r SLAVENLEVEN IN LIBERIA. H WÊïMÈÊÊimmiMM m v ith 0 Hoe een regeering haar onderdanen verkoopt. P®\-- Li?,'/-- :J WW W :v V'£, BLOEMENGEUR EN DE KLOK. Bij verschillende bloemen heeft men hem kt, dat zij op verschillende uren van rivn dag andere geuren uitzenden. Zoo is b.v. de wonderbloem parabilis overdag bijna reukloos, terwijl zij des nachts toch doordringend geurt, een verschijnsel, dat men ook bij de tabaks bloesem waarnemen kan. Ook bij ver- sche viooltjes heeft men opgemerkt, dat zij op zekere tijdstippen van den dag meer of minder sterk ruiken, In een overdadig licht en vochtig klimaat geuren alle bloesems veel fijner en sterker dan de bloemen, die in een warme, maar tegelijkertijd droge lucht moeten groeien. f j LEVENSDUUR DER MENSCHEN. De gemiddelde levensduur van een mensch was voor drie eeuwen tien jaar geringer dan nu. De Nieuw-Zeelanders schijnen tegenwoordig de taaiste we reldbewoners te zijn. Zij houden het over het algemeen zeventig jaar uit, na hen volgen de Denen, de Engelschen, de Duitschers, de Nederlanders, de Amerikanen. Hun levensduur wisselt tusschen de 50 en 60 jaar. Van 1000 Europeanen worden er slechts 6 ouder dan 80 jaar, In Indië en Egypte heb ben de menschen alle reden tot kla gen, daar de gemiddelde levensduur slechts 30 jaar bedraagt. CCVRAMTEN IN DE VER. STATEN. Het totaal aantal van de ochtend- en avondbladen, die dagelijks in alle Sta ten van Noord-Amerika verschijnen bedraagt per week meer dan 40 nul- Hoen, Zondags worden er 28 millioen exemplaren verkocht. Ontspannings lectuur en maandbladen verschijnen maandelijks in een oplage van 120 mil- lioen exemplaren, hetgeen neerkomt op een tijdschrift per hoofd. Meer dan 20 ontspannings- en vaktijdschriften hebben een oplage van meer dan een w HÖN4 Toen in 1847 de neg er republiek Li- berië werd gesticht als een toevluchts-: oord voor de bevrijde negerslaven, die uit Amerika naar Afrika terugkeerden, was de voornaamste leus van de moe-; dige pioniers., die met behulp van slechts enkele blanken dezen staat opbouwden,: ,,Geen slavernij". Hun afstammelingen zijn echter langzamerhand weer ónder men eveneens uit het binnenland. Doch de Americo-Liberianen hebben een groote minachting voor werk, speciaal voor handenarbeid. Zij zitten ih schom melstoelen op hun veranda's, bréngen elkaar bezoeken en leven voor hun ge noegen. Huil levenswijze is zeer een voudig, zelfs armoedig volgens onze be grippen, doch vergeleken met de andére millioen. De jaarlijksche inko nsten die men door de uitgave van couranten «n tijdschriften ontvang: beifag :a meer dan 1.5 hilUoei dollar. In de A merikaansrhe couranten-industrie waren in 1929 133.797 personen werk zaam met een jaarlijks inkomen van 249.995.591 dollar. In 1914 werd aan abonnementsgelden 99.5 millio in, aan advertenties 184 millioen doilar ont vangen. In 1929 bedroegen deze cijfers resp. 272.6 millioen en 791.5 millioen dollar. Er bestaan in de Ver. Staten 60 oouranten-concerns, die meer dan 300 van de 1949 couranten uitge/en, De geïllustreerde New-York Daily News staat met een dagelijkscUs op lage van 1.25 millioen aan de spits van alle In Amerika verschijnende dag bladen. Daarop volgt de Chicago Tri den invloed gekomen van de meer pri mitieve opvattingen hunner omgeving en waar zij de regeerende kaste, de aristocratie van het land vormden, had den zij ook de macht om te doen, wat hun eigenbelang meebracht, n.1. het houden en verhandelen van slaven. In het begin van dit jaar is er vanwege den Volkenbond een onderzoek naar deze aangelegenheid ingesteld; de resultaten zijn pas bekend geworden en zijn niet hartverheffend, doch verwonderden nie mand, die met de toestanden op dé 'Westkunst van Afrika bekend is. De bevolking van Liberië telt bijna anderhalf millioen zielen, doch hieron der bevinden zich slechts 20.000 Ame- rico-Liberianen (afstammelingen van be vrijde Amerikaansche slaven). Zij wo nen grootendeels in de hoofdstad Mon rovia, de eenige nederzetting van be- teekenis en de voornaamste havenplaats. Zelfs Monrovia is echter nog een zeer primitief dorp met bochtige, door gras overwoekerde straten, die zich buiten de stad versmallen tot boschpaden door het oerwoud. De straatverlichting is zeer primitief en schittert soms maandenlang door afwezigheid; de putten zijn ondiep en geven in den drogen tijd van het jaar onvoldoende water. Herhaaldelijk moet dc haven wegens gele koorts besmet verklaard worden. Ook de hygiëne laat alles te wenschen over. De huizen waren ojispronkelijk niet slecht, doch zijn in den loop der jaren vervallen en worden blijkbaar in het geheel niet onderhouden. Ér tusschëndoöt' staan armelijke hutten en de tuinen zijn moot, doch verwilderd. Hei geheel markt echter een schilder' achtigen indruk met de zee aan de eene en het oerwoud aan de andere zijde. Men zkr dadelijk, dat er in Monrovia weinig gewerkt wc.v lt. Kleine reparaties bijv. warden eenvoud^ achterwege ge- 'atit. En wat er nog werkt, zijn haven- a^beid^G van dc Kroe-stam of blanW handelaars met hun negerbedi* nden dit zijn echter negers uit het binnenland of van andere, soms zeer afgelegen stre ken, De huisbedienden der blanken ko- bewoners van het land leven zij in weel de. Hoe kunnen zij die betrekkelijke weelde verwerven, als zij niet werken slechts een gedeelte bekleedt een functie in dienst van de regeering en ook geen kapitaal bezitten Het ant woord ligt voor de hand. Hun kapitaal, hun bezit wordt gevormd door slaven. Deze werken voor hen. De slaven zijn meer endeels kinderen, die de stammen in het binnenland afstaan met toestemming der ouders. Zij worden weggegeven in ruil voor een of andere gunst, dan wel in de hoop, dat zij in Monrovia zullen leeren lezen en schrij ven. Soms is het doel ook. geld te leenen; er worden kinderen verpand door de OüderS en stamleden door de stamhoof den, terwijl personen, die schulden heb ben, ook weieens zichzelf verpanden, Het geleende geld wordt praktisch nooit terugbetaald, zoodat men in den grond dér zaak met eëri koop te doen heeft. Ér doen zich hierbij echter ernstige mis standen voor. Menig stamhoofd heeft langs slinksche wegen een familie tot armoede gebracht in de hoop, dat zij zich in haar geheel bij hem als slaven zou aanbieden deze slaven zijn niet slechts onbetaalde werkkrachten, doch tevens trouwere aanhangers dan de on afhankelijke stamleden. Als er een groot werk te doen is in Monrovia, laat men uit het binnenland een aantal mannen komen, die geheel zonder betaling moe ten werken, doch daarna weer in vrij heid worden gestéld.' Zij' worden dus slechts tijdelijk'gevangen genomen, bijv door de soldaten van hel kleine Libe- riaansche legertje. Soms wordt voor hei werk een gering bedrag betaald aan het DE ILLUSfRATIES op de. te pagina zijn naar ocignceele (eekeningen wn. den bekenden Amerik^anjchen kunstenaar B aldrld g e vervaardigd. V/ij geven de vol gende weert links-bovent slavenhandelaar uit de binnenlandendaaronder: zwarte weckslaaf uit Liberia: midden: negerjongen uit Monrovia rechts-bovem schoone Liberiaansche. (Nadruk geheet of gedeeltelijk verbodenfi. betrokken stamhoofd, soms geeft deze echter ook toestemming om van de werk kracht zijner onderdanen gebruik te ma ken, enkel uit vrees voor vervolging van de zijde der Americo-Liberianen. De wederzijdsche haat tusschen de Americo-Liberianen en de oorspronke lijke bewoners heeft bestaan zoolang als de republiek zelf bestaat. De Kroe-stam, die thans in een achterbuurt aan de grens van Monrovia bij de kust woont, is altijd berucht geweest om zijn slaven handel. Hij trachtte de juist vrijgelaten slaven opnieuw gevangen te nemen en te verhandelen. Door dezen stam en door verscheidene andere stammen zijn soms geheele nederzettingen van Ame rico-Liberianen uitgeroeid. Nu Zijn de rollen omgekeerd en overheerschen de Americo-Liberianen. Dit demonstreeren zij o.a. door te eischen, dat iedereen voor hen uit den weg gaat, Zij laten boven dien voor zich werken ook door de vrouwen, die zij uit het binnenland laten komen en door de kinderen dezer vrou wen, die dus de slaven zijn van hun eigen vader. Deze vrouwen zijn bovendien ge routineerd landbouwsters en hier heb ben wij reeds den overgang naar het werken van slaven op de plantages. Dit is iets zeer gewoons op de plantages rondom Monrovia; er wordt soms, een geheele stam gevangen genomen en tot slaaf gemaakt en wederom wordt hierbij dikwijls hulp verleend door het Li beriaansche leger. En tenslotte het ergste: deze slaven dienen niet slechts voor eigen gebruik, doch worden zelfs verhandeld en ver scheept naar elders gelegen plantages, bijv. naar de cacaotuinen op Fernando Po of een andere ongezonde streek, die door de slaapziekte jaar op jaar wordt ontvolkt. Bij dezèii buitenlandschen sla venhandel neemt men welisw;aar de voor zorg om te verklaren, dat de negers na een bepaalden tijd vrij zijn on^ terug te keeren naar hun land. doch slechts zeer weinigen beleven dit; de meesten zijn voor dien tijd gestorven. De niet onbe langrijke baten worden gedeeld door den slavenhandelaar en de autoriteiten, die door de beschikbaarstelling van het leger de gevangenneming der slaven mo gelijk hebben gemaakt. En zoo herhaalt zich wederom de oude schande van Afrika MACHINALE SLAAPREGELÏNG. Early to bed and early tó rise, make a man healthy and wealthy and wise; vroeg naar bed en vroeg opstaan, maken een mensch gezond, welvarend en wijs, leerde ons een Engelsch schoolrijmpje. Maar wie heeft niet dik wijls met een nijdig gebaar de wekker afgezet als deze hem in den vroegen morgenstond wakker maakte? En rus tig verder ging slapen. Het nut van ruwe leven terugroepen. Maar reeds deze uitvinding is dus niét onbegrensd, Ook door andere menschen laat men zich niét graag uit den slaap in het in 1851 kon men op een greo'é ten toonstelling in Londen een apparaat bezichtigen, dat met deze menschelijke zwakheid rekening hield. Het was een bed met een :Sare alarmmrich- ting, dat op eik g. cht tijdstip den slaper tezamen met de matras in een wijden boog over boord slingerde. Als bij een aardbeving schudde de rust stede en stiet de last van zich af. Doch deze uitvinding is niet ingeburgerd omdat er verstokte slapers waren, die onder de puinhopen van hun bed op den grond door bleven slapen. Nu zijn er fantasten bezig een machine te con- strueeren, die de menschen machinaal in slaap brengt. Voor vele menschen is dit echter niet noodig, die vallen reeds in slaap als men ze een kamer verslag voorzet. OOK VOGELS „SPREKEN" VERSCHILLENDE TALEN. Niet alleen spreken de menschen in de landen, waar zij zich ophouden an dere talen, maar ook de vogels schij nen volgens de jongste onderzoekin gen hun eigen dialecten te zingen. Zoo kwam vast te staan na een nauwkeu rige vergelijking, dat tusschen het ge zang van een Zuid- en Middel-Euro- peesche boomkruiper een duidelijk hoorbaar verschil was. Dergelijke ver schillen werden opgemerkt in het ge zang van de West-Afrikaansche en Europeesche kuifleeuwerik, alsook bij de Alpen- en de in.de Westelijke vlak ke landen levende veldmeezen. Andere „talen" dan die van hun Europeesche rasgenooten werden waargenomen bij den boschvink uit Mauritius en den groenvink uit Tunis. Ook geelvinken en wilde kanaries in de verschillende landen zingen anders- klinkende dialecten. 'j :"j In de hoofdstad de>r Neg&ztepubliek ziet men de meest uiteenloopende cosiuutns.

Soester Courant | 1933 | | pagina 8