T Uit den Soester Raad. -L ^r- De Raad als Stemvee. Busch niet en wel in den Raad, Haarkloverij en de baard van De Bruijn. Meer geld en minder arbeid voor het Natuurbad. Geen gemeente-architect en toch ook wel. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad jpnzer gemeente onder leiding van den Burgemeester. Alle leden waren aanwezig. Na de gebruikelijke opening komt de jagenda in behandeling. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw-benoemde lid J. Strooband, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ophouden van het raadslidmaatschap yan den heer W. F. H. Busch. Als de heeren Van Duren, De Bruijn len Grootewal op verzoek van den Voor zitter de stukken hebben onderzocht en tot toelating adviseeren, wordt hiertoe be sloten. 2. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 31 Januari 1934. Na een kleine opmerking van den heer "Gasille goedgekeurd. 3. Ingekomen stukken. a. Balans, Verlies- en Winstrekening van de N. V. Centrale Slachtplaats te Soest per 31 December 1932. Voor kennisgeving aangenomen. De heer GASILLE wijst er op, dat met betrekking tot het Slachthuis afschrij vingen plaats hebben van 1 op de gebouwen en 21/2 °P werktuigen. Spr. verzoekt hoogere afschrijvingen. De .heer DE BRUIJN wijst er op, dat 1de heer Gasille afschrijving en aflossing verwart. Tevens zegt spr., dat de ge meente daarop geen invloed kan doen gei lden. De gemeente heeft de hypotheek verleend en als aan de voorwaarden wordt voldaan heeft de gemeente niets te zeggen. De VOORZITTER zegt, dat hoogstens tot het doen van hoogere afschrijvingen kan worden verzocht.. b. Jaarverslag over 1932 van de Ver eniging „Pro Juventute" te Utrecht. t* Voor kennisgeving aangenomen. c. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeente.ontvan. Voor kennisgeving aangenomen. ld. Besluit van Gedeputeerde Staten in. houdende verdaging van hunne beslissing op het raadsbesluit van 28 December 1933 intrekkende tot verlaging van het afschrij vingspercentage op de bezitting „meters". Voor kennisgeving aangenomen. e. Overzicht van het Gasbedrijf over üe maand Januari 1934. Voor kennisgeving aangenomen. f. Verslag van Maatschappelijk Hulp betoon over 1933. Voor kennisgeving aangenomen. g. Verslag van de bevindingen en h'an- öelingen der Gezondheidscommissie voor Baarn c.a. over 1933. Voor kennisgeving aangenomen. h. Jaarverslagen van de Commissies tot wering van schoolverzuim te Soest en te jSoesterberg. Voor kennisgeving aangenomen. i. Verslagen van de openbare scholen in deze gemeente over 1933. Voor kennisgeving aangenomen. j. Afschrift van het besluit van den Voorzitter van het Centraal Stembureau tot benoemd-verklaring van den heer J. Stroband tot lid van den Raad dezer ge meente. Voor kennisgeving aangenomen. k. Mededeeling van den Voorzitter van bet Centraal Stembureau, dat door, hem is ontvangen een schrijven vaii den heer Stroband, waarin deze mededeelt, dat hij zijne benoeming tot lid van den Raad (aanneemt. j Voor kennisgeving aangenomen. 1. Een schrijven van de P.U.E.M. als (antwoord op een brief van B. en W. be treffende de „algemeene" klacht van een ider raadsleden over de te geringe net spanning in deze gemeente. I Voor kennisgeving aangenomen. m. Een schrijven van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven inzake toekenning van korting op de levering van (gloeilampen ten behoeve van de straat verlichting, met voorstel van B. en W. ■liet verder op deze zaak in te gaan, aan gezien de heerschende meening in den Raad niet juist is, daar de door de plaat selijke leveranciers gesloten contracten de bepaling inhouden, dat van de voor weder, verkooop geldende prijzen der lampen niet mag worden afgeweken. De heer v. d. BERG merkt op, dat B. en W. zich wel hebben verstaan met Philips doch niet met de plaatselijke leve ranciers, zooals wenschelijk werd geacht. De VOORZITTER en de heer GROO- iTEWAL merken op, dat bij afsluiting van een grooter contract door handelaren, wel Ide inkoopprijs wordt verlaagd, doch' 'de verkoopsprijs niet mag worden vermin- Iderd, zoodat de gemeente door tusschen- komst der handelaren de korting niet kan genieten. Het stuk wordt daarna voor kennis geving aangenomen. n. Een adres van J. L'. v. d. Lichte te Soest, verzoekende ontheffing van art. 15 der Bouwverordening, met mededeeling (dat dit adres reeds om advies is gezon- jden naar Bouw- en Woningtoezicht. Gesteld in handen van B. en W. voor prae.advies. o. Een verzoek van E. Egbers om uit koop van erfpacht onder mededeeling, dat dit adres bereids in behandeling is ge nomen. Voor prae-advies naar B. en W. 4. Vaststelling van besluiten tot be- grootingswijziging 1933 en 1934. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Voorstel tot verhooging van het voor dc stichting van een Natuurbad toegestaan crediet. Blijkens het door de commissie uitge bracht rapport bedragen de werkelijke kos ten van het Natuurbad, ongerekend de kosten van den grond, f 103.781.21 of rond f 104.000.De voor den bouw toegestane credieten bedroegen f 56-000.zoodat thans alsnog een aanvullend crediet noo dig is van rond f47.100.In dit be. drag is begrepen wegens abnormale kos ten der inrichting f40.051.10, hetgeen B. en W. overeenkomstig het advies der com missie voorstellen te dekken in een ter mijn van 10 jaren. De heer GASILLE informeert of er thans gelegenheid is het rapport te be spreken. Spr. begrijpt niet, waarom het stuk vertrouwelijk is en dus niet in het publiek mag komen. Het is een zaak voor den raad en de gemeente. De VOORZITTER wijst er op, dat uit het rapport blijkt, dat het crediet met f47.160.is overschreden, waarvan een bedrag van ruim f 40000.abnormaal is. De billijkheid eischt, dat eerst door den ambtenaar een tegenrapport wordt uitgebracht. Ook is het mogelijk, dat daar na nog een contra-rapport van de comm. komt, zoodat besprekingen betreffende deze zaak thans niet kunnen plaats heb ben. 6. Voorstel tot benoeming van een be stuur van de stichting tot beheer van het Soester Natuurbad. B. en W. doen hierbij de volgende voor*» dracht: a. (leden van den raad): J. S. van Duren, A. Endendijk en Mej. H. Funke. b. (particulieren): G. H. Veenstra, C. Sevenhuyzen, J. H. Sar en Mevr. P. Don kerVan Galen. De heer GASILLE merkt op, dat het feit, dat een der voorgestelde personen voorzitter der zwemcommissie is geweest, geen aanleiding mag zijn, om in het be stuur der stichting te worden gekozen, vooral niet, als thans reeds wordt be weerd, dat aan deze aangelegenheid meer vast zit. De heer DE BRUIJN: Insinueeren moet U overlaten aan een plaatselijk blaadje. De heer VAN DAM zou gaarne de heer Habes in het bestuur gekozen zien. De heer GASILLE noemt alsnog de heer Nooder; hij is het geweest, die het plan van het thans bestaande bad heeft ge vormd. Als hierna met stemmen wordt aange vangen, volgen een groot aantal stemmin gen voor het bestuur is samengesteld. Bij de eerste stemming (raadsleden) worden uitgebracht op de heeren Van Duren 13, Nooder 8 en Endendijk 9 en op mej. Funke 12 stemmen. De hier ge noemde personen zouden dus met meer derheid van stemmen zijn gekozen. Waar slechts 3 plaatsen door de raadsleden zul len worden bezet en verkiezing van 4 personen dus niet mogelijk is, wordt deze stemming ongeldig verklaard. Tevens wordt besloten de raadsleden stuk voor stuk te kiezen. Uitslag tweede stemming is: Van Duren 8, Endendijk 1 en Nooder 5 stemmen. Gekozen de heer Van Duren. Derde stemming: Endendijk 8, Nooder 6 stemmen. De heer Endendijk neemt de benoe ming aan en zal trachten recht te zet ten, wat in vorig seizoen is scheef ge zakt. Vierde stemming: mej. Funke 9, Noo der 5 stemmen. Mej. FUNKE betreurt het, dat de heer Nooder niet is gekozen en bedankt daar om voor dé" eer. Vijfde stemming: Nooder 8, Grootewal 1 en Hornsveld 5 stemmen. De heer Nooder neemt Üe benoeming aan en dankt mej. Funke voor de fijn gevoeligheid. In de hierna volgende stemmingen wor den de heeren Veenstra en Sevenhuijsen elk met 13 stemmen gekozen. Bij de volgende stemming behalen de heeren Sar en Habes elk 7, stemmen. De heer GROOTEWAL: Mijnheer de Voorzitter, ik wil nog even de heer Sar aanbevelen. De heer VAN DAM: En ik de heer Habes. Bij de volgende stemming belialen de heeren Sar .7 en Habes 6 stemmen. Op één briefje was; onder een doorgeslagen naam de naam Habes: geplaatst. Hoewel de heeren Gasille en Groote wal deze laatste stem ongeldig verkla ren, besluit de raad anders. Resultaat 7-7. Nog volgt een stemming met dezen uit slag, waarna de heer Sar bij loting wordt aangewezen. Nog één stemming is noodig om het bestuur volledig te doen zijn, waarin mevr- DonkerVan Galen met 13 st- wordt ge kozen. 7. Vaststelling van diverse besluiten in verband met de ingebruikgeving van het Soester Natuurbad aan de stichting tot beheer van het Soester Natuurbad. Deze besluiten zijn de volgende: a. tot ingebruikgeving van het Soes ter Natuurbad aan de stichting tot beheer van het Soester Natuurbad; Vastgesteld. b. tot vaststelling van een regeling voor de inning der tóegangs- en andere gelden voor het gebruik maken van de zweminrichting „Soester Natuurbad"; Vastgesteld. c. tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst met de stichting tot beheer van het Soèster Natuurbad; Vastgesteld. d. tot het uitleenen van geld aan de stichting tot beheej: van het Soester Na tuurbad; Vastgesteld. e. tot wijziging der begrooting der in komsten en uitgaven van de gemeente voor het dienstjaar 193? (afzondering van een bedrag van f 100.ten behoeve der stich ting tot beheer van het Soester Natuur bad). Vastgesteld. Bij élk dezer punten maakt dei Keer CASTILLE de sarcastische opmerking, dat deze stukken foutief zijn geweest, hetgeen aan den heer DE BRUIJN de opmerking ontlokt, dat spr. van hem nog wél een haar kan krijgen om deze te kloven. De heer GROOTEWAL: Pas maar op, ■udei;3 gaat je geheele baard er nog mee. 8. Vo ustel tot vaststelling van de per centage der rente over 1933 te berekenen voor door het gasbedrijf in rekening-cou rant opgenomen o fbelegde gelden, als mede voor verstrekt, niet uit leening ge dekt, kapitaal. Vastgesteld. 9. Voorstel tof verhooging van het subsidie voor maatschappelijk hulpbetoon voor 1933. Zooals uit Kef schrijven van Maatschap pelijk Hulpbetoon blijkt, wordt, onder me dedeeling, dat de declaraties van de arm besturen tengevolge van de groote werk loosheid en de hooge kosten van zieken verpleging zeer hoog zijn, het op 3b Jan. toegekende subsidie ad f5000.— nog niet toereikend geacht tot dekking der uitga ven over 1933. I11 vpband daarmede wordt wederom verzocht pen aanvullend crediet te mogen ontvangen van f4000.B. en W stellen voor Profaan te voldoen.. In totaal zal? dan aan het Maatschap pelijk Hulpbetoon over 1933 een subsidie verleend zijn van f76.400.—. Zonder bespreking goedgekeurd. 10. Voorstel om afwijzend te beschik ken op een verzoek van de Utrechtsche vereeniging tot bevordering der hygiëne van moeder en kind om subsidie. Genoemde vereeniging verzoekt een üub-l sidie van f250.—. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, zulks als gevolg van het besluit, om in den loop van het jaar geen subsidie te verstrekken. De heer ENDENDIJK bejammert het voor deze aanvrage, dat men aan een be sluit is gebonden. Mej. FUNKE wil voor dit geval 'n uit zondering maken. Het betreft hier de ge zondheid der kinderen. De heer GASILLE wil ook van het be sluit afwijken. Dit is ook gebeurd bij de toekenning der subsidie aan de Kath. en Chr. gymnastiek-vereenigingen. De VOORZITTER merkt op, dat de post onvoorzien slechts fl 1.000.groot is. Waar men niet weet, wat de toekomst nog zal brengen, moet spr. de touwtjes strak houden. De heer ENDENDIJK protesteert tegen de woorden van dén heer Gasille. De toekenning der subsidies aan de Kath'. en Chr. gymnastiek-vereen, berust op een al gemeen besluit, hetgeen den heer Gasille bekend is. Een voorstel tót toekenning der ge vraagde subsidie wordt hierna verworpen. 11. Voorstel om niet tegemoet te ko men aan een door Gedeputeerde Staten gemaakt bezwaar tegen het raadsbesluit tan 28 December 1933 tot het aangaan van een geldleening. Ged. Staten maken-bezwaar tegen art. 6 der voorwaarden, luidende: „De belas tingen, die van aflossing of rente der leening geheven moeten worden, komen ten laste van geldneemster." Waar het Pensioenfonds voor de offi cieren van de Landmacht in Ned. Indië, gevestigd te 's-Gravenhage, deze bepaling niet wensch'en 111 te trekken en B. en W. momenteel geen Lans zien een leening op voordeeliger voorwaarden te sluiten, stel len B. en W. voor geen gevolg te geven aan de verzoeken van Ged. Staten. Aldus besloten. 12. Voorstel tot aanwijzing van een plaatsvervangend lid in de commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken. Door de benoeming van den heer Van Klooster tot wethouder is een vacature ontstaan in genoemde commissie. B- en W. stellen thans voor de heer J.. S. van Duren als plaatsvervangend lid in de commissie te benoemen. Bij stemming aldus besloten. 13. Benoeming van leden der Commis sie van taxatie der gronden, ingevolge de verordening regelende het beheer van het grondbedrijf voor de jaren 1933 en 1934 en vaststelling van de belooning voor de werkzaamheden dier leden. B. en W. bieden voor de jaren 1934— 1935 de volgende aanbeveling van twee personen voor elke vacature aan: 1. P. Beekman M. Sukkel.. 2. W. H. C. Doorman A. Legemaat. 3. W. van Genderen W. van der Leek. Krachtens raadsbesluit van 11 November 1931 genoten de leden van bovengenoem de Commissie een belooning van f50. per persoon gedurende de zittiugsperiood; 1932 en 1933. Overeenkomstig de vastge stelde begrooting van het grondbedrijf voor het dienstjaar 1934 stellen B. en W. voor de belooning voor den vervolge te be palen voor elke vijfjaarlijksche schatting op f 25.per persoon en voor iedere andere schatting of ieder ander advies op f 2.50 per persoon. De aftredende leden werden herkozen. 14. Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het lager onder wijs ter voorziening in de vacature, ont staan door de ontslagneming van F. D. van Batenburg. Ter voorziening in de vacature doen B- en W. de navolgende voordracht: 1. Mevr. S. G. Landweer—De Visser. 2. H. A. Stork. Gekozen mevr. LandweerDe Visser. 15. Voorstel tot verlenging van de met de gemeente Amersfoort gesloten over eenkomst inzake de toelating van leer lingen uit Soest tot do openbare scholen in Amersfoort. Conform besloten. 16. Voorstel inzake verstrekking eener vergoeding aan het Bestuur der Stichting Engendaalschool wegens reeds gemaakte kosten voor sclioolbouw. Zooals bekend is het raadsbesluit van 4 Februari 1931, waarbij de wettelijk voorgeschreven medewerking werd ver leend tot de stichting van een nieuw schoolgebouw ten behoeve van de Engen daalschool, tengevolge van de wet van 4 Augustus 1933, vervallen. Ingevolge deze wet is de gemeente evenwel gehouden met het schoolbestuur een regeling te treffen inzake vergoeding van de reeds gemaakte kosten. Uit een schrijven blijkt, dat door het schoolbestuur een bedrag van f 12294.70 én rente vanaf 1 Januari 1934 wordt gedeclareerd, onder welk be drag is begrepen een som van f6288. wegens aankoop van den voor school- bouw benoodigden £rond. Aangezien, behoudens een onbeteeke- •nend verschil ad f 1.74, op het gedeclareer de aanspraak kan worden gemaakt, stel len B. en W. voor bedoelde kosten voor rekening van de gemeente te nemen. De heer DE NIES wijst er op, dat dpor den heer Duijkereen declaratie is ingediend van f2700-Spr- vraagt waar op dit honorarium steunt. De begrooting was f70.000.Bij aanbesteding was dit bedrag wellicht f40.000.geworden. Het plan van den heer Beekman was 3 a 31/2 duizend gulden minder. Spr. voelt er voorloopig niets, voor om deze declaraties te voldoen. Ook de heer GASILLE wenscht deze declaratie maar niet voetstoots aan te ne men. De heer ENDENDIJK geeft >n overzicht van het verloop der plannen. Het eerste plan van den heer Duijker kon de in stemming van B. en W. niet verkrijgen. In samenwerking met cle provinciale wel standscommissie werd het plan gewijzigd, door, Duijker uitgewerkt en een be stek samengesteld. Het plan Beekman is zelfs aanbesteed. Het plan Beekman had aller sympathie. Alle werk is verricht, met uitzondering van het toezicht. Spr. is er ook van overtuigd, dat de gemeente verplicht is tot betaling. De heer NOOEDR wil de minister voor deze strop aanspreken. Het voorstel van B. en W. wordt hier na aangenomen. 17. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare U.L.O. school. B. ei\ W. doen de volgende voordracht: 1. J. Hopman te Kropswolde.. 2. C. Planting te Zandvoort. 3. A. J. Nijland te Brummen. De heer Hopman werd benoemd met 13 stemmen. 18. Adres van de Ouder-Commissie der O.L, school aan de Beetzlaan, ver zoekende verharding van de speelplaats dier school, met voorstel van Burgemees ter en Wethouders. Indien de raad verbetering wenscht aan te brengen zijn B. en W. bereid de noo- dige voorstellen te doen. Aldus besloten. 19. Verzoeken van de afd. B. van het Crisis.Comité en den Soester Besturen bond om wijziging van het-door den Raad ingenomen standpunt inzake verstrekking- van kleederen aan schoolgaaande kinderen. B. en W. stellen voor het besluit van 31 Januari j.I, te handhaven en alzoo af wijzend op deze verzoeken te beschikken. De heer DE NIES wijst er op, dat bij het Crisis-comité B pl.m. 60 aanvragen wachten op behandeling, 't Gaat hier om de gezondheid van het kind. Spr. wil het in de vorige vergadering genomen besluit terug nemen. Mej. FUNKE ondersteunt deze ge dachte. De heer ENDENDIJK meent, dat het crisis-comité hiervoor het aangewezen lichaam is. Spr. wil zoo noodig hiervoor gelden uittrekken. j De VOORZITTER merkt op, Haf Kef crisis-comité B alleen steun in natura mag verkenen aan georganiseerde arbei ders,. zulks in verband met een opmerking van Ged. St. Bij de bijzondere scholen is dit alles goed geregeld; laat men op deze wijze ook werken bij het openbaar onderwijs. De heer ENDENDIJK heeft nog niet gemerkt, dat in den door den Voorzitter bedoelden geest is gewerkt. De heer NOODER wil voor dit doel f 300.— verstrekken aan crisis-comité B. De heer ENDENDIJK: Ged. St. staan dit niet toe. Een voorstel om f 300te verstrek, ken wordt hierna verworpen. 20. Behandeling van 3 verzoeken om ontheffing van art. 15 der Bouwverord. B. en W. stellen voor niet in te wil, ligen de verzoeken van Mevr. M. J. v. d. BergElfferinck en W. Elzenaar, be, treffende bouwplannen aan de Van Len, neplaan en den Dorrensteijnweg, aange zien B. en W. aldaar geen blokbouw wen. schen toe te staan.# Ook adviseeren B. en W. af te wijzen het verzoek van Joh. Rademaker voor bouw van 4 woningen onder één kap aan den Zwaluwenweg, daar het terrein, van te geringe afmetingen is. Aldus besloten. De heer VAN DEN BERG zou het verzoek van den heer Rademaker willen toestaan om de omgeving aldaar te ver beteren. Waar slechts 2 M. grond ach ter de woningen overblijft, gaat men hier toe niet over. 21. Adressen van J. W. Wijn e. a. en de Provinciale Utrechtsche Welstands- Commissie, verzoekende een strengere be oordeeling van bouwaanvragen niet voor stel van B. en W. Naar aanleiding dezer adressen deelen B. en W. mede, dat ook zij van- oordeel zijn, dat de bouwplannen strenger beoor deeld dienen te worden. Het komt B. eii W. evenwel niet wenschelijk voor om deze aangelegenheid in handen te stel len van een Commissie met de benaming van Welstandscommissie of Schoonheids commissie, doch deze strengere beoordee-, ling over te laten aan hun college, daar toe bijgestaan door den heer J. London, architect te Hilversum. B. en W. stellen zich voor na verloop van een 6-tal weken, aan den Raad hieromtrent nadere mede- deelingen te doen met gelijktijdige aan vrage van de benoodigde credieten voor adviezen en andere kosten., De VOORZITTER doet bij dit punt mededeeling van nog een nader ingekomen' adres der Natuurhistorische Ver-, verzoe kende de beslissing inzake bouwplannen, niet in handen te leggen van één per soon. Ook de heer ENDENDIJK acht dit zeer gevaarlijk, zelfs al betrof >t hier de groote bouwmeester Dudok te Hilversum. Spr. wenscht een commissie uit den raad, in welke commissie ook de heer Loudon dan zitting zou kunnen hebben. De heer GASILLE steunt het voorstel van B. en W. Mej. FUNKE kan zich' met het voor stel vereenigen, als de heer Londen niet op de laatste plaats let op een prac- tische woning. De VOORZITTER meent, dat de heer London op alle aangelegenheden zal let ten. Het is niet de bedoeling verande ringen aan te brengew, waardoor de bouwkosten hooger worden, doch alleen om voor de te maken bouwkosten een zoo fraai mogelijk gebouw te verkrijgen. De heer GROOTEWAL acht ook de beoordeeling van één persoon gevaarlijk. De heer VAN DUREN zou deze aan gelegenheid wel aan den heer London willen overlaten. Spr. kent hem als een practisch persoon. De heer HORNSVELD meent, dat de heer London de man is voor groote bouw werken en zich nimmer op ontwerpen voor kleinbouw heeft toegelegd. De heer DE NIES acht een proef van 6 weken, zooals bedoeld wordt, niet mo gelijk. Eerst veel later zal het resultaat beoordeeld kunnen worden. De heer DE BRUIJN ziet meer succes in een commissie van eenige raadsleden en den heer London. De heer ENDENDIJK zegt te zullen stemmen voor het voorstel van B- en W< als zoo spoedig mogelijk een z.g. wel, stands-commissie wordt gevormd- Het voorstel, geamendeerd als door den heer Endendijk bedoeld, wordt hierna aan genomen. 22. Adres van W. Reinders e. a., ver zoekende aanbrenging van verschillende verbeteringen aan den Eigendomweg, rnef voorstel van B. en W. B. en W vragen den Raad machtiging aan adressanten mede te deelen, dat eerst dan tot het aanbrengen van verbeteringen; aan den Eigendomweg kan worden over gegaan, indien de geheele weg op een breedte van minstens 14 M. aan de ge, meente in eigendom zal zijn afgestaan. Conform besloten.. 23. Voorstel van B. en W. om genoe. gen te nemen met een door het Rijk aan geboden schadeloosstelling wegens het leggen van een bouwverbod ingevolge dej Luchtvaartwet op gemeentegrond teSoes- terberg. Conform besloten.. 24. Vaststelling van besluiten inzake gemeente-eigendommen, t-w. a. tot het in schenking aanvaarden van een strook grond en verhuur van dien grond aan W. v. d. Velden. Besluit vastgesteld.

Soester Courant | 1934 | | pagina 2