Bij Ruwe Handen Purol n-eiiOpgsiDiiMis TWEEDE BLAD G. KOEK Schitterende ciirisl. eerei. oemeenie soesidiiü FOTOGRAAF Bij AUTO-VERZEKERING I Nieuwe Eerste Nederlandsche" Soestdijk Q. W. van HATTEH P@rraa«@ïit-Wav§ Prima Watergolf Vitaminrijke Levertraan Drogisterij 0. F. VOIGT Surgsm. Groihestraat 30 - Soestdijk UITGELOOT MUZIEKSCHOOL Onderwijs in: Viool, Piano, landolirve, Mandola, Gitaar, Banjo, Clarinet, Saxaphoon, Biiiijke conditiën 0. J. H. v. d. Hoeven Oorresteinweg 8 Leeraar Ned. Conservatorium 0. VAN GRONINGEN T0REISTRAAT12 Mej. E.PLOmP Voor Wol, Sajet Kousen en Sokken, VRIJDAG NOVEMBER 1933 INGEZONDEN STUKKEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. BAZAR R.K. KLEUTERSCHOOL TE SOESTERBERG Geachte reaactie. Het comité is voornemens een bazar te houden op 4,5 en 6 Nov. a.s. in de tooneel. zaal van het hotel „Huis ten Halve" te Soesterberg, ter verkrijging van de gelden voor de meubileering en leermiddelen voor een in aanbouw zijnde R-K.Kleuterschool, waaraan een zeer dringende behoefte is. Deze school zal ook toegankelijk zijn voor kinderen van ouders van andere religie. Het is het streven van het comité dat de bazar bieden kan „Voor elk wat wils". Vele attracties (een twintigtal) en ver makelijkheden kunnen er voorzeker toe bij dragen de bezoekers prettig en aangenaam yerpoozing te schenken. Aan onze bazar is tevens verbonden een groote verloting, waar pracht prijzen te winnen zijn. Enkele loten zijn nog| ver. krijgbaar bij het comité. Beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, namens het Bazar.comité, J. J. M. BROUWER, Secr. Banningstraat 21. Geachte redactie. Met belangsèlling en toenemende en klein slaan van Huisraad, tn afwachting van den naderenden onderjang der we reld. (Dit is bij den sterrenregen op 9 Oct. j.1. nog in ons lana voorgekomen De nu en dan op aarde; neervallende meteoorsteenen of meteoriten, hebben met de kometen niets uitstaande. Zij zijn doel loos in de hemelruimte rond zwervende steenklompen van soms flinke afmetingen. Tegen deze indringers beschut de lucht laag onvoldoende, en hoewel zij door de wrijving met de lucht gloeiend worden en hun snelheid sterk geremd, vallen zij op aarde neer of spatten op geringe hoogte in duizenden stukken uiteen. Gelukkig is dit verschijnsel zeldzaam. In de 19de eeuw zijn er 105 waargenomen. Het is wel waarschijnlijk dat in den loop der eeuwen zeer groote meteoorsteenen zijn neergevallen die de verwoestingen, als ge schetst in het artikel van uw blad van 20 dezer, hebben veroorzaakt, maar de ko meten hiervoor aansprakelijk te stellen is een fout, die even rechtgezet dient te wor den. Inmiddels hoogachtend, Kolonieweg 8. W. J. BRANDTS Jr. wondering las ik in uw zeer gewaardeerd blad van 20 October j.1. het artikel, betref fende de botsing van de aarde met een komeet. De schrijver van het bewuste artikel moge een bekwaam geoloog zijn, een astro- p noom is hij zeker niet, daar hij ons anders "ï,aan»grc,cni I-a de verschrikkingen van een botsing met een kome ,t niet zoo angstwekkend zou heb ben geschilderd. Wat toch leert ons de astronomie om trent het wezen der kometen Het zijn hemellichamen van dikwijls ernorme af metingen, bestaanae uit een heldere kop of kern, omgeven door een lichtkrans» en uitloopend in een lange staart, welke het aanzien van een komeet zoo interessant maakt. Hoewel in den kop van de komeet van 1811 plaats was voor ruim» 450.000 aardbollen en de staart een lengte had van meer dan 150 millioen K.M., is het won derlijke van deze verschijningen aan den hemel, dat zij feitelijk een „zichtbaar niets" zijn. De stof waaruit zij bestaan is zóó ijl dat het licht van zelfs zwakke sterren er ongehinderd doorheen schijnt. Wanneer (zcods in 1882 gebeurde) een zeer heldere, overdag zichtbare komeet, voor de zonne- schijf passeert en er van dce overgang niets is te bespeuren, dan moet men daaruit con. cludeeren, dat een komeed uit een door. zichtige gasmassa bestaat of hoogstens uit zeer kleine stofdeeltjes met onderling groo te tusschenruimten. Wanneer een komeet en een planeet el kaar dicht naderen, oefenen beiden een aantrekkende kracht op elkaar uit. Zoo passeerde in 1889 een komeet dwars door de banen van de 9 manen van Jupiter, zonder Jat van eenige aantrekkende invloed van de komeet op de Jupitermanen iets te bespeuren viel, terwijl de komeet zeer belangrijk uit zijn oorspronkelijke baan ge trokken werd. De massa van een komeet (d.i. de hoeveelheid stof die een komeet bevat) moet dus heel klein zijn vergeleken met de planeten. Sedert tie Ital'aansche sterrekundige Rchi- aparelh in 1866 wees op het verband tus- schen kometen en meteoren, en men zelfs een komeet zich langzamerhand in meteo ren zag oplossen, kan men toch' wel aan nemen, dat een kometenkern bestaat uit ee» enorme zwerm meteoren, elk op zich zelf van kleine afmeting. Uit deze deeltjes ontwikkeld zich bij nadering tot de zon, !de gasvormige staart. Tegen een botsing met zoo'n meteoren zwerm is onze aarde door haar dampkring beter beschermd dan door het hechtste pantser. Bij een ontmoeting storten zich de meteoren met razende snelheid in de atmosfeer, worden door de wrijving met de lucht gloeiend en verdampen vóór zij Üe aardoppervlakte hebben bereikt. Zij ge ven ons dan het schoone schouwspel van een sterrenregen, zooals op 9 October j.1. te zien was. Deze sterrenregen was welis waar niet de ontmoeting met een komeet zelve, maar met de restanten van een uit eengevallen komeet. Ook voor de ontmoeting met de staart van een komeet behoeven wij niet be vreesd te zijn. De dichtheid van de gassen, waaruit de staart bestaat is te vergelijken met het luchtledig dat onze luchtpompen in staat zijn te bereiken en de aarde kan dus hierdoor volkomen ongehinderd pas- seeren zonder dat er iets, hoegenaamd ge beurt, zooals in 1861 toen de aarde dwars door een kometenstaart ging en in Mei 1910 toen het buitenste gedeelte van den staart van de bekende kórneet van Halley werd gepasseerd. Zoo is dus de vrees voor een botsing met een komeet, volkomen ongegrond. Bo- vendien is zulk een voorval hoogst zeld zaam. Immers is de aarde zóó klein, ver geleken bij de enorme hemelruimte, dat eerder een blinde, die lukraak zijn geweer in de lucht afschiet, een vogel treft, dan dat een ontmoeting van de aarde met een komeet zou plaats vinden. Het verschijnen van een komeet is dus in liet geheel geen angstwekkende gebeur tenis en behoeft allerminst aanleiding te geven tot wanhoopsdaden, zooais het hort Wett. Aansprakelijkheid v.a. f 27.50 AU Risks v.a. f100. Brand (ook wegens explosie) f 10.. Dit tarief geldt ook voor vrachtwagens Veranderen zonder eenige kosten 1111 Inlichtingen geheel vrijblijvend, (ook voor andere verzekeringen) bij den vetregenw, PLAATSELIJK NIEUWS VEILIG VERKEER Op Dinsdag, 7 November, des avonds te 8 uur, zal op initiatief van de be kende „Vereeniging voor Veilig Verkeer'" te Amersfoort in overleg met dien Heer Burgemeester van Soest, den consul van den A.N.W.B., den heer A. G. Oldigsi en den Inspecteur van Politie den heer A. F. Schreuder, een propaganda-avond voor Soest worden gehouden in de kleine zaall van „Religie en Kunst" aan de Rembrandt- laan. Als spreker zal optreden de Voorzitter van de Amersfoortsche vereeniging, de heer G. Goorhuis. Commissaris van Politie al daar, waarbij zal worden vertoond die ver- keersfilm van de politie te Breda, De bedoeling van dezen avond te Soest is te komen tot vorming van een „Ver eeniging voor Veilig Verkeer" en onder te 'brengen bij de Amersfoortsehe Afdee-, ling, aangezien op dit gebied, n.1, het „veilig verkeer op den weg", slechts door samenwerking veel bereikt kan worden. Ieder belangstellende in een veilig ver keer is welkom. ONDERSCHEIDINGEN Namens den Minister van Defensie zijn door den chef van de Generale Staf der Luchtv. afd, de volgende onderscheidings teekenen toegekend:- miet ingang van 1 November de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst aan den sergeant M. H. R. van Weerde; met ingang van 6 Nov. de bronzen me daille voor 12-jarigen trouwen dienst aan den sergeant-vlieger D. Hommersom GRAFMONUMENT VOOR ADJ. BAKKENES Zaterdagmorgen bad op de begraafplaats te Hoevelaken de onthulling plaat9 van het grafmonument van wijlen den adj.- ondieroff.-instructeur Bakkenes van de Luchtv. afd. alhier. In tegenwoordigheid van officieren en- onderofficieren voerde de Overste J. J. van Santen het woord en droeg het keurig uitgevoerde monument aan de weduwe en familie over. VEREENIGING SCHOLEN MET DEN BIJBEL Maandagavond vergaderde deze Vereeni ging onder presidium van Ds. Groene- veld, Ned. Herv. Predikant alhier, in het gymnastieklokaal van de Chr. U. L. O, school, aan de Spoorstraat. Na opening met gezang en gebed las- de secretaris, de heer Beekman, de notulen en het jaarverslag, waarvoor dank werd gebracht. Uit het jaarverslag bleek, diat op de U.L.O. school aan de Spoorstraat 69 leer lingen waren, op de Lagere School aan de Spoorstraat 246, op de school aan den Driehoeksweg 221 en op de school op Hees 148. Vergeleken bij een 4-tal jaren terug moet men zich thans wel bezuinigen. De ge meente vergoedde toen per leerling pïm, nu p-lm. f 10— per teerling per; Na de rondvraag, waarbij de noodzake- lijkheid van de Unie-collecte nog eens dui delijk in 't licht werd gesterd, werd! deze geanimeerde vergadering door Ds. Wou ters, die nu bij jaarbeurt het voorzitter schap zal waarnemen, me't dankgebed ge sloten. In de pauze gaven zich eenige nieuwe leden op. i Het bestuur zal overwegen op welke wijze men het aantal leden kan uitbrei den. 1 KATHOLIEKE KRING SOESTERBERG Door genoemden Kring is tegen 12 No vember a.s. een feestavond belegd voor zijn leden in Hotel „Huis ten Halve". Het bekende duo Jack en Jonny zal met een uitgebreid programma medewer king verleenen, waardoor een mooie avond verzeikerd is. FEESTAVOND De muziek-vereeniging „St. Joseph'" te Soesterberg geeft 19 November in de groo te zaal van ..Huis ten Halve" een feest avond voor leden en donateurs. Medewerking zal verleenen het bekende paar Joc en Nelly. DAMMEN De aangekondigde oprichtingsvergade ring tot het vormen van een Damclub, heeft tot resultaat gehad, dat een nieuwe club tot stand kwam, onder den naami „Ons Damgenoegen". Het voorloopig bestuur is als volgt sa mengesteld voorz. D .Waal, secr. J. C. de Boer, penningm. W. Henger. Eiken Woensdag clubavond in hotel „De Viersprong", Nieuwerhoek. Reeds Woensdag j.1. werd begonnen mee de onderlinge competitie. Deze competitie, welke den geheelen winter duurt, maakt uit, welke plaats elk speler in de komende wedstrijden inneemt. De uitslagen waren als volgt J. C. de BoerH. Bakker Jr. afgebr. Chr. BakkerG. J. ter Haar 2—0. P. Reeringh—M. Bakker 2—0. K. JansonP. Floor 02. H. Bakker—W. Heuger 2—0. H-H. Damliefhebbers welke lid wenschen te worden kunnen nog aan bovenstaanden wedstrijd deelnemen. Zij kunnen zich hier voor opgeven bij de competitie-leider, de heer H. Bakker Jr., Laan straat 32, alhier. f 15.- jaar. Hen groot gedeelte van dit bedrag wordt uitgegeven aan verwarming, ver lichting en schoonhouden der schoten. Daarna zreeg de heer Van Batenburg, de penningmeester, het woord, die de be grooting voor 1934 opdiende met een be drag van f6836. Deze cijfers werden op verzoek toege licht en enkele vragen beantwoord. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Ds. Oroenevetd en Ds. Wouters. Twee aandeeten van f50.— werden uit geloot. Een controle-commlssle ven drie leden werd benoemd, n.l de heeren Neumann. Tan Ka« en Veldkamp. DAMES I Allen naar Dames- en Heerenkapper Van Weeciestraat Ha Systeem „Gallia" Naar de eischen des tijds ingerichte DAMESSALONS Ook HaarwerkenHaarverven BILLIJK TARIEF BAZAR De Herv. (Ger.) Mei s jes vere eniging „Tabitha" hoopt D. V. Woensdag en Donderdag (22 en 23 November a.s.) een bazar te houden in de Chr. U. L. O. School, Spoorstraat. Allen, idiie willen medewerken tot het welslagen van dezen bazar, op welke wijze ook, kunnen zich vervoegen bij Mevr. Boeliens, Presidente, Rembrandtlaan 13, en Mej. C. Spelt, Heuvetweg 16. HERDENKING WAPENSTILSTANDSDAG Het Comité tot herdenking van den Wa penstilstands dag hoopt Vrijdag 10 Nov. een herdenkingsavond te houden in „Re ligie en Kunst". Alsdan zal worden vertoo,nd de geluids film „Niemandsland'". Vooi bijzonderheden zie men de adver tentie. BENOEMD De heer C. J. Knop, onderwijzer aan die openbare U. L. O., alhier, i9 met in gang van 1 Jan. a.s. als zoodanig] benoemd aan de openbare U.L.O. te Delft. PAX FILMS brengt Maandagavond 6 Nov. in Religie en Kunst eenige Super Films. De Strijd tegen de Tuberculose, een wetenschappe lijke film van enorm cinematografisch kun nen, prachtige phototechniek en micros copische opnamen. Als tweede hoofdfilm wordt gegeven: Dwars door Zuid-Amerika, in 4 acten. Grootsche opnamen van de mooiste na; tuivrtafereelen. Een schitterend schouwspel. Zie verder adv. in dit nummer. FEESTAVOND BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM Eind vorige week hield de Bijz. Vrijw, Landstorm1 afd. Soest, haar jaarlijkschen feestavond in hiet gebouw Religie en Kunst De Voorzitter der Plaatselijke Commissie, de 'heer Slager, heette met een kort woord de aanwezigen welkom, in 't bijzonder dien Burgemeester dezer gemeente, die zoo bereidwillig was de hoofdprijzen aan de winnaars uit te reiken. I Na die welikomstrede verzocht de voor zitter de aanwezigen staande het Wilhel mus te zingen. Gelijktijdig doofde men in de Izaal de lichten, het scherm ging op e« dooc schijnwerpers belicht stond op hef podium de Nederlandsche Maagd, geflan keerd door twee boeren, toegerust met spade en geschouderd geweer, voorstel lend 'het embleem van den B.V.L. (Als 't moet.) Na dit tableau sprak de Burgemeester enkele waardeerende woorden over dè B.V.L. len reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. Daarna iw.as het woord aan den heer Mr. Tydsma, kantonrechter te Leeuwarden, die in een kernachtige rede het doel van deri B.V.L. uiteenzette en ieder, die geen lid was, krachtig aanspoorde dit alsnog te worden. Zijn toespraak werd met groote aandacht gevolgd en aan 't eind hiervan mocht hij een welgemeend applaus oogsten. Nu volgde het meer amusante gedeelte van den avond door 't optreden vanl den goochelaar etc. den heer Larette, die op boeiende wijze het publiek wist te pakken. Zijn kunstgrepen en goocheltoeren werden met spanning gevolgd. Dadelijk na de pauze volgden twee ta- 'bleaux, waarna woord en daad weer aan den heer Larette was, die evenals vóór die pauze, de algeheele belangstelling had. Te gauw was deze avond voorbij en nam oe voorzitter voor de tweede maal het woord. Hij dankte allen, die door hun tegenwoordigheid blijk van belang stelling hadden gegeven en in het bijzon der hen, die door hun medewerking dezen avond zoo hadden deen slagen. Als laatste nummer kreeg men nog een slot-tableau te zien, voorstellend de Neder landsche Maagd geflankeerd door acht mi litairen met gepresenteerd geweer, terwijl die muziek op treffende wijze het Wien Neerlandsch Bloed ten gehoore bracht. ORANJE-VEREENIGSNG SOESTERBERG Door de Oranje-vereeniging Wilhelimina wierd een ledenvergadering gehouden in „"t Zwaantje". Bij ontstentenis van den voorzitter stond deze bijeenkomst onder leiding van den heer EL/ Dippel, die na opening met enkele woorden het over leden lid Vermeulen herdacht. Ondier de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van dne heer Sar, behel zende, dat hij onder geen voorwaarde meer hiet voorzitterschap aanvaarden zal. Dan kwam het cardinale punt van dezen avond. De verkiezing van een voorzitter, dat weer op de agenda was gebracht, wijl de verkozene op de vorige verga dering zijn benoeming niet had aange nomen. Op voorstel van een lid werd nu bij ac clamatie gekozen de heer C. J. Nefkens, die desgevraagd zijn benoeming aannam, hierbij de hoop uitsprekend bij de vervul ling van zijn functie op aller medewerking te mogen rekenen. Het voorstel van een lid om in dezen winter nog een Oranje-avond te organi- seeren voor propaganda en versterking der kas, zal door het bestuur nader onder het oog worden gezien. Voor een goedkoope verstrekking van de nationale driekleur zullen pogingen in 'f werk worden gesteld, hiermee tegemoet komende aan den wensch om algemeen de vlag uit te steken op herdenkingsdagen van het Koninklijk Huis. In verband hier mede werd de opmerking gemaakt, dat bij die gelegenheden ook op alle openbare gebouwen de vlag moet prijken, wat tot heden niet altijd het geval was. Er kwam een stem uit de vergadering om voortaan op Soesterberg weer >t oude Oranje-feest te vieren, welk punt op de ledenvergadering van April aan de orde komen zal. Na afloop hiervan werd nog 'n bestuurs- vergadering gehouden, waarin o. m. de overgebleven functies als volgt werden ver- GleeM: H. Dippe, 2de voorzitter; Van Ge- meren, lste secretaris; G. G. Hol, 2de se cretaris; J. H. Struve, 1ste penningmees ter; J. Baars, 2de penningm. en H. Raat, commissaris. EERSTE SOESTER EIERVEILING Kipeieren hoogste prijs 1610 middel- prijs f5.30—f5.—laagste prijs f4.50. Eendeieren f3.30f2.65. Alles per 100 stuks. Aanvoer 3500 stuks. Handel vlug. PAX FILMS vertoont Zaterdag 4 Nov., 8 uur, een Wild West-film in Hotei' Eemland, als mede eenige prachtige* kluchten. Des mid dags 4 uur is er een Kinderfeest. De Fa. Metz onthaald alle kinderen. Er is een gratis loterij met ongeveer 90 mooie prijzen. De namen der firma's, die prijzen beschikbaar stelden, worden, we gens gebrek aan ruimte, volgende week gepubliceerd. FEESTAVOND A.G.A.V.S. Toen de voorzitter, de heer Grootewal, zijn openingsrede te pl.m. 8.15 uur begon was de zaal stampvol. De voorzitter heette allen welkom en zette Het doel vati den avond uiteen, n.l. om o.m. weer eens wat van A.G.A.V.S. te laten hooien en het Soesterbergsch pu bliek weer eens een genotvollen avond te bieden. Voorts memoreerde de voorzitter het kortgeleden behaalde succes te Barne- veld, wat, gezien de omstandigheden waar in voor die wedstrijden geoefend moest worden (de zaal was In verbouwing) nog méér het willen en kunnen der Dames-afd. met hare leidster uit liet komen. Na deze woorden werd begonnen met Het afwer ken van het uitgebreid programma. gezonde humor en liedje* doo* het bekende paar „Busch" uit Amsterdanv gaf dit duo ook een paar komische stukje* bij het publiek in deal i het ten beste, die 4 smaak vielen, getuige de lachsalvo's en I applaus. De heer Koreneef, geen onbekende in da Soesterbergsche zangwereld zong zeer ver« dienstelijk „Zigeunerweisen" en „My old Kentucky home". Als inlasch zegde Juffr. L. v. d. Poel een keurig eigengemaakt gedicht op, welk* inhoud sloeg op de Barneveldsche tocht. De Vrije Oefeningen der Dames, op de muziek van de „Hocli Habsburg" marsen, werden correct uitgevoerd. Dit ploegje be looft heel wat in de turnwereld. Jammer I dat voor de oefenstof der Vrije Oefenin. gen-heeren, het podium absoluut onge- i schikt bleek. Hierdoor ontstond eenige ha- pering. Van de heeren.afd. zijn we altijd iets goeds gewend en met steeds nieuw* oefenstof. j Rest ons nog een woord van lof voor i het rythmisch dansje door eenige dames- leden. Hierin heeft de eminente leidster, Juftr. de Ru uit Utrecht, haar fantasie laten werken en iets aparts gegeven. Dit dansje, gegeven met gekleurde belichting, moest herhaald worden. De muziek werd verzorgd door het hier zeer geziene en semble van H. Polak uit Amersfoort. A.G.A.V.S. kan terug zien op een zeer geslaagden avond. Als de winter komt geeft dan Uw kinderen Onze prijzen zijn aanmerkelijk verlaagd. Ontvangen Kruschen Saltz met proefpak. FOTO OPTIEK DIEFSTAL Door de politie alhier is Maandag aan gehouden de dienstbode G. J. de V. uit Baarn, die zich in haar dienstbetrekking] bij G. aan de Eikenhorstweg aliïier heeft schuldig gemaakt aan diefstal van eenige dames-japonnen, gouden sieraden, sier spelden en nog eenige andere kleedingstuk- ken. Na verhoor is zij weer op» vrije voeten gesteld.. Proces-verbaal is opgemaakt. Van de 5% Obligatie-leening, groot f 10.000, zijn 1 obl. groot f 100.—» no. 15 150—, 106 125—, 131 De stukken zijn na 1 November be taalbaar bij den Penningmeester, P. J. VAN DER BURG. Waldeck Pyrmontlaan 65 Mevr. J. M. GER RITS Leerares-Coupeuse Diploma De Leeuw-van Rees Knip- en Naailessen Maand., Woensd. en Vrijdags van 10-12 en van 2-4 uur. KNIPPATRONEN en JAPONNEN naar maat Dinsdag en Donderdag 2-4 uur Adres: Koninginnelaan 18. ATELIER DAGELIJKS GtOPEfiO TOT 8 UUR aange'- tegen bril. conditiën* iTORENSTRAAT 9 - SOEST ihihii cuibi» ■■■■■iroa naar W. BAATTEN OUDE GRACHT 276 bl| d* Weesbrug Utrecht Aanbreien van voeten en maat- werft ia eigen Machinale Breierjj.

Soester Courant | 1933 | | pagina 5