Leerjongen TWEEDE BLAD Schaken. VRIJDAG 12 JANUARI 1934. PLAATSELIJK NIEUWS LOOP DER BEVOLKING. 1 Januari 1933 telde onze gemeente In |ptaal 14.774 zielen, waarvan 7181 mannen Êtt 7593 vrouwen. In 1933 vermeerderde dit aantal door geboorte niet 147 j. en 145 m. en door .vestiging met 895 mann. en 1043 vrou welijke personen, dus een; vermeerdering van 2230 personen. Gedurende het jaar 1933i kwamen te overlijden 75 mann. en 67 vr. personen, terwijl vertrokken 579 m. en 697 vr. per sonen, waardoor de werkelijke vermeer dering van het zielental bedroeg 388 man nen en 424 vrouwen, dus in totaal 812 personen. Op 1 Januari 1934 bedroeg het aan tal inwooners dezer gemeente dus in totaal 7569 mannen en SOI 7 vrouwen, of in to taal 15.586. DRIETAL. Ds. M. G. Gerritsen, prrdikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Amersfoort, oud- Inwoner onzer gemeente, komt voor op Wet drietal voor dezelfde kerkelijke ge- ineewte te Amsterdam. DE WERKVERSCHAFFING. J.l. Maandag lieeft de werkverschaffing we-e^r een aanvang genomen. Pl.m. 120 vve-rkloozen zijn te werk gesteld "aan het ontgThnen van heide en het maken van gen ohtvang-basin voor afgewerkt! water yan het Natuurbad. BINNENBRAND. Zondagnamiddag loeide de sirene ten teekan, dat de brandweer in actie moest komen. Het betrof ditmaal een binnen brandje op de bovenverdieping van een perceel aan de Van Veedestraat, bewoond door den heer Katee, en ontstaan door kortsluiting. De brandweer, die spoedig ter plaatse was met veel materiaal, behoefde, hoe wel alles spoedig in gereedheid was, geen werk te verrichten. Hoewel het wegens de vele rook niet gemakkelijk was tot de bovenverdieping door te dringen, wist men toch 't brandje te bedwingen en met «enige emmers Water te blusschen. Eenige winkelgoederen gingen verloren, terwijl de vloer voor een groot deel bleek ingebrand. Zeer begrijpelijk was de publieke be langstelling ditmaal bijzonder groot. SCHENNIS DER EERBAARHEID. Door de politie te Soesterberg is pro cesverbaal opgemaakt tegen een zekere v. ld. L. uit Zeist, terzake openbare schen nis der eerbaarheid. BENOEMD. Tot voorzitter der R. K. Gemengde Eangvereeniging „Sancta Caecilia" te Soesterberg is benoemd de heer Müller. WINTERLEZING. Namens het bestuur der Ned. Chr. Vrouwenbond en het Chr. Comité voor iWinterlezingen, zal op Maandag 15 Jan. a.s. in „Religie en Kunst",'des avonds te 8 uur, optreden Dr. Lammerts van Buren, Directeur der Zettensche inrichtin gen- Door Z.Eerw. zal behandeld, worden-. „Levensverrijking en levensverarming bij éhakespear." - Spreker en' onderwerp dragen er toe bij deze lezing bij te wonen. Dr. Lammerts van Bue'ren heeft op dit terrein een naam, die recht geeft op goede .verwachting. Voor hen, die geen lid zijn der Chr. Vrouwenbond of niet voorzien zijn van een toegangskaart, is de toegangsprijs 35 cent per persoon. KATH. KRING SOEST—SOESTDIJK Tegen Dinsdag 16 Januari a.s., 's avonds te 8 uur, in het St. Jozef-gebouw, zijn de leden door het bestuur van dezen Kring uitgenoodógd, om te luisteren naar een voordracht, weike zal gehouden wor den door Mevrouw M. van der Schrieck te Voorschoten, over onze woningen en hunne inrichting van voorheen en thans; hieronder is ook begrepen de gemeente Soest e. a. Uit de recensies, yan .verschillende bla den heeft het bestuur van den Kring de gevolgtrekking gemaakt, dat een uiteen zetting van voornoemd onderwerp door zeer vele leden groote belangstelling zal worden getoond, te meer waar de be gaafde spreekster hare causerie: zal ver duidelijken met een 80 tri plaatjes op het doek. Het beloofd op de eerste plaats voor de dames, maar ook voor de heeren een bizondere avond te worden, die ons de woning en haar inhoud zal doen zien van jaren terug en nu. Dan nog een korte mededeeling, dat den leden van den Kring een prettige vas tenavond wacht op 13 Februari a.s. in het Parochiehuis te Soestdijk. Het pro gramma van dezen avond zal nader wor den bekend gemaakt. Introductie, ad fl.— per persoon. SOESTER VRIJWILLIGE REDDINGSBRIGADE. Maandag 22 januari a.s. hoopt de Soes- ter Vrijwillige Reddingsbr-klage haar eer ste propaganda-avond te geven in Hotel „Eemland", die, zooals uit het programma blijkt iets goeds belooft te worden. De heer A. J. Meyerink uit Haarlem, Hoofdconsul der Ned. Bond tot het red den van drenkelingen, zal een. voordracht met lichtbeelden houden over „Het red den van drenkelingen en eerste hulp bij ijsongelukken". Eenige leden der brigade zullen onder leiding van den Badmeester, den heer J. C. Geervliet, een demonstra tie geven van vervoer- en afweergrepen. Tijdens de pauze heeft een tombola plaats, waarvoor reeds prachtige prijzen beschik baar zijn gesteld en waarvoor alsnog gaar ne prijzen worden ingewacht bij den heer Quelle, Torenstraat, die bereid is even tueel deze af te halen. Na de pauze heeft de opvoering plaats van: „Aan de Eem- bocht", een spel in 2 bedrijven, waar van de handeling plaats vindt in den na zomer van 1932 te Soest. Een programma, dat er wezen mag en waarvoor aanbe veling overbodig is. DRONKEN IN DE KERK. Op 6 Januari j.l. werd de hulp van de politie ingeroepen door den koster van de R. K. kerk aan de Steenhofstraat, dat een persoon, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, in de kerk was. Het bleek der politie, dat de koster niet overdreven had en dat de man, een zekere W., eer in het arrestantenhuis dan in de kerk thuis behoorde, vandaar dat hij naar het bureau werd vervoerd ren hem daar gelegenheid werd gegeven zijn roes uit te slapen. Hoe W. er toe kwam zich naar de R. K. kerk te begeven, is nog niet recht bekend, wijl W. pro testant is. VRIJWILLIGE BRANDWEER SOESTERBERG. m de op 9 Januari j.l. gehouden leden vergadering der Vereeniging Vrijwillige Brandweer te Soesterberg heeft! de heer Van Dam medegedeeld, dat hij besloten heeft als Secretaris af te treden. De Voorzitter-Commandant der Brand weer, de heer Ant. Tammer, heeft den heer Van Dam namens alle leden harte lijk toegesproken, waarbij hij de trouw en ijver van den aftredende prees. De heer Van Dam is sedert de oprich ting der Vereeniging in 1923, als Secre taris werkzaam geweest en heeft in die functie op voorbeeldige wijze naar zijn beste krachten het vereenigingsleven ge diend. Gelukkig behoudt de Vereeniging' hem nog als Bestuurslid en Magazijnmeester. De oud-Commandant, de heer J. Noo- der, sprak in gelijken zin. Een langdurig en hartelijk applaus ge tuigde van de waa d.ering der leden voor het werk, dat de heer Van Dam gedurende de tien laatste jaren voor de Vereeni ging heeft verricht. Bij de hierna gehouden Bestuursverkie zing werd benoemd'tot secretaris de heer J, G. Drewes. ZANGUITVOERING. Dinsdag 16 Januari a.s., ;s avonds te 8uur; zal in Hotel ,,'t Zwaantje" een zanguitvoering gegeven worden door Soesterberg's Geménd Koor met onder- afd. Kinderkoor, directeur Theo de Vries. Medewerking wordt verleend door het Soester Symphcn'c Orkest, onder leiding van W. Vogtschmit. DE BRANDWEERHLUDIG1NG TE SOESTERBERG. Na alle betaling van kosten, aan de Brandweer-huldiging verbonden, bleek er nog een batig saldo in kas te zijn. Hef uitvoerend comité heeft daarop met al- gemeene stemmen besloten dit saldo aan te wenden voor het doen vervaardigen van een vaandelkast. Maandagavond heeft ten overstaan van 't bestuur der vrijwillige brandweer, door het hu'digings-conhté, bij monde van den voorzitter, de overdracht van dit tweede geschenk placets gehad in hotel „Huis ten Halve". De voorzit er-commandant van de brandweer, de heer A. Tammer, heeft namens zijn vereeniging met groote dank baarheid jegens de burgerij het fraaie ge schenk aanvaard, dat op zeer verdienste lijke en vakkundige wijze door den heer P. van Driel, alhier, vervaardigd is. Op uitr.oodiging van het brandweer- bestuur bleven de leden van het uitvoe rend cornitc nog eenigen tijd als gasten van de brandweer bijeen, waarbij menige prettige herinnering aan de huldiging en haar voorbereiding werd opgehaald. OPENBARE VERKOOPING. Dinsdagmorgen om 11 uur werd in het kofiiehtiis de Gouden Ploeg door notaris A. O. Dammers publiek verkocht: 1. Een villa met garage, erf en tuin, aan de Hildebrandlaan No. 15, alhier groot 12.90 A. Kooper den heer M. Hornsveld voor f 5960.—. 2. Een woning met erf en bouwland, a. d. Wieksl.weg No. 97, alhier, groot 35.70 A., verhuurd voor f 15.p. maand. Kooper de heer H. Kinderdijk voor f 1600.— 3. Een woning met erf en bouwland, a. d. Wieksl.weg No. 103, alhier, groot 24.75 A.^verliuur'd voor f13.p. maand- Kooper* de heer H. Kinderdijk voor f 1400.— R. K. VROUWENBOND SOESTERBERG. Zondag 21 Januari zal' te Soesterberg een vergadering worden belegd om te ge raken tot oprichting van een R. K. Vrou wenbond. Uur en plaats van samenkomst 'zal nog nader worden' bekend gemaakt. MEDAILLE VOOR TROUWEN DIENST. Deze week werd ten bureele van den Commandant der 1ste Compagnie van de Luchtvaart-afd. aan den Sergeant-Majoor- werktuigkund'ge D. Mossou de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Schaakliefhebber (omtrek Anna Paulownalaan) zoêkt Heer of Dame m. 1., om eens per week over en weer een avond te Liefst gevorderde speler(ster). Br. No. 690 Bureau van dit blad. ?-r re gd om opge'eid te worden in het drukkersvak. Aanmelden aan ons bureau Van W-edesiraat 35. LIEDEREN-AVOND. Maandagavond gaf het drietal: Mevrouw Lien Klemm, sopraan. Den Haag, en de heeren Freddy Menning, tenor, alhier, en S. Schellink, vleugel, Utrecht, een liederen- avond'in hete! „Eemland", welke, wat uit voering betreft, volkomen'geslaagd is, niet wat het bezoek betreft. De pianist gaf allereerst een gevoelvolle verklanking van de fantasie in D-kleine.terts van Mozart, waaruit zijn technisch kennen sprak. De liederen voor sopraan van Schubert en Brahms lagen haar goed; zij beschikt over een mooi gaaf geluid, zeer goede uitspraak en beheerschte de ademhaling en techniek uitermate. De tenor heeft een aange naam timbre, dat door hem zeer goed is verzorgd. In de duetten kwamen de beide stemmen, volkomen tot hun recht- Het was een stemmingsvol geheel. Er werd veel genoten, getuige het applauss De begeleiding was bij den lieer S. Schellink in zeer goede handen. De vleu gel uit het magazijn van Kettner, Choor- straat, Utrecht, gaf een inooie volle en zuivere toon. 15 Januari .a.s. word^aet concert her haald in „Huis ten Hjp^;v" te Soester berg. Voorzeker is dan geen plaats on bezet. SOESTER SCHAAKCLUB. Bovengenoemde club had Dinsdag op haar clubavond weder een groot succes te boeken. Kon de vorige week gezegd worden, dat bij de opnieuw begonnen win- terwedstrijd plaatsen waren opengehouden voor nieuwe leden, thans zijn deze allen weder bezet, doordat de Voorzitter het voorrecht had nieuwe candidaatleden voor te stellen, n.1. de heeren P. C. Zonneveld, De Vries, J. H. Verzaal en W. van Meel, allen te Soest en de heer A. Hilhorst, Baarn. Een 4e groep moet nu komen; er kun nen dus weder nieuwe leden bij. H.H. Schakers meldt u Dinsdags op den club avond in „De Viersprong", Nieuwerhoek, Soestdijk. Als tweede succes kan worden gemeld, dat. Soest ook een lid in cle Bondstien- tailen geplaatst zag, namelijk de heer H. de Graaf. Jammer, dat hier de voorzit ter, de heer H. S. Schreuder, gepasseerd is, daar ook hem een plaats toekwam. Als uitslag in den gehouden winterwed- strijd kan nog geméld worden, dat in de le Groep de partij der heeren J. C. Wickel en J. Gorter werd afgebroken. In de 2e Groepi speelden de heeren C. de Jong en W. van Meel 0—1. De heer A. W. Heimens tegen den heer Luypen 1—0. H.H. leden worden er aan herinnerd, dat 15 Jan. de 2e ronde begint. Dan speelt 5 tegen 8, 6 tegen 4, 7 tegen 3, 1 tegen 2. Aller opkomst is voor een vlot verloop zeer gewenscht. UITSLAG VERLOTING V.V. „SOEST". De trekking dezer verloting heeft plaats gehad op Maandag 8 Jan. jd. in Hotel „Bosch en Duin", Bosstraat, alhier, al waar tegen -overlegging van het betref fende lot de prijzen te verkrijgen zijn. Prijzen in deze maand niet afgehaald vervallen aan de vereeniging. No. 631 dames trecor, 1699 borstelstel, 1920 zakmes, 588 zakmes, 1467 fleschje odeur, 1709 aschbakje, 926 zakmesje, 195 schilderijtje, 675 portemonnaie, 476 paar manchetknoopen, 2158 woldiertje, 2009 vloeiblad, 1932 tabakspijp, 810 bood- schaptasch, 1102 zakspiegeltje, 1414 tabaks pijp, 241 tabakspijp, 1556' byouteriedoos, 2091 lederen garnituur, 2082 sigarettenpijp, 1271 portretlijstje, 189J woldiertje, 107 stel wijnglazen, 924 zakmes, 557 doos lepeltjes, 1507 tabakspijp, 1042 tabakszak, 1956 ta bakszak, 1314 sigaren-aansteker, 1501 da mes trecor, 546 stel wijnglazen, 1735 zes eierlepeltjes, 1590 aschbakje, 1125 dames potlood, 800 tabakspijp, 1697 inktstel, 498 zakmes, 505 poitretlijstje, 256 .vulpenhou der, 578 tabakspijp, 1723 sigaren-aansteker, 1605 zakspiegeltje, 1051 boodschaptasch, 1791 lepelrekje, 153S aschbakje, 1923 wol- diertje, 1348 horloge, 2026' zakspiegeltje, 1762 mondorgel, 129 paar manchetknoopen, 2141 woldiertje, 1242 zakspiegeltje,, 657 klokje, 344 tabakspijp, 1722 zakmes, 655 rek met 3 cups, 1029 paar manchetknoo pen, 1718 lepelrekje, 1069 dames potlood, 1785 vulpotlood, 1150 paar manchetknoo pen, 2230 stel wijnglazen, 1532 potlood houder, 1452 paar manchetknoopen, 1581 Jap. naaidoos, 1057 tabakspijp, 989 sche merlamp, 832 vulpenhouder, 2222 sigaret tenpijpje, 1014 ameublement, 716 tabakszak, 122 vulpenhouder, 1950 vloeiblok, 530 asch bakje, 1355 zes eierlepeltjes, 893 schilde rijtje, 192 paar manchetknoopen, 403 vul penhouder, 1788 sigarettenpijpje, 1606 paar manchetknoopen, 1346 mondorgel, 2373 ta bakspijp, 346 paar manchetknoopen, 1472 sigaret enpijpje, 1830 kapstok, 1793 por temonnaie, 1259 paar manchetknoopen, 1124 zakmes, 730 tabakspijp, 1996 paar manchetknoopen. KATH. JONGEREN VREDES-ACTIE. Door cfe K.J.V.A. was op Vrijdag 5 Januarri 1934 een bijeenkomst aangekon digd, alwaar het woord zou worden ge voerd door den bekenden Pater Domini caan Henricus, die zich reeds in verschil lende plaatsen van Nederland heeft doen hooren en van zich heeft doen spreken door zijn Ant'-Militaristische Propaganda. De heer Hom uit Hilversum, die vóór dezen avond het presidium voerde, deel de evenwel mede, dat hij tot zijn spijt een telegram en later nog een schrijven van Pater Henricus had gekregen, waarin deze berichtte, dat hij tot zijn spijt zoo wel te Soest als te Baarn, niet kou op treden en spreken, doch dat hij onver minderd bij zijn Anti-Militairistische ideeën bleef. De heer Hom zeide, dat hoewel het hem natuurlijk ontzettend speet dat de Pater niet zou komen en hij ook niet de reden wist te zeggen waarom dat met zou geschieden, al wordt ook vermoed, dat dit wel van hooger hand zal zijn afgelast, de Katholieke Jongeren Vre- des Actie zich1 toch niet zal laten intimi- deeren door zoo'n voorval en hij was ver heugd, dat een tweetal andere sprekers, n.1. de heeren Henri Oodelrnan, Voorzit ter van de afdeeling Amsterdam en Bob Agter uit Soest, zich bereid hadden ver- klaarrd op dezen avond te spreken. Nadat de Voorzitter nog eenige mededeelingen had gedaan omtrent het streven en de werkwijze van de, K.J.V.A. in het alge meen, waaruit o. a. bleek, dat tegen Kerst mis 1933 door de; K..J.V.A- een Kerst- manifest werd uitgegeven ten getale van 69.000 stuks, omdat de K.J.V.A- van mee ning is, dat het Kers if. est onmogelijk naar behooren kan worden gevierd onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden, ver kreeg de heer Oedelman het woord. Deze achtte het een droeve plicht om,gen spreek beurt van Pater Henricus te >moeten ver vullen door omstandigheden,die door den voorzitter reeds waren blootgelegd. Juist deze Pater heeft den hoofdstoot gegeven tot stichting van deze actie en daarom zou men het zoo op prijs hebben gesteld hem dezen avond te hooren. Spreker is van meening, dat het „Gaat onder de Volken en onderwijst hen" niet alleen op gees telijk gebied moet worden hoog gehouden, doch op elk gebied. Vrede op Aarde heeft kortgieden weer geklonken, maar kan men onder de tegenwoordige om standigheden evenwel daarvan niet een eer lijk geweten wel spreken? Men kan zich nu wel in slaap laten wiegen door aller lei schoone woorden, maar vraag het aan de werkloozen, die maar steeds zoeken om aan den arbeid te komen, doch in deze ontredderde wereld geen werk kun nen vinden, vraag het aan de nog wer kenden, die vandaag niet weten, of zij morgen nog wel het brood voor vrouw en kind zullen kunnen verdienen, vraag het aan de tallopze jonge mamj.en, die steeds bij grooicr getale uit fabrieken, werkplaatsen en kantoren worden geweerd en dat alles doordat de Wereldoorlog 1914—1918 toestanden heeft te weeg ge bracht, waaronder de wereld nu reeds 15 jaren lang zucht en waaruit ook de tegen woordige crisis isl ontstaan. In de Ker ken wordt gepredikt o\er Vrede op Aarde, maar kijk eens naar Mandsjoerije, waar de mensihen weder op afschuwelijke wijze zijn geslacht geworden, let eens op het feit, dat 12.000 vliegtuigen klaar staan om op het eerst© sein hun vernielend werk te beginnen, zie eens naar de munitiefabrie ken, die nacht en dag koortsachtig door werken en waar de werkgelegenheid in één daarvan kortgeleden van 4000 tot 7000 man kon worden opgevoerd; en in dezen krankzinnigen wereld heeft men ook in 1933 weder KERSTFEEST GEVIERD. Weet, dat de regeeringen weder klaar staan oin de legers weder op elkander los te CHRISTELIJKE VEREENIGING VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Bovengenoemde vereeniging begint Za terdag a.s. 13 dezer met de lessen in het lokaal van de U.L.O. school, Spoor straat, alhier. De lessen zijn als volgt: Jongens van 10 tot 11 uur v.m. tot 12 jaar. Meisjes van 11 tot 12 uur v.m. tot 12 jaar. Jongens van 1.30 tot 2.30 n.m. van 12 tot 16 jaar. Meisjes van 2.30 tot 3.30 n.m. van 12 tot 16 jaar. Dinsdag 16 dezer des avond: ALeisjes van 7.30 tot 8.30 uur vait 16 en ouder. t Jongens van 8.30 tot 9.30 uur van 16 en ouder, ----- - j laten en moest daarom Christus geboren! worden in de stal van Bethlehem, vraagt spreker. Het is bedroevend te moeten con«( stateeren, dat 1900 jaren zijn voorbijgeV gaan zonder een WERKELIJK CHRIS. TENDOM. Het egoïsme en andere slecht te eigenschappen winnen steeds meer veld en wij Katholieken en andere Christenen zien dat maar leidelijk toe zonder ietsl te doen. Er is geen vreedzame stilte, maait onrust vooral onder de jongeren, waar door een geest van verzet meer en meef merkbaar wordt, en b.v. in België is men reeds gaan begrijpen, dat er iets moet wor- 'den gedaan om een nieuwe MASSA MOORD te voorkomen, wat er moet wor den gedaan tegen het groeiend nationa lisme, dat Christus maar liever wil bren gen buiten de poorten van de werejd. Neen, zegt spreker, eerst moeten wij zijn Christenen en daarna Vaderlanders. Nadat spreker verder uit een Beierse!.e Courant een artikel heeft voorgelezen, waarboven stond „Generale Repetitie Mas- .samoord" en waarin werd verteld van een Gifgasproef gepleegd op 2000 katten, die daardoor onder del erbarmelijke folterin gen stierven, en waarbij hij dus de aan wezigen wel ter dege er van wilde door dringen dat dit? gifgas is bestemd voor mensehen, wijst hij «r verder nog op, dat de K.J.A.V. onder anderen in haar pro gramma voert een actie tot afschaffing der dienstdwang. En, nadat hij ook nog de vrouwen er op heeft gewezen, dat door dezen te voeren actie onontbeerlijk is, be sluit deze spreker zijn mooie en zeer aan dachtig aangehoorde rede. Daarna is een pauze van een kwartier/, waarin gelegenheid aan de aanwezige' Katholieken werd gegeven om een) adres te teekenen, waarvan door een bon-] derdtal werd gebruik gemaakt, wat mem denkt te verzenden aan den Pater Pro-! vinciaal, waarin het verzoek om deze actie' niet tegen te werken, zooals uit liet weg blijven van Pater Henricus moet worden' geconcludeerd. Daarna verkrijgt de heer Bob Agter uit Soest het woord.. Deze wil spreken over, „Onze Nationale Eer". In alle kranten verneemt men tegenwoordig artikelen over nationale opleving, nationaal herstel. Spr. beschouwt dit evenwel als een soort lok als voor een strooming, die op 't oogen- blik in de wereld merkbaar is en die het Nationalisme sterk wil aankweeken. Hij vertelt een verhaal' van een kleine jon gen, die rustig; met zijn moeder leefde, totdat op zekeren dag een officier op het tapijt kwam, die gaarna aanknooping wilde zoeken met de moeder van dezen jongen en daartoe den jongen uithoorde. Toen de connectie evenwel eenmaal was tot stand gekomen, negeerde deze officier den jongen verder, omdat hij dezen nu niet meer noodig had. Het brandend geheim van dezen jongen, die begrijpt bedrogen te zijn, wil de heer Agter vergelijken bij' de geschoktheid van de tegenwoordige wereld en in het bizo.nder van de tegen woordige jongelingschap. Elk jongmenscl?' heeft jdealen, maar als ze daarmede de wereld inkomen, knapt er wat in de jon gelieden van dezen tijd, omdat ze van die idealen in deze wereld niets terug vinden. Daarom kan hij zich heel goed begrijpen de groote beweging, die thans gaande is en die terug wil geven die 'idealen en daarom deze Nationale op-> leving, die geboren werd uit den nood dezer jongemenschen. En nu wil deze be weging hun brengen een sterk volk, waar in iets moois zit om dat Nederlandschej Volk te brengen tot een Eenheid. Maar daartoe bestaan twee wegen, n.1.: „De voortgang in de geschiedenis verstaan" of „De klok terug', draaien en praten over den Gouden Eeuw, Michiel de Ruyter en J. P. Coen enz.", welke laatste weg het verkeerde heeft, dat de jongelui dan den weg naar beneden gaan. Hij vertelt nog van een vergadering te Apeldoorn gehouden door de: Vereeniging Kerk en Vrede. Daar werd natuurlijk aangetoond, dat oorlogvoering en Christendom onino- ge'ijk met elkander verecnigbaar zijn, waar door een daar aanwezige dominéé tot in zijn ziel geschokt was, want wat K. en V. daar verteld had was onwaar, want Chris tus heeft gepredikt: „Niet den Vredkï breng Ik, maar het Zwaard", en dezei zelfde predikant juichte dan ook den voh genden Zondag in zijn gemeente vanaf den kansel dc Nationalistische stroomiug van harte toe. Ziet, dat is de weg die naar omlaag gaat, zeide de heer Agter. Hij kende ook menschen, die ook var oorlog niet gediend zijn, maar toch in Den Haag naar de parade gaan kijken. Maar hoe is' het mogelijk, dat iemand, die tegen oorlog is, iets kan gevoelen voor paradegedoe? Generaal Snijders heeft ge^ zegd, dat het leger er nu niet meer bij- hangt, zooals een tijd gelden, maar weder midden in het Nederlandsche Volk staat, en daarmede, zegt spreker, is dc z.g. Nationale herleving totaal veroordeeld. Onze Nationale opleving is er ook, zegt spreker, die de leeringen van Christus; in daad wil omzetten. Waren het lafaards, die 6000 dienstweigeraars in Engeland, die tijdens den oorlog weigerden daaraan mede te werken, en zijn het lafaards de velen, die straks wellicht voor de keuze zullen worden gesteld hun geweten te gehoor-, zamen en niet aan den oorlog mede tol doen, of hun principes maar te grabbelen^ te gooien en dat gewetan^intjsife)13; sussen Nadat hij in gloed1 get? alle aanwezigen opTier:ikt al die zoogenaamd^lafaafrds*daSlwerk dijk te steunen doorgu*ITuji^f^dere:i ;...de te' gaan loopenf besloot^hij ever.eeni; mooie ett_^andachtig" fcc'u!sierde rede.

Soester Courant | 1934 | | pagina 5