8 N2505 ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250) k 58 ets. kunnen per giro per post wissel of per 'brief met bijgesloten' postzegels worden besteld bij de Re dactrice Damesrubriek, Den Haag. Maat en num mer van het gewenschte model s.v.p. duidelijk vermelden! De gevraagde pa tronen worden binnen drie k zes dagen aan de aan vraagsters toegezonden. DE STIJLJAPON. Het spreekt van zelf, dat wij op de verschillende tijden van den dag niet gelijk gekleed kunnen gaan als we tenminste nog aanspraak willen ma ken op een beetje charme. Een vrouw wordt te eenen male op den duur niet aardig gevonden als ze er altijd het zelfde uitziet, steeds met de zelfde schoenen, hoed en mantel loopt. Wie het zich dan ook veroorloven kan, zal er voor zorgen 's middags als er be zoek gebracht moet worden, niet de eelfde mantel en japon aan te hebben als die, waarin zij 's morgens bood schappen dóet of een stapje omloopt, wanneer ze daar ten minste tijd voor heeft. Een middag-japon moet iets geklee- der zijn dan die. voor de vroegere uren van den dag. Wij zien er op bijgaande teekening een zeer aardig model van. No. 505 is een stijljapon van effen stof, die heel modern aandoet en ons toch weer doet denken aan de ridders in de middeleeuwen. Het lijfje bestaat uit een zeer smal voor- en rugpand, terwijl de mouwen met het stuk onder den arm één geheel vormen en van de zelfde stof, doch nu met een streep of motief genomen worden. De ronde hals is van lichtkleurige wasohzijde, terwijl vlak onder den elleboog de pof overgaat in een nauwe mouw. De rok bestaat uit naar onderen toe breeder uitloopende banen, terwijl in het mid del een breede ceintuur wordt gedra gen. Dit is werkelijk een japon, die juist door het heele smalle voorpand de draagster niet te dik doet schijnen. Patroon verkrijgbaar k 58 ets. EEN KEURIG GEHEEL. No. 503 is een mantelpak van licht grijze tweedstof, waarbij een aardige reismantel kan worden gedragen van l dezelfde stof. Het manteltje van het mantelpak sluit tamelijk nauw aan, heeft smalle revers, die van stikwerk zijn voorzien, terwijl ook de zakken en de voorpanden met hetzelfde stikwerk zijn afgewerkt. Het jasje is evenals de mantel met lichtgrijze mantel voering gevoeld. De rok is op de heup glad en heeft aan beide zijden voor en achter twee inspringende plooien. De mantel is in den rug geheel glad, heeft een niet te grooten kraag en breede revers, die evenals de kapvor- mige manchet-, met stikwerk is ver sierd. De voorpanden moeten flink over elkaar heen sluiten, terwijl het linkervoorpand met een binnensluiting wordt vastgemaakt. Het patroon voor het mantelpak is verkrijgbaar k 58 ets.; eveneens het patroon van den mantel ook 58 ets. No. 504 bestaat uit een japon van beige materiaal met moesjes, terwijl de mantel van dezelfde kleur beige wollen stof is gemaakt. De mantel wordt met beige crêpe de ohine ge voerd. De kraag, welke omhoogstaand wordt gedragen, loopt uit in niet te breede revers. De mouw is bij den schouder tamelijk wijd en loopt naar den pols toe nauwaansluitend uit. De rug is geheel recht, de voorpanden sluiten flink over elkaar, terwijl een paar mooie fantasieknoopen voor de sluiting zorgen. Patroon voor den mantel k 58 ets. j verkrijgbaar r. r"* j De japon heeft* een blouse, waarvan de voorpanden over elkaar heen slui ten. Daaronder wordt een wit zijden vest gedragen. De revers loopen in i een kraag uit, terwijl het rugpand glad is. Ook de mouwen sluiten geheel aan en worden met een smal biesje bij den pols afgewerkt. De rok bestaat uit voor- en achterpand, twee zijpanden en twee ingezette paneelen, welke even op de heup een hoek vertoonen. Daar onder valt dan een inspringende plooi, die den rok voldoende ruimte geeft. Een breede ceintuur wordt om het middel gedragen en sluit met een ga- lalith gesp. Patroon van de japon 58 ets. verkrijgbaar HET KLEINMEUBEL. Toen een erg beroemd professor op college eens het onderwerp van den lach behandelen moest, begon hij met eerst een heel ernstig gezicht te zet ten, toen te kuchen en eindelijk uit zijn brieventasch te vo-orsohijn te ha len een dik pak aanteekeningen, die hij reeds weken lang bezig was over het onderwerp te verzamelen en die hem nu tot steun moesten dienen om in het toen volgende betoog duidelijk te maken, wat men eigenlijk onder een lach had te verstaan. En hij deed dit zoo degelijk en diepgaand, dat zijn ge hoor er vreeselijk bij begon te geeu wen en op het laatst kregelig werd, terwijl velen er iets van kregen, zoo dat ze hun heele leven niet meer heb ben kunnen lachenDat is natuur lijk een leelijk geval en voor verstan dige mensehen om leering uit te trekken zoodat ik trachten zal tot de-zen te be- 'hooren nu ik beginnen moet u te ver klaren, wat men onder een klehunou- bel heeft te verstaan. Om dus kort te zijnin het klein- meubel hoeft men volstrekt niet aller eerst aan iets heel kleins te denken, zooals de naam wat al te opdringerig probeert te doen gelooven. Beter kan men zeggen, dat er vrijwel alle meu bels in een vertrek toe behooren, die geen onderdeel uitmaken van het tra- dit-ioneele ameublement van vier stoe len, twee armstoelen en een buffet plus tafel; ef wel de litsjumeaux met hun gevol-g van nachtkastjes, stoelen en toilet- en gewone tafel. Zoo zijn bijvoorbeeld nachtkastjes wel klein, maar men rekent hen toch niet bij de kleinmeubelen, evenmin als een kleine toilettafel. Neen, onder een kleinmeuibel hebben wij meer te verstaan zooiets als een bijzet-, rook- of speeltafeltje; een- wandkastje, zekere pronkkastjes of een afzonderlijk theemeufbel. Ook losse boekenkastjes vooral voor meisjes of een laag sierlijk armstoeltje bij den haard of in een kleine damessalon. Niemand echter zal het--in zijn hoofd halen de boekenkast van een geleerde een kleinmeubel te noemen, nooh de armstoel, waarin heeren zich voor het knappen van een sigaartje plegen te nestelen. Een zakeranans-schrijftafel mag ook dien naam niet dragen, maar wel het aardig schrijftafeltje met snoe zige vakjes en laadjes in de meisjes kamer, Ook bloemenstandaards of -ta feltjes en zelfs de aardige gevalletjes, die men tegenwoordig voor cactussen timmert met een kleurige lakverf overtrokken mag men tob ons on derwerp rekenen. Ik heb eens een ka mer gezien, waar hier en daar ver spreid eenige helrood gelakte kubus sen van. verschillende grootte rond zweefden en die men in hun onibe- tot de klei^^ubeleii moest rekenen. De grootste deed dienst als theetafel en had daarvoor dan ook de vereischte hoogte. De laagste, die de hoogte had van een stoel, diende als legplaats voor tijdschriften en kranten en bijwijlen ook om op te zitten; ter wijl een tusschenmodel tot taak had een groote vischkoan vol bloemen te dragen. In bijzettafeltjes ziet men uiterst gezellige en knusse modelletjes, waar in vooral veel verscheidenheid bestaat. Neem bijvoorbeeld een tafeltje als op bijgaande teekening: men kan het op drieërlei wijze gebruiken, doordat het blad uit drie op elkaar scharnierende deelen gemaakt is. Klapt men een deel van het blad naar beneden, dan kan de poot; waarop het rustte, naar 'binnen gedraaid worden, zoodat men het -geheel als halfrond wandtafeltje kan gebruiken. Plaatst men het zoo onder een hoogen smallen spiegel, wier lijst van onderen juist tot op het tafeltje reikt, dan krijgt men een bui tengewoon mooie gelegenheid om een vaas met bloeinen op te plaatsen, een beeld of iéts dergelijks. Klapt men nog een gedeelte van het blad neer en draait men ook de daaronder steu nende poot naar binnen, dan blijft slechts een heel smal tafeltje over, geschikt, om tegen een muur tusschen twee ramen te zetten; het is dan ge schikt om kleine snuisterijen, cera- miekjes en zoo voort op te plaatsen. Laat men het blad geheel intact, dan krijgt men een alleraardigst rond ta feltje, ongeveer zestig centimeter hoog en bestemd om mét een paar armstoe len een gezellig hoekje te vormen. Heel aardig is ook -het tafeltje een zeer laag modelletje dat bestaat uit een heel nest steeds kleiner wor dende tafeltjes, die 'bij gebruik naar 'behoefte uitgetrokken kunnen worden. Zij zijn eveneens bestemd als bijzet tafeltje, meer in het bijzonder in een groote kring mensChen, zoodra het ronde tafeltje niet alle kopjes en wat er meer op tafel komt kan bergen. In boekenkastjes ziet men tegen woordig heel wat aardiger en fanta sierijker ontwerpen dan vroeger, toen men voor huiselijk gebruik 'boeken hangers zag, die met een groen koord je aan den muur bengelden. Thans ziet -men modelletjes dié of op den grond staan en dan vaak een samenstelling; met een klein schrijftafeltje vormen, doordat een deurtje neerklapbaar ge maakt is; of wel men hangt ze met een paar stevige pennen tegen den muur, terwijl weer andere zoo gemaakt zijn, dat ze op een groote schrijftafel passen. Zeer nieuw zijn de kleine combina tiemeubel tjesj die heb mogelijk maken uit drie, Vier of meer stukken één ge heel te maken, dat hien naar goeddun ken kan veranderen. Op die manier ziet men een laag zitbankje samen met een kubusvormig boekenkastje een aardig een-persoons theemeubel ma ken. Het merkwaardige is, dat de ver schillende onderdeelén, wat de afme tingen betreft, steeds met elkaar over eenkomen, zoodat inen altijd samen stellingen krijgt, dié een goed geheel met elkaar vormen. SCHOENENMODE. Als we zoo de uitstalkasten van de goede schoenwinkels bekijken, zien we met één oogopslag, dat er voor den zomer een keur van mooie modellen te krijgen zijn. Voor den middag worden allersier- lijkste schoentjes' gebracht in de meest bekende leersoorten, waaronder kro kodil en hagedis een vooraanstaande, plaats innemen.' Beide laatste in den regel in de natuurlijke kleur, hoewel men voor hagedis ook vele kunstmatige tinten als donker groen, rood en zwar-t ziet. Een samenstelling met een andere kleur, naturel en donkerbruin bij-voor beeld, kan een aardig effect opleveren, maar vraagt ook van de verdere klee ding veel zorg. Want. het spreekt van zelf, dat als wij iets opvallends dra gen, wij de aandacht op ons vestigen en een onderzoekende blik al -gauw iets aan te merken zal helbben als er aan mantel of hoed iets niet tip-top is. Onder op de teekening zien we een voorbeeld van zulke schoentjes. Behal ve het tweede model, dat we als een kro'kodilschoentje herkennen, zien we verder nog twee. bekoorlijke voorbeel den, van den modernen middagsdhoen. beide in wit leer. De bovenste een iet wat sportief aandoend model, met ve ters gesloten en meetkunstig, werkje, terwijl het andere met de hooge Louis XV-hak wat verfijnder aandoet ook al door de aardige opengewerkte mo tieven. ZILVERSCHOONMAAK. Van oudsher is de goede huisvrouw gewend haar zillver goed te onderhou den. Met zilver bedoelen wij hier voor af lepels en vorken ia hun verschillen de vonmen en verscheidenheid. Een» in de zooveel tijd is ei- een bei>aalde -zilverpoebsdag en dan wordt soms een ganeohen langen dag de heele zilveren buf-fetvoorraad op een tafel uitgespreid en dan wrijven wij met een kwalijk riekend poetsmiddeltje de lepels en vorken stevig in om cc alle vlekken van te verwijderen en dient tenslotte een groote zadht flanellen lap om uit te poetsen en een praehtigen glans aan te brengen. Er zijn huisvrouwen, die dat een heerlijk werk vinden; zij vinden het zilver een heerlijk bezit, waarop zij een beetje trotseh zijn en met liefde brengen zij de uren door om het geheel weer prachtig in orde te brijgen. Sommige stukken, vaak uit oud familiebezit dus een beetje an tiek zijn soms rijkelijk met orna ment bewerkt, gedreven en geciseleer de versieringen, waartussehen allerlei vuil gemakkelijk houvast heeft en er niet zoo gemakkelijk uit te, verwijde ren is. Zulke lepels, gebakscheppen cn kleine schaaltjes worden dan extra in heet zeepwater met een stevige kwast bewerkt, waarna zij dan in den regel hun ouden glans en roem wel herkrij gen tot vreugde der bezitster. Maar niet alle vrouwen vinden zulke werkjes prettig; vooral niet -die van het jongere geslacht, dat vaak meer op heeft met sport en dansen en naar de bioscoop gaan. Zoodat het geen wonder is, dat er in fabriekslabora- toria ijverig gezocht wordt naar mid delen om aan de gebreken dezer min der huiselijk aangelegde generatie te gemoet te komen. En zoo gebeurde het dat wij, onlangs op een tentoonstel ling op huishoudelijk gebied zijnde, min of meer verrast bleven staan bij een -heer, die demonstreerde hoe men op een handige en bijna wonderlijke manier, zijn zilver weer blank kan krijgen alsof het nieuw ware. Hij ge bruikte daartoe een natuurlijk voor dit doei klaargemaakt blank meta len plaatje ter grootte van een hand; dit werd dan gelegd in een geëmail leerde kom met heet water, waarin een paar scheppen zeeppoeder waren opgelost. Het te reinigen zilverwerk, lepels, vorken, lialfl- en horlogekettin gen of andere sieraden, onverschillig of de laatste ook van goud waren werden op het plaatje gelegden men zag het vuil er aftrekken. Uit kettingen en geciseleerd oud zilver werd ook het vuil uit de diepstliggsn- de gedeelten verwijderd. Na het afdro gen met een gewone theedoek werd het zilver slechts even niet 'een fla nellen dook nagewreven, waardoor een prachtige glans ontstond. Wij welen natuurlijk niet of het plaatje eenige duurzaamheid heeft; mocht dat wel het geval zijn, dan kan men inderdaad spreken van een practische uitvinding. TUINMEUBELEN. Woont gij op een bovenhuis of tus schen eerste en zevende verdieping van een flatgebouw, zoo ontraad ik u dit opstel te lezen, opdat gij, nu de zomer in aantocht is, niet al. te rouwig zult zijn om het bezit van uw toch overiglens zoo gezellige woning. Want wie uwer, die geen tuin of zelfs maar een tuintje bezit, zou bij het denken aan tuinmeubelen niet heel eventjes het verlangen voelen opkomen naar zoo'n hoekje grond met wat gras en 'bloemen en een knersend grintpaadje, waar men in vrije uren zoo gezellig kan zitten waar men Zondags des morgens op wit gelakte stoelen aan een dito tafel, waarop een kleurig kleedje, een kopje koffie drinkt? O, een paar passende stoelen in een be schut hoekje kunnen zoo iets bemin nelijks hebben in het voorjaar in het eerste zonnetje, 's zomers, 's avonds na een warmen dag en daags onder een groote parasol's Avonds zet ten we een schemerlamp bij, een hoo ge om onder te lezen of een tafellamp voor bij de thee, dan kan er zoo'n groote rust over het leven komen.... Zoo zijn tuinmeubelen een prettig be zit, wel waard er eenige aandacht aan te besteden. Helaas kan men niet zeg gen, dat iedereen voldoende beseft, dat tuinmeubelen met smaak gekozen moeten worden. Hoe vaak toch ziet men bijvoorbeeld niet, dat menschen van die knalrood gelakte meubels heb ben, die vloeken in de omgeving van zacht groen gras, bloeiende rozen, of zelfs met de stoel'kussens en het tafel kleedje, wier kleuren geen kans zien tegen die der meubels op te vloeken. Dan is de gele tint nog altijd beter of groen of oranje als men persé een kleur wil hebben. Maar heb oude ver trouwde witte lak is toch nog steeds het minst gewaagd, het minst opzich tig, en daardoor het meest gewild. In de kleurentheorie is wit de belicha ming van alle kleuren te zomen en heeft daardoor de eigenschap bij alle kleuren te passen het minst wel in de vrije natuur. Daarom kunnen we iedereen, die in t/wijfel staat ever de kleur van zijn tuinmeubelen toeroepen; Kiest wit. Wit heeft ook het voordee', dat. kleurige kussens er zoo aardig op uitkomen, vooral als ze van een ruwe linnen cretonne zijn. Cretonne is de aangewezen stor voor ale garneering van onze tuinmeubelen: kussens, kleed jes, theemutsen e.d. Daarom ~ok zijn de leuke schomnielbanken, die den laats ten tijd zoo in opkomst zijn er mee gegarneerd. Velen uwer zullen deze aardige dingen, waarvan de tee kening een voorbeeld geeft al wel ken nen,.... maar misschien niet bezitten, want ze zijn nogal prijzig door hun grooten omvang en bewerkelijkheid. Ite zijn eigenlijk niets anders als een 'breede schommel, die aan een stelling van stalen buizen is opgehangen en door gemakkelijke zit- of ligplaats tot rusten noodt, terwijl ter beschutting tegen de zon, boven het hoofd een dak van de bekleedingsstof is uitgespan nen. Al met al een prettig bezit., dat we zeer kunnen aanbevelen. '''wimmiinij

Soester Courant | 1933 | | pagina 4