m - Eerbied voor het leven pK Den laatsten tijd worden we fn Ne derland opgeschrikt door een ware epi demie van revolverdrama's. We behoe ven er de kranten van de laatste weken maar op na te slaan om te ervaren hoe veel menschen door het lood van een revolver om het leven zijn gebracht. Het 5s in Nederland de gewoonte, dat er van de zelfmoorden geen bericht in de kran ten wordt opgenomen, maar ook dit aan tal neemt onrustbarend toe. De eerbied vopr het leven schijnt te verminderen, eerbied voor het leven van anderen, eerbied voor het eigen leven. Er is in de moderne maatschappij een stemming merkbaar, die de waarde van het menschelijk leven gering schat. De revolver wordt een wapen, dat meer en meer verbreid wordt, ondanks de stren gere maatregelen, welke eenige maanden geleden vanoverheidswege zijn inge steld. Het in het bezit komen van een revol ver blijkt wel zeer gemakkelijk gewor den. Honderdtallen lieden, die geen ver gunning hebben om wapenen te dragen, blijken nochtans toch in het bezit ervan te zijn. En het zijn niet enkel de lieden, die we gemeenlijk tot de onderwereld rekenen, maar menschen, die op overi gens regelmatige wijze aan het gemeen schapsleven deelnemen. Maar voor wel ke doeleinden bezit men die wapens? Is Nederland zulk een gevaarlijk land, dat het noodzakelijk is zelf zorg te dragen voor de verdediging van huis en haard7 Biedt de Rijks- en Gemeentepolitie geen ^.voldoende waarborgen meer? Hebben zij 'Soms hun plicht verzaakt? Is het platte- üand onveiliger geworden dan vroeger: [We meenen al deze vragen ontkennend te moeten beantwoorden. Zoowel Ge meente- als Rijkspolitie zijn volkomen ■voor hun taak berekend en grove plichtsverzaking komt in Nederland vrij wel niet voor. Ook het platteland is ze ker niet onveiliger geworden. Er bestaat dus geen enkele grondige reden voor het dragen van revolvers. En toch weten wij, dat velen en vooral jongelieden dit gevaarlijke speelgoed in hun bezit hebben, naar we wel eens hoorden beweren om er in tijden van revolutie gebruik van te kunnen maken. Steeds ook lezen we, dat bij arrestaties, als gevolg van politieke relletjes, vuur wapenen te voorschijn komen. Het heeft ons steeds gefrappeerd, hoe „gewoon" men dit vond, en hoe weinig streng dit dragen van wapenen gestraft wordt. Het blijkt ook heel gemakkelijk te zijn om aan vuurwapenen te komen. De smokkelhandel in wapenen moet wel heel groot zijn, want de bona fide wa penleveranciers leveren slechts dan wa pens af, wanneer men een vergunning kan toonen. Het revolver-kwaad moet op verschil lende wijzen bestreden worden. De grenscontrole, vooral langs de Belgische grens, want de meeste wapenen zijn uit België afkomstig, moet verscherpt wor den. Zoo noodig dient iedejeen, die de grens overschrijdt aan den lijve onder zocht te worden. Treinen en vrachtauto's dienen grondig gecontroleerd te worden Dit is natuurlijk slechts een middel. Want ondanks verscherpt douanetoe- zicht zullen wapensmokkelaars kans zien dit in Nederland blijkbaar zoo vlot te verkoopen artikel over de grens te bren gen. Verscherpt politie-toezicht van de Rijks- en gemeentepolitie is noodzakelijk. Toch zal dit alles niet baten als de men taliteit, van hen, die verboden wapens in hun bezit hebben niet verandert. Onder zekere omstandigheden kan men het dra gen van een revolver verdedigen, het zou niet anders mogen zijn dan een middel om ons tegen aanranders te beschermen. Maar juist hiervoor worden de revolvers het minste gebruikt. Als een revolver afgaat en een doodelijk schot lood in een niets vermoedend lichaam terechtkomt, geschiedt dit uit heel andere overwegin gen dan verdedigingsmotieven. Men ziet jongelieden naar een revol ver grijpen als hun liefde niet beant woord wordt, als ouders van het meisje zich tegen een verloving verzetten, als een medeminnaar in het spel is. Men beschikt over het leven van ande ren, alsof dit de gewoonste zaak ter we reld is. Soms onttrekt men zich door zelf moord aan de verantwoording voor den wereldlijken rechter. Om nabestaanden bekommert men zich niet, evenmin over den blaam, die door zulk een daad op de familieleden van den moordenaar ge worpen wordt. Men denkt slechts aan het eigen ik, wil het eigen ik bevredi gen. Schamele bevrediging, die gevon den wordt in het vermoorden van een medemensch. We gelooven niet dat het euvel der revolverdrama's door wetten of strenge straffen uit de wereld is te helpen. Ze zijn uiting van een zieke mentaliteit, daden ontsproten aan onevenwichtige breinen. Voor een gedeelte is deze zie kelijke mentaliteit ontstaan door de film, voor een ander gedeelte door de kran ten, die met hun minutieuze beschrijvin gen van moordaffaires toekomstigen moordenaars als het ware den weg we zen, hoe te handelen. Ook de verwil derde politieke zeden, het zegevieren van macht over recht, hebben het hunne trtoe bijgedragen. Door de film is het „crime passionnel" gemeengoed van de massa geworden, ïoo zelfs, dat men zich nauwelijks meer om moorden uit „liefde** verwondert. Straffen schijnen de aspirant boosdoe ners niet af te schrikken, en zooals reeds opgemerkt, onttrekken zich velen aan den wereldlijken strafrechter. Er moet den menschen weer meer eer bied voor het leven geleerd worden, het niet genoeg te waardeeren geschenk, dat wij uit handen van den Schepper heb ben ontvangen. En dit krijgt men niet eerder of de moordpropaganda, die in de films gevoerd wordt en ook in som mige kranten moet ophouden. We be grijpen, dat het moeilijk is een algeheel verbod van dergelijke films te verkrij gen, maar toch zou men pressie op de bioscoopdirecteuren kunnen uitoefenen om dergelijke films voortaan niet meer op het programma te nemen. Maar een pressie, die wat flinker en doortasten der is dan die van de regeering het vorige jaar op sommige dagbladen uit geoefend om voortaan geen moordser.- satie-berichten in hun kolommen op te nemen. Want' deze berichten zijn nog bloediger en nog uitvoeriger dan zij al waren. niet voeren, omdat Japan veel dichter bij zijn basis is, dan met Rusland het geval is. De ervaring van den al weer haast vergeten Russisch-Japanschen oorlog be wijst, dat alle troeven van zoo'n oorlog zich in handen bevinden van het land, dat betrekkelijk dicht bij huis is, terwijl Rusland op vele duizenden kilometers afstand tot onmacht is gedoemd, daar het over dien afstand geen voldoende troepen, geen munitie en geen levens middelen kan aanvoeren. Wat nu te doen? Moskou heeft het eenig juiste antwoord gevonden en ge geven. Vrienden zoeken in West- en in Oost-Europa. Daarin slaagde men te eerder, omdat de rest van Europa nog meer angst heeft voor het herlevende Derde Rijk in Duitschland, dan voor het bolsjewistische Rusland. Polen en de Kleine Entente vielen het eerst in Mos? kou's armen, niet uit liefde voor het communisme, maar uit angst voor het nationaalsocialisme. Dat heeft Rusland wat lucht gegeven, naamde billijkheid wel gedwee achter de machthebbers van het huidige oogenblik aan. Dat heet dan te Genève voldoen aan de eischen van de internationale po litiek. Geluk er mee! Maar dan toch al leen voor hen, die nog een schijntje ver trouwen in Genève bezitten, wat bij de meesten al lang is weg geïntrigeerd! Nederland en de heer De Graeff boekten een succesje. De Volkenbond gaat nu iets doen voor de uit Duitsch land uitgewezen Israëlieten. Wat het in feite zal uitwerken? Een doekje voor het bloeden. Nu, dat heeft Jhr. Mr. de Graeff dan handig bij de hand gehouden. Maar meerdere verdienste heeft het overigens goed-bedoelde voorstel in geen enkel opzicht. Duitschland heeft zich van stemming onthouden. Dit beteekent vrij vertaald dat Adolf Hitier en de zijnen er niet denken water in hun wijn te doen. tmmmm Op Dr. Dollfuss, den Oostenrijkschen bondskanselier, is Dinsdagmiddag door een vroegeren soldaat uit het Oostenrijksche bondsleger en wegens natio naal socialistische agitatie daaruit ontslagen, een revolveraanslag gepleegd. De bondskanselier werd echter maar licht gewond. Op bovenstaande afbeel ding zien wij Dr. Dollfuss gedurende zijn redevoering, welke hij de vorige week in de Volkenbondsvergadering te Genève heeft gehouden. Buitenlandsch Overzicht De spanning tusschen Moskou en Tokio vermeerdert met den dag. Daarom wendt Rusland den blik naar Europeesche staten. Genève weer in rust. De drie niet-permanente raadszetels zijn vergeven. Nederland boekt een schijnbaar succesje. Ongeveer twee weken geleden heeft de Russische ambassadeur te Tokio, namens het departement van buitenlandsche za ken te Moskou, een nota aan den Japan- schen minister van buitenlandsche zaken overhandigd, met de mededeeling, dat Rusland zich met de politiek der auto riteiten in Mantsjoekwo, ten opzichte van den Chineeschen Oosterspoorweg, aller minst kon vereenigen. Rusland stelde Japan verantwoordelijk voor hetgeen de heeren in Mantsjoerije misdreven. Na tuurlijk volkomen terecht, want zonder ruggesteun van Tokio is Moekden mach teloos. De Russen beschouwden al weer terecht den euvelen moed der Mantsjoerijsche heeren te Cfciarbin als een aantasting van den status quo, welke bij verdrag is geregeld. En Moskou be sloot de nota met de verzekering, dat Japan niet Mantsjoekwo verant woordelijk was voor dit alles, daar laatstgenoemd land onmachtig is een ver antwoordelijkheid te dragen, wanneer niet Japan achter den nieuwen staat ging staan. Thans komt de Japansche regeering verklaren, dat zij de Russische nota van de hand wijst. Wie had ooit iets anders verwacht? Lang, heel lang heeft Rusland geduld gehad met den voor dat land on- aanvaardbaren toestand in Mantsjoerije, waar Japan den indertijd Trans-Siberi- schen spoorweg, die allang niet meer in dat gedeelte van Azië in handen van Rusland is, bezig was in te palmen. De Russen hebben toen getracht te redden, wat er nog te redden was en aangeboden den spoorweg te verkoopen. Japan had daar aanvankelijk wel ooren naar, maar wilde een prijs betalen, dien Rusland niet ernstig kon nemen. Nu zijn de Japanners heelemaal niet meer bereid iets te beta len. Waarom zouden zij ook? Want zij kunnen nu nemen, zonder betalen. En dat is altijd nog iets goedkooper! Het ziet er dus naar uit, dat Rusland te eeniger tijd kwijt zal raken de vol gende gebieden: de bekende haven Wla- diwostok, het eiland Sachalin, dat rijk aan petroleum is, een belangrijk deel van Oost-Siberië. Want men moet erkennen, dat de Japansche expansiezucht voor niets staat en dat het beroep op Genève, dat te eeniger tijd wel zal gedaan wor den, geen zoden aan den dijk zet, daar men te Tokio van de Geneefsche on macht al te goed overtuigd is. Ten over vloede heeft Japan voor het 'lidmaat schap van den onmachtigen Volkenbond bedankt en kan het dus alle besluiten van Genève, waar het land van den Mikado toch ïeeds lak aan had, nu ver der tustlg aafl de Japansche pantoffels lappen. Een oorlog Ia Oost-AsIS few Rusland, ter verdediging zijner belangen in Oost- Azië, nu het eenmaal weet, dat het ge vaar voor een aanval in den rug ver dwenen is. Kiezende tusschen twee kwa den: het communistische Rusland en het nationaal-socialistische Duitschland, ko zen Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakijö en Zuid-Slavië liever Moskou dan Ber lijn. Ook in de Internationale politiek eet men het liefst de minst bedorven vruchten! En de Russische peer was niet zoo zuur als de Duitsche appel! Wat er nu nog over blijft te beschou wen is de 14de Volkenbondsvergadering, die al weer ten einde is gegaan. Het re sultaat was gelijk de meesten hebben verwacht: vrijwel nihil. Voor het befaamde geschil tusschen Bolivië en Paraguay had men eerst ge rekend op de regeeringen van Argenti nië, Brazilië, Chili en Peru, die gevieren de beide vijanden tot een houding van meer nuchter verstand zouden trachten terug te brengen. In afwachting daarvan was de in Juli van dit jaar benoemde Volkenbondscommissie niet naar het tus schen beide partijen zoo heet betwiste Chaco-gebied (er zitten daar minerale rijkdommen, vooral petroleum) vertrok ken. Nu de vier Zuid-Amerikaansche staten niet zijn geslaagd, zal ze toch dezer dagen de verre reize gaan aan vaarden. Dan zal er natuurlijk een dik, en ongetwijfeld lezenswaardig, rapport komen, waarna de beide partijen het rap port wel in het stof der archieven'Zullen laten verzinken. Wat doet hun de Vol kenbond? Genève is ver weg en over een vloot en een leger, die aan Èolivië en Paraguay mores moeten leeren, be schikt men te Genève nog allerminst. Voor de benoemde commissie een aardig snoepreisje en een lang rapport; voor den Vrede en voor Genève een nieuwe gelegenheid zich te compromitteeren! Nu dat laatste zal best gelukken. Geen mensch is het mooie rapport over de geschillen tusschen China en Japan nog vergeten. En zoo onze herinnering ons niet bedriegt, kreeg China in het rap port schoon gelijk, Japan bedankte voor den Volkenbond, hield wat het reeds veroverd had, veroverde er nog wat meer bij, en liet Genève voor wat Ge nève feitelijk waard is: in de kou zitten. Maar op het geduldige papier van het mooie rapport heeft China eigenlijk schoon gelijk. Ook goed, denkt blijkbaar Japan, zoolang ik dan maar het gebied van Mantsjoekwo in mijn macht heb! De drie niet-permanente raadsleden zijn nu ook te Genève gekozen: Dene marken, Australië en Argentinië hebben nu de plaatsen van de niet herkiesbare staten Noorwegen, Ierland en Guate mala ingenomen. Maar aan de touwtjes blijven de groote mogendheden, die wel over permanente zetels in den Volken bondsraad beschikken, onvermoeid trek ken, zoodat de verkiezing van Dene marken, Australië en Argentinië voor de drie betrokken landen een prettige verrassing mag heeten, maar geen zo den aan den dijk kan zetten. Parijs, Lon den en Rome hebben de troeven in han den, in de wereld en natuurlijk te Ge- nèv« ook! Zoo wil het de macht van de ftterksten en dan huppelt de zóoge-, Binnenlaridsch Overzicht Prinses Juliana wekt het volk op het Crisis-Comité te steunen. Verlaging van de werkloozen- ondersteuningen in de groote ste den. Protesten tegen de onderwijs- bezuiniging. De grootste Ne- derlandsche sleepboot maakt een geslaagde proefvaart. Juweelen diefstal in de residentie. Het Nationaal Crisis-Comité, dat in Nederland bekendheid heeft verworven onder de initialen N.C.C. weet de be langstelling voor zijn mooie werk gaan de te houden. Dit is dan ook zeer nood zakelijk, want nog steeds stroomen de aanvragen om hulp en steun bij het comité binnen. De nood in den lande is zeer groot en het zijn juist de menschen, die om welke redenen dan ook buiten de gewone steunverleening vallen, welke een beroep doen op het Nationaal Crisis- Comité. Dinsdagavond heeft het Nationaal Crisis-Comité een radio-avond georga niseerd, welke over de beide zenders werd uitgezonden. Het hoogtepunt van dezen avond was een redevoering ge houden door H. K. H. Prinses Juliana, die naast enkele mededeelingen over het werk van het N.C.C. een beroep deed op het Nederlandsche volk om zoo veel mo gelijk te steunen. De inkomsten van het N.C.C. bedroe gen in de nu bijna twee jaren van zijn bestaan ƒ1.550.000. De uitgaven be droegen in dezen zelfden tijd 833.000, afgezien van ?en groote uitgave voor kunstmest. De Prinses deed uitkomen dat het een ter neer drukkende gedachte is, dat het N.C.C. nog zoo weinig kan doen, dat de uitkeeringen zoo laag zijn en de kring klein is, waarin het werkt. Een hartelijk woord van dank bracht de Prinses aan allen, die hebben bijge dragen om het werk van het N.C.C. te steunen. Woordelijk zei Zij: „De mooie impuls van saamhoorigheidsgevoel, dat den laatsten tijd algemeen boven komt, moge het zijne doen om dit, zoo breed mogelijke gebaseerde werk nieuwe le venskracht te verleenen, om in menig bestaan milder omstandigheden te be reiden in de plaats van zeer bezwa rende." De Prinses eindigde haar redevoering met het uitspreken van den wensch, dat ons Volk met al de voldoening, die hier bij mogelijk is, terug zal kunnen zien op de nationale inzamelingsweek, tot be looning van hen, die er de omvangrijke uitvoering van verrichten en tot dank baarheid van degenen, die het aller zwaarst lijden onder den algemeenen nood. Een mogelijkheid dien te verzach ten staat open. Zooals men zich nog wel zal herin neren heeft de regeering bij den aanvang van het parlementaire seizoen verklaard, dat er aan de steunnormen niet getornd zou worden. Men kon al dadelijk begrij-1 pen, dat er hier een addertje in het gras schuilde, want thans blijkt, dat de steun verleening in de groote steden aanmer kelijk zal gewijzigd worden. De minister van sociale zaken heeft met de besturen van de vier Nederlandsche grootste ste den, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht besprekingen gevoerd om de uitzonderingspositie, welke deze steden innemen ongedaan te maken. Het ligl in de bedoeling van de regeering de eerste vijf gulden inkomsten per week van de gehuwde vrouw niet langer buiten be schouwing te laten bij de berekening van het steunbedrag. Het stelsel van dubbel- uitgetrokkenen zal ook voor de vier groote gemeenten worden vastgesteld, Ook zullen de extra bijslagen voor wer kende kinderen vervallen. Het was eerst de bedoeling van de regeering deze maatregelen reeds op 1 October te doen ingaan. Tegen een zoo spoedig in het werk treden van ingrij pende maatregelen, bleken echter te groote bezwaren te zijn. De minister heeft zich daarom bereid verklaard de uitvoering van deze maatregelen op te schorten tot 1 NovemberMaar langer uitstel wordt in géén geval ver leend, en terugkomen op de eenmaal ge nomen beslissing wordt niet gedaan. Wel verklaarde de minister, dat hij er met den meesten ernst naar streeft de normen der steunverleening onaangetast te laten. Om straks niet door de feiten te worclen gedwongen gansch andere wegen in te slaan is daarvoor de onontkoombare voorwaarde, dat binnen het kader dier normen zoodanige maatregelen worden getroffen, dat de eischen aan de kassen van rijk en gemeente gesteld binnen de grenzen van het betaalbare worden ge houden. Het is helaas noodzakelijk, dat er zulke pijnlijke maatregelen moeten wor den getroffen. Als dit echter niet ge beurt zouden de staats- en gemeentekas sen de lasten niet meer kunnen opbren gen en zou Nederland zijn toevlucht moeten nemen tot maatregelen, die nog veel en veel ernstiger voor de volks welvaart in haar geheel zijn. De regeering heeft het niet makkelijk deze dagen. Ook de maatregelen, die op het onderwijs moeten worden toegepast hebben vele protesten ten' gevolge ge had. Maar ook hier blijft de minister van onderwijs voet bij stuk houden. Bij een opening van een ambachtsschool in Jubbega heeft minister Marchant op deze protesten gereageerd en met grooten klem betoogd, dat de protestacties op misleiding berusten, omdat het openbaar onderwijs in principe geenszins wordt aangetast. Hij verklaarde zelfs, dat het openbaar onderwijs er later in zijn ge heel beter op zou worden. Intusschen is er ook nog reden om het leven niet al te somber in te zien, Het particuliere bedrijf vooral laat zich niet van de wijs brengen en Dinsdag heeft de Nederlandsche scheepsbouwnij verheid een product afgeleverd, dat er zijn mag. In Rotterdam is dezer dagen een welgeslaagde proeftocht gehouden met de grootste, krachtigste en snelste sleep- en bergingsboot ter wereld, „De Zwarte Zee". Prinses Juliana maakte dezen proeftocht, die door prachtig weer werd begunstigd mede. Dergelijke gebeurtenissen laten zien, dat er ondanks allen tegenspoed, aan de toekomst wordt gedacht. De Fransche vlieger Lemoluie, be kend om zijn hoogtevluchten, heeft dezer dagen een nieuw wereldrecord voor hoogvliegen gevestigd door met een 1000 P.K. sterken motor een hoogte te bereiken van 13.800 meter. Hij heeft hierdoor het wereldrecord met 400 meter verbeterd. Groote juweelen-diefstallen komen in ons land betrekkelijk weinig voor. Ge lukkig maar. In de hofstad hebben Za terdag- op Zondagnacht dieven het ech ter klaar weten te spelen om in een juwe lierszaak in te breken en voor een waar de van 30.000 gulden aan kostbaarhe den mee te nemen. De dieven hebben er voor gezorgd geen sporen achter te laten en de politie Is er dusverre nog niet in geslaagd dezen te vinden. Een hooge belooning is intusschen door de verze keraars van de juweelen uitgeloofd. WEEKPRAATJE. De Hollandsche jongen. Dezer dagen dacht ik aan de Camera Obscura van Hildebrand en wel aan hel verhaal, waarmee deze populaire schrij» ver uit de negentiende eeuw zijn veel» gelegen bundel opent en een loflied houdt op den echten Holiandschen jon gen. Zou de Hollandsche jongen van dt twintigste eeuw anders, slechter zijn» dan de Hollandsche jongen uit de ne gentiende eeuw, die thans een oude heer is geworden, die in de krant booze stuk jes schrijft over de baldadigheid van de moderne jeugd? Ik kan het niet aan nemen. Uit den broekzak van den Hol iandschen jongen uit de Camera Obscura kwamen stukjes touw, knikkers, elastiek voor een catapult, waarmee hij katte- kwaad uithaalde. Als we de kranten uit de hoofdstad mogen gelooven is de ca tapult op het oogenblik weer in de mode en wordt deze in kleine winkeltjes druk verkocht. Een catapult in handen van jongens is een gevaarlijk voorwerp, want hij mikt ermede op lantaarnpalen en ruiten van onbewoonde huizen, ja zelfs richt hij dit wapen op katten, die zich op een muurtje liggen te zonnen. Dat zijn voor oudere menschen, die iets meenen te we ten van gemeenschapszin, ontoelaatbare dingen. Lantaarnpalen zijn er om 's avonds licht te geven en niet om door jongens vernield te worden. Goed! Dat moeten we den jongens dan ook leeren,.niet door booze stukjes in een krant te schrijven, maar door op hun gevoel te werken, door hun te wijzen op het nut van een lantaarnpaal. Vertel hun, dat in een straat, waar geen licht brandt, menschen zouden kunnen vallen en hun beenen breken. Maar houdt geen geleerde betoogen. Zeg er bij, dat gij- zelf vroeger ook wel met een catapult hebt geschoten; ja, gij en ik waren eens ook zoo baldadig en schoten ruitjes ka pot. Maar zeg erbij, dat wij geleerd heb ben, dat wij er den menschen verdriet mee hebben gedaan en dat wij onzen spaarpot hebben moeten leegen om die kapotte ruiten te laten maken „Smaragd" heet het nieuwste Fransche handelsvllegtuig. Wij zien het hier na zijn eersten tocht in de Engelsche vlieghaven Croydon, De Fransche luchtvaartminister Pierre Cot bestuurde persoonlijk het vliegtuig. De afstand sverd in den recordtijd van één uur afgelegd. Is de Hollandsche jongen siechter en baldadiger dan zijn kameraden in andere landen? Kom, kom. In de landen van Europa, welke wij bereisd hebben, trof fen wij minstens even ondeugende, zoo ge wilt, baldadige jongens aan, als in Nederland. Ik heb daar ook vreemde lingen zien bespotten om hun kleeding en om hun gedragingen, precies zooals dit wel eens in ons land gebeurt. Kin deren vinden vreemde dingen nu een maal gauw belachelijk en reageeren hier op op de hun eigen, primitieve wijze. Neen de Hollandsche jongen is niet slecht, ook al gooit hij ruitjes kapot en bespot hij vreemdelingen. Evenals Hil debrand geloof ik aan zijn warme hart, aan zijn oprechtheid, aan zijn hulpvaar digheid, aan zijn fierheid. Laten we bij beoordeeling van iu een samenleving niet toelaatbare daden onze eigen jeugd niet vergeten en ook als we den jongen boosdoener wijzen op zijn kwajongens streken dit doen op een wijze, die het fiere karakter van onzen Holiandschen jongen niet aantast. Laten we ons een oogenbV- verplaatsen in zijn eenvoudigen wereldje, dat, zeker eerlijker is dan c!e wereld der groote menschen, wacr.n heel wat ernstiger dingen gebeuren d -> het schieten met catapulten. Nietfws over Amundsen? Het Russische expeditie-schip „Stali- nek" heeft aan de Westelijke kust van het schiereiland Taimir documenten ge vonden, welke waarschijnlijk toebehoor den aan de Amundsen-expeditie op het schip Maud. Onder de documenten be vinden zich aanteekeningen van den be kenden poolonderzoeker Begirsjew. De documenten worden naar Moskou ge bracht.

Soester Courant | 1933 | | pagina 4