NEDERLAND BOUWT BRUGGEN. De Rijnbrug te Arnhem. De Waalbrug te Nijmegen. Dat de moderne techniek met rassche tchreden voorgang vindt en dat men steeds opnieuw pogingen aanwendt haar tot de trap der vervolmaking te brengen» wordt wel het duidelijkst bewezen in den heden- tlaagschen bruggenbouw. Vooral ons kleine landje niet zijn rivieren en kanalen kan biervan bewijzen. Men denke slechts aan reed zijn, indien men dezen bouw als werk-1 delijk Iandhoofd en het viaduct, de over- ■verschaffing beschouwt, en men dus niet brugging van de Marktstraat, welke laat- zoozeer let op het arbeidersaantal dan wel op de kosten van den bouw en de hooge loonen. De vrij strenge vorst, wel ke wij in December en de eerste helft van Februari j.l. hebben gehad, waren evenwel oorzaak, dat het geheels werk De Rijnbrug in wording. Wat et nog te zien is van de Lauwergracht, welke thans een geheel ander beeld heeft dan voorheen. rde schitterende bruggen, welke in ds af-1 wekenlang moest blijven stilliggen, waar- geloopen jaren voor het verkeer werden) na men opnieuw met bekwamen spoed opengesteld, zooals de brug over de Maas aan den arbeid ging. Begin der vorige aan den arbeid ging. maand kon men dan ook weer voortgaan met het beionstorten voor de fundamenten der brugpijlers, waarna de eerste aanbe steding (Juli 1933) als voleind kan wor den beschouwd. Op 7 Maart j.l. vond de tweede aanbesteding plaats en wel die ste aanbesteding tevens de belangrijkste mag worden genoemd. Het Iandhoofd van deze Rijnbrug komt te staan midden in het huizencomplex tusschen Marktstraat en Rijnkade, zoodat deze perceelen tegen 1 Mei a.s, door de bewoners moeten zijn ontruimd, waarna met het sloopingswerk een aanvang zal worden genomen. Over den duur van dezen bruggenbouw is er, zooals men zich wellicht nog kan her inneren, in den zomer van 1932 nog ©enige oneenighe'.d ontslaan tusschen Rijksbrug- genbureau en het Cellege van B. en W. te ARNHEM, welke laatsten zich niet kon den vereenigen met genoemd tijdsbestek, waarbinnen herwerk gereed moest komen. B. en W. van Arnhem wilden aanvanke lijk op een langzamer tempo van den bouw aansporen; men had gedacht, dat de aflevering van het geheele werk eerst in 1936 zou kunnen geschieden. Men had dit wenschelijker geacht, niet alleen in verband met liet tempo der door dè ge meente uit te véereu werken, maar ook, omdat de financieele lasten, welke uit kiezen brugbouw voor de gemeente voor komen, dan naar een later tijdstip zouden kunnen worden verschoven. Deze mee- ningsv^schillen werden later evenwel tot tevredenheid van beide partijen bijgelegd, zoodat men thans alle hens aan dek zet om de oplevering van het werk op den bepaalden datum te doen geschieden. Hebbêïi wij hierboven een beknopt over zicht gegeven van de werkzaamheden van den bruggenbouw over den Rijn nabij ARNHEM, thans willen wij een overzicht geven van den bouw der monumentale brugoverspanning over de Waal nabij Nijmegen. Zooals men weet, vormt de brug over de Waal nabij NIJMEGEN een overspan ning tusschen genoemde stad en LENT. Volgens contract moeten de werkzaamhe- De Waalbrug in wording. té MAASTRICHT, de brug bij het Kei zersveer, de Merwedebrug te MUI DEN, de Waalbrug te ZALTBOMMEL, enz- Binnen afzienbaren tijd zal Nederland weer twee prachtige bruggen rijker zijn en wel de brug over den Rijn nabij ARNHEM en de brug over de Waal nabij NIJMEGEN. Omtrent den bouw dezer twee voor beelden der moderne techniek willen wij thans het een en ander, zij liet dan slechts in beknopten zin, vertellen- De aanbesteding, gunning, materiaal levering, enz- wordt in ons land, tenminste wanneer het Rijksgrondgebied betreft, ver zorgd en geleid door het Rijksbruggen- bureau. Dit bureau belastte zich omstreeks juli 1932 met de aanbesteding van (jen bouw van een brug- ovèr den Rijn nabij ARNHEM. De aanbesteding dezer maen- tige brug, -welke bestaat uit een Iand hoofd aan beide zijden en vijf pijlers aan de Zuidzijde, alsmede drie pijlers, waar van één op den Zuidelijken oever en twee in de rivier, geschiedde evenwel in/ gedeelten, daar het materiaal en de werk zaamheden, zooals bij den bouw van ieder grootsch werk, door verscheidene firma's moest worden aangenomen. Bij de aan neming van dit machtig bouwwerk werd door den R ij k s bruggen bouw den wensch te kennen gegeven de brug einde 1934 gereed te zien, hetgeen, gezien de om vangrijke arbeid, geen ruim tijdsbestek kan worden genoemd. Men stelde aldus vast, dat de oplevering van het geheele werk in December a.s. kon geschieden. Thans rees evenwel de vraag, of de ge meente ARNHEM dezen snellen gang wel zou kunnen bijhouden met haar eigen werkzaamheden, daar ook de gemeente een belangrijk aandeel in den arbeid had, zooals de inpoldering van Malburgen en de slooping van ettelijke huizen, welke een sta.in-den-weg voor de bruggenhoofdenvoor den opbouw en het Zuidelijk land- den aan deze brug op 1 Maart 1935 be- hoofd en van een vijftal pijlers op de eindigd zijn, doch indien de arbeid een gereed gekomen fundamenten en voorts gunstig verloop zal hebben, komt men met voor den bouw van eenige pijlers op den den bovenbouw aan Lentsche zijde reeds Zuidelijken oever en in den Rijn zelf. in den loop van dit jaar gereed- Natuu,r- Wanneer ook dit werk voltooid zal zijn, lijk hebben de werkzaamheden door op- vindt onmiddellijk de derde aanbesteding gang en vorst ook hier te lijden gehad, plaats, n.1. voor den bouw van het Noor- doch tot nu toe is de arbeid nog geheel volgens contractrégelingen kunnen verloo- pen. Over den aanleg van deze brug is heel wat te doen geweest. De besprekin gen tusschen het Rijk, de Provincie en ■de gemeente betreffende de overbrugging van de Waal ..nabij NIJMEGEN namen reeds in 1929 een aanvang. Het grootste struikelblok bij de onderhandelingen vorm de het bedrag der schadeloosstelling aan de gemeente NIJMEGEN betreffende de derving van de inkomsten van het veer- recht bij den bouw een-er brug over de Waal. De -gemeente had ankelijk als basis der onderhandelingen een schade loosstelling van 1-000.000 gulden gesteld, tegenwelk bedrag het Rijk bezwaren maakte. Na langdurige onderhandelingen kwamen de partijen tenslotte dot een over eenkomst. De kosten van den brugge- bouw werden geraamd op 7-000.000 gld. waarvan 80 °/a voor rekening van het Rijk komt en 20 °/o voor rekening der Provin cie Gelderland eri de gemeente NIJME GEN. De brug, welke een lengte van 620 M. en ee,n breedte van 20 M. zal berei ken, wordt gebouwd onder leiding van den hoofdingenieur van den Rijkswater staat, Ir. W. H arms en. In begin April 1931 werd van de zijde van den Rijks- De Rijnbrug in wording. Dt betonnelling voos den brugopgang ln aanbouw. I waterstaat begonnen mat de eerste werk zaamheden voor cfen bouw van de nieuwe Waalbrug nabij Nijmegen. Deze werkzaam heden bestonden in het afbreken, van de terreinen, waarvan verschillende perceelen werden onteigend. Hierna werd in Sep- temoer van genoemd jaar een aanvang gemaakt met den arbeid voor de z-g- De uitvoering van dit werk, alsmede vajg het maken van fundeeringsputten als eer ste w erken voor den aanleg van de brugi werd door den Minister van Waterstag opgedragen aan de N- V. Aannemings-Mij» v/h. .Zanen en Verstoep te GOUDA, voor de som van f 184.000. Hierna werd be gonnen met het ju aken van de fundee ringen voor de beide landhoofden. Het eerst kwam het Iandhoofd aan de Lent sche zijde aan de beurt, waarna met het Zuidelijk Iandhoofd te NIJMEGEN een aanvang werd gemaakt. Voor de fundee ring werden eerst honderden betonnen palen in den grond gedreven, waarna er ongeveer 4000 M2 beton werd gestort voor elk der landhoofden. Het Zuidelijk Iandhoofd te NIJMEGEN is eenige nieters De Waalbrug fn wording. Nadat de werkzaamheden met de heimachine zijn voltooid, ziet men op de foto de werklieden bezig met den aanleg voor de beonstortting. „proefbelasting'', hetgeen de eerste stap was voor de totstandkoming van de brug. Deze proefbelasting dient tot het verkrij gen van gegevens omtrent de vereischte zwaarte der fundeering voor het Iand hoofd aan de Lentsche zijde. Deze werk vormden. En dit alles moest geschieden met de grootst mogelijke bezuiniging in een crisistijd als deze, waarin het Rijk ieder jaar opnieuw te kampen heeft met belangrijke tekorten. Deskundigen waren echter van meening, dat het werkwe] degelijk in December a.s. zou kunnen ge De werkzaamheden aan deze massale brug vorderen snel, zoodat binnen afzienbaren tijd een groote verkeersverbetering tot stand zal komen, zaamKeden werden uitgevoerd door 'de Holl. Beton Mij- te DEN HAAG, welke maatschappij ook de nieuwe brug over de Maas te MAASTRICHT tot stand langer dan liet Noordelijk te LENT, da;r aan de draagkracht van dit deel groo.ere eischen worden gesteld. Geheel völge.is de berekeningen kwam dit werk één dag voor Kerstmis 1932 gereed. Het wachten was toen op de gunning van den afbouw van de beide landhoofden en de vervaar diging van de vier pijlers in de rivier voor de verdere voltooiing van de brug. De aanbesteding van dit werk werd den 29e n November '32 gehouden; einde De cember kwam van het Ministerie van Wa terstaat het bericht, dat de uitvoering was opgedragen aan de N.V. J. P. Broekhoven en Zn. te Nijmegen, voor de som van f 1.098.600. Dit was nog beneden de ra ming, waarbij de kosten van dit deel der werkzaamheden waren geraamd op f 1.355000. Volgens contract moest dit werk dén 15èn Januari 1933 aanvangen, terwijl het op 1 Maart 1935 moet zijn voltooid. Deze werkzaamheden nemen dus ongeveer twee jaar in beslag. Deze brug over de Waal wordt in het geheel door vier pijlers gedragen, waarvan ééa aan de Lentsche zijde, op de plaats, waar; vroeger het oude dijklichaam lag, vast in de rivier, terwijl de vierde pijler aan Nijmeegsche zijde verrijst- De pijler aan de Lentsche zijde kon reeds in October j.l. worden opgeleverd, terwijl de daarop volgende nog deze maand gereed zal moe ten zijn. Dan volgt de pijler op den Nij- meegschen oever, welke op 15 September a.s. voltooid moet zijn, terwijl 1 Jan. 1935 de laatste pijler in de rivier klaar moet zijn. De onderbouw van de brug neemt nog den grootsten tijd in beslag; dit werk duurt n.1. drie jaar. Hoewel waarschijn lijk niet vóór het voorjaar van 1935 me; den bovenbouw van de brug kan wórd.n begonnen, is reeds aan het begin van hei vorig jaar aan „Werkspoor" te AMSTL. - DAM opdracht gegeven in samemverkm met eenige brugbouwfab'rieken, den bo venbouw samen te stellen. Deze opdrac' i betrof de levering van vier overspanningen, n.1. twee van 72 meter en twee van 9;> De Waalbrug In wording. Een overzicht van de werkzaamheden aan Nij meegsche zijde. brach't. Eerst toen men omtrent de te bezigen fundeering zekerheid had gekre gen, werd een aanvang gemaakt met de omlegging van den Waaldijk bij LENT. meter lengte. Over de midden-overspan ning ter lengte van 244.10 meter is tot heden toe nog geen beslissing genomen*

Soester Courant | 1934 | | pagina 8