1 ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250 a 58 ct. plus 12 ct. verzendkosten) kunnen per giro ('125025), per postwissel, of per brief .worden besteld bij de Redactrice Dames- rubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. 1 Maat en nummer van het gewenschte model s.v.p. duidelijk vermelden! De ge vraagde patronen worden binnen drie zes dagen aan de aanvraagsters toege zonden. EEN DAAGSCH JAPONNETJE. Een leuk daagsch japonnetje laat tee- kening 660 U zien. Het is gedacht van geruite wollen stof, ter wij w om de mid del een ceintuur van zwart siré wordt gedragen. Het rugpand is aangesloten en de beide voorpanden sluiten een klein No. 660 eindje over elkaar met twee knoopen, terwijl de twee overige knoopen als gar- neering dienen. De hals wordt afgewerkt door een plat kraagje, van voren door een paar kleine revers. De rok is geplooid doch de plooien zijn tot ver over de heup vastgestikt, waarna zij pas los naar be neden hangen. De mouw is aardig; deze heeft een korte mouw met een kleine witte, schuine bies en daaronder een lange strakke mouw. Het bovenmouwtje moet ook aansluitend zijn en dus vooral geen pof vormen, daarvoor leent zich de geruite stof niet. er-" 11 EEN ROK EN BLOUSE. Teekening No. 665 geeft U een voor beeld van een aardige blouse met rok, welke dracht zoo bij uitstek geschikt is voor het werkend meisje op kantoor, win kel of atelier. Want beschikt de draag ster over meer dan één fleurige blouse, dan zal ze steeds iets „anders" aan kun nen hebben. Blouses voor het dagelijksch gebruik moeten behalve van soepele stof ook goed waschbaar zijn. De hier afge beelde blouse is niet moeilijk te vervaar digen. Voor- en achterpandje zijn gewoon recht, alleen bezit het voorpand enkele bustenaadjes. De halssluiting geschiedt door een dubbel kraagje, voorzien van een grooten sluitingsknoop, welke knoop natuurlijk ook als garneering kan die nen, wanneer men een drukkertje aan den binnenkant van het kraagje hecht. Onder de halssluiting begint een kleine. fierlijke volant, welke feitelijk niet meer is dan een geborduurd of gewoon omge zoomd vierkant stukje zijde of stof van de blouse. De mouwen hebben iets aparts door de oplegsels aan de bovenarm. Deze oplegsels kunnen natuurlijk ook achter wege blijven. Indien men deze blouse van lichte zijde neemt, kan de er bij te dra gen rok, b.v. van charmelaine in een don kere kleur worden gekozen. Deze rok is eveneens eenvoudig. Hij bezit slechts één diepe plooi, welke van boven tot op ongeveer de helft wordt dichtgenaaid. De sluiting geschiedt op zij, terwijl het ceintuurtje als garneering dienst doet. De patronen dezer beide modellen zijn af zonderlijk verkrijgbaar. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN.. No. 666 is een japon voor meer gezette dames. Het model, hetwelk zich voor der gelijke figuren uitstekend leent, kan worden vervaardigd van zijde, kunstzijde of een soepele stof. De mouwen van deze japon zijn zeer modern. Op het oog lijken ze nu niet bepaald gemakkelijk te maken, doch dit valt bij nader beschouwen heusch wel mee. Men kan er een dubbele mouw van maken, wanneer men de japon warm wil maken. Indien een dubbele mouw de voorkeur geniet, knipt men een voudig de gewone lange mouw, terwijl de wijde bovenmouw bij de schouders smaller wordt gemaakt door stiknaden, welke men naar verkiezing groot of klein kan nemen. De éénzijdige kraag van deze aardige japon is van lichte zijde. Men kan hem natuurlijk ook maken in de kwali teit van de stof der japon, als deze ten minste niet dik is. De sluiting geschiedt feitelijk over het geheele voorpand, het geen achterwege kan worden gelaten, als men op ongeveer de helft de beide voor panden onder de plooien dichtstikt. In het recht ervoor pand komt een opening, welke veel weg heeft van een groot knoopsgat. Door deze opening loopt de ceintuur, welke het best kan worden ge kozen van laklint, het z.g. siré, dat tegen woordig zoo geliefd is. De siré is dan ook bijzonder gemakkelijk, daar een dergel -ijke ceintuur op kraag en manchetten van deze typische stof al dadelijk een oude japon in een nieuwe zou kunnen omtooveren. En het voordeel is, adt het iedereen flatteert. Deze japon is een zeer goed model voor gezette dames en ook gemakkelijk in het drasen. TURKSCHE E.^^ix'Ax'lE OP HET GEBIED VAN DE KOOKKUNST. Men hoort vaak beweren, dat vleesch voor lichaam en geest noodig is. Niet een ieder is deze meening toegedaan. Ber- nard Shaw schijnt de frischheid, die hij met zijn jaren nog bezit, te danken te hebben aan groenten en fruit, daar deze zijn dagelijksch menu uitmaken. Vol gens Henry Ford gaat de weg naar ge zondheid en goed humeur door de keu ken. Het is niet zoo erg, wanneer men een maaltijd overslaat, men verliest ech ter zijn goed humeur erdoor. Een heel andere meening is Kemal Pascha, presi dent der Turksche Republiek, toegedaan. Hij wil, dat de Turken meer vleesch eten en laat vaste régels opstellen voor het bereiden der spijzen in de restau rants. Hij gaat er niet mee accoord, dat zijn onderdanen bij de maaltijden nog steeds zooveel vet en suiker gebruiken, gelijk hun voorvaderen dit deden. Ten einde raad te schaffen engageerde hij een der beste Amerikaansche vrouwelij ke koks, daarbij van meening is, dat de kookkunst in Amerika het best ontwik keld is. Interessant is het te vernemen, waarom Kemal Pascha deze meening is toegedaan. Hij zegt, dat de kookkunst in Noord-Amerika haar hoogtepunt bereikt, daar de vrouwen er zich hoofdzakelijk mee bezighouden. Hij is het dan ook met den Europeeschen kijk op de zaak niet eens, dat een man in de hotelkeuken den scepter moet zwaaien. Zoo emancipeert Kemal Pascha zijn land zelfs wat de kookkunst betreft. Hij ziet er niet tegen op hiervoor een sprong over Europa naar Amerika té moeten maken. MODERNE WINTERSPORTKLEEDING. Links op ons plaatje een warm ski pakje, dat bestaat uit een lichtgroen vest van soepele wol vervaardigd; op de schouders zijn, bij wijze van versiering, kleine epauletten bevestigd. De panta lon is van gestrepte jersey gemaakt. In het midden een sportief geheel van war me angorawol. Het geheel is in een mooie warme kleur bruin uitgevoerd. Bruine houten knoopen - dienen voor de sluiting Tt 'f GEHAAKTE THEEMUTS. Het hieronder omschreven patroon voor een theemuts kan worden vervaar digd van zijde of wol. De eerste toer: 8 kettingstekèn opzetten en tot een ring verbinden. 2e toer:. 30 stokjes in den ring; 3e toer: 2e losse, 1 stokje om de andere insteken; 4e toer: 3 kettingsteken, 1 vaste in ieder stokje.; 5e toer: 1 vaste, 3stokjes, 1 vaste in ieder gaatje; 6e toer: 4 losseAl vaste, insteken in het stokje vaiföenoefT'én 4en toer; 7e toer: 1 vaste, 5 stokjes, I vaste in ieder gaatje; 8e toer: 5 stokjes, le vaste, insteken in de vaste van den 6en en 7en toer; 1 vaste, 6 stokjes, 1 vaste. Dan de 10e toer: 5 kettingsteken; 1 vaste, insteken in het gaatje van den 8en toer. 11e toer:'2 ket tingsteken, 7 stokjes in ieder gaatje (dit 12 x herhalen), en daarna 5 kettingste ken, 1 vaste en dit 3 X herhalen. 12e toer: 3 stokjes, 3 kettingsteken, 3 stokjes, 1 kettingsteek in ieder gaatje (dit 12 X herhalen). Vervolgens 4 kettingsteken, 1 vaste, 3 kettingsteken, 1 vaste in ieder gaatje. 13e toer: 3 stokjes, 3 kettingste ken, 3 stokjes, 2 kettingsteken, verder 3 stokjes, 3 kettingsteken, 3 stokjes, 2 ket tingsteken en dit 12 X herhalen. De 12e toer wordt 16 X herhaald en boven el kaar bij iederen toer wordt één losse steek meer voor tusschenruimte ge haakt, totdat 16 losse steken worden ver kregen. BEHANGSELPAPIER. Ook het behangsel speelt in ons leven een belangrijké rol; niet alleen de gor dijnen en de meubileering. Had men vroeger-over het algemeen saaie streep- gordijnen, tegenwoordig, nu verschillen de sierkunstenaars huh krachten in het werk hebben gesteld, zien wij soms zeer fraaie effecten. Onze teekening laat u 'n dergelijk voorbeeld van binnenhuis kunst zien. Doch men ziet ook kamers, die op een zeer bijzondere wijze zijn be hangen en wel een effen fond waarop hier en daar uitgeknipte figuren worden geplakt. Deze figuren worden door de fabriek geleverd en behooren heelemaal bij het soort behang. Men kan op deze manier b.v. een Chineesche salon inrich ten met een blauwen ondergrond, waar op hier en daar gouden motieven worden geplakt, wat het buitengewoon doet. Maar voor dergelijke bijzonderheden kan men natuurlijk geen gewone behanger nemen, doch men doet zooiets ook dor een kenner laten uitvoeren, door iemand die precies weet waar en hoeveel dier- motieven mogen en moeten worden aan gebracht. en gelijk als versiering. Muts, hand schoenen en ski-sokjes zijn ook van brui ne wol vervaardigd en met hel roode ■yvollen randen afgezet. En rechts een Weensch ijspakje, een sierlijke dracht voor de schaatsenrijdster. Het is van jersey-stof gemaakt. De astrakan-gar- neering aan muts, kraag en zakken ver leenden het geheel een groote charme. Om het middel wordt een breede cein tuur van dezelfde stof als de japon ge dragen. EEN JEUGDIG UITERLIJK. Sedert de vrouw tot het besef kwam van haar eeuwige rol, hebben alle men- schen er naar gezocht, om den invloed van de jaren tegen te houden, om dezen te verzachten, en bij gebrek aan beter, dien invloed te maskeer en. In de geheele oude literattuur vinden wij details over de rol van parfums, van blanketsel voor de schoonen van de oudheid, en wij heb ben nog beroemde voorschriften over van de ouden, om de jeugd te bewaren. Helaas zijn velen ervan voor ons niet meer toegankelijk, zelfs niet voor hen, die rijk gezegend zijn met de goederen dezer aarde (b.v. een bad in ezelinnen- melkr zooals de Romeinsche keizerinnen gebruikten). Toch bezitten ook de primi tieve volkeren belangrijke schoonheids middelen. Douglas Blackburn heeft vroe ger eens een rondreis gemaakt door Transvaal en Natal en had toen gelegen heid, om een onderzoek in te stellen naar de medicijn-kunst van de kaffers en hij vond bij hen een groote bekwaamheid en een verrassende kennis in de behan deling van verschillende ziekten, alsook een wonderbare gemakkelijkheid, welke zij bezaten, om het jeugdig aanzien van de vrouwen van hun opperhoofden te bewaren. De oude en primitieve volkeren legden allen den nadruk op de rol van de voeding in het behoud van de jeug digheid en hun voorschriften zijn allen gebaseerd op het consumeeren van plan ten, poeders, dierlijke bestanddeelen. Mo derne menschen volgen de ouden dan ook in vele opzichten na. EEN VOETZAK. Voor dames, die veel last van koude voeten hebben, is een voetzak aan te be velen. Zulk 'n voetzak is gemakkelijk zelf te maken. Men kan een langwerpig ofwel rond model vervaardigen; als ma teriaal kan worden gebruikt imitatie-leer of suède. De bovenkant kan b.v. worden gemaakt van stukjes leer in verschillen de kleuren en deze kunnen dan aan el kaar worden gezet. Men schaft zich hier voor in een leerhandel verscheidene stuk jes ongelijk leer aan, welke dan worden bijgeknipt tot cirkel of langwerpig mo del, naar verkiezing natuurlijk. Deze stukjes worden tezamen genaaid. De mo dellen bestaan meestal uit een onder- en bovenkant van leer of imitatie-leer en een reep van leer als opstaande rand, ong. 10 c.M. breed. De binnenbekleeding is veelal van schapenvacht of een soort wollen stof, en ook wel een bontsoort. Een voering van mantellinnen maakt men tusschen het leer en de vacht. De reep van 10 c.M. loopt niet geheel door, doch tot op de opening van 40 c.M. van boven, welke cirkelvormig loopt. De an dere dichte kant van den zak loopt recht. Bij de bontvoering gebruikt men sterk galon. Rondom den cirkel komt een smalle strook, terwijl iedere cirkel op het leer wordt gelegd en met het galon omzoomd. Een opening wordt natuurlijk vrijgehouden. Men slaat vervolgens het boorband om den strook en legt het rondom in den zak. Dit wordt dan ste vig vastgenaaid. De kanten zullen de ran den van het cirkel bedekken. Nu werkt men de opening af. Men vervaardigt eerst een lus, d.i. een leeren strookje van pl.m. 16 c.M. Dit wordt over de lengte in drieën gevouwen en de overgeslagen kant kan vastgelijmd worden met een sterke lijmsoort. De lus wordt dubbel ge nomen en de einden werkt men tusschen.1 de voering en büitenbekleeding en wordft dan vastgehecht aan de mattingstof in] het midden der opening. Tenslotte wordt! de opening afgewerkt door 1 c.M. van^ het leer over de mattingstof heen te slaan en het stevig vast te hechten aan het boord van de voering. Men kan de ope-1 ning afwerken met een-rand .van bont. ^ZENUWACHTIGE" KINDEREN. Met opzet is het woord zenuwachtig tusschen aanhalingsteekens gezet. Dat zijn kinderen, die door de ouders zoo ge noemd worden, omdat ze ongedurig, hu meurig, opvliegend, lichtgeraakt zijn. eigenlijk moest men ze ondeugend noe men, want dat zijn 'zij. Niet alle kinde ren, die deze onaangename eigenschap pen vertoonen, zijn ondeugend, maar wij hebben het nu alleen over zulke kinde ren, die in een andere omgeving, bij an dere leiding, volstrekt niet „zenuwach tig", heel gewoon en handelbaar zijn, maar die thuis ondeugend, lastig en prikkel baar zijn. Maar dat is toch een wonder lijk verschijnsel. Dat geeft te denken. Zou het ook aan de omgeving liggen? Zouden de ouders ook „zenuwachtig" zijn en hun kind zoo maken? In heel veel gevallen is dit zoo. Natuurlijk kan vader of moe der of kunnen beiden zenuwpatiënt zijn, maar er zijn heel veel gevallen, waarin dit volstrekt niet het geval is en de eenige reden van de „zenuwachtigheid" der kinderen gelegen is in het geheel ver keerd optreden der ouders door gebrek aan zelfbeheersching. Er zijn bedorven kindertjes die opgroeiend, heusch nog wel meevallen, maar die als ze getrouwd zijn, hun aard van bedorven kindje duidelijk toonen in de manier, waarop ze met hun eigen kinderen omgaan. Zij zijn gewend geweest, in alles hun zin te krijgen, en daar hun ouders daarvoor uit den weg gingen, bleek dat de manier te zijn om gedaan te krijgen wat zij wilden. Nu heb ben zij zelf kinderen en volgen met hen denzelfden weg. D.w.z. dikwijls laten zij zich door zeuren of booze humeuren van hun voornemen afbrengen; maar ook dikwijls, heel ongemotiveerd, willen zij weer voet bij stuk houden en hun eigen zin doordrijven. De kinderen weten nooit waar zij aan toe zijn; zij hebben niet dooi de ervaring de vaste zekerheid, dat zeu ren niet geeft integendeel, je kunt nooit weten of je toch niet je zin krijgt. Stuit het kind toevallig weer eens op een onverzettelijke bui van moeder, dan prik kelt hem dit buitengewoon en er volgen hevige tooneelen. Rustige beslistheid, vriendelijke vastheid, dadelijk het kind doen voelen, dat wij heel niet bang zijn voor een boos gezicht, of voor een heftig tooneel, maar als wij voorkomen, dat het kind rustig en zacht uit den buiselijken kring verwijderen dat zijn beproefde en heel eenvoudige huismiddelen om veel „zenuwachtige" kinderen fot heel ge woon, gehoorzame kinderen te maken. GEHAKT-VARIATIES Gehakt kan toen met veel anders dan gehakt zijn: is daar nu nog variatie in aan te brengen? Als wij gehakt, in de letterlijke beteekenis van het woord ne men, zeer zeker. Want dan kunnen naast gehakt vleesch even goed bestaan ge hakte visch of gehakte aardappelen of boonen of andere groente of wat ook; het is maar, dat de gewoonte het publiek heeft ingeprent, dat gehakt enkel in de beteekenis van „vleeschgehakt" zou be staan. Als wij daarvoor een andere op vatting in de plaats stellen en als wij onder gehakt bedoelen, een samenhan gende massa van. fijnverdeelde substantie, kruidig gemaakt met verschillende sma kelijke toevoegsels en dan ten slotte tot een ronden of ovalen vorm samenge bracht en op die manier van vleesch ge braden dan kunnen wij ons een over vloed van variaties op het gehakt-gebied voorstellen. Bijna onmisbaar in dergelijke mengsels is het geweekte brood, dat met het ei bijdraagt tot den samenhang van het geheel. Om dat naar behooren te kun nen doen, wordt het brood overgoten met wat warm water (of warme melk), tot het geheel doortrokken is; daarna wordt b.v. op een zeefje het overtollige vocht er goed uitgedrukt, daar anders de ge haktbal kans zou hebben te slap te wor den. Het ei behoeft niet bepaald geklopt te worden; het wordt in zijn geheel bij het mengsel gevoegd en dan met al de ver dere bestanddeelen flink door elkaar ge werkt. Het resultaat is dan, dat tijdens het braden de hitte zal zorgen voor het stollen van al de eideeltjes, die in het ge hakt verspreid zijn, zoodat ten slotte een vast geheel ontstaat, dat zich zonder be zwaar in plakken laat snijden. Behalve brood en ei hebben wij nog noodig ver schillende toevoegsels, die den geur en den smaak van ons gerecht verhoogen; zout, peper en nootmuskaat geven ons een goede kans op een smakelijken ge haktbal. Bereiden wij echter ons gehakt van resten vleesch (van soepvleesch b.v. wat heel goed mogelijk is), dan kan een grootere variatie van aromatische stof fen wel gewenscht zijn; in dit geval heb ben wij o.a. nog tot onze beschikking een zeer fijn gehakt uitje, wat fijngemaakte peterselie, een theelepeltje kerry of wat dikke tomatenpurée, e.d. VLEKKEN UIT HOUTWERK. Een goed middel om vlekken uit het in de was te zetten houtwerk te krijgen, is 25 30 droppels geest van ammoniak door de te gebruiken was te mengen, Ge noemde hoeveelheid is" voldoende voor een groote bus was.

Soester Courant | 1934 | | pagina 2