H 35 Jaar luchtschip-industrie. I m Het Uvenswerk van Graaf Zeppelin Het eerste luchtschip voor de tropen MIMIEK EN MASKER door HERBERT KLEIN. Vijf en dertig jaar geleden* op 28 'Juni 1898, werd de „Maatschappij ter bevordering van de luchtscheepvaart in Duitschland" in het Stuttgart handels register ingeschreven. Het bedrijf ska pi taal bedroeg om en nabij een millioen Mark. Hiermede was de basis gelegd voor de Duitsche luchtschip-industrie. Deze voorgangster van de tegenwoordi ge Zeppelinmaatschappij kon met den bouw van en de eerste experimenten met een tot nu toe onbekend luchtscho pensysteem beginnen. Dit geweldige werk, dat Graaf Zep pelin heeft ondernomen, is thans gewor den tot een grootsch succes, dat ons wellicht doet vergeten, hoeveel moeilijk heden, tegenslag en tegenwerking Zep pelin heeft ontmoet en hoe hij alleen door zijn volkomen opoffering en zelf verloochening heeft kunnen overwin nen. Graaf Ferdinand von Zeppelin had zich reeds op het einde van zijn offi- ciersloopbaan bij de cavalerie op tech nische onderwerpen toegelegd.' Toen hij op 54-jarigen leeftijd zijn pensioen nam. kon hij zijn scherpzinnigen geest geheel en al richten op de oplossing van aero- nautische problemen, waarbij de hoofd ingenieur L. Dürr hem behulpzaam was. Er werd geglimlacht over de mede- deelingen, die af en toe in de pers ver schenen. Hoe kon een leek nu een nieuw luchtschip construeeren, waarbij voort beweging door motorische kracht werd gecombineerd met het welbekende prin cipe van den luchtballon? De humoris tische bladen hadden er langen tijd een dankbaar onderwerp aan. Maar Zep pelin werkte onvermoeid door aan zijn proeven, die aanvankelijk in hoofdzaak theoretisch waren. Eerst toen de benzi nemotor vervolmaakt was en de kwali teit van het lichte aluminium was ver beterd, kon hij ze ook praktisch verwe zenlijken. In 1895 legde Graaf Zeppelin een tot in alle détails uitgewerkt ontwerp voor aan den Keizer, die zijn steun afhanke lijk maakte van het oordeel eener com missie van officieren. Deze vreesde, dat het luchtschip geen weerstand kon bie den aan krachtige winden en dat de energie der motoren te gering was om het ook maar 20 M. boven den grond zwevende te houden. Alleen de beroem de natuurkundige Helmholz was van een andere meening, doch hij stierf kort daarna en zoo zag Zeppelin zich beroofd van de voornaamste weten schappelijke autoriteit, die zijn weg on getwijfeld zou hebben geëffend. De aandacht werd bovendien van Zeppelins „starre" luchtschip afgeleid door de successen, welke in deze jaren in Engeland en Amerika, maar vooral in Frankrijk werden bereikt met „on starre" luchtschepen. Kapitein Grass en Majoor Perseval hebben later ook voor het Duitsche leger dergelijke luchtsche pen ontworpen. Het was voor Zeppelin daarom zeer moeilijk, belangstelling te wekken en financieele bijdragen te ver krijgen voor zijn uitvinding. Toen hij eindelijk in 1898 zijn maat schappij kon oprichten, werkte men hem nog meer tegen. In de vijf jaren van het bestaan der firma is er werke lijk ongelooflijk veel tot stand gekomen, In het voorjaar van 1899 werd er een groote werkloods gebouwd op het ter rein aan het Bodenmeer, dat door den Koning van Beieren ter beschikking was gesteld. Spoedig daarna kwam de eigenlijke hal, die op 75 pontons in het meer zelf was verankerd, tot stand. Hier werd Zeppelin's eerste luchtschip gebouwd. Het 24-hoekige geraamte van aluminium was 128 M. lang, terwijl de grootste doorsnede 11.65 M. bedroeg. De toegespitste vorm der beide uitein den. het aanbrengen van de twee gon dels 3 M. onder den romp en de opstel ling der beide Dairr.ler-motoren bleken zoo doelmatig te zijn. dat er later niet meer van werd afgeweken. In verband met den toenmaligen stand der techniek ontwikkelden de motoren elk slechts een energie van 14.7 P.K. De beide gondels waren met elkaar verbonden door een plank, die van een leuning was voor zien. Ter weerszijden van eiken motor bevonden zich propellers met vier bla den, die een diameter van 1 M. en een toerental van IJ00 per minuut hadden. Een gewicht van 100 Kg., dat 7 M. on der het luchtschip was opgehangen, kon aan de onderzijde van den romp 26 M heen en weer worden geschoven om het luchtschip horizontaal te houden Vier roeren, aan de boven- en onderzijde der beide uiteinden geplaatst, zorgden voor bet besturen van het luchtschip. De romp was door 17 tusschen war.den in gascelleu verdeeld, die elk een gasbal- lon met veiligheidsventiel bevatten. De totale gasinhoud bedroeg 11000 M3.. terwijl naast de bemanning, enz. nog Een voorlooper van het Zeppelin-luchtschip was het bestuurbare luchtschip van Kapitein Charles 0. Jones. een last van 2000 Kg. kon worden mee genomen. Bij de eerste proefvlucht bleek, afge zien van onbeduidende gebreken in de constructie van het verschuifbare ge wicht en de stuurinrichting, het lucht schip aan alle eischen te voldoen. De plank tusschen de gondels werd ver vangen door een soort kiel, waaraan het gewicht rechtstreeks- werd bevestigd, en het luchtschip kreeg een vijfde roer tusschen de voorste gondel en de boeg, dat speciaal als hoogteroer diende. Bij de derde vlucht werd een snelheid van 32.4 K.M. per uur bereikt; het lucht schip bleek uitstekend bestuurd te kun nen worden en noch bij het opstijgen, noch bij het landen deed er zich eenige moeilijkheid voor. Het bouwen van de primitieve werf en het luchtschip zelf had in 1908, te zamen met de talrijke verbeteringen, het kapitaal van de maatschappij geheel verbruikt. Zeppelin had er zijn geheele vermogen ingestoken. Er werd een felle campagne tegen hem gevoerd in de pers, zoodat zelfs de meest enthousiaste aanhangers van het nieuwe vervoer middel er hun geld niet aan durfden te wagen. Zoo moest wegens gebrek aan bedrijfskapitaal reeds na vijf jaar, n.1. in 1903, de maatschappij te Stuttgart worden ontbonden, ondanks het schitte rende werk, dat in die vijf jaren was verricht. In die moeilijke dagen, waarin Graaf Zeppelin zijn levenswerk zag in eenstorten, wisten zijn vrouw en doch ter zijn moed ongebroken te houden. Zij hebben de energie van dezen gem alen man bewaard voor verval en zich daarmee jegens de wereld verdienstelijk gemaakt. Zijn geschiedenis en ondergang door MARINUS HEIJL. Zelfs in Duitschland wist men weinig van het bestaan van het luchtschip „L. 59'. Het was 227 m. lang, dus slechts enkele meters korter dan de „Graf Zep pelin", maar heeft een kleinere diame ter. De geestelijke vader der „L. 59" was Professor Zupitza, voor den oorlog officier van gezondheid in Togo, die het plan maakte om met het luchtschip troepen naar het toenmalige Duitsch- Oost-Afrika te zenden en daar het luchtschip te... demonteeren. Uit het geraamte kon een radiomast worden gebouwd, terwijl er nog stangen over bleven, die konden dienen als geraamte voor draagbare barakken. De gascellen behoefde men slechts uit elkaar te tor nen en zij leverden honderden water dichte slaapzakken op. Het katoenen omhulsel leverde verbandmiddelen, tent- Een der eerste Duitsche luchtschepen, de 2 4, die in 1913 en 1913 werd gebouwd. hanen en stof voor tropische unif-ormen op. Zoo was alles tot in de kleinste bij zonderheden geregeld. Vier spoorwa gens vol artikelen, die men in de tropi sche kolonie dringend noodig had, wa ren in het luchtschip verwerkt. Zoo kon men niet ten onrechte zeggen, dat dit technisch curiosum 52 ton nuttige last icon vervoeren. Het vertrek Het bestaan van het luchtschip, dat ook medicijnen, machinegeweren, mu nitie enz. zou vervoeren, werd angst vallig geheim gehouden. Immers, nog nooit had een luchtschip zich in de tro pische zone gewaagd. Men stelde zich de onmogelijkste bezwaren voor. Eerst na het succes kon de publiciteit volgen. 3 November 1917 vertrok het luchtschip van Berlijn-Staaken naar Jamboli in Zuid-Bulgarije. Kapitein Bockholt was de commandant. De bemanning van 22 koppgn was reeds in tropenuniform ge stoken. Maar er was ook een man in burgerkleeding aan boord.... Dr. Hugo Eckener, aan wien de nagivatie was toe vertrouwd. Boven Silezië kwam het luchtschip in een ernstige onweersbui: scheuren in het omhulsel moesten op het vreeselijk stampende en slingerende luchtschip in allerijl worden hersteld. Maar na een reis van 28 uur bereikte men toch be houden Jamboli. Eckener ging van boord en de per trein aangevoerde la ding voor de tropen werd' ingenomen. Men moest zich haasten, dat bleek uit de ontvangen radioberichten. He tweede reis. 16 November werd er gestart. Na twee uur kwam het luchtschip weer in een storm. Bovendien verloor het gas, want.... de Turken vertrouwden het vreemdsoortige gevaarte niet en scho ten erop. Boven Klein-Azië werd het weer zoo slecht, dat de ,,L. 59" twee maal om zijn eigen as draaide. Men moest hallast uitwerpen. Ja, dat waren medicijnen, o.a. metalen doozen met ki nine. Ér was niets aan te doen. Zonder dat was het luchtschip vergaan. Men keerde terug en was na een reis van 32 .uur en 1434 K.M. vveer iu Jamboib Dr. Eckener He derde reis 21 November werd er opnieuw ge start. Een onweersbui boven de Middel- landsche Zee werd zonder bezwaar doorstaan. Over woestijnen en oasen ging het; de derde waterval van de Nijl kwam aan bakboord in het gezicht en toen werd er op een nacht het bericht ontvangen, dat Generaal von Lettow- Vorbeck, de oppercommandant der troepen in Oost-Afrika, zijn laatste steunpunt Revala had moeten overge ven. De admirale staf gaf het luchtschip bevel om terug te keeren. Dit was niet zoo gemakkelijk. Den volgenden dag moest een ingewikkelde zigzagkoers langs de kust van Afrika worden gevolgd om het Engelsche ge schut te ontwijken. En den daarop vol genden nacht moest men over de Mid- dellandsche Zee zonder in de stralen bundels te komen, die de schijnwerpers der Engelsche oorlogsschepen voortdu rend langs den hemel lieten spelen. Ook deze wonderbaarlijke prestatie gelukte en behouden kwam het luchtschip te Jamboli terug, na 95 uur in de lucht te zijn geweest en 6750 K.M. te hebben af gelegd. Omgebouwd.... Het luchtschip ging nu terug naar Friedrichshafen en werd daar veran derd in een gevreesd oorlogswapen met machinegeweren en zware hommen aan boord. Reeds zes dagen na zijn terugkeer ia OuiLsSblftnij verscheen Kapitein door Lewis Stone. Lewis Stone, de beroemde karakler- speler, uitte zich in een interview als volgt over bovenstaand onderwerp; „Tot de bekwaamheden, welke het pu bliek het meest in een acteur bewondert behoort het volmaakt kunnen weerge ven van een hem vreemde persoonlijk heid. De meesters van het masker zijn zeldzaam. Lon Chaney was de grootste en beroemdste, en tot dusverre heeft niemand zijn plaats kunnen innemen. Om zijn gezicht als masker te laten fungeeren, moet een acteur zichzelf nauwkeurig kenv.en en ook zonder spie gel weten, hoe hij er uit ziet. Beweeg lijke en getrainde gezichtsspieren zijn Lewis Stone een eerste eisch: de ijdelheid moet ge heel opzij worden gezet. Dit is vooral voor vrouwen moeilijk, want zij streven er onwillekeurig naar om steeds zoo mooi mogelijk te zijn. Doch de karakter speler moet den moed hebben orn leelijk te zijn. Nooit mag de acteur voorts uit het oog verliezen, dat het masker niet het voornaamste is. Zelfs de meest nauw keurige uiterlijke nabootsing blijft ten slotte iets uiterlijks. De mimiek moet de uitbeelding tot kunst maken. De mi miek vereischt niet alleen een volkomen beheersching van de gelaatsuitdrukking maar ook van houding, gang en beue gingen. Zelfs wanneer men dat alles weet en ernaar handelt, is de hoofdzaak nog niet bereikt. Slechts hij, die zich zoo in zijn rol heeft ingeleefd, dat hij niets meer voelt van zijn eigen ik, die met al zijn gedachten geheel opgaat in den inensch, dien hij voor te stellen heeft, zal een aannemelijke vertolking van de rol kunnen geven. Het publiek moet niet meer denken: „Dat is de beroemde acteur X", doch alleen de persoonlijk heid uit het stuk voor zich zien: het moet zelfs vergeten dat er nog een wer kelijkheid bestaat buiten datgene, wat het voor zijn oogen ziet afspelen. Bockholt boven het arsenaal van Na pels, waarop hij eenige goedgeplaatste brandbommen wierp. In den winter van 19171918 verrichtte hij nog zeven ex pedities, die alle slaagden; zelfs boven de Nijldelta en het Suezkanaal verscheen het luchtschip. Be laatste start. 7 April 1918 steeg het luchtschip van Jamboli op om Malta* te bombardeeren. Maar zoover kwam het niet. Van 3000 M. hoogte stortte het brandend neer in de Straat van Otranto. De Duitsche on derzeeër „U. 53" was getuige van de ramp en bereikte 20 minuten na het oogenblik, waarop men het luchtschip hoog in de lucht als een reusachtige fak kel zag ontvlammen, de plaats waar het gloeiende geraamte in zee was gesuisd. Er lagen nog slechts een paar olievlek ken op het blauwe water. De oorzaak van de ramp is nooit opgehelderd. Was het brand aan boord, een ontploffing, dan wel ontbranding van de uit het luchtschip ontwijkende waterstof door de electriciteit van het eenige kleine wolkje dat aan den 'hemel stond? Wij weten het niet. Even geheimzinnig al® het ontstaan en de verrichtingen van dit luchtschip is zijn einde geweest.

Soester Courant | 1933 | | pagina 8