f 'AME5 RUBRIEK MMW. I ONZE GOEOKOOPE PATRONEN. I'a.roaen it, alle maten kunnen per giro (203203), per postwissel of per brief, waarin postzegels zijn ingesloten, worden besteld bi} de redactrice van het Practisch Modeblad, Postbus 36 te 's-Gravenhage. Maat en nummer van het gewenschte model s.v.p. duidelijk vermelden. De gevraagde patronen worden binnen drie zes dagen aan dt aanvraagste-s toegezonden. DE NIEUWE MODE. De verschillende modehuizen hebben haar mannequins de wereld, ingezonden niet de allerlaaste scheppingen op mode gebied en als we eerlijk zijn moeten wij be kennen, dat de aanstaande zomermode bui- 1tengewoon geslaagd is. Er is veel nieuws |,Vaak ziet men, dat de volgende mode slechts kleine veranderingen laat' zien, doch Ê<0 - wordt gedragen, wat een aardig geheel geeft. Om te zorgen, dat de ceintuur zoo blijft zitten en niet in elkaar krult, worden de drie punten met een drukkertje beves tigd, terwijl bij het vierde punt de strik komt en doordat deze zwaar is, van zelf op zijn plaats blijft zitten. Ook nog op allerlei andere manieren heeft de mode getracht onze japonnen tot iets bijzonders te maken en ik zal U er verschillende modellen van laten zien in deze en de volgende weken. EEN ZOMER JAPONNETJE. Voor de zomer-japonnetjes zijn mooie stofjes in den handel gèbracth. Om u en kele namen te noemen is er neteldoek be drukt met een klein motiefje, de pieds de poule of wel het kippenpootje. En inder daad ziet het teekeningetje er net zoo uit als den indruk van een kippenpootje in het zand. Ook veel diagonaalgestreepte stoffen ziet men. Deze streepen worden dan in verscheidene richtingen verwerkt, doch men moet daar voorzichtig mee zijn, want zoon zebra-japon is heel gauw opzichtig en v eel te druk. Blauw opwit fond en wit op blauw fond, niet te donker waarop ge drukt zijn witte, roode en groene balletjes. Een nieuw soort materiaal is verder Bam- bosa, boonischors-craquellé, Flamisol mat, quadrille, boutonette, charmeion, crystellin, kastra, seré en hoe zij nog meer mogen, hee ten. De iuaite stoiien die van den winter zoo hebben voldaan, ziet men ook na weer, al leen in veel dunner weefsel. Onze teekening No. 470 is een zomerja ponnetje van neteldoek bedrukt met balle tjes in verschillende kleuren, terwijl de sjaal met grootere balletjes is bedrukt. Het japonnetje is zeer eenvoudig en ook hier is het de rok, die de eigenlijke versie ring uitmaakt. Het middelstuk is geheel glad, doch niet aansluitend, heel. licht over- blousend, zoodat men voldoende ruimte heeft om de armen te bewegen. De mouw is glad en heeft langs den pols een smal schuin biesje van dezelfde kleur als de bics rond de halsopening. Het heupstuk heeft van-voren een zeer diep inloopende punt en aan de zijkanten een minder diepe punt. Het heupstuk moet als het ware gegoten zitten. De daaronder neervallende rok heeft verschillende kleine klokken. De rok heeft oeze iin'-c wei degels ingrijpen-. Het Ij vrouwelijke met strooken en strikjes is iweer terug gekomen, doch vooral wordt er jveel werk gemaakt van verschillende on- /derdeelen van onze kleeding. Zoo ziet U b.v. op onze teekening een feestal heupstukken afgebeeld, want niet salleen heeft Mevrouw Mode zich bijzonder •-bezig gehouden met de halsafwerking, dooh ook de heupstukken nemen een zeer belang- cri jke plaats in, en terecht, want dat maakt (toch eigenlijk de heele japon uit. En hoe- we] de mannequins, die de modellen droe- _en meestal maat 42 hebben, kon men toch kien, dat deze mode rekening, houdt met iets gevuldere dames, het heele slanke heeft ge lukkig afgedaan. Wij behoeven ons niet tieer zoo angstvallig allerlei lekkernijen te |Dntzeggen om vooral een slanke lijn te hou- Ben als wij die hadden of te krijgen, als wij Bic nog met hadden, maar ik zou haast keggen, integendeel, de japonnen zijn zoo gemaakt, dat het lijkt, alsof men juist iets gevulder moet zijn om ze meer tot hun gecht te doen komen. De zes heupstukken, die U ziet afgebeeiv. fcijn niet uitsluitend voor avondjaponnen o; "bepaald voor gekleede japonnen bedoeld Imaar worden bij allerlei soort kleeding ge [dragen. Zoo is No. 1 als sportmodel zeer [aan te bevelen, omdat het heupstuk ge- i makkelijk zich voegt naar het lichaam, ter wijl de rok wijd genoeg is. No. 2 is met een kleinen rimpel op den rok aangebracht en 1 afgewerkt met een ceintuur, waaraan vier metalen klipjes zitten, ook een model, dat men iederen dag kan dragen. No 3 is wat gekleeder, hoewel voor een aardig zomer- stofje deze opgaande lijnen en de ceintuur met strik zeer zonnig zijn. No. 4 heeft voor ©oowel als achter vier driehoekjes, die uit lemockwerk bestaan. Het heupstuk verder jis glad-aansluitend, terwijl de -rok onder de •smock gerimpeld is en verder glad naar be eneden hangt. Een ceintuur met een eenvou- Idige gesp staat hierbij beter dan een cein- tuur met strik, omdat het smockwerk al .voldoende garneering is en men anders van itiet goede te veel zou krijgen. No. 5 is voor ]een gekleede japon. U ziet hier, dat men f'et van een bepaald heupstuk ka-n spre- ïn, doch dat de schuin naar boven loo- mde, aan de linkerzijde bij elkaar ko- ende naden tevens een geheel zijn met de «in diepe klokken naar beneden vallenden j rok. In plaats van een ceintuur is ook het ;middel aaneen geknipt en op de plaats, Jwaar de verschillende plooien bij elkaar fikomen is een groote strik aangebracht, ter- /rwijl op het middel de ruimte zoo is. ge- Imaakt, dat men zich gemakkelijk kan be- i wegen, terwijl de rok juist op zijn plaats /blijft zitten. De verschillende avondjapon- nen hadden deze manier van garneeren be- /trekkelijk veel, al liepen dan ook de plooien een beetje anders. No. 6 is eveneens he rstemd voor een avondjapon, maar meer voor een jonge vrouw. Hier is weer een nauwsluitend heupstuk. terwijl de ceintuur, die nadat zij is gestrikt nog in lange slip- Pen neerbiwgt, kruislings om het middel nopjes zijn, het blauw natuurlijk in juist dezelfde tint blauw. De japon heeft een glad middelstuk met een V-vormig uitge sneden halsopening, welke naar binnen toe afgewerkt is, of met een klein schuin bies je. Het heupstuk is met twee naar het mid den toe oploopende bogen, terwijl het aan den rug recht doorloopt. Onder het heup stuk komt de klokkende rok. De mouw is geheel glad en wordt bij den pols met een schuin biesje afgewerkt, als men dit aan de halsopening ook heeft ge daan, andere eenvoudig naar binnen toe omgezoomd. Een smalle ceintuur van don kerblauw met een gesp van chroom of zil ver wordt juist om het middel gedragen. De bolero, die zoowel los als gesloten gedragen kan worden, vindt zijn sluiting in een strik van dözelfde blauwe erepe de chine als waarvan de bolero is gemaakt. Daardoor wordt het geheel niet gedrukt. Neemt U de strik van de lichtgekleurde zijde, dan krijgt men teveel tegenstellingen omdat ook de mouw uit twee kleuren be staat, d.w.z. de mouw van de japon zelf licht en de iets langer dan halve mouw van de bolero dónker gekleurd. De mouw loopt naar dén elleboog toe wijder uit en is heel even gewelfd bij den zoom. Dit krijgt U dóórgaf zoo té knippen of door haar in klokmodel' te maken, dan bereikt U dezelfde uitwerking. De voorpattden van de bolero zijn glad en van onderen rond weggesneden, van ach* teren loopt zij recht door. Als zij gesloten is heeft de hals eveneens ©en V-vorm, ter wijl hij afgewerkt is met een naar binnen geslagen zoompje- Wilt U het geheel buitengewoon sierlijk maken, dan wordt de bolero gevoerd met de lichtkleurige zijde. U knipt in dat geval de geheele bolero tweemaal, een maal van lichte en een maal van donkere zijde. Beide worden eerst in elkaar gemaakt en dan met de verkeerde kanten vastgehecht Op deze manier en heel zorgvuldig afgewerkt kunt U de bolero gerust open'dragen, bij de minste beweging ziet men dan den bin nenkant. Deze zelfde gedachte zag men ook toe gepast bij een enkel geheel bestaande uit een zijden japon en een stoffen mantel, waarbij de voering van den mantel van de zelfde zijde was gemaakt al3 de japon. Der gelijke mantels worden dan half open ge dragen, zoodat men de voering zien kan. Dit geeft wel iets heel bijzonders aan de draagsters. Patroon verkrijgbaar 0.56 van achteren een recht doorloopend heup stuk, terwijl ook daar de rok klokkend neer hangt. Een ceintuur van peau de suède sluit met een aardige gesp om het middel. De halsafwerking is zeer eenvoudig. De V-vormige halsopening is omzoomd door een schuine effen bies, terwijl de sjaal op zijn plaats wordt gehouden door twee lip jes, die met een aardig knoopje aan do blouse zijn vastgemaakt De slippen van de sjaal die breeder uitloopen, komen tot op en even over het middel, doch mogen voor al niet te lang zijn, wat lastig is en ook niet te kort, omdat dit niet „ai" staat, zoo of men wel mee zou willen doen, doch eigen lijk niet kan. De juiste lengte moet u na tuurlijk zelf vinden. Patroon verkrijgbaar 0.58 EEN GEKLEED JAPONNETJE. No. 472 geeft U een japonnetje te zien met een bollero er op. Het is gemaakt van donkerblauw crepe de chine met witte nop jes, waarvan de rok en de bolero zijn ge maakt, terwijl het bovenstuk en de mou wen van witte crepe de chine giet hJauKO DE HUSSHOUDJAS. Er zijn vele vrouwen, die, als zij 's mid dags zijn uit geweest, zich gaan verkleeden als zij thuis komen en eten moeten gaan koken. Dat is meestal nog al tijdroovend en eigenlijk overbodig. Want er zijn van die practische huishoudjassen, die nog beter voldoen dan een schort, ómdat zij de heele japon bedekken. Als het heel warm is, kan men b.v. volstaan met alleen zoo'n huis- houdja-s aan te trekken over onze onder- kleeding en ons dan na het koken te klee- den, waardoor wij niet zoo warm worden en daardoor oververmoeid en zonder eetlust. Het is wel noodig, dat de jas flink lang is, en de mouwen niet al te nauw, zoodat U or een japon met lange mouwen onder dro gen kunt, zonder dat deze be veel kreuken. Mcdel No. 457 is een huishoud jas van keizerlinnen, dat men tegenwoordig in al lerlei aardige kleuren kan krijgen. Het maaksel is bijna als een gewone mantel. Het rechtervoorpand, dat evenals de an dere panden in het middel aansluitend, is geknipt, sluit ver over heb linkervoorpaud heen, terwijl een kleine binnensVuiting er voor zorgt, dat het linkervoorpand goed op zijn plaats blijft zitten. De rug is geheel recht, terwijl rechts een flinke zak is aan gebracht en links bovenaan een kleiner van hetzelfde model. De zakken hebben een afzonderlijk opgestikt boordje als afwer king. De kraag mag wel wat ruim zijn en eindigt in een paar revers, waarvan de rechterrever tot juist in het middel reikt. Vanuit den rechterzijnaad is een ceintuur aangebracht en eveneens een aan het rech tervoorpand; de sluiting van de ja« ge schiedt nu over den rug, waar de beide ceinturen worden gestrikt. aaflq mm Sdfet ift smalle manchet, die men geheel sluitend kan maken of met een paar knoop en en knoopsgaten. De laatste heeft dit voor, dat IJ de manchet los kunt maken en om kunt slaan als U bijv. met uw handen in een emmer met water moet werken. De naden worden van binnen met boor- band in dezelfde kleur als het linnen afge werkt, zoodat de mantel, die natuurlijk niet gevoerd is, er toch keurig uitziet. Boor- band voorkomt tevens, dat de naden gauw uitscheuren. Over het algemeen is het raadzaam om een pas gemaakte huishoudjas van keizer linnen voor het gebruik te wasscben, voor al als U een blanwe kleur hebt genomen, omdat dit linnen, vooral als het warm weer is en U daardoor vanzelf ook warm wordt, wel eens zou kunnen afgeven. U kunt na tuurlijk ook indanthren-linnen koopen, dan hebt U hiervan geen last. Ook zou het zelfs aanbeveling verdienen het linnen voor het maken van de jas te wa-sschen, dan weet U zeker, dat de stof in de wasch niet meer krimpt. Dit soort linnen is op deze manier gebruikt, ijzersterk en zoo'n jas gaat maan den meer. Het is gemakkelijk de jas zelf be wasschen, als D haar eerst van te voren in een beetje soda laat weken, en dan in een lauw sopje eenige malen flink doorslaat en naspoelt, tot. het water schoon blijft. Bij het drogen moet IJ er op letten, dat de jas niet in en in droog wórdt, het is beter haar iets vochtig te laten en op te rollen, dan flink te laten drogen en later weer be be vochtigen. Als zij een half uurtje opgerold heeft gelegen, dan strijken en U zult zien, hoe mooi het linnen dan weer is. Batroon verkrijgbaar 0.58 EEN AARDIG BORDUURPATROON. Hieronder volgt een alleraardigst bor duurpatroon, dat met den kruissteek op etamien kan worden gewerkt. Een frisch geheel krijgt u door aardige kleuren te kie zen, b.v. de hoornen tamelijk donkergroen, de grond zwart, de rok der dame licht blauw. haar middel iets lichter blauw, hoed je rózte, gezicht, bals en arm zalmkleurig. De sierlijk gekleede heer, die met zoo'n gebaar zijn hoed voor haar af neemt, geven wij een roze broek en een geel zijden jas, hoed zwart, haar bruin, gezicht en hand zalmkleurig, terwijl de ruiker uit verschillende kleurtjes kan bestaan. Dit patroon kan als rand gebruikt wor den, of <a4s middenstuk met een anderen rond er omheen. Eveneens kan ook dit pa troon worden gehaakt. De gaatjes bestaan dan uit twee lossen en een stokje, dat komt in de kis van het stokje van den vorigen toe, terwijl de gevulde gaatjes bestaan uit drie naast elkaar gehaakte stokjes. U kunt dus gemakkelijk uitrekenen hoeveel stokjes die heele stukken zwart op de teekening zijn. Om eigen ontwerpen te haken of te bor duren, waarvan men het motief eerst heelt geteekend, gaat men als volgt te iverk: - )f u teekent uw patroon ineens op ruitjespa- pier, dat hiervoor in den handel is en dat om de tien ruitjes een dikker lijntje heett, waardoor u gemakkelijk kunt aftellen of u trekt over uw teekening heen, als deze klaar is heele kleine ruitjes ongeveer twee millimeter de lijnen van elkaar af. Dit ;s een heel werk, maar op deze manier kunt u werkelijk b.v. een aardig waterverftee^e- ningetjo juist eender nabordureu. zelfs met ongeveer dezelfde keuren erin. Wilt u .n- plaats van den kruissteek den gewonen bor duursteek gebruiken, dan vereenvoudigt dit de zaak zeer, omdat u nu geen draadjes behoeft af te tellen. In dit geval kunt u ae teekening dadelijk op de zijde of het ma teriaal teeltenen, dat u wenscht te bordu ren. 4ls u hiervoor potlood gebruikt, dan moet u, om te voorkomen, dat de teeke ning door het vele in de handen houden, weg vlakt, eerst alle omtrekken van de mo tieven, hetzij het bloemen zijn of een mo dern patroon, met een kleinen rijgsteek om trekken. Gaat dan het potlood weg of woedt het zoo goed als onzichtbaar, geen nood, de teekening staat op het materiaal gere gen. Dit heeft ook neg het voordeel, dat het mogelijk zou zijn, dat u aan een hand werk bent begonnen, maar u kunt het met afmaken om de een of andere reden. Berg het dan gerust op al is het ook voor maan den, want haalt, u het weer te voorschijn, dan zal de teekening nog altijd even duide lijk zichtbaar zijn. Deze rijgdraad beeft nog een ander voordeel en wel, dat het daardoor mogelijk is mooie strakke omtrekken te ma ken, want u neemt nu de draad als richting en werkt daar omheen. Teekent u een stil leven bestaande uit, een vaas met bloemen of anderszins, dan gebeurt hét. dat men groote vlakken krijgt, die geheel moeten worden volgeborduurd. Dit wordt gauw vlak en leelijk en daarom doet u goed zoo'n vlak eerst wat op te vullen met ketting steken. Deze kettingsteken maken gelijker tijd den ondergrond stevig, zoodat als u straks gaat borduren, het u niet zal gebeu ren, dat u het. goed instrekt of dat de draden te los komen te zitten. U kunt langs den omtrek werkend, uw draad steeds goed aantrekken, omdat de opvulling zorgt voor het stevig blijven van den draad. Is uw handwerk klaar en wilt. u er een mooi en zoom omheen maken, meet dan eerst zorg vuldig of uw lap vierkant of langwerpig is, zooals u hem wenscht. Daarna meet u langs den kant b.v. 8 c.M. af als u een zoom wilt hebben van een centimeter of drie of iets meer. Heel zorgvuldig haalt u daar dan een paar draden uit de stof, dus aan alle vier de kanten. Nu vouwt u eerst den inslag, die u desnoods even instrijkt, daarna vouwt u den zoom zoo, dat de on derkant van het open gedeelte precies komt aan de bovenzijde van den zoom en borduurt nu den zoom open. U neemt, daarvoor b.v. vier draadjes van het open stuk op uw naald, trekt den draad daar omheen en brengt vervolgens uw naald in den zoom zelf, dan weer om een paar draadjes heenslaan enz. Nu hebt u den open zoom aan een kant klaar. Dan doet u het zelfde aan den bovenkant van den ajour- rand, doch nu steekt u uw naald in het ma teriaal zelf, nadat u dezelfde draadjes heot opgenomen, die onder aan reeds bij den zoom opgenomen waren. De beschrijving ervan lijkt nogal ingewikkeld, doch als u er mee bezig bent, ziet u vanzelf hoe dit moet gebeuren. WENKEN VOOR DE SCHOONMAAK. Karaffen of glazen vazen welke door hei water aangeslagen zijn, hebben soms ran den die er bijna niet uit te krijgen zijn. Er zijn vele middeltjes voor, stukjes courant aan snippers scheuren en met wat water rondsohuren, en nog allerlei andere mid deltjes, maai' dat vereischt tooh allemaal veel tijd en geduld. Een zeer eenvoudig middel is er, dat bijna geen tijd kost en dat i9 n.1. geest van zout. Als u met geest van zout werkt, zorgt u er dan voor, dat er geen kinderen in uw omgeving zijn, want het is gevaarlijk goedje en het beste te ge bruiken in de frissche lucht. Doe een beetje water in uw karaf of vaas en daarna een scheutje geest van zout, even omschudden, uitspoelen en met frisch water naspoelen. Heeft het niet dadelijk den gewensohten uitslag, probeer het dan nog eens. U zult aien, het resultaat is verrassend. Om nw kristallen glazen mooi glanzend te krijgen doet u een weinig blauwsel in uw water, daarna met een zachte doek goed afdrogen en. uw kristal blinkt u tegemoet. Bij het schoonmaken van de keuken ko men wij vanzelf aan de doozen met echoen- dan tegelijk de verschillende borstels een schoonmaakbeurt en ook uw bezems, ve gers en zeilenveger. De schoensmeerborstels en andere borstels, waar vette smeer aan zit maakt u het gemakkelijkst schoon in waschbenzine, uw veger in water, waar aan wat mamoniak is toegevoegd, terwijl uw zeilenveger, tenminste als u er een hebt, waar het heele dradenstelsel los aan zit, gemakkelijk in een vet sop gewasschen kan worden. Vooraf moeten de katoenen draden echter in soda worden geweekt. Zitten de draden aan een stuk hout vast, dan slaat u dit eerst door sterk sodawater, nadat n natuurlijk het onderstuk van den steed hebt afgehaald, en daarna woscht u de diaden met hout en al in een vet sopje uit, flink naspoelen en loten drogen. Dit geldt ook voor de vegers, als ze gewasschen zijn, flink uitslaan, door ze vlu/g in de rondte te draaien, en daarna onderste boven la ten drogen vooral niet met de haren op den grond zetten. Zoo nu en dan even met. uw hand door de haren wrijven, opdat deze weer mooi op gaan staan en niet aan elkaar vastkleven, zoodat uw veger later zijn na ren in alle mogelijke richtingen heeft, want beu uiet goed meer.

Soester Courant | 1933 | | pagina 4