De vlucht naar de Stratosfeer. !«t de laatste jaren, waarin cle lucht vaart met zulke rassche schreden vooruit is gegaan, is er een bijzondere belangstel ling ontdaan voor stratosfeervluchten. Deze belangstelling heeft zich uitgebreid over bijna alle landen ter wereld, waar tie luchtvaart zich voldoende heeft ont- Vikkeld. Verschillende belangrijke stratosfeer vluchten, waarin Prof. Piccard de weten schappelijke wereld is voorgegaan, zijn tot lieden ondernomen. Het was in Mei 1931, dat deze geleerde zijn eerste stratosfeer- Vlucht waagde. Hij liet hiertoe een spe ciaal geconstrueerde gondel bouwen, waar in twee a drie personen konden plaats nemen en voorts de noodige instrumenten, welke hij dacht noodig te hebben. Het bericht omtrent de voorgenomen stratos- den gegeven, waaraan tal van autoritei ten op luchtvaart, en politiek gebied deel namen. Piccard hield vele lezingen en voordrach ten over zijn sti'dtosfeerreizen en was het voorwerp van Iéders belangstelling. De Universiteit te Brussel stelt er natuurlijk een eer is, dat Prof. Piccard hieraan werkzaam is. Hij staat n.1. aan het hoofd van het laboratorium, waar «toekomstige ingenieurs hun praktische opleiding ont vangen. Door het succes van Piccard aangemoe digd, kwamen, er nog eenige ondernemen de aviateurs,o. a. in de Ver. Staten en Rusland, die het hoogterecord van Pic- card's stratosfeer vlucht met eenigen hon derden meters wilden breken. Plannen wer den gemaakt, voorbereidingen getroffen, zijn stoute plannen afgezien. Onderwijl wachtten de Russen op een gunstige kans om de lucht in te gaan. En in September van lief vorig jaar slaagden drie Russi sche ingenieur-s, n.1. Prokofief, Brinbaum en Godoenof, .er in het record van Pic card met 2500 meter te verbreken. Thans had men dus reeds 19.000 meter behaald. Ook deze mannen schreven hun ervaringen, opgedaan bij den stratosfeertocht,, in hun memoires. Niet lang daarna, n.1. in November j.1. kondigde de Amerikaansche kapt. Settic 'i voorgenomen tocht aan naar de stratosfeer. Kapt. Settle, die reeds in de voorafgegane maand Augustus een poging had gedaan het hoogterecord te verbeteren, steeg op 21 November te Akron op. De opstijging geschiedde vlot en gemakkelijk, terwijl de wind gunstig was. Hoewel kapt. Settic vooraf bekend had gemaakt, dat hij-het hoogtepunt "der drie Russische ingenieurs geenszins zou trachten te verbreken, gin gen hartnekkige geruchten als zou dit be richt op onwaarheid berusten en Settle wel degelijk het pian hebben gehad hooger te gaan dan ooit een mensch was gestegen. Door de bij uit-Uk schitterende" w eers omstandigheden k d Settle reeds spoedig de hoogte van 16.000 meter bereikt. Men zag zich ter hoogte van 18.605 meter even wel dzaaki - er te dalen. In de machine was een defect ontstaan en. om levensgevaar te voorkomen, gooide men alle overtollige ballast, zooals meetinstru menten, raar doe- e. i. over boord, om de ballon lichter te maken. De landing geschiedde vrij wat moeilijker dan de op stijging. De ballon kwam in een onbe woonde, uiterst' moerassige streek terecht en tengevolge van de diepe-duisternis kon den de passagiers zich in het geheel niet oriënteeren. Men moest zich den daarop- volgenden dag een weg banen door de moerassen van Bridgestown (Staat New Jersey), terwijl de kapitein met den ver minkten ballon achterbleef. Eerst op een afstand van ruim 5 K.M. vond men een boerenhoeve en hulp was toen spoedig verleend. Rusland vestigde in hét begin van de-ze maand de internationale aandacht op zich door het bericht omtrent een voor- De stratosfeervlucht van luit. Settle, werd op het Natste moment uitgesteld, doch vond eenige weken daarna toch plaats, evenwel droevig. De ballon, „Syrius" ge naamd, bereikte een hoogte van 20.600 M. en geregeld kwamen gunstige berichten uit den ballon naar de aarde over. Men seinde o. a., dat een schat van nieuwe weten schappelijke ontdekkingen waren opgedaan en dat mén spoedig weer hoopte te lan den, zoodra alle waarnemingen waren ver der opvarenden werden met den balfojfj, welke tijdens de neerstorting losscheurde^ enkele meters diep in den grond geboord. De lijken der mannen waren onherkenbaar verminkt. Vrijwel alle instrumenten en an dere voorwerpen waren totaal versplinter^ Wonderlijk is het wel, dat alleen d« hoogtemeter, eea hoogte aanwijzend van De stratosfeervlucht van luit. Settle, welke in Aug. j.1. jammerlijk mislukt richt. Helaas verliep de landing verre van '21.800 meter, nog intact is gebleven, vlot. Men had tijdens de daling niet mach-' tigë-natuurelementen te kampen en opeen gegeven oogen.blik kregen de draadlooze stations geen nieuws meer omtrent den ballon „Syrius" en haar bemanning. In Mét den dood van deze drie kranige mannen betreurt men liet verlies van al de kost bare waarnemingen en ontdekkingen, welk# men- op deze zoo noodlottige afgeloopen stratosfeervlucht had opgedaan en die van zulk een groote waarde moeten zijn ge weest voor de wetenschap. De Spaansche luitenant-kolonel Herrera was reeds in hét najaar van 1933 voor nemens het hoogtcrecord van de Russen (18.400 M.) te verbreken, doch zijn tocht ging tot nu-toe niet door. Ovp zijn vlucht wilde Herrera eenige proefnemingen ver richten, in verband met de relativiteits theorie van Einstein. Het Spaansch Aardrijkskundig Genootschap en de Spaan sche Nationale Federatie voor Wetenschap pelijke Onderzoekingen hadden zich bereid verklaard alle financieele kosten voor huif rekening tc nemen. gejuich begroet door een enthousiaste me-, nigte. Op dezen eersten tocht heeft de koc-ne geleerde veel belangrijks ontdekt op- weten schappelijk gebied. Piccard was even wel niet tevreden met dit hoogte.recorch Hij wildé minstens 16.00 Ometer halen en waagde in Augustus 1932 een poging om zijn eigen record te verbeteren, hetgeejj hem ook mocht gelukken. Thans kwam hip tot 13.600 meter boven het aardoppervlak. Piccard was de held van defl dag en werd overal, waar hij zich vertoonde, gejuich binnengehaald. Eere.dineri De eerste stratosfeervlieger. Prof. Piccard. met zijn assistent, den heer Mr. Mank E. Ridge wil in den loop van dit jaar een stratosfeervlucht ondernemen en daarbij een hoogte bereiken van 40 K.M. Mevrouw Piccard, gehuwd met den broe- d«r van prof. A. Piccard, Jean, die ii? Amerika woont, schijnt de eerste vrouw te jïijfl, die een kijkje wil nemen in de stra tosfeer. Zij is nl. van plan haar echt genoot te vergezellen op zijn eerstvolgende Tocht, die ten doel heeft 't hoogterecord hetw elk nog steeds op Russische» naam staat, te breken. Mark Edward Ridge wil als een echte Amerikaan 't hoogterecord verbreken door St radicaal 40 K.M. van te maken! Hij Sloopt in den loop van dit jaar zijn tocht ondernemen en wel in een open gon- Mel, want/ zegt hij, dan pas kan meij verschillende instrumenten goed waar nemen. Ridge wil zich beschermen door middel van een duikerspak met zuurstof apparaten. In Engeland wil hij opstijgen. Terwijl hij in het Zuiden van Frankrijk denkt te dalen. Ook bereidt Dr. Cosijns, de assistent jpa P£Of. Piccard, voor hét a.s. voorjaar nieuwe stratosfeervlucht voor. feervlucht van Piccard werd lang niet door een ieder met instemming begroet. Velen meenden, dat een mensch zich aan der gelijke waaghalzige experimenten met mocht bloot stellen, terwijl anderen er een belangrijke stap in zagen tot de ontwik keling der wetenschap en der luchtvaart. Prof. Piccard liet zich evenwel door niets en niemand afschrikken, doch kondigde op zekeren dag plotseling het uur aan van zijn vert ek. Op zijn eerste vlucht bereikte hij een hoogte van 13.781 meter. Bij zijn landing werd hij en zijn assistent met uitgesteld en tenslotte ook weer. afgesteld. Thans ondernam kapt. Cyril Uwine op een Pegasus-Bristol van 550 P.K. een stra tosfeertocht (Aug. 1932), waarbij hij het hoogterecord met ruim 450 meter wist te verslaan. Hij was voorzien van een zuur stofapparaat en van electrisch verwarmde handschoenen. Hij steeg op te Bt'istol en had twee uur noodig om een hoogte van 13 500 meter te bere.xen. Na een voor spoedige reis daalde hij weder te Evesham. Van den voorgenomen tratosfeertocht van den Oostenrijkschen Emmanuel Gucika, die omstreeks dienzelfden tijd een nieuwe gon del naar eigen model had geconstrueerd en hiermede een stratosfeervlucht hoopte te ondernemen, werd later niets meer ge hoord. Wellicht heeft deze aviateur van Luit. Settle en maj. Fordney bij hun landing te Bridgetown in New Jersey, na hun geslaagde stratosfeervlucht, waarbij zij een hoogte van 55.000 voet bereikten. genomen stratosfeervlucht van drie tech nici in Sovjet-dienst, nl. prof. Fedossenko, leider de/- bemanning, dr. IIja U.siskin en Andrej Vasenko. Deze tocht, welke zoo schitterend beloofde te worden, eindigde den namiddag van 31 Jan. j.1 stortte de ballon in de nabijheid van het dójfp Po- tisjki Ostrog neer, op ongeveer 8 K.M. afstand ten Zuiden van het station fc^dosjk aan de spoorlijn Moskou—Ka-zan» Alledrie- Prof Jftan Piöaaed (t) met zijn tweelingbroer. p*of. Aug. Piceetd dl», «vetve»ot wil ohdt«rhemen.

Soester Courant | 1934 | | pagina 8