'AME5 RUBRIEK ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250 a 58 ets) por giro (125025) per postwissel of per brief kunnen worden besteld bij de Re dactrice Damesrubriek, Laan van Me er- der voort 45a, Den Haag. Maat en num mer van het gewenschte model s. v. p. duidelijk vermeldenDe gevraagde pa tronen worden binnen drie k zes dagen aan de aanvraagstei's toegezonden. EEN EENVOUDIGE JURK. Een zeer geschikte jurk voor het dagé- iijkech gebruik ziet U onder No. 552 af gebeeld. Het ie gemaakt van geruite zomerstof. Het model ziet er zeer inge wikkeld uit, doch dit valt bij het maken noga] mee. Wij zullen eerst beginnen met den rok te bespreken. Het heupstuk, dat strak en zonder één plooitje moet /vallen, is van voren in een punt geknipt, terwijl 'het van achteren recht doorloopt. De daaronder aangebrachte rokbanen hebben midden voor en middenachter een diepe inspringende plooi, terwijl aan de zijkanten ook nog een plooi is aange bracht. In de plooien moet zooveel goed Rijn verwerkt, dat de onderkant voldoen de ruimte biedt, om zich gemakkelijk te kunnen bewegen. Het middenstuk is ge heel recht en nogal ruim. Aan den on- kant van het middel is een stuk opge stikt, dat links van voren puntig toeloopt en aan den achterkant een rechte lijn vertoont. S>© halsafwerking bestaat uit een kraagje van twee kleuren zijde, dat achter aan den hals vrij hoog opstaat en links van voren over elkaar wordt ge slagen en afgewerkt met een slipje, waar- va-ÉL de punt valt op de punt van het op gezette stuk. In plaats-van een apart op gezet stukje, kan men de figuur er ook door een koordplooi op aanbrengen. Een paar aardige knoopjes dienen als afwer king, terwijl om het middel een smalle ceintuur wordt gedragen, sluitende met een gesp. Tenslotte de mouw: deze is tamelijk wijd en loopt naar den pols toe eenigszins klokkend uit. Dit wijdere ge deelte heeft een split en is gevoerd met een lichtgekleurde zijde van het kraagje. Verder ziet U op de mouw een soort van manchet aangebracht, welke naar den elleboog een puntig toeloopend stuk heeft. Ook hier zijn een drietal knoop jes als afwerking op bevestigd. Dit japonnetje is een model, dat heel goed ook door zwaardere figuren kan worden gedragen. In dit geval knipt U het opgezette stuk van het middel aan het heupstuk, en laat U de ceintuur ver vallen. Patroon verkrijgbaar 58 ets. (Laan van Meerdertföort 45a, Den Haag). EEN SPORTIEF MANTELPAKJE. No. 554 is een mantelpakje, waarvan de rok is gemaakt van effen grijze zomer stof en het manteltje van grijs met zwart pieds de poules. Een daarbij behoorende sjaal, waarvan de linkerslip door een opening in het rechtergedeelte wordt ge trokken en over den rechterschouder wordt gedragen, is gemaakt van een sa menstelling der beide stoffen. De rok is over de heup nauw aanslui tend en loop klokkend naar onderen toe, waardoor deze tamelijk wijd wordt. De afwerking van den zoom geschiedt als volgt: Men slaat de rafelkant een halve c.M. naar binnen, stikt vlak op den kant een naad, vlak langs het stiksel knipt men de rafels af, slaat den gestikten naad nogmaals naar binnen en stikt den geheelen omtrek van den rok opnieuw juist langs dén kant. Het manteltje, dat al zeer eenvoudig te maken is, heeft een geheel rechten rug, twee aansluitende voorpanden, welke midden voor met twee knoopjes sluiten en een smalle ceintuur. De halsafwerking is zonder kraag of re vers, doch het mantelstofje wordt naar binnen geslagen en met de voering van het manteltje afgewerkt. De sjaal ver vangt zoowei kraag als revers. De mouw van het manteltje is glad, geheel recht maar vooral niet nauw. Aan de pols wordt de mouw als volgt afge werkt: de onderkant wordt naar binnen geslagen evenals de onderkant der voe ring-mouw, terwijl deze laatste met een onzichtbaren steek aan de mantelmouw wordt gevestigd. Patroon verkrijgbaar k 58 ets. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN SNOEZIG JAPONNETJE. Deze benaming verdient zeker wei het japonnetje, dat onder no. 553 is afge beeld. Het is niet alleen snoezig, maar 'ook gekleed en sierlijk. De japon is ge maakt van donker groene craquelé, ter wijl de kraag en de groote revers van witgeruite zijde zijn en de groote strik mets lippen van groen met witgeblokte zijde. Het middelstuk is strak aangeslo ten, terwijl de rok, die midden voor en -achter een naad heeft, van zeer strenge lijn is en even boven de knie, eveneens voor- en achter, een diep inspringende plooi heeft. Deze plooi geeft voldoende bewegingsruimte, hoewel de rok nouw blijft. Een smalle ceintuur van dezelfde stof der japon wordt op het middel ge dragen cn heeft van voren witzijden aan gezette stukken en wordt met een fanta- siegesp gesloten. De geheele garneering der japon bestaat uit een bobbie-kraagje met twee revers en de groote vlinder- strik, terwijl de twee uitstaande schou- derklepjes op de fraaie mouw aan de ja pon iets ongemeens geven. Deze bijzon- zondere mouw is als volgt gemaakt* bovenstuk is geheel recht tot aan den elleboog, terwijl er een manchet op wordt aangebracht, welke als het ware van de punt van den elleboog tot aan het armsgat oploopt. De beide schou derklepjes, die eender geknipt zijn, wor den in den mouwnaad vastgehecht en van dubbele stof genomen. Om te zon gen, dat zij mooi blijven uitstaan, doet men er een stukje stijf gaas in. Dit ia geen japon om onder een mantel te dra gen. Dit behoeft trouwens ook niet, om dat zij gekleed genoeg is om als uit gaan» japon dienst te doen, terwijl tevens de schouderklopjes niet in verdrukking iking komen en daardoor leelijk en onver- aorgd gaan neerhangen, s 'Patroon verkrijgbaar k 58 ets, [fan Meerdervoort 45a, Dien ïlaag), DE VERZORGING VAN ONZE VOETEN. Över de verzorging van de handen en van Ijet haar hebben wij al meerdere malen gesproken, dooh de voeten zijn nog steeds in de pen gebleven. Trou wens, de voeten zijn vaak een beetje stiefkinderen van ons, want het is niet voldoende, dat wij ze goed schoonhou den en de nagels op tijd knippen, neen, wij moeten ook voldeonde aandacht be steden aan de schoenen, die wij dragen en nagaan of onze voet in zijn natuur lijke houding in den schoen past, zoodat wij moeten ook voldoende aandacht be- loopen, die geperst en gedwongen, toch ons heele gewicht heeft te dragen. Het spreekt vanzelf, dat als wij onzen voet steeds in een verkeerden stand gebrui ken, dit aanleiding geeft tot allerlei on gemakken, om van pijn nog maar niet eens te spreken. Het is jammer, dat maatschoenen zoo veel duurder zijn dan confectie-schoe- nen, hoewel wij eigenlijk allemaal maat schoenen moesten dragen. Om U slechts een paar voorbeelden te geven. Het zal b.v. mode zijn om een hooge Fransche hak te dragen. De meeste vrouwen vra gen zichzelf dan niet af of zij b.v. platte voeten hebben en deze in het geheel geen Fransche hakken kunnen verdagen, neen, wat de mode voorschrijft, wordt veelal slaafs nagevolgd. Zoo is het op het oogenblik hetzelfde met die lompe „weekend-schoenen". Dat zij gemakkelijk zitten en dat de voet er vrije speling in heeft, dat is allemaal toegegeven, maar nu gaan de vrouwen, die schoenen met hooge hakken droegen, in eens over naar den weekend-schoen met de crêpe- zool en meestal zelfs zonder hak. Wat krijgt men nu, dat de voet, die gewond is het lichaam te dragen, terwijl de spie ren bolgespannen staan, deze spieren plotseling in een anderen stand moeten brengen, wat niet zoo gemakkelijk gaat en .waartegen dan ook de spieren opko men door vermoeidheid of pijn in den voet. De. vrouw denkt echter, dat het wel zal wennen en loopt liever met pijn dan niet met -de mode mee te doen. Nu krijgen wij ook nog het geval, dat wij den geheelen dag op de weekend-schoe nen hefobdn geloopen en 's avonds naar eem conctflt of ergens anders heen gaan. Daarbij ^worden avondschoentjes gedra gen en de> voet, die dus den geheelen dag zijii spieren in een zekere houding heeft gehad,-ziet zich plotseling genood zaakt, deze op een geheel andere'manier t-e gebruiken. Dat bederft den voet, daardoor krij gen wij allerlei ongemakken en kwalen, welke wij wel heel gauw hebben, maar die o zoo langzaam weer verdwijnen. Verder zijn er vrouwen, die altijd een halve maat kleiner koopen, dan hun eigenlijke, maat is. Dit heeft weer an dere bezwaren en wel voornamelijk, dat de. groote teen in den knel komt en wat daarvan het gevolg is kunt U het best zien bij letter A. van de teekening. U ziet hier, dat de groote teen over den vierden teen heen ligt. Niet alleen dus heeft de groote teen een abnormale cheeve houding, maar de vierde teen komt heelemaal niet in het gezicht, deze wordt eenvoudig weggedrukt. Door die wrijving van de teenen over elkaar krijgt men blaren bij warm weer of eeltvor- ming bij kouder weer. Hoe kunnen wij nu een dergelijk euvel verhelpen, want als wij genoeg pijn hebben geleden zou hét mogelijk kunnen zijn, dat wij ver standig worden en schoenen koopen, die wprkelijk groot genoeg zijn. Er zijn in den handel van die elastieke proppen, die heel zacht zijn en luchtkanalen hebben.- De tweede voet bij letter A laat het gebruik van zulk een prop zien. Nu moet u natuurlijk niet denken, dat met enkele dagen een dergelijke vergroeiing is verholpen; daarvoor heeft men langen tijd noodig. Hot is noodzakelijk om te leeren loopen met iets tussohen de teenen. Een eerste ver- eischte bij een goede voetverzorging is vanzelfsprekend het wasschen der voet. Zooals wij onze handen vele malen per dag wasschen, zoo moeten wij ons aan wennen om des morgens en des avonds met koud water onze voeten te wasschen en wel op dèzelfde manier als wij onze handen wasschen. U zeept dus uw han den in cn wrijft er mede over den voet. Met een natte spons reinigt men de voeten verder, waarna zij goed worden afgedroogd. De nagels worden nu schoongemaakt, de nagelriemen er van weggeduwd, zoodat er geen harde ran den ctfifesfe'a&u en ais TT dit als dagelijk- sche gewoonte neemt, zult U nooit klagen over vermoeide of doorgeloopen voeten. Gebruikt men nu hulpmiddelen om den stand der teenen weer normaal te krijgen, dan gebruikt men flink talk poeder tusschen de teenen. De huid is dan droog en glad, het elastiek gaat niet schrijnen en U voorkomt dus, dat U blaren krijgt. Want zou dit het geval zijn, dan zou het middel zeker erger zijn dan de kwaal. Een ander euvel van de te nauwe schoenen zijn eeltknobbels of zooals men ze in den volksmond noemt, ekster- oogen. Zij, die wel eens eksteroogen hebben gehad, weten wat een vreeselijke pijn men daardoor kan lijden l Het is natuurlijk beter te trachten de vorming van eksteroogen te voorkomen, cloeh. is tnen er eenmaal mee behept, dan zijn er alle mogelijke hulpmiddelen, om deze weer kwijt te raken. Ook pijnverdooven- de middelen heeft men. Deze bestaan uit een rand van geperste watten, met aan den onderkant een gegomde oppervlak- te. Men kleeft nu zoo'n randje om be& eksteroog, de pijnlijke plek zit dan ia het midden in de opening en de schoen drukt nu op den gewatteerden rand. Teekening B Iaat U dergelijke randen zien. Eksteroogen zijn niet altijd het ge volg van te nauwe schoenen, ook schoe nen, welke te groot zijn en die dus bij eiken stap heen en weer schuiven, ver oorzaken door deze wrijving blaren, eelt en eksteroogen. Een andere zeer lastige voetkwaal is de likdoorn. Deze zou men kimnen verge lijken met de eksteroog, die onder den bal van de voet zit. Likdoorntinctuur en likdoornpleisters helpen allemaal wel even, doch zoolang wij de oorzaak van de likdoorn vorming niet weg nemen, zullen wij daar steeds last van blijven houden. Hoe ontstaat eigenlijk een likdoorn? Ve len onzer hebben erge warme voeten, de kous wordt daardoor vochtig, terwijl ook het binnénleder van de zooi wordt doortrokken. Dit week geworden leer vormt in den schoen rimpels en bobbels, die weer bij het loopen wrijving veroor- 'ken. De weeke huid van den voet zou daardoor blaren vormen, dooh herhaal delijk gevormde blaren bezorgen ons op den duur likdoorns, omdat een extra hoornlaag op de huid ontstaat, om de •zwakke plek te beschermen. Midden in deze hoornlaag komt dan heb kanaal of doorntje, dat in het vleesch drukt en pijn veroorzaakt. Hebt u de likdoorn ver wijderd, dan raad ik u het gebruik aan van een likdoornring, dat is eenzelfde ring als voor eksteroogen wordt gebruikt, doch van grootere afmeting, zooals figuur C u duidelijk doet zien. Bij langdurig gebruik van dezen ring heeft de gekwet ste huid allen tijd om rustig te genezen en er bestaat een kans, dat u bij het goed schoonhouden van uw voeten, en regelma tig aantrekken van sehoone kousen, ver dere vorming van likdoorns voorkomt. Letter D laat u een rubberplaat zien, die tegen den zijkant aan den voet, vlak bij den grooten teen is geplaatst.Deze plaat is uitsluitend bestemd voor hen, die uitstekende knokken hebben, die door de wrijving met den schoen tot rood wor den en zelfs tot ontsteking aanleiding kunnen geven. Tenslotte nog een enkel woord over de elastieke lcous. Een groot percentage van de mensohiheid heeft last van spatade ren. Deze zijn zeer gevaarlijk en is dik wijls een verkalkingskwestie. Verkalking wil niet zeggen, dat onze aderen hard worden, doch dat ons lichaam gebrek heeft aan voldoende kalkstoffen, welke stof voor de instandhouding onzer weef sels zoo noodzakelijk is. Heeft men S^lF voldoende kalk in het bloed, dan worden! de aderwanden dun en de minste of ge ringste stoot kan oorzaak zijn, dat deze) rand wordt opeiugestooten en men een onderhuidiscke of, wat nog erger is, een' uitwendige verbloeding krijgt. De elae- tieke kouo nu dient slechts ter bescher ming van deze spataderen en geeft aan degenen, die door bun beroep worden ge dwongen veel te staan, tevens een groo ten steun. 1 De meeste voetkwalen kan men doof er nauwkeurig acht op te slaan, bijna gef heel voorkomen en ook hier geldt hot spreekwoord, dat voorkomen beter is dan genezen,! {Wanneer wij steeds in het oog ÉS houden, dat de stiefkinderen, onze voe ten, de dragers zijn van ons geheels lichaam, dan zullen wij ze zeker altij® goed verzorgen! EEN AARDIGE RAND. Een aardige rand, die men zoowel met den kruissteek op stramien kan bor duren, als met dun haalcgaren, ziet men op dc teekenilng afgebeeld. Om het pa troon te maken gaat men als volgt te werk: ieder ruitje, dat men op de tee kening ziet, bestaat uit een stokje, twee lossen en één stokje, terwijl elk ingevuld hokje uit drie stokjes bestaat. Om een voorbeeld te geven: men begint met 159 lossen op te zetten en maakt nu een filet van 53 hokjes. De volgende^ toer bestaat eveneens uit 53 hokjes, waarvan elk stokje op het stokje van dén vorigen toer wordt gehaakt. De derde toer :is als volgt: eerst 9 hokjes,, dan zes stok jes, weer 9 hokjes, 3 stokjes, 11 hokjes, gende: Van een reformstof maakt iUi een^ groot tafellaken, waardoor-heea IJl eenige gehaakte banden laat loopen. Di moet er wel om denken, dat deze rand tamelijk breed uitvaltongeveer 10 van den gehaakten rand af borduurt O5 met den kruissteek dezelfde rand, liefk in één toon gehouden, hoewel het na tuurlijk ook mogelijk is, dat het midden- motief in een andere kleur wordt vef* gehecht, zoodat U er zeker van bent, dj» alles goed strak zit, dan wordt de atol onder de gehaakte kant weggeknipt omgezoomd. Op dje manier kost minder moeite den juist op de stof te krijgen. Een tafellaken op een dergelijke 3 stokjes, 9 hokjes, 6 stokjes en 9 hok jes. Vierde toer: 8 hokje, 12 stokjes, 3 hokjes, 21 stokjes, 1 hokje, 21 stokjes, 1 hokje, '21 stokes, 3 hokjes, 12 stokjes en 8 stokjes. De rest van de teekening zal U nu wel duidelijk zijn: Hebt U het heele figuur, zooals het hier is aange geven, gehaakt, dan komen er weer twee rijen enkel hokjes, waarna U opnieuw begint. U kunt deze twee kokjes ook weglaten, waardoor de uiterste figuren vaardigd. Het staat echter fijner het ta felkleed niet te bont te maken. Heeft iU den geraakten rand op de reformstof aan elkaar aansluiten en een Andreas kruis ontstaat. Zeer verzorgd is het vol- nier vervaardigd, is een kostbaar tijdroovend werkje, doch het effect 5® zóó „af", dat U over Uzelf meer dan tevreden zult zijn, het tot het laatst t/oó te hebben doorgezet! - Dames, die niet over zooveel tijd schikken, kunnen evengoed volstaan met' alleen rondom het tafellaken den rand te borduren. Bij den hoek gekomen, hebt u) niets anders te doen dan te zorgen, het Andreaskruis Het laatste motief U borduurt dan eenvoudig het middi motief aan den zijkant van het verder, zoodat het kruis tevens als 1 dient, wat in dit bijzonder geval goed gaat. r>~.

Soester Courant | 1933 | | pagina 4