geweld terugdeinzen. Nu is dit het eigenaardige, dat de S. O. P. beschikt over zegge drie Kamerzetels of 3 pCt. en de communisten over vier zetels of 4 pCt. Onze vraag is nu: wat bedoelen die beide groepen, hét landsbelang, het volksbelang of alleen hun eigenbelang. Willen zij heel het volk in ai zijn geledingen aan hun eigen standpunt opofferen? Van de com munisten kan men dat verwachten, die met alle moraal gebroken hébben, maar een ten top gevoerd egoïsme verwachten wij niet bij menschen, die naar Gods woord wensehen te leven, en daaruit dan ook geleerd hébben, dat het persoonlijk belang of wel het groepsbelang moet achterstaan voor het algemeen belang, hét Iandsbe lang, het volksbelang. Inplaats van mede te helpen op christelijke wijze, om het schip van Staat met vereende krachten weer te brengen in hét veilig vaarwater, hébben zij niets anders dan kritiek en nog en nog eens kritiek, breken zij alles af en willen eigelijk zeggen. Zij zijn zoo slecht en wij zijn zoo goed. Dit onverant woordelijk gedoe vindt men ook al bij hét malcontente groepje van Ch'rist. arbeiders. In hét pamflet, dat in den nacht van 25 op 26 April langs de huizen verspreid werd, wordt medegedeeld, dat de groote ch'rist. groepen Anti-rev., Christ. Hist. en R.K. ook al niet deugen. Ons verwijt, dat zij hun eigen beginselmannen verlaten hébben, wordt door hen niet ontzenuwd. Dat zwakke plekje raken zij liever niet. aan. Zij moeten allen volmondig erken nen met hun voorzitter incTuis, dat de heer Amelink hun man is in de Tweede Kamer, die zijn sporen op hét sociaal terrein reeds lang verdiend h'eeft, en in wiens handen de belangen der ch'rist. arbeiders veilig zijn. Nu wordt zoo'n beginselman verlaten, nu moet voor hem een ander komen, een an der, ook malcontent, die alleen met de malcontente arbeiders rekening houdt en kan afbreken. Wij noemen hét drijven van dit groepje onverantwoordelijk en hun stemmen, die de A.R. arbeiders toekwamen, weggeworpen stemmen. Het An.ti.Rev. dagblad „De Standaard" schrijft, hoe de heer Oudegeest op het Rotterdamsch Crisiscongres sprak van leedvermaak, gemengd met bitterheid, waarmee de S.D.A.P. op de crisis-ellende kan. neerzien. Hij beweerde aldaar dan, dat niet de matrozen en de derde klasse passagiers hét schip lek hebben imaar de passagiers eerste klasse en dat zij dan ook voor de reparatie hébben te zorgen. Minister De Geer sprak hierover in de Eerste Kamer de navolgende woorden: „Reeds de aanhef van zijn rede acht ik onjuist. Hij construeerde daarin deze fi guur, dat het deel van hét volk, dat ver antwoordelijk kan worden gesteld voor den nood van dezen tijd, ook uitsluitend de of fers moet brengen. In gelijken geest zei- de hij, dat thans geen Sociaai Democraat Minister van Financiën zou willen zijn, omdat aan hen, die ons in het ongeluk ge stort hebben, ook moet worden overgela ten ons er uit te brengen. Ik begrijp een dergelijke voorstelling niet. Wat is de oor zaak van onze tegenwoordige misère? Het staat vast, dat die oorzaak in den diep- sten grond, direct of indirect, is terug te brengen tot den wereldoorlog. De heer Oudegeest stemt dit tot mijn genoegen toe. Zonder 1914 zou er natuurlijk nog wel nu en dan een crisis geweest zijn en zou den zich ook geleidelijk structureele ver anderingen hebben voltrokken, maar een opeenhooping van ellende, als er nu in de wereld, en daardoor ook in ons land is, is een uitvloeisel van den oorlog en van den daarop gevolgden vrede. Twijfel daarover kan nauwelijks bestaan. Is er nu een deel van ons volk, dat daaraan schuld draagt, dat daarvoor verantwoordelijk is? Dit is toch de opzet van het betoog hetwelk wij trouwens meer hooren, maar daarom bestrijd ik hét dat wie de schuld draagt, ook maar voor de bereddering moet zor gen en de offers moet dragen. Mijnheer de Voorzitter. Is een deer van ons volk de speciale oorzaak van de el lende Misschien eischt de klassenstrijdwaan een dergelijke voorstelling, maar Iaat men zich' dan aan dien dwazen waan onttrekken. De nuchtere werkelijkheid is anders en werd destijds ook heel anders gezien. Opi 3 Augustus 1914 zeide de heer Troel stra in de Tweede Kamer: „Indien er eenige Regeering in Europa is, die onschuldig is aan de verschrikkelijke misdaad, die thans over Europa is losge laten, dan is het wij mogen dat met trots zeggen weT de Regeering van ons Tand." Dit sloeg dus op ons héele volk, en, zoo men dat volk met geweld in klassen wil splitsen, dan sloeg het speciaal op de „klasse", die hét bewind gevoerd h'ad. Hoe kan men, na deze woorden, als wij 20 jaar later de bittere gevolgen van deze gemeenschappelijke ramp nog samen te dragen hébben, zichzelf suggereeren, dat een deel van het volk bij uitstek voor die bitterheid verantwoordelijk is? Ik geloof, dat de geachte afgevaardigde verstandig zal doen deze voorstelling te laten varen." Uitgave van: „DE SOESTER COURANT", Alg. Weekblad, „SOESTER NIEUWS BLAD", Algemeen Christelijk Weekblad en „DE SOESTER POST", R.K. Week blad voor Soestdijk, Soest en Soesterberg. Gelijk geschreven is: Zie, ik leg In Zlon een steen des aanstoots en een rots der ergernis; en een iegelijk, die in hem ge looft, zaï niet beschaamd worden. ROM. 9 33. Wanneer iemand in den grond wil gra ven om een gebouw te plaatsen, kan hét gebeuren, dat hij bij het graven op een oude muur stuit, die zoo geweldig hécht en sterk is, dat het graven niet door kan gaan en eerst met pikhouweelen of zelfs dynamiet de steenbrokken moeten verwij derd worden. Dit geeft natuurlijk gewel dig oponthoud, maar ten slotte slaagt men er in om de hindernissen te verwijderen en voort te graven. Ook geestelijk kan iemand bouwen, door zijn gedachten uit te werken en dan stuit zoo iemand ook dikwijls op onverwachte moeilijkheden, waar hij tevoren geen rekening mede ge houden heeft. Dan ontstaat de worsteling om h'et eenmaal begonnen werk voort te zetten en te voleindigen. De mensch'denkt stelsels uit. Godsdienstige stelsels, waar door hij meent de volkomen gelukstaat te kunnen beërven, maar de mensch1 stuit op onoverkomelijke bezwaren, omdat het telkens weer blijkt, dat er factoren zijn, waarmede hij geen rekening heeft gehou den. Wat al stelsels zijn niet als volkomen mislukt aan kant gedaan, maar de mensch1 geeft hét niet op en telkens komt hij weer, met nieuwe uitvindsels, met nieuwe plan nen. Wat is hierbij het eigenaardige. De mensch, de zondige mensch1, de van God afgevallen mensch', probeert hét telkens weer bulten Ood, schakelt God uit ziet bij hét graven in de diepte ontmoet hij dan toch weer God, zijn God. De God van hemel eu aarde, de Schepper al ler dingen. De Schepper ook van den mensch1. Dan komt de groote factor, waar de mensch1 geen rekening mede houdt, waar hij geen rekening mede wil houden en zoo ontstaat de-botsing. Wil'hij een levensgebouw oprichten, dan moet de mensch' een fundament leggen, waarop het gebouw kan rusten. En nu is er geen ander fundament, dan hét fundament dat gelegd Is, namelijk Jezus Christus en dien ge kruisigd, De eigenwillige mensch1 verwerpt dit fundament, hij wil een eigen funda ment en alle gebouwen daarop gebouwd zijn reeds de één na den ander in elkaar gestort. Het fundament deugde niet. Je zus Christus is voor menige graver en bouwer ai geworden een steen des aan- stoots en een rots der ergernis. Maar de mensch, die het ervaren heeft, dat hij zelf geen fundament kan leggen, die gaat zoe ken naar het reeds- gelegde fundament, die gaat graven, tot dat hij dat fundament gevonden heeft, en dan eindigt hij met graven, want dan heeft hij alles gevonden. Dan bouwt hij zijn levenshuis op dat fun dament, op die rots, en hét huis zal blij ken de stormen te kunnen weerstaan, de eeuwen te kunnen trotseeren. En een iege lijk, die in Hem gelooft, zal niet beschaamd worden. De steen, dien door de tempelbouwers Verachtelijk was een plaats ontzegd, Is, tot verbazing der beschouwers, Van God ten hoofd des hoeks gelegd. Dit werk Is door Gods alvermogen, Door 's Heerea hand alleen geschied; Het is een wonder h. onz' oogen, Wij zien hét, ma ai doorgronden t niet. geven op Zaterdag 20 Mei a.s., des na middags tusschén 12—1 uur in hét school gebouw, alsmede op Dinsdag 23 Mei a.s. des avonds van 7—8 uur aan de woning van hét hoofd der school, Da Costal. 17. Soest, 12 Mei 1933. KERKBERICHTEN SOEST Zondag 21 M«rl933 NED. HERV. KERK Oude-kerk Voorm. 10 uur Ds. I. J. van Schaiek. 's Avonds 6 uur geen dienst. Emma-kerk Voorm. 10 uur Dr. Van Ravesteln, van Utrecht. Nam. 6 wur Ds. I. J. van Sch'aick. HERV. (GEREF.) EVANG. Ghrlstelijke U.L.O.-schooI, Spoorstraat Voorm .10 uur en nam>. 6 uur de Eerw. heer J. D. van Oalen, van Schaarsbergen. QEREFORMEERDE KERK Juliana-kerk Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. Wilhelmina-kerk Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Gods dienstoefening. Woensdag 24 Mei, 's avonds 7 uur Ds. D. Driessen, van Amsterdam. Donderdag 25 Mei (Hemelvaartsdag), geen dienst. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIOEN Geb. „Religie en Kunst", Rembrandtlaan Voorm. 10.30 uur Mej. D; W. S. Wiardi Beekman, van 'S Gravenh'age. SOESTERBERG NED. HERV. KERK Nam. 2—3 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur de Heer H. v. d. Heuvel, van Utrecht. HUIS TER HEIDE Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. LAGE VUURSCHE NED. HERV. KERK Voorm. 10 uur Ds. Oosterhuis, Eemnes. '8 Avonds 6 uur D9. Mulder, Huizen. OFFICIÊELE BEKENDMAKINGEN Inschrijving van leerlingen voor de Openbare School voor uitgebreid lager onderwijs Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de nieu we cursus van de openbare school Voor uitgebreid lager onderwijs in de Kerke- buurt zal aanvangen op 1 Juni a.s. Gelegenheid tot inschrijving wordt ge- Het hoogste doel van de menschelijke arbeid is wei verbetering van hét levens peil. Wij willen de wereld niet zoo laten, als wij haar vinden, maar pakken aan en vormen haar naar onzen smaak. Tusschen het bruikbaar maken van een natuurpro duct en hét verkrijgen van resultaten met het gebruik daarvan ligt een oneindig aan tal vormen; dit geldt eveneens voor hét uitvoerbaar maken van een gedachte, dus op geestelijk gebied. Bovendien worden tal van bezigheden verricht, waarbij dit levensdoel op den achtergrond geraakt. Tal van menschen leven van werkjes, die feitelijk slechts in schijn hun leven vullen. Niet alleen materiëeU goederen worden in grooten getale verplaatst, zonder met de werkelijke balengen der economie re kening te houden, maar ook de Weten schap en de Pers zijn schuldig aan deze gedeeltelijke onproductiviteit. Het is hoog tijd, dat er eens gewied wordt en dat het onkruid nauwkeurig verwijderd wordt. Het verschaft ruimte aan de smachtende en toch zoo nuttige plantensoorten. In tegenstelling tot de scheppende ar beid van den mensch, welke nieuwe mo gelijkheden, misschien ook nieuwe werke lijkheden, uit de onzichtbare wereld van ruimte en tijd weet te halen, berust de tegenwoordige technische industrie op me chanische arbeid. Zij wordt zooals men meerdere malen kan hooren verkondigen door den arbeider niet eens ongaarne verricht, daar zij hierbij hun gedachten vrijen loop kunnen geven, terwijl de han den vanzelf Kun plicht doen. Men moet deze „weldaad" echter wel '"zeer* twijfel achtig vinden, want het splitsen van een arbeider in. een handwerksmensch en in een hersenarbeider kan nooit op de lijn der harmonische ontwikkeling gelegen zijn. Waardevolle arbeid kan een mensch slechts als zelfbewust mensch verrichten en ieder sociaal streven moet daarop ge richt zijn de meest uitgebreide arbeids mogelijkheden te scheppen. Maar ook de menschen, die nog daarbuiten vallen, kun nen een zeer gewichtige arbeid op zich nemen, een arbeid, die ieder zich ter harte mag nemen: de arbeid aan zichzelf. Ieder ernstig-willend mensch mag zich van deze verplichting niet afkeeren: te werken aan zijn innerlijke ontwikkeling, zijn geestelijk-inoreele ve volmaking. Daar bij heeft ieder mensch de mogelijkheid zelf* scheppend te werk te gaan, zonder eenig verband met hét beroep, dat hij uitoefent. De pogingen, zichzelf te vor men ea te beschaven, zijn des te waarde voller, naarmate de mensch meer hinder nissen in zijn uiterlijke leven te overwin nen heeft. Die mensch, welke aan zich zelf werkt, welke zichzelf vormt tot een kunstwerk, helpt krachtdadig mede, een sociale toestand te schéppen, die overeen stemt met de wetten van hét nuchtere ver stand en van de werkelijke humaniteit. worden een pension, waar men zijn huis dieren tijdelijk bezorgd zou weten. Helpt ons dit bedragje bijeen brengen. Denkt niet, nu ja 't komt ook wel in orde zon der mij, want dat Is niet zoo, ook van U verwachten wij een bijdrage al is deze klein. Denk niet: laat daar de Dierenbescher ming maar voor zorgen. De Dierenbe scherming doet wat zij kan, maar beschikt op het oogenblik niet over de noodige geldmiddelen om bij te springen. Zend daarom Uw bijdrage, U helpt iets goeds tot stand te brengen. Ook U zien de die ren aan. Bijdragen zullen gaarne gewacht wor den: Jhr. W. E. J. Berg, voorz. afd. Baarn, Soest en omstreken der Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, Nassaulaan 56, Baarn, giro No. 61480 en J. Kuijpers- de Reinaert, Birktstraat 40a, Soest. J. A. DEKETH-PUTMAN CRAMER. C. ROELL. M. E. J. BERG. R1NKE TOLMAN. J. C. E. KUIJPERS. J. J. PR1NSENBERO, inspecteur Dierenbescherming. BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN STUKKEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Dierenbescherming Dieren zien ons aan. Zij kunnen zich niet uiten en niet klagen, zij kunnen niet vragen en geen eischen stellen. Maar wel kunnen zij lijden en ons smeekend aan zien in een hulpeloos afwachten, wat wij over hen beschikken. Iets te verzachten van het lijden der dieren is het doel van deze oproep. In Soest is behoefte aan een asyl, waar noodlijdende, gewonde, verwaarloosde en zwervende dieren onderdak, verzorging en verpleging kunnen vinden. Wel bestaat er al iets, dat dien naam draagt, maar deze hokken zijn volkomen ongeschikt, oud en vervallen; de inrich ting zoo primitief en ontoereikend, dat hét hoog tijd wordt hierin verbetering te brengen, temeer naar is gebleken, dat het wel degelijk noodig is en er met de uiterst primitieve middelen al veel mooi werk gedaan is. Maar om iets beters te maken, ai is hét nog zoo eenvoudig, is geld noodig en daarom doen wij hier een beroep op U, dierenvrienden. Met een paar honderd gulden zou men geholpen zijn en kon er een stevig ge bouwtje geplaatst worden met doelmatig ingerichte hokken en ligplaatsen. Tevens zou hieraan verbonden kunnen GEBOREN: Laurie Theodoor Anton, z. v. J. de Regt en A. N. J. 9. v. Vessiém, Nieuweweg 65. Hermina, d. v. H. Huis man en J. Duns'bergen, Staalwijkl. 7. Wft- lem Tijne Marti/nus, z. v. W. C. O. S* Overhorst en M. Groenesteyn, Wiekslooter- weg W.Z. 29. Hendrika Maria, d. v. W- Roest en A. Huiskes, Oude Grachtje 12. Theodorus Adrianus Maria, d. v. D. H- v. d. Berg en H v. d. Vlist, Radem rtr. 6a. ONDERTROUWD: A. v. Woudenberg en H. L de Rooy. GETROUWD: J. Th. v- de Laar en G. M. v. Hofslot. J. A. v. d. Breemer en C. E. v. de Laar. G. J. v. Doorn en R. W. Kok. J..H. .Siérs.ina en H. W. Bosboom- A. Hoonhorst' en Ch. v. d- Brink. OVERLEDEN: Johannes Wertheim $4- lomoiKso-., 44 jaar, geh. met E. Boltjes, Sophialaan 6. GijSbertus van Zijtveld, 65 jaar, geh. met M. Westencng, Wald. Pyr- monrlaan 27. GEVESTIGD: J. C. NLcolai m. vr., Beu kenlaan 16c. J. Griep m. gez., Laanstr. 20. C. R. v. Oeveren, Plasweg 24. A. E'bbelaar in. vr., Molenstr. W.Z. 10. C„ Litman, Soesterb.str. 125. J. Jacobse m- gez., Braamweg 40. J. Bakker m. gez^ Braamweg 44. H. van Loo, Soesterb.str. 150. H. van Ree, Soesterb str. 131. J-, Roor- da, Miiddelwijlestr. 5. M. Hildeni.ng, Pr. Hendriklaan 3. G. Haan, idem. P. H. v~ d. Hoorn, Postweg 40 J. Ch. van. Hees, Soesterb.str. 125. A. J. Romijn m. vr., Klaarwaterweg 33. D. F. Boomker m. g., Beetzl. 12. E. Klasser m. gez., Plasweg 374 W. Soetëkouw, Beukenl 21c. H. C. Kwak, Nieuweweg 25. J. Ham, Verl. Schooiweg 13. C. Molenaar, Beethovenl. 18. K- M« Röhde, Vredehofstr. 23 W. Th. Fallfaq- mer. De Zoom 13. J. v. Breukelen, Kq- ninginfttélaati 101. C. L. Smit, Van Ler.nep- laari 9. E. A. Rademaker, B. Grothestr. 7. Wea. K- Knol m'. gez., Vosseveld! 10. VERTROKKEN: E. O. Lammerse, van Soesterb.str. 150 naar Amersfoort, Lelie- 5tr. 64. J. P. Stoevelaar, van B. Grothestr.. 22 naar Gramsbergen, i. 3. L. Wasse naar, van Nieuweweg 51 naar Wymbritse- radeel. C. J. Maiernüm, van Heidlewcg 44 naar A'dam, Prinsengracht 434. A. A. West er veld, van Plasweg 40 naar Amers foort, Kon. Wilh.a.str. 24. H. Brukisma. van Van Maarenstr. 10 naar Opsterland, Langezwaag 103. G. v. d. Berg, van Soes terb.str. 50 naar Hilversum, Leeuwenstr. 32. H. G. Kamerbeek, van Kerkptd Z.Z. 51 naar A'foort, Kruiskamp 3. VERHUISD: E. C. Louterbach, van Birk- str. 34 naar Kolonieweg 5. J. de Regt m. gez., van Heuvel weg 28 naar Nieuweweg 65. M. P. Luyben—Bol m. gez., van Den Blieklaan 59 naar Eigen weg 16. M. Luy ben, van Den Blieklaan 59 naar Nieu weweg 58. A. Harskamp, van Schoutenk. weg 2 naar Beetzl. 5. J. v. Dijk, van Kolo nieweg 2e naar O. Utrechtseheweg 6. C. Klomp, van Koin.laan 4 naar 68. W. v. Reijn m. vr.. van P. Potterlaan 20 naar Spoorstraat 6. J. D. v. Mil m. gez.t, van Beetzlaan 12 naar Nieuweweg 66. P. A. Tourné, van K. Brink weg 10 naar Burgt Grothestr. 36. J. G. Abbink, m. gez.„ van Wilhelminal. 24 naar Wald. Pyrmontiaan 1. R. v. d. Duine nf. g.j, van Soesterb.str 20 naar Braamweg 70. G. Wiegand in. vr., van Heuvelweg 23 naar Wald. Pvr- manfl. 14. H. Hagen m. gez., van Bi;iikstr« 52 naar Kericstr. 19. H. Slagt, van Bakkers- weg 3 naar L. Brinkweg 5. M. Schlpper- Vervat, idem.

Soester Courant | 1933 | | pagina 1