HOOFDARTIKEL De ware oorlogmakers» Vele der moderne industrieën hebben fyun ontstaan niet te danken uit de nood' zaak zekere behoeften te bevredigen, maar hebben zich ingericht zonder dat de behoeften, die zij konden bevredigen, bestonden. Voor de moderne publiciteits- managers is het een klein kunstje, den menschen een behoefte te suggêreeren. Kerst de onderneming of de fabriek, dan pas de behoefte! Deze kleine inleiding Is op tal van moderne bedrijven van toepassing en niet in de laatste plaats op de ipdustrie, der oorio^sbëwhpening. Verschillende onthul lingen van de laatste jaren hebben c|ë 'juistheid- van deze 'meening bewezen. Het' is de internationale bewapeningsindustrie, welke achter de schermen een nieuwen oorlog voorbereidt. De groote massa verkeert gemeenlijk in de veronderstelling, dat de bewape ning van een land voortkomt uit de nood' zakelijke behoefte, zich te eenlger tijd te beschermen tegen een Inval van vijan den. Het is nu een der voornaamste op gaven van de bewapeningsindustrie, de oorlogsstemming in de verschillende lan den aan te wakkeren. Daarom zien wij, hoe de over mlllioenen beschikkende be wapeningsindustrie zekere politieke par tijen steunt, oe': a! gaan deze partijen lijnrecht tegen het belang van het land, waarin de geldschietende bewapenings industrie is gevestigd, in. De bewape ningsindustrie kent geen vaderland, zoo als de historie ons leeft Werden in den wereldoorlog Dultsche soldaten niet doodgeschoten toet granaten, die afge schoten werden uit kanonnen, welke door het Krupp-cö'ncërri aan den vijand waren géleVerd? 1 h Het Fraiisehe Schnfeidër-Creuzot-con-; cern, met vertakkingen over heel Eu'ro- pa, en waarschijnlijk in belangengemeen schap samenwerkend met het Krupp- concern, wordt als een van de voornaam ste tegenstanders van den Volkenbond gekenmerkt. Genoemd bewapeningscon cern interesseert zich financieel in dag bladen, die in open of bedekte termen mee moeten helpen ontwapeningsdenk beelden te laten mislukken. Hoe goed de ontwapeningsconferentie mislukt is, be hoeven we op deze plaats eigenlijk niet meer te vertellen. De mislukking van' deze conferentie blijkt niet zoozeer uit het doelloos uiteengaan van deze con ferentie, als wel uit de uit alle landen komende berichten, dat de militaire bud getten verhoogd worden, dat aan de per-' fectionneering van de vloten wordt ge werkt, dat de vliegtuigindustrie honderd tallen legervliegtuigen maakt. De bewapeningsindustrie heeft haar mannetjes in alle vooraanstaande regeë- ringskringen, die haar op de hoogte hou den van de politieke stemmingen, die er op zeker oogenblik heerschen, die zoo noodig voor de industrie gunstige poli tieke stemmingen' té'weeg brengen. Vele vooraanstaande regeringspersonenin vreemde landen zijn aandeelhouders of zelfs commissarissen van den een of anderen tak van de bewapeningsindustrie. Aandeelen van zulk een industrie Zijn een kostbaar bezit, de dividenden, welke deze ondernemingen uitkeeren, bewegen Zich zelfs of waarschijnlijk juist in tijden van depressie boven de vijf en in vele gevallen dicht tegen de tien procent aan. De laatste maanden komen er voort durend berichten binnen, dat de Duitsche staalnijverheld op volle kracht aan het werk is; in het Roergebied dwarrelen weer de pluimen uit de schoorsteenen, na jarenlang niet of slechts korte poozen in gebruik te zijn geweest; vele duizen den werkloozen vinden in de staalnijver- heid werk. Het behoeft niet onder stoelen of ban ken te worden geschoven, dat er over de geheele wereld een oorlogsstemming vaardig is geworden. De nieuwe oorlog wordt'als een-noodzakelijk kwaad be schouwd, waaraan- niet meer te ontkomen is. De oórlögsindustrie wakkert bewust deze oorlogsstemmingen aan. Dit gebeurt niet op directe wijze, d.w.z. datrecht streeks een oorlog gepropageerd wordt, maar met schier onmerkbare injecties. Evenals de geheime inlichtingendienst, deinst de bewapeningsindustrie voor geen enkel, hoe minderwaardig middel ook, terug. Ze steunt met evenveel enthou siasme rechts of linksrevolutionaire agi taties, mits slechts het afzetgebied voor wapenen en munitie vergroot wordt. Doelbewust stuurt ze aan op een oorlog, liefst op een zoo groot mogelijken en langdurigen oorlog. Het leed van mil- lioenen en nog eens millioenen inenschen telt niet mee. Uiterlijk vertoont de be wapeningsindustrie zich in een mantel van „noodzakelijke veiligheidsmaatrege len tegen agressieve bedoelingen van andere landen". Het is verkeerd te veronderstellen, dat Frankrijk of Duitschland of Engeland of Japaii'of Amerika of Rusland bij uitstek oói-logszuchtige landen zijn. De 'r'egee- ringen van al deze landen zijn over het algemeen slechts werktuigen, helaas a1 te willige werktuigen, in handen van de be wapeningsindustrie, die deze regeeringen, als handige zakenlui, ervan wisten te overtuigen hoe driugend noodzakelijk het wel is, leger en vloot uit te breiden. De bewapeningsindustrie heeft nimmer gerust, ze heeft alleen den juisten tijd afgewacht, want de wereld is, zij het ook slechts kort, wel eens beu geweest van alles wat naar oorlog zweemde. M juist in die dagen werden de, goed be taalde, agenten aan het werk gezet, werd een nieuw plan de campagne opgemaakt, werden moderne machines geconstrueerd en nieuwe oorlogsmiddelen uitgevonden. Stonden de machines in de fabrieken wel eens stil, op de bureaux werd steeds, koortsachtig gewerkt. De aandeelhouders van de bewapeningsindustrieën konden gerust zijn, hun aandeelen werden nim mer waardeloos papier. De regeeringen en in laatste instantie de volkeren zelf, beslissen over oorlog en vrede, maar de oorlogsindustrie zorgt voor de noodzakelijke oorlogsstemming. En daarom zijn de ware oorlogmakers niet te vinden bij welke agressieve poli-1 tieke partij ook, maar in de directie- bureaux van de bewapeningsindustrie. hoort tot het rijk der geheimen. Het offi- cleele communiqué, dat hierover verstrekt is, maa.kt ons niet veel wijzer. Het heet daarin, dat de algemeene politiek ter sprake is gekomen, dat Mussolini nog maals het standpunt van de Italiaansche regeering ten opzichte van Oostenrijk heeft uiteengezet en de Donau-kwestie behandeld heeft, benevens de problemen, die slechts docy het vier-mogendheden- pact kunnen worden opgelost. Misschien is te Riccione een nieuwe politieke verrassing voorbereid, die ons over eenige weken zal ten deel vallen. Zoolang zullen we nog geduld moeten hebben, tenzij de spannende toestand in Midden-Europa op een armere wijze tot 1 Zwemwedstrijd Holland-Frankrijk, De wedstrijd werd dbor de Hollandsche dames met groote meerderheid gewonnen. Buitenlandsch Overzicht. Het Oosteorijksch-Duitsche pro bleem. Dr. Dollfuss bij Mus solini. Zal Italië tusschenbeide komen? De onrust in Ierland. Naar een verbod van de blauw- hemden, De hongerstaking van Gandhi, Ofschoon we niet overstroomd worden met feiten, is het buitenlandsche politieke gebeuren der laatste dagen niet zonder verrassingen of beter gezegd nog, zal het blijken, dat straks de verrassingen, mis schien wel zeer onaangename verrassin gen, zullen loskomen. Hetgeen er thans door diplomaten x agenten, van de ge heime diénsten over schier de. geheele wereld wordt bekokstoofd, en waarvan slechts zeer weinig tot de buitenwacht doordringt, zal later den nieuwen koers in de wereldpolitiek bepalen. Daar is bijv. het vrij plotselinge be zoek vag, clen Oostenrijkschen boridskap- selier Dollfuss aan Mussolini. Wel is er sinds weken sprake geweest van dit be zoek, dat om onnaspeurlijke reden steeds werd uitgesteld; Maar Vrijdag deelde de radio ons mede, dat Dr. Doll fuss Zaterdag naar Italië zou vertrekken om er in het badplaatsje Riccione den Duce te ontmoeten. Oostenrijk is een veel geplaagd landje. Na 1918 is 'het door verschillende plagen bezocht, inflatie, werkloosheid, politieke woelingen. Het heeft zich steeds aan den afgrond van een financieel bankroet be vonden, maar kon zich, dank zij den steun van den Volkenbond en 'diverse buitenlandsche leeningen, steeds op de been houden en onafhankelijk blijven, zij het dan ook, dat deze onafhankelijkheid gekocht was met kapitaal van de vroe gere vijanden. Toen er destijds, onder geheel andere verhoudingen, sprake was van een tol- unie tusschen Oostenrijk en Duitschland, Werd dit met den meest bekwamen spoed door de staten, die in Europa den -toon aangeven, afgewimpeld. Dat was nog in den tijd, dat Hitier niet aan. de macht was en niemand 1-ri bevroeden,, dat hij ooit aan de macht zou komen. Maar sinds Hitier in Duitschland de teugels in handen nam en de nationalistische golf niet stilhield aan de Duitsche grenzen en zich uitstrekte over Oostenrijk en zelfs over ons eigen Nederland, waar het de vorige week in Nijmegen gebeurde, dat een zekere groep, Nederlandeche natio- naal-socialisten, het Wilhelmus door het Horst Wessel-lied trachtten te overstem men, toen werd vooral Oostenrijk het tooneel van hernieuwde politieke onrust. De regeering Dollfuss heeft het weten klaar te spelen, de propaganda van de nationaal-socialisten binnen de Oosten- rijksche grenzen voor het grootste ge deelte lam te leggen, maar kon niet voor komen, dat deze propaganda daarna via Duitsche regeerings-radio-stations op minstens even intensieve wijze werd ge voerd. Het tegenwoordige Duitschland heeft er belang bij, dat in Weenen eens de bruine hemden zullen zegevieren en ofschoon het niet meer den Anschluss mag propageeren over de radiozenders, hoopt het dezen toch binnen niet al te langen tijd tot stand te brengen. Zou eens de aansluiting van Duitsch land en Oostenrijk tot stand komen, dan ware het uit met het bestaande machts evenwicht lii Europa. Dat willen noch Italië, noch Frankrijk, noch de kleine En- fênte. En voorloopig is het nog de wensch van Oostenrijk, ook een, zij het dan ook betrekkelijk, vrij land te blijven. Dollfuss heeft thans steun gezocht bij Mussolini. Wat er op de samenkomst vaa belde staatslieden is gesproken, be-i ontspanning ofuitbarsting komt. In Ierland blijven de blauw-hemden ag.eeren. Na den mislukten opmarsch van den vorigen Zondag hebben zij den afge- loopen Zondag getracht door het geheele land kleinere parades te formeeren. Over, het algemeen zijn deze parades geslaagd, waarschijnlijk omdat de politie den blauwhemden opzettelijk geen moeilijk heden in den weg gelegd heeft. Want nu kan de minister van justitie gevolg geven aan zijn énkele dagen geleden aan dei blauwhemden gericht dreigement, dat in-, dien Zondag parades in uniform zonden worden gehouden, hun organisatie veld boden zou worden. De Valera voegde in een Zondag ge- houdert rédevóeririg aan deze uitlating va'n den minister van justitie toe, dat dit dreigement iri eeri daad zal worden om gezet, zoo de parades zouden worden houden. De executieve raad heeft daarop Woensdag de blauwhemden-organisatie onwettig verklaard. Over 'de beweging van generaal O'Duffy 'en de nationale garde zei de Valèra nog: „Onder gewone omstandig heden zouden wij het ons kunnen ver oorloven,' om deze menschen te lachen, maar wanneer deze heer tracht oude sol daten 'te organiseeren, hun uniformen geeft en de symbolen en methodes aan vaardt, wélke afkomstig zijn van dicta turen in andere landen, dan is de regee ring van oordeel, dat het tijd is om hier aan een einde te maken." Alleen dient thans afgewacht te wor den of de positie van De Valera wer kelijk zoo stevig is, als hij blijkens zijn redevoeringen wil doen uitkomen. In Vóór-Indië blijft de aandacht ge vestigd op Gandhi, die voor de zooveel- ste maal een hongerstaking is begonnen, omdat hij niet als een gewoon, maar als politiek gevangene wil behandeld wor den. Hij heeft zelfs verklaard, dat hij, mocht men aan zijn werischen geen ge hoor geven, zal vasten tot de dood er op volgt,. Gandhi. is op het oogenblik zoo ver zaakt, dat hij van de Jerawda-gevange- nls naar het ziekenhuis is overgebracht. Ondanks de stellige verklaring van de Britsch-Indlsche regeering, dat zij niets zal doen om de hongerstaking te onder breken, laat het zich aanzien, dat Gandhi 'op medische gronden uit de gevangen schap zal worden ontslagen, De Mahat- ma zelf weigert nog altijd hardnekkig het aanbod der regeering om hem vrij te laten, hoewel daarbij slechts als voor waarde is gesteld, dat hij zal beloven zich van politieke ac'.ie te onthouden. Meer en meer wint echter de overtui ging veld, dat de macht van Gandhi over; de menigte begint te canen. Zijn hoogte punt heeft hij reeds lang bereikt en zelfs: als hij zich inderdaad zóu doodhongeren, zou dit vrijwillige martelaarschap de door hem gewenschte en zijn leven lang gepropageerde denkbeelden niet verwe zenlijken. Naar onze meening is de be weging van Gandhi verloopen en zijn geheel nieuwe problemen in Vóór-Indië bezig aan de orde 6e komen. WEEKPRAATjE Vertrouwen» Niets is tusschen de menschen meer noodzakelijk'dan vertrouwen, maar juist vertrouwen is - onder de menschen. schaarsch te vinden. Vertrouwen is een van de pilaren, waarop elke samenwer king tusschen, menschen, ondernemingen en staten moet berusten. Zonder vertrou wen is geen vruchtbare samenwerking mogelijk, zonder vertrouwen kan niets grootsch tot stand komen. Jarenlang is er door de kranten, op herstel van vertrouwen aangedrongen tusschen de volkeren onderling. De roep om vertrouwen is thans verstild. Mis schien heeft men ingezien, dat vertrou-, wefl niet gepropageerd kan worden. Ver- troüwen moet men winnen. Vertrouwen beteekent staat kunnen maken op iemand, zonder dat van te voren uitdrukkelijk en met zooveel woorden op papier een of andere overeenkomst is vastgelegd. Ver trouwen is moeilijk te veroveren. Hoe veel gemakkelijker is het niet, het tegen deel van vertrpuiwen, wantrouwen te verwekken. Wantrouwen kan in de' meeste gevallen na een enkel woord, in een enkele minuut gesproken, gezaaid worden. Het schiet welig wortel. De we reld moest vol vertrouwen zijn, maar zij .is juist vol wantrouwen, Zelfs in een volksgemeenschap vertrouwen de indivi duen eikaars oogmerken niet, heerscht over het algemeen slechts wantrouwen. Te veel vertrouwen is, jammer genoeg, evenmin mogelijk. De menschen zijn zoo in hun kwade bedoelingen jegens anderen ver.r •ikt, dat zij het juiste pad niet meer weten te vinden. En toch is het noodig, dal het vertrouwen bij de menschen terugkeert. Dit kan niet bereikt worden door gemakkelijk en zonder inzicht ver trouwen weg te schenken. Men moet zeker weten, dat wanneer men iemand zijn vertrouwen schenkt, deze het in alle opzichten waard is. Luchthartig geschon ken vertrouwen wreekt zich altijd, wreekt zich op den schenker en op dengeen, wien het geschonken wordt. Vertrouwen moet langzaam .worden gekweekt. Het lijkt een schier bovenmen- scjieiijk werk, maar. toch is vertrouwen iets zuiver menschelijks. Als we slechts met den vasten wil bezield zijn vertrou wen tot stand te brengen, moet het ge lukken. We zullen misschien lang móeten zoeken, maar ,tenslptte zullen al onze, po- giggen slagen, moeten, slagen ook, tot heil van de samenleving, tot heil van ons zelf. De Burgers van Galais. Calais, Evenals in het jaar 1347, onder Eduard III, zijn de burgers van Calais van oor deel, dat hun belangen ernstig in, gevaar komen, ditmaal door de handelspolitiek van de Fransche tegeering. Daarom heb ben de leden van den gemeenteraad, die van de Handelskamer en die van 'de handelsrechtbank hun ontslag gevraagd. Als middelpunt van de kantnijverheid in Noord-Frankrijk, waarvan 85 voor uitvoer is bestemd, is de toestand vc Calais- nie" meer te houden, daar de daling van pond en dollar en de be schermende rechten der Franscheregee ring den handel en nijverheid van Calais met lamheid hebben geslagen. De schilder met den usdelstaf. Budapest. De wc 'ooze schildersknecht Frans Schadler, h- ct een mei'.waardig'- tocht volbracht. Staande op een ladder' ging hij van Graz naar Bud; pest, een afstand van 570 K.M., die hij in 58 dagen afleg de. De drie overi. leden van zijn gezin vergezelden hem en werden door de be- volki j overal hartelijk ontvangen. Hij kwam aan den kost door foto's -iet zijr. haödteekening te verkoopen. De Luidspreker-telefoon» «J Bij een nieuw uitgevonden telefoontoestel heeft men geen telefoon meer in de hand te houden, Men spreekt in een microfoon, dat o|> tafel staat, terwijl het antwoord uit een luidspreker komt Binnenlandsch Overzicht» Twee statistieken» verkeerson gevallen in Nederland» Bijna 15 van de bevolking zonder godsdienst» Nieuwe bezuini gingsmaatregelen voor «en sluiten de begrooting, Storm over ons land. Voorbereidingen voor Rooden Dinsdag» De statistiek is een nuttige ïnstelli-:g, welke opheldering geeft over tal van vraagstukken, die anders waarschijnlijk nimmer tot een oplossing zouden komen. We willen ditmaal, nu het actueele bln- nenlandsche nieuws schaarsch gezaaid is, i oogenblik de aandacht vragen Voor een tweetal, dezer dagen gepubliceerde, statistische uitkomsten. De eerste statistiek betreft de gevaren van den weg. Volgens het verslag van verkeersongevallen op de Rijkswegen in 1931 heeft in dit jaar het aantal ver-: keèrsongevallen op de wegen 3123 be dragen, of 597 meer dan in 1930. Dat beteekent lp£ ongeval per K.M. rijks weg-lengte tegen 1.27 in 1930; 59.5 pet van de ongevallen was een gevolg van persoonlijke fouten (1930: 67.5 pet.) waarvan niet minder dan 22.9 pet. (1930., 27.5 pet.) moet worden toegeschreven aan onvoorzichtigheid en onoplettendheid, 2.37 pet. aan dronkenschap en 8.28 pet aan te snel rijden, terwijl 9.25 pet. der ongevallen was te wijten aan ongunstige weersgesteldheden, als mist, zwaren regen- of sneeuwval, zwaren wind et gladheid van den weg door ijzel er sneeuw. De vermindering van het aantal per soonlijke fouten, aldus het .verslag,, komt vermoedelijk door den gunstigen invloed van verbeteringen van de, weginrichting^ verkeerstrepen, gescheiden rijwielpaden,1 ver.bod van rijwielverkeer op den hoofd weg, enz., waardoor de gelegenheid tot het maken van noodlottige verkeersfou- ten verminderd is. Wij willen aan deze officieele opgave alleen nog toevoegen, dat het grootste gedeelte der onge"allen had voorkomen kunnen worden, indien de weggebruikers meer verantwoordelijkheidsbesef hadden getoond, voorzichtiger hadden gereden. Het komt ons voor, dat het aantal onge vallen sinds 1931 eerder is toe- dan af genomen en dat vooral het aantal doo- delijke ongevallen grooter is geworden. Maar hierover zullen wij eerst het vol gende jaar worden ingelicht, door de niet altijd snel werkende officieele instanties. Een andere, minstens even belangrijke, zoo niet belangrijkere statistiek is ont leend aan het zoo juigt verschenen deel III van de publicatie, die de resultaten omvatvan de volkstelling in 1930. Dit deel bevat de gegevens van de kerkelijke gezindte deV|Nederlandsche bevolking. Het .bevat interessante, .gegevens- over den loop der godsdiensten, terwijl het meest in het oog springende van deze statistiek is het percentage van hen, die tot,geen geloofsbelijdenis behporeiv.jn totaal behoorden, volgens de, telling van 1920 tot geen enkel kerkgenootschap of gezindte 523.714 personen. Volgens de telling van 1930 was dit aantal 1.114.393 Het percentage van hen, die tot geen geloofsbelijdenis behoorden, bedroeg voor het Rijk 14.42, voor de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners echter 27.59 en voor de provincie Noord-Holland 28.51. Er zijn in ons land 53 gemeenten, waarvan het percentage ongeloovigen boven de 25 uitgaat, terwijl de gemeen ten Koog a. d. Zaan en Zaandijk resp. een percentage van 50.55 en 50.16 hadden. Helaas zullen deze cijfers nog wel ge flatteerd zijn, want hoevelen, die nog wel bij een kerkgenootschap zijn inge schreven, maken practisch geen deel meer uit van de kerk. De regeering gaat door met nieuwe bezuinigingsmaatregelen in uitzicht te stellen. Alhoewel officieel natuurlijk nog niets vaststaat, op welke wijze de a.s. begrooting in evenwicht zal worden ge bracht, lekken voortdurend berichten uit over bezuinigingsmaatregelen, welke wor den overwogen. Het zou n.I. de bedoe ling zijn, vervroegd ontslag fee verleenen aan personen in overheidsdienst, wier leeftijd vermeerderd het aantal dienst jaren, 90 bedraagt. Iemand, die 60 jaar oud is en 30 dienstjaren heeft, zou dus voor vervroegde pensioeneering in aan merking komen. Verder zal van het Rijkspersoneel een nieuw offer gevraagd worden om mee te helpen aan een sluitende begrooting. De gevraagde nieuwe korting zal een tijde lijke zijn. De regeering stelt zich voor bij de reeds toegepaste tijdelijke kortin gen nog eece te voe^ n van vijf procent, zoowel voor de gehuwden als de on- gehuwden. Bovendien wil de regeering de reeds bestaande extra 3 procent-korting voor de ongehuwden verhoogen en wel met één procent meer voor elk jaar boven den 25-jarigén leeftijd, tot een maximüm extra-korting voor ongehuwden zal zijn verkregen van tien procent op 32-jarigen en hoogeren leeftijd. Dit alles zijn de schaduwen van de komende gebeurtenissen in de derde week van September, als de begrooting wordt aangeboden. Waarschijnlijk echter is dit het laatste jaar, waarin ingrijpende be zuinigingen moeten plaats vinden. Over de geheele wereld zien wij langzaam maar zeker het economisch evenwicht terugkeeren, terwijl de verminderde werkloosheid en de hoogere opbrengst van de Rijksmiddelen in de maand Juli gegronde redenen tot een gerechtvaar digd optimisme zijn. ONZE PORTRBTTBNGAtEWfr Ruth Litehj. Van wereldrekord naar ziekenhuis. De bekende zwemster Ruth Litzig wist het werelduurrecord zwemmen te ver overen. ZtJ bleeE 79 uur in het water» doch was toen zoo uitgeput, dat zij naar het ziekenhuis gebracht is, waar zij over leden is. De laatste dagen is een einde geko men aan de langdurige periode van mooi weer. In verschillende deelen van- ons land ontlastten zich hevige onweders en stortregens. Het, dorp Ouwerkerk op Dui velend; w,erd Maandagavond zelfs door een windhoos geteisterd, waardoor, ver- schiüepde| hpizen ernstig beschadigd en bopn»en ontworteld y/prcfen., Persoonlijke ongevallen ,zijn niet voorgekomen, of schoon enkele inwoners van. het dorp wel door de kracht van den storm tegen den ji-ond werden geworpen. Zooals men zich misschien nog wel zal herinneren, hebben de communisten het vorige jaar in de residentie een z.g. rooden Dinsdag georganiseerd, waarbij tallooze ongeregeldheden voorkwamen en een politie-agent doodgestoken werd. Voor dit jaar hebben de communisten weer het plan, een Rooden Dinsdag te organiseeren bij de opening van de Sta ten-Generaal. Het zal echter nie' zoo gemakkelijk gelukken, daar de commu nisten te 's-Gravenhage geen enkele zaal konden huren. Men begrijpt ook, dat de gemeente op dien dag geen terrein be schikbaar zal stellen, waar zij een open- luchtsamenkomsfc zouden kunnen houden. Toch willen de communisten hun Rooden Dinsdag doorzetten. Het zal hun intus- schen niet gemakkelijk wórden gemaakt en tot ordeverstoringen, zooals die het vorige jaar nog konden, gebeuren, zal het dit jaar waarschijnlijk niet komen. Geen enkele staatsl -.rger, die het goed met zijn land meent, is pp dergelijke rë- volutionnaire vertooningen gesteld» NIEUWS IN EEN NOTEDOP» .Twee oogsten in één jaar» Weenen Veel Oostenrijksche landbouwers bren gen thv een bezoek het goed van -iichard Heiss In O,. - -ken, daar deze g- ^otgrondber' ';er een middel heeft ontdekt oir door c'ectrischen stroom den groei der planten te bespoedi gen. Het plantenzas dat met dir m was behandeld, kwam 5, soms 6 weken eerder uit, dan het onbestraalde planten- zaad. Hollywood, De filmspeelster Silvia Sidney, die met Maurice Chevaber sapien optrad, is plot seling uit HpUywpod weggeioopen, mid den in een opname. Met een vliegtuig ging zij haar New-York en nam daar de boot naar Europa. Wat moet de Pa- ramount tegen een dergelijke ariarchie doen? New-York. James Doian, die vroeger als lijfwacht was toegevoegd aan de vrouw van den beroemden bandiet Jack Diamond, is in een koffiehuis te Brooklyn vermoord. Ook de vrouw van Jack Diamond is de vorige week dood in haar huis gevonden. De Amerikaansche bandieten houden groote schoonmaak, Warschau, Een Poolsche arbeider, die ter dood was veroordeeld, heeft in de gevangenis twee uitvindingen gedaan, betreffende af weergeschut tegen vliegtuigen en eeq nieuw soort duiktoestel. Het Poolsche ministerie van oorlog heeft nu weten te bewerken, dat de dood straf in een langdurigetuchthuisstra 1 zal worden veranderd, want het ministerie hoopt, dat de man nog meer uitvindingen op militair gebied zal doen. New-York, De zwaarste vro xr van Amerika, mevrouw Emuiy Loll, is in den ouder dom van 53 jaar in Chicago overleden. Zij woog 272 pond. Om het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats te brengen, moesten de deuren uit het hui* worden gebroken»

Soester Courant | 1933 | | pagina 8