HET POSTWEZEN IN VROEGER DAGEN. EX-KEIZER WILHELM. 1859 - 27 JANUARI - 1934 worden herdacht. De zoons van den ex-] deze dagen speelde ook de figuur van Von Bulow hi belangrijke rol, mede door zijn uitgifte van een officieel démenti, het welk hij genoodzaakt was te publiceerèn, daar een ieder wel begreep, dat deze man niet onkundig was van den waren inhoud van het belangrijk gesprek tusschen den dien dag bijeenkomen in „Huize j keizer en den journalist, om Wi'helm hun gelukwenschen Bekend was ook de vriendschap, welke keizer met hunne echtgenooten en klein kinderen, de vorsten en prinsen van Ho' enzollern, Albrecht en Würtemberg, de landgravin van Hessen, zuster van den ex-keizer en de generaal-veklmaarschalk Von Mackensen, al deze hooge lieden zul len Door aan Je bieden. Ofschoon vele deputatiesWilhelm zocht met Nicolaas II, den eens u t Duitschland een verzoek richtten om zoo machtigen Russischen Czaar. Wilhelm ook hun opwachting bij den ex-keizer ti maken, werden deze verzoeken afgeslaa- gen, daar de gereesheeren van meening z."n, dat een drukke ontvangdag voor den grijzen ex-keizer te vermoeiend zau wor de-1.. De specie e godsdienstoefening, welke in het huis zal worden gehouden ter gelegenheid van den 75en verjaar- hoopte, er nog ééns in te slagen het Rus sisch Rijk met het zijne inéén te doen vloeien. De keizer nam den Czaar daar om meermalen in vertrouwen en vroeg zijn raad. Na beëindiging van den Rus- sisch-Japanschen oorlog,, die zooveel dui zenden menschenlëvens had gekost, be woog Wilhelm den Czaar tot de bijeen dag, zal worden geleid door pastor Lud- roeping van de Doema en in 1908 -sloot wig' STme'ler u f Keulen. hij op eigen gelegenheid een tractaat met Omtrent het veelbewogen leven van den Nicolaas II, n.1. het bekende Verdrag van ex-keizer Wilhelm geven wij hieronderBjörki. Na de vertoogen van Von Bulow, een overzicht van de belangrijkste ge-die in dien tijd een groote macht op de beu.tenissen, welke hierin plaats vonden.' Duitsche regeering wist uit te oefenen, Wi'helm II, zoon van F veder ik III, werd geboren te Berlijn in 1859. Hij was de oudste van het gezin en liet zich reeds cp jeugdigen leeftijd kennen als een knaap met groote vastberadenheid en sterke wilskracht. Voor -zijn geestelijke vorming stelde men vooraanstaande leer meesters aan. Te zamen met de jongere kinderen ontving hij Fransche les van Ma zag de keizer zicli evenwel weer genood zaakt het Verdrag, ongedaan te maken. Een groote rol speelde Wilelm in 1911 door aan de regeering op te dragen te onderhandelen met Frankrijk bij het uit breken van de verscherping in cle Ma- rokkaansche kwestie. In de periode tus schen den dood van Frans Ferdinand eu 't uitbreken van den Wereldoorlog, heeft demoiselle Darcourt. Toen Wilhelm 7 jaar j Wilhelm zich te veel laten leiden door oud was, werd hij toevertrouwd aan d zorgen van een gouverneur, prof. Hinspe- ter, een strengen, ernstigen, harden wer ker, die Wilhelm's dagtaak zoo wist in te deelen, dat er geen minuut van ver loren ging. Cp 21-jarigen leeftijd trad Wilhelm in liet huwelijk met Koningin Vic toria. Het jonge echtpaar vestigde zich in het Stadspaleis te Postdam* later ver huisden ze naar het z.g. Marmeren Pa leis, alwaar in 1882 hun eerste kind wérd geboren. Cp 29-jarigen leeftijd volgde Wilhelm II zijn vader op als keizer van 't Duitsche Rijk en als koning van sen op. Groot waren de feesten, wc..;,1 in 1888 met deze kroning-, gepaard gin gen. Geheel vervuld van de hoogheid van zijn waardigheid wilde de jonge Wilhelm ook zelf de leiding der regeering in han den hebben, hetgeen hem spoedig in con zijn woede over den moord op den aarts- hertog. Hierbij ging hij verder dan in het belang van Duitschland noodig was. Hij bekommerde zich weinig om de wijze, waarop Oostenrijk-Hongarije zijn gang ging tegenover Servië. Voor Duitschland was liet ook geen voordeelige bemoeiing, welke de keizer aan den dag legde in in den aanvang van den oorlog. Menig een beschuldigde hem van eigendunkelijk heid en hoogmoed. De legerleiding, die aanvanke'ijk in hoofdzaak door hem werd geleid en die zich ook verongelijkt zag Prui-1 door Wilhelm's weigering van vlootge- bruik, keerde de rollen niet lang daarna om en toen de Wereldoorlog goed twee jaar aan den gang was, was Wilhelm's macht in Duitschland alreeds zoo veel ge slonken, dat hij nog nauwelijks meer in vloed had op de Duitsche regeering. Men flict bracht m2t den grooten staatsman beschuldigde hem 'van aanwakkering en Bisma. ck, die toen reeds twee jaar na de bespoediging van den Wereldoorlog en troonsbestijging van Wilhelm genoodzaakt. Wilson, de machtige president der Ver wan af te treden. Bismarck, die in zijn j eenigde Staten, eischte Wilhelm's aftre binnen- en buitenlandsche politiek steeds den als keizer van Duitschland; daarna een voorzichtige koers had gevolgd, zag kon men eerst met de vredesonderhan zijn „methode" door den jongen vorst ge nese rd. Implusief als Wilhelm was, volg de hij nimmer een bepaalde politieke rich ting. Ve'a ouderen zullen zich ongetwijfeld wel herinneren, hoe Wilhelm te werk ging bij den Transvaalschen Boerenoorlog, Wanneer wij een terugblik werpen op den ontwikkelingsgang van ons postwezen, dan blijkt, dat die ongeveer gelijken tred heeft gehouden met den maatschappelïjken en staatkundigen vooruitgang der volken. In den ouden tijd zien wij het postwezen ingericht ten behoeve der heerschers en ten koste van het volk, d. w. z- dat eerst genoemden zich het recht hadden voor behouden brieven door koeriers en boden te verzenden. Evenals de vorsten en bis schoppen hadden ook de groote steden reizende boden in hun dienst. Aan deze boden was u'tsluitend opgedragen van stadswege boodschappen te doen en brie ven over te brengen. Deed iemand bood schappen of haalde hij brieven zonder brieven aan z.g. reizende koopmansboden! op. Naarmate deze werkkring in belang rijkheid toendm, trokken de stedelijke re-j gëeringen -de benoemingen van zoodanige boden aan zich en stelden hen onder eed en tegen borgtocht in dienst. De tocht van zulk een bode werd eerst een reis, later beurt of weekbeurt en eindelijk rit of postrit genoemd. Sommige van deze boden wisten zich op te werken tot post meesters, die zelf niet meer reisden, doch den dienst door postillons lieten verrich ten en elkander gesloten pakketten toe zonden. Het oorspronkelijke bodenwezen ging gaandeweg over in een soort van postwezen, dat evenwel verre van georga niseerd was. In groote steden trof men dragen. Met de komst van Prins Wil lem IV werden de voorbereidingen ge maakt -om alle stedelijke posterijen aan het land over te dragen. Hiermede was men een goede schrede op den weg der vooruitgang gevorderd, doch door de vele oorlogen en beroeringen zou het nog vijf tig jaar duren, alvorens van een geregel- den postdienst sprake kon zijn. Onze posterijen ontleenen hunne betee- kenis voornamelijk door de Engelsche tr^ns:-to-porrespondentie, een voorrecht, dat door de Belgische Omwenteling in 1830 groötendeels voor ons verloren ging. Tengevolge van de omwenteling van 1795 werden de Posterijen in 1799 nationaal verklaard, zoodat alle daaruit voortvloei- toen hij Engeland te hulp kwam, nadat hij eerst een telegram van gelukweiischeu had gezonden aan den Boerenleider, Paul Kruger, na het afweren van de Janieson raki. Door dezen onprincipieelen daad haalde Wilhelm den haat en achterdocht van vele buitenlanders en ook Duitschers op zich. Wilhelm mond niet bepaald bekend als een goed redenaar en organisotor. Zijn redevoeringen waren vaak onhandig en schiepen hierdoor een onrustige sfeer on der het volk, die den keizer niet begreep en meermalen wekte dit een wantrouwen de verhouding tusschen hem en zijn on derdanen. Dit kwam ook scherp tot uiting in het beruchte interview met een ver- delingen een aanvang maken. Wilhelm was evenwel allerminst van plan Duitsch land te verlaten en afstand te doen van zijn keizerlijke rechten, doch de regeering noodzaakte hem op het laatst deze stap te doen. Het was dan ook lang geen vrijwillig heengaan van den ex-keizer, zoo als velen denken. Thans is het dan al weer 16 jaar geleden, dat ex-keizer Wil helm zich uit Duitschland begaf om via Spa, liet hoofdkwartier, de Nederlandsche grenzen over te trekken. Deze vlucht is in den loop der jaren vaak becritiseerd, vooral door de politieke tegenstanders van het oude regime, Begin 1919 nam ex-keizer Wilhelm zijn intrek in het bekende kasteel te Doorn, hetwelk hij kort te voren had aangekocht. Benige maaanden na zijn vestiging te Doorn, kwamen ettelijke treinwagons kostbare meubelen in het oude kasteel aan. Hoewel ex.kelzer Wilhelm door zijn vlucht en outtrooniug yeel van zijn rijkdom en Het postwezen van thans. Een kijkje in de pakketpost-afdeeling op een kantoor in een der groote steden van ons land, daartoe dooi* liet gerecht te zijn aange-' sfeld, zoo werd hij zWaar beboet en bo vendien nog van zijn poortersrecht ont slagen. De tachtigjarige oorlog had een nadeeligen invloed op het binnenlandsch postverkeer, dat dan ook niet tot verdere ontwikkeling kon komen. Bij besluit van de Staten werd in 1632 Abraham Dellé als postmeester aangesteld ten dienste der algemeene landsregeering. Het voornaamste van -diens taak bestond evenwel meer in liet verschaffen van postpaarden en rij tuigen, dan in het eigenlijk beheeren van de post. In 1648 werden drie zulke post meesters aangesteld met het oog op de drukke briefwisseling met cle vredesonder handelingen te Munster. De eerste postboden in ons land wa ren feitelijk de monniken, omdat deze in vroeger idagen de eenige waren, die zon der gewapend geleide konden reizen- Toen de handel zich uitbreidde, droegen voor name kooplieden de overbrenging hunner o. a. de volgende kantoren; liet Binnen- landsche, dat de post naar Den Haag, Delft en Rotterdam dagelijks in een twee rittendienst verzorgde; het Brabantsche en Bredasche kantoor; voorts nog het Ant- ■werpsche, Engelsche, Hambufgscbe, Keul- sche.en Tesselsche kantoor. Daarnaast trof men in de stad nog een twintigtal boden aan. Het moge ongelooflijk klinken, feit is het, dat ouder degenen, die zich met het verzenden van de post belastten, verschil lende bevonden, die de kunst van lezen niet verstonden. Gevolg daarvan was, dat de brieven soms drie dagen later aankwa men dan behoorde, eti de' klachten van de kooplieden waren dan ook menigvuldig. Gebrek aan eenheid maakte het postwezen in die dagen tot een waren chaos, welke eerst gedeeltelijk zou worden opgeheven, toen de verschillende particuliere en stede lijke posterijen in Holland en West-Fries land aan de Regeering werden overge- ende voordeeleu ten bate der schatkist kwamen. Tot 1803 bleef evenwel de fei telijk ouden toestand behouden. Onder koning Lodewijk werd de reorganisatie van ons postwezen met kracht voortgezet. Na de inlijving van ons land door Napo leon werd ons postwezen geheel op Fran- schen leest geschoeid, aan 't hoofd waar van een algemeene postmeester kwam te staan, bijgestaan door een secretaris-gene raal en twee districts-inspecteurs- Na de vestiging van het Vereenigd Koninkrijk trad voor ons land een tijdperk van na genoeg algeheelen stilstand in. Tot 1850 hield men zicli bezig met de reorganisatie van het Hoofdbestuur, waarna de postwet van 1850, ontwerp van Minister Van den Bosse, herzien in 1S53, ons een stap nader heeft gebracht tot het uniform porto, dat reeds sedert 1840 in Engeland, was toe gepast. De ex-keizer brengt een bezoek aan Zandvoort Wij zien hem hier in gezelschap van den Duitschen generaal D-ommers, achter hem prinses Hermine in gezelschap van des keizers lijfarts Dr. Plasman. hët huwelijk trad, tusschen de majestieus versierde tuinen en bloemhoven, waarin de fraaiste en zeldzaamste bloemen worden gekweekt. Verder bevindt zich nop op het kasteel Hen.riëtte, de Idochter van Prin ses Hermine, die, bijgestaaan door eenige bekwame Duitsche leeraressen, haar stu dies in „Huize Doorn" voortzet. Het slot van den ex-keizer bevat vele der, 't welk door den ex-keizer zou worden gebruikt, wanneer hij een godsdienstoefe ning leidt. De dagtaak van den ex-keizer bestaat hoofdzakelijk uit houthakken, een geliefde bezigheid van hem, de behande ling van -de uitvoerige post met den dienst- doenden „hofmaarschalk", lezen, studeeren, en het regelen van kwesties van financi- eelen aard. landgoederen heeft moeten afstaan, wordt hij thans nóg beschouwd als een der rijkste ex-monarchen van Europa. Men beweert, dat hij voor ruim 25 mil- lioen gulden aan vaste goederen heeft. Bovendien zegt men, dat hij. vóór zijn vlucht naar Nederland twee millioen pond sterling in veiligheid wist te stellen. Drie en vijftig verhuiswagens waren noo dig om de keizerlijke kostbaarheden en antiquiteiten naar Doorn over te bren gen. Voor duizenden guldens vertegen woordigden alleen reeds zijn tafelzilver, terwijl hij van de Duitsche regeering 750.0Ü0 pd.st- kreeg uitbetaald, zulks als „vergoeding" voor de door den staat ge annexeerde bezittingen. In den loop van zijn verblijf in Neder land deed de ex-keizer niet veel van zich spreken. Stil en eenzaam woont hij met zijn echtgenoote, Prinses Hermine, met wie hij een jaar na het overlijden van zijn eerste echtgenoote Augusta (1921) in kostbaar ingerichte vertrekken; het is fei telijk eerder een museum van antiquitei- den als een woning. Vele oude goud- omlijste portretten en foto's, sommigen levensgroot, bevinden zicli aan de rijk be- kleede muren. In de vestibule staat 't kathe- Ex-keizer Wilhelm keert terug van een autotoeht Morgen, 27 Januari, zal de Duitsche tx-kei/er Wilhelm in „Huize Doorn" zijn ?5en verjaardag herdenken. In verband niet het feit, dat de oude ex.monarch den laatsten tijd rheumatisch is, hoewel de aandoeningen niet van ernstigen aard zijn, tal deze verjaardag op eenvoudige wijze tegenwoordiger van de „Daily Telegraph" in November 1908, waarbij de keizer zich uitliet over hfet „gele gevaar". Dit inter view, hetwelk vrijwel in alle groote- bui tenlandsche bladen werd overgenomen, wekte sensatie, zoowel in de hooge krin gen der politiek als onder het volk. In

Soester Courant | 1934 | | pagina 8