Hoe moet men eten om gelukkig te n. EEN OUDE SCHEEPS KOK VERTELT. ZIJN WIJ SLAVEN VAN ONZE GEWOONTEN? ARME COMPONISTEN. VAN ALLES WAT. OF DURVEN WIJ GEEN NIEUWE SPIJZEN PROBEEREN? TWEE mogelijkheden bestaan er voor de toekomstige voeding der menschheid. Wetenschappelijk toebereid en een te voren berekende do sis voedsel tot zich te nemen. Of te eten, waarin men zeil trek mocht hebben. De eters zijn in twee klassen te ver- 'deelen. Zij, die voldoende verbeeldings kracht bezitten alles te willen proeven. Zij, die zoo bevooroordeeld zijn, dat ze alleen-willen eten, wat ze reeds eerder geproefd hebben en weten, dat ze sma kelijk vinden. De eerste groep heeft schik in eten en is altijd vroolijk gestemd, de laatste groep eet eigenlijk alleen om in leven te blijven en bekijkt het leven van de treurige zijde. Wie zich van alle klassieke gewoonten vrij weet te maken, op het gebied van eten geen vooroordeelen kent, voor hem openen zich steeds nieuwe gastronomi sche vergezichten. Waarschijnlijk is de mensch begon nen met een vegetarische levenswijze. Later begon de mensch alles te eten, wat er op aarde te eten viel. Daaraan maak ten de Mozaïsche wetten een einde en tot heden toe houden de Israëlieten en Mohammedanen nog min of meer aan die wetten vast. Maar de rest van de menschheid kan nog steeds alles nutti gen, waarin ze zin mocht hebben. Toch heerscht bij het eten een onmis kenbare traditie. De ouderen onder ons zullen zich nog best kunnen herinneren, dat het eten van tomaten, bananen en Brusselsch lof allerminst gebruikelijk was. En welke Nederlander eet thans iederen dag Gra pefruit, zooals de Amerikaan? De mees ten weten zelfs niet, dat deze vrucht onder den naam van pompelmoes ook in Nederland te verkrijgen is. Ook het eten van meloen was vroeger in Nederland nog weinig gebruikelijk. Wie waagt het meloen te eten i met peper? En toch is dit veel smakelijker dan met suiker en voorkomt ten overvloede de te groote verkoeling, die anders met het eten van meloen onvermijdelijk gepaard gaat. De menschheid verslindt alles, wat eetbaar is. Evengoed haaienvinnen, vo gelnestjes en eieren van tien jaar oud. zooals in China, of wel pudding van motten en gesuikerde sprinkhanen, wat men op de Philippijnen als een delica tesse beschouwt. Het zijn de Romeinen uit de dagen van Rome's wereldheerschappij geweest, die aan gastronomische geneugten groo te aandacht hebben geschonken. Het is Brillat-Savarin, de schitterende Fran- sche schrijver, geweest, die de zin lan ceerde: „Vertel mij, wat gij eet; en ik zal U zeggen, wie gij zijt!" Volgens de zen deskundigen schrijver, die zijn on derwerp volkomen beheerschte, aten de Romeinen alles, wat slechts eetbaar was: kameelpooten, struisvogelhersenen, wil de beerenkoppen, dat waren in die da gen schotels voor de werkelijke fijnproe vers. Onder de vorsten der middeleeuwen was het de gewoonte hij Feestmaal tijden bepaalde kleine vogels als lekkere hapjes te laten opdienen. De kop van de kwartel en de tong van de nachtegaal golden toentertijd voor een uitgezochte lekkernij. Bovenstaande prent is gemaakt naar aanleiding van een feestmaaltijd door een vrouw van vorstelijken bloede gegeven. Men ziet er duidelijk op hoe de pages de koppen van kleine vogels ronddienen. Gleopatra had een voorliefde voor parels, die zij liet smelten en dan met een glas wijn opdronk. Bij de kroning van James II tot Koning van Engeland, werden 1445 verschillende schotels op gediend, waaronder hanenkammen, her tentongen, ganzen staarten en pas gebo ren kleine haasjes. Frankrijk is nu al eeuwen lang het land, waar men aan de keuken de mees te zorg besteedt. Ter gelegenheid van 'n huwelijksdiner lanceerde Grimod de la Beynière de volgende zinsnede: „Met zoo'n saus zou ik mijn eigen vader kun nen opeten!" Vogelnestjes gelden in China als een delicatesse. Voor een bepaalde soort soep vormen de vogelnestjes het voor naamste bestanddeel. Zij zijn dan ook heel duur. Juist de glibberige substan tie, waarmede de vogels de nestjes tegen de rotsen bevestigengeeft aan die nestjes de bepaalde, fijne smaakwga/fr op de Chineezen zoo $ol zijfa r Deze oude prent uit de vijftiende eeuw laat duidelijk zien op welke wijze de adel uit dien tijd zich aan eten en drin ken te buiten ging, zonder daarbij mes sen, vorken, of lepels te gebruiken. Voor den aanvang van een feestmaal tijd per persoon 144 oesters te eten, was in het oude Frankrijk niets ongebruike lijks. Fazant en kwartel zijn reeds eeu wenlang in Frankrijk geliefde schotels. Reeds Alexander Dumas, de beroemde Fransche auteur, zong een loflied op vogelnestjessoep. Maar ingewortelde gewoonten en niet te ontkomen vooroordeelen bepalen tot den dag van heden nog voor millioenen menschen wat ze al dan niet zullen eten Men heeft nog iets tegen het vleesch van den walvisch en dat van den ratelslang; toch zijn beide uiterst smakelijk te noe men. De Grieken en de Mohammedanen verafschuwen schildpadden, maar el ders beschouwt men schildpadsoep als een lekkernij. Op Jamaica is men gek op schildpad-eieren. En wie waagt zich aan een krokodil-boutje? In de Zuidelijke staten van Noord- Amerika blijft de bevolking vastbonden aan meelspijzen. In Zuid-Amerika eten de inboorlingen graag slangen en slan gen-eieren. Zoo er een conservatief land is op het gebied van voedsel dan is het zeker wel Engeland. Van kikkerbilletjes jinoet de Engelschman niets hebben. t Evenzeer heeft hij een afschuw van met- geroosterd brood en noten opgevulde muizen, en praat hem vooral niet over geroosterde of gezouten sprinkhanen. Toch zijn dit in andere deelen van de wereld geliefkoosde hapjes. Weet xl, wat er nöodig Is om een nieuw soort voedsel In te voeren? Moed, moed en nog eens moed! Geen lafaard zou ooit de eerste oester hebben durven opslurpen. De man,- die dat gedaan heeft, was ongetwijfeld een moedig man. Da AQQ,QQQ.QQQ Chineezen hebben voorliefde voor ratten, die voor een gul den per dozijn op de markt grif koopers vinden. Schapenbouten hangen daar in de slagerswinkels naast hondenbouten. Vogelnestjes brengen hun gewicht in zil ver op. De grootste markt voor vogel nestjes is te Singapore. Vijftig vogel nestjes gaan er in een pond en men be taalt er graag tusschen de vijftig en zes tig gulden per pond voor. Gezouten aardwormen is een lekkernij in China. Welke Europeaan zou zich er aan dur ven wagen? Rijke Chineezen onthalen hun gasten met voorliefde op tongetjes van gevogel te, of laten ongeboren kuikens en onge boren eendjes opdisschen. Olifantspoot, olifantsslurf, buffelbuit, kameelbult, rendierenneus zijn fijne kostjes voor de werkelijke gastronomen. Eieren van eenige jaren oud weet niet een ieder te waardeeren, maar de rijke Chineezen beschouwen ze als een delicatesse. Maar kaas, melk en boter, die iederen Europeaan naar waarde weet te schat ten, zijn in China, Japan en Korea in het geheel geen begeerde spijzen. Daar entegen weet men in Thibet wel weg met boter, maar die eet men daar zoo sterk en zoo zwaar gezouten, dat geen Neder lander er iets voor zou gevoelen. In Ja pan nuttigt men vooral veel groenten en veel visch, bamboeloten, lotuswortels, eetbaar zeewier zijn geliefkoosde scho tels. Chrysanthemums eet men er, zoo wel als sla, doch evenzeer zwaar met suiker geconfijt. Op het eiland Ceylon heeft men graag apenvleesch op tafel. De Tartaren daarentegen zijn dol op paar den vleesch, wilde ezelsbout en paardenmelk. In Indië at men reeds drie duizend jaar geleden komkommers. In Europa en Amerika is dit nog een betrekkelijk nieuw voedsel. Uit Indië heeft Curry (of Kerry, zooals men in Nederland ge meenlijk schrijft) de wereld als een ge wilde specerij veroverd. Maar met ste kelvarken en rkinoseros is dit niet het geval geweest. Op de Philippijnen eet men gedroogde sprinkhanen, evenals men in Nederland een reep chocolade nuttigt. Men bakt ginds die sprinkhanen in cake, evenals men er in Engeland krenten, rozijnen, sucade en kersen in verwerkt. De inboorlingen van Australië, die ver in het onherbergzame binnenland leven, eten met veel smaak alle mogelij ke soorten insecten, evenals natuurlijk kangeroe, opossum, ratten en wilde ho ning. Voor herstellende zieken is een gewild kostje gebakken zeeslakken. Daarentegen zijn de bewoners van de Hawaiï-eilanden weer dol op gegiste In Japan houdt men er van een chry santemum-sla te eten. Als dit ook eens hier te lande gewoonte werd, zou men voor de rijkere menschen misschien spoedig rozen-sla, viooltjes-sla, of or chideeën-sla zien opdienenterwijl de minder gefortuneerden zich zouden te vreden stellen met Madeliefjes-sla, of boterbloempjes-sla. plantenwortels. Men dient die op als pap, soms ook samen met gedroogde visch. Noord-Amerika is het gebied, weer kikkerbilletjes opgeld doen c letten en gazelle-biefstuk, geserveerd met paddestoelen, zijn er zeer in trek. Ook kameelvleesch wordt er in kooge mate gewaardeerd. Dichter bij huis komende, weet i., a misschien niet, dat men op de Hebrie- den, de eilanden bij Schotland, zich de maag vult met haaien- en honden- vleesch. Te St. Kilda, op de Hebridon, eet men vaak octopus, een monsterlijk zeedier, dat tot 100 kilogram kan wegen De Lappen, in het Noorden van Noor wegen, Zweden en Rusland, waardee ren daarentegen meer rendiervleesch en brood, dat van boomschors is gemaakt. Walvischtraan vervangt daar de thee en de koffie. Het in Nederland gebruikelijke menu, bestaande uit vleesch met groenten en aardappelen, kan men dus nog op een oneindig aantal wijzen veranderen, nis men er slechts den moed toe hepft. de onbekende spijzen ook te nuttigen! HET GEHEIM VAN DE MARIE CéLESTE." Zestig jaar lang hebben zeelieden en criminologen zich bezig gehouden met het schijnbaar onoplosbare raadsel van de „Marie Céleste", een schip, dat in 1872 geheel onbeschadigd, doch tevens volkomen onbemand door 'n Engelsch scheepskapitein voor de Spaansche kust werd aangetroffen en geborgen. Thans is het raadsel echter opgelost, dank zij de scherpzinnigheid van den auteur Lawrence J. Keating. Het is heelemaal niet zoo ingewikkeld als de uitgebreide literatuur, die over dit geval ontstaan is, zou doen vermoeden. Wat deskundi gen en geleerden niet konden ontraadse len, kwam een buitenstaander te weten, doordat hij bij zijn onderzoek niet uit ging van het geheimzinnige schip, doch van den kapitein, die het heeft gebor gen. Zijn nyethode was de juiste. Eü van 'n nu tachtigjarigen man - de scheeps kok Pembarton, de eenige, die er thans nog in leven is van de bemanning van de „Marie Géleste" heeft hij het re laas der gebeurtenissen vernomen, Hoe het gegaan is. Aan boord van de „Marie Céleste" liet de geest alles te wenschen over. De kapitein was buitengewoon onpopulair; conflicten waren aan de orde van den dag. Deze onverkwikkelijke toestand be reikte het toppunt, toen in November 1872 bij een storm eerst de kapiteins vrouw en toen de kapitein zelf over boord werden geslagen. Er ontstond toen vrijwel anarchie aan boord. De stuurman en de meeste leden der be manning waren voortdurend dronken. En toen het schip bij de A'zoven kwam en de stuurman niet wist, hoe hij het voorgevallene tegenover de autoriteiten aan den wal en tegenover zijn reederij zou verantwoorden, maakte hij zich des nachts met eenige matrozen uit de voe ten. Slechts de scheepskok Pemberton en drie matrozen bleven aan boord. Door dit viertal bestuurd, kruiste de „Marie Céleste" nu op zee heen en weer, totdat zij voor de Spaansche kust het Éngelsche schip „Dei Gratias" ont moette. De kapitein van dit schip zou een groot voordeel behalen, wanneer hij een onbemand schip kon bergen; de gras echter, uiet mand. Dit wetende, beloofde hij Pem berton en diens kameraden een aandeel in het bergingsloon, wanneer zij zich stil hielden en uit de voeten maakten. Hier mee gingen zij accoord. In alle stilte werden zij te Gibraltar aan land gezet; zü kregen hun geld en zwegen - uit den aard der zaak. Thans zijn allen, die bij het geval betrokken waren, overle den, met uitzondering van den nu 80- jarigen scheepskok der „Marie Céleste", die thans het geheim van zijn schip heeft prijsgegeven. SCHLAGERS SPOEDIG VERBREID, maar even snel vergeten. De radio is voor de componisten van populaire muziek in vele opzichten fu nest geworden. In den „goeden ouden tijd" waren er componisten die met één liedje wereldnaam maakten en kapita len verdienden. Bing Crosby, de popu laire Paramountzanger-filmacteur, die thans in Hollywood werkt, geeft de vol gende verklaring van de verandering, die de radio in de carrière van een groot aantal componisten gebracht heeft. „Vroeger, voor de populariseering van de radio", verklaart Bing, die zelf niet minder dan vier en zeventig liedjes populair heeft helpen maken, „duurde het acht maanden voor een song alle uithoeken der Vereenigde Staten bereikt had, en eerst later werd het lied over de heele wereld populair. Gedurende al dien tijd werden er groote aantallen gramofoonplaten verkocht, en piano muziek werd in geweldige oplagen ge drukt. Songs als „Yes, we have no bana- na's", „Whispering" en „Dinah", zijn voorbeelden, die nog met tientallen an dere titels vermeerderd zouden kunnen worden. Maanden achtereen zong ieder een deze liedjes, en de componisten wer den rijk en beroemd. „Tegenwoordig schrijft een compo nist een lied, een uitgever laat het over alle zenders van het land spelen, on middellijk worden de gramofoonplaten gemaakt, en binnen een week is het een oud deuntje, dat snel door een ander vervangen moet worden, y,Een componist van populaire mu ziek moet tegenwoordig een groot aan tal songs afleveren om evenveel te ver dienen als met ééa goede Qudey,wetiche In de kleine stad Tenimo in de Ver eenigde Staten was op zekeren dag geen baar geld meer voorhanden. De blanke stadsbesturdei'en verloren echter den moed niet, maar besloten zich voorloo- pig met houten munten te helpen. Een schrijnwerker moest deze munten ma ken, die onder de inwoners van de stad verdeeld werden. Er wordt beweerd, dat de situatie hiermee gered was. Daar 't gemeentebestuur de waarde van dit houten geld gegarandeerd had, zijn er ook geen moeilijkheden gerezen. Dikwijls hoort men van sprinkhanen- zwermen, die zoo dicht zijn, dat zij de zon verduisteren, maar ook vlinders kunnen in dergelijke hoeveelheden op treden. De Russische onderzoeker San- ko bericht, dat hij een streek heeft be zocht, die vroeger door muskieten werd geteisterd en thans volkomen bevrijd was van deze gevaarlijke insecten, om dat er geweldige zwermen vlinders vlo gen, die de muskieten op een afstand hielden. De vlinders waren in een der gelijke hoeveelheid aanwezig, dat zij des avonds in dikke lagen op den grónd la gen. Een nieuwe bijenzwerm ontstaat als een bijenkoningin, begeleid door een zwerm werkbijen den korf verlaat. Waar de koningin zich neerlaat, zet ten zich ook de begeleidende werkbijen neer, zoodat een groote klomp ontstaat. Eigent de plek zich niet als woonplaats voor de bijen, dan worden er bijen uit gestuurd, die tot taak hebben een pas sende plaats op te zoeken. Zoodra deze gevonden is, begeeft de geheele zwerm zich daarheen. Óp deze manier kan het gebeuren, dat een zwerm bijen zich hij wijze van tusschenlanding op de merk waardigste plaatsen neerlaat, bijv. aan een lantaarnpaal of dakgoot. Eén haring per dag is voldoende om den menschen alle eiwit te leveren, die het lichaam noodig heeft. Konijntjes kunnen gevaarlijk zijn. In Lille heeft een konijntje, dat plotseling wild werd, tien kippen en drie eendpn gedood; bovendien beet het een man en zijn vrouw, drie kinderen, een hond on twee katten. Kokend water van een roode kleur heeft men in een geheimzinnig meer in een diepe ravijn in de Zuid-Amerikaan- sche Andes gevonden. Dieren en plan ten zijn er niet in de nabijheid van dit meer, dat men voor een krater van een jhalfgedoofden yulkaan houdt.

Soester Courant | 1933 | | pagina 8