I BuRetilaciitetx HOOFDARTIKEL. Buitenlandsche arbeidskrachten in Nederland, Dezer dagen hebben wij een ouden yriend van ons ontmoet, uit de van de jaren negentig der vorige eeuw, toen wij samen op de schoolbanken van de Amersfoortsche Hoogereburgerschool wijsheid op trachtten te doen, die later in het leven van allen dag grootendeels overbodige ballast bleek te zijn, dien wij ons beiden gehaast hebben, 300 schielijk mogelijk overboord te werpen en in alge- heele vergetelheid te laten verzinken, „maar, dat is een ander verhaal...", ge lijk de groote Rudyard Klpling placht te zeggen. Mijn vriend dan, die in het buitenland een omvangrijk fabrieksbedrijf heeft ge sticht en tot bloei heeft weten te brengen, logeerde in het Palace Hotel te Scheve- ningen en moest daar bemerken, dat hij bij ontbijt, noenmaal en avondmaaltijd steevast door keurige Duitsche meisjes werd bediend. Dat deze meisjes de Ne- derlandsche taal niet machtig waren, nam hij niet dezen meisjes kwalijk, doch wel de directie van de Maatschappij, die de groote hotels op Scheveningen exploi teert. Hij wendde zich tot de directie en kreeg toen eerst na Zijn klacht, een Nederlandschen kellner om hem te be dienen. Maar tot 's mans niet geringe verbazing bleek hem bij nader onderzoek want de zaak begon hem te interes seeren dat vrijwel het geheele Palace Hotel te Scheveningen met Duitsch per soneel werkt. Tot bij de hoteladministra tie zat het vol met Duitsche jonge menschen, Bij het beheer van zijn fabrieksbedrijf in Frankrijk is bet mün veeljarigen vriend niet geoorloo - l .•..éniandsche werk-j krachten In dienst nemen, tenzij hun werk niet door een Franschman kan worden verricht. Zoo heeft hij van de Fransche autoriteiten vergunning weten te verkrijgen een Nederlander in dienst te mogen nemen voor het voeren van zijn Nederlandsche correspondentie. Doch dit is ook de eenige concessie, die de Fran sche regeering hem heeft verleend. Ove rigens werken in zijn bedrijf Franschen en niets dan Franschen' Tegen dit, naar zijne meening, alles zins te billijken, zelfs juiste standpunt van de Fransche autoriteiten heeft mijn zegsman geen enkel bezwaar. Hij begrijpt volkomen, dat der Fransche regeering de belangen van de Franschen nader aan het hart liggen, dan die van de tallooze buitenlanders, die in Frankrijk werk pro- beeren te zoeken. Maar dat op de grootste Nederland-: sche badplaats, in het voornaamste hotel ter plaatse, vrijwel uitsluitend Dultschers; v/erkzaain zijn gesteld,.bewijst volgens hem dat de Nederlandsche autoriteiten de belangen der Nederlanders niet zoo daadwerkelijk behartigen als de Fransche regeering voor de waarachtige, belangen <Jer Fransche staatsburgers, weet op te komen. Hier wijst mij een Nederlander, wiens werk en arbeidsveld sedert tientallen ja ren in Frankrijk liggen, op een fout in de denkwijze der Nederlandsche autori teiten, die niet onvermeld mag blijven. Er is in Nederland een ontstellende werkloosheid geen mensch behoeft aan de droevige waarheid van deze stel ling ook maar een oogenblik te twijfelen. Maar dan is het niet slechts recht, doch meer, het is plicht van de Neder landsche Regeering een oplossing te zoe ken, die uitspreekt en toepast de leuze: ,,In Nederland in de eerste plaats werk voor de Nederlanders!" De regeering, die ten deze in verzuim is, verzaakt haar naastbijliggenden plicht. Zij zal in dit op zicht zichzelf grondig hebben te herzien. Niet alleen natuurlijk in het door mijn vriend geconstateerde geval van de op zettelijke indienststelling van Duitsch personeel in het Palace-Hotel te Scheve ningen doorde directie van de Exploh. tatie Maatschappij Scheveningen. Want, tenslotte 15 geheel het, hotel- en restau rantbedrijf té Scheveningen een seizoen- bedrijf en sluit de rij hotels op de groot ste Nederlandsche badplaats reeds begin, of uiterlijk midden September. Neen, de Nederlandsche Regeering zal hebben te besluiten, dat buitenlanders in Nederland slechts dan werk zullen kun nen krijgen, indien hun arbeid niet door Nederlanders kan worden verricht. Waa neer een groote houtzaak aan de Zaan streek b.v. voor haar correspondentie met de Skandinavische landen geen Ne derlander kan vinden, die vlot de brief wisseling met Zweden, Noorwegen en Finland in zuiver Zweedsch, Noorsch en Finsch kan voeren, is er uiteraard niets tegen in te brengen, dat deze houtzaak een Fin uit het land der duizend meren in dienst neemt, die wel aan de gestelde eischen, onontbeerlijk voor het groote houtbedrijf, weet te voldoen. Maar bij de heerschende werkloosheid, die van dag tot dag in Nederland beden kelijker afmetingen gaat aannemen, kan het niet anders, of de Nederlandsche Re geering zal zjchzelf hebben te herzien. Wat een vorig ministerie moge hebben nagelaten, zij voor het huidige kabinet nimmer een vrijwaring. Charité blen ordonné commence par zoi-même! Vrij vertaald: Bij werk in Nederland gaan Nederlanders onherroepelijk voor! Onze Regeering heeft ten deze een roeping te vervullen: de roeping, voor en boven alles Nederlandsche belangen te behartigenl Hier is voor het nieuwe ministerie een taak weggelegd, die dringend vervulling eischt, wijl het nalaten dier vervulling plichtsverzaking zou mogen heeteti. In Nederland dienen Nederlanders te werken. De Nederlandsche Regeering wachïe niet, totdat de Kamer straks In Septem ber haar wijst op het nakomen van den eersten plicht eener waarachtige Neder landsche Regeering: Het NederlancUche Hemd zij der Regeering nader dan de Buitenlandsche Rok! WEEKPRAATfEt Levensgéfctëc, Men haakt ernaar, weet het nochtafls. niet te vatten. In die paar woorden zit gansch de menschelljke tragedie als in een notedöp besloten. Men denkt het te grijpen en het ontglipt aan de begeerige vingers. En dat gemeenlijk juist op het oogenblik, dat men vermeende het heet begeerde levensgeluk nu toch eindelijk in stevlgen vuist omklemd te Zullen houden. Levensgeluk is nu eenmaal niet te ver overen. Het komt tot den mensch, die stille zit en weet te wachten. Dan komt het plots aanzetten, neemt niets en geeft niets, vraagt niets, eischt niets, doch blijft terzijde van hem of haar, die het uitverkoren heeft. En de gelukkige mensch, die het levensgeluk aan zijn zijde weet, dat allerkostbaarste pand met zich niede door het leven voelt wandelen, doet wijs er nimmer met anderen over te spreken. Want juist op dat oogenblik is Bij den vrede van Rijswijk moet een Fransch diplomaat de bekend» woorden tot een Hollandsch collega gericht heb* ben, dat de groote mogendheden dief dagen onderhandelden! „Bij üi over u, maar zonder u'\ Bijna (Jwea eeuwen Ia- ter kan het verscheurde China dezelfde woorden op zich toepassen, want de on* derhandelingen tusschen Sovjet-Rusland, het nieuwe rijk Mantsjoekwo, en Japan, betreffende den verkoop van den Oost Chineeschen spoorweg vinden al even zeer plaats bij China, over China, maar zonder China. Het loven en bieden te Tokio gaat langzaam, doeh zeker verder en dan natuurlijk in do richting van een oplossing, waarbij Mantsjoekwo, gerug- gesteund door Japan, de beste kansen heeft den spoorweg, die zoowel handels-, als strategische belangen kan bieden, voor een appel en een el te verwerven. Sovjet-Rusland vroeg oorspronkelijk 250 millioen, Mantsjoekwo bood niet meer dan 50 millioen. Thans heeft Mós- kou den koopprijs reeds tot 200 millioen verlaagd, doch Mantsjoekwo en Japan blijven hun bod van 50 millioen onwrik baar handhaven, omdat de spoorweg zijn feitelijke waarde voor Rusland verloren heeft. Hier is van Russische zijde metter daad weinig tegen aan te voeren. Het einde zal dus wel zijn, dat Rusland voor een paar procent van de aanlegkósten afstand doet van een oud-Russisch bezit, dat nog stamt uit de dagen, dat het Czarlstische Rusland groote aspiraties 2ldi oatvattgettt en later het bezoek van Von Pape« étt dat van Goering aan Rome welea te gebruiken, om aan deze twee andere Dultschers te laten gevoe len, dat matiging een deugd Is en 'dat alet ten onrechte het Duitsche spreek woord zegt: „In Beschrankthelfc zeigt slch der Meister!" De Wilheltustrasse heeft beider ver toog ronduit afgewezen en boekt zoo doende eindelijk eens een diplomatiek succesje, wat Von Neurath best kon ge bruiken, temeer daar Dr. Alfred Rosen- berg, de leider van de buitenlandsche afdeeling der Duitsche Nationaal-Socla- listische Arbeiders Partij, reeds lang op het vlnketouw zit deti stoel van den hul digen Duitschen minister van buitenland sche zaken te gaan bezetten. Het geringe succes, dat Dr. Alfred Rosenberg noch tans met zijn bijzondere zending naar Londen heeft gehad, is tot nu toe steeds een beletsel gebleven hem de post van leider der Duitsche buitenlandsche poli tiek aan te bieden. De Rijkskanselier zal dus nog eenigen tijd hebben te wachten, aleer hij zich Von Neurath van den hals zal kunnen schuiven, waardoor diens zetel voor Dr. Rosenberg zal vrij komen. Hoe nU de zaak verder tot een bevre digende oplossing zal komen? Heel een voudig! Waarbij wij ons aan een nieuwe voorspelling zullen wagen. De Rijkskan selier en de minister van buitenlandsche zaken hebben den beiden ambassadeurs niets toegegeven, maar zij zijn natuurlijk nu ook volkomen vrij, geheel eigener be weging, die wenken te geven aan de Duitsche vliegers boven Oostenrijksch grondgebied en .aan de verantwoordelijke personen voor de. Duitsche radio-uitzen dingen, die maatregelen te treffen, waar door in - de toekomst de ergste excessen op beider gebied zullen zijn voorkomen DE VROUWEN DER OCEAAN- VLIEGERS, Mevrouw Rossi (links) en mevrouw Codos, de echtgenooten der Fransche Oceaanvliegers. Maurice Rossi en Paul Codos, volgen door de radio het ver loop van de recordvlucht» de kans zoo groot, dat het levensgeluk schielijk verdwijnt, wijl het gelijk de vrouw van Caesar niet besproken wenscht te worden. Daarvoor is het le vensgeluk te schuchter. Op levensgeluk kan de mensch nu een maal geen jacht maken. Omdat levens geluk verre vliedt, waar het zich belaagd acht. Het komt overnacht, het verdwijnt overdag, even plots als het verschenen is. Levensgeluk is slechts weggelegd voor hem, of haar, die met de uiterlijkheden des levens waarachtig heeft afgerekend. De jongen die denkt, met zijn eerste fiets het levensgeluk te hebben veroverd, komt onherroepelijk verkeerd en volkomen be drogen uit. Het meisje, dat vermeenen mocht, dat haar eerste horloge, dat ze rpeds zoo langen tijd verlangd heeft te bjezitten, het levensgeluk zou kunnen brengen, doet beter dadelijk van haar 'eprste horloge afstand te doen. 1 Grooter geworden, zal de jongen een motorrijwiel, een Fordje, ten leste een Packard begeeren; tot vrouw volgroeid zal het meisje een gezellig kamertje, een echt boudoir, een schitterend ingerichte villa wenschen. En noch de jongen van vroeger, noch de man van heden; evenmin het meisje van eertijds, als de rijpere vrouw van den huidigeo_dag, zullen beseffen, dat niet hij flets, motorrijwiel, Fordje, Packard heeft gehad, dat niet zij horloge, kamertje, boudoir, villa heeft bezeten, doch dat de jongen en de man, het meisje en de vrouw onderhoorig zijn geweest aan de dingen, die ze meenden niet te kunnen ontberen. Levensgeluk hangt nu eenmaal niet aan de uiterlijkheden des levens; levens geluk gaat van binnen uit. Geen modieus japonnetje, geen keurig zittend costuuiu, kan de vrouw oE den man het levens geluk brengen. Wijs doet hij, of zij, die het onver wacht tot hem of haar gekomen levens-' geluk dankbaar te aanvaarden weet. Tracht ook vooral geen levensgeluk aan II te binden, neem deze kostelijkste aller gaven aan, gelijk ze tot U is gekomen, niet wetende van' hoe en van waar. Draagt, zoo het levensgeluk tot U mocht komen, het met U mede, niet in een kostbaren schrijn, doch vrij en frank onder eigen huis. Daar en daar alleen zoekt het levensgeluk bij den moeden mensch van de twintigste eeuw schuil plaats! had aan de oevers van den Pacific. Die zijn te Jekaterinenburg, na het vermoor den van de Czaren-familie, letterlijk in bloed gesmoord, zoodat er voor Moskou weinig anders overschiet dan met 50, 60, desnoods, als uiterste bod van Mants joekwo en Japan, met 70 millioen ge noegen te nemen. Voor het hopeloos ver deelde China rest niets dan toekijken, wijl men thans in Oost-Azië beslist: „bij, over, doch zonder China." In ons vorig buitenlandsch overzicht hebben wij ons de vrijheid veroorloofd t voorspellen, dat de démarches van de Fransche en Engelsche ambassadeurs te Berlijn, inzake de beweerde schending van het Vredesverdrag van Versailles door Duitschland, wijl dat land zich be moeide met de binnenlandsche aangele genheden Van Oostenrijk door uit vlieg tuigen propagandistische brochures bo ven Oostenrijksch grondgebied te strooi en en door met behulp van de Duitsche radio een onbehoorlijke „hetze" tegen de huidige Oosten rijksche regeering op touw te zetten, ten bate natuurlijk van de nationaal-socialistische beweging, tot niets zou voeren, omdat men in de Wil- helmstrasse te Berlijn wel zoo handig zou zijn de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland met een- kluitje in het men- schenhooge riet van de internationale po litiek te sturen. De inkt, waarmede deze voorspelling gezet werd, was nauwelijks droog, of de loop der gebeurtenissen te Berlijn had onze meening reeds in den meest letter lijken zin bewaarheid. De beide ambas sadeurs zijn onverrichterzake uit de Wil- helmstrasse terug gereden, de Engelsche ambassadeur naar zijn paleis op den hoek van Wilhelmstrasse en Unter den Linden, de Fransche ambassadeur slechts e.en honderd meter verder naar het Fransche gezantschapshotel op de Pa- ri§er Platz, schuin tegenover Hotel Adlotv, vlak achter de Brandenburgschs Poort. De eenige, die zich voor een lichtelijke blamage heeft weten te bewaren, i3 de Italiaansche ambassadeur te Berlijn ge weest, die rustig in eigen gezantschaps paleis is gebleven, omdat de „Duce" hem reeds al het werk uit handen had genomen. Mussolinl heeft namelijk eerst te Rome den Duitschen ambassadeur, Von Schubert, den vroegeren blijvenden onder-staatssecretaris van het Berlijnsche ministerie van buitenlandsche zaken, bij, Ook in Engelsch Voor-Indië is ten slotte alles ten goede gekeerd. Sir Fre- derick Sykes, de gouverneur van Bom- bay, heeft tenminste bij de opening van den Wetgeveriden Raad verklaard, dat in Britsch-Indië de rust onder de in- heemsche bevolking is terug gekeerd; De jongste poging van Gandhi om troebelen te verwekken, is zonder eenig resultaat bij de inlandsclie bevolking gebleven, die van een nieuwe ongehoorzaamheids- campagne niets moet hebben, ditmaal te minder, daar er juist teekenen zijn van een komende verbetering, zoowel op po litiek, als op financieel gebied, zoodat de toestand in Britsch-Indië thans rustiger is, dan sinds vele jaren het geval is geweest. Naar onze meerling is dit een veel grootere winst voor de Engelsch-Indische regeering, dan de oogenbhkkelijke mis lukking van de vérstrekkende plannen van den verafgoden leider. Blijkt metter daad, dat Gandhi heeft mis getast, dan heeft zijn reputatie als man, die alleen geheel de Indische regeering weet te /"'Weerstaan, zoo'n deuk gekregen, dat hij jaren noodig zal hebben zich van dien blaam schoon te wasschen. Want niets doet de inlandsche bevolking zoo vón een profeet zich afwenden, als misluk king der door den profeet kenbaar ge maakte plannen. Een plan, dat binnen afzienbaren tijd slaagt, krijgt duizenden raeeloopers, wekt diep ontzag bij den nog immer primitieven en mystieken in lander, doet de menigte gelooven in de heilige zending van den profeet, hij moge nu gelijk Gandhi naar politieke onafhankelijkheid streven, dan wel eenig arider, b.v. een godsdienstig, doel hebben.' Voor de Britsch-Indische regeering is deze ietwat onverwachte loop der ge beurtenissen een gelukwensch waard. Voor de Nederlandsch-Indische regee- ring zij dit Ce BomBay bereikte resultaat een ernstige vingerwijzing, dat ook Bui tenzorg de hand stevig aan de roerpen zal hebben 'te houden, wil het een gelijk soortig succes in Indië kunnen boeken. Bijisaeaalandsch Overzicht» Van de tegenwoordige gespannen ver houding tusschen Rusland en Duitsch land kan wellicht binnen zeer afzienba ren tijd Nederland profijten gaan trek ken, De weinig hartelijke betrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en het Derde Rijk zijn voor Moskou gereede aanlei ding de toch al niet te vaste banden, die het Kremlin aan Berlijn verbinden, weer iets losser te maken. Tot nu toe was Hamburg de belang rijkste haven, waarmede Rusland te ma ken had; een soort basis voor den Rus- sischen uitvoer naar het buitenland. Wij vernemen thans, dat Dovgalefsld, de Russische gezant te Parijs, een tijdlang van zijn standplaats Is vertrokken, om in België, zoo te Brussel als te Antwer pen, besprekingen te houden, teneinde voortaan den Russischen uitvoer niet lan ger over Hamburg, maar over Antwer pen, te doen geschieden. Behalve Ant werpen. zou ook Rotterdam in aanmer king komen als nieuwe basis voor den Russischen uitvoerhandel. Maar voorwaarde daarvoor zou wezen een erkenning de jure et de facto van Rusland ook door de Nederlandsche re geering. Hiertegen hebben de beide voor gangers van den tegenwoordigen minister van buitenlandsche zaken zich steeds met hand en tand weten te verzetten noch Jhr. Van Karnebeek, nóch Jhr. Bee laerts van Blokland, wenschten deze er kenning van Rusland zelfs maar in over weging te nemen. Voor den huidigen bewindsvoerder in het vroegere gebouw van dé afgevaar digden Van Amsterdam ter Generale Sta ten, op het Plein te 's-Gravenhage, is ne toestand wel iets veranderd. In de eerste plaats is Jhr. De Graeff niet ge bonden door vroeger afgelegde verkla ringen. Maar in de tweede jólciats moét de heer De Graeff ongetwijfeld beseffen, dat na welhaast 16 jaar bolsjewistische egeering in Rusland en na een erken ning de jure et de facto van Sovjet- Rusland door ongeveer alle grootere en kleinere mogendheden ter wereld, het 'óor Nederland slechts nadeel kan heb ben, zoo ons land halsstarrig blijft vol houden bij het eens ingenomen standpunt en koppig weigert een door zestien jaren geschiedenis geconsolideerden toestand te aanvaarden. Wij stellen hierbij uitdrukkelijk op den oorgrond, dat wij persoonlijk geen en kele sympathie koesteren met de in Rus land bestaande regeeringsvormen. Alleen zijr wij van oordeel, dat die toestanden tóch niet veranderen zullen, zoo Neder- >nd zijn eens ingenomen standpunt niet wil opgeven. Mocht Nederland daartoe misschien wel besluiten, dan is tenminste c'e mogelijkheid geopend, dat de haven vat! Rotterdam, toch reeds noodlijdend, althans een deel van den Russisclien uit voer zal te verwerken krijgen. Daarmede kunnen de Rotterdamsche en de Neder landsche belangen slechts gebaat zijn! Wat velen reeds jarenlang een doorn n het'oog is geweest, de ongebreidelde :ewerkstelling in Nederland van buiten landsche vooral Duitsche arbeids krachten, zal nu weldra een eindp hebben genomen. Want de minister-president, Dr. H. Colljn, heeft zijn woord gestand gedaan, afgelegd bij de regeeringsver- klaring, en een wetsontwerp ontworpen, dat het in dienst nemen door Nederlan ders in Nederland van buitenlandsche arbeidskrachten zooveel mogelijk beteu gelen zal. Ook op een geheel ander terrein toont de Nederlandsche regeering de waar achtige Nederlandsche belangen ter harte te willen nemen. De regeering heeft namelijk maatregelen getroffen, dat de studie van Nederlandsche studenten aah Nederlandsche universiteiten in den vervolge geen belemmering zal onder vinden, doordat de collegezalen en de ONZE PORTRETTENGALERIJ. MILITAIR OPROER OP CUBA. Op het eiland Cuba is een militair oproer uitgebroken, dat het karakter van een opstand heeft aangenomen en waaraan de helft van het leger mede werkt! President Machado, wiens portret wij hierbij publlceeren, heeft den Staat van Beleg over het geheele eiland afgekondigd. BLOEDIGE REVOLUTIE OP CUBA. Voor het paleis van den Cubaanschen president Machado speelde zich een ontzettend bloedbad af, waaraan honderden, personen ten offer vielen. Toen een enorme menschenmenigte voor het paleis was samengestroomd, om het aftreden vao. Machado te eischen, werd vanaf het dak van het paleis het vuur op hen geopend, Daarop werd de Staat van Oorlog over de stad afgekondigd. Hierboven het paleis, waarvoor foefc bloedbad plaats vond. laboratoria overvuld zouden zijn met studenten van buitenlandsche nationali teit. De minister van Ondtiwijs heeft ter overvloede aan de colleges van curatoren van de Rijksuniversiteiten een schrijven gericht, met de mededeeling, dat buiten landers niét in aanmerking behooren te komen vóór een benoeming tot assistent aan een def' tijksuniversiteiten, Slechts bij zeer hoógè uitsondering en dan alleen nog maar-vOOr den duur van het in Sep tember van dit jaar aanvangende nieuwe academische' studiejaar, zal het geoor loofd zijn nog enkele plaatsen als assi stent door buitenlanders te laten vervul len. Maar tegen den zomer van 1934 zal hieraan onherroepelijk een einde moe ten komen "en zullen van de Nederland sche belastinggelden alleen Nederland sche assisten kunnen profiteeren. Een nieuwe daad van wijs regeeringsbeleid, waarvoor men den nieuwen minister van Onderwijs, Mr. Marchant, slechts hulde kan brengen. Vande vaderlandsche universiteiten naar Batavia is in deze dagen van het zich immer uitbreidend luchtverkeer maai een bescheiden stap. Uit de hoofdstad van het Nederlandsche gebied rondom den evenaar, ontvangen wij het bericht, dat de Indische regeering in de memorie van antwoord op de oorlogsbegrooting heeft mede 'gedeeld, dat voor haar de noodzakelijkheid vari hef bóuv/en 'v5aii mijnenmagazijhen, ten'behoeve van dé verdediging van Balikpapan en Tarakah, onherroepelijk vaststaat. De toenemende onzekerheid i'n den politieken toestand rondom den PaièifiC gedoogt'geen verdër uitstel van dèzéh maatregel. Het is de door den loop der omstan digheden gedwongen stichting van mij- nenmagazijnen te Balikpapan en te Tara- kan, dat wel het belangrijkste nieuws van deze week mag hééten. Wat is toch hef geval? Zoowel" Balikpapan, als Tarakan, zijn de twee groote opslagplaatsen van petroleum-producten der groep van de Koninklijke-Shell in Nederlandsch Oost- Indië. Komt het tot een gewapend con flict in de landën rondom den Pacific gelegen, dan'kan het niet anders, of de Amerikaansclie en Japanschè vloot zul len, wijl ze beide te ver van hun basis zijn verwijderd, er alles op zetten zich in het bezit te 'Stellen van een, desnoods van beidé, groote opslagplaatsen van benzine, petroleüiti, lichte en zware stookolie, omdat de slagschepen anders tot machteloosheid zullen zijn gedoemd. Het zal dus plicht van Nederland zijn di' te voorkom'én, zbeMel wót éeh Ame- irikóansche, èls eert 'Jópónsche'pöging in die richting betreft. Want doet Neder land dit niét, dan Is het plotseling en onafwijsbaar zélf midden in het conflict begrepen, zal dus eventueel Amerika ons land beschuldigen Japan te hebben be voordeeld, dan wel Japan Nederland be tichten de zijde van Amerika te hebben gekozen. Dc Wereld m etakele Woorden, Keulen. Het Landesgericht te Keulen heeft den eisch tot schadevergoeding van Kathe von Nagy (spr. uit: Nojtsjie) zonder motiveering afgewezen. De bekende filmactrice had namelijk bij de opening van de laatste Keulsche zesdaagsche ren nen te Keulen het ongeluk bij het af vuren van het startschot een klein stukje van haar poezele wijsvingertje mee te schieten. Het is echter maar een schram metje üiiiantinopef. In Constantinopel heeft men een nieu-, we universiteit gesticht. De professoren wórden gerecruteerd uit de gelederen der jongere professoren en uit die van de professoren der oude universiteit. Speciaal die geleerden, die in Europa en Amerika belangrijke successen hebben tc boeken gehad, werden uitgenoodigd eeu leerstoel in te nemen. De meeste leer stoelen zijn gereserveerd voor bekende buitenlandsche professoren. De Turk- sche Minister vati Onderwijs heeft ver klaard, dat zijn streven zal zijn, deze uni versiteit tot de beroemdste ter wereld te snaken!

Soester Courant | 1933 | | pagina 4