CHEMISCHE OORLOGVOERING. Het gebruik van chemisch# middelen in ie oorlogvoering is niet zoo nieuw als men wel zou denken. Hat voorbeeld vol gende van den jager, die zijn prooi met fook, door groen hout te verbranden, uit zijn schuilplaats trachtte te verjagen, ge bruikten de menschen den verstikkenden rook al spoedig in den oorlogstijd. Reeds de Spartanen gebruikten in den Pelopo- nesischen oorlog (ongeveer 100 jaar v. Chr.) chemische stoffen, zooals zwavel en arseen, waarmede zij den vijand uit zijn stellingen rookten. Zoo vinden wij even eens bij Romeinsche en middeleeuwsche geschiedschrijvers steeds weer mededee- lingen, welke doen blijken, dat deze wijze van oorlogvoering ook bij hen werd ge bruikt; meestal verwekte men een of an- dereeu rook, welke verstikkend werkte. Kende men in de oudheid reeds de che mische oorlogsvoering, tijdens en na den wereldoorlog heeft de oorlogvoering met chemische middelen en alles wat ermede samenhangt, zich tot een wetenschap ont wikkeld. Dit is mogelijk geweest door den geweldigen vooruitgang van de tech niek, waardoor deze kan voldoen aan de eischen, welke de invoering van het gas- wapen aan haar stelde. De volgende cijfers geven een idee van de massa-productie der verschillende oor- logsgassen. Frankrijk produceerde gedu rende den wereldoorlog 16.000 ton phos- geen, 2500 ton mosterdgas en 500 ton chloorpikrine; Duitschland 7.500 ton phos geen, 12.000 ton di-phosgeen, 9.500 ton mosterdgas en 4.000 ton chloorpikrine. Edgewood Arsenal, het Amerikaansch fa briekscomplex, was in November 1918 in staat om maandelijks af te leveren 1000 t n nuo~geen, 900 ton mosterdgas en 1.500 ton chloorpikreine. Hierbij dient in. aan merking te worden genomen, dat pas in November 1917 met den bouw van dit complex werd begonnen. Na den wereld oorlog is het aantal giftgassen sterk toe genomen. Een deskundige heeft het aan tal giftgassen, hetwelk tijdens den we reldoorlog bekend was, geschat op onge- Een afschrikkend voorbeeld van den oorlog zou men deze soldaten kunnen noemen. veer duizend, terwijl men aanneemt, dat er thans ongeveer een tienduizend van deze gassen bestaan. In tijd van oor log kunnen verschillende fabrieken van reukwerken, kunstzijde en dergelijke bin nen zeer korten tijd worden veranderd in gifgasfabrieken, zonder dat hiervoor ook maar het geringste aan de machines behoeft te worden veranderd. De bekende parfumfabriek van Coty fr.v. kan zoo noo- dig in tijd van 24 uur worden omgezet in eeii gifgasfabriek. Om als oorlogsgas bruikbaaar te zijn moet een chemische verbinding aan ver schillende voorwaarden voldoen. Het gas moet zwaar zijn, waardoor het over de aardoppervlakte blijft hangen en in de ondergrondsche schuilplaatsen kan door dringen. Dc Franschen behaalden dan ook met het overigens zeer 7tige cyaanwater- stof weinig resultaat, omdat het gas voor dit doel te licht was. Het eerst kwamen dus in aanmerking stoffen, welke bij ge wone temperatuur reeds gasvormig zijn, en in de tweede plaats stoffen m L een groote luchtigheid. Het bezwaar v,. een kleine vluchtigheid wist men later te ver helpen door de stof te vernevelen. Het oorlogsgas moet bestendig zijn tegen lucht en water. Verder moet het betrekkelijk gemakkelijk op groote schaal te bereiden zijn, gemakkelijk te bedienen en te trans porteeren. Men moet kunnen beschikken over groote hoeveelheden en voor de be diening ervan moet men geoefend perso neel hebben. Tenslotte moet men een be schermingsmiddel voor eigen troepen be zitten. De oorlogsgassen worden op ver schillende wijzen ingedeeld.. De meest ge bruikelijke zijn wel de volgende: a. vergiftige gassen, welk# rechtstreeks op een bloedbaan werken, zooals cyaati- vvaterstof en koolnionoxyde. Zij gaan een verbinding aan met h'et heainoglobine uit liet bloed, waardoor dit zich niet meer met zuurstof kan verbinden. b. verstikkende gassen als phosgeen; c. prikkelende gassen, welke worden onderscheiden in traanverwekkers, niesver- wekken, en waarbij men ook kan rang schikken het „<ps labyrinthique", dat op het gehoor- en evenwichtsorgaan werkt en waarmede de Franschen hebben geëx perimenteerd. d. blaartrekkende gassen, zooals mos terdgas. Bij het gebruik van gifgassen als oor logswapen is men sterk afhankelijk van de windrichting. Zorgvuldig moet men er voor waken, dat eigen troepen niet wor den bestookt, vooral bij de sterk zig-zag loopende loopgravenstellingen. De gas troepen zijn dan ook i\\ secties onderver deeld, die elk afzonderlijk bevel krijgen voor een gasaanval. Het denkbeeld van de chemische oorlogvoering kwam 't eerst op bij de leiders van de Duitsche klei- stoffenindustrie, welke over groote hoe veelheden van chemische verbindingen be schikt; van Duitsche zijde werd dan ook de eerste gasaanval geleid. Door de Duit sche troepen werd in April 1915 over een front van zes kilometer een groote hoeveelheid chloorcylinders ingegraven om bij gunstige windrichting dit gas op de vijandelijke troepen los te kten. Inmid dels werden de Fransche militaire over heden via Nederland van een en ander op de hoogte gesteld. Ten overvloede lieten eenige gevangenen zich in dien zin uit. Men hechtie in het Fransche kamp echter geen w aarde aan de ontvangen be richten, zoodat de gasaanval voor de troe pen nog overwachts kwam, waardoor de geallieerde troepen aan dit frontgedeelte belangrijke verhezen leden. Sedert dien werd 't gaswapen gemeejigoed voor alle oorlogvoerende landen. Verschillende che mische stof.en werden hiervoor aange wend. Wij "zullen er eenige van bespre ken. Phosgeen werd het eerst door de Duitsche troepen gebruikt bij een gas aanval op de Britsche troepen in De cember 1915. Het tast sterk de longen aan, doordat bij hydrolyse zoutzuur ont staat, dat longaandoeningen ten gevolge heeft. Een jaar later vond phosgeen in de granaten ruime toepassing- Het blijft over den grond hangen en zoekt een weg in ravijnen en kuilen. Phosgeen is zeer vergiftig, daar blootstelling gedurende eenige minuten aan een atmosfeer met een concentratie van phosgeen van 3 m.gn. per liter dén dood ten gevolge heeft. Door de gemakkelijke ontleedbaarheid met Water (danip) kan mén het echter niet altijd gebruiken. Echter is phosgeen toch een geducht oorlogswapen, omdat het in vloeioaren toestand een goed oplosmiddel is voor andere gifgassen als mosterdgas, chloorpikrine, dl-phensylchloor-arslr.e, enz. Mosterdgas veroorzaakt pijnlijke, hardnek kige zweren. Het tast eveneens de. lon gen sterk aan. Dit gas werd in 1917 het eerst door de Duitschers tegen de Engelschen gebruikt. In tien dagen tijd werden een millioen granaten, met dit gas gevuld, afgeschoten. Elf maanden laten begonnen de geallieerden met liet gebruik van dit gas. Het gas bleek een zeer krachtig oorlogswapen te zijn. Het is vergiftig in concentraties, welke te Iaat worden opgemerkt. De troepen, welke een mosterdgas-aanval hebben te door staan, moeten zoo spoedig mogelijk naar een centrale worden vervoerd, waar de soldaten van top tot teen worden afge- wasschen met cloorkalk, dat mosterdgas omzet. Ook de kleeren moeten worden uitgewasSchen"; omdat men niet altijd water bij de hand heeft hiervoor, heeft de Amerikaansche legerleiding bereids auto's aangeschaft met complete wasch- gelegenheden, welke, indien eenigszins mo gelijk, achter het front moeten heen en weer rijden naar de plaatsen, waar vol gens inlichtingen een mosterdgas-aanval heeft plaats gehad. Voor de bereiding van dit gas in groote hoeveelheden had men aanvankelijk net eenige moeilijkheden te kampen, welke moeilijkheden in de ver schillende plaatsen op verschillende wijzen zijn opgelost. Het mosterdgas van de ge allieerden was echter lang niet zoo zuiver als dat van de Duitschers en het was bovendien vrij sterk aan bederf onder hevig. Een ander kwaadaardig gas, dat echter in den wereldoorlog nog betrek kelijk weinig is toegepast, is lewisite. Dit gas is bijgenaamd de „dauw des doods" en verzekerd den dood bij de inademing van zelfs maar een kleine hoeveelheid. Een ander zeer veel gebruikt oorlogsgas is chloorpikrine. Het eerst werd het in 1917 gebruikt tegen de Italianen. Latei- pasten alle mogendheden dit gas in de chemische oorlogvoering toe, meestal ge mengd met andere gassen. Dit gas is minder vergiftig dan phosgeen, maar het blijft veel langer hangen. Het tast de longen aan, veroorzaakt niezen en mis selijkheid, alsmede brakingen, vandaar, dat het bij de Engelsche troepen bekend was als het „vomiting gas". Het chloorpikrine is zeer s'tabiel, wordt door water niet aangetast en evenmin door zuren en al kaliën. Van de traanverwekkende gassen werden broombenzylcyanide en chloor, aeetopheiien iu het begin van 1915 het eerst door de Duitschers toegepast. Het eerstgenoemde gas was in 1881 ontdekt, echter eerst in 1914 voor het eerst in zuiveren toestand bereid. Het wordt door water zeer weinig aangetast. Tegen het einde van den oorlog werden in Amerika en Engeland tegelijkertijd arseenhouden- de gassen uitgevonden, welke in de che mische oorlogvoering nog toepassing von den. Het zijn dipbenyl-chloor-arsine en diphenyl.amino-chloor-arsine. Dit zijn spe ciale niesverwekkers. Het zijn tevens zeer giftige stoffen. Deze gassen worden als rook verspreid en bezitten ook 'n eigen aardige roöklucht (van smeulend hout). Een der eerste symptomen bij een aan val met deze gassen is een brandend ge voel in neus en keel. Bij een concen tratie van i/2 rft.gr. per liter lucht is de granaten gebruikt men vooral chloor-ace- tophenon, mosterdgas, chloorpikrine en phosgeen. Elk type kanon is hiervoor gebruikelijk. Het voordeel van 't gebruik van kanonnen is natuurlijk het groote ge bied, dat men ermede bereiken kan. De schootswijdte van het 75 mM. kanon is van 1800 M. tot 7 K.M.; die van het 125 mM. kanon van 10 K.M. en die van 155 mM. van 715 K.M- Het effect van het chemische middel hangt af van de concentratie ervan in de lucht. Om een effectieve concentratie te ver wekken, moet men een groote hoeveel heid projectielen verschieten. Dank zij de groote snelheid, waarmede men met de moderne artillerie kan vuren, kunnen aan de vereischten van een gasaanval door middel van. kanonvuur worden voldaan. Gasmaskeioefeningen voor Roode Kruis-Zusters. atmosfeer binnen een halve minuut on dragelijk voor een mensch. De gasmas kers, welke in den wereldoorlog werden gebruikt, hielden deze laatste gassen slecht tegen. Behalve gassen, welke bedoeld wa ren als speciaal aanvalswapen tegen de soldaten, werden nog andere stoffen ge bezigd, om eigen bewegingen te maskee- ren. Zoo werd algemeen witte, phosphor gebruikt om dikke witte nevels te maken, achter welke nevels zeer gemakkelijk troe- pehverplaatsiiigen' mogelijk waren, zonder <3 at "de vijand deze kon opmerken. 'Ook wen'.eh1 p'.-.osphorbommen gebruikt om brand te stichten. In den laatsten tijd zijn er weer verschillende nieuwe gifgas sen uitgevonden. Er bestaat een gasbom, welke in staat is„allen te dooden in een straal van 1 K.M.", alsmede nieuwe samenstellingen van arsenicum, die in staat zijn om een stad een afschuwelijk- ken doodstrijd en den dood in enkele minuten te bezorgen. Voorts een gas, dat het menschelijk lichaam in -24 uur tot ontbinding brengt en vergiften, welke door de huid van het lichaam binnendringen en 100 maal doodelijker zijn dan stry- chine. Eenige maanden geleden hebben Fransche vliegers in dé jungle van Indo- China een nieuw gas geprobeerd, het z.g. verlammingsgas, dat gedurende een peri ode van tien tot achtenveertig uur alge- heele lichamelijke verlamming veroorzaakt. Het gas kan met behulp van bommen uit vliegtuigen worden verspreid en schijnt tot nog toe alleen maar tegen wilde die ren te zijn gebruikt, hetgeen niet weg neemt, dat hetjki geval van oorlog exen- goed tegen vijandelijke troepen of burgers kan worden gebruikt. Nadat wij een. en ander hebben mede gedeeld over eenige oorlogsgassen, zullen wij vervolgens onze aandacht besteden aan de chemische granaten. Dit zijn werk tuigen, gevuld met een gas (of een stof, welke gemakkelijk in gastoestand of uiterst fijne verdeeling kan worden gebracht), om een gaswolk te weeg te brengen. Zij worden door de gewone troepen gebruikt en wel vooral in de loopgravenoorlog. Zij worden het meest gebruikt tegen ver borgen stellingen als loopgraven en kui len, om de voorbereidselen voor een aan val in de war te sturen, om eigen be wegingen te maskeeren of kleine posten aan te vallen. Van de chemische granaten kent men op dé eerst eplaats de hand granaat en de ^eweergranaat. De eersten hebben een maximum reikwijdte van 30 meter, de laatstén van 150 tot 300 meter. Beiden worden nog onderverdeeld in een ontploffend en een ontbrandend type. Van de handgranaten vermelden wij de chloor- acetophenon.granaat. De vulling hiervan bestaat uit 100 gram van een mengsel van 27 pCt. chlooracetophenon, 70 pCt. rookloos poeder en de rest magnesium- oxyde. Deze granaat brandt vijf minuten en vormt een blauwachtige tot kleurioo- ze gaswolk, welké zeer sterk traanverwek- kend werkt. De chlooracetophenon-gra- naat wordt voornamelijk gebruikt voor de zuivering van kuilen en schuilplaatsen. Zeer algemeen worden tegenwoordig ka non-granaten gebruikt voor de versprei ding van oorlogsgassen. In da artillerie- Door de Engelsche troepen werd 't eerst bij een gasaanval het z.g. „Stokes Mortar" gebruikt, dat 20 schoten per minuut kan geven. Meestal bedroeg het aantal schoten per minuut tien, ter besparing van de batterij. Het Stokes Mortar heeft een schoots wijdte van 200 tot 1000 M. en is even gemakkelijk te hanteeren als een machinegeweer. Het nadeel is de groote hóeveelheid benoodigde ammunitie. Hef totale gewicht is 265 pond. De loop meet 4.2 inches b ij 1.20 meter. De kogel weegt ongeveer 25 pond. Het mortier kan wor den gebruikt voor elk soort chemisch materiaal. De vulling varieert meestal van zeven pond phosgeen tot tien pond phos phor. Een batterij bestaat uit drie tot vijftien stuks. Een ander wapen, dat het eerst door de Engelsche troepen werd gebruikt was de „Livetis Porjector" met een diameter van den mond van 8 inches. Elke kogel weegt tien pond, waafvan de helft chemisch materiaal is. Elke machine kan 20 tot 30 projectielen afschieten. Ge woonlijk wordt een batterij van 100 tot 150 livens projectors tegelijkertijd afge schoten. Bij een aanval op Lens gebruik ten de Engelsche troepen er 2500 tege lijkertijd. Deze wapens werpen kleine gas- cylinders in de vijandelijke gelederen, waar zij explodeeren en een zware gas wolk vormen. De eerste gasaanval in den wereldoorlog had plaats met behulp van cylinders Het voordeel van gas-cylinders bestaat hierin, dat men ermede '11 hooge concentratie van het gas over een breed front kan bereiken. De ontwikkelde gas wolken worden door den wind naar het vijandelijke doel gedreven en huilen het geheel in een verstikkende atmosfeer. Het gas dringt in de loopgraven, kuilen en andere schuilplaatsen en dringt over een aanzienlijke diepte in het vijandelijke front. De aanvankelijk gebruikte gas-cylinders waren echter zeer omvangrijk en zwaar. Tenslotte zag men af van het 'gebruik van dergelijke zware cylinders en gebruik te liever de lichte cylinders, welke door één mail konden worden gedragen. Het grootste nut werpen zij at 111 den stel lingen-oorlog. De cylinders bevatten on geveer dertig pond chemisch materiaal. De meest effectieve vulling is een vulling van phosgeen met 8 pCt. vloeibaar kool zuur. Men heeft tot nu toe betrekkelijk weinig waarde gehecht aan de beteekenis van vliegtuigen in de chemische oorlog voering. Echter, de merkwaardige ontwik keling van de chemische oorlogvoering en van de luchtdiensten wijzen erop, dat deze beiden in een toekomstigen oorlog een leidende rol zullen spelen. De chemische middelen kunnen worden medegevoerd in elk type bom, van het half-pond-type tot het 4000 pond-type van de zwaarste bom bardementsvliegtuig. In 't algemeen ver kiest men het kleinere type, waarmede men, dank zij de groote hoeveelheid, welks men ervan kan medevoeren, een groot gebied kan bestrijken. De bommen be vinden zich in een grooten houder, waar uit zij automatisch kunnen worden los gelaten. Bommen, zwaarder dan 25 pond, worden op de bencdenvleugel van de klei nere machines gedragen of in de bonunen- vertrekkeii der groote machines. Tot de inrichtingen van dezen tak" sf be- hooren concentratiekampen, voorraden* dep n r .-centra, groote fabrieken voor de bereiding; ook heeft men hier voor geschoold personeel noodig. Dit laat ste, namelijk de ongoefendheid van de sol daten, is een factor van zeer groote be teekenis. Aan het afgooien van een hand- granaaat zijn altijd eenige gevaren verbon den. Wanneer een soldaat het i'e heeft afgetrokken, moet hij zoo spoedig mo gelijk dan handgranaat weggoien, omdat de granaat na het aftrekken van 't loodje binnen een bepaalden korten tijd ontploft Laat een soldaat de granaat oij zie! op den gronu valien, b.v. doordat hij bij het zwaaien van den arm ergens tegen stoot, dan kunnen de grootste ongelukken ge beuren onder de eigen tro pen. Natuurlijk geld veel wat voor een gasbom is ge zegd, eveneens voor een gewone bom ot granaat. Onder de in den oorlog gebruik te gassen zijn er verschillende, wefKe lang aan den grond vast houden. Het spreekt van zelf, dat de eigen troepen dan na een gasaanval niet direct kunnen opruk ken. Vanzelf vragen wij ons af wat de verdedigingsmiddelen tegen een gasoorlog zijn. Zooals gezegd, was de eerste gas aanval een verrassing; de troepen, welke hieraaan waren blootgesteld, waren totaal onbeschermd en er vielen ook zeer vele slachtoffer?. Op den volgenden aanval met chloorgas was de legerleiding al gepre pareerd. Aan de manschappen werden toen lappen uitgedeeld, gedrenkt in een oplossing van thyi en soda. Deze lappen moesten tegen mond en neus worden ge- druk t en voldeden goed als beschermings middel tegen chloor. Toen echter andere gas. en in den oorlog werden gebruikt, moesten ue manschappen ook betere hulp middelen krij- en, om zich te beschermen. Tenslotte werd dan ook het gasmasker ingevoerd. Een gasmasker moet aan ver schillende eischen voldoen. Het moet ge makkelijk zitten en zoo licht mogelijk zijn. Het moet zoowel de oogen als de ademhalingsorganen, beschermen. Men moet voldoende door de gasmaskers kun nen zien. Aanvankelijk had men zeer veef last van het aanslaan van de oogglazen. Dit kon o. a. worden verholpen door het inwrijven ervan met glycerine. Een sol daat moet met het gasmasker een vol doende vrijheid van beweging houden. Het gasmasker moet soliede gebouwd zijn, dat het op de eerste plaats bestand is tegen ruw weer en verder berekend op een normale behandeling van het leger- goed in het algemeen. Zeer belangrijk is dat het gasmasker de normale lucht zoo goed mogelijk zuivert van rook, damp en gassen en de ademhaling zoo weinig mo gelijk belemmert. Gasmaskers moeten zoo eenvoudig mogelijk van constructie zijn en economisch in zeer groote hoeveelheden te fabriceeren. Het publiek geraakt ech ter hoe langer hoe meer aan gasmaskers gewoon. Niet alleen, dat de verschillend# landen hun legermacht geregeld oefenin gen met Gasmaskers laten verrichten, ook particulieren worden in het gebruik hier van onderricht. Zoo is eind verleden jaar op alle Russische scholen het oefenen met gasmaskers als een verplicht leervak in gevoerd. Iedere week moet er een ge- heele voormiddag worden besteed om de kinderen te leeren hoe zij hun gasmasker moeten gebruiken bij een eventueele gas aanval in een toekomstigen oorlog. Thans heeft ook de Turksche regeering ver ordend, dat de bevolking, mannen ei als vrouwen en kinderen, voortaan in het bezit moet zijn van gasmaskers en meet weten hoe deze te gebruiken. Turksche militaire deskundigen hebben proeven ge nomen met tien verschillende soorten, om uit te maken, welke de meest geschikte voor het algemeen gebruik is. Het Turk sche Roode Kruis heeft voor dit d e! Model van een Rookmasker, welk hulpmid del ook op de booten reeds veelvuldig wordt gebruikt. een bedrag van 600.000 Turksche ponden uitgetrokken en binnenkort zal met het onderricht in het gebruik van gasmaskers een aanvang worden gemaakt. Ook de fabricage van gasmaskers neemt steeds meer en meer toe. Onlangs kon men in de Fransche bladen een advertentie lezen, waarin reclame werd gemaakt voor gas maskers tegen alle soorten gas bestand en welke verkrijgbaar waren voor oen prijs van honderd francs per stuk.

Soester Courant | 1934 | | pagina 8